Steeds In januari steekproef met een autovrije Breestraat jan bentveldI interieur Bezetters verlaten zonder problemen gebouw 'Arsenaal' In Leidse regio op termijn tekort aan bedrijfsterreinen Bus blijft 'stapvoets' in winkelstraat VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 interlübke >antro< van interlübke. Komfort in de onmiddellijke nabijheid van het bed. Een >antro< slaapkamer is ook overdag de plaats, waar u zich bijzonder thuis voelt. TOCH RAAR DAT EEN VIS-TRADITIE IN EEN STAD ALS LEIDENZÓ LANG OP HAAR EIGEN RESTAVRANT HEEFT MOETEN WACHTEN... Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok ADVERTENTIE Gedicht Raadslid Bernard Stöxen (Lei den Weer Gezellig) doet er van al les aan om de stad een beetje leuk te maken. Binnenkort gaat hij zelfs straatvegen, om aan den lijve te ondervinden hoe vuil de stad nu eigenlijk is. Een ander initiatief van Leiden Weer Gezellig is een gedicht van Piet Paaltjens (pseudoniem voor Francois Haverschmidt) dat in steen gehouwen zal worden en vervolgens bevestigd aan een pand van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting op de hoek Hooigracht/Nieuwe Rijn. Het gedicht zal, zodra het in steen staat, worden aangeboden aan de-stichting en wethouder Kuijers (cultuur) zal worden uit genodigd om de steen te onthul len. Het gedicht uit de bundel 'Snikken en grimlachjes' gaat over dit stadspunt en de tekst die op de steen zal komen te staan luidt als volgt: 'Op 't hoekje van de Hooi gracht En van den Nieuwen Rijn, Daar zwoer hij, dat hij zijn le ven lang Mijn boezemvriend zou zijn'. Een prachtige tekst, daar be staat geen twijfel over. Maar niet temin komt er een halve waar heid op de gevelsteen aan het hoekpand te staan. Want het vol gende couplet wordt weggela ten: 'En halverwegen tusschen De Vink en de Haagsche Schouw Daar brak hij, zes weken later zoowat, Den eed van vriendentrouw'. Laten we maar aannemen dat Stöxen dit deel van het gedicht weglaat, omdat hij Leiden gezel lig wil maken. En als op zo'n ge velsteen een eeuwigdurende be lofte al weer na zes weken wordt gebroken, nee, dat is niet gezel lig- Voordeurdelers (2) Onlangs citeerden we wat stukjes uit een overigens zeer uitgebreide brief van mevrouw Klijnhout over het pand Rapen burg 122. In de oorlog kwam zij daar wonen, schreef zij ons. En laten we daaruit nu de voorbari ge, zij het voor haar complimen teuze conclusie hebben getrok ken, dat zij daar als studente kwam wonen. Maar niets is min der waar, zo meldt zij ons. Toen zij daar kwam wonen, was zij al afgestudeerd en werkzaam als le rares Nederlands aan de meisjes hbs. In de beschrijving over het pand Rapenburg 122 wilde zij aangeven wat het verschil was tussen die tijd en de huidige. Wordt nu alles gemeenschappe lijk gedaan, toen woonde er een stelletje individualisten: "Er werd niets gemeenschappelijks gedaan of georganiseerd. Ge meenschappelijk was alleen de enorme vlag die boven de voor deur werd uitgehangen als ie mand geslaagd was". Kunstwerk 'Un(ie)titled'is de titel van het kunstwerk dat sinds enkele we ken in het Rembrandtpark prijkt. Het 'is van de hand van Toon Hartogs en Barbara van Loon die de roze pilaar met de stalen spiegel een tijdlang in Rot terdam hadden staan. Voor het café/theater Dé Unie van Jan Rietveld dat op de Rotterdamse Mauritskade is herrezen. Nu De Unie van zijn stellingen is ontdaan en in nieuwe glorie is hersteld, moest het kunstwerk van de twee Leidse kunstenaars verdwijnen. De ongeveer 800 ki lo wegende stalen kolos werd op een vrachtwagen geladen en naar het Leidse Rembrandtpark vervoerd. Daar roept het, zoals een kunstwerk betaamt, reacties op van voorbijgangers. De een vindt het afschuwelijk, een ander kan het waarderen. Toon Hartogs heeft zelfs iemand aan het ver stand gepeuterd dat het een ba ken was voor alle overvliegende satellieten. De man geloofde het nog ook. Wat ermee gaat gebeuren? Hartogs laat het voorlopig maar staan. Hem staat het niet in de weg. En wie weet, misschien vindt het college van b en w 'Un(ie)titeld' wel zo mooi, dat het wordt aangekocht door de ge meente. Pietenrace Deze week stond er in deze krant een berichtje over de in tocht'van Sinterklaas op zater dag 22 november. In dat verhaal tje werd al melding gemaakt van een nieuw initiatief: een Pieten race door de stad. Op die zaterdag zijn er in de Leidse binnenstad 5 stickerpös- ten ingericht: Korevaarstraat 9, Breestraat 83, Koombeursbrug, Harteburgkerk Haarlemmer straat en Haarlemmerstraat 204. Vanaf tien uur kunnen kinderen bij één van deze posten een kaart ophalen. Het is dan de bedoeling dat ze de kaart volmaken door langs de andere posten te hollen. Dat is nog niet alles: de kinde ren moeten zich verkleden als Piet. Later op de ochtend zal dan in de Pieterskerk door een jury worden bepaald wie het meest lijkt op de knecht van Sin terklaas. Tsja, leuk initiatief, maar is dit geen heiligschennis? Trouwens, wat niet in dat bericht stond: Sinterklaas arriveert dit jaar niet op de gebruikelijke wijze in Lei den. Hij komt dus niet meer aan in de Leidse Haven om vervol- Jan Bentveld b.v./nieuwe rijn 24/2312 JD Leiden/Telefoon 071-134671. Visrestaurant Noordeinde 27 Leiden 071-131914. Bos, één van de organisatoren van de ontvangst. "Altijd maar weer die tocht... wees nou eer lijk: zo'n middag in de Pieters kerk is toch veel ludieker!" "De mensen die we hebben verteld over onze opzet zijn trou wens behoorlijk enthousiast. En dan nog iets: eindelijk heeft deze heilige man een residentie in Lei den. Dat mag men ook niet ver geten". Bent u niet bang dat er straks een ongelooflijke verwarring zal ontstaan: al die kinderen ver kleed als Piet, dan nog de echte knechten van Sinterklaas... nie mand zal er meer een touw aan kunnen vastknopen. "Denk je dat nou werkelijk? Welnee, het zal allemaal reuze goed gaan, let maar op". Oké, maar mocht er ook maar iets fout gaan, dan zal dat hele team van Leiden Leeft toch rich ting Spanje moeten worden ver zonden. gens een rijtoer te maken door de binnenstad, nee, het ontvangst comité, Leiden Leeft, heeft dit jaar voor een andere aanpak ge kozen. Sinterklaas maakt zijn op wachting in de Pieterskerk. Om 12.00 uur. U begrijpt natuurlijk zeker wel dat op dat tijdstip al die nep-Pieten ook al in de voor malige kerk aanwezig zijn. Sin terklaas zal overigens worden verwelkomd door burgemeester Goekoop. Dat is mooi meegeno men: die man kan dan tenminste als eerste in de zak worden ge stopt. Wat moeten we nu denken van deze andere aanpak. Hoort Sin terklaas niet gewoon een tocht door de stad te maken, toege juicht door talloze kinderen die staan te blauwbekken langs de kant van de weg? "Ach, wij dachten dat het wel eens leuk was om een andere in tocht te houden", zegt Herman Wie binnen was kon niet naar buiten en wie buiten was kon niet naar binnen. Daar kwam het bij het Arsenaal zo'n beetje op neer. (foto wim Dijkman) LEIDEN - De bezetting van het universiteitsgebouw het Arsenaal is vanochtend beëindigd. Om half elf verlieten de studenten van de actiegroep Tegen Onderwijs Bezui nigingen het gebouw. Zij gingen met de 'actiekaravaan' naar Am sterdam. De aankomst van die - uit een ou de bus en een twintigtal studenten bestaande - karavaan dreigde gis termiddag enige onenigheid te ge ven. Medewerkers en studenten van de vakgroepen Chinees en Ja pans wilden voorkomen dat de ac tievoerders uit de karavaan het ge bouw binnen gingen. "Wij er niet in, dan zij ook niet", was het motto van de studenten en medewerkers. Vervolgens sloten zij het gebouw met kettingen af. De actievoerders hadden niet op verzet van de gebruikers van het gebouw gerekend. "Ik denk dat we met deze actie een fout hebben ge maakt. Voorwaarde voor een be zetting is dat degenen die het ge bouw gebruiken, achter de actie staan. Dat was hier niet het geval. Ik kan me wel voorstellen dat het vervelend is als je twee dagen niet kan studeren. De dingen die ge beuren als deze door Deetman in gezette ontwikkeling doorgaat, zijn veel erger dan twee dagen niet stu deren", aldus een van de actievoer ders. Een aantal actievoerders ging gisteren aan het eind van de mid dag naar een persconferentie van Deetman in Den Haag. Dat was aanleiding voor studenten en me dewerkers een eind te maken aan de afgrendeling van het gebouw. De laatste bezetters verlieten van morgen het Arsenaal. LEIDEN - Er tekent zich een meerderheid af in de Leidse gemeenteraad voor een Breestraatpromenade waarbij het busverkeer zich stapvoets een weg mag blij ven banen door het winke lend publiek. Wellicht wordt zelfs al in januari een steekproef gehouden in de Breestraat waarbij het au toverkeer wordt omgeleid en alleen de bus langzaam door de winkelstraat rijdt. De commissieleden gaven gisteravond daarvoor al hun goedkeuring. De betrokken ondernemers zijn verdeeld geraakt over wat er moet gebeuren met de Breestraat, maar de gemeente presenteerde het ge combineerde promenade/busplan tijdens een hoorzitting gisteravond als 'het ei van Columbus'. Vroom Dreesman-directeur W. Vinke waarschuwde dat de regiofunctie van Leiden in gevaar komt als ook de bus uit de winkelstraat wordt geweerd. Hij keerde zich daarmee tegen de winkeliersvereniging die heeft uitgesproken dat de Bree straat geheel verkeersvrij moet worden gemaakt. Een en ander werd duidelijk gis teravond tijdens een door de ge meente Leiden georganiseerde hoorzitting over de toekomst van de Breestraat. In dia- en videobeel den werden stadscentra in West- Duitsland getoond waar winkel- promenades alleen het openbaar vervoer langzaam doorheen rijdt. Verkeerswethouder Peters noem de die gebieden "een sprekend voorbeeld van. hoe je een heel aar dige promenade kunt hebben mét busverkeer". De ervaringen in Duitsland zou den heel positief zijn. De bus rijdt er stapvoets, gebruikt een 'vriende lijke' bel in plaats van een claxon en er zouden praktisch geen onge lukken gebeuren. Een woordvoer der van de NZH verklaarde dat het stapvoetsrijden in de Breestraat ook heel goed mogelijk is en bo vendien gepaard gaat met een la ger motorgeluid. Nipo-onderzoek De Breestraatwinkeliers hebben zich onlangs tijdens een vergade ring van de winkeliersvereniging uitgesproken voor het volledig ver keersvrij maken van de straat. Vol gens wethouder Peters is dat nau welijks mogelijk vanwege de extra kosten die gemaakt moeten wor den om het busverkeer kilometers om te laten rijden. Die kosten wor den geschat op ruim twee miljoen gulden. Bovendien meent de wet houder buspassagiers die het Leid se centrum willen bezoeken een slechte dienst te bewijzen door de bus uit de Breestraat te weren. De wethouder kreeg gisteravond steun uit onverwachte hoek. Direc teur W. Vinke van V&D verklaarde tegenstander te zijn van het voor stel van de winkeliersvereniging. "Onze visie is dat de Breestraat niet volledig moet worden ont ruimd omdat wij dan de regionale functie van Leiden in gevaar zien komen", aldus Vinke. De V&D-topman onthulde enke le cijfers uit een Nipo-onderzoek waaruit blijkt dat veel meer men sen in de regio Leiden met de bus naar V&D komen dan in andere Bejaarde gewond LEIDEN - Een 71-jarige Leidenaar moest gisteren omstreeks tien voor zes 's avonds met een gebroken heup en enkel naar het AZL wor den gebracht. De man zat in de au- tp van een 77-jarige Leidenaar die op de Plesmanlaan tegen de auto van een 31-jarige Amsterdammer botste. Volgens de politie ontstond het ongeluk doordat de 77-jarige niet goed uitkeek toen hij linksaf de Vondellaan wilde inslaan. steden het geval is. Het bezoek per auto scoort relatief laag. "Wij zijn daarom grote voorstander van openbaar vervoer in de Bree straat", aldus de directeur die ook een goede afwikkeling van het au toverkeer noodzakelijk noemde. Proef De voorzitter van de Leidse afde ling van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV), L.J. van Velzen, deelde mee eenrichtingsverkeer door de Breestraat als enige mogelijke op lossing te zien. De winkeliersver eniging Breestraat schaart zich daarentegen achter het plan dat de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer b.v heeft laten ontwerpen en waarin wordt voorgesteld de Breestraat geheel of gedeeltelijk van alle verkeer, inclusief de bus, te vrijwaren. Van de kant van orga nisaties voor gehandicapten en het goederenvervoer werd betoogd vooral ook met hun belangen reke ning te houden. Raadsleden van WD en CDA hielden gisteravond nog een slag om de arm over wat zij vinden van de drie varianten die uit de hoek van de ondernemers naar voren zijn gekomen. De fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, mevrouw Van der Molen, verklaar de evenwel het zelden zo eens te zijn geweest met een vertegen woordiger van het grootwinkelbe drijf als nu. Van Lint (Links Lei den) en Hoekema (D66) lieten ook blijken veel te voelen voor een pro menade met busverkeer. PvdA, D66 en Links Leiden hebben sa men een meerderheid in de raad. Geen van de partijen toonde zich voorstander van het afwikkelen van het autoverkeer via de mark- tenroute (Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt). Maar hoe dat dan wel moet als auto's niet meer door de Breestraat mo gen rijden, wist niemand precies te vertellen. Wethouder Peters kreeg van de raadsleden permissie om op een middag in januari een kortdurende proef te houden met langzaam rij dend busverkeer in de Breestraat waarbij het autoverkeer wordt om geleid. De proef is bedoeld om vooraf aan de definitieve besluit vorming over de toekomst van de Breestraat een indruk te krijgen van hoe een promenade met bus verkeer werkt. Ondergronds Van verscheidene kanten werd gisteravond nog gepleit voor de bouw van een parkeergarage aan de westkant van het stadscentrum (omgeving Kort Rapenburg/Steen straat). Volgens het Leiden Weer Gezellig-raadslid Stöxen zijn ook de kelders onder het Kamerlingh Onnes Laboratorium in de toe komst een geschikte locatie om te parkeren. Het meeste opzien baar de een voorstel om de bus in de Breestraat ondergronds te laten rij den, maar dat idee werd, zo het al een woord waardig werd bevon den, naar het rijk der fabelen ver- DEN HAAG/LEIDEN - In de Leid se agglomeratie is op korte en mid dellange termijn te weining be drijfsterrein beschikbaar en ook de omgeving van deze agglomeratie kan niet voldoen aan de behoefte aan bedrijfsterrein die er in en rond Leiden bestaat. Tot deze con clusie komt het bureau voor be leidsadvisering Frons in een studie die is verricht in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland en de provincie Zuid-Holland. Er zijn 6 mogelijke locaties voor bedrijfsvestigingen in de Leidse agglomeratie die tot het jaar 2000 voldoende ruimte bieden om aan de vraag naar bedrijfsruimte te kunnen voldoen. Maar als deze ter reinen niet of niet tijdig worden ontwikkeld „Dan zal de Leidse agglomeratie tot ver in de jaren '90 een fors kwantitatief en kwalitatief tekort kennen. Het gebied zal dan in belangrijk onvoldoende mate kunnen profiteren van de opleving van de economie en de groei-im- 'Geen opslag rivierslib in Roelofarendsveen en Leiden' LEIDEN, ALPHEN - De Alpherpolder in Alphen aan den Rijn komt van 3 locaties nog het meest in aanmerking voor de berging van zuiveringss lib en baggerspecie. Dit schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in een reactie op de nota van GS. In de nota worden drie mogelijke plaatsen genoemd voor de berging van het slib: de Oostvlietpolder in Leiden, de drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder in Roelofarendsveen en de Alpherpolder. Volgens de Kamer van Koophandel lenen de polders in Leiden en Roe lofarendsveen zich goed voor bedrijventerreinen. De Kamer stelt zich op het standpunt dat de bestemming tot berging van slib niet de andere economisch belangrijke bestemmingen van de lokaties (bedrijventerrei nen) in gevaar mag brengen en verzoekt GS met deze problematiek reke ning te houden. De belangrijkste locaties voor bedrijfsterreinen die Frons noemt zijn Sassenheim-zuid (20 hectare), Rhijnfront in Oegstgeest (15 hecta re), Roomburg in Leiden (19 hecta re), de Oostvlietpolder in Leiden (12 hectare) en Groenendijk in Zoe- terwoude (sluit aan op bedrijfster rein Groote Polder, 8 hectare). De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland ziet zich door de uitkomsten van het onderzoek ge steund in haar standpunt dat aan de oostkant van Leiden dringend behoefte is aan bedrijfsterrein. Me de in relatie tot Schiphol hand haaft de Kamer dan ook haar standpunt dat aan de ontwikkeling van de Oostvlietpolder de hoogste prioriteit moet worden gegeven. De resultaten van het onderzoek zullen binnenkort worden bespro ken in het regionaal-economisch overleg Rijn- en Bollenstreek. Ove rigens hebben Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland mede op grond van dit onderzoek besloten om in de concept-streekplannen Zuid-Holland Oost en West meer bedrijfsterreinen voor de Leidse agglomeratie op te nemen dan eer der was voorzien. GS hebben hier bij uit landschappelijke overwe gingen gekozen voor de locatie Groenendijk (tot aan de Hooge- veensche Vaart) en afgezien van de locatie Oostvlietpolder. De streek plannen worden januari volgend jaar definitief door provinciale sta ten vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3