Wetenschap kan niet zonder de commercie Populieren gekapt nabij Pesthuislaan Computer-infuus maakt narcose veiliger Blijvend verzet van bewoners Meerburg tegen opslagplaats actief in vrife tijd PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 Strandloop De Leidse Atletiek Vrienden kring 'Holland' houdt op zondag een strandloop over 2, 4, 8 en 12 kilometer. Inschrijving op het laatste parkeerterrein links Wassenaarse Slag. Start 11.00 Manifest De progressieve boekhandel Manifest viert zaterdag zijn vier jarig bestaan. Iedereen die zich bij de winkel betrokken voelt of wil gaan voelen is welkom om dit feest mee te maken. Het vindt plaats in het gebouw van SSR aan de Hogewoerd 108aanvang 22.00 uur. Bingo In het clubhuis van speeltuin vereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraatwordt op 18 november een bingo-avond geor ganiseerd. Aanvang 20.00 uur. Vrouwenopleiding De gemeente Leiden organi seert een informatica-opleiding voor vrouwen. In deze opleiding wordt aandacht besteed aan hoe een computer werkt, administra tieve vakken en automatisering, opnieuw studeren, solliciteren enz. De opleiding duurt 10 maan den en start in januari in de 3- Oktoberschool aan de Duivenbo- destraat 11. Kinderopvang is mogelijk. Vrouwen vanaf 25 jaar met een opleiding op LBO- of MAVO-niveau kunnen zich aan melden bij de directie onderwijs van de gemeente, telefoon: 254307 of 254334 en vragen naar me vrouw Van der Mey of mevrouw A. Juffer. Kunstmarkt De Leidse teken- en schilder academie Ars Aemula Naturae houdt op zaterdag 15 en op zon dag 16 november haar jaarlijkse kunstmarkt. Er wordt werk ge toond, van zeer uiteenlopende aard van bekende kunstenaars uit Leiden en omgeving. Ars Ae mula ligt aan de Pieterskerk gracht en is op zaterdag en zon dag geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Postduiven De postduivenvereniging De Vriendenclub houdt zaterdag en zondag in haar verenigingsge bouw aan de Anna Paulowna- straat een tentoonstelling van duiven. De expositie is zaterdag open van 13.00 tot 20.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Kleindieren De Leidse Pluimvee en Konij nensportvereniging houdt zater dag 15 en zondag 16 november een clubtentoonstelling met jonge en oude dieren. Konijnen, ca via's, sierduiven, parelhoenders, fazanten en een groot aantal kip- penrassen zijn er te bewonderen. Zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur in de gymzaal van het Stede lijk Gymnasium aan de Fruin- laan 15. PvdA De PvdA-Leiden houdt morgen een ledenvergadering met ah thema 'De PvdA in raden en sta- ten'. Een forum bestaande uit D. Dolman i voorzitter ran de Twee de Kamer), H. van der Vlist (ge deputeerde van Zuid-Holland, en M. van der Molen (voorziltei van de PvdA-raadsfractie) zul len ingaan op de rol en betekenis van de PvdA op nationaal, pro vinciaal en gemeentelijk niveau. Aanvang: 20.00 uur ui 't Parle ment. Nieuwstraat 45. Kruiden In het therapeuticum van het Medisch Deelgenoot aan de Rijn en Schiekade 16 wordt zatèrdag een open dag gehouden. Belang stellenden kunnen dan onder meer de kruidentuin bezoeken en kennisnemen van de wijze waar op kruiden, oliën en mineralen worden verwerkt tot homeopathi sche medicijnen. Bovendien kun nen bezoekers een indruk krijgen van de overige antroposofische geneeswijzen die bij het Medisch Deelgenoot worden toegepast. De open dag duurt van 11.00 tot 16.30 uur. Kleurwedstrijd De winnaars vaii de kleurwed strijd ter gelegenheid van de Gro te Postkoetsenrace zijn in de ca tegorie tot en met 6 jaar: 1. Irene v.d. Wijngaard (Leiden), 2. Ste fan Kruzee (Leiden), 3. Hilda de Tombe (Leiden). In de leeftijdsca tegorie 7 tot en met 10 jaar: 1. Rein Klinkenberg (Katwijk), 2. Rene v.d. Berg (Voorhout). 3. Mi chel van Duyn (Leiden). De uit slag van de ballonnenwedstrijd luidt: 1. Marvin Sloosf Leiden). 2. Patrix Westerhoven (Leiden), 3. Jurjen van der Molen (Leiden). i met het kappen van een aantal populieren langs de Pesthuislaan. dit tot verdriet LEIDEN - Bewoners van de Pest huislaan zijn teleurgesteld over het feit dat de gemeente bij de aanleg van een nieuw riool langs deze laan. twaalf oude populieren heeft gekapt. Het aanzien van de Pest huislaan is daardoor aanzienlijk triester geworden. De bewoners betreuren het dat ze niet van tevo ren op de hoogte zijn gesteld van het kappen van de populieren. "In de voorlichtmgsbrief die we van de gemeente kregen stond van alles en nog wat. maar over het ver dwijnen van de bomen werd niets verteld. Vandaar dat we nogal schrokken toen de gemeente op eens met kettingzagen aan de slag ging. Het is echt een heel akelig ge zicht. En we weten nog niet wat er voor terug komt", aldus een van de bewoonsters. Ambtenaar Harteveld van de di rectie civiele werken geeft toe dat over het kappen van de bomen in derdaad niets is verteld in de be- wonersbrief. "Maar de beslissing werd ook pas genomen nadat die brief de deur uit was". Hij legt uit dat de gemeente de bomen heeft laten kappen uit veiligheidsover wegingen. Door de aanleg van het riool langs de Pesthuislaan wordt het wortelstelsel van de bomen aangetast en de gemeente vreest dat een flink deel van de 40 jaar ou de bomen dat niet zal overleven. Daar komt nog bij dat de populie ren hierdoor minder stevig in de grond zullen staan, met het risico dat de bomen omkieperen bij de eerste de beste storm. Volgens Harteveld is het de be doeling dat er snel nieuwe bomen zullen worden geplant. Wat voor soort bomen, kan hij op dit mo ment nog niet zeggen. "Maar er komt iets voor terug, dat is zeker". Veel nieuwe apparatuur LEIDEN - Tussen wetenschappe- beeld uitstrijkjes van de baarmoe- lijk onderzoek en commerciële derhals, worden te vaak fouten ge- ontwikkeling gaapt een brede maakt. Ongeveer een op de 15 keer kloof. Universiteiten hebben altijd wordt de plank misgeslagen. Dr. enige afstand genomen van het be drijfsleven. De tijd dat commercie een vies woord was in het weten schappelijk onderzoek is^voorbij. De Leidse universiteit presenteer- waardoor nog de gisteren een aantal nieuwe ont wikkelingen, die zonder de steun H.J. Tanke en prof.dr. J.S. Ploem, verbonden aan de afdeling celbio logie van de faculteit geneeskunde, hebben een methode ontwikkeld het bedrijfsleven niet mogelijk gestuurde microscoop waren geweest. De primeur van de beeldplaat, de kankerdetectie en de slokdarmmicrofoon. door Saskia Stoelinga De dia's in het medisch onder wijs hebben hun langste tijd ge had. Een beeldplaat, die in 54.000 illustraties alles kan bevatten dat gevoegd die bij het medisch onderwijs maar enigszins van belang kan zijn. komt daarvoor in de plaats. In combinatie met een computerpro gramma kan de aanstaande arts al le mogelijke problemen in tekst en beeld voor zich krijgen. Zo zijn ei maar liefst 1600 verschillende hart cardiogram men te bestuderen. De dus Tanke. scherpe driedimensionele plaatje: zijn op afroep binnen fracties beschikbaar. En het aardige is gens de geestelijke vader van deze keer een fout wordt gemaakt. Dit steem bestaat uit een computer- irbij ge- beeldanalysesysteei bruik wordt gemaakt kristallen. Bij het onderzoek van prepara ten is het vaak moeilijk onder scheid te maken tussen de cellen die moeten worden onderzocht en hun achtergrond. Daarom is een techniek ontwikkeld, waarbij aan het te onderzoeken object een fos- forescerende Jdeurstoi' wordt toe- •n andere tijdskarak- ïteristiek van terugstraling heeft dan niet gekleurde weefsels. "Deze Itechniek is minstens tienmaal ge- jvoeliger en veel goedkoper dan be staande systemen op dit gebied. Bovendien is het mogelijk om in veel vroeger stadium een diagnose het ziektebeeld te stellen", al- Tanke. Op zoek naar materiaal dat deze de computer fosforescerende eigenschap zou een seconde hebben wanneer het aan cellen zou worden gebonden, werd bij wijze grap door beide heren geop- niek afdeling cardiologie, en heelt een zeergevoelig lichtgewicht mi niatuur slokdarmmicrofoon voor het registreren van hartgeluiden ontwikkeld. Het is een klein micro foontje (5x25mm) in de vorm van een catheter, dat wordt ingeslikt en in de slokdarm ter hoogte van het hart (erachter) blijft hangen. Vanaf dat punt kan het microfoontje wor den gericht op een specifiek geluid of geruis. Het resultaat is dat alles feilloos door de arts wordt gehoord en door de computer geregistreerd. Chin: "Op deze manier kunnen de hartgeluiden (tonen en geruis) exact worden gelokaliseerd. En voor de patiënt is dit onderzoek niet belastend. Er hoeft nauwelijks te worden gekokhalst bij hel in slikken". Gratis loten worden voor een gulden verkocht LEIDEN - In de Haarlemmerstraat en omgeving worden voor een gul den per stuk loten verkocht'. Niets aan de hand, zou men denken, re hel niet dat het om loten gaat die mensen vorig jaar gratis kregen bij inkopen bij winkels in de Haarle merstraat. Op de loten staat welis waar vermeld op welke dagen de wekelijkse trekkingen zijn, ma; wordt geen jaartal genoemd. Leids proefschrift van dr. M.E.M. Ausems plaat, Prof. H.A. Verbeek, dat de perd gebruik te maken van kristal plaat in combinatie met len die zich i i beeldbuis v i de puterprogramma voor praktisch televisie bevinden. Een beeldbuis elk onderwijsterrein in alle landen werd kapót geslagen en na enige te gebruiken is. Hij denkt aan an: dere paramedische opleidingen, maar ook aan biologielessen op leen om de kristallen zo klein mo- middelbare scholen. "Je kunt zelf gelijk te krijgen. Een grote Neder- van alles bedenken bij die schitte- landse televisiefabrikant was be rende illustraties. Je pakt eruit wat reid de kristallen op het juiste for maat (0,1 tot 1,0 micron) te leveren. LEIDEN - Patiënten die tijdens vendus dat hoe constanter de een operatie onder narcose worden bloedspiegel bleef, hoe beter het effect van de pijnstillers was. "Pa tiënten werden rustiger en eerder wakker en hadden minder last van bijwerkingen. Ook voor ons is het een uitkomst. Wij kunnen op deze manier veel controleerbaarder ons vak uitoefenen. Schommelingen in de bloedspiegel worden vermeden. Deze mate van nauwkeurigheid heb ik nog nooit eerder kunnen be reiken", aldus Ausems. je nodig hebt voor je programma. Elk gewenst plaatje is in 'no time' op te zoeken. De beeldplaat is bo vendien ongevoelig voor stof en onder de arm mee te nemen". Opmerkelijk vond Verbeek dat Philips nauwelijks geïnteresseerd was in het idee van hem. De ont wikkelingskosten werden ge raamd op 2 miljoen en zijn betaald door de industrie en de overheid. Het uitgeversconcern VNU heeft een dezer dagen de 'meddix', deze nagm heeft de beeldplaat gekre- Slokdarmmicrofoon Kleine lekken in hartkleppen worden niet zomaar ontdekt, even als vreemde geluiden in longen. "Zeker niet met de huidige uitwen dige methoden", aldus Chin. Drs. J.G.J. Chin, is hoofd van de polikli- DIEFSTAL - Een 29-jarige Leide- naar is gistermiddag op heterdaad gen, op de markt gebracht. Over de betrapt bij het stelen van een gou- hele wereld zijn al bestellingen ge daan en de tweede editie met nog meer plaatjes is al in voorberei- paar minuten later worden aange- ding. De eerste plaat kost zo'n 1100 houden in de Breestraat. Hij bleek gulden. Bij de volgende persingen bij andere winkels in Leiden een zal de prijs al omlaag gaan, omdat bril en een boek te hebben ont- de ontwikkelingskosten steeds la- vreemd. ger zullen worden. Verbeek reisde zelf stad en landr af op zoek naar de mooiste illustra- ties. Op de eerste editie zijn er zo'n II 30.000 verwerkt. "We hebben dc plaat niet direkt helemaal vol wil len stoppen. Je kunt zo actualise ren en bijvoegen". Voor hoogleraar Verbeek, die verbonden is aan het Academisch Ziekenhuis Leiden,] wordt deze Leïdse/Nederlandse vinding het "onderwijsmedium van de toekomst" genoemd. Bij het opsporen van kanker in cytologische preparaten, bijvoor- gebracht met behulp a putergestuurd infuus hebben min der last van bijwerkingen en ko men op het juiste moment sneller bij bewustzijn. Algemene anesthe sie (narcose) die op deze wijze wordt toegepast, kan in de toe komst kostenbesparend werken en risico's bij de operatie nog verder terugdringen. Tot deze conclusie komt dr. M.E.M. Ausems in zijn proef schrift, waarop hij gisteren aan de Leidse universiteit is gepromo veerd. Ausems is dit onderzoek en kele jaren geleden begonnen op de afdeling anesthesiologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De computergestuurde infuus met een krachtige kertwerkende pijnstiller (alfetanil) zorgt ervoor dat de patiënt heel gelijkmatig een dosis van het verdovingsmiddel krijgt toegediend. Voorheen werd er door de anesthesist op die mo menten waarop hij dat juist achtte, bij gespoten. Het gevolg daarvan was dat er pieken en dalen in de bloedspiegel ontstonden, die niet bevorderlijk waren voor het her stel. Nu wordt bij patiënten vooraf de bloedspiegel bepaald die nodig is voor een goede pijnstillïng tijdens verschillende soorten operaties. Het onderzoek leerde de promo- Bedden voor dementen naar Rijn en Vliet Het Leidse team onderhoudt nauwe contacten met de twee hooggeleerde Amerikaanse anes thesisten Hug en Stanski, die zich ook met deze methoden bezighou den en regelmatig naar Leiden ko men. Er wordt nu onderzocht hoe oudere en ziekere mensen op de nieuwe methode reageren. Ausems heeft zijn resultaten bereikt bij re latief gezonde mensen, die daar voor speciaal waren geselecteerd. Inmiddels heeft prof. dr. J.G. Bo- vill de leiding van het tweede deel Experiment Het apparaat verkeert nog een experimenteel stadium. Volgens Ausems moet het kleiner en hand zamer worden. "In een operatieka mer moet je niet over de appara tuur struikelen". Het zoeken is nu naar een geïnteresseerd bedrijf, dat het computergestuurde infuus op de markt wil brengen. Prof. dr. Joh. Spierdijk, hoogle raar in de anesthesiologie aan de Leidse universiteit en verbonden aan het AZL, heeft daar alle ver trouwen in. "We hebben hier en daar al contacten". Hoewel Au sems zijn onderzoek in het AZL niet kan voortzetten, omdat hij in middels als anesthesist werkzaam is in een ziekenhuis in Sittard, waar hij nog niet over dergelijke apparatuur beschikt, gaat Spier dijk met zijn team verder. van het project in het AZL op zich genomen. "Bij oudere en ziekere mensen liggen die bloedspiegel waarden weer heel anders. We ho pen ook bij deze groep meer in zicht te krijgen in hoeverre de reac ties tijdens een operatie voorspel baar kunnen zijn". De kerverse doctor weet één ding zeker: "Binnen 10 jaar be schikt elk ziekenhuis over een computergestuurd infuus. Het is echt een ontdekking". Penningen uitgereikt aan juristen LEIDEN - De juristen M.S. Groen- huysen uit Leiden en G. Knigge uit Groningen hebben vanmiddag de Moddermanprijs ontvangen. Deze prijs wordt om de twee jaar toege kend aan schrijvers van een proef schrift, die met hun werk een bui tengewone bijdrage hebben gele verd aan de ontwikkeling van de strafrechtwetenschap. De prijs, een bronzen penning, werd in het Academiegebouw uitgereikt door prof. mr. A.L. Melai. KNALSIERWERK - Bij een pand aan de Arendshorst is gistermid dag 5 kilo knalsierwerk aangetrof fen. Tegen de eigenaresse is pro ces-verbaal opgemaakt. De politie kwam het vuurwerk op het spoor, omdat er nu al geregeld in die buurt werd geknald. De verkoop van vuurwerk mag pas beginnen drie uur voor oudjaar. LEIDEN - Tussen de directies van van dit verzorgingstehuis, verpleeghuis Zuydtwijck en ver- gekomen. Rijn en Vliet heeft nu al zorgingshuis Rijn en Vliet is over- plaats voor 4 bedden en wat de di eenstemming over de plaats van de rectie betreft kan binnen -twee Raadslid Boot (PvctA) toonde 10 bedden voor dagbehandeling maanden worden begonnen met zich verheugd over het feit dat de- van psycho-geriatrische (demente) de overige 6. ze bedden bij een verzorgingshuis patiënten, die van het Katwijkse Het bestuur van Over- en niet bij een verpleeghuis wor- Overduin naar Leiden komen. Rijn duin overlegt nog of het hiermee den ingedeeld, een blijdschap en Vliet zal die bedden overnemen, akkoord zal gaan, zo deelde wet- waarin de overige commissieleden zo is, na overleg met de bewoners houder Kuilers (volksgezondheid) zich konden vinden. LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg hebben aangekondigd alle juridische mogelijkheden te zullen aangrijpen om te voorko men dat verontreinigde grond naar de tijdelijke opslagplaats in het ge bied Roomburg wordt overge bracht. De gemeente is deze week begonnen met de aanleg van een depot voor vervuilde grond. Het is de bedoeling dat het depot voor een periode van 5 jaar in Room burg blijft. De gemeente is gedwongen haast te maken met de aanleg van het terrein. De provincie heeft 1,6 mil joen gulden ter beschikking ge steld voor de reiniging van de grond aan de Zijloever, wanneer de werkzaamheden nog dit jaar begin nen. Het is de bedoeling om die verontreinigde grond naar Room burg over te brengen. Ook de reiniging van het terrein aan de Hekkesteeg vergt grote spoed. Het is de bedoeling dat daar op korte termijn deel van een bouwplan wordt begonnen. Daar voor zijn voor het jaar 1987 gelden vrijgemaakt. "De gemeente staat met de rug tegen de muur. Wan neer de grond niet naar Roomburg gebracht kan worden, staat de bo demsanering stil. Dat betekent dat bepaalde woningbouw niet door kan gaan", aldus G. In 't Veld van de afdeling milieu van de gemeen te. Alternatieven voor de opslag van vervuilde grond zijn in Leiden niet aanwezig. In 't Veld: "Er is geen lo- katie binnen de gemeentegrenzen denkbaar die zo ver van woningen verwijderd is als het gebied Room burg". De enig resterende moge lijkheid om vervuilde grond op te slaan zou zijn in containers in het water. In 't Veld ziet het zover overigens niet komen. Hij verwacht dat de Raad van State niet tegemoet zal komen aan de bezwaren van de omwonenden. "Wij hebben zeer zware eisen gesteld aan het depot. Daarbij heeft de Raad van State vo rige week bij een zaak over opslag van vervuilde grond op de Maas vlakte uitgesproken dat de gevaar van deze depots niet zo groot is dat bezwaren gegrond zijn". LEIDEN - De gemeente Leiden ziet geen mogelijkheden om uit de pot monumentenzorg financiering voor de verbouw en nieuwbouw van Stedelijk museum de Laken hal te krijgen. Wethouder Kuijers (cultuur) antwoordde gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor cultuur op vragen van onder anderen de raadsleden Boot (PvdA) en Hoeke- ma (D66) dat dit niet kan, omdat er in deze fase geen sprake is van mo numentenzorg. i "Eventueel valt over het tussengedeelte te discus siëren, maar dat komt pas in een veel verder stadium aan de orde", aldus Kuijers. Geen subsidie uit de pot monumentenzorg voor Lakenhal Met de verbouwing van de La kenhal is een bedrag van 1.2 mil joen gulden gemoeid. Architect Van Kasteel, die het project voor zijn rekening neemt, legde gister avond uit dat onder meer de spil- trap in het museum zal verdwij nen. Deze mededeling werd be treurd door het raadslid Kramp (CDA) die het argument Van Kas teel, dat de trap eigenlijk niet thuishoort in dit monumentale pand, niet erg steekhoudend vond. "Is het nu zo erg als je in een mu seum een vervalsing in de vorm van deze trap hebt?" was haar reac tie. Maar aangezien zij hierin alleen stond, werd het plan door de raads commissie aangenomen. Zij het dat werd betreurd dat er nog geen geld is voor een liftvoorziening. Kuijers zegde toe dat vóór de raadsvergadering van 8 december bekeken wordt of er dan tenminste een trapliftje kan worden ge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4