Rigoureuze aanpak overproduktie melk Edah mag stunten met broodprijs OPEEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGT U AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. nutsspaarbank 5 Andriessen lanceert voorstellen Vervoersbond mag beslag op Nijdam handhaven Voorzitter Westduits vakverbond treedt af Jeiigdwerkgarantieplan zonder hulp bedrijven Uitspraak Europees Hof over geïmporteerd brood: Amro-topman: rente zal nog verder dalen Or Meneba mist elk vertrouwen in leiding VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 GRONINGEN (ANP) - De Ver- voersbond FNV mag het beslag handhaven dat de bond heeft laten leggen op een deel van de onroe rende goederen van het Groningse expeditiebedrijf Nijdam bv. Nij- dam had tegen dit beslag een kort geding aangespannen. De presi dent van de Groninger rechtbank mr. P.P. Lampe heeft het vervoers bedrijf in het ongelijk gesteld. De Vervoersbond was tot zijn stap gekomen om uitbetaling af te dwingen van achterstallig loon aan dertien chauffeurs. Het gaat daar bij om een bedrag van ruim 21.000 twee woningen op het terrein van Nijdam. Districtbestuurder Rein- der Hoekzema zei gisteren te ver wachten dat Nijdam alsnog tot be taling zal overgaan. Mocht een en ander niet gebeuren, dan zal de bond het beslag uit laten breiden naar de roerende goederen van Nij dam, zoals vrachtwagens. Daarna kan overgegaan worden tot execu tie van het beslag en zal de bond het geld opeisen. BRUSSEL (ANP) de Vervoersbond een dwang som betalen van 67.000 gulden na dat het gerechtshof in Leeuwarden Europees landbouwcommissaris Andriessen wil met rigoureuze deze zomer bepaalde dat Nijdam ling moest overgaan van bepaalde loonsverhogingen aan chauffeurs 0die in de cao waren vastgelegd. Dit gulden. Daarnaast moet het bedrijf op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per overtreding. Toen het bedrijf het arrest van het gerechtshof maar ten dele uit voerde, liet de Vervoersbond be- sprLkvar5"bankTei" ^ooraiUer^an^e rectie van zullen gaan. "Dat zal wel moeten". Dit betekent volgens de directie de Westduitse vakverbond DGB, is afgetreden. Dit is gisteren nóg nFórdat heóbednjf^heÓh'ierb'ó dezeteJ v^n de BGAG in Frank- maatregelen de Europese overproduktie van melk en rundvlees te lijf. Gisteren presen teerde hij daartoe voorstellen: de superheffing moet met eenderde omhoog tot de volledi ge garantieprijs voor melk. De melkquota moeten volgend jaar met vier in plaats van met twee procent omlaag. Boeren mogen geen melk meer rechtstreeks aan de klant verkopen. de cao moest naleven en tot beta- slag leggen op de bedrijfshallen e laat. Ook kon de directie niet zeg gen of zij de dwangsom FNV zal betalen. Verder stelt Andriessen een ver bod voor op overheveling van quo ta. Het dit jaar van kracht gewor den opkoopsysteem voor melk moet worden uitgebreid. Hij hand haaft voorts eerder gelanceerde voorstellen de interventie van ma gere melkpoedër en boter in de wintermaanden (van 30 september tot 1 april) te stoppen. Producen ten kunnen deze produkten dan niet voor een vaste prijs kwijt aan de Europese pakhuizen. Ook in de zomermaanden kan, indien nood zakelijk, deze interventie uitblij- Wat de beperking van de pro- duktie (quota) betreft heeft And riessen voor de Europese boeren nog een daling van twee procent in 1988 in petto, in plaats van - zoals eerder afgesproken - één procent. De bestaande superheffing (boete op overproduktie) moet volgens hem nu omhoog van 56 tot 75 cent per liter. "Er moet wat gebeuren want de voorraden zijn onaan vaardbaar hoog", aldus de Europe se commissaris. "Het Europese melkbeleid dreigt volledig uit de hand te lopen". Maandag en dinsdag vergaderen de ministers van landbouw van 'De Twaalf in Brussel over de voorstel len van de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de ge meenschap. Volgens Andriessen is het de hoogste tijd dat de EG-mi- nisterraad instemt met de drasti sche beperking (per 1 april 1987) van de zuivelproduktie. De huidige voorstellen komen neer op een ver mindering van minstens 9.5 mil jard liter in 1987 en 1988. Maar zelfs dan blijft de Europese Gemeen schap nog met enorme overschot ten zitten. Andriessen rekende gisteren voor dat de EG vrij snel van zijn voorstellen zal profiteren. In 1987 is voor de uitvoering van zijn voor stellen nog 590 miljoen gulden ex tra nodig, in 1988 zal dat zijn terug gelopen tot 120 miljoen gulden, ter wijl in 1989 een voordeel ontstaat van 3,2 miljard gulden. De verwachtingen van de minis terraad zijn in Brussel echter niet hooggespannen. Al een aantal ke ren konden de ministers het niet eens worden over produktiebeper- Kort Zakelijk kende voorstellen van de Europese ten betalen over dit jaar. De zuivel- Commissie. Nationale belangen produktie ligt nu ongeveer zes pro- snelen daarbij immer een hoofdrol, cent boven de toegestane hoevëel- Voorzitter Francken van de Ne- heid. De maatregelen die nu in derlandse Zuivelbond FNZ vreest Brussel zijn voorgesteld zullen te-' dat de Nederlandse melkveehou- vens een flinke aanslag betekenen ders opnieuw enkele honderden op het inkomen van de Nederland- jnilioenen aan superheffing moe- se melkveehouders. DEN HAAG (ANP) - Het bedrijfs leven hoeft niet mee te doen aan het plan van minister De Koning om jonge werklozen tot en met 20 jaar gedurende zes maanden tot een jaar een baan te geven om werkervaring op te doen. De 35.000 boventallige banen voor dit Jeugd- werkgarantieplao moeten voor het grootste deel worden gevonden bij de gemeenten. Jongeren die niets gezonden. Dat staat in twee notities van mi nister De Koning (sociale zaken) over het Jeugwerkgarantieplan ten behoeve van een aantal gemeen ten, de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de werkgevers van instellingen die uit premies en be lastingen worden betaald en werk gevers en werknemers. De notities zijn gisteren ook aan beide Kamers de baan die 2 ngeboden De Koning wil het bedrijfsleven krijgen, krijgen geen uitkering. De buiten schot laten omdat juist daar vraag of een baan passend i een jongere zal minder zwaar gen dan bij andere werklozen. Geen 36 uur bij Postbank DEN HAAG (ANP) - De in de cao voor de Postbank overeengeko men verderë verkorting van de ar beidstijd van 38 naar 36 uur gaat wat de directie betreft niet door. het gevaar van concurrentieverval sing dreigt. Bovendien is de markt sector volop doende met uitbrei ding van het aantal leer- en ar beidsplaatsen. De Koning hoopt dat JWG-ers daar naar toe door stromen en zo in reguliere banen terechtkomen. Bovendien zouden het JOB-plan en de Maatregel Langdurig Werklozen in gevaar kunnen komen door de garantieba- Ovengens heeft een aantal ge meenten reeds laten weten dat zij wel JWG-banen willen scheppen, maar slechts op voorwaarde dat fort vernomen. Lappas had een sleutelpositie in de transactie, die leidde tot het beruchte schandaal bij de DGB: de verkoop, gevolgd zes weken later door het terugko pen voor het symbolische bedrag van 1 mark, van de failliet gegane woningbouwvereniging Neue Hei mat. Op 16 oktober had Lappas ge weigerd te getuigen voor een parle mentaire onderzoekscommissie, die zich met de zaak bezig houdt. Dit leidde ertoe dat hij werd gear resteerd en twee dagen in Bonn vastzat. De commissie gaat na of de onder vakbondsverantwoordelijk heid geleide firma staatssubsidies heeft misbruikt. Neue Heimat, die in heel de Bondsrepubiek betaalbare wonin gen verhuurde, raakte in de proble men na de investering van grote bedragen in riskante bouwprojec ten. De houdstermaatshappij ver kocht vorige maand in een verras sende stap de firma, met schulden, aan een Westberlijnse bakkerij magnaat, Horst Schiesser, voor het symbolische bedrag van een mark. Neue Heimat kampte met een schuld van ruim 18 miljard gulden.. Vergoeding Bakkerij-magnaar Schiesser krijgt overigens, naast de symboli sche overnemingssom van een mark, wel een onkostenvergoeding van veertien miljoen mark voor het opstellen van een saneringsplan voor Neue Heimat. Bovendien zal aan de broodfabrikant een krediet van 25 miljoen mark ter beschik king worden gesteld, waarvan hij NEW YORK - Ontwerpster Carla Fendi lijkt zeer tevreden als fotomodellen namaak Fendi-tassen Newyorkse vuilniswagen deponeren. Fendi vernietigde 10.000 namaaktassen ter viering van haar ovem gen door het hele land in echtzaken tegen de namakers va haar ontwerpen. (foto anp) naar behoefte gebruik kan maken. De directie van de Postbank (de het bedrijfsleven in de gemeente LUXEMBURG (ANP) - Stunten begin dit jaar zelfstandig geword gelddiensten van de PTT) wil de ook een bijdrage levert. De gemeenten zullen vefant- het bankbedrijf volgen, woordelijk worden voor het JWG, waar de werktijd zelfs nog iets ho- dat thuiswonende jongeren een ger dan 38 uur ligt. baan van 19 uur en zelfstandig wo nenden een baan van 32 uur tegen Dat blijkt uit eën brief van de di rectie van de bank die de betrok ken vakbonden gisteren "hebben ontvangen. Volgens D. Schoorl van de ambtenarencentrale voor middelbaar en hoger personeel CMHA moet de Postbank dan ook de salarissen van de bank-cao vol gen. Dat betekent voor de CMHA een verhoging van de loonschalen met 1,5 procent per 1 oktober en een eenmalige uitkering van een procent per 1 april volgend jaar. met uit het buitenland geïmpor teerd brood kan weer, maar Neder lands brood mag niet onder de mi nimumprijs van 1,90 gulden de winkels uitgaan. Dat is het gevolg uitspraak die het Hof van het minimumloon wil geven. Het Justitie van de Europese Gemeen, rijk betaalt de salarissen. Het totale schappen gisteren heeft gedaan. plan zal jaarlijks tussen de 50 en 100 miljoen gulden kosten. De Koning vindt dat de tijdelijke banen (die als baan niet langer dan twee jaar mogen bestaan en in to taal niet meer dan vijf procent van het totale aantal banen van een dienst mogen bedragen) niet in de plaats mogen komen van banen die door bezuinigingen zijn ver dwenen. Het Hof bepaalde dat een wettelij ke prijsregeling voor ingevoerd brood onder bepaalde omstandig heden in strijd kan zijn met het EG-verdrag. Het Hof kwam tot deze conclusie naar aanleiding van het geding dat de Nederlandse Bakkerij Stichting had aangespannen tegen het groot winkelbedrijf Edah. Edah ver kocht begin vorig jaar brood tegen een stuntprijs van 1,59 gulden, ter wijl de minimumprijs door het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten was vastgesteld op 1,86 gulden. De president van de rechtbank in Almelo legde in maart 1985 Edah een tijdelijk verbod op brood beneden de minimumprijs te ver kopen en ook bij de rechtbank in 's Hertogenbosch werd een strafver volging tegen Edah ingesteld. Om dat volgens Edah de minimum- prijsregeling in strijd is met de arti kelen uit het EG-verdrag, vroegen de presidenten van de rechtban ken in Almelo en 's Hertogenbosch het Europese Hof om een uit spraak. De Edah is niet onverdeeld ge- HBG ^fo™id(mSD(ot\o.e gend najaar geleidelijk dalen ter wijl de kapitaalmarktrente verwacht dat de winst aanmerkelijk lager zal uitvallen dan verwacht. Het bestuur liet gis teren weten een jaarwinst te ver wachten van 45 miljoen gulden. In september nog voorspelde HBG een jaarwinst die ongeveer op het niveau van 1985 zou liggen, toen het concern netto 57,3 miljoen gul den verdiende. Het bestuur wijt de winstdaling aan tegenvallers bij de uitvoering a opdrachten nog wat verder zakt, tot onge veer 5,75 procent. Amro-topman Nelissen liet deze optimistische ge luiden gisteren horen, tijdens de jaarlijkse manifestatie 'De dag van het aandeel' in de Amsterdamse Rai. Nelissen wees erop, dat het enige buitenlandse steeds moeilijker wordt zinnige de offshore-sector. dingen te zeggen over de vooruit zichten van de wereldconjunctuur, over de rente en over zaken als wis selkoersen. "De moeilijkheids belangrijk verhoogd, nu Voorwetenschap Op het ministerie van financiën wordt op dit moment de laatste f£ar? uk verhoog hand gelegd aan een wetsontwerp. allerleI ontwikkelingen niet waarbij misbruik van voorweten schap in de effecten-, optie- en ter- mijnhandel een strafbaar feit wordt mét strafrechtelijke lopen langs de lijnen geleerd hebben dat ze zouden móe ten gaan". De bankier waagde zich toch aan Ues.'üit kondigde minister Ruding H, zei te gelo- dat de Amerikaanse de tweede helft van dit jaar weer mei regelgeving vuui weien- nnlppft waarna in Hp ppf^p hplft schap te kunnen wachten tot de J JJl, waarna in de eerste hellt gisteren aan. De minister zei niet met regelgeving inzake voorweten- van 1987 weer een verflauwing zal die °de™'verouderde leJr°V.v™ de v'er totstandkoming fectenwet, Beurswet 1914 moet vervangen Werkloosheid De werkloosheid onder academi ci is blijkens de jongste cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid de afgelopen maanden verder gestegen. Eind september stonden er bijna 17.000 academici als werkloos bij de ar beidsbureaus ingeschreven, wat in vier maanden een stijging met 5,1 procent betekent. Vorig jaar steeg të"argumënten te Westeuropese landen zal tegen de 3 procent bedragen. De Bonds republiek Duitsland is in ons ge bied het trekpaard. Nu de angst voor een belangrijke opleving van de inflatie afneemt, ontstaat er ruimte voor een verdere kanten van produkten rentedaling. De Duitse rente kan {es. en zou moeten zakken; alleen dan kan ook de rente in ons land dalen. "De kans op rentedaling in Duits land is groter, wanneer de Ameri- Op de beleggersmarkt kwam het publiek in direct contact met commis sionairs, ondernemingen ter beurze genoteerd en instellingen en fabri- diensten voor het beheer van effectenportefeuil- ff Y^Ja^ 1 (foto Ook voor de jaren tot 1990 voor ziet de bankier een gematigde groei in de industrielanden. Neder- kanen ophouden daarop met slech- land zal echter minder goed af zijn Het gaat het bedrijfsleven steeds beter. De groei van de winst per aandeel van de zeventig belang rijkste ondernemingen bedroeg in de herstelperiode 1983-1985 gemid deld eenentwintig procent per jaar. Amro schat deze groei voor dit jaar op acht procent, waarna volgend jaar een stijging kan optreden tot ruim tien procent. En hoewel de koersen op de Amsterdamse beurs al sterk zijn gestegen, blijft opti misme voor de aandelenmarkt ge rechtvaardigd. De Amsterdamse Effectenbeurs maakte gisteren in de Rai bekend dat het aantal mensen dat in effec ten belegt, fors toenoemt. In 1984 had 9,2 procent van de gezinshoof den in Nederland effecten. Twee jaar later, in oktober 1986, was dit 11,2 procent. Ter vergelijking: in Zweden heeft 25 procent van alle huishoudens effecten. Bij jongeren tot 35 jaar is het ef fectenbezit de laatste twee jaar ver dubbeld van 11 tot 22 procent. Vooral de kleine, jonge belegger is in opkomst. De beurs blijft popu lair. Dat is niet zo wonderlijk, vindt Robeco-directeur dr. J. van Duijn, die op 'De dag van het aandeel' zei dat het bruto-beleggingsresultaat (koerswinst plus dividend) de laat- liefst 42 procent per jaar was. Van Duijn tekende daarbij aan dat deze jaarlijkse opbrengst 'zi lukkig met de uitspraak. Directie- satie voor is opgezet en een goed secretaris J. Wolf zei in een reactie distributiesysteem, meent hij. te betreuren dat de broodprijzen Het Europees Hof bepaalde gis- nu "nodeloos hoog" zullen blijven. teren dat buitenlands brood in Ne- Volgens Wolf is Edah nu van plan derland mag worden verkocht, uit het buitenland ingevoerd brood wanneer de inkoopprijs van dat te gaan verkopen. Hij zegt dat zijn brood plus een in de broodprijsver- organisatie voor 1,49 gulden bui- ordening vastgestelde marge plus tenlands brood op de markt* kan btw samen een bedrag opleveren brengen. Hij wil niet zeggen of dat onder de vastgestelde mini- Edah op die prijs nog winst maakt, mumprijs ligt. Wanneer de Neder- "We lijden er in elk geval geen ver- landse overheid verbiedt om in dat lies op, alle kosten worden ge- geval geïmporteerd brood te ver dekt". Het zal echter wel enige tijd kopen, handelt zij ion strijd met duren voor daar een goede organi- bet EG-verdrag. de werkloosheid onder academici in juni/augustus met meer dan 8 procent. Handelskantoor Burgemeester van Thijn van Amsterdam en vice-burgemeester Han Bo Ping van Peking hebben gisteren in het Wereldhandelscen trum in de hoofdstad samen het handelskantoor van de hoofdstad van de Chinese Volksrepubliek ge opend. Voor de stad Peking is dit de eerste handelspost in Europa. De openingsplechtigheid werd bij gewoond door vele Chinese autori teiten en staatssecretaris mevrouw Y. van Rooy van buitenlandse han del. Desseaux Tapijtfabriek Desseaux heeft in de eerste drie maanden van het in het op 1 juli begonnen boekjaar 1986-1987 een omzetstijging ge boekt van 11 procent. De investe ringen zullen dit jaar op het het ni veau van het voorgaande boekjaar uitkomen (10,8 miljoen gulden). dus Nelissen. 1 te dringen", al- dan energieproducenten als Noor wegen en Engeland. Deze hebben hun overheidshuishouding geheel r0_. gesaneerd en hebben daardoor zeer uitzonderlijk' is. Hij verwacht meer ruimte om de schade door de dat het gunstige klimaat één tot daling van de energieprijzen op te driejaar zal aanhouden, maar in de vangen. Nederland is nog maar toekomst beslist minder mooi halverwege. wordt. RIJSWIJK (ANP) - De centrale on dernemingsraad (cor) van het meel-, mengvoeder- en bakkerij- concern Meneba heeft onvoldoen de vertrouwen in de huidige lei ding van het concern. De voorzitter van de cor, S. Davids, zei gisteren desgevraagd dat de raad een nega tief advies heeft uitgebracht over het voorstel van de raad van com missarissen om de leiding van het bedrijf toe te vertrouwen aan de le den van de raad van bestuur, die na het vertrek van de voorzitter, A. van Bochove, zijn overgebleven. Van Bochove vertrok vorige week na "onoverbrugbare ver schillen van inzicht tussen hem en de overige leden van de raad van bestuur", zoals door Meneba werd bekendgemaakt. De raad van com missarissen benoemde het be stuurslid F.J.A. Kuijk tot voorzit ter van de raad van bestuur. Cor-voorzitter Davids wijst erop dat d,e cor niet in zijn geheel tegen het voorstel van de commissaris sen was, maar dat uiteindelijk een meerderheid besloot tot een nega tief advies. Dé cor kon vooral moei lijk verkroppen dat hij binnen een dag advies moest geven over de kwestie. Dat kan niet zonder een bezonken oordeel, aldus Davids. Inmiddels heeft de raad van commissarissen zijn voorstel toch doorgezet en de leiding in handen gelegd van de resterende drie le den van de raad van bestuur. Vol- ADVERTENTIE Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren, bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op een aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo op de rekening hoger is, trap maar liefst aan de ontwikkeling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote Vrije beschikkingsmogelijkheid Alle betalingsverkeerdiensten. Rente over de hoogste C.O/ D/o vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. gende week beraadt de cor zich na der over deze situatie. Meneba kwam vorig jaar na een verliesgevend 1984 weer in de zwarte cijfers, maar in het eerste halfjaar van 1986 was er weer een verlies van 2,9 miljoen gulden. Het hele jaar zal naar verwachting pok met verlies worden afgesloten. De vertrokken bestuursvoorzitter Van Bochove zei in augustus by de pre sentatie van de halfjaarcijfers dat de onderneming bezig was met een "strategische heroriëntatie". Meneba was daartoe genood zaakt door de teleurstellende gang van zaken bij twee van de drie kernactiviteiten, meel ën bakkerij en. De secretaris van het bestuur, mevrouw mr. J.M.C. van Bruggen, zei deze week dat de uitkomsten van die heroriëntatie waarschijn lijk in december naar buiten kun nen worden gebracht. De enige af deling die in het afgelopen halfjaar wel met winst draaide was de mengvoederdivisie. Maar deze opereert in een moeilijke markt, waarin sprake is van overcapaciteit en dientengevolgé van druk op de marges. Beurso verzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs reageerde vrijdag hef tig op de mededeling van het aanne- mingsbedrijf HBG dat de winst verder onder die van vorig jaar zal blijven. Aan het einde van de ochtend lag de koers van dit aandeel op f 126, wat een verlies van f 13 inhield. Voor het overige hield de beurs zich redelijk. Veel aandelenkoersen waren wel wat lager, maar in aanmerking ge nomen dat het de vrijdag was van een week met weinig aiTaire, dat de dollar lager was en dat Wall Street weer eens een duikeling had gemaakt, viel het op het Beursplein nog wel mee. In de internationale sector kwam Koninklijke Olie uit de bus met een winst van fl op f207.50. Akzo zakte twee dubbeltjes naar f 154,10. Hoogo vens raakte f 1,20 kwijt op f50, KLM was op f45,50 een dubbeltjes lager en Unilever moest f 4 prijsgeven op f498,50. P In de financiële sector liet ABN f 6,50 schieten op f 551. Ook de andere grote banken waren wat lager, evenals de verzekeraars, van wie Stad Rotter dam op f 122,50 een rijksdaalder ver lies leed. Op de obligatiemarkt lagen enkele staatsleningen er licht verdeeld bij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9