'Voor zo'n kind is het leven een ware chaos' Bloedvaten spelen bij ziekte en genezing belangrijke rol Reportage Ouders MBD-ldnderen bundelen hun krachten Hereniging kerken stuit op tegenstand VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 Achttien jaar geleden ston den Bets en Boudewijn En gel vol trots aan de wieg van hun eerste kind. Acht jaar later stonden ze vol zorgen aan de wieg van de MBD- werkgroep. Hun zoon bleek zo'n kind met een lichte hersenfunctiestoornis (Mi nimal Brain Dysfunction) te zijn. De neuroloog, die te hulp was geroepen toen Elout vier jaar was, was duidelijk in zijn diagnose. "Zonder veel omwegen vertelde hij ons, dat Elout een MBD- kind was en dat we hem op den duur toch niet aan zou den kunnen. Het zou daar om beter zijn Elout uit huis te doen. Hij wist wel een goed internaat in Antwer pen...". door Rob Hirdes In het Edese congrescentrum De Reehorst werd onlangs een infor matie- en ontmoetingsbijeenkomst gehouden met als onderwerp 'MBD: samen op weg'. Centraal op deze dag stond de op handen zijn de oprichting van een niedNve lan delijke vereniging, waarin de hui dige zich met MBD-kinderen be zighoudende organisaties op moe ten gaan. Volgend jaar moet die nieuwe vereniging definitief een feit zijn. Is het MBD-kind een nieuw ver schijnsel? Zeker niet. Volgens Bets Engel behoort vijf tot vijftien pro cent van de kinderen tot deze cate gorie. "In elke klas zit er wel een tje. Maar ach, hoe ging dat vroeger. In elke familie kwam wel een kind voor dat eruit sprong door zijn ge drag. Dat niet helemaal voor vol werd aangezien. In het ergste geval werd dat zelfs ten onrechte voor debiel versleten". Onberekenbaar Een pijnlijke vergissing. Want het MBD-kind is hooguit anders. Het gedraagt zich lastig of juist heel erg lief, is onberekenbaar en onvoorspelbaar. Het reageert bij voorbeeld niet zoals verwacht op straf of beloning. Maar in feite zijn alle kinderlijke eigenschappen normaal aanwezig. Daarom is het, zeker in de eerste levensjaren, zo moeilijk vast te stellen of het kind al dan geen'MBD-kind is. Vaak valt zo'n kind pas op school echt uit de boot. Doordat het altijd in beweging is. Of juist erg stil in een hoekje zit. Het kan zich slecht concentreren, is onhandig, schrijft slecht en heeft leerproblemen. Ei genlijk gaan die kinderen voortdu rend ten onder in een voortduren de wirwar van indrukken. Omdat hun bewustzijn niet honderd pro cent helder is, kunnen ze zich niet voldoende scherp instellen op hun omgeving. Ze zien wel wat er te zien is en horen ook wel wat er gezegd wordt, maar het krijgt net niet die scherpe contouren als bij anderen. Het wordt hen niet helerriaal dui delijk en het gevolg is één grote en schikt verklaard voor de arbeids markt en 'werkt' in een vegetarisch afhaalcentrum van een groep an- troposofen in Utrecht. Wat hij daar nu precies doet, is niet helemaal duidelijk. Maar hij is er de hele dag druk mee. Gaat 's morgens vroeg de deur uit en komt pas 's avonds om een uur of tien weer thuis". "Zijn tempo ligt erg laag. En toch heeft hij ook zo zijn uitschieters. Dat is kenmerkend voor MBD-kin- deren. Hun leerprestaties zijn doorgaans gering. Maar wel ken nen ze bijvoorbeeld het hele spoor boekje uit hun hoofd. Elout heeft nooit een kinderboek gelezen. Hij leest daarentegen wel in de ency clopedie. Een simpel sommetje kan hij niet uitrekenen. Maar hij zet wel hele berekeningen op pa pier". Valium Ze hebben er mee leren leven. "Maar", aldus Bets Engel, "ik heb in het verleden potten valium en librium geslikt om op de been te kunnen blijven. Want je leven en opvoeding lijken wel over valkui len te gaan. Er is naar mijn weten nooit onderzoek naar gedaan, maar ik kan me voorstellen dat veel kin dermishandeling in gezinnen voor komt, waar sprake is van een MBD-kind. Al dan niet als zodanig herkend. Want - en dan spreek ik echt van wat ik aan den lijve heb ervaren - ze kunnen het bloed werkelijk onder je nagels vandaan halen". "Je moet wel heel sterk in je schoenen staan om onder druk van de huiselijke problemen en de reacties vanuitje omgeving je hu welijk in stand te houden. Ons is het gelukt. Problemen brengen sommige echtparen nader tot el kaar, maar ze kunnen ook als splijt zwammen functioneren. Ook hier is, evenals naar kindermishande ling, geen onderzoek naar gedaan. Maar ik maak me sterk, dat in heel wat één-oudergezinnen MBD-kin deren voorkomen". En Boudewijn Engel vult aan: "Je raakt als gezin ook in een isole ment. Als man kan je de gedachte op een carrière wel vergeten. Want je inzet is thuis hard nodig. Je raakt je vrienden kwijt, want je kunt thuis nauwelijks nog iemand ontvangen. En je gaat ook niet zo gemakkelijk bij anderen op be zoek. Bovendien moet je constant waken om conflictsituaties te voor komen. Niet'zelden ontstaat onder linge wrevel tussen vader en moe der. En anders wel tussen moeder en kind. vader en kind, kind en ge zin, kind en buren, kind en familie, gezin en familie". Fnuikend Vroegtijdige herkenning van een MBD-kind is van het grootste be lang. In de praktijk valt zo'n kind vaak pas op school uit de boot. Bets Engel: "Met alle kwalijke ge volgen vandien. Een kind, dat slecht in een groep kan meeko men, zal al snel worden uitgestoten door zijn leeftijdgenootjes. En niets is zo fnuikend als dat. Een minderwaardigheidscomplex is zo gekweekt, juist omdat dit kind ex tra kwetsbaar is en het net als an dere kinderen in zijn waarde wil worden gelaten. Het kind is pas echt geholpen als het op die school terecht is gekomen, waar op maat aandacht aan hem kan worden ge schonken". Wetenschappers hebben bij bloedvatenonderzoek be langrijke ontdekkingen ge daan. Ontdekkingen die nieuwe perspectieven bie den voor de bestrijding van hart- en vaatziekten, kan ker, longziekten, blindheid, niergebreken en andere in grijpende stoornissen. Het Gaubius Instituut in Leiden heeft aan dit onderzoek een belangrijke bijdrage gele verd. Jan Westerlaken sprak met dr. P. Brakman en dr. V. van Hinsbergh, resp. directeur en medewer ker van deze TNO-instel- ling. door Jan Westerlaken De binnenbekleding van de bloed vaten - ook wel 'tapis roulant' ge noemd - is niet zo maar een 'poreu ze binnenband' waardoor stoffen naar binnen en naar buiten kun nen. Inmiddels is men er achter dat die bekleding allerlei vitale func ties vervult en niet alleen maar aanwezig is als beschermlaagje, zo als altijd werd gedacht. De endotheelcellen, waaruit de vaatwand is opgebouwd, vormen een orgaan met een gewicht van zo'n 700 gram en een oppervlakte van 700 vierkante meter. De longen zijn rijk van deze cellen voorzien. Longartsen ontdekten, dat het en- dotheel van groot belang is bij de produktie van hormonen. Bescha diging van het endotheel kan hart ziekten tot gevolg hebben. Maar de cellen regelen ook de spanning van de bloedvaten, vervullen een taak bij de bloedstolling en ruimen bloedstolsels op. Eenvoudig gezegd komt het hier op neer: de endotheelcellen produ ceren minuscuul kleine hoeveelhe den stoffen die overal - waar nodig - in het lichaam werkzaam zijn. Die stoffen heeft men nu, dankzij mo derne technologie, weten af te scheiden en, belangrijker, te pro duceren. Een van die stoffen wordt nu toegediend na een hartinfarct. Bij trombose lost het de bloedprop in 70-80 procent van de gevallen op. Dr. D. Rijken isoleerde in 1980 deze stof in het Gaubius Laborato rium, en verrichtte daarmee baan brekend werk. Kanker Het Gaubius richt zich vooral op hart- en vaatziekten, maar er zijn ook nieuwe perspectieven voor de bestrijding van andere kwalen als longaandoeningen, kanker en nier gebreken. Directeur P. Brakman van het TNO-laboratorium: "Voor de farmaceutische industrie ligt hier een grote markt in het ver schiet. Ik denk dat in het begin van de jaren negentig een aantal stof constante verwarring. Ze onder gaan wel indrukken, maar komen niet voldoende onder de indruk. Het vervluchtigt als het ware. Daardoor blijven ze 'blanco' staan voor steeds nieuwe prikkels. Zoals een geluidsband, die wordt schoongeveegd door wat het laatst \vordt opgenomen. Overspannen Boudewijn Engel: "Zo'n kind functioneert eigenlijk als iemand die overwerkt is. Als een overspan- nene. Het ziet* alles tegelijk, hoort alles tegelijk, denkt aan alles tege lijk. Inderdaad een complete chaos aan indrukken". Zijn vrouw Bets: "Het is voor zo'n kind natuurlijk erg vermoeiend; dit weerloos on dergaan van zoveel indrukken. Doordat alles brokkelig blijft en de zaken niet op een rijtje kunnen worden gezet, leren MBD-kinde ren ook nooit hoofdzaken van bij zaken te onderscheiden. Maar voor de ouders is het al even ver moeiend. Ze moeten een opdracht keer op keer herhalen en dan nog gebeurt er iets, waardoor al het voorgaande direct weer wordt ver geten". Bij Elout werd al in een heel vroeg stadium vastgesteld, dat hij een MBD-kind was. Bets Engel: "Dat kwam, omdat bijna alle ken merken die een kind tot een MBD- kind maken, bij Hem heel duidelijk aanwezig waren. Zo had hij als ba by last van stuipjes. Hij was laat in zijn ontwikkeling, hyperactief en als peuter ook al erg agressief'. Al te vaak moeten ouders echter jaren achtereen vechten oni er ach ter te komen, wat er nu eigenlijk met hun kind aan de hand is. Ook al omdat veel (huis)artsen het ge drag van een MBD-kind niet als zo danig onderkennen. "Er zijn huisartsen", aldus Bets Engel, "die beweren nog nooit een dergelijk kind in de wachtkamer te hebben gehad. Zoiets is gewoon onvoor stelbaar. Dikwijls echter zijn ze er niet op gespitst. Dat wordt nog eens in de hand gewerkt door me dici en wetenschappers, die dood leuk beweren dat MBD-kinderen niet bestaan". Afwijking "De moeilijkheid daarbij is dat bij hersenonderzoek geen enkele afwijking zichtbaar wordt. En dus bestaat het MBD-kind niet... Daar om geldt als niet-wetenschappelijk criterium, dat van een MBD-kind sprake is, wanneer het aan zeven van de tien in het oog springende kenmerken voldoet. Zoals over- of juist onderbeweeglijkheid, licht gestoorde motoriek, onregelmatige lichamelijke en psychische ont wikkeling, verhoogde afleidbaar heid en waarnemingsstoornissen". De geconsulteerde neuroloog voorspelde Bets en Boudewijn En gel destijds dat ze het niet aan zou den kunnen. Ze hadden er geen flauw, idee van van wat hen boven het ouderlijk hoofd hing. Nu weten ze dat maar al te goed. "Elout was eigenlijk bij tijden onhandelbaar, bezocht de mytylschool en ver bleef ook gedurende drie jaar in huize Roelant in Ubbergen; toen- dertij d het enige tehuis voor MBD- kinderen en inmiddels gesloten". "Inmiddels is hij totaal onge f Het MBD-kind is hooguit anders. Aldus Brakman, die er haastig aan toevoegt dat het zo ver nog lang niet is. "Het enige dat we op dit moment weten is, dat er in Amerika proeven met muizen zijn gedaan. Die hebben aangetoond, dat alleen in de vaten die het kan kergezwel van bloed voorzagen, het bloed tot stolling kon worden gebracht. Alvorens deze methode op de mens kan worden toegepast, zijn we jaren verder". Volgens dr. Van Hipsbergh kan dit principe ook worden toegepast bij transplantaten. "Neem een nier. Als dit orgaan is ingeplant en het wordt afgestoten, dan blijkt dat het lichaam met name het endotheel niet accepteert. We moeten onder zoeken hoe dit proces te beïnvloe den is. En we moeten ook met be trekking-tot het endotheel kijken welk donororgaan het best bij de gastheer past. Daar gaat het in de eerste plaats om". Dr. Brakman: "Wanneer we nog wat meer van de werking van het endotheel weten, zijn we in staat om in te grijpen, om een voorbeeld te noemen, vóór er een bloedstol ling ontstaat. Dat is heel belang- rijk. Bijna iedereen die ouder wordt, krijgt slechte bloedvaten. Loopt dus een grotere kans op af wijkingen, zoals thrombose". Rekken Het rekken van het menselijk le ven staat niet voorop bij de onder zoekers. Brakman: "Stel je voor dat het degeneratie- proces van de vaten vijftig jaar zou kunnen wor den uitgesteld, nou, dan is er wel weer wat anders waaraan de mens overlijdt. Wat ons voor ogen staat is een situatie dat mensen die een groter risico lopen op vaatafwijkin gen (hersenen, hart enz.) hier al op jongere leeftijd tegen in bescher ming kunnen worden genomen. De grote toename van vaatproble- men ligt tussen de 45 en 65 jaar. Als we kans zien om de bloedvaten ge zond en goed doorgankelijk te hou den, dan zal de kwaliteit van het leven verbeteren. Daar gaat het ons in feite om". fen op de markt zal zijn. In Japan is men er actief mee bezig". De vooruitgang die sinds 1980 is geboekt omschrijft dr. V. van Hins bergh, onderzoeker aan het TNO- instituut, als spectaculair. "Een van de leuke dingen is, dat het ge zicht van de endotheelcel heel sterk kan veranderen. Wanneer ze zich in de buurt van een ontsteking bevinden, gaan de witte bloedli chaampjes beter plakken. We ne men aan dat het endotheel aan de bloedbaan 'vertelt' dat er wat aan de hand is. De cellen kunnen, als de situatie dat eist, opeens heel an ders gaan functioneren. Bovendien kunnen de cellen signalen ontvan gen en doorseinen. Ze beschikken tevens over de eigenschap om de wanden van een bloedvat te ver slappen". Over de rol die de endotheelcel len bij de woekering van kankerge zwellen kunnen spelen, zegt. dr. Brakman: "Het endotheel dat di rect met de tumor in contact staat, gedraagt zich wat anders dan nor maal endotheel. Daarom kun je proberen dat tumor-endotheel te beïnvloeden. Hoe? Kankergezwel len hebben bloed nodig, soms heel veel bloed zelfs. Dat bloed zorgt voor de aanvoer van de voedings stoffen en zuurstof. Anders kan de tumor niet groeien. Als we nu kans zien om die bloedtoevoer stil te zet ten, stagneert de groei van het ge zwel of sterft het af'. Remmen "Sommige onderzoekers probe ren nu toxische (giftige) stoffen ge richt naar het endotheel van de tu morbloedvaten te sturen en zo het gezwel te doden. Anderen probe ren de groei van een tumor af te remmen door het uitgroeien van nieuwe bloedvaatjes tegen te gaan. Dit gebeurt door de groei van het endotheel te remmen. Ook wordt geprobeerd om specifiek in de va ten van tumoren stolling op te wekken, zodat het gezwel geen bloed meer krijgt waardoor de groei ervan wordt belemmerd". 1 y 5 De gecombineerde vergade ring van de hervormde en gere formeerde synodes in Ede, die vandaag moet leiden tot de uit spraak dat de twee kerken zich 'in staat van hereniging' bevin den, is gisteren moeizaam op gang gekomen. Tegenstanders van 'Samen op weg' grepen de eerste vergadering aan voor een poging om krachtig op de rem te trappen. "Stoom afblazen', noemde een ervaren synode waarnemer dat. Op een enkeling na waren het gisteravond uitsluitend bezwaar den uit de hoek van de (hervorm de) Gereformeerde Bond en con fessionelen in beide kerken die het spreekgestoelte beklommen. Een paar kondigden aan, van daag met amendementen en te genvoorstellen te komen om 'Sa men op weg' in een andere rich ting om te buigen. Enkele hervormde ouderlin gen en de gereformeerde predi kant Van der Weij uit Nunspeet zinspeelden er openlijk op, dat hereniging van de twee kerken tot scheuring zou kunnen leiden. Zij wilden het proces van toena dering langzamer laten verlopen en meer recht doen aan de be zwaren in een aantal gemeenten. De hervormde predikant Kies kamp (gereformeerde-bonder) uit Leerdam, lid van het synode- bestuur maar geen voorstander van 'Samen op weg', stelde de gecombineerde synode gerust met de verklaring dat hij bij een voortgaan van 'Samen op weg' niet zou afhaken. Hij zal erbij blijven in 'kritische solidariteit'. "Ik zal 'Samena op weg' blijven aanspreken op de gereformeerde belijdenisgeschriften, in de hoop dat die ooit nog eens een andere functie krijgen dan van museum stukken". Cijfers Er werd op deze eerste zitting nogal met cijfers geschermd. Een aantal predikanten uit de Gereformeerde Bond had vorige week in een 'open brief ver klaard, dat meer dan de helft van de 'kerkgaande' hervormden nee zegt tegen hereniging. Worden de gereformeerde bezwaarden daar nog bijgeteld, dan moet, volgens ds. Van der Weij uit Nunspeet, worden vastgesteld, dat zeker eenderde van de kerk leden geen feest viert als van daag de 'staat van hereniging' wordt uitgeroepen. "Is het ver antwoord bestuur als we daar als synodes aan voorbijgaan?" De gereformeerde predikant Schravendeel uit Ferwerd zette vraagtekens bij de voorstellen. Hij vond de tekst nogal mager, omdat er eigenlijk alleen in ge zegd wordt, dat er geen redenen zijn om de 'staat van hereniging' niét uit te spreken. Ook vroeg hij zich af, of het wel te verkopen is dat gemeenten die (nog) niet mee willen daartoe alle ruimte krij gen. Voorzitter dr. Kouwenhoven van de gereformeerde synode ging daarop in. "Niemand mag gedwongen worden, maar ge meenten die achterblijven zullen niet mogen beletten dat organen als classes (regio's - red.) en pro vinciale synodes en vergaderin gen verder gaan met 'Samen op weg'. "Het kan toch niet zo zijn, dat delen van onze kerken zich voor tientallen jaren vastleggen op een absoluut nee tegen iedere vorm van toenadering". Volgens Kouwenhoven zullen de synodes van nu af aan 'Samen op weg' daadwerkelijk moeten stimule- Blij De voorzitter van de hervorm de synode, ds. H. Huting uit Rot terdam, zei in zijn afsluitend woord van deze avond, blij te zijn dat deze ronde voorbij was. Dat het een heel trieste vergadering was, is, naar zijn indruk, maar ten dele waar. Weliswaar hadden de meesten van de 22 woordvoer ders zich tegen voortzétting van 'Samen op weg' uitgesproken, maar Huting had hoop dat de (zwijgende) meerderheid er an ders over dacht. Overigens zou die vandaag nog wel aan het woord komen. Ondanks alle bezwaren is het te verwachten dat de gezamenlij ke synodevergadering vandaag de 'staat van hereniging' zal uit spreken, waarbij wel moet wor den bedacht dat de eigenlijke hereniging van de twee kerken in de toekomst ligt en dat nie mand dat moment nu al kan voorzien. De verklaring houdt al leen in, dat de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken (die precies 100 jaar geleden uit eengingen) niet meer vrijblij vend tegenover elkaar staan en dat het proces naar eenheid doorgaat en waar mogelijk en zo veel mogelijk wordt gestimu leerd. De tweede vergadering van de 'combi-synode' begon vanmor gen om 9 uur met een dagope ning door de gereformeerde pre dikant E. Overeem uit Haren. Een kwartier later werd de be spreking van gisteravond voort gezet. Vanmiddag stond het evangelisch-lutherse verzoek om aan 'Samen op weg' te mogen meedoen op de agenda. Hervormde Kerk: bedankt voor Papendrecht J Hoek Vee- nendaal, voor Rijssen A. van de Meer Wierden. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Scharnegoutum/Bozum (Fr.) kandidaat J. Abbink aldaar. Ne derlands Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Kampen P. Krol Alkmaar/Zaanstreek. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Barneveld G. Mouw Genemuiden. Baptistengemeen ten: aangenomen naar Emmen P. Kroeze Muntendam. Kwestie-Hunthausen Na een vergadering achter gesloten deuren zijn de rooms- katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten met een ver klaring gekomen waarin zij er kennen, dat de strafmaatregelen van het Vaticaan tegen aartsbis schop Raymond Hunthausen van Seattle zijn genomen door 'daartoe verantwoordelijke auto riteiten in de kerk'. "Daarom ver dienen ze respect en vertrou wen". In de verklaring wordt geen kritiek op Hunthausen geuit In 1983 stelde het Vaticaan een onderzoek in naar de opvattin gen van de progressieve aartsbis schop. Dat liep twee jaar later uit op een vermaning; hij moest de kerkelijke leer, onder meer aan gaande homosexualiteit, meer in acht nemen. In september van dit jaar ontnam het Vaticaan hem een deel van zijn bisschop pelijke bevoegdheden. Volgens de aftredende voorzit ter Melone van de Amerikaanse bisschoppenconferentie hebben de problemen rond Hunthausen te maken met de relatie tussen de plaatselijke kerk en de opper ste leiding van de Rooms-Katho- lieke Kerk. "Wij hechten er in dit verband aan, onze loyaliteit aan en eenheid met de paus te be klemtonen", zeggen de bisschop pen nu in hun verklaring. Hoe wel zij met betrekking tot de 'kwestie-Hunthausen misver standen niet uitsluiten, willen zij zich nu op de toekomst richten. Dus moet het Vaticaanse besluit worden uitgevoerd. Enkele bisschoppen vinden, dat het achterwege laten van pro test tegen het disciplinaire optre den van het Vaticaan tegen Hun thausen, al was het maar symbo lisch, kan worden uitgelegd als 'teken van zwakheid'. Dat kan het Vaticaan aanmoedigen nog meer maatregelen tegen Ameri kaanse bisschoppen te nemen. In het aartsbisdom Seattle voert een groep van 35 priesters, religieuzen en leken op het ogen blik actie om Hunthausen zijn bevoegdheden terug te geven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17