Belofte interferon is nog lang niet ingelost Ontsnapping vaak via recreatiezaal TOYOTA COROLLA SEDAN V.A. 21.145,- TOYOTA STERK MAAR WAAR. PAGINA 8 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 DEN HAAG (GPD) - De meeste ontsnappingen uit gevangenissen wor den ondernomen vanuit een gemeenschappelijke ruimte, bijvoorbeeld de recreatiezaal. Gedetineerden bevinden zich daar in groepsverband, waar door zij gezamenlijk kunnen opereren. Bovendien is er in recreatiezalen doorgaans weinig toezicht van bewaarders. Dat staat in een brief van staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de vele (37 tot nu toe) ontsnappin gen dit jaar. Zij is niet van plan de gevangenissen een strenger regiem (b.v. afzondering) op te leggen, maar vindt wel dat gevangenisdirecteuren bij het vaststellen van het activiteitenprogramma meer rekening moeten houden met de veiligheidsaspecten. Als de beveiliging niet kan worden gegarandeerd, moeten die activiteiten achterwege blijven. De kwaliteit van het merendeel van de gevangenissen en huizen van bewaring, waarvan een aantal uit de vorige eeuw dateert, is ver beneden de maat. Bij de meest kwestbare gebouwen zijn wel enkele aanpassingen gedaan of worden binnenkort uitgevoerd. Het gaat dan vooral om het vernieuwen van tralies, het vervangen van houten door stalen deuren, het inrichten van beveiligde portiersloges, het verhogen van muren en het aanbrengen van electronische bewaking. Vorig jaar zijn die gebouwen uitgerust met detectiepoorten om te voorkomen dat wapens naar binnen worden gesmokkeld. Maar de beveiliging kan pas echt optimaal zijn, als de vijf nieuwe ge vangenissen (die in de loop van de jaren negentig gereed zijn) in gebruik worden genomen en oude panden kunnen worden afgestoten. Verder moeten betere dienstinstructies en het stellen van prioriteiten moeten het personeelstekort kunnen compenseren. AMSTERDAM (ANP) - Interferon, het nieuwe medicijn dat jarenlang de reputatie van wondermiddel had, wordt zeer binnenkort toege laten op de Nederlandse markt. De autoriteiten hebben registratie toe gestaan voor de behandeling van een zeer zeldzame kankersoort: hairy cell leukemie, een ziekte waaraan in Nederland zo'n 15 men sen lijden. Interferon, een menselijk eiwit, heeft ook zijn nut bewezen bij de behandeling van andere minder voorkomende kankers en visrus- ziekten, maar werkt niet bij borst en longkanker, de meest voorko mende kankersoorten in ons land. De belofte die interferon leek in te houden is dan ook nog niet inge lost. De onderzoekers zijn wel opti mistisch over de toekomst van het middel, omdat de ontwikkeling van interferon, dat nog slechts sinds enkele jaren onbeperkt kan worden aangemaakt, nog in de kin derschoenen staat. "Deze registratie is niet het ein de, niet het begin van het einde, maar misschien het einde van het begin", aldus TNO-deskundige dr. H. Schellekens gisteren in Amster dam op een persconferentie. Zijn collega prof. dr. R. Spiegel, onder zoeker bij de Amerikaanse medi cijnenfabrikant Schering, ver wacht dat de werkelijke waarde van interferon bij de behandeling van kanker in de komende vijf tot tien jaar zal blijken. Tweede generatie Hairy cell leukemie is voorals nog de enige kanker die in Neder land regulier met interferon behan deld mag worden. Sinds 1 novem ber vergoeden de ziekenfondsen interferon niet ook voor lijders aan larynceale papillomatose (wratjes op de stembanden) en voor twee andere zeldzame ziekten. Voor de ze laatste toepassingen is de regi stratie nog niet rond, maar op ad vies van de Ziekenfondsraad is in terferon hiervoor toch al in het zie kenfondspakket opgenomen. Het onderzoek naar andere toe passingen van het middel gaat door en volgens dr. Schellekens staat de tweede generatie interfe ron alweer voor de deur. Die twee de generatie is het resultaat van het perfectioneren en zuiverder maken van de stof, zodat ze beter werkt en de bijwerkingen kunnen worden teruggebracht. Die bijwerkingen zijn, zo is bij enkele duizenden proefpersonen over de hele wereld gebleken, relatief mild. De meeste mensen hebben bij het gebruik van interferon griep- achtige klachten zoals koorts, ver koudheid en vermoeidheid. Zeld zamer bijwerkingen zijn hoofdpijn en misselijkheid, maar zeker in vergelijking met de effecten van de gebruikelijke kankermedicijnen zijn deze bijwerkingen niet ernstig. De meeste mensen kunnen tijdens de behandeling met interferon ge woon doorleven en zelfs doorwer ken, aldus kankerspecialist dr. Wagstaff van het Amsterdamse VU-ziekenhuis. Immuun Een ander effect bij het gebruik van interferon dat nog niet contro leerbaar is, is de vorming van antis toffen die er soms voor zorgen dat mensen immuun worden voor het medicijn. Dat gebeurt volgens de fabrikanten in 3 tot 30 procent van de gevallen, onder meer afhanke lijk van de soort interferon en de ziekte die ermee wordt bestreden. Om het verder ontwikkelen van interferon mogelijk te maken is het onderzoeksinstituut TNO begon nen met het maken van rattenin- terferon. Menselijk interferon werkt namelijk alleen bij mensen en mensapen, wat de mogelijkhe den tot proefneming sterk beperkt. Over de hele wereld is zoveel vraag naar ratteninterferon voor onder zoek, dat TNO voor de ontwikke ling en produktie ervan een apart bedrijfje in het leven heeft geroe pen. Werd enkele jaren geleden inter feron, naast de „zware" toepassin gen als kankerbehandeling, nog toegejuicht als een ideaal middel tegen verkoudheid en griep, tegen woordig denken de deskundigen daar anders over. „Het zou ver keerd zijn interferon op grote schaal als neusdruppels voor te schrijven, omdat dan het gevaar zou bestaan dat zich virussen gaan ontwikkelen die tegen interferon bestand zijn", aldus de TNO-des kundige. Overigens is er volgens hem weinig kans op dat artsen in terferon bij verkoudheid zouden zillen gebruiken „al was het maar, omdat de bijwerkingen ongeveer hetzelfde zijn als de klachten van een verkouden patiënt". Pannekoekeii We willen reageren op de reacties in deze krant naar aanleiding van het feit, dat in 't Pannekoeken- huysje de gehandicapte medemens niet welkom is. Het is jammer dat ons weer woord op de ingezonden brief van 4 november jl. verkeerd wordt ge lezen en uit zijn verband wordt ge trokken. Er wordt bij ons beslist niet ge discrimineerd. Een ieder is van harte welkom in ons bedrijf, tenzij er gasten zijn die onbewust door hun gedrag de andere gasten sto- We hebben een openbare gast vrije gelegenheid waar gegeten en gedronken kan worden, óók door de geestelijk gehandicapte mens. Wij vinden echter wel dat we onze grenzen mogen stellen als begelei ders en directies van instellingen dit blijkbaar niet doen. Als mensen dermate gehandi capt zijn dat ze toiletten bevuilen, de ontlasting zelfs in de gang ligt, en op luidruchtige en onsmakelij ke wijze de andere gasten storen, dan moeten wij helaas begeleiders met hun zeer zwaar gehandicapten weigeren. Directie Rótisserie Oudt Leyden en 't Pannekoekenhuysje, H.M. Martens, Steenstraat 51-53, 2312 BV Leiden. Rijksweg 11 De heer Verlaan stelt in de discus sie over de noodzaak van de aanleg van Rijksweg 11, dat er "geen tel lingen nodig zijn om te kunnen constateren dat het verkeer op de ze verbinding Leiden-Utrecht met de dag toeneemt". Die tellingen zijn er wel. Ze worden verricht door de Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat. Uit die gegevens blijkt, dat de drukte met circa 8 procent is gedaald ten opzichte van het jaar 1979. Daar is geen verschil van mening over. Dat is er wel over de vraag of de nieuwe weg wel een oplossing biedt voor de problemen langs de Hoge Rijndijk. De Werkgroep Mi lieubeheer Leiden verwacht dat dit slechts tijdelijk zal zijn en boven dien van beperkte aard. Dat laatste komt door het geringe percentage doorgaand verkeer: onderzoek van het ingenieursbureau DHV. Bo vendien zullen naar verwachting een kleine 30 procent van de trein en buspassagiers overstappen op de auto volgens de Parallelstudie van de NS en de busmaatschappij en. Onomstreden onderzoeksresul taten. Het tijdelijk karakter van de op lossing is vooral gelegen in het feit, dat wij verwachten dat het gebied tussen de Rijn en de spoorlijn, met name rond Hazerswoude, geheel dicht zal groeien. Een proces dat al aan de gang is. Dat trekt nieuw ver keer aan, bestemmingsverkeer, dat geen gebruik zal maken van de eventueel nieuw aan te leggen rijksweg. Om die reden en nog een hand vol andere bepleiten wij andere op lossingen voor de ook door ons on derkende problemen langs de Ho ge Rijndijk. Oplossingen die een structureler karakter hebben en meer in overeenstemming zijn met de fraaie beleidsdoelstellingen van het door de regering vastgestelde Structuurschema Verkeer en Ver voer. Namens de Werkgroep Milieube heer, E. Meelis, Witte Singel 54, 2311 BL Leiden. Proza - 'De ziekte van Lodesteijn' door Levi Weemoedt is - zoals op de omslag staat - een 'hoopgevend verhaal over de lij densweg van een geestelijk gezonde': een leraar, die geestelijk wankelend door het leven gaat. Contact, prijs 18,90. - 'De badkamer* is het opvallende ro mandebuut van een oorspronkelijk schrijftalent: Jean-Philippe Toussaint. Een vaak in ironische stijl geschreven verhaal over gewone dingen in het ge wone leven van een modern mens. Van Gennep, prijs 24,50. - 'Vergeet mij niet' door Fay Weldon. De wraak van een door haar man verla ten vrouw, tot zelfs over haar dood heen. Geestig, maar vol bitter venijn. Bert Bakker, prijs 29,90. - 'Columbia', een historisch accurate nen aan en nabij de Columbia-rivier. Historica Pamela Jekel hangt de ge schiedenis van de bevolking daar op aan de emotionele belevenissen van vijf generaties uit één familie. De Kem, prijs 44,90. - 'De witte hel* door J.M.Bauer is het boze en barre verhaal van Clemens Fo- rell, die na uit de loodmijnen in Siberië te zijn gevlucht in de winterse kou dwars door Rusland naar Perzië trekt. Van a tot z waar gebeurd. Maar toch spannender dan een gewone avonturen roman. Van Holkema en Warendorf, prijs f 29,50. - 'Tien x toekomst', tien bekende au teurs geven hun visie op de toekomst. Het verschil tussen verleden, heden en wat komen gaat. Geen science fiction, maar realiteit. Van Holkema en Waren dorf, prijs 19,90. - 'Het doorgezegde park', roman van Willem Brakman. Het handelshuis van mijnheer Hannequin is eigenlijk een bordeel. Is de heer Hannequin nu bor deelhouder? Vele belangwekkende fi guren lopen in en uit. Brakman in zijn element. Querido, prijs 28,50. - 'De komma bij Krol' en andere es says van de literatuurcriticus T.van Deel van het dagblad Trouw. Over een groot aantal Nederlandse schrijvers. Sterke karaktiseringen van het literaire werk van Nederlanders. Querido, prijs ƒ29,50. - 'De tovenaar', oftewel 'het verloren gewaande manuscript', werd in Parijs in het najaar van 1939 geschreven door Vladimir Nabokov als wat hij zelf noemt ?de pre-Lolita novelle'. Bert Bakker, prijs 24,90. - 'Op de bodem van de rivier' is het debuut van Jamaica Kincaid, die in een voudig, maar boeiend proza verhaalt over haar jeugd op een van de Caraïbi- sche eilanden. Agathon, prijs 19,90. 'Los Alamos', roman van Martin Cruz Smith, die eens de hogelijk ge waardeerde thriller 'Gorki Park' schreef. Nu waagt hij zich op een heel ander terrein. Na diepgaand onderzoek heeft hij een goed gedocumenteerd ver haal geschreven over het vervaardigen van de eerste atoombom. Toch staat de mens staat centraal in het boek. Sterke personages in een kunstmatige gemeen schap. Luitingh, prijs 24,90. - 'The Mission', meeslepende roman van Robert Bolt over twee mannen, die verbeten strijden om hun noodlot en dat van een heel volk af te wenden. Het ver haal werd verfilmd met Robert de Niro in de hoofdrol. De film werd dit jaar in Cannes bekroond met de Gouden Palm. Luitingh, prijs 22,90. Jeugdboeken - 'Een jongen in Vietnam' door An- toon Claassen, 'Jik Ming in Hongkong' door Nancy Durrell McKenna, 'Madrie in Suriname' door Els Schellekens en Roy Tjin en 'Een Indianenmeisje' door Jacqueline en Sally Fear zijn vier nieu we titels in de serie 'Het dagelijks leven in de Derde Wereld/Verre landen' voor de jeugd uitgegeven door Het Wereld venster. Prijs 14,50 per deel. Religie - 'Voorbij de vanzelfsprekendheid'. Trudi Klijn in gesprek met zes theolo gen, die hun verschillende visies geven op kerk en secularisatie. De radio-redac trice van de IKON koos voor dit boek haar gesprekken met O.Jager, F.O.van Gennep, W.H.Velema, Maria de Groot, kardinaal Danneels en F.Haarsma. Kok. prijs 17,50. Diversen - 'Wij amuseren ons kapot' consta teert Neil Postman in een boek over de geestdodende werking van de televisie. Hij baseert zich op Amerika, waar vol gens hem alleen de macht van het getal regeert. Elke poging tot kwaliteits-tv wordt door het belang van de kijkcijfers in de kiem gesmoord. Gerrit Komrij schreef het voorwoord. Hij is wat betreft Nederland mogelijk nog somberder. Het Wereldvenster, prijs 27,50. - 'Kleine gerechten uit de Indische keuken'. Ciska Cress geeft de recepten voor hapjes, drankjes, snacks en snoe perijen. Kosmos, prijs 14,90. - 'Handboek Hedendaagse Dames'. Spriptekenares Jos Nisbett geeft haar vrolijke visie op de etiquette. Ze lapt de vele conventies aan haar laars. Dekker, prijs 12,95. - 'Over lange vingers en ladenlichters' door Huub Angenent, die zich heeft ge specialiseerd in winkeldiefstal. Een ver schijnsel dat vandaag de dag sterk in het nieuws staat. De auteur houdt er zich al jarenlang mee bezig. Hg schrgft over het ontstaan, de omvang en geeft een mogelijke bestrijding aan. Wolters- Noordhoff, prijs 24,50. - 'Onze astrologische levensloop' door A.T.Mann. Verschenen in Kosmos Astrologische Reeks, prijs 29,90. - 'Vormleer', de paradox van de vorm beschouwd en ontleed door Gerda Smets, hoogleraar theoretische vorm leer aan de faculteit Industrieel Ontwer pen van de Technische Hogeschool in Delft. Bert Bakker, prijs 39,90. 'Wit begint en wint', één boek met twintig denkspelen, zes speciaal voor dit boek ontwikkeld, de rest al eeuwe noud. Samengesteld door Marius van Leeuwen. Van Holkema en Warendorf, prijs 35,-. Zo herkent u een supernormale auto. Goed ogende vorm geving luxe zonder overdaad en betrouwbaar tot en met het laatste nippeltje. De Toyota Corolla dus. Een supernormale middenklasser met klasse. Miljoenen tevreden Corollarijders draaien een veelvoud aan zuinige kilome ters. Over klasse valt niet te twisten. Over smaak wel. Daarom is er een Corolla Sedan en een Corolla Liftback. Met 1.3 ltr. 12-kleppen benzinemotor of 1.8 ltr. dieselmotor. Alleen de prijs ligt wellicht een klasse lager dan u had verwacht. Voor Toyota is dat normaal! ALPHEN A/D RIJN - AUTO VAN DER LAAN - van Foreestlaan 17-19 - Tel. 01720-32234 HILLEGOM - DE GROOTS AUTOM.BEDRIJF - Marconistraat 37 - Tel. 02520-15329/15348 LEIDEN - A. J. VERBERG'S AUTO B.V. - Zoeterwoudseweg 23 - Tel. 071-313141NOORDWIJK - 'GROENHEYDE AUTO'S - Herenweg 21-23 - Tel 01719-14535 RIJNSBURG - GARAGE DIJKSMAN B.V. - Oegstgeesterweg 17-23 - Tel. 01718-20500 SASSENHEIM - 'GARAGEBEDRIJF A. BORST - Parklaan 60 - Tel. 02522-14625.TER AAR-GARAGEBEDRIJF J.J. VAN DERGEEST-Westkanaalweg37-Tel. O1722-2132.ZOETERWOUDE-GARAGEHEEMSKERK-Schenkelweg 109- Tel. 01715-1220. •Off. Agent 38

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8