Overleg giframp wordt voortgezet De Rijn: een reisje langs een gifriool 'Onmacht ambtelijke top is oorzaak bureaucratie' Kamer zet punt achter zaak van te dure Walrus A'dam pakt prostitutie buiten tippelgebied aan PAGINA 5 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 Commissie moet zaken op een rij zetten ZÜRICH (GPD/ANP/DPA/AFP) De ministers van de Rijnstaten komen 19 december in Rotterdam opnieuw bijeen voor overleg over de giframp in de Rijn. Dit bleek gisteren tijdens spoedoverleg in het Zwitserse Zürich. De poging van de Zwitsers om een punt te zetten achter de giframp door zo snel mogelijk alle financiële schadeclaims af te handelen werd verijdeld. Specifieke schadeclaims kwamen gistèren nog niet aan de orde. Wel zei minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) dat haar ministerie al bijna 800.000 gulden extra had uitgegeven. De Zwitsers, regering en Sandoz, willen proberen de schades in een 'minnelijke schikking' af te hande len. Alleen in bijzondere gevallen zal het tot gerechtelijke pocedures komen. De Zwitserse president Egli benadrukte dat hij niet wil dat 'de kleine man het slachtoffer wordt'. De Internationale Rijncommis sie heeft voor de komende vier we ken de opdracht gekregen een aan tal zaken op een rijtje te zetten. De commisie moet de normen voor een schadevergoedingsregeling bepalen, en de nationaal ingedien de aanspraken coördineren. Ook dient ze de alarmsystemen natio naal en internationaal te bekijken en uit te testen. Verder moet de commissie de nationale regels voor opslag, verwerking en transport van chemicaliën onder de loep ne men en op elkaar afstemmen. Een misverstand tussen Zwitser se overheidsfunctionarissen is er de oorzaak van geweest dat het alarmeringssysteem van de Rijn veel te laat na het ongeluk met het chemische concern Sandoz in Ba zel in werking werd gesteld. Uit een gedetailleerd verslag van de waterbescherming van de stad Ba zel blijkt, dat zowel Frankrijk als Duitsland kort na het begin van de brand op de hoogte waren ge bracht, maar dat niet de juiste in stanties waren benaderd. De Groenen in het Zwitserse kanton Bazel hebben inmiddels een aanklacht ingediend tegen het DEN HAAG (GPD) - Ministers en hun ambtelijke top - secretarissen- generaal en directeuren-generaal - zijn niet in staat hun departemen ten te leiden. Dit veroorzaakt de bureaucratische onmacht van de overheid, die dus niet het gevolg is van 'luie ambtenaren'. Dit schrijft dr. J.E.Andriessen, die van 1^63 tot Speurhonden NIJMEGEN (ANP) - De speürhon- denschool van het korps rijkspoli tie in Den Haag begint volgend jaar met een speciale opleiding van ex- plosievenspeurhonden. Daarbij zal gebruik worden gemaakt van spe ciale opleidingsprogramma's waar mee in de Verenigde Staten en Ca nada inmiddels uitstekende erva ringen zijn opgedaan. Honden blij ken zeer goed te kunnen worden afgericht voor het opsporen van explosieven. Dat zegt de districts commandant van de rijkspolitie in Nijmegen, kolonel G. Feijlbrief, in het personeelsblad van zijn korps. De africhting van honden voor het zoeken naar explosieven maakt net als bij de training voor het speuren naar drugs gebruik van geuren. Honden blijken volgens Feijlbrief vrij snel in staat de geu ren van explosieven te onderschei den. 1965 minister van economische za ken is geweest, in het economen- blad ESB. Andriessen stelt ook dat ministers wel deskundig zijn om hun produkt aan de man te bren gen maar weinig overtuigende ma nagers zijn. Loopt het in een onderneming niet goed, dan is dat niet de schuld van de werknemers maar van de directie. Dat geldt volgens And riessen, die volgend jaar voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond wordt, ook voor de overheid. Hij neemt af stand van de uitlatingen van minis ter Van Dijk (binnenlandse zaken) die onderscheid heeft gemaakt tus sen luie en ijverige ambtenaren. Andriessen heeft liever een gemak zuchtige ambtenaar op een nuttige plaats dan een ijverige op een ver keerde. Andriessen meent dat de over heidsuitgaven beter onder controle zijn gekomen, maar dat de departe menten nog niet zijn toegekomen aan de vraag wat wel of wat niet op het ministerie moet worden ge daan. Dr. Andriessen staat daarin niet alleen. De ambtenarenbonden hebben dit verwijt al jarenlang geuit tegenover de achtereenvol gende ministers van binnenlandse zaken. Door het ontbreken van een goede taakstelling is volgens de bonden de overheid tevens niet in staat een goed personeelsbeleid te chemie-bedrijf Sandoz. De onder neming wordt onder meer beschul digd van het veroorzaken van een explosie en watervervuiling door onachtzaamheid, het negeren van de voorschriften voor opslag, het gevaarlijk gebruik van gifgas en vervuiling van het drinkwater. Bo vendien moet het concern zich vol gens de aanklacht verantwoorden voor het ontbreken van voldoende veiligheidsmaatregelen. In een brief aan justitie schrijven de Groenen dat iedere huisbezitter of huurder, die een brand veroor zaakt, wegens nalatigheid wordt aangeklaagd en dat iedereen die zijn fiets in de Rijn gooit rekening moet houden met een aanklacht wegens watervervuiling. Over het gevaar voor mens en milieu dat door de brand bij Sandoz is ont staan valt niet te twisten, aldus de Zwitserse Groenen. Het merendeel van het gif dat vanuit Zwitserland in de Rijn is ge stroomd bevindt zich momenteel in de Oude Maas, aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat. Het duurt nog verscheidene dagen du ren voor het gif is weggestroomd naar de Noordzee. In de Noordzee zal hét gif zich zeer langzaam van uit de kustzone verder versprei den. Binnen de kustzone zal het gif met de stroming hoofdzakelijk in noordwaardse richting worden getransporteerd, richting Wadden. De directie Friesland van Rijkswa terstaat gaat begin volgende week speciale metingen verrichten in de Waddenzee. CDA'er vervolgd STEIN (ANP) - Het onderzoek naar mogelijke valsheid in geschrifte bij het indienen van aanvragen om bij volmacht te mogen stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart van dit jaar heeft geleid tot een strafvervolging tegen een CDA-raadslid uit Stein. De CDA'er was voorheen wethouder. Tussen hem en de in zijn plaats gekozen wethouder is een conflict ontstaan d^t heeft geleid tot ernstige moei lijkheden binnen de CDA-fractie in de gemeenteraad van Stein. Het gevolg daarvan is dat mo menteel een actie wordt gevoerd om de oud-wethouder weer in het college van B en W te laten terug keren. Of dit mogelijk zal zijn hangt af van de vraag of de man al dan niet voor het vervalsen van volmachtaanvragen wordt veroor deeld. Hij moet daarvoor óp 25 no vember in Maastricht terecht staan. DEN HAAG - Enkele duizenden studenten van de Katholieke Uni versiteit Tilburg hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman (onderwijs en weten schappen). Onder het motto 'Deet man de cijferswij de letteren maakten zij bezwaar tegen het voornemen van de minister de fa culteiten letteren en psychologie naar Nijmegen te verplaatsen. Ree- tor-magnificus prof dr. R. de Moor rechts op de foto) bood de voorzit ter van de vaste Tweede-Kamer commissie voor onderwijs een peti tie aan. "Wij Brabanders hebben 170 jaar op onze universiteit moe ten wachten. Waarom wordt bin nen twintig jaar op dat besluit te ruggekomen?" vroeg hij. (foto gpd» Gezin omgekomen door kolendamp KERKRADE (ANP) - De 48-jarige Leny Göbbels-Weusten en haar twee dochters van 13 en 9 jaar oud uit Kerkrade zijn door kolendamp vergiftiging om het leven geko men. Hun stoffelijke overschotten werden dinsdag in de woning van de vrouw aangetroffen, zo heeft de politie vandaag bevestigd. Volgens de politie is de koolmonoxyde of kolendamp vermoedelijk ontstaan door een slecht werkende kachel of door een verstopte schoorsteen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren de discussie afgesloten over politieke verantwoordelijkheden voor het veel duurder uitgevallen Walrus- onderzeebootproject. De PvdA zag af van een motie waarin voormalig staatssecretaris en momenteel mi nister van defensie Van Eekelen daarvoor aansprakelijk werd ge steld. Van de regeringsfracties was, zoals dinsdag al was geble ken, geen harde politieke uit spraak te verwachten jegens welke verantwoordelijke bewindsman dan ook. Vanaf 1978 tot de inmiddels ver traagde oplevering, als gevolg van een scheepsbrand, heeft de eerste serie van twee Walrussen voor de Nederlandse marine honderden miljoenen meer gekost dan in 1978 bij de contractafsluiting met de RDM was voorzien. Minister Van Eekelen erkende gisteravond voluit verantwoorde lijk te zijn voor de slechte organisa tie van het departement in de pe riode dat hij staatssecretaris was op Defensie (1978-1981). Hij teken de daar overigens bij aan, dat de Samenstelling ABP-commissie DEN HAAG (GPD) - Het CDA-Tweede-Kamerlid Weijers en de WD'er Van Rey worden vrijwel zeker de twee ondervoorzitters van de ABP- enquêtecommissie. De parlementaire commissie, die onder voorzitter schap staat van het PvdA-kamerlid De Vries, stelt een onderzoek in naar het gesjoemel met bouwsubsidies door beleggers. Dit meldde gisteravond het NOS-programma Met het oog op Morgen. De Tweede Kamer zal nog deze maand de ABP-enquêtecommissie instel len. De PvdA en CDA leveren elk drie leden, de WD twee, D66 en SGP ieder één. Voor D66 wordt dat Dick Tommei, de SGP stelt het kamerlid Van Dis kandidaat. De Tweede Kamer overlegde gisteren over de opzet van de parlemen taire enquête. Tijdens het overleg van de commissies voor rijksuitgaven en volkshuisvesting bleken alle partijen zich te kunnen vinden in de huidige opzet. Alleen de WD wil het onderzoek eigenlijk uitgebreid zien tot de woningwetsector. WD'er De Beer wil dat ook wordt onderzocht, in hoeverre gemeenten zich schuldig hebben gemaakt aan verschrijvingen in de grondkosten van woningwetwoningen: „Iedereen die thuis is in het reilen en zeilen van de gemeenten en de bouw van woningwetwoningen, weet dat het bepaald niet ongebruikelijk is om met bouwkosten te schuiven en zo de kosten te drukken". LELYSTAD - Een medewerker va Rijnramp in kaart. Het laatste deel i land binnengestroomd. het RIZA brengt gegevens van de in de verontreiniging is gisteren ons (foto ANP» DEN HAAG - Voor een vakantie is een reisje langs de Rijn voor veel mensen een groot feest. De rivier stroomt door een prachtig gebied. Hetzelfde tochtje langs de Rijn ver andert in een drama als wordt ge keken naar de hoeveelheid bedrij- vfen die de grootst mogelijke troep in het water dumpen. Die schitte rende rivier blijkt dan niet meer dan een gifriool. door Weert Schenk De gifgolven van de afgelopen week hebben de ogen weer even geopend. Politici gaan met de mi lieuramp aan de haal. Roepen dat de alarmregelingen moeten wor den verbeterd. Ze eisen schadever goedingen. Maar ondertussen heb ben diezelfde politici aan een groot aantal bedrijven vergunningen verleend om hun vuiligheid via de Rijn af te voeren. Natuurlijk worden in die vergun ningen eisen gesteld. Niet alles mag zomaar in de Rijn worden ge donderd. Maar zeker is dat de voor waarden niet alleen zijn gebaseerd op de gevolgen voor het milieu. Ook wordt ernstig rekening gehou den met de economische situatie van een onderneming. Als die fi nancieel niet in staat is de lozingen te saneren, moet het milieu de klappen nog maar even opvangen. Een aardig voorbeeld daarvan zijn de zoutlozingen door de kali- mijnen in de Elzas. Vele miljoenen tonnen afvalzout zijn daar in de loop der jaren al in de Rijn ge gooid. Er zijn verdragen tussen de Rijnoeverstaten gesloten om het zoutgehalte in de rivier terug te brengen. Frankrijk heeft zi^h al tien jaar aan die verplichtingen onttrokken vanwege de economi sche situatie in de Elzas. Zo wordt er jaarlijks op hoog ni veau over de 700 kilometer lange smeerpijp overleg gevoerd.Het leek een beetje te helpen. Door langzaam voortschrijdende sane ringen verbeterde de waterkwali teit enigszins. De waterleidingbe drijven in het stroomgebied van de Rijn, die voor twintig miljoen men sen drinkwater verzorgen, zijn nog lang niet tevreden. De hoeveelheid schadelijke stoffen is nog veel te groot. Wat voert de Rijn zoal mee van Bazel naar Nederland? Allereerst een paar honderddui zend ton afbreekbare stoffen, waardoor het zuurstofgehalte in het water te laag wordt. Hieronder vallen de tienduizenden tonnen fosfaten en nitraten, die enorme al- gengroei veroorzaken, wat leidt tot zuurstofgebrek en rotting van de planten in het water. Chloriden, het afvalzout waar voor de kalimijnen voor ongeveer de helft verantwoordelijk zijn, ge ven belangrijke schade aan tuin- bouwgewassen en tasten waterlei dingen en installaties aan. Thermi sche verontreiniging ontstaat door lozingen van (warm) koelwater. Gevolgen zijn onder meer afname van het zuurstofgehalte en forse beperking van het zelfreinigend vermogen van het water. Dan is er nog een hele grote groep van moeilijk afbreekbare stoffen. Er zijn waslijsten op te stellen van dit spul dat gevaarlijk is doordat het in lengte van jaren een rol van betekenis blijft spelen. Als het goedje in de voedselketen komt, hoopt het zich op. Het ver laat het lichaam moeilijk. In de or ganen zijn ze zeer schadelijk. Het kan leiden tot ziektes, variërend van haaruitval tot kanker. Bekende gifstoffen zijn kwik, cadmium, koper, zink, lood, arseen en gechloreerde koolwaterstoffen, waaronder pcb's. De gemiddelde kwikgehaltes in de Rijn zijn de af gelopen tien jaar afgenomen. Voor cadmium zijn de concentraties aanzienlijk, eveneens voor fenolen. Ook olie komt jaarlijks in behoor lijke hoeveelheden al dan niet per ongeluk in de Rijn terecht. Jaarlijks zorgen diverse calami teiten nog eens voor extra veront reiniging. Een brand bij het chemi sche bedrijf Sandoz in Bazel, "een incident" verdubbelt toch maar in een keer de jaarvracht van het zwa re metaal kwik in de Rijn. Storin gen van zuiveringsinstallaties, on gelukken, aanvaringen of andere narigheid doen bij elkaar toch veel gif in de Rijn vloeien. Maar het is niet bekend of de bedrijven daar door de pin op de neus krijgen om extra veiligheidsmaatregelen te ne- Bovendien mag aan de mentali teit van diverse ondernemingen worden getwijfeld. Een dag voor de explosie bij Sandoz waarbij tonnen gif in de Rijn stroomde, loosde het nabijgelegen concern Ciba Geigy "per ongeluk" een gro te hoeveelheid van een onkruid- verdeligingsmiddel. De bedrijfslei ding had het niet nodig gevonden om van dit ongeval melding te ma ken. Politici uit Nederland en West- Duitsland hebben de afgelopen da gen het vermoeden uitgesproken dat "vrindelijke vrinden", zoals mi nister Smit-Kroes hen betitelde, de gelegenheid van de gifgolf uit Ba zel te baat hebben genomen om zich ook goedkoop van hun eigen rotzooi te ontdoen. Dat verklaart dat de concentraties bij Lobith veel hoger uitvielen dan op grond van wateranalyses bovenstrooms werd verwacht. Bedrijven hebben soms tegen strijdige belangen. Daar heeft de stichting Reinwater eens opgewe- zen in een actie tegen Hoechst, een van de grootste chemische con cerns langs de Rijn en zijn zijrivie ren. Hoechst maakte toen reclame voor de eigen research onder het motto: "tegen polio kunnen we uw kinderen beschermen, tegen kan ker nog niet" en suggereerde dat dat ook wel komt. Talrijke officiële rapporten bren gen Hoechst echter ook in verband met schadelijke lozingen. Niet al leen biologisch afbreekbare stof fen gingen het water in, ook (zwa- vefizuur en, zij het sterk verdund, kankerverwekkende gechloreerde koolwaterstoffen. Volgens Rein water zijn bedrijven van Hoechst verantwoordelijk geweest voor on gelukken met de stof endosulfan, hetgeen in sommige gevallen leid de tot massale vissterfte. Er is eens uitgerekend door de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven wat de Rijn per jaar zoal aan vervuiling mee voert. Het lijstje zag er als volgt uit: 22 ton kwik, 378 ton arsenicum, 71 ton cadmium, 1090 ton lood, 1005 ton koper, 5680 ton zink, 1232 ton chroom, 86.500 ton orthofosfaat, 1.550.000 ton nitraat en 11,700.000 ton chloride. Een dergelijke lading van een smeerpijp kan niet zonder effecten blijven. De zalm komt nauwelijks meer in de Rijn voor. Paling is niet meer te eten wegens de hoge con centraties giftige stoffen. De rijk dom van vele soorten lagere water organismen is teloor gegaan. Onderzoek van vis uit de Rijn wees uit dat een aantal dieren kan ker heeft. De grootte van de levers, wat een indicatie geeft van de wa terverontreiniging, bleek van vis uit de Rijn tweeëneenhalf keer zo groot als die van soortgenoten uit het Braasemermeer. In vergelij king met vis uit ander water was de sterfte van Rijnvis veel groter, evenals het percentage skeletafwij kingen. Ook werd een verandering van erfelijke eigenschappen bij de Rijnvissen vastgesteld. Maar ook buiten de Rijn blijven de gevolgen niet uit. De gifstroom gaat langs de kust richting Wad denzee. waar de aan slib gehechte gevaarlijke stoffen neerslaan. Ook hier, in de broedkamer van de Noordzee, wordt het leven ver stoord. Het verdwijnen van de vele zeehonden op de Wadden heeft aantoonbaar te maken met de lo zingen van pcb's in de Rijn. marinetop hem niet op de hoogte had gehouden van beslissingen die de kosten van de twee Walrus-on derzeeërs enorm opdreven (uitein delijk van 420 tot 960 miljoen gul den). Van den Bergh toonde zich te vreden met de uitspraken van de minister, die naar zijn zeggen 'eer dere uitlatingen hiermee terug nam'. "In het licht van de wijze waarop de minister het boetekleed heeft aangetrokken, heeft de PvdA-fractie besloten af te zien van een motie tegen de minister", aldus Van den Bergh. Met dit debat heeft de Tweede Kamer een twee jaar durend on derzoek naar de Walrus-affaire af gesloten. Als gevolg vSnldat onder zoek is een deel van de marinetop ontslagen en zijn er ingrijpende reorganisaties op het departement uitgevoerd. Kamer en kabinet wa ren het er gisteren over eens dat de maatregelen die zijn genomen een redelijke garantie bieden dat dit soort affaires in de toekomst wordt voorkomen. ISTANBOEL - De Turkse Nurcan Fidan en haar zoontje Mürad ver blijven momenteel in een hotel in Istanboel. Het gemeentebestuur van Middelburg is een actie begon nen om de vrouw terug te halen. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP/GPD) - Bur gemeester Van Thijn van Amster dam zal na 1 januari 1987 - de da tum waarop de huidige gedoogzo ne aan de De Ruyterkade ver dwijnt - geen maatregelen nemen tegen eventuele overlast van straatprostitutie elders in de stad, voordat hij daarover overleg heeft gepleegd met de raadscommissie politiezaken. Voorafgaand daaraan zal hij met de politie, de hulpverle ning en belanghebbende buurtor ganisaties over de aanpak van de problemen spreken. Van Thijn deed deze toezegging gisteren tijdens de raadsvergade ring in de hoofdstad waar een noti tie over straatprostitutie werd be sproken. Een motie van de PvdA met dezelfde strekking werd met algemene stemmen aangenomen. Wijkteams Uitgangspunt van de notitie is dat de bestaande gedoogzone voor tippelprostitutie verdwijnt en ook geen nieuwe zone meer wordt aan gewezen. B en W zijn van mening dat prostitutie zich dient af te spe len in bestaande prostitutiegebie- den, zoals de Wallen. Daar waar prositutie zich buiten die gebieden voordoet, zal ontmoediging van au- toprostitutie en aanpak van het drugsprobleem rondom heroïne- hoeifjes voorop staan. W aar schij iilij k toch pensioen nabestaanden oud-NSB'ers DEN HAAG (GPD) - De nabe staanden van NSB-kopstukken die voor de oorlog namens hun partij zitting hadden in de Tweede Ka mer, behouden waarschijnlijk hun staatspensioen. Een meerderheid in de Tweede Kamer ziet geen mo gelijkheden om de pensioenrech ten van deze mensen, onder wie de weduwe van de voormalige NSB- voorman Rost van Tonningen, on gedaan te maken of drastisch te verminderen. Na de wekelijkse ministerraad wordt morgen een rapport en het regeringsstandpunt over deze kwestie bekendgemaakt. Dat rap port is opgesteld door ambtenaren van de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. De conclusie van het rapport is al bekend: de ambtenaren geven drie mogelijk heden aan: de uitkering laten door gaan, stoppen of de bijstelling van het pensioen in de jaren '50 onge daan maken. De voormalige NSB-leider Rost van Tonningen was lid van de Tweede Kamer van 1937 tot 1941. Op basis van dat kamerlidmaat schap, ontvangt zijn weduwe jaar lijks een bedrag van 25.000 gulden van de Nederlandse Staat. Joop Wolff, oud-kamerlid van de CPN en voorman in het verzet, toonde zich gisteren geschokt op het voornemen van een meerder heid van de Kamer om de pensioe nen ongewijzigd te laten. Geen verblijfs vergunning voor Turkse vrouw DEN HAAG (GPD) - De Turkse Nurcan Fidan mag niet terug naar Nederland. Dit heeft staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) de Tweede Kamer gisteren meege deeld. PvdA en CDA gaan hiermee niet akkoord en hebben vandaag een nieuw beroep op de bewinds vrouwe gedaan. De 24-jarige Turkse Nurcan Fi dan die op 24 oktober met haar bij na 5 jaar oude zoon naar Turkije is uitgewezen, krijgt geen zelfstandi ge verblijfsvergunning, omdat de staatssecretaris haar verblijf in Ne derland koppelt aan dat van haar vriend, de ondergedoken 29-jarige Burham Yilmaz. Deze is een ver blijfsvergunning geweigerd, om dat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan brandstichting en steunfraude. De staatssecretaris stelt dat me vrouw Fidan bij terugkeer niet van haar vriend wil worden geschei den. Omdat Yilmaz niet voor een verblijfsvergunning in aanmerking komt, zou de terugkeer van Nur can ïHdan leiden tot een gezinssi tuatie waarin de vrouw legaal en de man illegaal in ons land verblijft. "Ik ben niet bereid mee te werken aan zo'n situatie", zegt mevrouw Korte. Het PvdA-kamerlid Kosto er kent dat het uitzettingsbesluit juri disch gerechtvaardigd is en dat de bewindsvrouwe met een 'dilemma' zit. "Zij vreest dat terugkomen op haar besluit voor honderden ande re illegalen een vrijbrief is om een verblijfsvergunning te vragen. Maar hier is sprake van een dusda nig uitzonderingsgeval, vooral ook omdat de vrouw al sinds haar ze vende jaar in het westen woont en volledig is verwesterd, dat me vrouw Korte en haar ambtenaren moeten tonen een ruim hart te heb ben". Dat zou volgens Kosto op zuiver humanitaire gronden kun nen gebeuren. Als hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie vast houdt aan de invoering van de drie wijkteams in de Amsterdamse bin nenstad, riskeert hij een kort ge ding, aangespannen door de dien stencommissie, de medezeggen schapsraad van de hoofdstedelijke politie. Komende week moeten de drie wijkteams geinstalleerd wor den. De invoering van de wijkteams in de crimineel zwaar belaste Am sterdamse binnenstad wordt met name door een deel van de politie mensen van het bureau Warmoes- straat als 'roekeloos' omschreven. Het toch al sterk gedemotiveerde personeel wordt gesteund in dat oordeel door de Nederlandse Poli tiebond. Knelpunt is het nijpende perso neelstekort. De wijkteams krijgen een minimale bezetting, waarbij met name in het weekeinde en in de nachtelijke uren de veiligheid van de agenten in penibele situa ties eigenlijk nauwelijks gewaar borgd kan worden. Om dat te ondervangen heeft de politieleiding de regel ingevoerd dat in geval van een uit de hand lopende situatie de wijkteams zich kunnen hergroeperen op het bu reau Warmoesstraat. In dat geval zullen de politieposten in de wijk dus onbezet zyn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5