Voorschotens buurthuis op straat Iedereen begint eraan vanuit bepaalde idealen 'Verkeersproblemen worden steeds erger in Wassenaar' Verhuizing naar Lindehoeve volstrekt onacceptabel 'Snel besluit Meubelplein' Geen geld en ruimte voor nieuwe stichting Leiderdorp Kinderen Zoeterwoude moeten lang op komst Sint wachten Hoog bezoek in Duinrell Botsing op Hoge Rijndijk 'Te weinig controle op naakt,loperij' Begroting '87 Wassenaar Geen 'poepscooter', wel studie naar het probleem 'Nee' tegen EHBO-post en ambulance WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 VOORSCHOTEN - Het Voorschotense buurthuis Vliet- wijk moet begin volgend jaar uit het gebouwtje van de ijslub. In een gesprek met de gemeente weigerde het be stuur van de vereniging gisteravond met opzeggen te wachten tot een andere accommodatie is gevonden. Mor gen komt er spoedoverleg tussen gemeente en buurthuis, maar de vooruitzichten zijn somber. DEN HAAG/LEIDERDORP Het provinciebestuur vraagt de voor zitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van Sta te om een zogenoemde versnelde behandeling van de Kroonberoe- pen die tegen bestemmingsplan Elisabethhof in Leiderdorp zijn ingesteld. Aanleiding hiervoor is de vernietiging onlangs door de afdeling rechtspraak van de Raad van State van de verklaring van geen bezwaar die de provincie ten behoeve van de bouw van het Meubelplein in Elisabethhof heeft afgegeven. Op grond hiervan kon de gemeente de bouwvergunning verlenen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft die verkla ring van geen bezwaar onder meer vernietigd omdat er nog geen zekerheid bestond of de Kroon het bestemmingsplan Eli sabethhof geheel of gedeeltelijk zou goedkeuren. „En die onzeker heid bestaat nog steeds", aldus het provinciebestuur. De provincie wijst erop dat het met het oog op de gevolgen van de genoemde uitspraak, zowel voor de provincie zelf maar ook voor de gemeente Leiderdorp, de on dernemers op het Meubelplein en andere belanghebbenden, van groot belang is dat er op korte ter mijn een Koninklijk Besluit komt over bestemmingsplan Elisabeth hof in Leiderdorp. In afwachting van de reactie van de Raad van State op het verzoek om versnel de behandeling zegt de provincie toe geen nieuwe beslissingen over bouwplannen in Elisabethhof te zullen nemen. OEGSTGEEST - "Drie, drukke spannende jaren" waarin zo'n ne gentig keer moest worden verga derd, gingen eraan vooraf. Giste ren was het zo ver en ging de eer ste paal van het Oegstgeester cen traal wonen project de grond in. Na het feestje, enkele maanden terug, van Deenen en andere bij de 50-plussersflat betrokken Oegst- geestenaren stonden de schijnwer pers gistermiddag in Haaswijk ge richt op Pauline Verkerk, voorzit ter van de bewonersvereniging Centraal Wonen Oegstgeest. Dee nen en Verkerk hebben gemeen dat zij in Haaswijk projecten leid den waarmee aan specifieke woon wensen wordt voldaan. Het grote verschil is gelegen in de mate waarin de gemeente medewerking heeft verleend. Deenen moest de nodige scepsis overwinnen, Ver kerk heeft volgens eigen zeggen heel veel medewerking gehad en was veel dank verschuldigd aan volkshuisvestingswethouder me vrouw Blom (VVD) en oud-wet houder Van Hazel (ruimtelijke or dening, CDA). Waarmee zeker niet is gezegd dat zij en de andere 'centralen' een makkie hebben gehad. Ook de cen tralen hebben heel veel moeten praten. Met elkaar, met de archi tect bij wie ze honderd procent in spraak hadden, met de provincie, de gemeente, de woningbouwver eniging Buitenlust die zeven van de dertien wooneenheden zal ver huren, met het Bouwfonds Neder landse gemeenten en met de nota ris. Pauline Verkerk: "Voor cen traal wonen zijn geen regelingen. Extra probleem in ons geval was dat het project en huur- en koop woningen behelst". Alles alles goed gaat staat in juli 1987 in deelplan VI van Haaswijk, min of meer langs de Haarlemmer- trekvaart, een hofjesachtig bouw werk: veertien woningen in een U- vorm gegroepeerd rondom de ge meenschappelijke tuin. Centraal wonen is al lang niet meer uniek meer, maar wel in Oegstgeest. Wat dit project nog meer bijzonder maakt is dat er vijf verschillende typen woningen in zyn opgeno men: premie A en premie C koop woningen, twee typen huurwoning en één vrije sector exemplaar. Geitenwollen sokken Behalve de zelfstandige woon eenheden komt er een centrale ruimte voor het samen koken en eten en het samenzijn en een ge meenschappelijke tuin, wasmachi neruimte, hobbyruimte en ber- Een ambtenaar kan niet zeggen hoe het nu verder moet, terwijl buurthuiswerker Jaap Bruijn weet dat er geen andere accommodatie is. "De gasten staan straks op straat", zegt hij. "Of ze het pikken? Ik denk van niet". Een verhuizing naar het jongerencentrum De Lin dehoeve, waar wethouder L. Mar selis vorige week op zinspeelde, is "volstrekt onacceptabel". "Het is het slechtste alternatief', zegt de tweede buurthuiswerker, Bart Nobbe. De bezoekers van het buurthuis, zo'n 30 jongeren tussen de 14 en 22 jaar, voelen zich in dat jongeren centrum totaal niet thuis. Ze het als "een vijandige plek", ze de neiging krijgen tot ziek' Sommigen werden dan ook v< enkele jaren geschorst. De Vlietwijkse jongeren die het buurthuis komen, zijn zi wijkgebonden en hebben grote be hoefte aan vrijblijvende activitei ten. Het buurthuis voldoet aan de behoefte door zo vaak mogelijk de deuren gewoon te openen en gele genheid te bieden voor soosactivi- teiten: darten, videokijken, dam men, schaken en tafeltennissen. De Lindehoeve is anders. Het open jongerencentrum heeft niet zo'n in loopfunctie en vindt activiteiten heel belangrijk. Bardiensten In november 1984 betrok het buurthuis het scheve, tochtige ijs clubgebouwtje, waar steeds vaker mensen door de vloer zakken ("erg lang kan het niet meer staan", al dus de gebruikers). Afgesproken werd dat het bestuur het gebouw tje opknapt, huur betaalt en de kosten van gas, water en licht draagt. Andere voorwaarde is dat tijdens ijstijden het buurthuis in pakt en medewerkers de hele dag bardiensten draaien. En juist dit laatste heeft het buurthuis genekt, aldus een beroepskracht. Zodra het buurthuis aankondig de geen mankracht te hebben om continu een bardienst te draaien, wilde het bestuur de huur opzeg gen. Aanvankelijk werd gesproken over 1 december. Maar omdat con tractueel is geregeld dat de ijsclub een opzegtermijn van twee maan den in acht moet nemen, kan het buurthuis er niet voor 1 januari worden uitgezet. Het harde stand punt komt wat vreemd over, zeker omdat in Nederland de kans op lange ijswinters nooit zo groot is. Helaas is geen van de ijsclub-on- derhandelaars bereikbaar en wil de gemeente-ambtenaar niets meer kwijt dan dat hij morgen, tijdens het spoedoverleg, duidelijkheid wil hebben. De buurthuiswerker legt alvast op tafel dat de nieuwe accommodatie niet zo groot hoeft te zijn als het ijsclubgebouwtje. De grote zaal valt nu niet goed in te delen, terwijl de stookkosten bo vendien hoog zyn: "Alles wat je stookt, gaat er gelyk weer uit". LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp staan overduidelijk niet te juichen over de geboorte van een nieuw initia tief in hun woonplaats, de 'Stich ting Leefbaar Leiderdorp'. In de besluitenlijst die van elke Ben W- vergadering wordt gevraagd komt ook het verzoek om ruimte en een gesprek van de Stichting ter spra ke. Wat schrijven burgemeester en wethouders als reactie: kennis te hebben genomen van de doelstel lingen van de stichting en een na dere toelichting niet noodzakelijk te achten. "Voorts is het ongebrui kelijk dat het voltallige college een gesprek heeft met een Leiderdorp- se groepering of instelling". Het verzoek om subsidie wordt afgewezen. "Instellingen met der gelijke ruime doelstellingen, zoals bijvoorbeeld ook politieke partij en, worden van gemeentewege niet gesubsidieerd", wordt daarvoor als argument gegeven. 'Nee' klinkt het ook op de vraag van Stichting Leefbaar Leiderdorp of er ruimten binnen het ge meentehuis beschikbaar gesteld kunnen worden. Dat "past niet binnen het gevoerde beleid", heet het. ZOETERWOUDE - Sinterklaas arriveert dit jaar wel heel laat in Zoeterwoude. De goedheilig man komt op 2 december in het dorp aan. Dan resten hem nog maar drie dagen tot zijn ver jaardag. Waarom zo laat? "We hadden geen andere mogelijkheid" legt een woordvoerder van de win keliersvereniging WIZOop wier uitnodiging de sint naar Zoeterwoude komt, uit. "We hadden het gepland op 21 no vember. Maar toen zijn we gaan navragen en bleek dat Sinterklaas pas een dag later via de tv aankomt. Dat kan dus niet". "Toen dachten we: dan op koopavond, de 28ste. Kon ook niet omdat de muziek die avond bezet was. Dan ga je zoe ken en uiteindelijk kwamen we op die 2e december uit. De win kels zijn dan 's avonds ook open, vandaar.." Nog iets opmerkelijks aan de intocht: de goedheiligman arri veert te voet en niet, zoals de traditie wil, per paard. Volgens de WIZO-man is hij nog fit ge noeg voor een voettocht door het dorp. Bovendien is er aan de in tocht een lampionnenoptocht gekoppeld voor kinderen, dus is het wel zo leuk als de oude baas meeloopt. Voor de agenda alvast: 2 de cember dus, zeven uur 's avonds, Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Vooraf kunnen kinderen daar hun schoen zet ten, een dag later zit daar wat in. De sint zelf loopt vanaf het Muziekcentrum door Zoeter- woude-dorp en arriveert rond kwart voor acht op het dorps plein. Burgemeester Houdijk, eveneens te voet, wacht hem daar op. Naar de Rijndijk gaat hij niet. Dat zou .net even teveel van het goede zijn, zo zonder schimmel. WOENSDAG Leiden Leids Volkshuis - Apothekersdijk, film 'Last grave at Dimbaza' i.k.v. Solidari- teitscampagne met het verzet in Zuid- Afrika, 20.30 i Kapelzaal K&O - Gitaarconcert Nettie van der Loo, 20.15 i Hartebrugkerk - kamerensemble Colog- na, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, thema-avond over bouwen en wonen van 'Vrouwen ontmoeten v Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 9, milieu informatieavond, 19.30-22.30 i DONDERDAG Leiden Buurtcentrum Dijk 33 - Apothekersdijk, 'Open Dag' voor ouderen van 55 jaar e ouder, 10 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, rommel markt, 10-16 i Pand - Caeciliastraat 18, bijeenkomst Nederlandse Ver. van Huisvrouwen met als spreker politie-inspecteur en schrij ver Baantjer, 14 i WASSENAAR - Drie staatsraden van de Raad van State hebben gis teren een werkbezoek gebracht aan het Wassenaarse recreatiepark Duinrell. De heren van het hoogste rechtscollege praatten vanmorgen over het Kroonberoep tegen het bestemmingsplan ter plaatse en wilden zich tevoren goed oriënte ren. Ze hadden vooral aandacht voor de manege, die uit het park moet verdwijnen, en de maximale bouwhoogte. Het huidige bestemmingsplan heeft het over een maximum v; 8,5 meter, terwijl op 15 procent v; het grondgebied 15 'meter hoge ken mogen komen. Duinrell wil de grens optrekken naar 28 meter. Volgens de advocaat van het park zou dat de groene aanblik niet beïnvloeden en tijdens de zitting van oktober nodigde hij de Raad van State uit om dat met eigen ogen te bekijken. Het aanbod werd aangenomen, al benadrukte de Raad van State ,de eigen verantwoordelijkheid. M.J. Zaalberg, voorzitter van de woningbouwvereniging 'Buitenlust' en Pauline Verkerk, voorzitter van de bewonersvereniging, zijn helemaal klaar voor het slaan van de eerste paal voor het veelbesproken centraal wonen project in het Oegstgeester Haaswijk. (foto Wim Dijkman) Project centraal wonen in Oegstgeest LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20 ging. Het zijn die voorzieningen die er een centraal wonen project van maken. Verkerk benadrukt herhaaldelijk dat behoud van pri vacy voorop staat. Bewoners die zich aan de gezamenlijkheid ont trekken worden daarvoor niet ge straft. Er zijn geen regels met be trekking tot het aantal keren dat er samen moet worden gegeten, "in godsnaam niet", smeekt een toe komstige bewoner. En: "Juist door dat soort regels vallen groepen uit elkaar". Anderzijds durft Verkerk er vanuit te gaan dat er veel van de gezamenlijkheidsfilosofie zal wor den bewaarheid. "Iedereen begint eraan vanuit bepaalde idealen. Die worden in meer of mindere mate nagestreefd. Er zal hoe dan ook sprake zijn van meer contacten, er zijn meer mogelijkheden om op el kaar terug te vallen dan by traditio nele woningbouw". De toekomstige bewoners van de 13 wooneenheden zijn afkomstig uit alle leeftijdscategoriën en socia le klassen. Van jongere tot gepen sioneerde, van uitkeringsgerech tigde tot fysiotherapeut. Het is dat aspect dat een 65-jarige gepensio neerde hoogleraar, die de verslag gever aanschiet, zo heeft aange trokken tot dit project. "Was u de gene die zo'n naar verhaal heeft ge schreven over centraal wonen, dat het zo'n typisch geitenwollen-sok- ken-achtig gebeuren is", gaat hij direct in de aanval. Nu woont de hoogleraar nog aan de Rhijngeesterstraatweg. Zijn vrouw begon erover. Werd het huis nu de kinderen de deur uit waren niet wat al te groot? Ze zagen en hoorden van qua leeftijd en situa tie vergelijkbare mensen "die al dood waren toen ze nog begraven moesten worden". "U kent dat wel: eerst gaan ze nog naar de kerk, dan krijgen ze een griepje, slaan een paar keer over en worden al gauw helemaal nergens meer gezien. Contacten met jonge mensen hou den je jong, bovendien". En: "Je le vert wel wat privacy in, ja. Maar op deze weréld krijg je nu eenmaal niets voor niets". Pauline Verkerk weer: "Al het werk dat je erin hebt gestoken zou inderdaad wel eens niet helemaal kunnen opwegen tegen de mate waarin je verwachtingen worden ingelost, maar dat hoeft niet per se teleurstellend te zijn. Er zullen al tijd perioden in iemands leven zijn dat hij liever met niemand wil pra ten. Natuurlijk kun je straks niet spreken van een geslaagd project als iedereen zich terugtrekt in zijn eigen woning en daar blijft zitten. Maar het zit er niet in dat dat ge beurt. We hebben elkaar de afgelo pen drie jaar goed leren kennen en we hebben al herhaaldelijk op één lijn gezeten". ZOETERWOUDE - Een 30-jarige Zoeterwoudenaar moest gisteren met hoofd-, rug- en armletsel en een gebroken been worden overge bracht naar het Leidse Diacones- senhuis nadat hij zonder goed uit te kijken een mislukte poging had gedaan de Hoge Rijndijk vanaf een fietsersoversteekplaats, over te ste ken. De 53-jarige Alphense bestuur der van een personenauto kon de ongelukkige Zoeterwoudenaar niet meer ontwijken. Burgemeester wil geen illusie-politiek voeren WASSENAAR - "We moeten geen illusie-poli tiek voeren. De verkeers problemen zullen in Was senaar waarschijnlijk al leen maar groter worden". Met deze ontnuchterende woorden vatte burge meester en portefeuille- WASSENAAR - Het Wasse naarse CDA-fractielid Vreug- denhil vindt dat er te weinig ge controleerd wordt op naaktre- creatie buiten de daartoe aan gewezen delen van het strand: "men komt steeds meer geheel ontklede recreanten tegen op plekken waar dit niet is toege staan", aldus het raadslid bij de bespreking van de portefeuille openbare orde. Burgemeester Schoute erkende dat de bebor- ding te wensen over laat, maar wenste het beeld te corrigeren dat er niet tegen de illegale naaktlopers wordt opgetreden: "die mensen worden nogal eens naar het naaktstrand ver wezen. Het geven van een be keuring lijkt mij in deze te ver houder Schoute de dis cussie over het verkeers beleid kernachtig samen. Randsteden hadden veel lof voor het optreden van Schoute als portefeuillehouder, na de jaren van Staab waarin het verkeers beleid maar magertjes was. Ap- troot (VVD) nodigde de raad uit de verkeersnota uit 1980 "op te frissen" en meer aandacht te schenken aan de verkeersknel punten. Schelhaas (CDA) meende dat er in het verleden ernstige fouten zijn gemaakt, zoals de aanleg van doorgaande wegen ("raceba nen") en het te lang vasthouden aan illusies als de Leidse Baan. De toekomst zag hij somber tegemoet. In het jaar 2000 zou volgens Schelhaas de kans bestaan op continue filevor ming op de N44 bij Den Deyl. Hij betwijfelde de realiteitswaarde van allerlei grote plannen als de Noordelijke Randweg en de on dertunneling van de Rijksstraat weg. De christen-democraat wil op korte' termijn vooral aandacht voor "kleine dingen" als visuele versmalling van wegen, het con sequent voorrang geven van het plaatselijke verkeer en een ver gaan" scherote cbntrole op te hard rij- WASSENAAR - De Wassenaarse raadsfractie van de PvdA heeft via een motie getracht het college te bewegen tot de aanschaf van een zogenaamde "Poepscooter". De motie voor de aanschaf van de "gemotoriseerde hondenuitwerpselen-ophaler" leidde tot de nodige hilariteit. Desalniettemin bleek Goulooze zijn motie se rieus bedoeld te hebben: "in het collegeprogram hebben wij voor nemens gedaan in het kader van het schoonhouden van straten en de bevuiling door honden. Mijn motie is een suggestie tot uitvoe ring van het collegeprogram". Nadat de liberalen hun gezichten weer in plooi hadden gebracht deelden zij bij monde van fractievoorzitter Aptroot mede de motie niet te steunen, wegens het ontbreken van een financiële dekking voor het plan. Toch bleken ook zij behoefte te hebben aan een nadere bestudering van de problemen. Goulooze grapte dat hij voor de financiële dekking had gedacht aan het fonds gladheidsbestrijding, waarop de raad in lachen uit barstte. Wethouder Cocheret de la Moriniëre raapte de hem toegewor pen handschoen wel op en beloofde de raad in de komende maan den op het probleem van de hondenpoep terug te komen. Hij meende echter dat het vooral een kwestie van de burgers is "zij moeten hun honden in de hand houden", meende hij, waarop weer een lachsalvo uit de raad volgde. den. "Maar Wassenaar zal - naar ik vrees - moeten leven met een steeds drukker wordend ver keer", constateerde ook hij. Vooral PvdA-fractievoorzitter Goulooze zwaaide de burge meester veel lof toe voor zijn aanpak van de verkeersproble men. In zijn betoog pleitte hij voor aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg, een opvat ting die indruist tegen de stel- lingname van de Haagse PvdA- fractie. De Vries (D66) vroeg vooral aandacht voor het terug dringen van het verkeersaanbod op de Rijksstraatweg. Portefeuillehouder Schoute benadrukte dat hij tegen zowel verbreding als ondertunneling van de Rijksstraatweg is: "die weg moet alleen veiliger wor den". Laatstgenoemd doel wenst hij te bereiken door intensief overleg met de andere overhe den. WASSENAAR - Als het aan het college van B en W ligt komt er in Wassenaar geen EH BO-post, noch een uitrukpunt voor de ambulance. Met deze mededeling haalde wethouder Greep een dikke streep door twee wensen die in het college program zijn geformuleerd. Er zou momenteel gewoon geen geld voor zijn. "Binnenkort krijgt U een notitie waarin wy aantonen dat een EHBO-post niet nodig en niet mogelijk is". Ook de kosten voor een eigen ambulance-uitrukpunt zouden te zwaar op de Wassenaarse be groting drukken: "we hebben onze ambulances verkocht en in het weekeinde zou het perso neel voor rekening van Wasse naar komen", aldus de wethou der. Volgens Greep tonen rap porten aan dat het huidige sys teem, met uitrukpunten buiten Wassenaar, prima functioneert. De raadsfracties betreurden het dat zo kort na de vaststel ling van het collegeprogram al blijkt dat de wensen niet gerea liseerd kunnen worden. PvdA- Wethouder Greep gaf een deel van de schuld hiervoor aan zijn VVD voorgangster: "die heeft dit beleid geen handen en voe ten gegeven". Over de wense lijkheid van zowel de EHBO- post als het uitrukpunt zei hij niet met de raad van mening te verschillen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2