Aantal banen in de bouw groeit Acties dreigen bij UBO Sperry/Burroughs omgedoopt tot Unisys Bouwbonden sceptisch Vermenging van belangen bij accountantsdienst EZ Infotheek naar beurs Brink/Molyn: spijt van vertrouwen in ir. Brink DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) zal vandaag minister De Korte aan de tand voelen over een vermeen de vermenging van belangen bij de interne accountantsdienst van het ministerie van economische zaken. De tijdelijke directeur van deze dienst, Verschuur, is mede-eige naar van het accountantskantoor Moret en Limperg, dat door De Korte is ingehuurd om orde op za ken te stellen op zyn departement. De politieke televisierubriek 'Den Haag Vandaag' onthulde deze ver menging gisteren. Van der Hek zei perplex te staan van het feit dat 'de interne boekhouder van het minis terie tevens eigenaar is van het par ticuliere accountantskantoor dat de financiële toestand van het mi- AMSTERDAM (ANP) - Als gevolg van de opleving van de economie krijgt de bouw meer "iste"\ie "joct controleren opdrachten en zal deze sector meer werknemers aantrekken. Tot en met 1992 zal het Van der Hek heefL aantal banen op basis van een volledige werkweek toenemen van 287.000 tot 301.000. De omzet in de bouw zal groeien van 38 miljard gulden naar 43 miljard gulden. geen enkel bezwaar tegen dat externe accoun tants worden ingehuurd om te as sisteren bij de werkzaamheden van de interne accountantsdienst. "Maar dat moet onder verantwoor delijkheid gebeuren van de ambte lijke accountantsdienst, die verant woording schuldig is aan de minis ter", aldus Van der Hek. Hij vindt dat Verschuur zijn betrekking bij Moret en Limperg moet opgeven, of vertrekken bij EZ. Minister De Korte verdedigde zich gisteren met het argument dat goe de accountants voor de overheid nauwelijks te krijgen zijn, omdat zij bij de particuliere ondernemin gen veel meer kunnen verdienen. Hij, of liever zijn voorganger, kon niet anders dan iemand van buiten inhuren om zijn interne accoun tantsdienst te leiden. "Ik had de keuze, of een externe accountant inhuren of de eigen dienst uitbrei den, maar dan had ik nog jaren bloot gestaan aan kritiek van bui ten", aldus De Korte. De interne accountantsdienst voelt zich ook ernstig gepasseerd door de beslissingen van de minister, zo blijkt uit een verhaal in De Volks krant van zaterdag van de hand van een adjunct-accountant van het ministerie van EZ. Deze zegt dat de rapporten van de interne ac countantsdienst de afgelopen jaren nauwelijks serieus zijn genomen door de minister. "De vraag mag zelfs worden gesteld of de verant woordelijke minister de rapporten ooit integraal heeft gelezen". Minister De Korte zal vandaag in de Tweede Kamer opheldering moeten geven over de scheiding van verantwoordelijkheden in zijn ministerie. Eerder kreeg hij steun van de Tweede Kamer voor de voortvarendheid waarmee hij de fi nanciële chaos op zijn departe ment aanpakte. Dit staat in een studie van het Eco nomisch Instituut voor de Bouw nijverheid, die binnenkort wordt gepubliceerd. Dë toekomstblik be slaat de periode 1985 tot en met bij achter, maar zitten als groep in 1992 op tien miljard omzet. De bouwbonden van FNV en CNV hebben bij eerdere gelegen heden gesteld dat de stijging 1 1992. De bouw is de enige sector de bouwproduktie grotendeels op het "inhaaleffect" berust: voor gaande jaren is de produktie ach tergebleven vanwege de onzekere economische vooruitzichten, maar heeft recent ook gezegd dat de ook de strenge winters hebben de bouw nu in de pas loopt met het aannemers parten gespeeld. Een overige bedrijfsleven. blijvende stijging van de bouwpro- De enige tak van de bouw die duktie en daarmee van de werkge- volgens het Amsterdamse instituut legenheid achten de bonden van de Nederlandse tot nu toe niet meedeelde in de vooruitgang. Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) nig waarschijnlijk, zeker nu het ka binet van plan is fors te bezuinigen de bouw. niet zal profiteren van de groei de grond-, wegen- en waterbouw Daar blijft de produktie dalen met op investeringen 0,3 procent per jaar tot een omzet van ruim vijf miljard gulden in 1992. Voor de bouw als sector zal de jaarlijkse groei 1,9 procent bedra gen. De tak utiliteitsbouw, kanto ren, fabrieken, ziekenhuizen, scho len en dergelijke, zal het sterkst groeien met een jaarlijkse produk- tietoeneming van 4,6 procent. In HOUTEN (ANP) - Het "Voor een kabinet dat wenst te bezuinigen op overheidsinveste ringen in de bouw is het aantrek ken van de bouwmarkt een gods geschenk", aldus de Bouw- en houtbond FNV in een notitie naar aanleiding van de begrotingen van VROM, Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken. Volgens deze bond zullen door de bezuinigingen zo'n 30.000 ar beidsplaatsen in de bouw verloren gaan. De bouwbond houdt daarom zijn pleidooi staande dat de over heid de komende jaren in totaal zo'n acht miljard gulden moet in vesteren in woningbouw en grond- weg- en waterbouw. Hollandia Kloos en uitgever lijnrecht tegenover elkaar nog zaak tussen Hollandia Kloos, het staalconstructiebedrijf van de fa milie van premier Lubbers. tiljard gulden zitten. Dat 8,6 miljard. Ondanks de afnemende sociale woningbouw zal volgens het Eco- geverij Unieboek. Unieboek nomisch Instituut voor de Bouw- gerde tegemoet te komen nijverheid de totale produktie toch sommatie nog met 0.3 procent per jaar kun nen stijgen tot bijna tien miljard gulden in 1992. Het instituut ver wacht dat er in de vrije sector meer en duurdere woningen zullen wor den gebouwd. De bedrijven in de renovatie en verbouwing kunnen een jaarlijkse bezwaren van Hollandia Kloos. groei van 2,5 procent tegemoet zien. In 1992 zal het niveau van hun gezamenlijke produktie op bijna miljard gulden uitkomen. De de het bedrijf houd van het boek „De Elite Zwijgt" te wijzigen en Hollandia Kloos is maandag niet ingegaan op de uitnodiging tot een gesprek met de auteurs van het boek, die zich bereid toonden in een volgende uitgave melding te maken Bij de raadsman va bestond gisteravond sprek met de raadsman onderhoudsbedrijven blijven jnet landia Kloos de „stellige indruk de hierover geen mededelingen doen. Volgens hem moet nog „overleg" plaatsvinden. De bezwaren van Hollandia Kloos spitsen zich toe op het laat ste hoofdstuk van het boek van de journalisten Salverda en Runder kamp, dat gaat over de bouw van een garnizoenstad in Saoedi Ara- bië. Volgens de auteurs kreeg het werkkamp dat werd opgericht voor de bouw van de stad al gauw de bijnaam Dachau en de wachters Gestapo. Hollandia Kloos stelt, dat ten onrechte de indruk wordt ge wekt dat deze onderneming be moeienis heeft gehad met de werk omstandigheden. De betrokken heid van Hollandia Kloos bij het project bleef volgens dit bedrijf be perkt tot het leveren van staalcon- HOUTEN - In Houten is gisteren het Robotboek at gemeente. Het boek werd geschreven door Henk Gosses een 'echte' robot overhandigd. in burgemeester mr. A.J. Bransen van die Chriet Titulair (rechts). Uiteraard werd het boek door (foto ANP) Omzet van visafslag daalt fors LAUWERSOOG (ANP) - De omzet van de visafslag in Lauwersoog is sinds enkele weken met een kwart miljoen gulden per week gedaald. Volgens directeur J. Zwartveld van de visafslag is de oorzaak dat een viertal visserschepen sinds kort de visafslag in Lauwersoog mijdt. De schepen, die normaal tong en schol in Lauwersoog laten afslaan, doen dit nu elders. Zwart veld zegt niet te weten waar dat ge beurt. Voor tong en schol zijn vangsbe- perkingen van kracht. Justitie ver denkt de visafslag ervan deze vangstbeperkingen te ontduiken door een „tweede markt". Zwart veld heeft het bestaan van die markt bekend. Volgens de direc teur zouden vissers anders naar an dere oorden vertrekken om hun vis af te zetten, zo liet hij eerder weten. De omzet zal volgens Zwartveld dit jaar lager uitvallen dan vorig jaar. Toen haalde de afslag een om zet van 63 miljoen gulden. De di recteur verwacht dit jaar een omzet van 50 miljoen gulden. Daarbij speelt ook mee dat de kabeljauw vangst dit jaar veel lager is dan vo rig jaar: ongeveer een derde lager. 1,4 procent jaarlijkse groei hier iets dat het constructiebedrijf het laat structies - voor de bouw Kort Zakelijk Dukaat 's Rijks Munt zal 95.000 gouden dukaten 1986 slaan, 8.000 minder dan van de gouden dukaat 1985. Dit aantal komt overeen met het aantal bestelde munten in de in- schrijfperiode van 1 september tot 1 oktober, aldus het ministerie van financiën gisteren. De iets geringe re belangstelling voor de dukaat is te wijten aan de verschijning van Amerikaanse gouden munten eer der dit jaar. Computerramp Veel Britse ondernemingen lo pen het risico failliet te gaan door dat zij niet voldoende voorzorgs maatregelen nemen tegen een zo genoemde "computerramp". De computerafdeling van het concern Thorn-Emis, Datasolve, stelt in een onderzoek vast dat bij computer rampen, waarbij essentiële gege vens verloren gaan, de betrokken bedrijven vaak een schade lijden die in de honderdduizenden pond sterling kan lopen. Per jaar doen zich in Groot-Brittannië ongeveer dertig van die gevallen voor. Bio-boeren Boeren die zich bezig houden met de intensieve veehouderij, de fabriek van betondelementen woningen - vanuit ons land. Diesel en huisbrandolie worden duurder UTRECHT (ANP) - Bij de verzeke ringsmaatschappij UBO dreigen acties waarbij stakingen niet zijn uitgesloten. Inzet van het al lang slepende conflict bij de UBO is dat de directie weigert in te gaan op de verlangens van de 90 vertegen woordigers om hun vergoeding bij studieverlof of vakantie drastisch op te trekken, aldus bestuurder T. de Leeuw van de Dienstenbond CNV. Pikant is dat de UBO tot enkele huisbrandolie wordt jaren geleden volledig eigendom was van de christelijke vakcentrale CNV die overigens momenteel nog steeds een kwart van de aandelen in handen heeft. "Het feit dat het hier gaat om een bedrijf dat afkom stig is uit een vakbondsnest geeft nog geen garantie dat men ak- ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van morgen worden dieselolie en huisbrandolie duurder. Dit is giste ren in Rotterdam bekend gemaakt. De meest voorkomende prijs van diesel wordt door de stijging 86,2 cent per liter aan de zelftankpomp. De stijging bedraagt 2,4 cent inclu sief btw. De prijs 51,65 cent exclusief btw, voor leve ringen van 1500 liter of meer. De prijsstijgingen zijn het gevolg van de ontwikkeling van de internatio nale produktnoteringen in combi natie met de stijging van de dollar koers. koord gaat men gerechtvaardige vakbondsverlangens", verzucht bestuurder De Leeuw. De bond heeft eeri ultimatum de deur uitgedaan dat over 10 dagen afloopt. De Leeuw sluit stakingen niet uit "en dat wil heel wat zeg gen. Vertegenwoordigers komen niet zo snel in actie maar hun ge duld is nu echt op. We zijn hier al jaren over bezig". De bond eist dat de vertegen woordigers als ze een cursus moe ten volgen of op vakantie gaan, een behoorlijke vergoeding krijgen omdat ze dan hun provisie moeten missen die ze normaal bovenop hun basissalaris krijgen. Alleen bij ziekte krijgen ze die compensatie, gebaseerd op de gemiddelde provi sie. tot nu toe doorbetaald. In ande re gevallen krijgen ze maar een zeer magere vergoeding terwijl veel andere verzekeringsmaat schappijen volgens De Leeuw ook bij studieverlof en vakantie het volle pond betalen. "De UBO-directie houdt strak en stijf vol dat men er niet aan kan be ginnen omdat anders het eind zoek zou zijn maar wij vinden dat stand punt volstrekt onterecht", aldus de vakbondsbestuurder. Volgens hem boort UBO de vertegenwoor digers op deze manier jaarlijks cir ca drie ton bruto door de neus, wat neerkomt op ongeveer 3.000 gul den de man. De directie van de UBO had gis teren geen commentaar omdat men buitenslands verblijft, aldus een woordvoerder van het bedrijf. AMSTERDAM-LEIDEN (ANP) - De certificaten van het snel groeiende computerbedrijf Info theek uit Leiden zullen volgende 250.000 stuks afkomstig zijn van de oprichter/eigenaar van Infotheek, W. van Leenen, via zijn in Neder land gevestigde Antilliaanse maat- week vrijdag 21 november worden schappij Jerise Corporation. Jerise geïntroduceerd op de parallel- markt van de Amsterdamse beurs. Daaraan voorafgaand krijgt het pu bliek de gelegenheid in te schrij ven op de stukken. Deze zijn nomi naal f 1 groot en worden uitgege- tegen f 12,50. Om in te kunnen zogenaamde bio-industrie, moeten schrijven moeten beleggers hun bedreven verplaatsen van het bezit zyn van inschrijvingsrechten, buitengebied naar mdustrieterrei- die tot en met 20 n^vemsber op de beurs zullen worden verhandeld, nen. Dat betoogde L.van den Eijn- de, fractievoorzitter van de CPN in de Brabantse Staten gistermorgen tijdens de algemene beschouwin gen in het kader van de begrotings behandeling. Het is volgens hem hoog tijd om af te stappen van de al lang achterhaalde romantiek van "den genisten landman". De agra rische sector is inmiddels uitge groeid tot een volwaardige indus triële bedrijfstak, aldus Van den Eijnde. Koopvaardijvloot De totale tonnage van de wereld- koopvaardijvloot is op het onge veer 25 procent te groot. De capaci teit van de scheepswerven in de wereld is veertig procent te groot en het is niet reëel om te veronder stellen dat de vraag in de nabije toekomst zoveel groter zal worden dat die capaciteit geheel kan wor den gebruikt. Dit staat in een rap port dat is opgesteld voor een bij eenkomst van het scheepvaartco mité van de UNCTAD (Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties) in Genè- ve. De bijeenkomst zal elf dagen duren. Wickes Wickes, de Amerikaanse detail handelaar in bouwmaterialen, is overeengekomen Collins and Aik- man, een vooraanstaande produ cent van textielprodukten, voor 1,16 miljard dollar over te nemen. Dat heeft Wickes dit weekeinde be kendgemaakt. Het bod van 53 dol lar per aandeel heeft betrekking op de 21,8 miljoen uitstaande aande len Collins and Aikman. zo blijkt uit het prospectus. Er zijn 750.000 aandelen voor het publiek beschikbaar. Hiervan zijn een half miljoen nieuw, terwijl ADVERTENTIE van f 40 miljoen en een winst 2,25 miljoen en ging het aantal vol ledige arbeidsplaatsen naar bijna 100. GROOT-AMMERS (ANP) - De commissarissen van het zieltogen de concern Brink/Molyn betreuren het dat zij met name wat betreft de buitenlandse deelnemingen geheel zijn afgegaan op informatie van de raad van bestuur (het enige lid was de inmiddels weggestuurde ir. W. dat kosten die ten onrechte vooruit waren betaald als activa waren op gevoerd en dat ingekochte aande- te hoog gestelde kostprijs waren gewaardeerd. De zware verliezen op de onder aannemingsactiviteiten in Saoe- die-Arabië en ook van verliezen in de Verenigde Staten kwamen in de tussentijdse financiële verslagen maar beperkt tot uitdrukking. Voor Saoedie-Arabië lieten de half verlies zien van 0,8 miljoen gulden, terwijl dat over het hele jaar 16,2 miljoen gulden bleek te zijn. In de VS liepen de verliezen en afwaarderingen op tot 10,3 miljoen gulden, terwijl vol gens de halfjaarcijfers het verlies beperkt bleef tot 0,9 miljoen gul den. De accountant heeft volgens het sarissen met de werkmaatschap pijen had de toenemende ongun stige resultaatontwikkeling sinds fpe_vuf'pp^ 1984 in een eerder stadium aan het - te^en licht kunnen brengen. Dat schrijft de raad behoudt na de introduktie op de sarissen in het gisteren verschenen beurs een belang van 85 procent in jaarverslag over 1985. De accoun- het bedrijf. tant, Moret Limperg, is bij de Infotheek begon in 1981 met de controle van de jaarrekening 1984 verkoop van personal computers nog afgegaan op de buitenlandse inoK van IBM voor zakelijk gebruik. Vo- accountant van de deelneming Jaarcijfers 1985 ng jaar werd met 58 mensen een waarin de activiteiten in Saoedie- n gft omzet geboekt van f 33,7 miljoen Arabië waren ondergebracht. Het De nettowinst kwam uit op f 1,8 rapport van de buitenlandse ac- miljoen. In de eerste negen maan- countant gaf toen echter geen indi- den van dit jaar was er een omzet Catie voor de noodzaak van de af waardering van een aantal onder aannemingsactiviteiten. Gebleken is dat voor deze activi- jaarverslag wel aangedrongen op verbetering van de financiële ver slaglegging door de buitenlandse deelnemingen en gewezen op de noodzaak van een intensievere beoordeling van het werk van de accountants van de belangrijkste buitenlandse deelnemingen. De commissarissen hebben het be stuur (ir. Brink) daar vorig jaar op dracht toe gegeven, maar daaraan is geen gevolg gegeven, zo staat in het jaarverslag. Brink/Molyn heeft over 1985 een verlies geleden van 44,6 miljoen gulden. Daarvan is 23 miljoen gul den verlies uit de gewone bedrijfs uitoefening en 22 miljoen gulden zijn buitengewone lasten (derden hebben een aandeel in het verlies van 547.000 gulden). In de post van 22 miljoen zit 18 miljoen verwerkt aan verliezen die zijn ontstaan door het liquideren van belangen of het met verlies verkopen ervan. Van het verlies uit gewone be drijfsuitoefening van 23 miljoen heeft 12 miljoen betrekking op de onderaannemingsactiviteiten in Saoèdi-Arabië en ruim 6 miljoen op de autoreparatielakken en an dere staalcoatings in de Verenigde Staten. In het binnenland waren vooral de groothandel en het zoge naamde Polisonderhoud sterk ver liesgevend, maar ook de meeste overige activiteiten leden verlies. Alleen de drukinktfabriek Premier en de Antilliaanse Verffabriek. waarin Brink/Molyn een belang heeft van 25 procent, draaiden met winst. De verffabriek Koninklijke Brink/Molyn in Groot-Ammers, die recent is verkocht aan Akzo, leed in 1985 een verlies-van 3,4 mil joen op een omzet van 82 miljoen. Het verlies wordt geweten aan de stijging van de grondstofprijzen en een toeneming van de bedrijfskos ten met 15 procent. Het laatste slaat op verkoop-reklame- en ren tekosten. Voorts had de verfffa- briek te maken met de afboeking van aanloopkosten van nieuwe ac tiviteiten waarmee men is gestopt. AMSTELVEEN (ANP) - Het com puterconcern dat is ontstaan uit de fusie van de Amerikaanse bedrij ven Burroughs en Sperry zal voor taan door het leven gaan onder de naam Unisys Corporation. Dit is gisteren bekendgemaakt door de topman van het concern, W. Mi chael Blumenthal. Sperry en Burroughs werden het op 27 mei eens over het samen gaan, dat het grootste computer- concern ter wereld deed ontstaan na IBM. Burroughs had begin mei een bod uitgebracht van 4,8 mil jard dollar. Een eerder bod van Burroughs in 1985 was door Sperry afgewezen. Hoewel het initiatief dus duidelijk is uitgegaan van Bur roughs willen de twee bedrijven niet spreken van een overneming, - maar liever van "partnership". Om die reden is ook gekozen voor het aannemen van een nieuwe naam. Onder de werknemers van de twee ondernemingen is daartoe een prijsvraag uitgeschreven. Van de 31.000 inzendingen werd uitein delijk die van een software-specia list van Burroughs bekroond met de uitgeloofde 5.000 dollar. De naam Unisys is een samentrekking van de begrippen "United", "Infor mation" en "Systems". Vandaag begon over de hele wereld een ad vertentiecampagne die de nieuwe naam erin moet hameren. De integratie van de twee onder nemingen verloopt volgens Blu menthal, vóór de fusie topman wat moeizaam op gang en de koen bleven dicht bij de slotkoersen van de voorgaande dag. Ook op de obligatie- markt was het bijzonder kalm. Nadat de beurs vorige week nog Burroughs, volgens plan. Het is de werd gestimuleerd door de kwartaal bedoeling dat voor eind 1987 niet- cijfers van grote ondernemingen, toon strategische onderdelen nieuwe concern worden verkocht „ntnikMin!! met een gezamenlijke waarde van en dè af 1,5 miljard dollar. Eind vorige verband week werd al bekend dat Bur- bliceren cijfers roughs het merendeel van de acti- sroei hebben ooi viteiten van de dochteronderne- - weerslag. Evenals Wall Street liet het ming Memorex voor 550 miljoen Beursplein dan ook een verdeeld beeld dollar zal verkopen aan een groep mingsindex was tegen het middaguur den beleggers zich nu enigszins af wachtend. Onzekerheid over de rente- de Verenigde Staten de afwachtende houding daar in 'de eind deze week te pu- .fers over economische groei hebben ook in Amsterdam hun directieleden xwerking van Sperry en Burroughs werd gisteren met een handdruk bekrachtigd door de heren J.J. van der Ley (Burroughs) en R. Uelenf Sperry). (foto anp Unisys is goed voor een jaarom zet van ruim tien miljard dollar. In Nederland werd vorig jaar een om zet behaald van 507 miljoen gulden met ongeveer 850 werknemers. President-directeur Uelen van de Nederlandse vestiging is afkom stig van Burroughs. dan ook gelijk aan die van maandag avond. Wel kwam Hoogovens onder druk van geruchten die koers hadden ge drukt, met een bekendmaking. Daarin werden de eerder uitgesproken en toen tegenvallende varwachtingen in posi tieve zin bijgesteld. De notering werd in verband hiermee opgeschort. Na een advieskoers van f 56 werd even na half twaalf gehandeld op f55,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9