A U T «O**» i overtrett zicnzeit i met traaie C l-ser ie Berg gereedschap gebruiksklaar op De deur als tekenbord Fel licht in de donkerste hoekjes Door andere lampen meer licht en minder verblinding D O E H E T ZELF DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 Tweedehands rijden voor particulier altijd voordeliger Het rijden in een tweedehands au to is voor een particulier bijna al tijd voordeliger dan het rijden in Dat concludeerde de Consumen tenbond na een onderhoek dat zich over de laatste jaren uitstrekte. De vergelijking ontstond door drie groepen automobilisten te vormen, die elk zo'n dikke 80.000 kilometer reden in drie jaar tijds. De eerste groep begon met een nieuwe auto en ruilde die na ander half jaar in voor een andere nieu we. De tweede groep bleef driejaar in dezelfde (nieuw gekochte) auto rijden. De derde groep overbrugde die drie jaar in een occasion, die na anderhalf jaar werd ingeruild voor een andere gebruikte auto. Bij het onderzoek werd gekeken naar afschrijving, brandstofver bruik, garagebezoek enzovoorts. Aan het einde van de rit was de conclusie duidelijk: voor een parti culier is het rijden in gebruikte au to's voordeliger. Dat hebben trouwens al heel wat automobilisten zonder hulp van de Consumentenbond ontdekt. Het aantal gébruikte wagens dat wordt verkocht is driemaal zo groot als het aantal nieuwe. Er wordt in de occasionhandel een jaaromzet van maar liefst 13 miljard gulden ge haald. Men kan het allemaal lezen in de onlangs weer verschenen Welke- RAI Motorweekend heet nu MotoRAI Het RAI Motorweekend wordt vol gend van donderdag 5 tot en met zondag 8 maart weer in Amster dam gehouden, alleen heet het dan anders. Omdat het expositiepro gramma in de RAI is uitgebreid en er ook lichte gemotoriseerde twee- wielers te zien en te proberen zul len zijn, heeft men voor een andere naam gekozen: 'MotoRAI'. Na enkele moeilijke jaren is er in de verkoop van motorfietsen en scooters duidelijk sprake van een opleving. Nog meer geldt dat voor de snor- en bromfietsen. De nieu we typen, die na de wetswijziging op de markt konden worden ge bracht, blijken het goed te doen. Naast een fiks aantal merken ge motoriseerde twee-, drie- en vier wielers (zogenaamde all terrain ve hicles) zullen er op de MotoRAI ook bromfietsen, onderdelen, toe behoren en speciale kleding te zien zijn. gids Gebruikte Auto's en Accessoi res. Daarin niet alleen per merk veel informatie, maar ook de prijs lijst van gebruikte auto's. Vanaf 1981. Om bij inruil wat beter besla gen ten ijs te kunnen komen moet men voor zo'n gids 4,95 betalen. 'Vignale Gilda' werd de ontwerp studie genoemd, die begin oktober te zien was op de Autosalon in Pa rijs. Een tweezitter ontworpen door de Amerikaanse ontwerpers van Ford in nauwe samenwerking met Ghia, het Italiaanse stylingbu- reau van Ford. Het was de bedoeling te laten zien hoe zo'n tweezitter er in de ja ren negentig zou kunnen uitzien. Compact maar toch gracieus. Met al of niet afneembare glazen kap. Of als cabriolet. De wagen heeft de motor voorin en de aandrijving achter. 'Hoewel deze auto niet in pro- duktie zal gaan bewijst Ford dat het heel goed mogelijk is een op windende en dynamische comfor tabele tweepersoons auto te bou wen', zei Don Kopka, vice-presi dent van het ontwerpbureau. Opmerkelijk aan de 'Vignale Gil da' was vooral ook de voorkant. Door toepassing van wat genoemd wordt een 'multi-beam' koplamp systeem kon de neus laag worden gehouden. Het is een nieuwe ont wikkeling in de autobouw. Iets dergelijks komt men ook te gen op de grandioze nieuwe 7-se- rie van BMW. Daar is eveneens een andere constructie gevolgd om on danks een lage neus toch goed licht op de weg te verkrijgen. De stelling 'hoe groter de schijn werpers hoe beter het licht' doet het allang niet meer in autoland. Die opvatting past ook niet in de moderne aërodynamische vormge ving. BMW spreekt in zijn toelichting over 'ellipsoïde techniek'. Dertig procent meer licht, een betere spreiding en dat zonder de tegen ligger te verblinden. Door de toe passing van de techniek van eep tweede brandpunt kon ook in de nieuwe 7-serie de karakteristieke kleine koplampen van BMW wor den gehandhaafd, terwijl de ver lichting de toets van elke kritiek kan weerstaan. Hella-lampen De lampen in he BMW-model werden geleverd door de bekende Westduitse firma Hel- la. Het bedrijf produceert volgens zijn reclame 'vandaag al de licht- techniek van morgen'. De firma Samengesteld door Koos Post werd in elk geval door de verander de trend in de carrosserie-con structies gedwongen ook de ande re aangeboden koplampen aan te passen. Hella spreekt van 'Dynamic Energy Light' (DE). De lichtbundel wordt door een lenzenoptiek regel recht op de weg geprojecteerd en niet meer door middel van de re- De Vignale Gilda, een experimentele tweezitter flector en het glas gevormd. Dat geeft naast ruimtebesparing ook verminderde verblinding en een zeer breed lichtveld. Net als in de BMW's speelt ook bij de andere DE-schijnwerpers van Hella de el lipsoïde vorm van de reflector een belangrijke rol. Volgens Hella rusten ook andere autofabrikanten (o.a. Rolls Royce) hun produkten al standaard met deze DE-projectoren uit. A1 ..i/i ijcr n 1 r\ mM MU IQ RIJ-IMPRESSIE De jeugdige scholier achter in de bus stak zijn duim omhoog en knikte instemmend. Bedoeld voor de Audi 80, waarin ik voor het stop licht moest wachten. De jongen stond niet alleen in zijn waardering voor het jongste Audi-model, zei- PrOCOn/ten den ben ik zoveel enthousiasme te gen gekomen. levensduur. Of dé door de Audi- importeur in het vooruitzicht ge stelde hogere inruilwaarde ook kan worden geïncasseerd zal alleen de toekomst kunnen leren. Als alleen de vormgeving beslis send zou zijn bij de verkiezing van de 'Auto van het jaar', dan zou de Audi zonder twijfel nog hogere ogen gooien dan nu in de strijd te gen onder andere de Volvo 480 ES, de Opel Omega en de Rover 800. Want de nieuwe Audi 80 is inder daad een erg aantrekkelijke auto. Voor mij de fraaiste die de fabriek ooit heeft afgeleverd. Sommigen spreken van een 'te heet gewassen Audi 100'. Om de gelijkenis met de maar ik vind de Audi 80 door de wat hogere neus en de kortere achterkant nog ge slaagder. Nog harmonischer. Dat de wagen daardoor een uitzonder lijk lage luchtweerstand heeft (een cw-waarde van maar 0,29) en als gevolg daarvan nog sneller en zui niger rijdt, is mooi meegenomen. Minder roest De Audi 80 kan nog. meer leuke wapens in de titelstrijd gooien. Zo heeft geen van de concurrenten zo veel gegalvaniseerd ('verzinkt', zeggen ze bij Audi) plaatstaal ge bruikt. Dus minder roest en lange- En dan het Procon/ten-systeem. Een ingewikkelde naam voor een belangrijke veiligheidsvoorzie ning. Er zitten sterke stalen kabels in het vooronder, die bij een fronta le botsing het stuur wegtrekken (zodat het de bestuurder niet kan verwonden) en de gordels meteen extra stevig aantrekken. Die kabels kunnen althans onder de motorkap zitten. Als men bereid is er inclusief btw meer dan 1800 gulden voor te betalen. Jammer, dat zo'n gezonde voorziening zo prijzig moet zijn.'Hij zou - ook zon der controle - na jaren nog feilloos werken. Ik moet het maar aanne men, want hij zat niet in de Audi 80 1,8 S, die ik een tijdje ter beschik king had. Trouwens, al had het sys teem er op gezeten, ik had het toch niet uitgeprobeerd. Op mijn testauto (een wagen van bijna 34 mille) kwam ik ook geen centrale vergrendeling of stuurbe krachtiging tegen. Daar moet men resp. 794 en 2446 gulden extra voor neertellen. In de Audi 80 is zonder centrale vergrendeling best te le ven, maar een stuurbekrachtiging kan er goed werk doen. Audi heeft namelijk vastgehou den aan zijn technische principes. Dus is ook deze Audi 80 een voor wielaandrijver met de in de lengte geplaatste motor erg voorin. Dat geeft op de weg geen problemen. Integendeel, de wagen laat zich heel nauwkeurig besturen. Maar de erg indirecte besturing wreekt zich op de vierkante meter. Daar is het vrij zwaar manoeuvreren. Dan is spierkracht nodig. Of stuurbe krachtiging, maar die is dus kost baar. Kostelijk Voor het overige: een kostelijke kar. Fraai om te zien. Van voren tot achteren. Maar het sierlijke model heeft ook een nadeel: de bagage ruimte is weliswaar niet kleiner dan die van de concurrentie, maar wat minder gelukkig van vorm. Hoger en ondieper. Alleen vraag ik mij af hoe dikwijls dat zal opvallen. Hoe vaak benut men de volledige bagageruimte? De motoren zijn ten opzichte vani het vorige 80-model maar weinig veranderd. Importeur Pon in Leus den brengt drie versies uit met benzinemotoren (1,8 liter met 75 of 88 pk en 1,9 liter met 113 pk) en twee diesels, met en zonder turbo. De prijslijst begint bij bijna 31 mil le. 'Mijn' 88 pk benzineversie (34 mille) zat dus laag op de ladder. Zoals gemeld worden alle benzir neversies standaard mét katalysa tor uitgebracht. Zónder kost meer. Alles bij elkaar kunnen we dit verhaal uiterst positief afsluiten. De Audi 80 is een fraaie en prettig rijdende automobiel, die van bin nen een stevige lading comfort heeft te bieden. Tegenover de vrije zware besturing bij lage snelheden staat een uitzonderlijke soepelheid en een fijne korte slag van de ver snellingsbak. Imponerend De Audi 80: uitzonderlijk lage luchtweerstand. Ze zijn alleen geschikt voor lood vrije normale benzine. Mede door de bijzondere aërodynamische vormgeving zijn ze opvallend zui nig in het gebruik. Ik kwam aan een verbruik dat soms zelfs tot 1 op 12,5 reikte. Weliswaar op een ui terst voordelig traject, maar ook bij wat minder zorgvuldig rijden bleef het verbruik nog royaal boven de 1 op 10. En dan te bedenken, dat de naald van de snelheidsmeter heel gemak kelijk in de buurt van de 150 was té krijgen. Daarna ging het wat trager tot de top van ongeveer 180 was be reikt. Dat gebeurde in zijn vier, in de vijfde versnelling lag die top wat lager. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat ook bij die hogere snelhe den het geluid van de motor netjes binnen de perken bleef, ook het windgeruis geen uitzonderlijke proporties aannam, maar dat het meeste kabaal van de banden kwam. Overigens banden om stoe re grote wielen. Het dashboard is imponerend, de stoelen zitten uitstekend, de aankleding en afwerking is zoals bij Audi gebruikelijk erg verzorgd. Maar wie extra luxe binnenin wil hebben in de vorm van bijvoor beeld velours bekleding, open hoofdsteunen voorin, ingebouwde achterin en dergelijke moet het zo genaamde serret-pakket kopen. En dat kost weer 2100 meer. Men ziet het, men kan de Audi 80 zo mooi maken als men wil, maar dat kost grof geld. Maar het hoeft niet, ook zonder dat is hij goed ge noeg. Technische gegevens Audi 80 1,8 S. Viercilinder-in-lijn motor met een in houd van 1781 cc. Vermogen 88 pk. Compressieverhouding 9,0:1. Voor wielaandrijving. Wielophanging voor onafhankelijk, achter met schroefve- ren en Panhardstang. Tandheugelbe sturing. Lengte 439 cm. Gewicht 1009 kg. Tankinhoud 68 liter. Aanhanger ge remd 1300 kg. Acceleratie 0-100 km 12,6 sec. Topsnelheid 180 km/uur. Prijs 33.695,-. ADVERTENTIE Voorsprong door techniek STAP ACHTER HET STUUR EN ONDERGA DE ENERVERENDE BELEVENIS VAN EEN PROEFRIT IN DEZE NIEUWE AUDI 80 natuurlijk bij KAMSTEEG in Leiderdorp, Oegstgeest, Katwijk of Voorschoten. Voorsprong door techniek Vele tuiniers zijn in het bezit van kostbaar tuingereedschap. Ga maar eens na wat een goede spa kost. Of een ferme gazon maaier. Toch wordt er vaak heel nonchalant omgespron gen met deze materialen. Vraag op de man/vrouw af: waar bevindt zich dat dure gereedschap op dit moment? Staat de riek nog tussen de laatste kolen op het veld? Is de spa onzichtbaar verbor gen onder de te composteren spul len? Liggen hak én hark, schrepel en snoeischaar ergens in het schuurtje of hangen ze alle goed verzorgd aan een rek, buiten het bereik van vocht ofte grote warm te? Dat laatste is met name slecht voor de houten stelen die kunnen gaan barsten, als ze bijvoorbeeld in uw garage vlak bij de radiator van de c.v. hangen. Eigenhandig in Ahoy Doe-het-zelvers, hobbyisten, creatieve vrijetijdsbesteders en knutselaars kunnen vanaf zater dag weer hun hart ophalen tij dens de nationale consumenten beurs voor dhz-produkten 'Ei genhandig' in Rotterdam. Dit jaar van 15 tot 23 november, in de Ahoy', geopend van 11 tot 17 uur én van 19 tot 22.30 uur op werk dagen, op zater- en zondagen van 11 tot 17 uur. Maar de beurs is niet alleen in teressant voor al die doe-men- sen, ook de kijkers komen aan hun trekken. Want er valt o.m een collectie poppenhuizen zélf- maakmodeshows en een ten toonstelling van het werk van ruim tweehonderd creatieve hobbyisten te bewonderen. De hobbyist in actie, ook daar voor is een plaatsje ingeruimd. Modelbouwers zullen tijdens "Eigenhandig" het model van de Rotterdamse hefbrug voltooien. Met het oog op de december maand maakt ook een Kadowij- zer deel uit van de beurs. In hal 5 is een breed scala aan nuttige en leuke cadeautjes te vinden. En zo is "Eigenhandig" van een beurs met een toch over het algemeen mannelijk karakter uitgegroeid tot een gebeuren voor de hele fa milie. Schoonmaken Een eerste vereiste is dat alle me talen gereedschappen worden schoongemaakt. Bij ernstige verontreiniging eerst met water schoonborstelen en daarna zeker niet nat weghangen. Goed afdro gen en daarna invetten met bij voorbeeld naaimachineolie of met zgn. verlopen (afgewerkte) olie of zuurvrij^ vaseline. Voor de stelen zijn houtconserveringsmiddelen zeker aan te bevelen. Droog viiil kan met de staalborstel worden verwijderd. Eigenlijk moeten de spa, schof fel, hak ed. elke keer na het ge bruik steeds te worden schoonge maakt en verzorgd. Dat geldt zeker ook voor de snoeischaar. Daarvan moeten de snijvlakken goed schoon te zijn. Dan maakt de bek gladdere wonden die sneller helen dan rafelige van een vervuilde en niet scherpe schaar. Met een panspons, schuurpapier en/of een vijl moet u de snijdende delen van de schaar schoon te hou den. Olie regelmatig het draaipunt. Ook doet u er goed aan de span ning van de veer te controleren. Scherpen Ook maaimachines dienen na elk gebruik te worden schoonge maakt. Maar het is nu zeker tijd voor de winterbeurt. Een hand maaier kan men zelf uit elkaar ne men (waarbij men tevens let op slijtage van onderdelen) en weer in elkaar zetten, voorzien van vet waar dat moet. Op zijn minst moet men het droge gras aan de zijkan ten wegpeuteren en de smeernip- pels van olie voorzien. Anders loopt u de kans dat de machine in het vooijaar niet wil draaien. Voor alle maaimachines geldt dat u er goed aan doet nu de mes sen te laten slijpen. In februari en zeker in maart '87 staat u „in de rij" bij de slijperij. Vanzelfsprekend verricht men geen onderhoud aan elektrische maaiers die onder stroom staan of motormaaiers waarvan de motor draait! Bij de laatsten moeten car burateur en luchtfilter steeds schoon worden gehouden om na righeid te voorkomen. Volg de in structies van de fabrikant op, ook ten aanzien van elektrische hegge- scharen en kettingzagen. Oliën dus. Een grote beurt van machi naal tuingereedschap kan ook door de dealer worden uitgevoerd. Daarbij is bijv. slijpen en opnieuw afstellen inbegrepen. Ook de spade, schoffel en andere in de grond „snijdende" gereed schappen dienen te worden gesle pen. Dat kan met de zoetvijl. Het snoeimes wordt op een wetsteen geslepen, waaraan enkele druppels olie te pas komen. Opbergen Het handgereedschap dient op een bereikbare plaats opgehangen te worden bewaard. Er zijn vele op- hangsystemen in de handel. Dit voorkomt eindeloos zoeken, zeker als alles zijn eigen, vaste plaats heeft. Scherpe puntenen snij- of zaagvlakken moeten naar (een plank op) de muur zijn gericht. Die plank voorkomt dat ze bot worden. Kleine reparaties verricht u deze wintermaanden. Niet uitstellen, want dat betekent afstel, en dan zit u in de nesten. Ga ook na of de be strijdingsmiddelen buiten bereik van kinderen zijn opgeborgen! Is de „strikel" waarmee u de zeis tijdens het maaien telkens moet aanzetten niet tot op de draad ver sleten? Koop een nieuwe zeisen strijker of een heuselijk haarappa- raat, waarmee het haren slechts en kele minuten duurt. Denk niet dat zo'n ouderwetse zeis uit degrasmode' is. Veel bezit ters van tweede woningen, waar ze niet al te vaak komen, moeten naar de zeis grijpen om het gras rijp te maken voor de maaimachine. Bij de aanschaf speelt uw lichaams lengte een belangrijke rol. Zeisbla den zijn er smal en breed in diverse lengten. Kinderen tekenen graag op een manier die ontaardt in een onge remde knoeiboel. Berucht zijn dan ook in vele gezinnen de verwoes tingen die met potloden en teken- stiften aangericht worden op het behang en op vlakke muren. Een bekende taktiek is: maak het verbodene legaal, dan hoef je niks meer te verbieden. De binnenkant van hun eigen ka merdeur is een ideaal oppervlak. Maar pak het dan wel goed aan. Bekleed het deurvlak met een stuk hardboard of triplex. Het is om twee redenen beter die plaat er niet op vast te lijmen, maar met kleine koploze spijkertjes te beves tigen. Door (éénzijdig) lijmen kan de deur namelijk krom trekken, en bovendien kun je een gespijkerde plaat later weer gemakkelijk ver wijderen, als de behoefte aan een deurschoolbord voorbij is. Zowel hardboard als triplex heb ben de neiging nogal wat verf op te zuigen voordat er een behoorlijke deklaag is ontstaan. Zet het vlak dus eerst goed in de grondverf, een zo donker mogelijke kleur. Er zul len wel twee lagen nodig zijn alvo rens de schoolbordenverf erop kan. Zorg ervoor dat de laatste Bij tal van klusjes kom je licht te kort om een krachtige werk- of looplamp is niet altijd de beste op lossing. Wat wèl millimetergewijs gericht werklicht geeft is de nieu we 'buiglamp' die uit Amerika naar ons is overgewaaid. Hij bestaat uit een houder/handgreep waarin twee batterijtjes van 1,5 volt ge plaatst worden, een in alle (on)mo- gelijke bochten buigbare 'slang' waardoor de stroom gevoerd wordt en een uiterst fel lenslampje van minieme afmeting dat een straalge- richte lichtbundel produceert, zon der schaduweffecten. Om tot in de diepste diepten van automotor, tv-toestel, sloten of welke andere apparatuur werk licht te laten schijnen kun je het bijbehorende verlengstuk .op de handgreep zetten om de niet-ver- strooiende lichtbundel op het werkobject te richten. En moet je ergens in het donkere hart van een met de vingers onbereikbaar plek je een gevallen schroefje of moertje opvissen, dan schuif je over het lenslampje het eveneens bijbeho rende magneetje... dat pikt het uit zelfs een paar millimeters nauwe kanaaltje feilloos op. Dit produkt is een 'spin-off van chirurgische apparatuur, het lichtslangetje dat via luchtwegen en darmen tot in het binnenste van he lichaam kan kijken. Onze redac tie heeft de flexibele werklamp uit geprobeerd in diverse (overigens niet-medicinale) situaties. Conclu sie: prima stukje gereedschap voor elke doe-het-zelver, voor minder dan drie tientjes te koop, in auto shops, dhz-zaken en warenhuizen. grondverflaag goed glad ge schuurd is. Schoolbordenverf is te koop in zwart en in groen. Om een zo egaal mogelijke afwerking te krijgen kan het best met een verfroller worden gewerkt, een kortharige lamsroller. Zet de verf eerst in drie verticale banen, van boven naar beneden werkend, op. Rol daarna in hori zontale richting de verf uit en ten slotte narollen in weer verticale richting. Zo wordt de verf goed en gelijkmatig verdeeld. Is het nodig een tweede laag aan te brengen, schuur de eerste dan met zeer fijn schuurpapier en verwijder het schuurstof.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15