Geen haast met wapenbeheersing Studenten bezorgen Zuid-Korea hoofdpijn Britse troonrede in teken van komende verkiezingen Minister Weinberger (defensie): Moskou waarschuwt VS SALT-2 niet te breken Tonnen olie gedumpt in rivier Oder DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 j—nmEgüvi ut PAGINA 7 WASHINGTON (UPI) - Een voor malige officier van de Amerikaan se landmacht heeft gisteren ver klaard dat hij een vrachtauto placht te huren en papieren te ver valsen om in totaal 10.886 kilo wa pens te stelen, waaronder moderne anti-tankraketten, mijnen en plas- tiekexplosieven. „Ik zou nog een hoop meer wa pens hebben kunnen pikken, tor- af- pedo's bijvoorbeeld, niet sterk genoeg om ze op te til- Wapens stelen van leger VS een peuleschil 113 kilo" -®- Volgens Helmer wordt De wa endiefstal WASHINGTON (AP/Rtr.) - De Amerikaanse minister Caspar Weinberger (defensie) heeft t^rgestolei?°!!HS"stelenkbSnt Jaar Keieden in Fort Lewis gisteren in een toespraak verklaard dat de Amerikanen geen haast moeten maken met de onderhandelingen voor wapenbeheersing. Zo lang de Verenigde Staten militair sterk blijven, aldus Weinberger, is een nieuw akkoord mogelijk. de rangen". Helmer werd in juli in de buurt van zijn huis in Florida gepakt met len", bekende Shawn Helmer ten ra6e die uitpuilde van illegale overstaan van de Congrescommis- P^ns en springstoffen, waaronder sie die naar lekken zoekt in het r 60 anti-personeelmijn litaire wapenbeheer. „Sommige mentatiegranaten. Hij werd aange- van die torpedo's wegen meer dan klaagd wegens het stelen gendom van de staat en zijn be- op gro- rechting is in voorbereiding. hington, werd niet door de land macht ontdekt, aldus Helmer. „Zij informeerde nooit waarom de spul len er niet lagen. Zij wilde alleen maar dat de formulieren werden ingevuld, dingen die verdwenen waren werden verantwoord en een reden werd gegeven voor alles wat zoek was. Meestal verzon ik een of ander smoesje". Shawn Helmer zei dat er een gro te markt was voor zaken die van het leger waren gestolen. „Het hele leger weet het. Het leger betaalt misschien negen dollar voor een granaat, maar de prijs op de zwarte markt is 50 dollar. Voor een lichte anti-tankraket kun je 1.000 dollar krijgen". Onder de klanten zijn surpluswinkels, vuurwapengek- ken en misdadigers, aldus Helmer. Snel een overeenkomst sluiten is De test, met de codenaam Gas- de ontwapeningsonderhandelin- het slechtste wat we kunnen doen,' con, zal een explosieve kracht heb- gen verdaagd tot volgend jaar. De zei hij in een toespraak voor de ben van maximaal 150 kiloton tnt, Amerikaanse delegatieleider Max club van Republikeinse vrouwen aldus het ministerie van energie. Kampeiman oordeelde positief in New York. Voorts prees de mi- Het ministerie waarschuwde dat over de afgelopen onderhande- nister de houding van Ronald Rea- de proef buiten het testgebied kan lingsronde. „Op grote gebieden gan in de recente onderhandelin- worden gevoeld als een lichte aard- zijn we het nu eens met elkaar. Er gen met partijleider Gorbatsjov. schok. Eigenaren van wolkenkrab- zijn ook meningsverschillen maar Weinberger zei ook dat hij zijn bers werden gewaarschuwd te toch was ik tevreden over deze ron- hoop vestigde op Reagans opvol- voorkomen dat er arbeiders aan de ger en suggereerde daarmee dat de buitenkant van de gebouwen volgende wapenbesprekingen tus- werken op het moment van de sen Oost en West lang op zich kun- proef. nen laten wachten. In Genève hebben de Verenigde Het komt er op neer dat het Staten en de Sowj et-Unie gisteren Kremlin wellicht gelooft dat het de", aldus Kampeiman. Zijn Russische tegenspeler Vik tor Karpov benadrukte de tegen stellingen. „Het grootste probleem ligt op het terrein van de ruimtewa- pens", zei hij. langer kan wachten dan wij het buiten de conferentiezaal zijn zin krijgt door de publieke opinie in de vrije landen te beïnvloeden. En omdat wij de neiging hebben om ongeduldig te raken, worden Amerikanen soms ontmoedigd als de onderhandelingen zich maar voortslepen en dus bestaat altijd de druk om een overeenkomst te MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie De Sowjet-Unie zal een dergelij- tekenen.' zal zich „ontslagen beschouwen ke overschrijding beschouwen als Terwijl Weinberger zijn praatje van alle verplichtingen" die voort- een „poging de bestaande overeen- stond te houden, maakte het Ame- vloeien uit het SALT-2-verdrag als komsten te vernietigen en het stra- rikaanse ministerie van energie be- de Verenigde Staten de plafonds tegisch evenwicht te wijzigen", kend dat morgen in de woestijn uit deze overeenkomst doorbre- Moskou zal „maatregelen treffen van Nevada opnieuw een grote ken. Dat heeft Sowjet-woordvoer- - kernproef zal worden gehouden, der Gennadi Gerasimov gisteren Het is de 19de test sinds de Sowjet- op een persconferentie in Moskou Unie in augustus 1985 eenzijdig verklaard. een moratorium op kernproeven Verwacht wordt dat Washington afkondigde. tegen het einde van dit jaar de li mieten, die in het SALT-' zijn gesteld strategische kernbewapening, overschrijden. Dat zal gebeuren als de 131e B-52-bommenwerper met kruisraketten aan boord in gebruik zal worden genomen. te voorkomen dat de militair- strategische pariteit wordt aange tast", zo verklaarde Gerasimov. OSTRAVA (DPA/AP) - Na de ramp op de Rijn dreigt nu een milieu ramp op de Oder. De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben de Poolse regering gewaarschuwd, dat ten minste 20 ton stookolie met een hoog zwavelgehalte via de ri vier onderweg is naar Polen. Dit heeft het dagblad Rude Pravo ge meld. Volgens het blad is ten gevolge van de olievlek een 'ernstige situa tie' langs de rivier ontstaan. Mlada Fronta, het orgaan van de commu nistische jongerenorganisatie, sprak van een "ramp, een van de grootste in dit gebied sinds jaren". Volgens Rude Pravo is de omvang van de vervuiling echter "tot een minimum teruggebracht". Er zijn berichten over vis- en watervogel- sterfte op kleine schaal, maar er is geen schade toegebracht aan de drinkwatervoorziening. De olie is waarschijnlijk rond het weekeinde geloosd in de rivier de Lucina, in het noorden van Mora- vië, en vervolgens via de rivier de Ostravice in de Oder terecht geko men. Het is nog niet duidelijk waar de olie precies in de Lucina is ge loosd. Verdachten zijn vooral de ij zer- en staalfabriek Vitkovice en de cementindustrie Kuncice in Ostra- De Oder stroomt via Polen en de DDR naar de Oostzee. In Polen heeft men nog geen groot alarm hoeven geven en is nog niets be speurd van vissterfte. Managua eist dertig jaar tegen Hasenfus net oALii -verdrag i de omvang van de Si lT*lTlfllTie Oil srnbewapening, zal 111 LllCillIL Up zwarte lijst mensenrechten MOSKOU (APIAFP) - Vjatsjeslav Molotov is gisteren in besloten kring begraven op de één na be langrijkste begraafplaats van de Sowjet-Unie, de Novodevitsji. Bij de plechtigheid waren geen hoge functionarissen aanwezig. Vooral de afwezigheid van Andrej Gromyko, voor wie hij beschermer en voorbeeld is geweest, was opval lend. Journalisten en fotografen werden door de politie op afstand gehouden. Molotov, een revolutionair van •3 overleed zaterdag op BOTHA (AP) - President Botha van Zuid-Afrika is gisteren voor een driedaags bezoek in het Portu- GUATEMALA (AP) - De Intera- MANAGUA (AP) - De regering in gese eiland Madeira aangekomen, merikaanse Commissie voor de het eerste» Nicaragua heeft gisteren het Zyn komst heeft geleid tot een po- Mensenrechten heeft tijdens de 96-jarige leeftijd. Onder het be- Volkstribunaal van het land ge- litiek conflict tussen de Portugese ministerconferentie van de Organi- wind van Stalin was hij minister vraagd om de Amerikaanse huur- regering en die van het semi-auto- satie van Amerikaanse Staten ling Eugene Hasenfus te veroorde- nome eiland. 'Ik ben hier op privé (OAS) een lijst overhandigd van len tot 30 jaar gevangenis. De assis- bezoek, hetgeen de banden tussen landen waar mensen rechten wor- tent-aanklager die namens de rege- ons alleen maar kan versterken,'al- den geschonden. Die landen zijn ring optreedt, zei gisteren dat de dus Botha. Chili, Cuba, Nicaragua, Paraguay. LONDEN - Politiek Engeland ver keert in de ban van de volgende al gemene verkiezingen. 'Wanneer?' is de vraag die nu domineert, in Westminster. Want ofschoon pre mier Margaret Thatcher tot in 1988 de tijd heeft om de kiezers naar de stemlokalen te sturen, wordt er sterk rekening mee gehouden dat zij al het volgend jaar de sprong zal VERLOOFD (AP) - De zoon van wagen en proberen een derde rege- terstand op Labour heeft omgezet servatieve partijcongres met schuld van Hasenfus omonstote- Ujk is bewezen. De Amerikaanse huurling werd op 6 oktober door sandinistische troepen gegrepen nadat het vlieg tuig waarin hij zat was neergescho ten. In het vliegtuig bevonden zich wapens en andere hulpgoederen voor de door Amerika gesteunde contra's. Hasenfus wordt beschuldigd van terrorisme, samenzwering en ande re misdaden tegen de staat. Er wordt overigens gespeculeerd dat de regering hem gratie wil verle- Deze week wordt de uitspraak van het Volkstribunaal tegen Ha senfus verwacht. Buitenland kort Zesling in Londen LONDEN (AP) - De 32-jarige Britse Susan Coleman is giste ren moeder geworden van een zesling. De drie jongens en drie meisjes werden geboren in het Homerton-ziekenhuis in het oosten van Londen en maken het allen goed. De zes wogen tussen de 1,2 en 1,8 kilo. De moeder had een hor- moonkuur gevolgd omdat ze na de geboorte van haar eerste dochter geen kinderen meer had gekregen. De enige andere zesling die nog in Groot-Brit- tannië leven worden zijn vol gende week jarig en worden drie jaar. Haïti, El Salvador, Guatemala Suriname. In de laatste drie landen zou de situatie zich echter enigs zins verbeterd hebben. De ministers van buitenlandse zaken van de OAS die in Guatema la bij elkaar zijn zullen morgen hun oordeel vellen over de bevindingen van de commissie. De Chileense delegatie wil dat de commissie haar rapport veranderd. Chili heeft kritiek op de bevindin gen omdat de commissie niet ob jectief te werk zou zijn gegaan en geen rekening heeft gehouden met het feit dat het terrorisme onder de dictatuur van president Pinochet escaleert. Haye Thomas In het rapport var staat overigens dat men zich zor gen maakt over de gevaarlijke radi calisering die door de politieke ui tersten worden opgeroepen. Verplichte drugstest strijdig met Amerikaanse grondwet Dood Machel Met een krachtige radiozender heeft Zuid-Afrika ervoor gezorgd dat het vliegtuig waarmee de Zuid- afrikaanse president Samora Ma chel neerstortte, uit koers raakte. NEW ORLEANS (DPA) - Een fede- ongerechtvaardigde inbreuk op de Dat heeft de Russische ondermi- rale rechter in New Orleans acht de privésfeer. nister van burgerluchtvaart, Ivan verplichte drugstest bij de Ameri- De douanebeamten zijn reeds af- Vasin, gisteren gezegd. Vasin zei kaanse douanedienst in strijd met gelopen zomer met de onderzoe dat boze opzet van Zuid-Afrika 'de de grondwet. ken begonnen. In het kader van enige conclusie' kan zijn. De Zuid- zijn nationale campagne tegen ver- afrikaanse minister Botha (buiten- Na een klacht van dovende middelen gelastte presi- landse zaken) wees de beschuldj- een werknemer besloot de rechter dent Reagan in september dat alle de Britse premier Margaret That- ringstermijn te veroveren. cher heeft vandaag via een annon- ce in de London Times zijn verlo- Hoor ving bekend gemaakt met de Ame rikaanse miljonairsdochter Diane Burgdorf. Burgdorf (25) is de doch ter van een Texaanse autohande- Dat blijkt ook duidelijk uit haar laar. De 33-jarige Mark Thatcher troonrede, die met het gebruikelij ke ceremonieel vertoon door ko ningin Elizabeth in het Hogerhuis werd voorgelezen, de opening van parlementaire jaar. troonrede bleek hele maal afgestemd op de mogelijk heid van vervroegde algemene ver kiezingen. Zij was met 19 nieuwe wetsvoorstellen opvallend licht verteerbaar en kennelijk bedoeld om zoveel mogelijk slechte publi- DURBAN (AFP) - De rassenschei- citeit te omzeilen en de pariemen ding in de bussen in de Zuidafri- tariërs ook zoveel mogelijk tijd te kaanse plaats Durban is gisteren geven om hun verschillende kies- opgeheven. De burgemeester van districten zo goed mogelijk te be- Durban heeft dat gisteren bekend- werken. gemaakt. Er is sprake van één belangrijk In de gemeenteraad werd al controversieel wetsvoorstel. En sinds 1980 gesproken over het op- dat heeft betrekking op ingrijpen- heffen van de rassenscheiding in de veranderingen in de manier verscheidene buslijnen, maar de waarop de rechters hier de mis- stad kreeg gisteren pas toestem- daad aanpakken. Zoals zwaardere woont en werkt in Dallas. Apartheid in bussen Durban opgeheven voorsprong. In aanvulling op deze ontwikke ling heeft mevrouw Thatcher, in nauw overleg met haar financiële strateeg en buurman in Downing Street, de minister van financiën Nigel Lawson gekozen voor een opmerkelijke koersverandering. Heeft zij voordien altijd volgehou den dat voor Engeland de beste kansen liggen in steeds minder overheidsbemoeienissen, en dus ook steeds minder overheidsuitga ven, gekoppeld aan belastingverla ging, nu wil mevrouw Thatcher toch dat de kraan van de over heidsuitgaven flink wordt openge zet. Die koersverandering is door de oppositie, Labour in het bijzonder, met een daverend hoongelach ont vangen. Maar in tal van conserva tieve kringen is er sprake van op luchting. Ondanks het feit dat ook daar om wille van de grote-een- heidshow uitbundig geaupplaudi- seerd werd, toen minister Lawson nog de vorige maand op het con- stalen gezicht liet weten dat de re gering zich niet zou laten verleiden om plotseling het geld te laten rol len. Dat dit nu met voorlopig meer dan vier miljard pond wel gebeurt, is volgens de premier en haar mi nister te danken aan het jarenlange zuinige beleid. En zelf sluit minister Lawson de mogelijkheid niet uit dat hü straks in zijn begroting toch nog de al ja- ren beloofde kaart van belasting vermindering uit de hoed trekt. Al lemaal met het oog op de komende grote verkiezingstest, die mevrouw Thatcher wil aangaan op haar be kende thema, dat zij economisch gezien voor Engeland de beste weg bewandelt. En natuurlijk ook dat zij bereid is om Engeland op alle, dus ook nucleaire fronten, te ver dedigen. Dit laatste beschouwen de Tories zelfs als hun grootste troefkaart, nu de aartsrivaal La bour, onder aanvoering van Neil Kinnock zo nadrukkelijk gekozen heeft de nucleaire bewapening af te schaffen. ming van de regering senscheiding in de bussen op te heffen. maximumstraffen voor het gebuik vuurwapens, het in beslagne- geld en goederen In Port Elisabeth en Kaapstad oordeelde misdadigers en betere mochten blank en zwart al jaren juridische mogelijkheden voor de van dezelfde bus gebruik maken, slachtoffers van geweld, die com- In Johannesburg en Pretoria zijn pensatie zoeken, de meeste bussen nog naar ras ge- Zoals de zaken er thans voor- scheiden, hoewel er sinds kort en- staan liggen verkiezingen in het kele 'multiraciale' lijnen zijn. De najaar van 1987 in de lijn der ver- spoorwegen kennen ook de zoge- wachtingen. Al wordt ook met de gisteren dat de onderzoeken naar ambtenaren op „veiligheidsrele- drugsgebruik onmiddellijk moe- vante" posities zich aan een derge- ten worden gestaakt. Volgens hem lijk onderzoek moesten onderwer- betekenen de tests een illegale en pen. ging onmiddellijk van de hand. Israël De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Vei ligheidsraad gisteren weer eens op- ïn een onderzoek in te stel- r de activiteit van Israël op nucleair gebied. Ook zouden er ur gente maatregelen moeten worden genomen om te garanderen dat Is raël zijn kerninstallaties onder toe- Orgamsatie'voor Atóomenwgie.316 SE0EL "In de westerse landen een Zuidkoreaan. Noordkoreanen naamde mulitiraciale wagons ook nog wagons die alleen blanken zijn. In het luchtverkeer mogelijkheid van juni volgend jaar rekening gehouden. Als een gun stige aanwijzing daarvoor gelden de rassenscheiding al jaren opge- de opiniepeilingen, heven. ring-Thatcher haar duidelijke ach- confrontatie met studenten van de hoofdstedelijke Konkuk universi- In de resoïuüe die met 92 stem zijn studentenbewegingen al lang die in Japan hebben gestudeerd in de resolutie die met stem- ult de tijd Het komt zelden o{ kunnen makkelijk binnenkomen teit. Pas na een beleg van drie da- vKenivde dtatèni hü 42 nooit meer v00r dat studenten de en werk vinden aan onze universi- gen slaagden politie en leger, met Verenigde Staten) by 4J u„i,i;maat_ teiten, zegt hij. £-'-•■■a Lim bespeurt de laatste maan den een verhoging van de 'subver- acties' van de noorderburen. raii'ien.ue.Ye.renigdie barricaden beklimmen o... ïïS?3?5SS.r.K" ïfisre schappelijke hervormingen af te roept de Vergadering de IAEA, geringen en wetenschappelijke stituten op alle nucleaire samer werking met Israël stop te zetten. dwingen. In Zuid-Korea is dat ders. Studenten zijn hier volop in behulp van helikopters, erin de op standige studenten tot capitulatie te dwingen. Er werden in totaal 1200 mensen beweging. Met hun acties brengen 'Het is duidelijk dat het bewind opgepakt. Het is nog niet eerder Bevolking VS Overe zij de veiligheid van de staat in ge- van Kim II Sung via agitatie i vaar. Ze zijn een destabliserende studenten chaos probeert te ver factor in onze samenleving. Onze oorzaken in ons land. Doel is om de is de blanke Ame- studenten bezorgen ons maar Olympische Spelen, die i door Bob Mantiri rikaan niet meer in de meerder- hoofdpijn". heid. Een studie van een particulie- re onderzoeksorganisatie heeft aangetoond dat tegen het jaar 2080 blanken (zonder de zogeheten His- panics, Amerikanen van Spaanse, Portugese of Latijnsamerikaanse Dat zegt de voorzitter afkomst) geen meerderheid van de Centrale Comité van de regerende ons land ten goede komen. Het be- Democratische Gerechtigheids- tekent dat de Noordkoreanen hele- zwarten partij, Lim Bang Huyn. De woord- m'aal bij ons achterop raken'1 voerder van de Zuidkoreaanse pre- dus de visie Seoel worden gehouden, te sabote ren. Men realiseert zich daar in Noord-Korea dat een geslaagd Olympisch evenement voor Zuid- Korea enorme internationale pres tigewinst betekent". "Dat zal ook de bevolking r Hispanics, Aziaten zouden dan in de meerderheid zijn. t Lim. De studen- Het Population Reference Bureau sident Chun Doo Hwan vindt har- tendemonstraties zouden tegen die zegt in het verslag 'Immigrat: naar de VS: het onvoltooide haal' dat als er geen einde aa illegale immigratie komt en de jaarkijkse immigratie bedraagt ge middeld 1 miljoen personen zal de de acties van politie en leger tegen achtergrond moeten worden betogende studenten i de kelijke kwaad. Volgens Lim zijn de studenten pgehitst door docenten, die door 'oord-Korea in de universitaire i-Hispanic blanke bevolking wereld in zijn land zijn ingeplant. Het probleem is dat er geen Zelfverbranding Dat leger en politie niet schuwen om met alle machtsmiddelen de studenten in toom te houden, voorgekomen dat zoveel ineens achter slot en grendel wer den gezet. In de gevangenissen zouden op het ogenblik zo'n 1500 politieke gevangenen vastzitten, van wie de meesten studenten. In de afgelopen zes jaar zijn rond 2000 studenten het land uitgezet. De demonstrerende studenten van de Konkuk universiteit eisten het aftreden van de regering, het vertrek van de 40.000 Amerikaanse troepen en de hereniging met Noord-Korea. Een schokkende gebeurtenis deed zich afgelopen mei voor aan de Nationale Universiteit van Seoel. In de middag van de 20ste terwijl 2000 studenten zich met de Amerikaanse imperialis ten", stak zichzelf daarna in brand en sprong vervolgens van het dak. Lee was de vierde student van hadden verzameld op het universi- dezelfde universiteit, die de dood teitsplein, verscheen de 23-jarige koos als wapen tegen het regiem Lee op het dak van het vier verdie pingen tellendegebouw. Hij van Chun. Lee kwam uit een wel gesteld gezin. Zijn vader was direc- schillen zijn tussen een Noord en blijkt wel uit de recente bloedige goot zich met bezine, schreeuwde teur van een groot bedrijf. Hij be- "Weg met Chun Doo Hwan. weg zocht de Kyonggi school, leen kinderen van de Zuidkoreaan se elite worden toegelaten. Ideaal Wat dreef Lee en de andere colle ga's tot zo'n daad? 'Idealisme', zegt de 22-jarige Kim die ook aan de Na tionale Universiteit studeert. 'Ver geet niet, dat al vanaf het ontstaan van de republiek, de studenten een belangrijke rol hebben gespeeld bij het afdwingen van hervormin gen. Ons ideaal is om te leven in een democratische samenleving, in een maatschappij waar je voor je mening kan uitkomen, waar de welvaart eerlijk wordt verdeeld en waar de dienst niet wordt uitge maakt door militairen. Wij zijn be reid om ons leven daarvoor op te offeren. Wij zijn dat tegenover het volk verplicht. Van de massa zelf moet je niet veel verwachten", al dus Kim. Hij vindt ook dat het bewind van Chun kunstmatig de verwijdering met Noord-Korea in stand houdt door steeds maar te waarschuwen voor een invasie van de noorderbu ren. In plaats het accent te leggen op de veiligheid, moet de regering streven naar hereniging met onze familie in Noord-Korea. Een van de obstakels tot zo'n hereniging is de aanwezigheid van de Ameri kaanse troepen. Daarom moeten zij ook verdwijnen, zegt hij. Volgens Kim zullen de studen ten in de komende maanden nog meer van zich laten horen. Zelfver brandingen zullen aan de orde van de dag zijn. Volgens ondergrondse studentenbewegingen zouden er op zijn minst zestig studenten rondlopen die op dezelfde manier als Lee zich van het leven willen benemen. Oppositieleider Kim Dae Jung meent dat het protest van de stu denten een symptoom van de tijd is.„ Zuid-Korea heeft in twintig jaar tijd zich van een arm onder ontwikkeld land opgewerkt tot een hoogontwikkelde industriële natie. Het inkomen per hoofd van de be volking was twintig jaar geleden 80 US dollar, nu is dat 2000 US dollar. Ze hebben dat met hard werken bereikt. Ze hebben zich daarvoor veel moeten ontzeggen: het recht op vrije meningsuiting, het recht om te staken etc. etc. Nu zij het be ter hebben, willen zij herstel van de democratische rechten". De stu denten vertolken, volgens Kim Dae Jung, slechts de gevoelens van het volk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7