'We gaan uit van de eigen kwaliteiten' Van Basten in de kijker Prevo: op en top harmonie Vriesekoop niet naar toernooi in Japan Klaas Vink niet bang voor Geldrop Leidenaars in Oranje Gouden schoen voor Ajax-spits Mascotte WK-Italië Zonderland geschorst Boniek terug in Pools team Sparta vraagt uitstel voor stadion VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 HAZERSWOUDE (ANP) - Bettine Vriesekoop zal half december in Tokio niet deelnemen aan de twee de intercontintentale ontmoeting tussen de beste twaalf van Azië en Europa. De meervoudig nationaal kampioene heeft de invitatie van de Europese tafeltennis unie afge slagen. De ontmoeting past niet in haar voorbereiding op de top-12 en het wereldkampioenschap. Bovendien worden in dezelfde tijd de nationa le kampioenschappen gehouden. Vriesekoop is niet de enige Euro pese topper, die niet in de Japanse hoofdstad van de partij zal zijn. Volgens bondscoach Gerard Bak ker zijn er vijf speelsters die afge zegd hebben, onder wie Europees kampioene Csilla Batorfi uit Hon garije. Vriesekoop is wel opgenomen in de nationale ploeg, die donderdag in Novi Sad aan de strijd om de open Joegoslavische titels zal deel nemen. Ze wordt vergezeld door Mirjam Kloppenburg, Paul Haldan en Henk van Spanje. Het viertal wordt begeleid door de coaches Jan Vlieg en Gerard Bakker. NOORD WIJK - Hij zat de voorbije weken op het vinkentouw. De inhoud van de brieven bus werd dagelijks nieuwsgierig doorgenomen, maar Klaas Vink vond het gewilde epistel niet tussen de stapel. Een uitnodiging voor het Nederlands amateurelftal was aan de 22-jarige Noordwijker niet besteed. Hoewel de voetballer de laatste tijd in een goede vorm steekt, zag bondscoach Ron Groenewoud Vink niet staan. «Klaas Vink verbeten in duel met Hans Braat van RCL: "Ik had min of meer op e Die houding is de student aan de sportacademie allerminst bevallen. "Want het gaat met mij een stuk beter dan vorig seizoen", oordeelt hij over zichzelf, "en toen kreeg ik wèl een uitnodiging. Goed, ik be hoorde uiteindelijk bij de afvallers, maar toch..", heeft Vink Oranje, dat woensdag in Zeist oefende te gen UVS, nog steeds niet uit zijn hoofd gezet. "Vink is dit jaar niet in beeld", verklaart bondscoach Ron Groene woud, "omdat hij niet is opgege ven door zijn club. Want zo werkt het nu eenmaal bij de selectie van amateurs. Maar als hij niet is op ge ven, wil dat uiteraard niet zeggen dat Vink niet geselecteerd kan x uitnodiging gerekend". worden. De deur staat nog altijd (foto Loek zuyderduin) open, maar de eerlijkheid gebied LEIDEN - Toen Gerrit Prevo, het woensdagnacht overleden oud-hoofd van de Eerste Leidse School vereniging, zeven jaar geleden met pensioen ging, schreef een piepjong leerlingetje in het schoolblad: "Het is hil jamer dat u nu wegaat ju aaide mu altijd over mun hoovd". Datzelfde gevoel zal door zijn tientallen, nee hon derden vrienden en kennissen in het onderwijs en de sport zijn heengegaan toen zij gisteren het be richt van zijn dood vernamen. Want in moeilijke momenten zijn wij allen 'door hem, figuurlijk, over de bol geaaid en kregen we een hart onder de riem gestoken. Het had er veel van weg dat hij opgewekt heid, opgeruimdheid en enthousiasme persoonlijk had uitgevonden. Het was volslagen onmogelijk om in een gesprek met deze energieke man somber te blijven. Hij stond dat gewoon niet toe. De mensen met wie hij jarenlang nauw heeft sa mengewerkt, gewagen daar ook zonder uitzonde ring van. Piet Biegstraaten, oud-voorzitter Sportstichting: "Ik heb het wel eens moeilijk gehad in de relatie Sportstichting-stadhuis en dan kon ik me altijd op hem verlaten. Het was geen man die zelfde barrica den beklom, daar was hij te goedaardig voor, hij kon niet kwaad worden. Maar hij was er altijd om steun te geven, je op te beuren. Ik bewaar wat dat betreft de mooiste herinneringen aan hem". Jan Duivesteijn, directeur Sport en Recreatie van de gemeente: "Het was soms ontroerend om te zien hoe hij iedereen vertrouwde en in alles het goede wilde zien. Hij was op en top de man van het har moniemodel. Hij haatte ruzie en conflicten, maar dat bracht ook het beste in hem boven: met zijn tact en opgewektheid zocht hij dan naar een oplossing; hij was dan echt een inspiratortje" Wethouder Dick Tesselaar, die nog bij hem in de klas heeft gezeten: "Hij aaide je over de bol, maar hij kon je ook stevig aan je oor trekken. Het was een strenge, ouderwetse schoolmeester, die er op toekeek dat je léérde. Streng én enthousiast". Piet Kruit, oud-vporzitter van UVS, die 35 jaar nauw met hem optrok in het onderwijs en de sport: "Hij gaf heel goed les, maar dat doen er meer. Zijn grote kracht was dat hij altijd naar harmonie streefde tussen de man voor de klas en het kind. De genegenheid en aandacht voor het kind, die zijn bij hem nooit verflauwd. Het was een heel aimabel man, altijd sociaal bezig. Je deed nooit tevergeefs een beroep op hem". Op een triest moment als dit zou Prevo zelf met zijn ferme stem hebben geroepen: "Ben je nou be- dónderd, jullie laten de koppen nou toch niet han gen, hè". Maar ik denk dat zijn vele vrienden en kennissen dat nu juist wel even zullen doen. RUUD PAAUW De selectie bestaat uit: doel: bij het originele veldvoetbal Ton Bakhuis (Dordrecht) en moet komen. Het verbod op li- Michel Wentzel (Hoorn); veld: chamelijk contact zal in de Jeffrey Foree, Hans van Leeu- Hongaarse hoofdstad niet gel- wen en Mario Faber (Leiden), den. In feite wordt gespeeld Vic Hermans (Hasselt-België), volgens de normale spelregels, Jan Artz (Arnhem), Andr/e Tie- zonder slidings en buitenspel, lens (Zaandam), Andr/e Bakker ZEIST (ANP) - Bondscoach Ron Groenewoud heeft drie Leidenaars opgenomen in zijn Nederlands zaalvoetbalteam, dat de komende week te Boe dapest in een internationaal toernooi zal uitkomen. In Boedapest zullen op ver zoek van de FIFA nieuwe re gels worden getest, waardoor het voetbal in de zaal dichter mij te zeggen dat ik nog niet aan Vink heb gedacht. Ik heb genoeg spitsen in de selectie". Kennelijk is het Groenewoud ontgaan dat Vink dit seizoen op het middenveld ope reert en dat hem dat tot nu toe goed afgaat. De Noordwijker: "Daarom had ik min of meer een uitnodiging verwacht". door Rob Onderwater Die kwam dus niet en daarom heeft Klaas Vink de gelegenheid zijn sportieve gedachten te bepa len op de wedstrijd van zaterdag. In het kader van de 'grote' KNVB- bekercompetitie brengt het Bra bantse Geldrop een bezoek aan de Duinwetering. Een tegenstander die op papier verslaanbaar lijkt, maar Vink had liever een stelletje profs op visite gehad. "Want", ge looft Vink, "je kan beter worden uitgeschakeld door een ploeg uit het betaalde voetbal. Dan heb je toch niets te verliezen". De positie die Noordwijk, dat eerder Telstar elimineerde, in de top van de zaterdag-eersteklasse inneemt fungeert als het bewijs van de stijgende vorm. "Deze groep hunkert weer naar een kam pioenschap", verwoordt Vink de sfeer op de Duinwetering. "Het is alweer vier jaar geleden dat we voor het laatst een titel hebben be haald. Daarom lopen de jongens een stapje harder dan vorig jaar". Vink is er zich van bewust dat aansprekende resultaten in het 'grote' bekercompetitie belangstel ling losweekt bij de profclubs. Vink had in een ver verleden een kortstondige flirt met Haarlem, maar dat houdt niet dat Vink het betaalde voetbal uit zijn hoofd heeft gezet. "Ik ben nog steeds nieuwsgierig", lonkt hij naar de rij en der profs. Clubs uit de eerste divisie wor den verzocht zich nfet te melden bij huize Vink in Noordwijk. "Als ik de overstap maak, wil ik het wel gelijk goed doen. De eerste divisie geloof ik wel, daar heb ik niets te zoeken. Ik ben nu bezig met m'n laatste jaar aan de sportacademie. Daarna kan ik meer tijd in het voet- Vink is nauwelijks op de hoogte ran de sterkte van Geldrop, vorig bal steken", eizoen kampioen van de hoofd- Klaas Vink en Noordwijk klasse C. "Er speelt geloof een of den vorige maand onderworpen zij hef dat vrije trappen nog steeds snel genomen moeten worden. Omdat er onder gels zal worden gespeeld, heeft Groenewoud bij zijn selectie re kening gehouden met het gege- __„o o o__i_ ven dat iets meer fysiek inge- donderdag volgen de krui- steldc voetballers nu in de zaal singswedstrijden met de lan- ook een kans krijgen. den uit de andere groep. (Edam), Harrie van der Laan (Dordrecht) en Eduard De- mandt (Maastricht). Het Nederlands team speelt in één groep met Brazilië, Hon- garije-B en Italië. De wedstrij den in de groep worden dins- woensdag gespeeld, andere biljarter laatste man en ene Peerke linksbuiten. Meer weet ik niet. Het interesseert me trouwens niet, want ik weet dat Noordwijk in staat is om elke ploeg bij de ama teurs te verslaan. We moeten ge woon uitgaan van de eigen kwali teiten". Noordwijk opereert volgens Vink beter dan vorig jaar. "Dat is eigenlijk boven verwachting. Dit seizoen lijkt het elftal wilskrachti ger. Wedstrijden die toen verloren gingen 'door een gebrek aan karak ter, worden nu gewonnen. Dat is één verschil. We voetballen ook wat anders. In vergelijking met vo rig seizoen speel ik nu achter de voorhoede. Ik heb de plaats van Geert-Jan Bakker ingenomen. Die doet het goed op mijn plekkie, ik op de zijne". ROME (DPA) - Italië presenteerde gisteren de mascotte die zal wor den gebruikt voor de eindronde van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in 1990. Het is een stilistisch gevormde spe ler in de nationale driekleur groen- wit-rood die is opgebouwd uit de letters van het woord 'Italia'. De formule van de eindronde in 1990 wordt vermoedelijk niet gewijzigd. In Italië zullen andermaal 24 lan den deelnemen, waarvan veertien uit Europa. Ook zal het nemen van strafschoppen bij gelijke eind stand gehandhaafd worden. In Me xico bestond hierop veel kritiek. FIFA-secretaris Blatter verklaarde dat zijn organisatie aan strafschop pen de voorkeur gaf boven het tos sen. „Voetballers prefereren straf schoppen boven het in de lucht gooien van een muntstuk, als het er om gaat een beslissing te force ren". Ook het knock-out systeem na de eerste ronde, zal niet op de helling gaan. De Italianen hebben voorlopig twaalf steden aangewezen, die in aanmerking komen voor een of meer wedstrijden. Tot het dozijn behoren de Siciliaanse en Sardijn- se hoofdstad, Palermo en Cagliari. De overige tien zijn: Rome, Napels, Milaan, Turijn, Genua, Verona, Udine, Bologna, Florence en Bari. In Turijn zal een compleet nieuw stadion worden opgetrokken ter vervanging van het huidige Stadio Communale, dat onderdak biedt aan Juventus en Torino. In Rome zal het Olympisch stadion een grondige renovatie ondergaan. Bo vendien wordt de huidige toe schouwerscapaciteit van 80.000 uitgebreid. Franco Carraro, de voorzitter van het organisatiecomi té, schatte dat de opknapbeurten aan de twaalf stadions 214 miljoen dollar zal opslokken. PARIJS (GPD) De verlegen lach verraadt toch nog wat onwennigheid. Keurig in het pak, de das vakkundig ge strikt, voelt Marco van Basten zich niet echt in zijn ele ment op het podium van het Parijse Lido. Ingeklemd tus sen drie wulpse Blue Bell-girls en met de Gouden Schoen als tastbaar bewijs van zijn schutterskwaliteiten, volgt de zo even tot Europees topscorer gekroonde Ajacied gedwee de aanwijzingen van de horde fotografen. Met tientallen tegelijk liggen ze letterlijk en figuurlijk aan de voeten van een van Europa's meest begeerde spitsen. Je moet het een keer meegemaakt hebben, de glamour en glitter rond de verheerlijking van 's werelds beste voetbalartiesten. Toch ziet een voetballiefhebber Marco van Basten liever in het rood-wit 1 zwepende stemgeluid van Evert ten Napel was weggestorven, klonk er een ovationeel applaus op en kroop Marco van Basten voor even uit de schaduw van Diego Ar mando Maradona. Met een giganti- Ajax dan op het jaarlijkse „feest sche voorsprong op Schumacher "j4 ~i Fran- en Elkjaer-Larsen kreeg de absolu- der giganten" van Adidas ce Football. Zoals zondag in de Meer. Als een acrobaat in de lucht, het lichaam bijna perfect in balans, zwiepte hij de bal met een omhaal in de kruising. Zo zie je ze maar zelden en daarmee bewees hij ook te WK-ster van Mexico met de Gouden Bal de lof die de Argentijn dubbel en dwars verdiende. „Als voetballer", bekende de net 22-jarige opvolger van de Portu gees Fernando Gomez, „heeft dat 3 te meer als voetballer tot veel doelpunt van zondag mijQ_ ;r in staat te zijn dan alleen daan dan deze onderscheiding". t scoren. Niet alleen hem, maar vooral de ie achttien karaats treffer Italianen die gek zijn op spektakel, maakte gistermiddag in de Parijse „Toch", voegt Van Basten er met nachtclub ook meer emoties los dan zijn kroning tot Europees pro duktiefste speler. Pal nadat het op toe, „beschouw ik het wel degelijk als een hele eer om hier te staan naast grootheden als Mara dona, Schumacher en Careca. Maar ik besef heus wel", relativeert Van Basten zijn topproduktie van 37 doelpunten in de vorige voetbal- jaargang, „dat ik bevoordeeld ben doordat ik bij Ajax speel en de ere divisie niet de sterkste competitie van Europa is. Dat geeft ie een DEN BOSCH (ANP) - Manager Ad riante mogelijkheid om zo'n Gou- Zonderland van eredivisieclub FC den Schoen te krijgen". Den Bosch is donderdag geschorst als lid van de WON; de vakbond voor voetbal-oefenmeesters. Hij zou de belangen van de WON hebben geschaad door als stroman *Temidden van de Blue Bell's poseert Marco v te fungeren Zoals Kees Kist (1979) en Wim Kieft (1984) dat voor hem deden. Voor de laatste betekende dat tege lijk het afscheid van het Neder- de onbevoegde landse voetbal. De trainer Theo de Jong, overigens ook WON-lid. In de algemene le denvergadering van mei zal het inmiddels alom WON-bestuur voorstellen Zon- tigd; de kroning derlands lidmaatschap te doen ver vallen. De WON heeft Zonderland, in het bezit van het hoogste trainers- diploma, herhaaldelijk duidelijk gemaakt, dat FC Den Bosch een bevoegde coach in dienst i Van Basten, twee jaar geleden al van de Zilveren Schoen, is Europa geves- Parijs heeft zijn naamsbekendheid alleen maar ver groot. Evenals de kansen op een vertrek naar Italië. Parijs hield Van Maar ook Basten, dit 15 treffers, bij hoog „We willen De Jong als vol dat er nog niets is beslist, alle beginnend trainer niet laten val- geruchten uit Italië ten spijt. „Pas len", zei secretaris-generaal Jaap van der Leek. „Daarom hebben we wat hem betreft met de hand over het hart gestreken. Zonderland zou echter beter moeten weten". i het eind - ik een beslissing". Met Johan Cruijff, zijn strenge leermeester in de Meer voorop, weet de voetbal wereld wel beter. Zijn vertrek bij Ajax aan het eind var even onvermijdelijk als zeker. „Het is gewoon een kwestie van reke nen", liet Cruijff al eens weten. En dan houdt alles op. Want Ajax zal onmogelijk kunnen opbieden te gen de miljoenen-investering die AC Milan wil doen om de Europese topscorer ip te lijven. Ook in dat opzicht was de plicht pleging in Parijs uiterst lucratief. In het bijzijn van zijn vader, z'n vriendin en Cruijff, die in de jaren '70 op hetzelfde podium tot drie keer toe werd uitgeroepen tot Eu ropees voetballer van het jaar, be leefde Marco van Basten het hoog tepunt na de prijsuitreiking. Stra lend van trots poseerde hij samen met Maradona voor één Neder landse fotograaf. Het loven en bie den dat daarvan het gevolg was ging aan Marco van Basten echter voorbij. Samen met zijn vriendin en Ruud Gullit trok hij Parijs in om zich te laten fotograferen voor de Tuilleriën. Als topscorer van Europa krijgt hij die kans niet gauw weer, maar heeft Ajax in John Bosman een kandidaat-opvolger al in huis. Die kans is heel wat groter dan een on derscheiding als beste clubteam voor PSV. Waaraan de landskam pioen de prijs te danken had die voorzitter Jacques Ruts in Parijs in ontvangst mocht nemen, was al even onduidelijk als de Zilveren Bal die de Duitse doelman Tony Schumacher overhield aan het WK in Mexico. aan het kritische oog van Geldrop- trainer Henk Rayer. Juist bij Oost- kapelle leverde de Noordwijker een van zijn mindere duels af. "Daar is Vink mij bar tegengeval len", oordeelt Rayer, die dit sei zoen voor het eerst de selectie van de hoofdklasser onder zijn hoede heeft. "Ook die keeper (Dick Dort- mundt, red) maakte een onzekere indruk. Daar zit de zwakke plek van Noordwijk. De ploeg heeft overigens wel kwaliteiten". Serieus Geldrop neemt het bekeravon- tuur uiterst serieus. De ploeg, die in 1983 landskampioen werd bij de amateurs, wordt zaterdag onder steund door een grote supporters- schare. "Wij willen naar de derde ronde", draait Venlonaar Rayer niet om de feiten heen, "we willen dolgraag tegen een aantrekkelijke tegenstander uit het betaalde voet bal spelen. Daar is Geldrop op ge brand". Waar Noordwijk in de beker strijd Telstar een halt toeriep, scha kelde Geldrop eerstedivisionist Willem II uit. Tussentijds eisten de Brabanders de periodetitel in de hoofdklasse C op. Rayer stelt Gel drop-doelman Van der Ven voor een belangrijk deel verantwoorde lijk voor de goede prestaties. "Hij heeft in de competitie tot nu toe pas drie doelpunten doorgelaten. Hier in Brabant noemen we hem 'Rinie van der Ven, superman'. Het is voor mij als trainer fantastisch om met zo'n vent te werken. Gel drop heeft heel veel aan de keeper te danken". Rayer kan tegen Noordwijk niet de sterkste formatie in het veld stu ren. Laatste man Anno de Kleine geeft de voorkeur aan een andere hobby, het biljarten, dat hij overi gens op hoog niveau beoefend. De Kleine werkt deze week het NK driebanden af. "Daarbij verwacht ik dat Tom Eijkemans geschorst zal zijn en tot overmaat van ramp kreeg amateurinternational Rob Meulendijks zweepslag. Die zijn we voorlopig weken kwijt". Niettemin heeft Henk Rayer ho ge verwachtingen van zijn selectie. "Tegen TOP, de grote rivaal, kon ik ook niet beschikken over een aan tal jongens en toen ging het ook uitstekend. Noordwijk kan een aanvallend Geldrop verwachten. We spelen gewoon met drie spitsen en zullen onz^; tegenstander onder d'uk zetten' WARSCHAU (PAP) - De Poolse bondscoach Wojciech Lazarek heeft de ervaren international Zbigniew Boniek, tegenwoordig spelend voor AS Roma, donderdag uitgenodigd voor de belangrijke EK-kwalificatiewedstrijd tegen Nederland, volgende week in het Olympisch stadion. Lazarek had voor de oefenpartij tegen Ierland (1-0) geen 'buitenlanders' nodig, maar liet toen al doorschemeren voor de wedstrijd tegen Oranje wel een beroep te willen doen op een aantal vedetten uit het westen. Be halve Boniek is ook Wlodzimierz Smolarek (Eintracht Frankfurt) en Roman Wojcicki (Homburg) in de selectie voor Amsterdam opgeno- ROTTERDAM (ANP) - Het college van B&W van Rot terdam heeft de nieuwbouwplannen van Sparta op Zestienhoven gisteren niet in behandeling genomen. De eredivisieclub was er nog niet geslaagd voldoende onderhuurders aan te trekken, die de 8000 vierkante meter aan bedrijfsgebouwen, die onder de tribunes moeten komen, zullen bewonen. Daardoor heeft Spar ta de financieringsregeling van de nieuwbouw nog niet rond. De club heeft bij het ministerie van WVC drie maan den uitstel gevraagd om toch in aanmerking te komen voor de 3 miljoen gulden subsidie in het kader van de zogenaamde terugploegregeling. Die regeling liep gisteren af. Ondanks de vertraging in de plannen verwacht Sparta op 30 september 1987 zijn eerste wedstrijd in het nieuwe stadion te zullen spelen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13