WE NEDERUNDS MOOISTE KEUKENSHOWROOM WIL ZEN, KAN VANAF NU TERECHT OP MEUBELPLEIN L LEDERDORP bulthaup keukengaleries UIT HET ALs troenier ia s winnen steeds meer terrein DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 'Vernieuwing' is voor de Nederlandse tuinbouwsector een sleutelwoord. Niet alleen worden er nieuwe tech nieken en teeltmethoden ontwikkeld, ook komen er doorlopend niuewe soorten bloemen, groenten en fruit op de markt. De Nederlandse en buitenlandse consu menten reageren over het algemeen positief op deze nieuwtjes, maar telkens weer blijkt er een tijdje nodig te zijn voor een nieuw produkt werkelijk is ingebur gerd en de vraag ernaar flink gaat groeien. Zo worden er op de veilingen al meer dan tien jaar alstroemeria's aangevoerd maar pas sinds een paar jaar weet de consument de bloem te herkennen en te waar deren. Het gevolg if dat in drie jaar tijd de totale veilingaanvoer steeg van 43,5 miljoen stuks in de eerste helft van 1983 tot bijna 64 miljoen in de eerste helft van dit jaar. Ook de exportwaarde van dit sierteeltprodukt vertoonde in die tijd een aanmerkelijke stij ging. De eerste helft van 1983 ging er voor ruim 11,8 miljoen gulden over de grens, de eerste helft van dit jaar bedroeg de ex portwaarde bijna 16 miljoen gul den. Een van de alstroemeria-telers van het eerste uur is T. van Delft uit Rijnsburg. Van Delft weet te vertellen dat de alstroemeria in het wild voorkomt van het noor den van Brazilië tot het uiterste zuiden van Chili. De tuinder: "Door het enorme verspreidings gebied zie je een hele grote kleu ren- en vormenrijkdom. Immers, de bloemen die op grote hoogte groeien hebben een heel andere bouw dan de alstroemeria's die in de dalen staan". Een volgens de tuinder veel voorkomend misverstand is de verwantschap die de alstroeme ria met de lelie zou hebben. In de volksmond wordt de bloem wel Inca-lelie genoemd maar eigen lijk, zo zegt Van Delft, is dit hele maal niet juist. "De lelie is een bolgewas en de alstroemeria groeit met wortelstokken. Ze zijn dus geen familie van elkaar". De teelt is volgens Van Delft niet al te moeilijk. De meeste planten worden van september tot december in de grond gezet. In de wintermaanden ontwikkelt het gewas zich langzaam, maar zodra de lente aanbreekt schie ten de planten de grond uit. Van eind februari tot begin juli is de eerste bloei. De tweede oogstpe- riode loopt van eind augustus tot begin december. Ziekten en plagen komen nau welijks of niet voor. Van Delft vertelt dat de planten zeker in de zomermaanden zo snel groeien dat insecten geen kans hebben veel schade toe te brengen. "Voordat de eieren van bijvoor beeld luizen zyn uitgekomen is het gewas alweer geoogst. We hoeven dan ook vrijwel nooit te spuiten". Toch is de teelt niet helemaal probleemloos. Veel rassen ko men in de donkere maanden van het jaar maar moeilijk in bloei. Als er al bloemen worden aange- T. van Delft: "tiet is belangrijk wintermaanden bloeien. Oogstspre legd, zijn deze in veel gevallen al verdroogd vóór ze kunnen wor den geoogst. Van Delft vertelt dat de veredelaars hard zoeken naar soorten die de wintermaan den beter doorkomen. "Voor ons is het heel belangrijk de beschik king te hebben over rassen die 's winters bloeien. De oogst is nu in een te korte periode geconcen treerd. Dat betekent dat de vei lingaanvoer in die periode te groot is en de prijzen daardoor laag. Bovendien is het uit ar- beidstechnische overwegingen niet erg prettig". Er valt volgens de Rijnsburgse tuinder sowieso nog heel wat on derzoek te doen. De planten wor den tot nu toe vermeerderd door ze te scheuren. Van Delft zegt dat ook bij de alstroemeria de weef selkweek verbetering in de uni formiteit van het plantmateriaal zou kunnen brengen. "Ik ver wacht dat binnen een paar jaar dat de Alstroemeria-telers de beschikking krijgen iding is hard nodig". de vermeerdering in reageerbui zen heel belangrijk zal zijn. Ze ker als er nieuwe rassen worden ontdekt is weefselkweek de aan gewezen methode om snel over voldoende plantmateriaal te kunnen beschikken". Een gewas alstroemeria ziet er, althans voor een buitenstaander, behoorlijk vreemd uit. De plant is ongeveer twee meter lang en doet wat aan bamboe denken. Van Delft weet te vertellen dat er een- en meerjarige soorten be staan. De eenjarigen worden elk jaar geplant en gerooid, de meer jarigen kunnen wel acht tot tien jaar op dezelfde plaats blijven staan. De Rijnsburgse tuinder heeft in zijn kas een gewas staan dat inmiddels zes jaar oud is. "Ik weet niet precies hoe lang het nog zal gaan. Er komen nu nog steeds veel bloemen van goede kwaliteit aan, dus waarom zou ik (foto Wim Dijkman) het rooien". Van Delft legt uit dat de planten wèl elk jaar een soort rustperiode nodig hebben. Aan het eind van de tweede oogst wordt het gewas daarom ge maaid of 'getrokken'. In een war me zomer komen de bloemen minder snel tot ontwikkeling waardoor de bloei tot ver in de herfst doorgaat. In dat geval is het volgens Van Delft het best om de stelen van de plant boven de wortel af te trekken. Heeft de bloei niet al te lang geduurd, dan is maaien op ongeveer een halve meter hoogte zijns inziens de beste manier om de rustperiode in te luiden. Alstroemeria's zijn er in vele soorten en kleuren. De Rijns burgse tuinder legt uit dat er ei genlijk een onderverdeling kan worden gemaakt in twee hoofd typen: de Butterfly, een gespik kelde bloemsoort, en de bloem soort die nauwelijks of helemaal spikkels heeft. Van Delft heeft in zijn kassen tientallen soorten met of zonder spikkels en in vele kleuren. Desondanks blijft de tuinder zelf bezig met het door kruising en selectie zoeken naar nieuwe rassen. Van Delft: "Het zoeken naar nieuwe rassen is eigenlijk een hobby. Natuurlijk is het leuk als je een goede vindt, maar echte vernieuwing en verbetering moet toch van de beroeps-vere delaars komen". Er moet volgens de tuinder nog wel het een en an der aan de raseigenschappen worden verbeterd. Zo is zijns in ziens het blad van de bloem, ove rigens een belangrijk onderdeel van de totale sierwaarde, nog te zwak. Uiterste voorzichtigheid bij teler en handelaar is geboden om te voorkomen dat de blade ren geknakt bij de consument aankomen. Bovendien moeten nieuwe ras sen een verdere spreiding van de oogst mogelijk maken. "De vere delaars moeten een plant zien te vinden die ook in donkere dagen stevige bloemen weet te produ ceren. Er zijn al een paar rassen die deze eigenschap enigszins hebben, maar een echt goede is er nog niet". Over de houdbaarheid van de alstroemeria is de tuinder dik te vreden. Mede dank zij de voorbe handeling van de bloem staat een bos alstroemeria's zo'n veer tien dagen. Die voorbehandeling geeft de tuinder zelf en bestaat uit het een paar uur op een oplos sing zetten van de bloemen. De oplossing bevat voedingsstoffen en stoffen die de groei van bacte riën remt. Van Delft: "Het voor- behandelen is nog niet verplicht. De meeste tuinders zien echter het belang ervan wèl in en doen het dus uit eigen vrije wil". De export van alstroemeria's is groeiende maar volgens Van Delft nog lang niet zo groot als zou kunnen. Volgens De Rijns burgse tuinders is de kwetsbaar heid van het blad hiervan de oor zaak. "De nieuwere rassen zijn gelukkig steeds minder kwets baar hetgeen de export ten goede komt. Bovendien raakt ook de buitenlandse consument steeds meer vertrouwd met deze bloem soort. Al met al neemt de ver koop aan het buitenland de ko mende jaren ongetwijfeld nog flink toe". MONICA WESSELING Reguco verliest kort geding DEN HAAG/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Koudekerkse fa brikant van sportprijzen Reguco heeft het kort geding verloren dat hü tegen de Haagse Sportprijzen- handel HSH had aangespannen wegens vermeende plagiaat. HSH had namelijk twee sportprijzen in de vorm van wandreliefs verkocht die sprekend lijken op die welke het Koudekerkse bedrijf produ ceert. Reguco stelde dat HSH hier mee de auteurswet overtrad en eis te van de president van de Haagse rechtbank dat die dat HSH zou ver bieden. Maar vice-president mr. R.R. Portheine van de rechtbank in Den Haag zegt er niet van overtuigd te zijn dat de concurrent van Reguco willens en wetens de auteurswet heeft overtreden. Weliswaar waren er twee sportprijzen in de vorm van wandreliefs die sprekend lij ken op die van Reguco in de Haag se winkel van HSH gekocht, maar dat betekent volgens de rechter nog niet dat dit bedrijf ze ook heeft gemaakt. HSH had tijdens de be handeling van het kort geding naar voren gebracht dat de verkochte wandreliefs van Reguco zelf af komstig waren. Het betrof een klei ne partij die HSH eens in haar bezit had gekregen. Volgens mr. Por theine is echter wel duidelijk ge worden dat Reguco op de betref fende prijzen bescherming in het kader van de auteurswet kan doen gelden dus, zo HSH dat al wilde, dit bedrijf mag ze in elk geval nooit namaken. Inval bij hasj-dealer ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gis termiddag een 20-jarige Alphe- naar aangehouden in zijn wo ning aan de Vliestroom, op ver denking van handel in soft drugs. Hij bleek in het bezit van zestig gram verschillende soor ten hasj. Tijdens de inval, waar bij vijf politiemensen waren be trokken, bevonden zich in de flat ook twee kopers. Tegen de dealer is proces-verbaal opge maakt. Wie Europa's mooiste keukens wil zien, kan voortaan terecht in Nederland's meest geavanceerde showroom: vanaf nu vindt u bij Stoutenbeek Wooncentrum aan het Meubelplein 1 in Leiderdorp de schitterende, imposante Bulthaup Keukengalerie. Als enige hebben wij een doorlopende expo sitie van het komplete Bulthaup-assortiment Moderne en klassieke keukens. Schitterend afgewerkt, met oog voor detail. Dat ziet u aan de vormgeving, de materiaal keuze en de funktionaliteit - allemaal typisch Bulthaup. Ook aan de dagelijkse praktijk is gedacht. De funktionele en ontwerptechnische foefjes die onzichtbaar in de kasten zijn weg gewerkt, zijn daar een prima voorbeeld van: draadmanden en -bodems, transportabele flessenrekken,de superhandige variokast of de smalle 'apothekerskasf, plus de slimme regaal-, jaloezie- en paneelrekken. Bovendien vindt u in de Bulthaup Keuken galerie ook alles op het gebied van inbouw- apparatuur, omdat het één vaak niet zonder het ander kan. Als u de unieke uit voering en kwaliteit in aanmerking neemt, is het toch frappant dat een Bulthaup keuken vaak minder kost dan vergelijkbare merkkeukens in die klasse. Komt u gauw eens 'n kijkje in onze zaak nemen. Want juist nu hebt u daar 'n extra goede reden voor! Onze adviseurs maken gaarne een begro ting en ontwerptekening van uw droom- keuken. De Bulthaup Keukengalerie staat borg voor een goed en betaalbaar keuken plan. Meubelplein 1, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 93 23.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19