Gifstroom treft ook kustvisserij Zwarte-pieten met de Walrus Kamer wantrouwt schaderegeling ABP zweeg bewust over ontvangen wir Weer grote hasj vangst Minister erkent afluistering Wy cultiveren ouderwets vakmanschap. En doen aan moderne vormgeving. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Visserij schap in Rijswijk heeft de kustvissers geadviseerd niet langer te vissen in het gebied tussen de Nieuwe Waterweg en Scheveningen. Dit in verband met de grote hoeveelheid gif, die via de Rijn de Noordzee instroomt. Volgens woordvoerder Roos is dit advies gegeven uit voorzorg om discussies over de kwaliteit van de in dit gebied gevangen vis en gar nalen te vermijden. In het kustge bied vissen voornamelijk kleine (garnalen)kotters. Zowel de rivier- 'Betalen voor extra politie' DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken wil laten betalen voor extra politie-in- zet .bij grote evenementen. De mi nister wil dit principe alleen toe passen op uitzonderlijke situaties. Hij weet echter nog niet welke cri teria daarvoor moeten worden ge hanteerd. Minister Korthals Altes van justi tie deed als eerste de suggestie dat voetbalclubs moeten gaan betalen voor de inzet van extra politie. Van Dijk wil alle grote evenementen in de discussie betrekken. Ten aan zien van betaling voor politie-inzet door voetbalclubs vraagt hij zich af of dit slechter is dan het verbieden van een wedstrijd of een wedstrijd laten spelen zonder publiek. VROUW GEDOOD - De Zoeter- meerse politie heeft gisteren in haar huis het lichaam van een 31- jarige vrouw gevonden. De politie was gealarmeerd door de ex-vriend van het slachtoffer die haar wilde bezoeken, maar geen gehoor kreeg. De vrouw had volgens de politie onder, meer een aantal hoofdwon den. De vrouw deed eerder deze week aangifte van een poging tot doodslag. Meer bijzonderheden wilde de politie in het belang van het onderzoek niet geven. als de zeevissers zullen eventuele schade die zij lijden als gevolg van de giflozing in de Rijn, verhalen op het Zwitserse chemieconcern San- doz, dat verantwoordelijk is ge steld voor de vervuiling. De omvang van de schade is nog zeer onduidelijk. Op 19 december is er in Rotterdam een vervolgcon ferentie van de Rijnoeverstaten, die meer duidelijkheid moet bren gen. De Tweede Kamer is er overi gens niet gerust op dat deze confe rentie tot concrete resultaten zal leiden. Zowel de regeringspartijen als de oppositie vrezen dat het uit eindelijk bij mooie woorden zal blijven, zo bleek gisteren tijdens een spoedoverleg van de vaste ka mercommissie voor verkeer en wa* terstaat. Volgens Melkert (PvdA) moet Nederland zelf met initiatieven ko men omdat van Frankrijk en West- Duitsland op dat vlak weinig mag worden verwacht. Bovendien is hij er nog lang niet van overtuigd dat de Zwitserse regering tot vergoe ding van opgelopen schade (door minister Smit-Kroes voorlopig op 700.000 gulden geschat) bereid is, voor het geval Sandoz zelf niet over de brug mocht komen. Sandoz heeft gisteren volledige aansprakelijkheid aanvaard voor de schade de is ontstaan door de vervuiling op grote schaal van de Rijn na de brand op 1 november. De technisch directeur van het chemieconcern, Hans Winkler, zei dat Sandoz en haar verzekerings maatschappijen, elke gerechtvaar digde claim zouden honoreren. Hij zei dat het riog te vroeg was om be dragen te noemen. Sandoz heeft meegedeeld dat er op het moment van de brand onge veer 1.246 ton chemicaliën op het terrein waren opgeslagen en dat 934 ton ervan landbouwchemica- MAASTRICHT (GPD) - Hoewel ABP-juristen, Masson incluis, nu ont kennen dat het innen van wir-prem'ies moest worden verhuld, is zeven jaar geleden zeer omzichtig gehandeld en heeft men het niet aan de grote klok durven hahgen dat men wél premies ontving via deelname in parti culiere bv's. Toch heeft het ministerie van financiën er destijds al weet van gehad. Dit bleek gisteren tijdens het getuigenverhoor van een ABP-jurist op de zesde dag in de strafzaak tegen mr. Ed Masson voor de rechtbank te Maastricht. Mr. Fennes was tot 1982 hoofd afdeling onroerend goed bij het ABP en samen met Masson nauw betrokken bij de financieringscon structie van de sporthallen van A. Poot. Thans is Fennes hoofd algemene personeelszaken bij DSM. Gisteren werd hij door de Maastrichtse recht bank als getuige gehoord. Anders dan Masson verklaarde Fennes dat hij én Masson volledig op de hoogte waren. Masson daarentegen bekent weliswaar dat hij de geestelij ke vader is van de wir-constructie maar ontkent betrokken te zijn ge weest bij de' verdere juridische uitwerking waaruit de valsheid in ge schrifte zou zijn ontstaan. Volgens Masson had niet hij als adjunct-direc teur beleggingen de verantwoordelijkheid maar Bogaard, de inmiddels overleden directeur van de afdeling. „Er hoefde niets verhuld te worden. Het was overigens niet de eerste zaak. Al in het World Trade Centre in Amsterdam hebben we samèn met de Fries-Groningse-Hypotheekbank een bv opgericht om wir-premies te krijgen. Natuurlijk waren we voorzichtig. We gingen het niet van de da ken schreeuwen. Anders zou de overheid dé gaten in de wet dichtmaken. Dat is later trouwens ook gebeurd. Maar toen was het een volstrekt legale zaak", aldus Fennes. liën waren. De grootste potentiële vervuilers waren ongeveer 12 ton kwikmengsel dat Trillex heet - ge lijk aan 1,9 -ton zuivere kwik - en kunstmeststoffen op basis van pa- rafine en olie. De milieucommissaris van de EG, Stanley Clinton Davis, heeft gisteren in Straatsburg gewaar schuwd dat andere bedrijven aan de Rijn profijt zouden kunnen trekken van de vervuiling door Sandoz om zelf ook afval te dum pen en hij zei dat regeringen extra waakzaam moesten zijn om dat te voorkomen. Volgens Stanley Clin ton Davis heeft de Zwitserse rege ring inmiddels toegezegd de oever landen van de Rijn te willen com penseren voor de schade. DELFZIJL (ANP) - De gemeente politie van Delfzijl heeft gistermid-, dag een partij hasj onderschept van bijna 6.000 kilo. De hasj zat, verstopt in blikken, in twee vracht wagens. Die stonden in het nabij Delfzijl gelegen Farmsum gepar keerd. Dit heeft de Groningse offi cier van justitie mr. Severein mee gedeeld. De lading heeft een geschatte marktwaarde van 10 a 15 miljoen gulden. Het is volgens Severein de grootste partij hasj die ooit in de provincie Groningen is gevonden. Het is de tweede grote hasjvondst van deze week. Maandag werd in een schip in de haven van Terneu- zen 8.000 kilo aangetroffen. De politie heeft in verband met de Farmsumse hasjvangst twee mannen aangehouden. Justitie wil nog niets zeggen over hun identi teit. Het is nóg niet bekend waar de partij hasj vandaan komt, ook niet waar die naar toe moest. De politie vond de verdovende middelen min:, of meer bij toeval. De vrachtwagens stonden voor een winkel geparkeerd in Farmsum. De eigenaar van de winkel vond dit verdacht en waarschuwde de poli- tie. De twee mannen werden tij dens de politie-actie aangehouden. Mr. Severein verwacht dat er nog meer arrestaties zullen volgen. Uit naam van Vaclav Havel, de Tsjechische schrijver die de Erasmusprijs heeft gekregen, sprak zijn in Ame rika wonende vriend Jan Try ska gisteren een 'dankre de' uit. Havel wilde zijn land niet verlaten, uit vrees dat hij niet terug zou mogen keren. Over de rede ontstond gisteren enige opschudding, omdat in de Nederlandse vertaling een wel door Trys- ka uitgesproken verwijzing naar de Tsjechische men senrechtenorganisatie Charta '77 ontbrak. Minister van der Broek (buitenlandse zaken) had eerder laten weten niet gelukkig te zijn met deze verwijzing. Noch de Erasmusstichtingnoch het ministerie van buiten landse zaken zijn echter verantwoordelijk voor het weglaten van de verwijzing naar de Charta. Charta woordvoerder Frantisek Janouch, die gisteren de Er asmusprijs in ontvangst nam, zei dat de weglating in de tekst te wijten is aan een technisch fout, waarvoor hijzelf de verantwoordelijkheid draagt. Er moet vol strekt geen politieke betekenis aan worden toegekend. Janouch maakte verder bekend dat Havel de aan de Erasmusprijs verbonden geldprijs van 200.000 gulden onder meer heeft geweigerd om te voorkomen dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten hem ervan zullen be schuldigen een „door het Westen betaalde dissident" te zijn. Het bedrag zal nu worden besteed, in overleg met Charta '77, ter bevordering van de onafhankelijke Tsjechoslowaakse cultuur, zo zei Janouch. (foto anp Justitie gaat helers harder aanpakken DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) heeft gisteren ip de Tweede Kamer erkend dat er wel is afgeluisterd in de zogeheten Makro-zaak. Hij kwam tot deze er kenning na vragen van het PSP- kamerlid Van Es. In een eerder stadium - eveneens in antwoord op schriftelijke vragen - had Korthals Altes ontkennend geantwoord op vragen over het af luisteren. "Tijdens het opsporings onderzoek naar de brandstichting bij de Makro (in Muiden) zijn geen telefoongesprekken afgeluisterd" aldus de minister nog begin dit Tijdens het debat over de justi tiebegroting in de Tweede Kamer bevestigde hij dat gisteren onder de toevoeging, dat het opsporings onderzoek duurde van 17 septem ber tot 2 oktober van vorig jaar. In diezelfde periode werd de brieven bus van de lokale omroep Stad Amsterdam „leeggehengeld". Na beëindiging van het opsporingson derzoek werd er een gerechtelijk vooronderzoek gestart. De rechter commissaris gaf toen bevel tot het afluisteren van telefoongesprek ken, zo informeerde de minister de Kamer. Hij noemde die handelwij ze rechtmatig en niet in strijd met wet en zorgvuldigheid. Heling Korthals Altes zei gisteren dat de registratie van de verkoop van bij diefstal verkregen goederen en de controle daarop zal worden verbe terd. De minister zei dat de recher che-adviescommissie Wellicht nog dit jaar suggesties zal doen in de strijd tegen de heling. Korthals Al- tès noemde het voorkomen en be strijden van heling het middel bij uitstek om diefstal te voorkomen. Ook bij de politie-opleidingen zal aan de helingbestrijding aandacht worden geschonken, zo zei de be windsman. Korthals Altes zei verder dat de achterstand in werkzaamheden op verschillende terreinen van de rechtspleging kan worden ingelo pen. Hij wees er daarbij op dat de personele bezetting bij de rechter lijke macht de afgelopen jaren sterk is gegroeid. Staatssecretaris Korte-Van He mel bestreed de opvattting als zou er op hét terrein van de kinderbe scherming sprake zijn van extra bezuinigingen. De suggestie daar over van het Werkverband Integra- tiè Jongerenwerk Nederland (WIJJST) noemde zij „apert onjuist". Het op het terrein van de kinderbe scherming gehanteerde financie ringssysteem is niet ten nadele van de inrichtingen, zo betoogde de staatssecretaris. Man opgepakt voor branden in Volendam VOLENDAM (ANP) - De politie van Volendam heeft op 8 novem ber een 39-jarige man uit Hoorn aangehouden die wordt verdacht van brandstichting in Volendam. Dat is gisteren bekendgemaakt door de Amsterdamse persofficier mr. H. Wooldrik. De man in de eer ste plaats verdacht van brandstich ting in de nacht van 5 op 6 septem ber. Toen brandden aan de Haven een woonhuis en vier souvenirwin kels tot de grond toe af. Ruim hon derd gasten moesten die nacht het aangrenzende hotel Spaander hals over kop verlaten, maar het etablis sement liep slechts rook- en water schade op. Onrust in Volendam leidde destijds tot uitgebreide ex tra politiepatrouilles. Op grond van de verdenking, de ze brand met een vluchtige stof te hebben aangestoken, heeft het openbaar ministerie de bewaring van de verdachte voor de gebruike lijke termijn van dertig dagen gevorderd. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank beraads laagt daarover donderdagmiddag. Volgens mr. Wooldrik ontkent de verdachte nadrukkelijk elke be trokkenheid. Mede om die reden worden zijn personalia niet vrijge geven. Wel beschouwt justitie hem als "een zeer serieuze verdachte". De man wordt ook verhoord over de brand, die in de nacht van 6 op 7 september drie kermisattracties verwoestte en de loods van een schildersbedrijf zwaar beschadig de. Ook bij die brand zegt de man niet betrokken te zijn. Kraakpand Voogd moet toch ontruimd AMSTERDAM (ANP) - De kraak sters van het pand aan de Tweede Jan Steenstraat 114 in Amsterdam, eigendom van Voogd, de geschor ste directeur sociale verzekeringen van het .ministerie van sociale za ken, moeten daar nu toch vertrek-, ken. De kraaksters verloren gisteren het kort geding dat zij tegen de staat hadden aangespannen om ontruiming te voorkomen. Voogd had in februari geprobeerd de kraaksters met behulp van een knokploeg uit zijn woning te krij gen. Volgens rechtbankpresident mr. B.J. Asscher heeft het kraken plaatsgevonden in een periode van functionele leegstand „die aan ie dere eigenaar van een woning moet worden gegund na het ver trek van een huurder". De laatste huurder zegde zijn contract per 1 februari van dit jaar op. De sleutels stuurde hij naar Voogd, die ze, zo heeft hij ver klaard, pas op 4 óf 5 februari had ontvangen. Op de middag van de vijfde werd het pand gekraakt. In die tijd had Voogd volgens Asscher niet de mo gelijkheid gehad over eventuele verhuur van de woning te kunnen beslissen. Om de woning te kun nen verhuren had hij tenminste de tijd móeten hebben gehad om het huis te bekijken na het vertrek van de vorige huurder, aldus de recht bankpresident. Poltie-ambtenaar Koops. bij de partij drugs van 6000 kilo. (fotoANP) DEN HAAG - Hoe kan ik zoveel mogelijk boter van mijn eigen Een goede sigaar is puur natuur. Binnengoed, dekblad en omblad horen voor 100% uit eerlijke tabak te bestaan. En die ouderwetse strengheid geldt ook voor onze hedendaagse sigaren. Kijk maar naar Chicos. Lang en slank. Met een karaktervol omblad, dat uit dagend tevoorschijn steekt. Geurig en vol is het aroma. Een ronde compositie, speels en zinnelijk. Eén plezierig samengaan van ouderwets vakman schap en moderne vormgeving. Ver krijgbaar als pittig milde Chipos. Java, (10 stuks 6,40) en als aromatisch lichte Chicos Brazil (10 stuks 6,80). hoofd op dat van mijn tegenstan der smeren. Dat was ongeveer de grap van het gezelschapsspel dat de Tweede Kamer deze week speelde. Inzet: twee onderzeeboten ter waarde van 960 miljoen gulden. Het begon allemaal in 1975. De marine wilden nieuwe onderzeebo ten en begon met het maken van plannen. Het politieke tij was niet door Henri Kruithof erg gunstig. Het kabinet-Den Uyl had net besloten .tot de aanschaf van nieuwe F16-straaljagers en het wilde niet ook nog eens vele mil joenen guldens uittrekken voor nieuwe 'speeltjes' voor het varende deel van de krijgsmacht. Het eerste kabinet-Van Agt gaf wel toestemming voor de bouw, zonder echter goed te weten waar voor het toestemming gaf. Een nauwgezette kostenraming was er niet. Bovendien- vond de marine dat de nieuwe speeltjes te eenvou dig waren. Ze wilde meer geavan ceerde onderzeeboten. In de loop van de daarop volgende jaren nam de marine geheel op eigen houlje telkens beslissingen voor wijzigin gen en aanpassingen, waardoor de schepen uiteindelijk 960 miljoen gulden zullen gaan kosten, in plaats van de geplande 460 mil joen. En de politiek wist van niets. In 1984 werd langzamerhand duidelijk wat er aan de hand was, maar toen was het te laat. Er viel niets meer terug te draaien. Het enige wat de toenmalige bewinds lieden nog konden doen, was de marinetop de laan uitsturen en het departement zo te reorganiseren dat herhaling van dit soort zaken werd voorkomen. Boter Deze week mocht de Tweede Ka mer haar eindoordeel over dit de bacle geven. De feiten waren be kend en besproken, nu moesten de politieke conclusies worden ge trokken. De deelnemende kamer leden namen zich voor een afstan delijke politieke conclusie te trek ken en niet teveel op de persoon te spelen. Maar de praktijk bleek ster ker dan de leer. De drie grote partijen (CDA, PvdA, en WD) en D66 hadden alle vier boter op hun hoofd. Elk van de partijen had in enige fase van het drama wel verantwoordelijk be windsman op defensie gehad. Het debat ontaardde daardoor in het af schuiven van zoveel mogelijk bo ter naar het hoofd van de tegen stander. Het lijkt er op dat het eerste kabi net-Van Agt (met de huidige WD- minister Van Eekelen als de staats secretaris dié er over ging) de grootste verantwoordelijkheid draagt. Het mislukte tweede kabi net-Van Agt (verantwoordelijk:. Van Mierlo van D66 en Stemerdink' van de PvdA) heeft wel wat gepro beerd, maar kreeg de tijd niet. Het eerste kabinet-Lubbers (met De Ruiter en Van Houwelingen van het CDA op defensie) stelde uitein delijk orde op zaken, maar toen was het kwaad al lang geschied. De politiek lijkt weinig geleerd te hebben van eerdere debatten over financiële drama's. Na de par lementaire enquête over de RSV- affaire deed de Kamer ook weinig anders dan een zondebok zoeken. Deze (Van Aardenne) hoefde uit eindelijk het veld niet te ruimen maar was politiek zodanig bescha digd dat hij niet goed meer kon functioneren. Slooppartij De PvdA zag zo'n zaak weer aan komen met het onderzoek naar de fraude met bouwsubsidies. Het leek de socialisten wel leuk om de CDA-staatssecretaris Brokx lange tijd aan een draadje te laten bunge len, om daarmee het CDA flink te beschadigen. Fractievoorzitter Bert de Vries zag dat echter aanko men en knipte het draadje bij voor- baat door. Brokx exit. In Van Eekelen zag de PvdA ook weer een aardig object voor zo'n politieke slooppartij. Tijdens het debat over de regeringsverklaring, afgelopen zomer, eiste oppositie leider Wim Kok zelfs zijn hoofd. Deze week deed zijn partijgenoot Harry van den Bergh het nog eens dunnetjes over. Driekwart van zijn toespraak (al thans zoals die op papier stond) ging over de verantwoordelijkhèid van Van Eekelen voor deze affaire. Maar dat was wat de coalitiepart ners CDA en WD hadden ver wacht. Zij namen Van den Bergh zodanig onder vuur dat zijn betoog niet een half uur duurde, zoals ge pland, maér bijna drie keer zo lang. Daardoor slaagde Van den Bergh niet in zijn opzet. Zij eigen schat ting achteraf was dat Van Eekelen toch wel enigszins beschadigd uit de strijd was gekomen, maar daar lijkt het allerminst op. De minister zelf voelt het zo in ieder geval niet. Hem was alle informatie onthou den en hij kon dus niet ingrijpen, zo ongeveer beschrijft hij zijn ei gen rol in het Walrus-drama, waar voor hij uiteindelijk overigens wel enige mede-verantwoordelijkheid aanvaardde. Ellenlange debatten zoals dat over de Walrus zijn volgens de Tweede Kamer nuttig omdat er les sen voor de toekomst uit te trek ken zijn. De praktijk is wat anders. Het draait steeds weer uit op het aloude zwarte pietenspel. Zolang één van de partijen ook maar het geringste vermoeden heeft politie ke munt uit dergelijke affaires te kunnen slaan, zal dat ook wel zo blijven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5