5 D T Valse start in Groningen Bouwer: 'Dit is geen oplossing' Belangstelling van Roda JC voor De Roode Spanje blij met Keizer Oranje kan niet imponeren UEFA's houden de schade beperkt Sparta ontstemd over omzetting van duel met FC Den Haag WOENSDAG 12 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Roda JC heeft belang stelling voor Leidenaar Ron de Roode. De 21-jarige voetballer is momenteel bankzitter bij FC Den Haag. De huidige trainer van de PAPENBURG (DPA) - Voor ruim achtduizend toeschouwers heeft de Nederlandse UEFA-jeugd ver rassend sterk gespeeld tegen de Westduitse leeftijdgenoten. In Pa penburg werd het gistermiddag weliswaar 2-1 voor West-Duitsland, maar bleven de Nederlanders, in de leeftijd van 16 tot 18 jaar. rede lijk op de been. Feyenoorder Regi Blinker was de uitblinker in de oe fenwedstrijd. Oranje, onder begeleiding van de voor Dick Advocaat ingevallen Bert van Lingen, kwam in de 26ste minuut op voorsprong door Van den Anker van Go Ahead Eagles. Tot de zeventigste minuut hielden de jonge Nederlanders goed stand. De Westduitse coach Berti Vogts had, in de laatste poging zijn team een impuls te geven, vier wissels toegepast. Daardoor kwam er in derdaad meer vaart in het West duitse elftal. Fincke (Hamburger SV) en Schneider (Bayern Mün- chen) scoorden binnen een minuut voor West-Duitsland, dat daarmee zijn veertiende zege op Nederland behaalde in 22 ontmoetingen. De karakteristiek is: UEFA-jeugd (tot 18 jaar), oefen wedstrijd West-Duitsland - Neder land 2-1 (0-1) 26. Van den Anker 0- 1, 71. Fincke 1-1, 72. Schneider 2-1. Scheidsrechter: Heitmann (WD1), toeschouwers: 8500. Schapendonk moet zich verantwoorden voor rechter MAASTRICHT (GPD) - Nico Jongen, ex-manager van MW. en mr. J. Goumans, ex-be stuurslid van diezelfde club, hebben besloten tot een kort geding tegen oud-MW'er Cees Schapendonk, in verband met diens uitlatingen afgelopen week in het weekblad Voetbal International. Daarin beschul digde Schapendonk, Jongen en Goumans in een artikel van malafide praktijken waardoor hij financieel volledig aan de grond is komen te zitten. Het kort geding dient op 27 november 's ochtends voor de president van de rechtbank in 's-Hertogenbosch. Geëist wordt dat Schapendonk zijn beschuldigingen terug neemt en deze in de toekomst niet meer herhaalt, op straffe van een dwangsom van 2000 gulden per overtreding. Limburgse eredivisieclub. Rob Baan. is een oude bekende Ron de Roode. "Ik heb", aldus Baan. vorig jaar nog oefenmeester in het Zuiderpark, "aan De Roode goede herinneringen overgehou den. Voor mij is Ron een goede ere divisie-voetballer". Baan kan het daarom niet begrij pen dat de blonde Leidenaar op de bank, naast de technische staf Pim van de Meent/Leo Steegman is be land. "Ik heb via via gehoord dat Roda belangstelling voor me heeft", reageert De Roode, die evenwel niet echt staat te trappe len om de Randstad te verlaten. "We zien wel wat het wordt. Er moet toch eerst aan een paar voor waarden voldaan worden, wil ik toehappen. Roda zal bijvoorbeeld voor huisvesting moeten zorgen. Ik ben niet van plan om per dag zes uur in een auto te gaan zitten". Het gerucht als zou De Roode reeds dit seizoen in het shirt van Roda JC gaan spelen, is ook de Lei denaar ter ore gekomen. Hij: "Rondom de winterstop al zou ik naar Limburg moeten verhuizen, maar dat is een kwestie van af wachten. Ik wil graag op het hoog ste niveau blijven spelen. Bij Den Haag kom ik momenteel niet aan de bak, af en toe mag ik een kwar tiertje invallen. Dat is niet echt be vredigend" Het lijkt er vooralsnog op dat De Roode tot het eind van het seizoen aan Den Haag verbonden zal zijn, want Roda is niet van plan zich "tussentijds te versterken", aldus Baan. "Wanneer de Roode en Den Haag aan het eind van het voetbal jaar niet met elkaar tot overeen stemming kunnen komen, dan zijn wij bereid om de onderhandelin gen met De Roode te openen. Hij is een nuttige speler, ik weet dat-ie het uitstekend met onze huidige spits Huub Smeets kan vinden, maar een overstap midden in het ik niet zitten". Bij WK dammen GRONINGEN (ANP) - De ope ningsronde van het dertiende toer nooi om het wereldkampioen schap dammen in Groningen le verde gisteren slechts vier winst partijen op. Naast de Nederlandse kampioen Rob Clerc en de Israë liër Galperin, wonnen ook Sowjet- kampioen Alexander Dibman en oud-wereldkampioen Iser Koeper- man. In het „pikante" duel tussen Jannes van der Wal en John van den Borst kwam de oud-wereld kampioen niet verder dan remise, terwijl ook de overige Sowjet- grootmeesters zich met een pun tendeling tevreden moesten stel Eén van de weinige keren dat Ron de Roode (rechts) dit seizoen in actie kwam voor FC Den Haag. Links ploeggenoot Alfons Groenend ijk en Feyenoord-aanvoerder Ben Wijnstekers. (foto anp» len. he Volendammer fluit interland tegen Roemenië MADRID (Rtr.) - Het Spaanse voetbalelftal is blij met Jan Kei zer als scheidsrechter bij de in terlandwedstrijd tegen Roeme nië, vandaag in Sevilla. Coach Miguel Munoz en de spelers heb ben goede herinneringen aan de Volendamse arbiter. Hij kende de Spanjaarden tijdens de we reldtitelstrijd in Mexico twee strafschoppen toe in het met 5-1 gewonnen duel tegen Denemar ken. Keizer wordt geassisteerd door Ignace van Swieten en Chris Verhoef. Het Spaanse team wijkt, in het j duel in kwalificatiegroep 1 voor het Europees kampioenschap, nauwelijks af van de groep, die in Mexico was. Maceda en Goi- choechea zijn echter gebles seerd. Ook de belangrijke mid denvelder Gordillo van Real Ma drid, de ploeg van trainer Leo Beenhakker, ontbreekt waar schijnlijk. Hij raakte tijdens de training geblesseerd. Bij Roeme nië is iedereen fit. Het team be staat voor negenelfde uit spelers van Steaua Boekarest, vorig sei zoen ten koste van Barcelona i het Europese toer- der landskampioenen. De Catelaanse club ligt overi gens weer eens in de clinch met Bernd Schuster. De Westduitse voetballer verlangt van Barcelo na 4,5 miljoen gulden smarte- geld. Dat staat althans in het Westduitse blad 'Bunte'. De Ca talaanse club zou Schuster bui ten spel hebben gezet met de me dedeling, dat hij manisch depres sief is. Volgens Schuster is het echter een smoesje met de be doeling hem weg te wprken. Engeland Engeland mist voor de wed strijd tegen Joegoslavië in groep 4 de nog steeds geblesseerde spelbepaler Bryan Robson. Zijn functie als aanvoerder wordt overgenomen door centrumver dediger Terry Butcher. Op het middenveld moeten de 25-jarige diabeet Gary Mabbutt van Tot tenham Hotspur en diens ploeg genoot Glenn Hoddle Robson doen vergeten. Mabbutt debu teerde al in het seizoen 1982- 1983, maar speelde daarna maar acht interlandduels. Chris Woods van Glasgow Rangers zal het doel verdedigen. Joegoslavië mist in de middenlinie Sliskovic. De nieuwe coach Osim heeft zijn team een voor Joegoslavische begrippen defensieve tactiek op- Toch verliep de start toernooi niet geheel vlekkeloos Toen om half twee aan het bord van titelverdediger Anatoli Gant warg de openingszet moest wor den gedaan, bleek Gantwargs te genstander - de Malinees Mamina N'Diaye - nog niet aanwezig. De Afrikaan was bijna anderhalve dag onderweg geweest om Groningen te bereiken, maar eenmaal aange komen nam hij alle tijd zich te verfrissen en te eten. Dat hij daar mee kostbare tijd prijs gaf, deerde hem minder dan de organisatie, die plotseling voor het dilemma stond het toernooi op een ander bord of ficieel van start te doen gaan. Hoofdarbiter Thorn Nobbe had het sein „spelen" echter al gegeven, maar omdat in de party Van den Borst - Van der Wal nog geen zet ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het bestuur betaald voetbal 7 van de KNVB heeft gisteravond besloten de competitie- j wedstrijd Sparta-FC Den Haag, die voor 30 november aan- j staande op het programma staat, om te zetten in een thuis wedstrijd voor de Haagse ploeg. De KNVB zal binnenkort in overleg met de burgemeesters van Deventer en Veen- dam, die FC Den Haag nog voor de winterstop (op 6 de- j cember tegen Go Ahead Eagles en op 13 december tegen j Veendam) naar hun stad zien afreizen, besluiten wat er met deze wedstrijden moet gebeuren. Hughes: 'Alleen Sparta de dupe' ROTTERDAM (GPD) - Het is al lerminst zeker dat de naar Den Haag verplaatste voetbalwedstrijd tussen Sparta en FC Den Haag eind deze maand wel zal worden gespeeld. Sparta-trainer Barry Hughes voelt niets voor de uitwed strijd in Den Haag die als een thuiswedstrijd in Rotterdam op het programma stond. „Je geeft toe aan het vandalisme. Daar begin ik niet aan", aldus een zeer boze Hug hes die hiermee reageerde op het besluit van de KNVB de wedstrijd om te zetten. Hiermee werd een vrijwel zeker verbod van burge meester Peper om de FC Den Haag voorlopig in Rotterdam te laten spelen, voorkomen. Aanleiding hiervoor is het wangedrag van Haagse supporters afgelopen zon dag bij de wedstrijd Excelsior-Den Haag. Die wedstrijd moest na 56 minuten worden gestaakt. Barry Hughes vindt dat de KNVB met de genomen maatregel de FC Den Haag juist heeft bevoor deeld. „Ze lachen zich daar blauw", aldus de Sparta-trainer. Volgens hem had de voetbalbond zich beter achter de Rotterdamse burgemeester Peper kunnen op stellen en de FC Den Haag als straf voor z'n relschoppende aanhang twee punten in mindering moeten brengen. „Dan wordt de club zelf tenminste aangepakt. Nu is alleen Sparta de dupe", aldus Hughes. Aanleiding tot de maatregelen zijn de uitspattingen afgelopen zondag van Haagse supporters bij de wed strijd Excelsior-Den Haag. Die wedstrijd moest scheidsrechter Bakker na 56 minuten staken om dat de Haagse aanhang planken en stenen op het veld wierp en bezig was de tribune te slopen. Excel sior-verzorger IJzendoorn liep daarbij een bloedende hoofdwond op toen hij door een projectiel uit het vak met Hagenaars werd ge raakt. In haar vergadering van gis teravond schoof het sectiebestuur de beslissing over de schuldvraag en wat er verder met het gestaakte duel moet gebeuren zoals ver wacht door naar de Tuchtcommis- sie van de bond. In de najaarsvergadering van het betaalde voetbal op 24 november zal het sectiebestuur de achterban voorstellen het zogenaamde 'Tuchtreglement wedstrijden be taald voetbal' zodanig aan te pas sen dat de bond afdoende maatre gelen kan treffen tegen een club met een aanhang als FC Den Haag. Op grond van het huidige regle ment is dat onmogelijk. Nu is het zo dat een club onschuldig is zo lang geen schuld is bewezen, de KNVB wil die situatie omdraaien. Voorzitter André van der Louw van het sectiebestuur zal op korte termijn in overleg treden met bur gemeester Peper van Rotterdam. Peper liet gistermiddag na afloop van de vergadering van het Rotter damse college van B en W weten FC Den Haag voortaan uit zijn stad te weren, als de KNVB geen harde maatregelen tegen de Haagse ere- divisionist zou treffen. Als reactie daarop volgde later op de avond de beslissing van het sectiebestuur het eerstvolgende duel in Rotter dam, Sparta-Den Haag, om te zet ten. Bram Peper „Dit soort mensen willen we voorlopig niet meer in onze stad hebben", aldus Peper na afloop van de collegevergadering. „Mits de KNVB ons kan garanderen dat er zich voortaan geen rellen meer zullen voordoen met Haagse sup porters. De grens van het haalbare bij ons politiekorps is bereikt. Al leen al in de maand november moesten er 1300 agenten - waarvan duizend op vrije dagen - worden ingezet om de openbare orde rond wedstrijden van Rotterdamse ere divisieclubs te handhaven. Dat kan I echt niet langer". Eerder op de dag I had Peper al een gesprek gevoerd j met plaatsvervangend politiecom- I missaris Blaauw. een fervent voor stander van het definitief weren van FC Den Haag uit Rotterdam. I Peper zei te hopen dat met deze I stap een 'ommekeer' in het gedrag van de Haagse supporters kan wor den bereikt. „Dat is de bedoeling ervan. Daarom ben ik ook nog niet zover om over een uitsluiting van een heel seizoen te praten", aldus de Rotterdamse burgemeester. Volgens hem kan de KNVB er niet langer omheen streng op te treden, tegen de zich misdragende Haagse voetbalsupporters. „Er valt niet aan te ontkomen dat de voet balbond nu eens harde maatrege len neemt tegen FC Den Haag", zo liep hij vooruit op het gesprek met Van der Louw. „Daarbij mag de bond wat mij betreft denken aan het voetballen zonder publiek of zelfs aan het uit de competitie ha len van FC Den Haag" Floor Brouwer Floor Bouwer, de vice-voorzitter van Sparta die gisteravond door de KNVB nog niet van de omzetting I van het duel met FC Den Haag op I de hoogte was gesteld, is weinig I gelukkig met het besluit van het I KNVB-bestuur. „Zowel speltech- nisch als financieel valt dit besluit negatief voor ons uit. Het was voor j ons sportief gezien interessanter I de eerste helft van het seizoen af te sluiten met een thuiswedstrijd te gen Den Haag, die voor ons kans op succes bood. Ook financieel is deze maatregel minder gunstig voor ons. De kans is groot dat de ontmoeting Sparta-FC Den Haag, els laatste wedstrijd van het sei zoen, weinig publiek zal trekken." Bouwer was weinig te spreken over de gang van zaken binen de KNVB. „Dit had zo niet mogen ge beuren want het is korte termijn politiek. De besluitvorming maakt een nogal paniekerige indruk. Wij hebben er begrip voor dat het van dalisme moet worden aangepakt, maar dit is een oplossing, die geen oplossing is." Mark Verkuyl, René Eijkelkamp, Piet Wijnberg, John Bosman, Ronald Spelbos en Willy Boessen (vanaf rechtsvolgen gespannen de verrichtingen van Ruud Gullit in het oefenduel in Zeist. (foto anp) ZEIST (GPD) - René van der Gijp was ook zelf verrast door zijn late uitnodiging voor de tweedaagse oefenstage van het Nederlands elftal. „Als je er zo lang niet bij hebt gezeten, sta je daar niet meer bij stil. Ik was dus wel verbaasd, ja", aldus de vleu gelspits van PSV, die zeven maanden geheel uit beeld is ge weest bij de verantwoordelijke keuzeheren. Op grond van zijn betere spel van de laatste weken, werd hij maandag als zestiende man aan de Oranje-selectie toe gevoegd, maar Van der Gijp kon het in hem gestelde vertrouwen gisteren in Zeist niet belonen. In de oefenwedstrijd tegen het olympisch team bereidde hij wel de enige treffer van het A-elftal voor (na zijn solo schoot Boessen in eigen doel), maar voor het ove rige kon hij nauwelijks impone- Maar dat gold voor het gehele Nederlands elftal, dat wel met 1- 0 won, maar de eerste test voor het EK-kwalificatieduel tegen Polen, volgende week woensdag, allerminst overtuigend afwerkte. In feite was er zelfs sprake van een mislukking, omdat Rinus Michels noodgedwongen moest experimenteren. De bondscoach kon niet beschikken over Marco van Basten (kuitbeenblessure) en de aan zijn voet gekwetste Jan Wouters, die op een ander veld rondjes draafden. Omdat Wilbert Suvrijn al eerder had laten weten niet te kunnen spelen wegens een bloeduitstorting op zijn rech terkuit (hij blijft echter wel bij de selectie), miste Oranje niet alleen twee belangrijke spelers, maar ook een minstens net zo belang rijke invaller. Het dwong Michels de rolver deling binnen zijn team ingrij pend te wijzigen. Niet alleen voorin, waar naast René van der Gijp ook John Bosman zijn op wachting maakte, maar tenslotte ook op het middenveld. Zelfs zonder te spelen bewees Jan Wouters zijn waarde, want om dat aan het front nauwelijks sprake was van enige doortas tendheid, hevelde Michels na een time-out in de tweede helft Jan van Dijk uit het olympisch elftal naar zijn A-team over om de 'Wouters-rol' te gaan spelen. Bosman verdween en Gullit mocht het als echte aanvalsspits gaan proberen. De PSV'er had in die functie weinig succes, raakte wel twee maal knalhard de lat, maar kreeg te weinig medewerking van Van der Gijp en Tahamata om echt gevaarlijk te worden. In de spaarzame gevallen dat hij dat wel werd, trof hij in Stanley Men zo bovendien een doelman die zijn overbuurman Van Breuke- len zware concurrentie aandeed. Gezien de ook elders felle tegen stand van de olympiërs en het gebrek aan scherpte in de eigen aanval, was het eigenlijk dan ook niet meer dan logisch dat de sco re van Oranje beperkt bleef tot de magere 1-0. Geen al te groot succes dus, de eerste oefendag voor het duel met de Polen, die morgenavond overigens niet zullen worden 'be keken' in het vriendschappelijke duel met Ierland. Nu assistent Dick Advocaat ze al geregeld in Mexico aan het werk heeft ge zien en Siem Plooyer onlangs het duel Polen-Griekenland aan schouwde, denkt de technische staf al voldoende te weten over de aanstaande tegenstander, die volgende week dinsdag in Ne derland arriveert. Het zoii, ondanks zijn matige spel van gisteren, geen verbazing wekken als Van der Gijp een dag later van de partij is in het Olym pisch Stadion. De voetballer die zijn laatste interland vorig jaar mei in de Kuip afwerkte tegen Oostenrijk en voor het uitduel te gen de DDR in maart voor het laatst by de 'zestien' behoorde, is natuurlijk niet voor niets opge roepen. John van 't Schip is de laatste tijd tenslotte één van de dissonanten binnen Oranje, maar zover heeft Van der Gijp („er is nog niet gezegd wat verder de bedoeling is") nog niet door gedacht. PAUL DE TOMBE was gedaan kon de officiële hande ling daar nog worden verricht. Het leverde Van den Borst enige tijd winst op, want Nobbe bleef niets anders over dan de al lopende klok weer in de aanvangstijd terug te zetten. De Nederlandse spelers hadden echter geen bezwaar en zo kon voor de tv-camera alsnog de plechtige handeling worden ver richt. Ordeverstoring Deze „ordeverstoring" had ech ter geen nadelige invloed op de partij, waarin na een nogal flauwe theoretische opening wel enkele maar geen serieuze winstpogingen werden gedaand. Ook Gantwarg, die 53 minuten moest wachten op zijn Malinese tegenstander, zag geen kans volledig revanche te ne men voor zijn in Dakar geleden ne derlaag tegen NDiayea. De Afri kaanse grootmeester had door snel te spelen binnen twee uur zijn ach terstand in tijd weggewerkt en ver raste de wereldkampioen in het gevorderde middenspel met een doorbraak-combinatie. De Wit-Rus was zichtbaar aangeslagen, hield het hoofd echter koel en wikkelde af naar een puntendeling. Rob Clerc had bijna de volle vier uur^n 51 zetten nodig om de Brazi liaan Leandro te overspelen, maar het zettental en de bestede tijd stonden in geen enkele verhouding tot de geleverde krachtsinspan ning van de Nederlandse kam pioen. De getalenteerde Alexander Dibman speelde tegen Kane zijn geliefde omsingelingsspelletje, en dat kostte de Afrikaan zo veel tijd, dat hij op de 42ste zet door de klok ging. De Israëlische kampioen Gal perin won dankzij een lokzet ge volgd door een damcombinatie van de Fransman Guinard, maar de fraaiste zege kwam op naam van de 64-jarige nestor Iser Koeper- man. De oud-wereldkampioen leg de het meest agressieve speltype op het bord, waarop de Surinamer Autar - evenals in Dakar - het juiste antwoord schuldig bleef. Kouame (Ivo) -1-1, Michael Korenjevski (Sov) - Nikolcü Mitsjanski (Sov) 1-1, Mami na N'Diaye (Mali) - Anatoli Gantwarg (Sov) 1-1, Patrick Casaril (Bel) - Macodou N'Diaye (Sen) 1-1, Habib Kane (Sen) - Ale xander Dibman (Sov) 0-2, Iser Koeperman (VSt) - Eduard Autar (Sur) 2-0, John van den Borst (Ned) - Jannes van der Wal (Ned) 1-1, Gerard Jansen (Ned) - Hans Vermin Clerc (Ned) 0-2. Varbanov blijft wereldkampioen SOFIA (SID) - De Bulgaar Alek- sander Varbanov heeft gisteren met succes zijn wereldtitel gewich theffen in de categorie tot 75 kilo gram verdedigd. De favoriet ves tigde in Sofia met het totaal van 377,5 kilogram, trekken en stoten, tevens een wereldrecord. Ook bij het stoten verbeterde hij de vorige beste prestatie. Hij bracht die op 215,0 kilogram. Varbanov deed dat echter in een vierde, extra, poging zodat die prestatie niet meetelde voor het eindtotaal. In de reguliere strijd was Varbanov tot 212,5 kilo gram gekomen. Het derde wereld record op de vierde dag van de ti telstrijd kwam op naam van de Bulgaar Guidikov. Hij kwam bij het trekken tot 168,5 kilogram. Zesdaagse-zege Thurau en Clark MÜNCHEN (DPA) - De Westduit ser Didi Thurau en de Australiër Danny Clark hebben dinsdag avond de 23ste zesdaagse van Mün- chen gewonnen. Voor Thurau was het zijn 22 e zege in een zesdaagse, Clark behoorde 37 maal tot een winnende ploeg. De zesdaagse werd dinsdag rond middernacht voor 11.000 toeschouwers in de laatste sprint beslist. Clark ver sloeg daarin de Zwitser Urs Freu- ler, die met René Pijnen een kop pel vormde. De 23ste zesdaagse van München trok in totaal 95.000 toeschouwers. De uitslag is: 1. Thurau/Clark (WDl/Aus) 428 punten, 2. Pynen/Freuler (Ned/Zwi) 415 op een ronde, 3. Kirsten/Roman Her mann (WDl/Lie) 410, 4. Tourné/De Wilde Stuttgart krijgt WK turnen in '89 ROME (ANP) - Het congres van de Internationale Gymnastiek Fede ratie (FIG) heeft gisteren in Rome de organisatie van de strijd om de wereldtitels turnen in 1989 gegund aan Stuttgart. De wedstrijden zul len worden gehouden in de Hans- Martin Schleyer hal in de directe omgeving van het Neckar-stadion, waar in augustus het toernooi om de Europese atletiekkampioen- schappen plaats vond. Andere kan didaten waren Barcelona, Algiers en Indianapolis. Deze drie gegadig den trokken zich echter terug. In 1987 wordt in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam om de wereldtitels gestreden. De wereldkampioenschappen ritmische sport gymnastiek (RSG) gaan in in 1989 naar Senyewo.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13