Vier kerkdorpen krijgen subsidie om te overleven Zuidafrikaanse moslims boos op blanke kerk Zuilen waren wapen tegen fascisme 'Plattelandsgemeenten voor kerk van gnot belang' Nieuwe jongerenpastor in rk dekenaat Leiden ZATERDAÓ 15 NOVEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 De uitspraak van de blanke Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika dat de islam een 'valse godsdienst' is en een 'be dreiging' vormt voor het chris tendom, heeft in het openbare le ven nogal deining veroorzaakt en die kerk weinig goed gedaan. "Ze heeft een oorlog in de straten ontketend", schreef een Zuid afrikaans landelijk dagblad naar aanleiding van een demonstratie woedende moslims in Kaap stad. Bij dat tumult werden twaalf jongeren gearresteerd en raakten twee politiemensen ge wond. Ook president Botha mengde zich in het conflict. In een telex bericht verzekerde hij de mos lim-groeperingen in het land, dat vrijheid van godsdienst in de Zuidafrikaanse grondwet is en blijft gegarandeerd. 'Valse godsdienst' een bedreiging Succesje Op voorstel van dominee Stof fel Colijn, hoofd geestelijke ver zorging van de Zuidafrikaanse politie, scherpte de blanke syno de eind oktober een iets gematig der voorstel aan en noemde de islam een 'bedreiging voor het christendom in Zuid-Afrika en de wereld als geheel'. Colijn mag die dag dan een succesje hebben behaald, of hij er nu nog blij mee is mag worden betwijfeld. Er gaan steeds meer stemmen op dat hij uit zijn func tie bij de politie moet worden ontheven. Vooral in de Kaap provincie en in Natal zijn veel politie-agenten moslim. Ds. Co lijn had op de synodevergade ring betoogd, datje niet moet sa menwerken met iets dat een be dreiging voor je vormt Ook conservatieve parlements leden, die anders aardig te spre ken zijn over de opstelling van de Nederduits Gereformeerde Kerk, zijn zeer ontstemd over de gewraakte uitspraak. Verder rea geerden nogal wat kerkelijke or ganen en predikanten, zoals de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken en voorgangers van de 'Sen- dingskerk' (voor kleurlingen) en de kerk van Indiërs, afwijzend op het standpunt van de synode. Dr. Allan Boesak, voorzitter van de Sendingskerk, en een na tionale moslimleider hebben christenen en moslims die strijden tegen de apartheid opgeroepen hun eenheid niet te laten verbre ken. Een aantal moslim-organi saties betuigde inmiddels in stemming met deze oproep. Verklaring De Nederduits Gereformeerde Kerk zelf is met een verklaring gekomen om de verhitte gemoe deren enigszins tot bedaren t brengen. Daarin wordt gezegi dat de synode de islam als godl dienst in Zuid-Afrika heeft gea" cepteerd, evenals het recht va gelovigen op beleving van hij godsdienst, in overeenstemmir met de principes van godsdiens vrijheid. Aanleiding tot de uitspraa van eind oktober was de bespr king van een rapport waarin bi zorgdheid doorklinkt over het succes van de islam onder zwar ten. Dezen zouden in dat geloof een bondgenoot zien in hun 'hei lige oorlog tegen apartheid'. Vrijwel alle islamitische groe peringen willen, dat de Neder duits Gereformeerde Kerk on omwonden verohtschuldigingen aanbiedt en haar uitspraak in trekt. Deze kerk heeft dat tot nu toe geweigerd. Ze wil er wel over praten met moslims. Een kleine groep moslims sprak al met ver tegenwoordigers van de betrok ken kerk, maar volgens de kerke lijke woordvoerder dr. Pierre Rossouw wilden zij anoniem blij ven. Een voorstel van de Islami tische Raad om over de kwestie een discussiebijeenkomst te be leggen heeft in de Zuidafrikaan se moslimgemeenschap veel protesten uitgelokt. Het 'Hervormd Evangelisato- risch Beraad', orgaan van bijstand van de hervormde synode, zal fl50.00p d f200.000 beschikbaar stellen om vier kerkdorpen in Fries land te doen overleven. Het gaat om de kerkdorpen Makkinga, Els- loo, Olde- en Nijeberkoop en Boijl, die samen de streekgemeente 'Frieslands-End' Het kerkje van Boijl bij Heerenveen. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Boek over 'NSB en de kerken' Binnen de kerkelijke wereld van de jaren 30 hebben vooral rooms-katholieken en gerefor meerden het verwerpelijke van de nationaal-socialistische be weging van Mussert en de zij nen tijdig doorzien. Dat leert een boek van de Kamper theo loog (kerkhistoricus) H. Dam (36). Het heet 'De NSB en de kerken' en is een uitgave van J. H. Kok in Kampen (f29,50). Vo rig jaar studeerde Dam af aan de theologische hogeschool al daar met een scriptie over dit onderwerp en dit jaar heeft hij het toegespitst op de Gerefor meerde Kerken met genoemd boek als resultaat. Tussen 1934 en 1937 heeft de NSB geprobeerd, met een 'christelijk sausje' dichter by kerkelijk Nederland te komen. Met zoveel woorden propageer de de party een nationaal-socia listische staat die God beleed. In de top van de beweging za ten naar verhouding weinig on- kerkelijken. Mussert richtte in 1935 zelfs een raad voor kerke lijke aangelegenheden op. Nog eerder dan gereformeer den en rooms-katholieken pro testeerde het socialistische kamp tegen de nieuwe bewe ging. De NSB stelde zich im mers fel op tegen socialisten en 'bolsjewisten'. De gereformeerde synode verbood op 2 oktober 1936 aan gereformeerden het lidmaat schap van de NSB. Er kwam een algemene regeling voor kerkelijke tucht over gerefor meerde NSB'ers. Een halfjaar eerder hadden de rooms-katho- lieke bisschoppen in een her derlijk schrijven de NSB ver oordeeld. Dus fout Motor achter het gerefor meerde synodebesluit, vertelt drs. Dam, was de Kamper hoogleraar dr. K. Schilder. Al in 1934 betoogde hij, dat de NSB met haar totalitaire staats opvatting een bedreiging was voor de vrijheid van een belij dende kerk en van de christelij ke school. Beginselen waren bij de kerkelijke bestrijding heel belangrijk. De NSB had een to taal ander uitgangspunt en was dus fout. Net als bij de rooms-katholie ken was de gereformeerde 'zuil' in staat de samenhang binnen de eigen groep te handhaven. Maar weinig kerkleden werden lid van de partij. De kerkhisto ricus Dam meent, dat de ver zuiling in de jaren 30 als wapen heeft gewerkt tegen het opko mend fascisme. Het leven van gereformeerden en rooms-ka tholieken speelde zich af bin nen gesloten groepen en dat maakte de overstap naar ande re groeperingen niet dig. De hervormden hadden niet zo hun eigen zuil. Er bestond daar groter openheid voor nieu we politieke stromingen. Daar door had de NSB eerder grip op hervormden dan op ande- Macht In mei 1940 veranderde de re latie tussen de NSB en de ker ken volledig. "De kerken wer den toen niet langer geconfron teerd met een kleine politieke partij met nazistische inslag, maar met een Duitse bezetten de macht. Ze moesten hun hou ding bepalen tegenover een 'niet-gekozen' overheid". Dam zet in zijn boek ten slot te uiteen, dat fascisme en racis me zich niet meer zo laten be strijden als toen. Daarvoor is de samenleving te veel veranderd. De zuilen van de jaren 30 be staan niet meer. "In de jaren 80 zal kerkelijk Nederland zich op andere manier dienen te wape nen. Het is wel zinnig dat te be seffen". Het initiatief tot deze subsidië ring is uitgegaan van de provincia le kerkvergadering van Friesland. Met dit bedrag kunnen voor een periode van vier jaar een pastoraal werker en een functionaris voor gemeente-opbouw worden aange steld. Na die vier jaar zal moeten blijken of de streekgemeente op ei gen kracht verder kan. 'Frieslands-End' ligt in de Friese Zuidwesthoek, waar van oudsher een hoog percentage onkerkelijk heid bestaat. De vier kerkdorpen werden in 1973 samengevoegd tot een streekgemeente. De laatste predikant ging twee jaar geleden met pensioen. Daarna verleende een andere gepensioneerde predi kant nog bijstand in het pastoraat. Volgens het laatste kerkelijk handboek telt de gemeente iets meer dan 400 leden, maar het aan tal meelevenden is erg klein. In elk kerkdorp staat een kerk, waarvan Toekomst De predikant Chr. J. Rensinlte Driebergen, adviserend lid van et 'Hervormd Evangelisatorisch e- raad', vertelde, dat voor het e- schikbaar gestelde bedrag tèe part-timers kunnen worden aane- steld, een voor de pastorale verir- ging en een voor gemeentewek. "Zij krijgen tot taak de kleine hr- vormde gemeente zo ver te br/i- gen dat zij zichzelf weer kan 11- pen. Dat wil zeggen: aanwas;n toerusting van vrijwilligers en et werken met nieuwe vormen in gemeente-zijn". Volgens ds. Rensink is het in groot belang voor de Hervonie Kerk bezig te zijn met de ovefe- vingskansen van kieine gemai- ten. "'We neigen er in de kerk toe, alle aandacht te besteden aan de situa tie in de grote steden. Op zich heel begrijpelijk, gezien de nood daar, maar we moeten niet vergeten dat de onkerkelijkheid op het platte land ook diepe wortels heeft. Voor de toekomst is het van belang, uit te vinden hoe de kerk in de dorpen nog betekenis kan hebben". Secretaris Tim Kansil van de Frieee provinciale kerkvergade ring ziet nog wel levensvatbaar heid in 'Frieslands-End'. "De streek heeft een heel eigen karak ter. Er zal gezocht moeten worden naar geschikte vormen van ge meente-zijn. Verder is dit projekt ook van waarde als leerproces voor andere kleine plattelandsgemeen ten". Het 'Hervormd Evangelisato risch Beraad' heeft eerder zo'n pro jekt gesteund in het Groningse Winsum. 'Toerusting tot eigen verantwoordelijkheid' LEIDEN - Morgen wordt de nieuwe rooms-katholieke jongerenpastor van het dekenaat Leiden voorge steld: Jan Jetse Bol (42). Dat ge beurt op een 'dekenale jongeren dag' van 2 uur tot half 6 in het ker kelijk centrum 'De Regenboog' in de Leidse Merenwijk. De nieuwe pastor - opvolger van de overleden Ben Juffermans - is sinds 1976 pastor in Rijswijk (Zuid- Holland). Hij woont in Schevenin- gen en zal zijn werk in het Leidse dekenaat begin januari aanvatten. Bol is al enigermate vertrouwd met jongerenpastoraat; hij had die functie al van 1971 tot 1976 voor twee parochies in Scheveningen. Het dekenaat Leiden (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeter- woude-Rijndijk, Wassenaar en Voorschoten) omvat een zestiental parochies. Pastor Bol - in Sant poort geboren en behorend tot de congregatie van het Heilig Hai - gaat daar pastoraal opbouwwrk doen, dus op het gebied van jorje- renpastoraat initiatieven ontploi- en en ondersteunen. "Jongererén parochies toerusten tot een eim verantwoordelijkheid", zei hijer zelf van in een kort telefonisch e- sprek. Hij kent de Leidse regio og niet en zal de eerste tijd dan ok vooral verkennend bezig zijn. Ernst Evelo, voorzitter van le werkgroep 'Jongerenpastorat': "Met de aanstelling van een nii- we jongerenpastor zit er- weer Kl op bloei in het dekenale jongem- pastoraat. Wat wij willen met die zondag in de Merenwijk is gtn dag van sprekers en discuses over het wel en wee van het jone- renpastoraat, maar een marktah- tig gebeuren waar iedereen ^e zich betrokken voelt bij het pai- chiële jongerenwerk activitel-n en ideeën aan elkaar kan laten ztï. Jongerenpastor Jan Jetse Bol. Om ervaringen uit te wisselen, con tacten te versterken, elkaar te in spireren, activiteiten op gang te brengen". De dag - onder het motto 'Ga d'r maar aan staan' - wordt om half 5 besloten met een viering. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, afscheid, mmv cantorij, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Oecumenische geloofsgemeen-, schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 drs. v. Casteren en pastoor v. Well; Kooikapel (Driftstr.) geen dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey, gezins- dienst; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. Nauta; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. .Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. H. B. van 't Hof; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Meren wijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K. Vnjg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Kooika pel Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee, A.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek, mmv kerkkoor. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. S. J. Abspoel, 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Beth- lehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, 7.30 evang. Maasbach, wo. 8 evang. Zijlstra, mmv The Joy Singers, vr. 8 jeugdrally mmv gospelgroepen. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. E. J. Riekerk. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zon dag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Ze vendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing) zat. 22 nov. 9.45 mensen- wijdingsdienst. Genootschap der Vrien den ('Quakers') eerste zondag (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3.30 ds. v. Amstel, Ede. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 6.30 ds. Los, Pijnacker, opendeurdienst; Kruis kerk 10 dr. F. Broeijer, Utrecht; Opstan- dingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Jonkman; G. Herderkerk 10 ds. Tase- laar, 5 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mul der; Driehoorne 7 nam. ds. v. Dok, ha; Oudshóornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Siebelink, Linschoten. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Boer, 6.30 zie Adventskerk; Salv.kerk 10 hr. D. En gel, Veenendaal, 6.30 ds. De Boer, Hoofddorp. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 student J. van Es, Rijsenhout, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij, ha, di. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. G. Goes- sens, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. C. v.d. Heuvel. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, ha. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10 30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Duijn, Hei- en Boeicop, 6 ds. v. Gorsel, Gouda. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Heiv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. De Wilde, Soest, 6.30 kand. A. Prins, Driebruggen; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 ds. H. Wilschut, 5 ds. v.d. Haar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 hr. H. Leker, Utrecht. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 hr. J. Buitenhuis, Utrecht, jeugddienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Boo, Uitwijk, 6.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rothfusz, 5 ds. Krispijn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 prof. dr. v.d. Beek; Ontm.kerk 10 ds. Smaling, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. Kerk 10 ds. Hovius, 6 dr. Vermeulen; Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. v.d. Beid, 6 ds. Hovius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. De Jong, 6 ds. Sjollema. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoeksteen' (Bur- gersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Muis, Warmond. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten. 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. H. v.d. Veen. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. W. van Reijn, Schaesberg, 7.30 ds. J. A. Visser, bijz. dienst, mmv zangkoor. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Jansen, Leiden, opendeurdienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Geursen, Arnhem, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom; Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Baptgem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 ds. v.d. Kooi-Dijkstra, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 dr. Vlijm, V.scho ten, 5 hr. Vercouteren, Voorburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 kand. J. P. van Bruggen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, 5 ds. Waagmeester. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg Rooms-katholie ke kerk Oud-Ade. (foto Wim Dijkman) 52a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; En- gelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. 1 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 8.30 lees dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam, in re monstr. kerk. Remonstr. Gem. 10 ds. Bosman, O.geest. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, 1 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Ge ref. Kerk 9.30 mevr. N. Dijkstra-Algera, Houten, 7 ds. Mulder, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Niel, Rijnsburg, jeugddienst, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 prof. dr. Harman, Melbourne (Australië), 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 ds. Schouten, Kockengen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jêroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. Vroegindewey, Katwijk aan Zee, 7 drs. G. A. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, Gouda. Zie ook geref. kerk. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Cziria, 5 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Bin nen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. Th. de Bock. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Huysman, Purmer. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui- NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. Ids. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, z '9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30pe Zilkzat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groeriof Will.kerk 10 ds. Vegter; PauluskerilO ds. Da Costa; Gemeentecentim (Lijtw.) 10.30 ds. v.d. Klaauw, Srie- dam, 7 ds. Snel, Rijnsburg. Geref. Rk 10 ds. Plomp en pastor Koster, oecaa. dienst. Geref. Kerk Vrijg. (aula ft. Schilderschool) 8.30 ds. Houtman, 30 kand. J. P. v. Bruggen. Ned. Geref. K;k (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Late. Van Wijckerslooth 4 dr. v.d. Zwaan. n- degeest 10 pater Boshouwers. Vtp- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Ik Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. i1 OUDE EN NIEUWE WETERIN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hemstede, L.dcp. Geref. K. 9.30 en 5 ds. De Lange, As- ROELOFARENDSVEEN: Rk Kik Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrusï. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 90 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Terlouw, 't Wout- Den Hoorn. Chr. Geref. K. 9.30 ls- dienst, 2.15 ds. Bouw. 9.30 ds. De Bruijn, Maarn. Geref. K* Petrakerk 9.30 ds. v.d. Linde, Rijswk (NB), 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 100 ds. Ribberink, 5 ds. Koster, Katwï, jeugddienst; Mar.kerk 9.30 ds. Baayei$ ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 ft 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 eö ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aa mavo) 10 br. Bol, Zoetermeer, 7.30 zt- dingsavond (op de zolder). Rk Kerk 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10J ds. R. J. Bakker, A.dam, 7 ds. Germai, mmv 'De Lofstem'. Geref. Kerk 10 c Baas. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aó noudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Snof Scherpenzeel, 6.30 ds. De Graaf, H.w» de. Geref. Kerk 9.30 ds. Jeroens Hoofddorp, 6.30 dr. Bade. Rk Kerk Aa dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langera- zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart, zie ook geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang. op ge ref. grondslag (Lucas-college, Beeth- .laan) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zeeuw, zangdienst met oude liederen. Geref. K. Vnjg. (Bach- laan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulage meenschap Noordhofland 10.30 gebeds dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. v.d. Hoef, Bodegraven; Hoeksteen 9.30 ds, Goos- sen, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 dienst, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Onstein, A.dam, 5 dr. Haitsma, Bos koop. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. T. de Kok, R.dam; Ont m.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk 8.45 en 2.45 ds. v.d. Graaf, Middelburg. Oud-Geref. Gem. (Mercu- riusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, vlootpred., Den Haag, 4.30 dr. J. Hoek, Veenendaal; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 dr. Berkhof, Leiden; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 (avondgebed) ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner, Assen. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. Aalders, jeugddienst. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. R. Thieme. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref.,Kerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. Cziria, beiden Rijnsburg ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 11.30 oecum. dienst in Chr. Dienaarkerk. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10 en 11.30 (oecum. dienst); Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. De Graaff, Nieuw- veen. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, Bode graven, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13