LEIDSCH DAGBLAD VANDAAG DE EERSTE RONDE VAN ONS F.XTRA VS straffen extra 'Samen op Weg' nu officieel Eén telefoontje met uw schilder FC Den Haag niet welkom 'Chemiebedrijf stortte meer gif in Rijn dan toegegeven' Weer poging tot coup: arrestaties in Suriname 1u jj, »n zonnjr~ Nieuw pakket sancties Demmenie ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38167 ROTTERDAM (GPD) - Burge meester Peper handhaaft zijn ver bod op de wedstrijd Sparta-FC Den Haag die morgen over veer tien dagen in Rotterdam zou wor den gespeeld. André van der Louw, de voorzitter betaald voet bal van de KNVB, slaagde er giste ren niet in de Rotterdamse burge meester op andere gedachten te brengen. Van der Louw was eerder op de dag op bezoek geweest bij burge meester Havermans van Den Haag. Havermans zou Peper gisteren ex tra politie uit de residentie hebben aangeboden voor de wedstrijd op 30 november in Rotterdam. Vol gens de gemeente Den Haag was er slechts sprake van een voorstel tot politiebegeleiding van supporters. Peper bleef echter onvermurw baar. Hij weigert elk aanbod, om dat hij vindt dat de Haagse suppor- Rotterdamse burgemeester blijft bij standpunt: ters, na hun wangedrag tijdens de vorige week gespeelde wedstrijd Excelsior-FC Den Haag, nu eerst maar moeten bewijzen dat ze zich beter kunnen gedragen. Ook het voorstel van de KNVB om de wedstrijd enkele weken la ter, tijdens de winterstop, in Rot terdam te laten spelen, vond in de ogen van Peper geen genade. Pe per: „Ik zie niet in hoe de wedstrijd Sparta-FC Den Haag uit het oog punt van openbare veiligheid door mij kan worden verantwoord. De tijd is nu echt gekomen dat er ri goureuze maatregelen moeten worden genomen. Het maatschap pelijk klimaat is langzamerhand rijp voor het terugdringen van dit verschijnsel". Of de wedstrijd nu in Den Haag wordt gespeeld, hangt af van de Haagse burgemeester Havermans. Die voelt heel weinig voor het om zetten van de wedstrijd, waartoe het verzoek overigens pas gisteren door Van der Louw officieel is in gediend. Wil FC Den Haag zelf de wed strijd tegen Sparta in de residentie spelen, dan moet zij hiertoe een verzoek bij de burgemeester indie nen. Pas als dit gebeurd is, kan burgemeester Havermans de wed strijd toestaan, dan wel verbieden. FC Den Haag-secretaris Fred van Hal: „Wij hebben nog geen enkele beslissing genomen. Van gemeen tewege hebben we al wel verno men dat de burgemeester niet wel willend staat tegenover spelen in Den Haag". Mocht de KNVB blijven volhar den in zijn besluit en burgemeester Havermans toch toestemming ge ven, dan zal Sparta weigeren te spelen. Van der Louw: „Deze wei gering zal dan, zoals de reglemen ten voorschrijven, aan de Tucht- commissie worden voorgelegd, die bepaalt welke sancties aan Sparta kunnen worden opgelegd. Overi gens is het natuurlijk niet zo dat Sparta tweemaal uit tegen Den Haag moet spelen". Maar niet alleen Sparta, ook FC Den Haag zelf is geen voorstander van het spelen in Den Haag. Voor zitter Dé Stoop: „We doen als be stuur, spelers en trainers een drin gend beroep op iedereen om de wedstrijd eerst in Rotterdam te la ten spelen". Rijksweg 11 laat lang op zich wachten PAGINA 23 WASHINGTON/LONDEN (GPD/AFP) - De Amerikaanse president Reagan heeft een pakket aanvullende maatrege len tegen Syrië afgekondigd uit woede over de voortdu rende steun van dat land aan terroristische groepen. De VS riepen enkele weken gele den al hun ambassadeur uit Syrië terug als reactie op de volgens de Britse regering overduidelijke Sy rische betrokkenheid bij de mis lukte poging om in april van dit jaar in Londen een El-Al vliegtuig op te blazen. Amerikaanse sancties betekenen dat het voor Ameri kaanse bedrijven moeilijk wordt gemaakt naar Syrië te exporteren, dat er geen overheidsgaranties of financiële steun bij export naar Sy rië meer worden gegeven en dat er een eind wordt gemaakt aan com merciële vluchten tussen de VS en Syrië. Bovendien zal de Amerikaanse DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren op het Paleis Noordeinde in Den Haag de Prijs der ambassade in Syrië worden inge- Nederlandse Letteren, groot 18.000 gulden, uitgereikt aan de Vlaamse auteur, dichter en toneelschrijver Hugo krompen, wordt een eind gemaakt Claus. De prijs was hem toegekend voor zijn gehele werk op eenstemmig advies van de jury. De koningin zei dat aan wederzijdse officiële bezoe- Claus als auteur, dichter en toneelschrijver een geheel eigen stempel heeft gedrukt op de naoorlogse Nederlandse ken, en wordt de Amerikaanse Syrië staat in de VS al sinds 1979 op het lijstje met landen dat terro ristische groeperingen steun geeft. Daarom krijgt Syrië al sinds jaren geen ontwikkelingshulp en gelden beperkende maatregelen bij wa penverkoop aan het land. Groot-Brittannië reageerde gis teravond tevreden op het Ameri kaanse sanctie-besluit. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde dat de Amerikaanse maatregelen „de ac ties versterken, die door de Euro pese Gemeenschap zijn genomen" tegen Syrië. "Deze gecombineerde stappen zullen de Syrische rege ring doen inzien dat haar betrok kenheid bij terroristische activi teit, onaanvaardbaar is", aldus de woordvoerder. letterkunde. STUTTGART/BAZEL (AP) - Vol- Lothar Gugel, hoofd van het kan- gens het ministerie van landbouw toor van het ministerie, verklaarde en milieuzaken in Stuttgart heeft gisteren in Stuttgart dat de mon- het Zwitserse farmaceutische con- sters die het instituut voor analyse cem Ciba-Geigy op 31 oktober niet van chemicaliën in Offenburg 400 kilo uiterst giftige atrazine in heeft onderzocht dit 'onomstote- de Rijn geloosd, zoals het bedrijf lijk' aantonen. Atrazine is een ui- zelf opgaf, maar zeker het vijftien- terst giftige stof die wordt gebruikt voudige daarvan. is nu ook Geautoriseerd dealer Personal Computers bij de produktie van landbouwver- gif. Minister van landbouw en mi lieuzaken Gerhard Weiser zou reeds een telexbericht daarover hebben gestuurd naar de regering in Zürich. Tot nog toe werd daarop niet gereageerd. Weiser zelf is vol gens een woordvoerder van het mi nisterie gisteren naar Zwitserland vertrokken om in Steckborn aan de zevende Bodensee-conferentie deel te nemen. Hij zou daar de nieuwe bevindingen voorleggen. Intussen uitten Zwitserse mi lieufunctionarissen de vrees dat het na de brand bij de Zwitserse chemische fabriek Sandoz zeker tien jaar zal duren voordat het eco logisch evenwicht in de Rijn is her steld. De Bazelse visserij-inspec teur Walter Hermann was van me ning dat het 'enige jaren' zal duren voordat er weer vis in de Rijn kan leven. Vooreerst zullen de organismen die het voedsel voor de vis vormen weer in de rivier moeten worden gebracht. Vierendertig vissoorten zullen worden uitgezet, maar het zou tien jaar kunnen duren voordat zij hun oorspronkelijke aantallen hebben bereikt, aldus Hermann. ijen gevraagd hun activiteiten in Syrië stop te zetten. Die laatste maatregel heeft in principe geen verplichtend karak ter, maar, aldus de presidentiële woordvoerder Larry Speakes, „het gaat om meer dan een gewoon ver zoek. We willen echt dat ze uit Sy rië weg gaan". Speakes zei dat Amerika blij is met de sancties die de EG-landen (min Griekenland) deze week te gen Syrië hebben afgekondigd. Het gaat bij deze sancties om onder meer een wapenembargo en ook om het stopzetten van officiële be zoeken. PARAMARIBO - In Suriname is een onbekend aantal personen gearresteerd dat plan had om het bewind van Desi Bouterse ten val te brengen. Het Surinaamse Pers bureau heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het persbureau meldde dat de militaire politie „enkele per sonen heeft opgebracht die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten, gericht op het om verwerpen van het wettig gezag in Suriname". De gearresteerden zouden een volledige bekentenis hebben afge legd. De meesten van hen zijn, vol gens het persbureau, betrokken geweest bij de mislukte coup van Rambocus in maart 1982. In dat verband is de naam van Oemrasing genoemd. De staatsgreep ontleent zijn naam aan de leider van de coup, luitenant Rambocus. Hij werd later gevangen genomen en Hervormde en Gereformeerde Kerk 'in staat van hereniging' op 8 december 1982, samen met acht anderen, geëxecuteerd. Volgens het persbureau blijkt uit de verklaringen die zyn afgelegd dat een deel van de gearresteerde personen heeft samengewerkt met rebellenleider Ronnie Brunswijk. Anderen zouden buiten deze groep illegale activiteiten hebben ont plooid. Volgens het persbureau hebben de militairen de bevolking gewaarschuwd dat streng zal wor den opgetreden tegen coupplan- Volgens de Surinaamse televisie is Ronnie Brunswijk gewond ge raakt bij gevechten in Albina. Over de aard van de verwondingen wer den geen details bekendgemaakt. Het nationale leger beweert de grensplaats volledig in handen te hebben, maar de overgebleven be woners zeggen dat er nog hevig ge vochten wordt. Bij telefonisch con tact met Albina konden schoten worden gehoord. Het Surinaamse leger heeft aan gekondigd dat er een schip van de Scheepvaart Maatschappij Surina me (SMS) onderweg is om de be woners van Albina naar Paramari bo te brengen. Een verzoek van de roomskatholieke kerk ter plaatse aan het nationale leger om korte tijd een bestand in acht te nemen en de bewoners te evacueren, is af gewezen. In Albina zijn nauwelijks men sen overgebleven. Veel bewoners zijn naar St. Laurent (Frans Guya na) gevlucht. De Franse regering heeft ermee ingestemd dat de vluchtelingen tijdelijk onderdak kunnen krijgen maar de prefect van het grensdorpje heeft gezegd dat zij niet zolang kunnen blijven. Vele hebben geen visum en zijn dus illegaal in Frans Guyana. Bevestigd is dat de brug in Albi na is opgeblazen zodat het vlieg veldje nu in handen is van de groep Brunswijk. De militaire kazerne kan vanuit Paramaribo niet be voorraad of versterkt worden van wege de opgebroken weg 'en de verbroken luchtverbinding. LEIDEN - Een 32-jarige i van Leiden is vannacht lichtge wond geraakt bij een vechtpartij in de Steenstraat. De man liep met zijn vrouw door de straat toen een groepje jongelui de vrouw bedreig de met een honkbalknuppel. De man wilde ingrijpen maar kreeg een paar klappen met de knuppel op zijn hoofd. De politie van Leiden heeft een 18-jarige inwoner van Voorschoten aangehouden Demmenie 1 Computers .Reaal 2,2353 TL Leiderdorp Telefoon 071 - 414056 Opklaringen De weersverwachting voor vandaag luidt: af en toe regen, maar later op de dag opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. De wind draait van zuidoost naar zuidwest en neemt in kracht af. Voor morgen tot en met woensdag: half tot zwaar bewolkt en vooral na het weekeinde regen. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Zondag 16 november 1986 zon op: 08.01 uur, zon onder: 16.47 uur; maan op: 16.24 uur, maan onder: 08.07 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.56 en 15.11 uur, laagwa- ter: 11.03 en 23.36 uur. Maandag 17 november 1986 zon op: 08.03 uur, zon onder: 16.46 uur; maan op: 16.47 uur, maan onder: 09.22 Waterstanden Katwijk hoogwater: 03.32 en 15.45 uur; laagwa- ter: 11.39 uur. EDE (GPD) - De Nederlandse Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland bevinden zich 'in staat van hereniging'. De gecombineerde zitting van beide synodes heeft dat gisteren met rui me meerderheid uitgeproken. Der tien synodeleden (twaalf hervorm den en een gereformeerde) stem den tegen het besluit, dat formeel nog door de afzonderlijke synodes moet worden geratificeerd. Het proces van hereniging van de twee grootste protestantse ker ken in ons land is door dit histori sche besluit in een nieuwe fase ge komen. De eenwording gaat niet alleen voort, maar zal vanaf nu ook worden gestimuleerd. Hoewel vol gens het besluit geen enkele ge meente gedwongen zal worden tot samenwerking, werd de besluit vorming wel zodanig aangepast dat van plaatselijke gemeenten ge vraagd wordt de mogelijkheden van "Samen op Weg" in elk geval te onderzoeken. Het besluit van de gecombineer de hervormd-gereformeerde syno de over de 'staat van hereniging' zal in een pastorale brief aan de ge meenten worden meegedeeld. In de brief zal worden geschreven over de gevolgen van deze nieuwe stap in 'Samen op Weg'. Ook zal worden ingegaan op de vele vragen en opmerkingen die bij de synodes zijn binnengekomen tijdens de raadpleging over Samen op Weg in 1985. Bij die raadpleging bleek dat ongeveer een derde van de Her vormde Kerk en een vijfde van de Gereformeerde Kerken moeite hebben met het proces van een wording. Het waren gisteren voornamelijk hervormde synodeleden van de Gereformeerde Bond en een enke le confessioneel die de stap naar de 'staat van hereniging' niet wilden zetten. Er lagen zelfs twee tegen voorstellen op tafel om de uit spraak nog uit te stellen. Beide werden verworpen met 11, respec tievelijk 12 voorstemmers. Ook een voorstel van de Leidse predikant dr. Meijers (Gerefor meerde Bond) en zijn gereformeer de collega Schravendeel (Ferwerd) dat de synodes uitnodigde eerst nog eens hun schuld uit te spreken over de verdeeldheid van het verle den, haalde de eindstreep niet. Dr. Meijers verwoordde gisteren de gedachte van vele gereformeer de bonders dat Samen op Weg het karakter moet krijgen van een te rugkeer van de gereformeerden in de vaderlandse kerk. Op die ma nier geven we de gereformeerden hun geschiedenis terug, aldus dr. Meyers, die eraan toevoegde dat de schuld voor de verdeeldheid op de schouders van beide kerken rust. Van zijn hervormde collega Ver hoef kreeg dr. Meijers te horen: „Als we terug moeten naar de 'planting Gods' in het Nederlandse volksleven, dan zullen we met z'n allen terugmoeten naar Willi- brord". Volgens Verhoef maken veel bonders zich schuldig aan 'on geestelijke zelfhandhaving", (zie ook pagina 20) SINT GAAT NAAR CORRY HAGOORT! ZEGT HET VOORT! de leukste winkel van Leiden CORWhaGOORü NEIM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 11 O P®!7I1_aand/.2?'25per halt jaar 137,90 per jaar 262,40 aankruisen (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 68.95 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de~5üsf Naam Straat Postcode'Piaats Telefoon: controle bezorging) 2300 VB UWen. In plaats van opsturen,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1