'Behandeling van suikerziekte berust geheel op zelfcontrole' Vinvis dreef wekenlang dood rond in Noordzee 'n Nieuwe zithoek zonder slijtage. '86 DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 LEIDEN Landelijke collecte voor diabetes LEIDEN - "Als we echt iets willen oplossen, zal er steeds geld be schikbaar moeten zijn". Dr. J.K. Radder, chef van de diabetes-po likliniek van het Academisch Zie kenhuis Leiden, juicht de landelij ke collecteweek, georganiseerd door het Diabetes Fonds Neder land, toe. Tenminste 200.000 Ne derlanders (1.4 procent van de be volking) lijden aan diabetus melli- tus oftewel suikerziekte. Zij ko men daar nooit meer van af. Hoe wel de behandelingsmethoden be ter worden, is de precieze oorzaak nog steeds niet bekend. door Saskia Stoelinga Het Diabetes Fonds Nederland, de grootste patiëntenvereniging in ons land, geeft steun aan verschil lende projected. Bij een gezamen lijk project in Rotterdam. Leiden en Delft zoeken de artsen bijvoor beeld naar de betekenis van de erfelijke factoren. Zeker is dat die erfelijke factoren een rol spelen. Familieleden van diabetes hebben dan ook veel vaker suikerziekte dan gemiddeld. Radder: "Onze erfelijke aanleg bepaalt dus op een of andere manier de 'vatbaarheid'. We hopen door dit onderzoek meer inzicht te krijgen in het ontstaan van de ziekte". Met name de mogelijkheid om in een vroeg stadium de ontwikke ling van diabetes vast te stellen, opent volgens hem perspectieven. "Als het zou lukken het ziektepro ces tot staan te brengen op een mo ment dat er nog voldoende insuli- neproducerende cellen zijn, zou kunnen worden voorkomen dat ie mand afhankelijk wordt van insuli- ne-injecties". Complicaties Diabetes is een stofwisselings ziekte die ontstaat door een tekort aan insuline, of door niet goed werken van de beschikbare insuli ne. Wanneer voedsel (koolhydra ten) wordt verteerd en in de vorm van glucose in de bloedbaan wordt opgenomen komt, zorgt het hor moon insuline ervoor dat de gluco se uit de bloedbaan in de lichaams cellen kan worden opgenomen. Een stoornis in de insuline-aan- maak in de alvleesklier heeft tot gevolg dat de bloedsuikerspiegel omhoog gaat en er weinig glucose (nodig voor de warmte en energie) in de cellen terecht komt. Dit heeft een aantal consequen ties. De nieren kunnen de hoge bloedsuikerspiegel niet aan. Ze la ten een deel van de suiker door met als gevolg suiker in de urine. De lichaamscellen, die voor hun energie afhankelijk zijn van de ge combineerde verbranding van vet en glucose, zien zich genoodzaakt over te schakelen op louter vetver- branding. Dit geeft zure restpro- ducten die. opgehoopt in het bloed, het lichaam zwaar kunnen belasten en zelfs fataal kunnen zijn. De afwijkingen van bloedva ten en zenuwen kunnen op den duur leiden tot ernstige beschadi ging van ogen, nieren en andere or ganen. Vrij algemeen wordi aangeno men dat abnormale schommelin gen gedurende lange tijd in de sui kerstofwisseling verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van die com plicaties. Bij de behandeling van diabetes wordt er dan ook naar ge streefd het suikergehalte binnen normale grenzen te houden. Zelfcontrole De polikliniek van het AZL wordt dagelijks door zo'n 50 tot 60 diabetes bezocht. De helft daarvan behoort tot het type 1de insuliné- afhankelijke diabetes. Deze vorm van suikerziekte is te behandelen door insuline in te spuiten. Vroe ger werd dit ook wel jeugddiabetes genoemd. Het tweede type diabe tes wordt wel de insuline-onaf- hanklijke diabetes ('ouderdoms- diabetes') genoemd. Zij slikken ta bletten of houden alleen een dieet? "In onze kliniek streven we er naar", zegt Radder, "om de patiënt zo zelfstandig mogelijk met zijn ei gen ziekte om te laten gaan. De he le behandeling berust op zelfcon trole. Behalve het spuiten of het in nemen van medicijnen, moeten urine en bloed ook voortdurend door de patiënt zelf in de gaten worden gehouden. Op basis daar van kunnen ze hun bloedsuiker spiegel goed in de gaten houden" Het AZL beschikt over een team bestaande uit een arts, een ver pleegkundige. een diëtist, maat schappelijk werker en pedicure die een soort onderwijsprogramma hebben bedacht om al deze hande lingen aan te leren. Ook de worden de eventuele complicaties nauw lettend gevolgd. Regelmatig wor den er bij patiënten nieren, ogen en bloedvaten gecontroleerd. Radder: "Dat is een belangrijk aspect. We kunnen die complicaties nu veel beter aan. Ook het vaststellen van een insuline-regime (de instelling) kan nu veel preciezer gebeuren". 'Gif Het dieet is voo^ iedere diabeet belangrijk. Behalve veel kleine maaltijden moet een diabeet zich precies houden aan een bepaalde samenstelling. Onderzoek heeft in middels echter uitgewezen dat, in tegenstelling tot vroeger, koolhy draten wel mogen en suiker niet langer gif is. "Men is de laatste ja ren tot de ontdekking gekomen dat suiker en zetmeel op zich niet tot zulke grote verschillen in de bloed suikerspiegel aanleiding geven, maar dat het vooral gaat om de 'verpakking'. Suiker, opgelost in water of thee, geeft een veel hogere bloedsuikerspiegel dan eenzelfde hoeveelheid suiker die men bin nenkrijgt door het eten van een ap pel. Toch is Radder nog lang niet ge lukkig. "Je moet de belasting van al deze handelingen niet onder schatten. Niets gaat vanzelf'. Zelfs enkele jaren geleden het met veèl bombarie ontwikkelde insuline- pompje dat 24 uur de insulinetoe- voer regelt is nog verre van ideaal. Het centrum voor micro-elektroni- ca in Twente is nu bezig met de ontwikkeling van een implanteer bare insulinepomp met glucose- meter. Volgens Radder zou een glucosemeter een ideale combina tie vormen met het micropompje. Met behulp van een glucosesensor zou het glucosegehalte in het bloed automatisch worden gemeten, waarna het pompje 'instructie' krijgt over de af te geven hoeveel heid insuline. Een bevredigend werkende sensor is echter nog lang niet gevonden. Radder: "Ideaal is een apparaat dat zichzelf kan rege len zonder inmenging van buiten af'. Natuurlijk Het zoeken blijft naar behandel methoden waarmee een volkomen natuurlijke suikerstofwisseling kan worden bewerkstelligd. Mis schien dat de transplantatie van de pancreas in de toekomst meer mo gelijkheden biedt. In het AZL zijn al enkele van deze transplantaties uitgevoerd. Met weinig succes ove rigens. Behalve afstoting zijn er ook technische complicaties. Deze worden in belangrijke mate ver oorzaakt door het gedeelte van de pancreas dat de agressieve spijs verteringssappen produceert. Dit gedeelte, dat ogeveer 95 procent van de alvleesklier beslaat, functio neert bij diabeten nog prima en wordt dus eigenlijk onnodig over geplant. Nu wordt er dus ook onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van transplantatie van de eilandjes van Langerhans. Deze eilandjes zijn verantwoordelijk voor de insuline. De voormalige Leidse arts dr. R. van Schilfgaarde, nu hoogleraar in Groningen, is daar druk mee bezig. "Voor al deze ontwikkelingen is dus veel geld nodig", zegt Radder. In het AZL wordt in het laborato rium en de kliniek veel onderzoek gedaan naar de werking van insuli ne en de behandeling van de 'ont regelde' patiënten. Daarom sprak het haast vanzelf dat het zieken huis inspeelde op de landelijke col lecte 'Geefs voor diabetes', die duurt tot 17 november. Op de twee de verdieping van de nieuwbouw van het AZL heeft het informatie centrum van het bureau voorlich ting uitgebreide informatie over het werk van het Diabetes Fonds en de Diabetes Vereniging Neder land. Verder is er een tentoonstel ling, opgezet door AZL-fotograaf Brachter, over de behandeling van diabetes in dit ziekenhuis. Ook is er elke middag tussen 12.00 en 14.00 uur $en diëtiste aanwezig voor voedingstips en om eventuele vragen te beantwoorden. De preparateurs van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie op de Maasvlakte bezig met het in stukken snijden van de vinvis. (foto and Rottende delen in Leids museum LEIDEN - Stukken skelet met res ten rottend vlees is wat thans nog rest van de Noordse vinvis, die eer der deze week aanspoelde op de Maasvlakte en daar tot gistermor gen geheel intact lag. Hoewel, in tact: eenmaal opengesneden bleek het dier al in verregaande staat van ontbinding, iets wat de stank rond het beest al deed vermoeden. "Sommigen zeiden dat hij nog le vend is aangespoeld maar dat is ab soluut niet waar", zegt conservator C. Smeenk van het Leidse Rijks museum van Natuurlijke Historie dat het skelet gaat opzetten. "Hij moet wekenlang dood in zee héb ben rondgedreven". Zeven preparateurs van het mu seum togen gistermorgen naar de Maasvlakte om het dier met min of meer antieke flensmessen van de oude walvisvaarder Willem Ba- rendsz in stukken te snijden. Een karwei dat de hele dag duurde. De skeletdelen kwamen gisteren rond half zeven in Leiden aan, vanmor gen togen de preparateurs daar mee onmiddellijk aan het werk. In de maceratieruimte ("Macera- tie is een net woord voor rotten", aldus Smeenk) werden de verschil lende skeletdelen in grote bakken water met een temperatuur van 37 graden geladen, waar ze anderhalf tot 2 weken in bljjven liggen tot de vleesresten aan de botten geheel personenauto vervoerd. De Val (1) Een rare plaats voor een toneel stuk, merkte iemand op. Wie gaat er nu theater opvoeren in een café? Om twee redenen een merkwaardige opmerking: in de eerste plaats worden er in cafés dag in dag uit toneelstukken op gevoerd, zoals iedereen die wei eens aan de bar staat weet. En in de tweede plaats: dit to neelstuk gaat over een man die in een café zijn verhaal vertelt. Er is, met andere woorden, geen be tere plaats van handeling denk baar. Die plaats van handeling is trouwens het café In den ouden Maren Poort. Op 20 november wordt aldaar de bewerking van 'De Val' opgevoerd. (Aanvang: omstreeks 21.30 uur) Acteur is de Nijmeegse theatermaker Van Riel. Over hem later meer. Laten we ons eerst maar eens buigen óver 'De Val', de roman van de beroemde Franse schrij ver Camus. Hoofdpersoon van die roman is Jean Baptiste Cla- cesvol advocaat te Parijs was, en thans is neergestreken in een kroeg aan de Amsterdamse Zee dijk, alwaar hij het beroep uitoe fent van boetedoend rechter. Al drinkend vertelt hij over zijn val; het is een monoloog waarin telkens weer wordt aan getoond hoe vies en voos de we reld wel niet is. Naarmate de mo noloog vordert, bijt de advocaat zich steeds vaster in zijn onder werp. Er is geen ontkomen meer Wie Camus is weten de meeste mensen wel, maar wie is Van Riel? Zijn biografie, in noodtem- po: hij was wethouder te Moerge stel (Sociale Volkspartij), werkte aan de Nijmeegse universiteit als psycholoog en kwam toevallig in de toneelwereld terecht: een vriend die op 'De Val' van Camus wilde afstuderen vroeg Van Riel als regisseur. En toen moet hij de smaak te pakken hebben gekregen. Over theater heeft de Nijmege- naar ondertussen uitgesproken meningen getuige uitspraken als: "Ik vind theater echter dan het leven. Ik heb genoeg rotzooi gezien. Het is zoals Gérard De- pardieu zegt: theater is therapie, maar je geneest nergens van. Je blijft de wonden houden, hoewel je staande blijft". En: "Theater is ook existeren, uitje zelf treden. De drang om te existeren, te bestaan om de an der te ontmoeten, staat in tegen stelling tot in rust zijn, terugke- De Val (2) Van Riel speelde 'De Val' inmid dels zo'n 25 keer. "De meeste voorstellingen waren in Nijme gen, maar ik trad ook op in Til burg en Wageningen. En in Gro ningen niet te vergeten, iets ver der van huis dus". Gaat het nog niet vervelen? "Waarom zou het gaan verve len? Elke keer gaat het weer an ders. De ene keer zit er een oplet tend publiek in het café, dan weef maken de mensen veel la waai... ik bedoel, je kunt wat dat betreft niets voorspellen. En de cafés verschillen natuurlijk ook van elkaar. Nee, het is nog steeds een avontuur om 'De Val' op te Improviseert u vaak? Van Riel: "Natuurlijk, dat moet wel, want ik moet natuur lijk op het publiek inspelen. Aan de andere kant: ik ga wel van een basistekst uit. Die basistekst ver schilt overigens nogal van de monoloog die Willem Nijholt ooit heeft gebruikt voor zijn ver-' sie van 'De Val'. Nijholt ging ook van een andere vertaling uit. Hij gebruikte de nieuwe, ik de ou de". Waarna Van Riel vertelt dat hij ook liever gebruik had gemaakt van de vertaling van Dolf Ver spoor. "Die man heeft het boek werkelijk prachtig vertaald. Lu-, cide. Die eerdere vertaling die ik gebruik is volgens mii een stuk Theatermaker Van Riel: "Ik kom raaskallend binnen, zodat ik de aandacht trek". slechter. Maar ja, toen ik daar achter kwam, was ik al een tijdje bezig en ik heb hét maar zo gela ten". De Val (3) "Laat ik nog een keer terugko men op wat ik al eerder zei: dat ik vaak moet inspelen op het pu bliek. Je wordt daartoe vooral gedwongen als er slimmerikken in het publiek zitten. Zo'n bezoe ker heeft dan goed naar je geluis terd en trekt vervolgens een con clusie of probeert je op het ver keerde been te zetten. Op zo'n moment moet je ingrijpen: ik wijk dan even van het gebaande pad af en wend me tot de spre ker". "Nee hoor, zo'n moment hoeft niet zo lang te duren en na enige tijd slaag ik er meestal wel in om weer verder te gaan waar ik was gebleven. Het stuk wordt door deze manier van optreden vol gens mij ook interessanter. On verwachter". Van Riel vertelt dat het pas echt lastig voor hem wordt als er een schreeuwlelijk in de zaal zit. Eén keer dreigde een voorstel ling te verzanden door het ge schreeuw van een cafébezoeker. "Dat was echt op het randje", zegt Van Riel, "Die man wilde niet meer ophouden". Met stamgasten heeft hij trou wens ook wel eens moeten 'duel leren'. "Je hebt er mensen bij die blijkbaar in de veronderstelling verkeren dat ik ze van hun vaste plaats wil verdringen". "Ja heus, die figuren voelen zich bedreigd als ik daar sta op te treden. Ik trek de aandacht ter wijl zij gewend zijn om alle aan dacht te krijgen. Maar meestal loopt het wel goed af. Ik heb ten minste regelmatig na afloop een jenevertje van zo iemand gekre gen". v «ui x\iei is al een tijdje bezig met eeh nieuw project: een to neelstuk over Van Gogh. Op de vraag of hij vordert, antwoordt de theatermaker: "Nee, dat pro ject wordt helaas een beetje door pech achtervolgd". 1 "M'n opvattingen over het stuk zijn ook veranderd. Eerst wilde ik er een realistisch stuk van ma ken. Van Gogh aan het schilde ren en ondertussen steekt hij een monoloog af, zoiets had ik in ge dachten. Maar het werd me te statisch". Over statisch gesproken: de bezoekers van In den ouden Ma ren Poort hoeven niet bang te zijn dat 'De Val' zich afspeelt aan een tafel in een hoekje van het café. Krijgt Van Riel de ruimte, dan zal hij die ruimte benutten ook. "Ik vind het leuk om te kunnen lopen als ik speel. Aan het begin van het stuk kom ik trouwens ook binnenlopen. Raaskallend. Desnoods een half uur lang. Ik moet tenslotte de aandacht op me vestigen". zijn weggerot. De preparateurs moeten werken in een onbeschrijf lijke stank die de leek al snel tot kokhalzen brengt, maar waar ze zelf nauwelijks tot geen last van blijken te hebben. Dit werk is voor hen dan ook gesneden koek. Wel bijzonder voor hen zijn de afmetin gen van het dier. Tien meter veer tig meet de vis en normaal krijgen de preparateurs te maken met die ren die niet groter zijn dan 2,5 me ter. Smeenk hield de lengte van de vis aanvankelijk op 9 meter maar moest die mening gisteren bijstel len: "Ik heb bij het meten denk ik te grote passen genomen". Daar mee klopt ook zijn schatting van de leeftijd van de vis, hooguit 1,5 jaar, niet. "Ik houd het nu ruw ge schat op 3 jaar". Rijkswaterstaat Als het vlees is 'uitgerot' begint het eigenlijke werk pas. Met de hand worden alle botten, die vol gens Smeenk "puntgaaf' zijn, he lemaal schoongemaakt. Een kar wei van maanden, dat volgens Smeenk omgerekend in geld enige tiënduizenden guldens kost. Als dat achter de rug is, worden de bot ten door opbleken van een meer helder kleurtje voorzien. Daarna is het wachten tot de Nationaal Pre sentatie in het Pesthuys een feit is, want het museum heeft zelf geen ruimte genoeg om het dier nu al vast op te zetten. Smeenk prijst de hulp die Rijks waterstaat gisteren heeft geboden. Met behulp van een bulldozer werd het dier over een afstand van 6 kilometer verder het strand op gesleept, zodat de preparateurs de tocht door mul zand naar de plaats waar het dier lag, werd bespaard. Behalve de botten is ook het, voor de afmetingen van het dier wel heel kleine geslachtsorgaan mee naar Leiden genomen - "voor onderzoek", zegt Smeets -aslme- de een aantal rotte pezen. Die zijn als de man er wat aan heeft, be stemd voor een restaurateur van oude wapens. De Rijksunive - t van Groningen heeft zich onl over een deel van de maagin de ogen gaan naar een Duits Bezwaren tegen weg naar recreatiegebied afgewezen DEN HAAG/LEIDEN - De provincie heeft de bezwaren verworpen die waren ingediend tegen de beoogde toegangsweg naar recreatiegebied Vlietlanden via de Europaweg in Leiden. De agrariërs over wier land de nieuwe weg moet lopen hadden aangevoerd dat hun bedrijfsvoering er door zal worden aangetast. Zij hadden bij de provincie naar voren ge bracht dat een brug over de Vliet een betere toegang is naar het recreatie gebied. Maar het dagelijks bestuur van de provincie vindt de oplossing via de Europaweg ook regionaal gezien beter. Het hoopt dat daarmee tevens dreigend sluipverkeer op de Vlietweg wordt opgelost. Daarbij wordt met de huidige plannen ook de bereikbaarheid van het park Cronestein ver beterd. Een en ander kan bovendien worden gerealiseerd in combinatie met de aansluiting Europaweg /rijksweg 4. De toegangsweg komt te lig gen in de Oostvlietpolder, evenwijdig en zo dicht mogelijk tegen de rijks weg 4. De provincie meent voorts dat een toegangsweg via een brug over de Vliet onaanvaardbaar is gelet op de verwachte verkeersdruk daardoor in de kom van Voorschoten. De agrariërs zullen daarbij volgens de provin cie voor het verlies van hun gronden voldoende schadeloos worden ge steld door aankoop of onteigening ervan. ADVERTENTIE Slijtagevrij lenen begint met een goed advies. U wiltnatuurlijkgunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3