Heldenrol tegen wil en dank voor koopvaardij Jubileum BBC is met bittere saus overgoten Achtergrond Kloof in kerk wordt dieper Zeehistoricus voltooit standaardwerk over wereldoorlog Drama in reddingboot DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 17 LONDEN - 'Tante Beep' viert haar vijftigste geboortedag. En gezien haar rijke talenten, bekendheid en invloed lijkt er alle aanleiding te zijn voor uitbundig feestvertoon. door Haye Thomas Want Tante Beep is iets heel bij zonders. Zij is de British Broadcas ting Corporation, ofte wel de BBC: 's-werelds eerste en dus oudste te levisie-omroep en volgens vriend en zelfs vijand bovendien de aller beste. Voor het feest wil Tante Beep zich ook op haar best verto nen. Maar met de lach en een traan wil het niet zo vlotten, omdat de hele viering nu wel met een zeer bittere saus is overgoten. Tante Beep is in opspraak en haar jubi leum geladen met dissonanten. Vanuit de Conservatieve Partij wordt haar van alles verweten. Zo als linkse voorkeur en partijdig heid, anti-Amerikanisme en zelfs onzorgvuldige journalistiek. Tante Beep is in conflict met een van 's-lands politieke reuzen. Dat is niet nieuw. Wij herinneren ons nog goed uit de jaren zestig bij voorbeeld de felle conflicten met Labour, in het bijzonder premier Harold Wilson, die we eens op een vriendelijke, ongedwongen La- bour-bijeenkomst sarcastisch hoorden uitroepen: "De BBC zal dit wel weer een vijandige receptie Nu echter waait de boze en soms zelfs hitsige wind uit de hoek van de conservatieven, die onder de scherpe aanvoering van hun partij voorzitter Norman Tebbit de BBC sterke anti-rechtse tendenzen ver wijten. De ruzie is hoog opgelopen en heeft het jubileum volledig overschaduwd. Want de BBC heeft, gedwongen door de ontwik kelingen, de champagne maar even terzijde geschoven en met op getrokken tandvlees de tegenaan val ingezet. Binnen de BBC heerst inmiddels ook boosheid en onderlinge ver deeldheid. Eerst omdat de directie de programmamakers van de gere nommeerde actualiteitenrubriek Panorama in de kou liet staan door het verweer in het smaadproces, dat twee conservatieve lagerhuisle den tegen de BBC hadden aange spannen, te staken. De twee, Neil Hamilton en Gerald Howarth die als zeer rechts bekendstaan, zoch ten genoegdoening bij de rechter omdat Panorama, het vlaggeschip van de BBC, hun in een uitzending ten onrechte - zo stelden zij - fas- Norman Tebbit. cistische sympathieën en zelfs fas- cistische contacten in de schoenen had geschoven. Onder veel parlementariërs, links en rechts, bestaat een diepe afkeer van de BBC. Dat hoeft op zich geen ramp te zijn, maar de bit tere ironie blijft wel dat de BBC voor zijn bestaan van het parle ment afhankelijk is. Het moet tel kens zijn inkomsten halen uit de opbrangst van de luister- en kijk gelden. Iedereen weet dat bij Tante Beep elke twee, drie jaar weer het water tot aan de lippen staat en dat dan haar directeur-generaal met de pet in de hand naar dezelfde politi ci die hem nu zo aanvallen, toe moet om te smeken voor hogere luister- en kijkgelden. Maar Tante Beep wordt toch nog teveel bemind om haar over te doen aan de commerciële sector. De ouderen weten immers nog maar al te goed hoe het was toen de BBC vijftig jaar gelden voor het eerst televisie bracht vanuit het Londense Allexander Palace. Met het programma 'Here's looking at you', dat tweemakl per dag werd uitgezonden. De eerste kijkcijfers? Een handjevol en slechts in Lon den. Want de eerste televisietoe stellen kostten honderd pond. Even duur als een kleine auto. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak en het maken van televisie programma's werd opgeschort, waren toch al 20.000 tv-toestellen verkocht, hadden in mei 1937 naar schatting 50.000 kijkers in Londen en naaste omgeving de kroning van George VI gezien, had men voor het eerst op het scherm Wim- bledon-tennis bewonderd en voor al de beroemde 364 cricket-runs van de legendarische batsman Len Hutton. In september 1955 kwam er aan de superieure monopoliepositie van de BBC een einde. Haar calvi nistische baas Lord Reith sprak bitter over een pokkenplaag toen in Engeland de ITV, oftewel de commerciële televisie, zijn intrede deed. Hij moet een boos voorge voel hebben gehad, want in korte tijd had ITV meer dan 70 procent van de markt. Pas begin jaren zes tig sloeg de BBC terug met onder meer: 'Stiefbeen en zoon', 'Till Death us Depart', de satire van 'That was the week that was' en de sterke politieserie 'Z-Cars'. Sinds dien bestaan de twee rivalen met wisselend succes naast elkaar. En is er in het kader van de toekomsti ge satellietontwikkelingen zelfs sprake van een bundeling van krachten. Maar op het feest van de 50-jarige is er nog maar weinig thermiek voor de vooruitziende blik. leder een is vol van het taaie ongerief, dat ditmaal de conservatieven in het strijdperk brengt. "Als partij, maar niet als regering", zegt me vrouw Thatcher nadrukkelijk. Want als premier wil zij nadrukke lijk buitenschot blijven. Ook al om dat zij heel goed weet dat het pu bliek zijn eigen oordeel vormt en het niet nadrukkelijk eens hoeft te zijn met de beschuldigingen tegen de BBC uit de conservatieve gele deren. De wijsheid van de beschuldi gingen wordt door het grote pu bliek in twijfel getrokken. En de kijkers, die per slot van rekening voor de BBC betalen, zullen een ei gen oordeel willen vellen. En on der hen zijn er velen die van ouds her op Tante Beep gesteld zijn, haar grote veelzijdigheid en vooral vakbekwaamheid zeer waarderen en daarom vaak, via de televisie in hun huiskamer, aan haar lip han gen. In een dergelijke verhouding vervagen ongerechtigheden en is men snel tot vergeving bereid. Bisschop MöUer: Bisschop Möller van Gronin gen is bang dat de kloof tussen gezagsgetrouwe en vooruitstre vende rooms-katholieken dieper wordt omdat de groepen steeds sterker tegenover elkaar komen te staan. In een vraaggesprek met het 'Informatiebulletin' van zijn bisdom noemt hij de groeps vorming in rooms-katholiek Ne derland 'zorglijk'. "Vooral op landelijk niveau is men zich steeds sterker aan het organise ren, waardoor de tegenstellingen worden verduidelijkt én ver scherpt". Volgens de Groninese bis schop werken de tegenstellingen ontmoedigend op het kader in de parochies. "Bovendien bestaat het gevaar dat ze zich op den duur ook in de parochies open baren". De kerk heeft altijd spanning tussen eenheid en verscheiden heid te zien gegeven. "De hiërar chie", zegt Möller, "stelt de leer vast, wil de eenheid bewaren en zal dan ook automatisch meer aan de kant van de orthodoxie staan. Maar ook de hiërarchie geeft een zekere ruimte. De dis cussie tussen de bisschoppen gaat over de vraag hoeveel die ruimte mag zijn zonder het ge heel schade te doen". 'Altijd open' Bisschop Ter Schure van Den Bosch houdt van open deu ren. Op een lunchbijeenkomst in Tilburg zei hij gisteren: "Veel mensen verkeren in geestelijke nood. Onder hen een boel jonge ren. Voor hen staat de deur van. mijn paleis in Den Bosch altyd open. Voor niemand wordt een uitzondering gemaakt, wat daar ook van wordt beweerd". De bisschop noemde de hiërar chische structuur van zijn kerk 'onverbrekelijk'. "Dat is nu een maal zo. De kerk is niet democra tisch van structuur, hoe graag sommigen dat ook zouden wil len. Leken moeten niet op de stoel van de geestelijke leiders willen gaan zitten. In een derge lijke aanmatiging schuilt een reëel gevaar voor een gezond kerkelijk leven. Daar staat wel tegenover dat de geestelijken niet moeten doen wat door leken kan worden gedaan". 'Pastorale werkers' kende bis schop Ter Schure een 'belangrij ke plaats' toe. "Maar hun feitelij ke waarde hangt af van hun werkelijke geloofsopvatting en liefde tot paus en bisschoppen. Vermeden moet worden dat de gelovigen hen gaan zien als een nieuw soort geestelijken". Over de verschillen in opvat ting binnen zijn kerk zei de Bos sche bisschop: "Niets menselijks is de kerk vreemd". Aandelen. De hervormde diakonie van Purmerend heeft haar aandelen in grote bedrijven die in Zuid-Afrika zijn vertegen woordigd verkocht (Shell, Phi lips en Akzo). Het pakket had een waarde van ongeveer f. 19.000. De diakonie hoopt, dat deze 'kleine daad', samen met andere, bijdraagt tot de bevrij ding van de zwarten. - De hervormde Raad voor Overheid en Samenleving heeft de generale synode van de Her vormde Kerk geadviseerd, een algemene uitspraak te doen over de wenselijkheid van terugtrek king van investeringen in Zuid- Afrika. Gewetensvervolgden. De christelijke stichting 'Hulp aan Gewetensvervolgden' zal minis ter Van den Broek van buiten landse zaken maandag een pak ket verzoekschriften overhandi gen van instanties en particulie ren die zich inzetten voor gewe tensvervolgden in Oost-Europa, vooral de Sowjet-Unie. Deze in stellingen hebben samen een achterban van zo'n 100.000 men sen. Ze komen op voor joden die moeite hebben met uitreisver gunningen, en voor niet officieel geregistreerde christenen die hun geloof niet openlijk mogen belijden. Premier Lubbers en minister Van den Broek brengen volgen de week dinsdag en woensdag een bezoek aan de Sowjet-Unie. Beter werken De hervormde synode, die van 21 tot 23 november op 'Hyde- park' in Doorn bijeenkomt, zal een hele middag uittrekken voor behandeling van een rapport van haar commissie 'Beleid en bezui niging'. De commissie komt in dat rapport tot de conclusie dat er veel efficiënter kan worden gewerkt. Een van de voorstellen is, orga nen van bijstand die met elkaar verwant zijn te bundelen. Er wordt gedacht aan vier blokken: pastoraat en categoriaal kerke- werk, theologie en oecumene, getuigenis, gerechtigheid en dienst en opleiding, vorming, toerusting en communicatie. In de huidige organisatie ma ken alle onderdelen van de kerk hun beleid, maar van afstem ming op elkaar is nauwelijks sprake, zo rapporteert de com missie. "Nu de tering naar de ne ring gezet moet worden, laat de noodzaak van coördinatie zich gelden mét een daarop afgestem de organisatie". Om de nieuwe werkwijze kans van slagen te geven moet, vol gens de commissie 'Beleid en be zuiniging', een full-time beleids medewerker, met de daarbij be horende administratieve onder steuning, worden aangetrokken. Hij zal werken naast de secreta ris-generaal en de secretaris voor algemene zaken. Hervormde Kerk: beroepen te Rijswijk (N.-Br.) kandidaat H. J. Franzen Ridderkerk, te Ede H. Klok Rijssen; aangenomen naar Goënga en omgeving (Fr.) kandi daat H. Bakker Maasdijk; toege laten tot de evangeliebediening G. J. van den Bos Ede; beroep baar L. H. Voschezang Epe. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Wassenaar-Zuid (hervormd/gereformeerd) me vrouw M. W. M. Janse de Jonge Goes. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Rouveen F. Bijzet Drachten. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Broek op Langedijk/Alkmaar H. P. Brandsma Middelburg. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Den Haag-Zuid R. Boogaard Leiden. Leiden. Op zondag 23 no vember viert de parochie 'Sint Antonius van Padua' in Leiden- Zuidwest haar 25-jarig bestaan. Dat gebeurt met een viering om 11 uur waarin deken Schlatmann voorgaat en het dames- en heren koor en kinderkoor meewerken. Een jubileumboekje draagt als ti tel 'Herinneringen van en aan mensen van goede wil'. Oud-pas tores en pastores, oud-parochia nen en parochianen schrijven er in. Ook staat een feestavond op het programma. Nonnen terug Het rooms-katholieke bis dom Johannesburg heeft zijn vrouwelijke religieuzen terugge trokken van een school voor voortgezet onderwijs in de zwar te stad Soweto. Niet alleen wer den de lessen slecht bezocht, ook liep de veiligheid van de nonnen gevaar. De discipline op de school is zeer verslechterd, zo meldt 'Info', het bisschoppelijke mededelin genblad van Zuidelijk Afrika. Drugs en alcohol worden vrije lijk op het schoolterrein ge bruikt. Info: "Terwijl het al erg genoeg is dat we geen zeggen schap meer hebben over deze kinderen, wordt het ook nog met de dag gevaarlijker met hen om te gaan. Als ze onder invloed zijn, hebben ze geen voldoende con trole meer over zichzelf'. Voorzitter. Bisschop John May (64) van Saint Louis is geko zen tot voorzitter van de Ameri kaanse rooms-katholieke bis schoppenconferentie. Hij staat bekend als 'gematigd'. Tegen kandidaat kardinaal Bernard Law van Boston, die als conser vatief te boek staat, haalde het niet. Joden. In Detroit (Verenigde Staten) is een internationale or ganisatie van humanistische jo den opgericht. Een van de doel stellingen is: volledige scheiding van godsdienst en staat in Israël en andere landen. De organisatie rekent op 30.000 leden binnen af zienbare tijd. De Nederlandse koopvaardij heeft onze belangrijkste en meest effectieve bijdrage tot de geallieerde overwin ning in de Tweede Wereldoorlog geleverd. Tot die con clusie komt de zeehistoricus K. W. L. Bezemer in zijn vandaag verschenen 'Geschiedenis van de Nederland se Koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog'. Toen de oorlog uitbrak bedroeg de totale tonnage van de Neder landse koopvaardijvloot (de vierde ter wereld) 2.849.238 ton. Ongeveer de helft daarvan, 387 schepen, is in de strijd ter zee ten onder gegaan. Van de ruim 18.500 op varenden zijn er bijna 3500 om het leven gekomen. Bezemer heeft eerder twee grote boeken geschreven over de verrichtingen van de Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog. Aan zijn nieuwe standaardwerk over de geschiedenis van de koopvaardij, heeft hij zes tien jaar gewerkt. Nadat de 'Arendskerk' in de golven was verdwenen, hield de U-44 een Italiaans schip aan om naar de sloepen om te zien. Uit de scheepsverklaring van de 'Arendskerk' en het journaal van de onderzeeboot concludeert Be zemer, dat Mathes zich humaan heeft gedragen. Ruim 90 procent van de Neder landse koopvaardijvloot bevond zich op 10 mei 1940 op zee of in buitenlandse havens: 465 sche pen voor de grote vaart, 182 koopvaarders voor de korte vaart, 109 kustvaarders, 49 zee- door C. Dekkers en Jan van Beek sleepboten en 38 vissersvaartui gen, met in totaal 18.500 koppen aan boord. Deze zeevarenden werden bij het uitbreken van de oorlog eensklaps tot frontsoldaat 'gepromoveerd'. De scheepsjongen en de stuur- mans-leerling, en al die anderen die hadden gekozen voor een loopbaan ter zee, kregen nu te maken met de dreiging van de 'onbeperkte duikbootoorlog', die de Duitse marine al in de Eerste Wereldoorlog had geïntrodu ceerd. Op 3 september 1939. de eerste oorlogsdag, werd het Britse pas sagiersschip 'Athenia' (13.581 ton) getorpedeerd door de Duitse onderzeeboot U-30. Volgens U- bootcommandant Lems had de 'Athenia' zig-zag en met gedoof de lichten buiten de normale route gevaren, waarom hij meen de met een Britse hulpkruiser te maken te hebben. De Duitse minister van propa ganda, Joseph Goebbels,"schoof het incident in de schoenen van Churchill. De Engelsen zouden hun eigen schip tot zinken heb ben gebracht om de Duitsers te kunnen beschuldigen. De Duitse vlootcommandant, admiraal Raeder, toonde zich bijzonder ontstemd over deze 'dwaze en nutteloze propaganda-actie'. Zes dagen later, op 9 septem ber 1939, ging het eerste Neder landse zeeschip door het oorlogs geweld ten onder. Het was de ne gen jaar oude 'Mark' (1514 ton) van de Rotterdamse rederij Houtvaart, die met een lading hout onderweg was van Finland naar Rotterdam en midden op de Noordzee in een Duits mijnen veld liep. De 7906 metende 'Arends kerk', die op 15 januari 1940 met onder meer staafijzer en prikkel draad onderweg was van Ant werpen naar Zuid-Afrika, werd bij Oeussant aangehouden door de U-44 onder commando van de luitenant ter zee L. Mathes. Deze motiveerde zijn besluit om de 'Arendskerk' (die volgens hem 'contrabande' aan boord had en de vijand radioseinen had gege ven) tot zinken te brengen en gaf de bemanning een half uur om in de sloepen te gaan. U-boten Tijdens de oorlogspatrouilles toonden de commandanten van de U-boten grote onderlinge ver schillen, maar over het algemeen hebben zij volgens Bezemer op dezelfde wijze geageerd als hun geallieerde tegenstanders. Maar het lijdt geen twijfel, dat de meestal niet voor het oorlogsbe drijf opgeleide Nederlandse zee lieden het U-bootgevaar vrees den als de pest. In dat licht gezien is het begrij pelijk, dat de Nederlanders aan boord van de twintig koopvaar ders in de havens van New York niet stonden te popelen om me dio mei 1940 een heldenrol tegen wil en dank te vervullen. Maar op 6 juni 1940 vaardigde de regering in Londen een Koninklijk be sluit uit, dat de reders en de be manningen verplichtte hun werk te blijven doen. Dat besluit be paalde, dat de monsterrol van al le Nederlandse koopvaardijsche pen permanent geldig was zo lang de oorlog mocht duren. 'Bepaald moedig zijn we niet', moest een scheepsofficier in zijn dagboek erkennen. 'We hebben ook angst voor hen die in Neder land achterbleven, maar wij zijn nog banger ons eigen hachje er bij in te schieten'. Vele zeelieden onttrokken zich aan hun plicht, zodat de historie ook melding maakt van stakers en deserteurs. Hun aantal werd in november 1941 op 600 a 700 geschat. Op 13 oktober 1942 kon het worden vastgesteld op 113 officieren en 783 minderen, ongeveer zes pro cent van het totaal. Konvooivaart Het is waar dat de helft van de Nederlandse koopvaardijvloot en meer dan 3.500 opvarenden zijn geofferd in de strijd tegen de overweldigers. Maar het is ook waar, dat de andere helft tot het einde toe de geallieerde ge vechtskracht heeft ondersteund door het vervoeren van mensen, wapens en grondstoffen. Van buitengewone betekenis is daar bij de konvooivaart geweest. Zonder de gigantische transpor ten naar Moermansk en Archan- gelsk zouden de Russische le gers niet in staat zijn geweest, de Duitse opmars te weerstaan. Sta lin heeft dat in een brief aan Churchill erkend. Enkele Britse kinderen, die een torpedo-aanval op het passagiersschip de Volendam in augustus 1940 overleefden. Het schip, eigendom van de Holland Amerika Lijn, was met 600 passagiers (meer dan de helft kinderen) uit Liverpool vertrokken naar Canada in verband met Duitse luchtaanvallen. In de periode van 3 september 1939 tot juni 1945 zijn meer dan 3000 oceaankonvooien met in to taal 86.000 vrachtschepen geregi streerd, alsmede 8000 zgn. kust- konvooien met 175.000 deelne mende schepen. Geen wonder, dat de Duitse marine, later ge steund door de 'Luftwaffe', die konvooivgart meedogenloos heeft aangepakt. Feitelijk kwa men vrachtvaarders en oorlogs schepen pal tegenover elkaar te staan. Van 'non-belligerente' koop vaardijschepen was geen sprake meer. De bewapende koopvaar der was al in 1938 een 'normale' verschijning op de zeven zeeën. Maar de harde feiten noopten na 3 september 1939 tot meer activi teit op dit gebied. Koopvaardij schepen gingen van zich afbijten en deden vaak al het mogelijke om hun aanvaller te Consciëntieus behandelt Beze mer de - onvermijdelijke - zwar te bladzijden uit het beschreven stuk koopvaardiihistorie. Zo bij voorbeeld de dramatische 'Van Imhoff-affaire, die in de Duitse pers en de Nederlandse politiek beroering heeft gewekt tot in de jaren zestig. De 2980 ton metende 'Van Im hoff van de KPM werd in januari 1942 ingeschakeld om 473 in In donesië geinterneerde Duitsers naar Brits-Indië te brengen. Op 19 januari werd het schip, daags na het verlaten van de Suma- traanse haven Sibolga, voor de kust van het eiland Nias getrof fen door een Japanse vliegtuig bom. De hele bemanning (84 koppen) en het 62 man sterke be wakingsdetachement gingen in de boten, met achterlating van de Duitsers, die als 'onbetrouw baar' en 'gevaarlijk' werden ge kenschetst. De groep bestond evenwel uit zendelingen, priesters, kunste naars en geleerden, die min of meer als emigranten konden worden beschouwd. Na de gang van zaken uitvoerig te hebben beschreven, stelt Bezemer zon der omwegen de gezagvoerder De ondergang van de betrekke lijk kleine KPM'er 'Rooseboom' (1035 ton) ten westen van Suma tra, in de nacht van 1 maart 1942, kreeg voor de overleven den een tragische nasleep. Het schip was met vijfhonderd eva cués onderweg van Padang naar Colombo, toen het door een Ja panse torpedo werd getroffen en vrijwel onmiddellijk zonk. In de enige sloep, die kon wor den gestreken, was plaats voor veertig man. Tachtig verdrongen zich aan boord van de sloep, waaraan nog tiental len anderen zich enige tijd vast geklampt hielden. Wekenlang was het nietige scheepje een speelbal van wind en zee. Zowel de beste als de slechtste mense lijke eigenschappen openbaar den zich onder deze vreselijke omstandigheden. In zijn boek gewaagt Bezemer van "bewonderenswaardige zelfbeheersing, altruïsme en heldendom, naast treurige slap heid, puur egoïsme en moord zucht". De eerste machinist vloog in een vlaag van ver standsverbijstering kapitein M. C. A. Boon naar de keel, ver wondde hem dodelijk en sprong daarna zelf in zee. Een groepje van vijf schipbreukelingen werd overboord gewerkt tij dens een poging, alle overigen te vermoorden om hun eigen overlevingskans te vergroten. Een der weinigen die het drama overleefden, de Schotse ser geant W. Gibson, heeft in zijn boekje 'The Boat' (1952) verslag gedaan van zijn afschuwelijke ervaringen. van de 'Vap Imhoff, kapitein H. J. Hoeksema, in gebreke. Vooral omdat hij zijn gedrag tot het laatst toe heeft willen schoonpra- ten. Hij heeft kennelijk zelf niet willen aanvaarden, dat hij ver antwoordelijk kon worden ge steld voor de dood van 411 gein- terneerden. Verbijsterend is ook het ver haal van de 'Tjisadane' (9229 ton), die twee dagen na de onder gang van de 'Van Imhoff uit Soerabaja vertrok met bestem ming Paramaribo. Aan boord be vonden zich 146 geinterneerde NSB'ers onder bewaking van dertig mariniers. Daar de NSB'ers in geen geval in handen van de vijand mochten vallen, moest kapitein W. F. H. Burger zijn schip in geval van nood tot zinken brengen. In opdracht van admiraal C. E. L. Helfrich werden in diep ge heim twee geladen torpedokop pen, verpakt in kisten met mate riaal 'voor een onderzoek', in de dieptanks van het schip ge plaatst, met een geheime elektri sche verbinding met de hut van de gezagvoerder. Een contact- klok zou de bemanning voldoen de tijd geven om het schip te ver laten. Achteraf zou het heel plau sibel zijn, dat de 'Tjisadane' een noodlottige voltreffer had gehad. De reis verliep evenwel zonder problemen en vermoedelijk zou niemand van het incident heb ben geweten, als kapitein Burger zich niet had aangemeld voor de onderscheiding 'Gesp Java Zee'. Vanwege de grote risico's die hij gelopen had...

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17