Geldzorgen teisteren vernieuwde Brusselse 'Munt' Project in teken Mahlers 'Tiende' 'Giselle' gegroeid Ni Treffende verbeelding van vijf elementen 'Le diable au corps': intrigerend en irritant Expositie moderne kunst in Den Haag DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 23 BRUSSEL (GPD) - Geen rellen, geen bommeldingen, duizenden enthousiaste mensen en een ko ning en koningin die gewoon door de voordeur naar binnen konden schrijden. Met andere woorden: Brussel liet gisteravond zien hoe je een nieuw (of in dit geval: ver nieuwd) operahuis óók kan ope- In het hart van de Belgische hoofdstad werd gisteren de Munt schouwburg in volle glorie her steld. Veertien maanden was zü wegens een ingrijpende verbou wing gesloten. Maar nu heeft de 'Munt', zoals de Nationale Opera van België kortweg wordt ge noemd, weer een schitterende ac commodatie. De heropening ging overigens niet gepaard met een opera, maar met de uitvoering, door het eigen koor en orkest, van de 'Negende' van Beethoven, een praalwerk dat met zijn 'Ode an die Freude' na tuurlijk zeer toepasselijk was. Van avond begint het Brusselse opera- seizoen pas echt met Richard Strauss's 'Rosenkavalier'. Omdat de 1200 plaatsen voor de ze openingsavond al een half jaar geleden waren volgeboekt, werd op het Muntplein een acht bij acht meter groot video-scherm neerge- UTRECHT (GPD) Het project Mahler X is gistermiddag in het Muziekcentrum in Utrecht offi cieel geopend. Dit project bestaat uit een groot aantal concerten in het Muziekcentrum, die alle in meer of mindere mate met de com ponist Gustav Mahler van doen hebben en een groots opgezet sym posium. Daarin zullen een groot aantal deskundigen uit binnen- en buitenland spreken over Mahler in het algemeen, maar vooral en in het bijzonder over de tiende en laatste symfonie van Mahler, die door hem onvoltooid is achtergela ten. Maar inmiddels zijn er vier musi cologen/componisten die dat toch maar wel hebben gedaan en de vraag is nu: mag dat en zo ja, heb ben ze het goed gedaan. Drie van de vier versies die inmiddels be schikbaar zijn zullen ook door di verse orkesten in Utrecht worden uitgevoerd binnen het kader van dit project dat loopt tot 23 novem ber. Tot genoemde datum wordt er in het Muziekcentrum ook een expo sitie over Mahler gehouden en in het bijzonder over zijn betrekkin gen tot het Concertgebouworkest en ons land in het algemeen. Prof. dr. Marius Flothuis, com ponist/musicoloog, die sprak na mens de Gustav Mahler Stichting Nederland, wees er in zijn ope ningstoespraak op, dat Nederland reeds lang voor dat de rest van de 2et waarop een paar duizend men sen ondanks het gure weer de hele uitvoering konden zien. Dat zal ook vanavond met de (eveneens uitverkochte) 'Rosenkavalier' het geval zijn. Alle feestelijkheden ten spijt hangt boven de heropening van de Munt echter een sombere wolk. De verbouwing heeft namelijk miljoe nen gekost, maar vooral: miljoenen teveel gekost. En Munt-directeur Gerard Mortier vraagt zich al af of hij het huidige seizoen wel als ge pland kan afmaken. Miljoenenbedrijf De verbouwing van de schouw burg aan het Brusselse Muntplein kostte meer dan een miljard frank (50 miljoen gulden), die voor het grootste gedeelte uit de rijksschat kist kwamen. Maar er was slechts 450 miljoen frank voor begroot en de nationale regering - eigenaar van het gebouw - houdt voorlopig de hand op de knip. Mortier kampt echter met een acuut tekort van 300 miljoen frank (16,5 miljoen gulden). Daarvan moet hij salarissen betalen aan de 500 vaste medewerkers van de Munt en een flinke schuld aan de Belgische sociale zekerheid aflos- wereld erachter kwam wist hoe be langrijk Mahler is geweest. Neder land kent ook reeds lang een Mah- ler-traditie en al in 1920 bereikte die een eerste hoogtepunt in het Mahler-feest in Amsterdam, waar men niet schroomde in 16 dagen tijds alle Mahler-werken te laten spelen, hetgeen, aldus Flothuis, zonder meer roofbouw op het Con certgebouworkest geweest moet zijn. „Tegenwoordig zou je een or kest niet meer zo gek krijgen". Hij was verheugd dat de Mahler- traditie in dit project ook buiten het concertleven wordt voortgezet en dat er nu ook een controversieel punt aan de orde komt. Dat name lijk waarnaar het hele project Mah ler X genoemd is, de voltooiingen van de tiende symfonie. Met na druk stelde hij, dat hier alleen een strikt wetenschappelijke benade ring uitkomst kan bieden en dat sen. In oktober heeft iedereen zijn geld nog gekregen, deze maand is het echter op. Mortier heeft al laten weten dal hij zonder hulp van de regering binnen enkele weken de tent al weer zal moeten sluiten. Nu de li berale minister van begroting Guy Verhofstadt daar niets voor blijkt te voelen, maken velen zich zorgen over de directe toekomst van wat toch een van Europa's beroemdste operagezelschappen geworden is. Nu is de Munt niet alleen afhan kelijk van de overheid. Mortier heeft van de Munt een gesponsor de opera gemaakt. Bedrijven kon den voor tienduizenden guldens loges in de schouwburg 'kopen', en daarvan is druk gebruik gemaakt. Bovendien sloot hij zeer lucratieve contracten met de commerciëlé Luxemburgse omroep RTL. Levenswerk Die zender verwierf bijvoorbeeld de exclusieve uitzendrechten voor 'Der Rosenkavalier' voor 350.000 gulden, evenveel als vroeger de Belgische BRT/RTBf voor een heel seizoen op tafel legde. Maar on danks die inkomsten komt Mortier nog steeds geld tekort. Een opera men zijn emoties moet thuis laten. „Maar dat is juist bij het bestude ren van de muziek van Mahler zeer moeilijk." De expositie, die wordt begeleid door een catalogus van niet minder dan 185 pagina's toont een schat aan voorwerpen, brieven, pro gramma's, handschriften en vele andere zaken met betrekking tot Mahler. Opvallend daartussen zijn de brieven die Alma Mahler heeft geschreven, de vrouw van de com ponist, wier particuliere leven stof tot vele romans kan geven. Alma schijft met zulke grote letters, dat een gewoon vel postpapier in twaalf regels overvol is. Volgens de musicologe Eveline Nikkels, een van de organisatoren van het project, blijkt daaruit dat zij een typische mannenverslind- ster was, maar dan in elk geval van mannen die iets hebben betekend huis runnen blijkt een miljoenen bedrijf geworden. Mortier heeft al laten weten bij een 'neen' van de regering het bijl tje er bij neer te zullen gooien. Een dreigement, waar maar weinigen in geloven, want de vernieuwde Munt is eigenlijk niet minder dan Mortiers levenswerk geworden. Hij noemt financiële steun van de regering 'geen dienstverlening aan de Munt. maar aan het land en zijn bevolking'. door Hans de Bruijn De Munt is de laatste jaren im mers vooral door zijn toedoen een van top-opera's van de wereld ge worden. In de vijf jaar dat Mortier nu aan het bewind is heeft hij de Nationale Opera omgebouwd van een ingeslapen gezelschap dat plichtmatig de bekende opera's af werkte tot een modern geleid en ei gentijds geinspireerde ploeg van musici en zangers. De Munt voert nog steeds alle grote 'publieks-opera's' van Verdi, Strauss en Mozart uit, maar dan aangepast aan de eisen van het he in de wereld: de componist Mahler, de archtitect Gropius, de schilder Kokoschka en de schrijver Franz Werfel. Als je dat allemaal baas kan schrijf je niet met een priegelhand- schrift. De openingsmiddag werd beslo ten met een uitvoering van de tien de symfonie bewerkt voor twee piano's van de versie van Remo Mazetti door Frans Bouwman, die zijn arrangement samen met Katy Satur uitvoerde voor de genodig den. Het is typisch een werkstuk voor ingewijden, het neemt natuurlijk de 'jeuïgheid' van de instrumenta tie weg, maar het geeft de struc tuur van het werk glashelder weer, en dat is met name voor de weten schapsmensen die zich nu met de ze compositie gaan bezighouden van groot belang. dendaagse publiek. Die formule blijkt een voltreffer. Het bij de Munt behorende 'Ballet van de 20e eeuw' van Maurice Bejart is boven dien al even beroemd om zijn ver nieuwing van de dans. Verbeterin gen die aan het publiek niet voor bij zijn gegaan. De Munt zit vrijwel constant vol. Het is zonder reserveren vrijwel onmogelijk aan kaartjes te komen. Uit Parijs komen maandelijks zelfs honderden melomanen per specia le trein om een Munt-uitvoering mee te maken. En andere grote operahuizen als de Milanese Scala en de opera van Salzburg benade ren Mortier voor het samen uitvoe ren van grote projecten. Zwart-wit De Munt heeft nu niet alleen een goede naam, maar ook de behui zing die daarbij hoort. De Munt schouwburg (gebouwd in 1819) is in- en uitwendig ingrijpend ver nieuwd, en het is goed te zien waar het miljard frank is gebleven. Dat begint al direct bij het betreden van de schouwburg. De Amerikaanse kunstenaars Sol Lewitt en Sam Francis hebben zich in de hal en foyer kunnen uit- leyen. Deze ruimten lijken in pop art uitgevoerd, vol grote en kleine zwart-witte vlakken, die scherp contrasteren met de klassieke en tourage van zuilen, beeldjes, pla fondschilderingen en tierelantijn tjes. De overige ruimten werden op vergelijkbare manier ingericht door de Luikse architect Charles Vandenhove, de Fransman Daniel Buren en de Italiaan Giulio Paoli- ni. Vandenhove maakte van de Ko ninklijke Salon een in wit-zwart- goud uitgevoerde Carrera-marme- ren ruimte, waar de wat saaie ko ning Boudewijn woensdagavond van zal hebben opgekeken. De grote, hoofdzakelijk in rood pluche uitgevoerde zaal lijkt nog het minst veranderd, maar dat is schijn. Een nieuwe bekleding voor meubilair en vloer, een betere iso lering, beschildering van het pla fond en de opnieuw vergulde en geltjes aan de muren maken het voor de bezoeker uiterst sfeervol. De nieuwe orkestbak, toneel en to- néeltoren vergroten het comfort voor de spelers en tientallen tech nici. De akoestiek is er met spron gen op vooruit gegaan. Die toneeltoren is van alle tech nische snufjes voorzien, om de vele decorwisselingen die bij grote klassieke opera's als 'Der Rosenka valier' nodig zijn, moeiteloos te kunnen laten verlopen. De takel en liftinrichting is volledig compu tergestuurd. Valse noot Wie op het Muntplein voor de schouwburg gaat staan ziet daar op het eerste gezicht weinig verande ringen. De acht monumentale zui len bovenaan de trap geven de Munt het aanzien van een witte Ro meinse tempel. Maar een stap naar achteren biedt uitzicht op een mo dern bouwsel op het dak van de munt. Je zou het de enige 'valse noot' in het geheel kunnen noe men, want het valt een beetje uit de toon. Die opbouw was echter nodig om.de verniewde toneeltoren vol doende ruimte te geven. Daardoor kwam echter ook plotseling ruimte beschikbaar voor de operamede werkers en is er nu een extra foyer gekomen, die als kunstgalerie zal worden gebruikt, en ontstonden repetitieruimten voor het orkest, de zangers en de dansers. Al met al een complex dat door Mortier vol trots 'de incarnatie van wat dit land kan, als de inventiviteit, de motiva tie en de wilskracht er zijn' werd genoemd. DEN HAAG (ANP) - In het Ge meentemuseum in Den Haag is van 1 september tot 22 november 1987 een grote tentoonstelling te zien van moderne schilderkunst. Deze omvat ruim 260 werken uit de periode 1890 tot 1985 en heet .Spiri tual in art'. Dat heeft een woord voerder van de gemeente Den Haag gisteren meegedeeld. De tentoonstelling is samenge steld door New County Museum in Los Angelos. Dit opent op 17 no vember de nieuwste vleugel. Ter gelegenheid daarvan is de exposi tie opgezet. Deze is eerst langdurig in Los Angelos zelf te zien, vervol gens in Chicago en daarna in Den Haag. Er zijn nogal wat Nederlandse meesters vertegenwoordigd, zoals Mondriaan, Toorop, Van Heems- kerck, De Winter en Plaschaart. Verder zijn er werken te zien van Klee, Monet, Kandinsky, Pollock, Kupka en Malevicz. Omdat er zoveel Nederlandse schilders bij zijn, en omdat het Haags Gemeentemuseum een be langrijk aandeel heeft geleverd, woont burgemeester A. Haver- mans van Den Haag de opening van de vleugel van het museum in Los Angelos bij. Havermans wil in de VS meteen bedrijven interesse ren in vestiging in Den Haag. Voordat hij naar Los Angelos vertrekt, doet hij samen met de Stichting Scheveningen Bad de Engelse hoofdstad Londen aan. Daar wil hij, met die stichting, de geneugten van de aloude badplaats onder de aandacht brengen van consumenten en reisagenten. Zangeres zonder 'Normaal' ZELHEM (GPD) Een gezamen lijk concert van de Zangeres zon der Naam en de Achterhoekse for matie Normaal zal de komende we ken niet mogelijk zijn. Dinsdag verloor Mary 'Mexico' Servaes haar weddenschap in het AVRO- programma 'Wedden dat', waarna ze als tegenprestatie aanbood een optreden met de boerenrockers te verzorgen. Voorafgaand aan het programma was er echter geen contact geweest tussen de AVRO en Normaal-ma nager Mick Froeling. Was dat ge béurd, dan had de omroepvereni ging kunnen weten dat alle leden van Normaal op het ogenblik mo menteel genieten van een vakantie in het buitenland. Het is dus niet mogelijk nog komend weekeinde het optreden te organiseren, zoals de AVRO in verband met uitzen ding van het gebeuren in de eerst volgende 'Wedden dat' graag had gewild. De AVRO en Mary Servaes bera den zich nu voor op een alternatief. Mocht de Zangeres zonder Naam echter vasthouden aan haar voor nemen met Normaal het podium op te stappen, dan zal dat niet bin nen de twee weken gebeuren. Vast staat in elk geval wel, dat de Zel- hemse formatie graag haar mede werking aan de stunt wil verlenen. Voorman Bennie Joling van Nor maal heeft in het verleden al vaker zijn bewondering voor de Zange res zonder Naam uitgesproken. In Muziektheater Het Nationale Baliet met 'Giselle'. Choreografie: Marius Petipa; pro- duktie en regie: Peter Wright; mu ziek: Adolphe Adam; decors en kos tuums: Peter Farmer. Gezien op 12 november in het Muziektheater, Am sterdam. Aldaar ook van 13 t/m 16 en op 19, 22 en 23 november. AMSTERDAM - Na de optre dens van het Bolsjoi Ballet heeft ook de 'Giselle' van het Nationa le Ballet voor een stormloop op de kassa's van het Muziektheater gezorgd. Dit werk uit het midden van de vorige eeuw, dat in deze vorm al sinds 1977 op het reper toire van het gezelschap staat, is het eerste klassieke ballet dat het NB in het nieuwe theater brengt. Peter Wright paste zijn versie van 'Giselle' aan aan de maten van het podium en Peter Farmer deed hetzelfde met het decor. Echt ingrijpend zijn die aan passingen niet. In het eerste be drijf valt op dat de dorpshuisjes aan weerszijden van het podium nu zodanige afmetingen hebben dat een deel van de groep er de nacht in zou kunnen doorbren gen. Gevolg daarvan is dat de dansvloer soms toch nog aan de krappe kant lijkt. Het kijkdoos- effect wordt nog versterkt door het met bosschages beschilderd doek, dat de toneelopening om kranst. Decor en rekwisieten zijn zo waarheidsgetrouw uitgevoerd dat het een bijna hyper-realis tisch schouwspel is geworden. De diepte van het podium en de accurate belichting versterken nog de suggestie van een echt bos. Juist in dat eerste bedrijf is de kwaliteit van decor en aankle ding van groot belang, want aan dans is er daarin niet veel te bele- Deze 'Giselle' wordt met wisse lende rolbezettingen gebracht. In de uitvoering van gisteravond werden de hoofdrollen vertolkt door twee Nederlandse dansers. Karin Schnabel als Giselle en Fred Berlips als prins Albrecht vormden een evenwichtig paar, dat het er wat de uitvoering be treft stijlvol afbracht, maar wei nig hartstocht en reliëf aan de ka rakters gaf. Schnabel bewaarde zelfs in de turbulente sterfscène haar ingetogenheid. Joanne Zim- mermann toonde zich zo onge naakbaar als de koningin van de Willis hoort te zijn en Hein Ha zenberg viel op als een onstuimi- In Luuk Kramers 'de Materie' ge, zij het niet altijd even zorg vuldige Hilarion. Vooral in het tweede bedrijf, dat zich afspeelt in het bos van de Willis - geesten van voor hun huwelijksdag gestorven meisjes - bleken de grotere mogelijkheden van het Muziektheater. De grote dansvloer liet met name de ver nuftige patronen in de dansen van de 26 Willis goed tot hun recht komen. ARIEJAN KORTEWEG 'Le diable au corps', scenario van Paul Pourveur naar een roman van Raymond Radiguet door het Gezelschap van De Witte Kraai. Met: Lucas Van- dervost (tevens regie), Chris Nietvelt en Bart Sie gers. Gezien op 12 november in het LAK-thcater. LEIDEN - Uitgangspunt voor deze voorstel ling was de roman van Raymond Radiguet. "Eigenlijk is alleen de titel overgehouden, en wel om de smerige commerciële reden dat. wanneer je zoals de Witte Kraai voor twee derde op Nederland bent aangewezen, zo'n titel natuurlijk schitterend is: ze zijn geil op Franse woorden die ze niet begrijpenDeze uitspraak is na te lezen in het theaterblad Et cetera van september van dit jaar, waarin ook de integrale tekst van deze voorstelling is op genomen. Deze weinig vleiende woorden zijn afkomstig van regisseur Lucas Vandervost. die gisteravond bij afwezigheid van Frank Focketeyn diens rol heeft overgenomen. Ondanks de ironische toonzetting klinkt iets van minachting voor het publiek in deze uitspraak door. Onwillekeurig beïnvloedt dat de beoordeling van deze voorstelling en maakt zelfs achterdochtig. Zijn er wellicht meer van dit soort overwegingen geweest, die uiteindelijk het beeld en de opzet van de ze produktie bepaald hebben? Per slot van rekening bevat de voorstelling nog heel wat meer, dat 'ze' wel niet zullen begrijpen. 'Le diable au corps' (de duivel in het li chaam - zoveel is nog duidelijk) behoort ty pisch tot het abstracte, literaire, verhaalloze soort toneel, dat in toonaangevende kringen op dit ogenblik hogelijk wordt gewaardeerd. Het functioneert bijna als ballotage: wie dit op zijn waarde weet te schatten, hoort bij de selecte fijnproevers. Menigeen heeft zich naar aanleiding van deze voorstelling in een stroom van loftuitingen gestort. Eigenlijk is 'verhaalloos' in dit geval niet de juiste benaming voor de structuur van het geheel; het gaat hier juist om een veelheid van verhalen, die ongemerkt in elkaar overlo pen en op die manier elkaar wederzijds be commentariëren. Twee - mannen en een vrouw bevinden zich in een sprookjeswereld, wat op zichzelf al een verhaalgegeven is. In die wereld bestaan zij uitsluitend bij de gra tie van het vertellen van (liefdes-)verhalen. Met moeite construeert men een begin, mid den en einde, omdat een verhaal dat nu een maal verlangt. De wereld stort in, of liever de vertelling houdt op, als zij geen verhalen meer weten. Het met grote inspanning uitbrengen van losse woorden gaat gepaard met hevige ba rensnood: het slottafereel toont de twee man nen, die beiden een kind hebben gebaard, dat misschien de voorstelling van een nieuw verhaal waarborgt. Waarschijnlijk vormen de twee mannen ei genlijk één persoon. Niet voor niets geeft de tekst hun tekstgedeelten met 'Hij' en 'Hij bis' aan. Maar het heeft ook zeker te maken met een uitsplitsing naar geestelijke en lichame lijke aspecten. Dit spanningsveld levert soms aardige scènes op, zoals wanneer de één im pulsief de naakte vrouw wil achternalopen en de ander geen overhaaste beslissingen wil en slechts achter het concept van het lichaam wil aangaan. Aldus slingert de voorstelling voortdurend heen en weer tussen diepzinnige taal- en ver haalanalyses en hoogdravende flauwekul. Noch voor het één, noch voor het ander valt definitief te kiezen, zodat de voorstelling intrigerend maar evenzogoed irritant te noe men is. Wie zich verder van de inhoudelijke ambiguïteit dan maar niets meer aantrekt, kan in elk geval van de acteerprestaties ge nieten. WIJNAND ZEILSTRA Treffende verbeelding van vijf ele menten in Kramers 'de Materie'. Ex positie van de reeks 'de Materie' van Luuk Kramer, t/m 22 november. Ga lerie Fotomania, Koppenhinksteeg 6, Leiden. Geopend wo. t/m za. van 13.00-17.00 uur. LEIDEN - Het thema van dè vijf elementen in de reeks 'de Mate rie' van Luuk Kramer wordt ge symboliseerd door een kleine 'in stallatie' in de expositieruimte van galerie Fotomania. Een hoopje schelpenzand, een zwart vijfhoekig plateau met daarop een goudgeel gekleurd brok steen, verwijzen naar de alche mie en de beoefenaren daarvan die in vroeger eeuwen gepro beerd hebben om goud te ma ken. Afgelopen tijd is er veel aan dacht besteed aan de relatie tus sen kunst en alchemie. In het voorjaar verscheen het jubileum nummer van het Museumjour naal dat geheel gewijd was aan dit onderwerp en op de Biënnale van Venetië was een aparte ten toonstelling rond ditzelfde the ma ingericht. 'De Materie' van Luuk Kramer houdt niet een duistere, ongrijpbare benadering in, maar geeft een meer abstract beeld van de vier oerelementen. Lucht, Aarde, Water en Vuur, waaraan in de Middeleeuwen nog een vijfde element aan toe gevoegd, het Zout. Deze ingewikkelde thematiek brengt Kramer in zijn fotower ken onder de noemer 'materie'. Hij laat aan de hand van telkens drie zwartwit foto's de elemen ten de revue passeren. Een zéér contrastrijke rotspartij, grote en kleine stukken steen en zand heuvels, staan voor 'Aarde'. In de subtiel belichte steenmassa van een van de opnamen, richt de aandacht zich meer op de ab stracte vorm van de structuur dan op het materiaal zelf. Hierna volgt het element 'Vuur', waarin de oplaaiende vlammen tegen een zwarte achtergrond scherp afsteken. Een moeilijk thuis te brengen", grillige structuur is het Zout. dat op deze expositie letterlijk een centrale plaats heeft gekregen. Zeer opmerkelijk is het effect dat door deze drie foto's teweeg wordt gebracht. Bij deze structu ren krijg je sterk het gevoel datje met een vergroot detail te maken hebt of juist vanaf grote hoogte naar beneden kijkt. In feite is er een abstract beeld ontstaan, dat niet meer verwijst naar een be paald materiaal of begrip. Bij het volgende element, Lucht, maakt de positie van waaruit Kramer gefotografeerd heeft, dat de her kenbaarheid op de achtergrond is geraakt. De doorschijnende partijen van Water, of beter ge zegd de vaste vorm hiervan, ijs, vertonen soms nadrukkelijke geometrische patronen. De onderdelen van 'de Materie' vormen tezamen een mooi afge rond geheel. Luuk Kramer heeft met deze serie niet alleen op tref fende wijze de vijf elementen sa mengebracht, maar daarbij het beeld losgemaakt van oorspron kelijke gegeven, het materiaal, zodat abstractie overblijft. NANCY STOOP. Uit de serie 'de Materie' van Luuk Kramer. (foto pr). De tijdelijk zaakgelastigde van Oostenrijk, Michael Stigelbauer (links) heeft gisteren in Utrecht het Mahler-project geopend. De zaakgelastigde werd ontvangen door de voorzitter van de Gustav Mahler Stichting Ne derland, prof. dr. Marius Flothuis. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23