Nederland vraagt Chili vrijgeleide Mariniers via luchtbrug naar Valkenburg Inspecties bezorgd over snijden in gezondheidszorg Ziekteverzekeraar weigert missionaris Tien helikopters transporteerden hele eenheid naar de wal VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 STAD Groot aantal vuurwapens in beslag genomen WIERDEN (ANP) - Een team van rijks- en gemeentepolitie heeft in de regio Almelo 36 arrestaties ver richt wegens wapenhandel en ver boden wapenbezit. Er zijn 35 vuur-y wapens en 2000 stuks munitie in' beslag genomen. Dit is donderdag in Wierden op een persconferentie bekend gemaakt. Veel van de in beslag genomen wapens en kogels zijn aangetroffen bij wat de politie 'zware crimine len' noemt. Het ging onder meer om twee families die al jaren met elkaar overhoop liggen. Zij wilden hun vete met wapens beslechten. Het overige wapentuig was be stemd voor stroperij en het aanleg gen van een verzameling. De mees te wapens zijn zeer modern en van een zwaar kaliber. Zes gevonden handvuurwapens zijn in Nederland nog niet eerder aangetroffen. Ze zijn in de Bonds republiek Duitsland gekocht. Ook zijn er wapens buit gemaakt bij in braken in Almelo en Wierden, zo is uit de verhoren van de verdachten gebleken. Twee studenten schuilen in ambassade Een Wier dense politieagent toont de lichte artillerie die tijdens e Almelo en Ommen boven water is gekomen. UTRECHT (ANP) - De hoofdin specteur van de volksgezondheid, W. van Gestel, en de hoofdinspec teur van de geestelijke volksge zondheid, J.B. van Borssum Waal- kes, zijn zeer bezorgd over de ge volgen van de bezuinigingen in de gezondheidszorg. Niet alleen de kwaliteit van de zorg en de motiva tie van het personeel worden aan getast, zo zeggen ze in hun jaarver slagen over 1985, maar ook de in specties zelf staan onder grote druk. Beide inspecteurs verwijzen naar het kritische rapport van de Nationale Ombudsman over de be handeling van klachten door de in specties. "Onvoldoende wordt be seft", aldus Van Borssum Waalkes, "dat de inspectie zich in een onmo gelijke dwangpositie bevindt: ver betering van de werkwijze leidt bij de geëiste vermindering van het personeelsbestand tot afstoten van taken, terwijl de inspectie eerder meer dan minder taken krijgt toe bedeeld". Het aantal klachten dat de inspecties te verwerken krijgen blijft toenemen. Over de gevolgen van de bezuini gingen voor de kwaliteit van de zorg zegt Van Gestel onder meer, dat de toenemende "zorgdruk" in de verpleeghuizen de volle aan dacht vereist. Vijftien jaar geleden was het aantal rolstoelpatiënten er rond de 20 procent, nu ligt het tus sen de 70 en 80 procent. "Sommige verpleeghuizen hebben de grootste moeite om alle patiënten voor de middag uit bed te krijgen". De ar beidstijdverkorting vormt daarbij volgens Van Gestel een extra pro bleem. Hij constateert ook, dat het ziekteverzuim onder verpleegkun digen geleidelijk stijgt. In de geestelijke gezondheids zorg vallen volgens Van Borssum Waalkes gaten in de roosterdienst- bezetting die niet met kunstgrepen kunnen worden opgevuld. Hij sig naleert de volgende "verschijnse len": leerling-verpleegkundigen die zonder begeleiding werken, het intrekken van vakantie- en vrije dagen, overwerk, gebroken dien sten, geen werkoverleg, geen tijd om diensten over te dragen, volle dige afwezigheid van verpleegkun digen op bepaalde uren en het doorwerken van zieke verpleeg kundigen. Volgens hem doen deze sympto men zich het meest voor in de zwakzinnigeninrichtingen. De groepen zijn daar klein en de "moeilijkheidsgraad" van de pa tiënten is hoog. Op korte termijn kan het nodig worden de groepen weer aanzienlijk groter te maken zodat het aantal groepen kan wor den beperkt, vreest hij. Het blijft te betreuren, aldus Van Borssum Waalkes, dat bij de bezui nigingsoperaties de belangen van de chronisch van zorg afhankelijke patiënt niet beter kunnen worden behartigd. Dit vooral, omdat de be hoefte aan verpleegkundige zorg toeneemt door de vergrijzing in de instellingen. Ook in het algemeen meent hij, dat de sociale en genees kundige consequenties van de "be- jaardengolf' nog onvoldoende worden begrepen. Van Gestel meldt in zijn jaarver slag, dat het aantal gevallen van abortus provocatus is gedaald van 43.257 in 1984 tot 37.972 in 1985, waarvan 20.721 bij vrouwen die uit het buitenland kwamen. Het aantal Nederlandse vrouwen dat abortus laat uitvoeren (17.251) is verhou dingsgewijs het laagst in West-Eu ropa. Volgens de inspectie, die de naleving van de Wet afbreking zwangerschap moet controleren, geschiedt de abortushulpverlening in het algemeen zorgvuldig. Vorig jaar zijn bij medische tuchtcolleges ongeveer evenveel klachten ingediend (413) als in 1984. Van Gestel zegt, dat sommige colleges buitengewoon veel tijd nodig hebben - soms meer dan een jaar - om hun uitspraken op papier te zetten. Het aantal klachten over niet of te laat komende artsen loopt duidelijk terug. Evacuatie inwoners van Albina PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Suriname is gisteren de evacuatie begonnen van de laatste inwoners van de grens plaats Albina in Oost-Surina- me. Naar in Paramaribo werd meegedeeld is een schip ge stuurd om een onbekend aantal bewoners dat er was achterge bleven, op te halen. Het Surinaamse leger sprak gisteren tegen dat Albina is in genomen door het jungle-com mando van Ronnie Brunswijk. De plaats is nog in handen van het Surinaamse leger, inclusief het militaire kampement, aldus de bekendmaking. Toegegeven werd dat zich de afgelopen tijd schermutselingen hebben voorgedaan rond de grens plaats. Het is er nu echter rus tig, al worden wel jn de omge ving leden van de groep-Bruns- wijk gesignaleerd. Het nationale leger is overge gaan tot de evacuatie van de in woners van Albina aangezien dezen zich niet langer veilig voelden. Rond Albina, nu een spookstad, is het al sinds juni onrustig door acties van de groep-Brunswijk. Deze week sloeg de groep opnieuw toe met het opblazen van een brug op de weg naar het vliegveld van Albina. DEN HAAG - Het overleg tussen de Nederlandse regering en het Chileense ministerie van buiten landse zaken over het lot van de twee Chileense studenten, die woensdagochtend een toevlucht hebben gezocht in de Nederlandse ambassade in Santiago, heeft nog niets opgeleverd. Ambassade-secretaris Rene- Christophe Aquarone verklaarde gisteren dat de „situatie niet is ver anderd". Hoewel hij niets wilde zeggen over de inhoud van het overleg wordt aangenomen dat Ne derland garanties van de Chileense autoriteiten wil hebben voor de veiligheid van de studenten wan neer zij de ambassade, die zwaar wordt bewaakt, zouden willen ver laten. De twee studenten, Alejandro Munoz en Pedro Enriques, hebben geen asiel gevraagd. Zij komen uit de havenstad Valparaiso en waren de ambassade binnen gegaan om met Nederlandse diplomaten te HAVENACTIES (ANP) - Bestuur der Sarton van de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) verwacht acties bij de Rotterdamse rederij Smit- Lloyd. De directie van Smit-Lloyd houdt namelijk vast aan een ver mindering van het personeel van 568 tot 389 op 1 april volgend jaar, tegen de zin van de werknemers. praten over de „zorgelijke situatie op de Chileense universiteiten". Munoz is secretaris-generaal ge weest van de studentenfederatie van de katholieke universiteit van Valparaiso. Tegen beiden loopt een arrestatiebevel. De ambassade-functionaris ver klaarde dat de besprekingen met het ministerie van buitenlandse za ken gewoon doorgaan. De Neder landse regering verlangt van de Chileense autoriteiten waterdichte garanties voor de veiligheid van de studenten, omdat zij in het verle den nare ervaringen heeft gehad met de Chileense veiligheidspoli tie. Afgelopen september werden vier studenten, die de Nederlandse ambassade waren binnengevlucht, tijdens hun overbrenging in Ne derlandse ambassadeauto's naar het kantoor van een mensenrech- tenorganiatie door de politie eruit gesleurd. Dit gebeurde ondanks de verzekering van de autoriteiten dat de studenten ongehinderd de am bassade zouden mogen verlaten. Drie studenten werden later vrijge laten, maar de vierde zit nog vast, beschuldigd van wapenbezit. OEGSTGEEST (ANP) - Ondanks toezeggingen van oud-staatssecre taris drs. J.P. van der Reijden wei geren particuliere ziektekostenver zekeraars missionarissen die tijde lijk in Nederland terugkeren, te ac cepteren. Dat betekent dat de reli gieuze orde of congregatie waar van de missionaris lid is, voor de ziektekosten van een missionaris die tijdelijk in Nederland verblijft, moet opdraaien. Tot voor kort wer den deze missionarissen onderge- Alliantie sterk uit de bus bij strijd om zetel Lagerhuis LONDEN (GPD) - Geheel volgens de verwachtingen heeft Labour de tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Knowsley-North ge wonnen. Maar vraag niet hoe. Het feit dat Labour in haar eigen socialistische bolwerk negen pro cent van de stemmen heeft verlo ren, was dan ook beslist geen hoopvol teken voor de leider van de oppositie Neil Kinnock, die per soonlijk de gematigde Labour-kan- didaat voor deze parlementszetel had uitverkoren. Weinig positieve conclusies wa ren er ook voor premier Thatcher en haar regerende Conservatieven. Haar kandidaat Brown kreeg slechts zes procent van de stem men, nog geen tweeduizend kie zers achter zich, net genoeg om het vereiste inschrijfgeld voor deze verkiezingen van de overheid te rug te krijgen. De kandidaat van de alliantie van liberalen en de SDP, de libe raal Rosemary Cooper, slaagde er in - dank zij een felle campagne, waarin zij onder meer rondging met plastic zak vol dode ratten - het liberale stemmentotaal met twintig procent op te voeren. bracht bij het inmiddels opgehe ven vrijwillig ziekenfonds. Lang voordat de Tweede Kamer besloot tot opheffing van het vrij willig ziekenfonds, nam het Cen traal Missiecommissariaat (CMC), dat dergelijke belangen van mis sionarissen en andere ontwikke lingswerkers behartigt, contact op met staatssecretaris Van der Reij den. Deze zegde toe voorstellen te doen zodat missionarissen en an dere ontwikkelingswerkers die niet verzekerd waren, 'bij terug keer in Nederland, door de particu liere verzekeraars zonder leeftijd stoeslagen worden geaccepteerd'. De ziektekostenverzekeraars concludeerden later echter dat zij missionarissen, die zich niet defini tief in Nederland vestigen, mogen weigeren. In een brief die een amb tenaar, namens de nieuwe staatse cretaris drs. D. Dees aan het CMC heeft gestuurd, worden de toezeg gingen van Van der Reijden ver volgens ook nog eens te niet ge daan. Volgens C. v.d. Anker, mede werker van CMC, is onlangs ook een missionaris die definitief naar Nederland is teruggekeerd, door een ziektekostenverzekeraar niet geaccepteerd. Het CMC heeft daar om een gesprek met staatsecretaris Dees aangevraagd. Verder is con tact opgenomen met het CDA- Tweede Kamerlid dr. A. Lansink. VALKENBURG - Onder de codenaam High Tide (Hoog Tij) zijn gisteren voor de kust bij Katwijk ruim 450 Nederlandse mariniers via een luchtbrug overge vlogen van het Britse vliegdekschip 'Ark Royal' naar het marinevliegkamp Valkenburg. De luchtbrug werd onderhouden door een tiental helikopters. De militai ren kwamen terug van een oefening in Schotland die enkele weken heeft geduurd. Na aankomst op het Valkenburg- se vliegveld vertrokken de mili tairen met bussen naar hun basis in Doorn. Daar zullen ze nog eni ge tijd blijven om de oefening af te ronden. Als dat is gebeiird, gaan ze over ongeveer een week met verlof. Na de kerstdagen en de jaarwisseling vertrekken de mariniers voor een 'koudweer- training' naar het uiterste noor den van Noorwegen. door Thijs Jansen "Binnen twee uur kunnen we zo'n hele eenheid aan land zet ten", verzekert kapitein R.R.B. van Asperen Vervenne van het korps mariniers. Hij verzorgt de voorlichting en de public rela tions van het korps. Óm de onge rustheid die dit soort oefeningen bij de plaatselijke bevolking mo gelijkerwijs veroorzaakt zo veel mogelijk te beperken, kreeg een groepje journalisten de gelegen heid de oversteek van en naar de Ark Royal te maken. "Er is niets aan te doen, maar u zult die pakken toch moeten aan trekken", beval kapitein Van As- peren de genodigden op het Val- kenburgse vliegkamp. Moeizaam werden de ongemakkelijk zitten de, fel oranje overlevingspakken aangetrokken. "Denk maar aan die helikopter die eerder deze maand bij Schotland is veronge lukt", riep Van Asperen bemoe digend naar het sputterdende ploegje mensen dat in het vochti ge gras naast een startbaan bezig, was met een haast komische ver kleedpartij. Tien minuten later al stapte het oranje gezelschap op het dek van het vliegdekschip Ark Royal. Tien kilometer Aan boord van het gigantische schip, dat dienst doet in het ka der van de onderzeebootbestrij- ding, was het een drukte van be lang. In enkele uren tijd moesten met behulp van een tiental Sea King helikopters bijna 500 mari niers via de ongeveer tien kilo meter lange luchtbrug worden overgebracht naar het Valken- burgse vliegveld. Ook een groot aantal terreinwagens maakte de oversteek hangend onder aan een helikopter. In het ruim van het vliegdek schip zaten de mariniers gedul dig te wachten tot ze aan de beurt waren om te vertrekken. In ploegen van 16 man werden ze overgevlogen naar de wal. De manschappen die aan de beurt waren werden met een lift (een gedeelte van het dek dat normaal dienst doet om vliegtuigen en he likopters uit het ruim te halen) naar het dek getransporteerd, de 25 tot 50 kilo wegende bepakkin gen op hun schouders. "Er gaat heel wat passen en meten aan een dergelijke opera tie vooraf', verzekerde Van As peren. "De manschappen en het materieel, noem maar op, alles moet precies op tijd op dezelfde plek aankomen. Van tevoren oe fenen de manschappen op het schip dan ook om te weten te ko men hoe ze zich zo snel mogelijk kunnen verplaatsen". Geduldig wachten Nederlandse n schip Ark Royal naar het vliegveld i iriniers (links onder) op de helikopter die hen van het Britse vliegdek- Valkenburg zal brengen. (foto koninklijke marine) gangen van het schip naar de "Dat lukt nooit zonder oefening, hun aangewezen plaatsen lopen. want zonder te oefenen blijf je telkens met je bepakking aan deuren, buizen of andere obsta kels in zo'n schip vastzitten. De groepen die in het schip de weg moeten zien te vinden, krijgen dan ook allemaal een gids mee die de weg aan boord van de Ark Royal op zijn duimpje kent",-al dus Van Asperen. Geen vrouwen Vrouwen zijn aan boord van de Ark Royal niet te vinden, zo liet een van de gidsen weten. "Vrou wen, nee, die zitten hier niet", be vestigde Van Asperen. "De meeste vrouwen bij de marine dienen onder meer in de zieken boeg aan land of in administra tieve functies. Ik denk dat vrou wen bij de mariniers tot proble men aanleiding kunnen geven". Daarbij denkt de voorlichter niet aan problemen op het sek suele vlak, maar aan het simpele feit dat vrouwen biologisch nu eenmaal anders in elkaar zitten dan mannen. "Ik wist dat aan vankelijk ook niet", vertelt hij en legt vervolgens uit dat hij daarbij doelt op de duikopleiding die de mariniers tijdens hun training krijgen. "De tabellen die zijn ge maakt om duidelijk te maken waaraan mannen zich tijdens het duiken hebben te houden, gel den niet voor vrouwen. Vrouwen hebben een vetgehalte of zoiets, waardoor het koolzuur in het li chaam zich anders gedraagt. Je ziet het, het is dus niet alleen een kwestie van gescheiden toiletten aan boord van een schip". Bovendien is de training die de mariniers moeten ondergaan, zo als Van Asperen het uitdrukt: 'loeizwaar'. "Ik zie niet zo snel een vrouw met een bepakking van ongeveer 40 kilo op ski's door de sneeuw in het noorden van Noorwegen rondglijden". Daarnaast benadrukt hij dat er van de Nederlandse mariniers enorme lichamelijke inspannin gen worden verwacht. "Ik durf zelfs te zeggen dat ze de zwaarste opleiding ter wereld krijgen". Congrescentrum mag uitbreiden DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT - Het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout mag zijn plannen voor uitbreiding met een trainingscentrum, enkele ver gaderruimten, 132 slaapkamers en een zwembad uitvoeren. De pro vincie heeft de bezwaren verwor pen die de Vereniging Dorpsbe- houd Noordwijkerhout hiertegen had ingediend. De Vereniging vindt de voor schriften in het nu in procedure zijnde bestemmingsplan al te ruim zodat overschrijding ervan door het bouwplan zeer bezwaarlijk werd genoemd. Ook noemde de Vereniging een verantwoorde landschappelijk inpassing van het bouwplan zeer moeilijk. De provinciale beroepscommis sie haalt in haar behandeling van het bezwaarschrift aan dat twee ad viescolleges van de provincie even min bijster enthousiast op het bouwplan hebben gereageerd. Bij na niemand is tevreden over de voorgenomen bouw, aldus de be roepscommissie, gezien de massa liteit en de aantasting van het land schap. Men vindt eigenlijk dat het gehele complex daar beter niet had kunnen staan zodat in feite elke uitbreiding er een te veel is. Nader onderzoek heeft de be roepscommissie daarbij geleerd dat ook het dagelijks bestuur van de provincie in eerste instantie te genstander was van de door B èn W van Noordwijkerhout voorge stelde laanbeplanting langs het Westeinde en de Langelaan. Daar om is aangedrongen op verande ring hierin zodat nu gegroepeerde beplanting langs Westeinde en Langelaan het bouwplan moeten maskeren. Het college van GS vond daarbij dat dit beplantings plan als voorwaarde bij de bouw vergunning moest worden opgeno men. Dat is, ook gebeurd en B en W hebben aan de bouwvergunning een dwangsom van 50.000 gulden verbonden. Ook is het gemeente bestuur bereid om op gemeentelij ke grond rond het centrum door aanplant te zorgen voor landschap pelijke inpassing van het gebouw. Om deze redenen meent de be roepscommissie dat de inpassing van de nieuwbouw via dit land schapsplan verantwoord kan ge beuren en keurt het bouwplan daarom goed.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11