Chirac bedankt Syrië voor hulp Doek nü uw bungalow vakantie met halfpension! Stalins rechterhand Molotov: partij boven alles Parijs betaalt Iran een miljard dollar OAS bezorgd over nieuwe Britse zone bij Falklands Denemarken: NAVO mag niet ah eerste kernwapens gebruiken Bom in Zuid-Afrika: negentien gewonden Demonstratie Solidariteit NENDOR4DO WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De twee door de Libanese 'organisatie voor revolutionaire gerechtigheid' vrij gelaten Franse gijzelaars zijn gisteravond bij hun aankomst in Parijs door premier Chirac en leden van zijn kabinet op het vliegveld afgehaald. De Franse premier Chirac kijkt grijnzend toe als de 84-jarige Camille Sontag zijn vrouw Blanche omhelst. (foto anp) GUATEMALA-STAD (UPI/RTR/ AFP) - De Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) heeft gisteren haar "ernstige bezorgdheid" uitge sproken over het Britse besluit een exclusieve visserijzone rondom de Falkland-eilanden in te stellen. De bereidheid van Argentinië om het geschil met diplomatieke midde len op te lossen werd door de OAS ondersteund. De organisatie was bijeen op de jaarlijkse Algemene Vergadering van de OAS die momenteel in Gua- tamala wordt gehouden. De nieuwe Britse maatregel om De 54-jarige Marcel Koudari en de 84-jarige Camille Sontag waren in Beiroet door hun kidnappers uit een auto gezet en tegen een muur geplaatst. Ze waren daarna door Syrische autoriteiten meegevoérd en in Damascus aan de Fransen overgedragen. Premier Chirac dankte na de aankomst van de de nu 54-jarige Marcel Koud; Terwijl hij al in februari dit Het allerminst regeringsgezinde dagblad 'Liberation' stelde in jaar van de straat werd opgepakt, hoofdartikel dat dank zij de hulp maakte de 'organisatie voor revolu Syrië bij de vrijlating van de tionaire gerechtigheid' pas afgelo- beide gijzelaars 'de eerste minister pen oktober bekend dat Koudari in zich op elegante manier uit een be- hun macht was. roerde situatie had kunnen red den'. En het blad stelt in hetzelfde hoofdartikel dat de stellingname Chirac - zoals die blijkt uit het door Rudolph Bakker Hoewel deze employé van een Zwitserse firma in Beiroet een vrouw en twee kinderen had, lieten deze ook nooit iets over de kidnap weten. Bij zijn aankomst in Parijs KOPENHAGEN (AP) - Het Deen- parlement heeft gisteren omstreden interview in de 'Was- solytie aangenomen waarin de verklaarde Koudari echter te verlangen zijn kinderen terug te hington Times' - „niet alleen menhang vertoont, maar de pre mier ook toont als menselijk op zijn hoede ten aanzien van het lij- den en de problemen van de Arabi- In gijzeling bevinden zich nu nog sche wereld". In zijn interview ver- i Parijs de rege- de diplomaten Carton en Fontaine, klaarde premier Chirac zich op Syrië, Saoedi- de cameramannen van het tweede hartstochtelijke manier een verde- Algerije voor hun hulp tv-net Cornea en Normandin en de diger van het recht van de staat Li- journalist Kaufmann. Onzekerheid banon op een eigen identiteit, bestaat over het lot van de arabist Michel Seurat, waarvan zijn kid- twee ex-gijzelaars ringen zowel var Arabië en bemiddeling. Uitlatingen van minister van bui- tenlandse zaken Raymond duiden er on Hat He reeerine hnnn koestert nappers hadden laten weten dat hij gering wordt opgeroepen te stre ven naar de totstandkoming van een internationale overeenkomst waarbij de deelnemende landen zich zouden verplichten om in het geval van een conflict nimmer als eerste kernwapens te gebruiken. De resolutie werd ingediend door de oppositie en verplicht de conservatieve minderheidsrege ring om zowel binnen de Verenig de Naties als het NAVO-bondge- nootschap te ijveren voor het laten vallen van het principe van 'flexi ble response', de strategie waarbij de NAVO zich het recht voorbe houdt om in het geval van een oor log met conventionele wapens met het Warschaupact als eerste kern wapens in te zetten. Zowel premier Poul Schlueter als minister van buitenlandse za ken Uffe Ellemann-Jensen waar schuwden de oppositie de afgelo pen weken tegen de resolutie. De afgevaardigden van de minder heidscoalitie onthielden zich ech ter in het parlement van stemming, hetgeen erop duidt dat de regering de kwestie niet zo belangrijk acht dat zij er haar voortbestaan aan verbindt. rondom de Falklandeilanden een economische zone van 200 mijl in te stellen werd gisteren door de OAS omschreven als „een nieuw element van spanning en mogelijk conflict". Bij zowel Argentinië als Groot-Brittanië wordt door de OAS erop aangedrongen alle mo gelijkheden tot onderhandeling aan te grijpen en alle acties na te laten die de „bestaande delicate si tuatie" kunnen veranderen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, zei gis teren tijdens zijn toespraak voor de OAS geen woord over het geschil tussen de beide landen over de Falkland eilanden. Verschillende delegaties hadden verwacht dat Shultz het Amerikaanse standpunt in deze kwestie naar voren zou brengen. In het vliegtuig onderweg naar Guatemala had Shultz al ver klaard dat de Verenigde Staten "geen partij kiezen" in de crisis tussen de twee landen. Ook zouden de Verenigde Staten niet aanbie den te bemiddelen in deze kwestie die Schultz "vooral een vraagstuk van visserij" noemde. De Argentijnse president Raul Alfonsin zal volgende week tijdens een bezoek aan de Verenigde Sta ten een ontmoeting hebben met president Reagan. Volgens de woordvoerder van Alfonsin is het nog niet geheel duidelijk waar, wanneer en waarover beide presi denten elkaar zullen spreken. ADVERTENTIE r op dat de regering hoop koestert ook op de vrijlating van de vijf nog in Libanon gevangen gehouden Fransen. Minister Raymond vertel de dat hij binnenkort ment zal tekenen waarbij de Fran se regering bereid is een schuld vermoord. Zijn lijk werd ech- rfp uiifnnu waö venjiuuru. iijn. ,«h).iJon ter nooit teruggevonden Minister van buitenlandse zaken Raymond liet tijdens zijn tv-inter- nog weten dat zijn land nooit chantage week en alleen met i een miljard dollar uit behulpzame regeringen onderhan .c öctBSlC delde. We laten ons ook niet tot Lange onderhandelingen gingen penleveranties verleiden i deze transactie vooraf, welke onderhiandelingen van Franse zij de voor een belangrijk deel werden beheerst door de wil de Franse gij- wapenleveringen zeiaars die zich in Libanon in sji'i- voor de vrijlating tenhanden bevinden, mogelijk vrij te krijgen. JOHANNESBURG (GDP/AP) - In het Zuidafrikaanse mijnstadje Newcastle zijn gisteren tenminste gijzelaars vrij te krijgen, aldus de 19 gewonden gevallen bij minister met een hint aan het adres montploffing de Verenigde Staten en hun trum en bij spoedig gijzelaars. De Franse regering had al ir In een tv-interview verklaarde eerder stadium geruchten va hand gewezen dat Frankrijk pens aan Syrië leverde in ruil minister van buitenlandse zaken Raymond goede hoop te hebben dat ook de andere gijzelaars spoe- de vrijlating dig op vrije voeten zouden zijg. Hij laars, wilde echter niet met zoveel woor den toegeven dat zijn handteke- Tr,tör\rio\x7 ning onder het document, waar- J-ilLerVieW Iran zijn vordering op Frank winkelcen- rechtbankgebouw. Iran in ruil De meeste slachtoffers zijn zwar- Amerikaanse ten. Aanvankelijk werd er ook mel ding gemaakt van vier doden, maar dit werd door het regeringsbureau voor informatie niet bevestigd. De gewonden zijn in het plaatse lijk ziekenhuis opgenomen. Twee zijn er volgens behandelend ge- Inmiddels heeft het Detainees Parents Support Committe, een groepering die de gang van zaken onder de noodtoestand nauwlet tend in de gaten houdt, gisteren een rapport uitgebracht. Daarin wordt gesteld dat bijna de helft van het aantal mensen van wie bekend is dat zij door de autoriteiten wor den vastgehouden jonger is dan 21 jaar. Ruim 60 procent van hen is jonger dan 25 jaar. Premier Chirac had in zijn rijk kan innen, afhankelijk was ge- streden interview in de i'Washing- titie, die zich in het rechtsgebouw zijn eigen gijze- neesheer Melli Briscoe ernstig j toe. Het informatiebureau van de Zuidafrikaanse regering maakte bekend dat twee politiemannen gewond zijn geraakt. Ook een rechter en een officier van jus- weest van Iraanse toezeggingen over de vrijlating van de gijzelaars. Wel verklaarde minister Raymond dat hij volledig vertrouwen had in de eerlijkheid van zijn Iraanse ambtgenoot. De 84-jarige Camille Sontag was in mei van dit jaar in Beiroet gekid napt, terwijl hij met zijn vrouw op weg was naar het vliegveld. Hij stond op het punt naar Frankrijk terug te keren uit angst voor de gij zelingen om hem heen. Sontag woonde al meer dan dertig jaar in Libanon, was beroepsofficier en voor zijn pensioen nu vijftien jaar geleden nog vertegenwoordiger van Peugeot en Citroën. Vermoord Vreemder was de gijzeling van ton Times' van de Moon-sekte (ter wijl hij meende met de algemeen geachte 'Washington Post' te ma ken te hebben) op bijna ruwe ma nier uiteengezet dat Frankrijk on der zijn leiding een gaullistische buitenlandse politiek voerde in het Nabije Oosten, met het zuivere doel er zijn belangen veilig te stel len en te bewaren. Nadat het er even op leek of Chi rac's politieke loopbaan na dit on gelukkige interview een definitie ve knak gekregen had, heeft de meteen daarop gevolgde vrijlating van de beide gijzelaars zijn ster weer doen rijzen. Tenslotte hadden regeringswoordvoerders in Tehe- i het bekend worden WARSCHAU (AP) - Enkele dui zenden aanhangers van de Poolse verboden vakbond Solidariteit hebben gisteren een niet van tevo- ovren aangekondigde demonstratie boekenwinkel van het winkeïcen- gehouden. Aanleiding van de de- bevonden, raakten volgens het bu- zenden reau licht gewond. De eerste bomexplosie in New castle vond' s middags in of bij trum plaats. Een zwarte en blanke raakten hierbij licht kelijkheidsdag. monstratie was de Poolse onafhan- gewond. De tweede bom ging half uur later af. Deze was in prullebak voor het plaatselijk ge- toen de aanhangers rechtsgebouw geplaatst. Een ver- teit op weg Alleen in de hoofdstad Warschau heeft de oproerpolitie ingegrepen Solidari- de kathe- slaggever meldde telefonisch dat draal van ST. Jan naar het graf van de onbekende soldaat. De politie het personen hierbij gedood ren en twaalf gewond, maar dit be- sloot alle toegangswegen naar richt werd later van regeringszijde graf af alhoewel een delegatie gecorrigeerd. De bomontploffingen in New castle vallen samen met een proces ran na nei penena women van nei in Pietermaritzburg, waarbij twaalf hoofdstad riepen leuzen als "onaf- Inte^êw verSd dat d^I^ P<™nen terecht staan op beschut- hankel^he^dy'^rjtadzon- diging van hoogverraad, terrons- der Solidariteit en zy nepen de me, en het plegen van bomaansla- namen van leiders gen. i intelligente po- personen toestemming kreeg n een krans te leggen. De demonstranten in de Poolse den vakbond. Kom in november of december in olie rust genieten von de natuur en... de vele verrassingen von Vendorado. Vriendelijke bungalowparken: loohorst en Weerterbergen in het mooie Limburg of Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Met 5-sterren luxe en... het komfort van holfpension voor een bescheiden prijs! Langweekend vanaf f 145,-* p.p. 21 t/m 24 nov., 28 nov. t/m 1 dec., 5 t/m 8 en 12 t/m 15 dec. Midweek vanaf f 165,-* p.p. 24 t/m 28 nov., 1 t/m 5,8 t/m 12 en 15 t/m 19 dec. Week vanaf f 235,-* p.p. 21 t/m 28 nov., 28 nov. t/m 5 dec., 5 t/m 12 en 12 t/m 19 dec. Min. 2 peis. per bungalow. Verblijf in 2-, 3-, 4-, 5- of 6-pers. bungalow. End toeristenbelasting of dekbedlinnen, enen. andere toeslagen. Geldt niet voor reeds geboekte vokanties. Evf. andere kortingen vervollen bij deze aanbieding. Beslis nü: er is slechts een beperkt aonlal bungalows beschikbaar. Reserveer vandaag nog bij ABN Bank of Vroom 8 Dreesmonn. Of bel direkl de Vendorado Reserveringstentrale: 020-65 65 65 (mo. t/m vr. van 9 tot 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur). de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom Scheepsramp Een Haïtiaans radiostation heeft gemeld dat circa 200 mensen zijn verdronken bij het zinken van een veel te zwaar beladen Haïtiaans vrachtschip. De ramp vond plaats in de buurt van het eiland La Go- nave, op veertig kilometer afstand van de haven van Port-au-Prince. Het katholieke radiostation 'So- leil' op La Gonave meldde dat de boot overladen was met goederen en mensen die naar de markt gin gen. Daardoor zou het schip zijn gekapseisd. Volgens het radiosta tion hebben 25 tot 30 mensen de ramp overleefd, maar zijn er zeker 200 doden. Vanunu Bij de arrestatie van de vroegere nucleaire technicus Mordechai Vanunu heeft Israël geen enkele Britse wet overtreden. Dit heeft premier Sjamir van Israël ver klaard. Hij reageerde met deze uit spraak op verzoeken van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen om opheldering over de omstandigheden waaronder Vanu nu gearresteerd en naar Israël overgebracht is. De Israëlische premier zei met geen woord waar Vanunu, die terecht moet staan op beschuldiging van verraad en spio nage, zich voor zijn arrestatie be vonden heeft. Queen-mum Koningin-moeder Elizabeth van Engeland is gisteren voor een rust kuur in een ziekenhuis in Londen opgenomen. De kuur is noodzake lijk vanwege een verwonding aan een been die zij drie weken gele den tijdens haar verblijf in Schot land opliep, zo heeft een woord voerder van het koninklijk huis meegedeeld. In een verklaring van het Claren ce House in Londen werd bekend gemaakt dat de 86-jarige koningin moeder naar verwachting een paar dagen in het Londense King Ed ward VII ziekenhuis zal moeten blijven. LEIDEN - De grafieken laten niet veel te raden over. De 'zuiveringen' die Stalin voor en na de Tweede Wereldoorlog doorvoerde, zorgde voor overvolle strafkampen. Wat begon als het wegwerken van par tijleden die zich niet 'loyaal' tegen over het Stalinbewind opstelden, liep uit op massale arrestaties. Het strafrecht werd gebruikt om velen 'op te bergen'. Op eenvoudi ge diefstal stond bij voorbeeld een minimum-straf van vijfjaar. Stalin hoefde niet meer te doen dan de door Bart Jochems geldende rechtsregels toe te pas sen. Met de stok die het strafrecht hem leverde sloeg hij velen om de oren. In 1953, vlak voor Stalin's dood, laten de statistieken zien dat het aantal gevangenen tot tien maal zo hoog is opgeschroefd onder zijn bewind. De gemiddelde vrijheids straf ligt rond de zes jaar. „De touwtjes", zo verklaart Rus land-deskundige Van den Berg, verbonden aan de Leidse universi teit, „waren strak in handen van Stalin. Maar Molotov en anderen waren wel degelijk in staat enige invloed uit te oefenen op Stalin's besluiten. Ze konden af en toe ook zelf aan Stalin's touwtjes trekken". Dat is dan ook wat Molotov te verwijten valt; hij zat altijd met de armen over elkaar, heeft nooit iets ondernomen tegen Stalin's maatre gelen. Wilde dat in veel gevallen ook niet. Vlatsjeslav Michailovitsj Molotov stond voor een aantal ideeën en programma's. Dat er mensen bij betrokken waren, acht te hij van geen belang. in tegenstelling tot wat neüen het algemeen gebruik in de Sow- jet-Unie blijkt, werd over de machtsstrijd binnen het Kremlin vroeger veel minder geheimzinnig gedaan. Zo is bekend dat Lenin geen bijzonder hoge dunk had van Molotov, destijds actief in het mili tair-revolutionaire comité. Molotov speelde in de Russische revolutie van 1917 een belangrijke rol, maar naderhand zag Lenin in hem niet meer dan een soort boekhouder, een man met weinig inspirerende ideeën. Von Ribbentrop Pas onder het regime van Jozef Stalin kreeg Molotov vaste voet aan de grond in de Raad van Volks commissarissen. Van eind 1930 tot mei 1941 mocht hij zich voorzitter van die raad, dus premier noemen. In 1941 nam Stalin die functie van Molotov over en trok daarmee de twee zwaarste posten in de Sowjet- Unie aan zich; hij was al secretaris generaal en werd nu bovendien premier. In het binnenland had Molotov veel van doen met de economische hervormingen, de vij jarenplannen werkte hij verder uit. De collectivi sering van de landbouw, voor een deel het werk van Molotov, kostte zo'n tien miljoen Russen het leven, zo melden de grafieken van 1933. Toch hield de partij een jaar later een congres dat bekend werd on- der de naam 'Congres van de over winnaars'. De overwinning werd er gevierd; de collectivisering was een feit. Onder Stalin's vleugels werd Mo lotov in het vooijaar van 1939, hij was toen ook premier, minister van buitenlandse zaken. Hij volgde Lit- vinov op, die een verdrag met Groot-Brittannië en Frankrijk voorstond en wordt gekenschetst als een 'nette' figuur in de Stalin- periode. „De onderhandelingen tussen de Russen en beide landen liepen in dat jaar stuk. Geruchten wilden dat Stalin al eerder, voor 1939, toenadering had gezocht tot het nazi-Duitsland van Adolf Hitler. Met het afbreken van de onderhandelingen met Frank rijk en Groot-Brittannië, de Rus sen gaven met name de Britten de schuld van die mislukking, was de weg voor Molotov vrij om een pact te sluiten met Von Ribbentrop, de Duitse minister van buitenlandse kenuen net pact op 23 augustus zaken", aldus Van den Berg. 1929. Op 31 augustus was vond de vergadering van-het Comité plaats. Van den Berg haalt een verslag Hier staat te lezen dat de leden 's van de vergadering van het Cen- avonds om half acht bijeen kwa- traal Comité te voorschijn. „Molo- men en dat de vergadering duurde tov en Von Ribbentrop onderte- 'tot de zon weer opkwam'. Toen was het verdrag geratificeerd en enkele uren later al viel Hitier Po len binnen", aldus Van den Berg. Cynisme „In zijn rede voor het Centraal Comité heeft Molotov gewezen op de mislukking van toenaderings pogingen tot de Fransen en Brit ten. Zijn verweer op het feit dat hij met fascistisch Duitsland in zee was gegaan geeft weer hoe cynisch Molotov zich opstelde in de inter nationale politiek. Hij verdedigde het pact met de verklaring dat de politieke kunst bestaat uit pogin gen het aantal vijanden van Rus land te verminderen. Hij verklaart dat in de buiten landse politiek voorop moet staan 'het streven om van vijanden van gisteren goede buren van vandaag te maken'. 'Goede buren' zijn vol gens Molotov niet 'vrienden'. Deze redenering geeft zijn cynisme goed weer", meent de Sowjet-deskundi- ge. In de net opgerichte Verenigde Naties zorgt Molotov als de Russi sche minister van buitenlandse za ken voor de nodige veto's in de Veiligheidsraad. In 1949 gaat het fout. Zijn joodse vrouw, van wie werd beweerd dat ze in nauw con tact stond met Stalin's vrouw voor dat die zelfmoord pleegde, wordt gearresteerd. Molotov krijgt in 1950 zijn congé als minister van buitenlandse zaken. Van den Berg: „Vanaf dat mo ment is de positie van Molotov in het Politbureau duister. Waar schijnlijk heeft hy er geen enkele invloed. Verhalen wilden zelfs dat hij in 1952 op de nominatie stond om 'gezuiverd' te worden. De dood van Stalin in 1953 verhinderde dat. Malenkov volgde Stalin op als voorzitter van de Raad van Minis ters en Molotov mocht zich tot de ondervoorzitters rekenen". Stalin's dood luidt een periode van machtsstrijd in. Chroestsjov, de nieuwe secretaris van het Cen traal Comité, wil de relaties met Ti to, door Stalin in 1948 verbroken, aanhalen. Chroestsjov bezoekt Ti to, maar Molotov, dan nog minister van buitenlandse zaken, mag niet mee. De bom barst tenslotte in 1957, tijdens discussies over her vormingen in de Sowjet-economie. Verbannen Het Polit-bureau onderneemt een poging Chroestsjov af te zet ten, maar deze heeft zich in de voorgaande jaren verzekerd van uitgebreide steun in het Centraal Comité. De poging mislukt en het driemanschap dat Stalin opvolgde moet het ontgelden. Van den Berg: „Het Comité neemt dan een resolu tie aan waarbij Molotov uit het Po litbureau wordt gegooid. Zyn de besluiten van het Comité normaal fc gesproken eenstemmig, in dit ge val onthoudt Molotov zich van stemming. Anderen, zoals Malen kov, stemden dus vóór toen het om hun éigen afzetting ging". Molotov wordt 'verbannen' naar Mongolié, waar hy de post van am bassadeur 'mag' gaan bekleden. De grote Sowjet-encyclopedie van 1974 meldt hem af met '1962: met pensioen'. „Tevoren had hij nog zijn partyboekje moeten inleveren en werd verder behandeld als 'niet- persoon'. Maar zyn rehabilitatie zet in met de vermelding in de encyclopedie. Werd hy in de uitgave uit de jaren '60 niet vermeld, Molotov duikt weer op in die van 1974. Er staan geen aantekeningen van slecht ge drag in het boekwerk; normaal laat men dat niet na. In 1984 mag hy zich zelfs weer partijlid noemen", zegt Van den Berg. Volgens Van den Berg is het nu alleen nog de vraag waar Molotov zal worden begraven. „Partijbon zen mogen op een plekje in de Kremlin-muur rekenen, maar het lijkt me waarschijnlijker dat hij er gens op een doodnormale begraaf plaats terecht komt. De rehabilita tie van een man als Molotov kan niet veel verder reiken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7