Karn stee» bliift nu zitten waar 'i ie zit Brede steun voor bezui n igi ngsbeleid Raadslid in beroep tegen geheime notulen 'B en W snel uit De Paauw' Provincie mag water lozen op buitenplaats REGIO LEIDEN DINSDAG 11 NOVEMBER 1988 D] Na Digros- en Macintosh-affaires OEGSTGEEST - A. Kamsteeg en het naar hem vernoemde garagebedrijf aan de Oegst- geester Geversstraat. Sinds kort vormen die twee weer een twee-eenheid. Een aanvraag voor een vergunning tot de verbouwing van het 5500 vierkante meters grote pand ligt op diverse bureaus op het Oegstgeester gemeentehuis. Kamsteeg en de 40 werknemers blij ven zitten waar ze zitten, al wordt het gebouw flink vertimmerd. Er lijkt weer een periode van betrekkelijke rust te zijn aangebroken in het Oegstgeester winkeliers- en onderne merswereldje. Van 1984 tot enige tijd terug zocht Kamsteeg een koper of een huur der voor het mede dank zij een kromming van de Geversstraat, zeer in het oog springende pand. door door Wim Koevoet verhuren. We stuurden een make laar het land in. Maar die verkoop, dat is nooit iets geworden. We zijn zo vreselijk gebonden aan de wet op de ruimtelijke ordening, we lig gen hier in een woongebied met al le bperkingen vandien", vat Kam steeg het verhaal wel heel kort sa- Markthof De contacten met Macintosh da teren uit 1984. "We waren al in het Twee keer meldden zich kandida- stadium dat er huurcontracten wa- ten, eerst de kledinggigant Macln- ren getekend", gaat Kamsteeg toch tosh, later Digros. Beide keren ont- dieper op de zaken in. In oktober stond er een heisa in het van dat jaar wees de raad de plan- dorp. Kamsteeg, toch een vriende- nen af. De te verwachten verkeers- lijke zakenman, werd er niet popu- problematiek werd onoplosbaar lairder door. De goede verstand- geacht. De middenstand houding met burgemeester Kempenaerstraat, Scheenstra en de daaruit voort vloeiende angst dat Kamsteeg ge makkelijk alles voor elkaar zou kunnen krijgen, was voor menig- ïde De Oegstgeest Actief (OA), haalde op gelucht adem. OA zag in een trek ker in het Kamsteegpand een enor- bedreiging, een ongewenst der aanleiding voor verdachtma- de winkelcentrum, ook al liggen de kingen. "Ik werd echt kwaad toen Kempenaerstraat en Geversstraat i de kranten las dat iemand had nog geroepen dat ik samen met de bur- en i gemeester een zomerhuisje had". Het verhaal van pand. Kamsteeg zucht eens diep neemt acht, dicht bij elkaar. En dan en is er nog altijd de Markthof. Trekkers: prima, maar ze moeten zyn dan wel in de Markthof gaan zitten, oordeelde de middenstand. Kam steeg wijst erop dat die redenerin- korte periode van stilte gen, waar hij het zelf overigens to- de eerste vraag. Wat be- taal niet mee eens is, nauwelijks of zielde hem dat hij twee keer op het geen rol speelden bij de besluitvor- punt heeft gestaan het pand van de ming door de gemeenteraad. hand te doen i oktober 1986 "Ik vind het jammer dat Macln- aanvraag tot een (ver)bouwver- tosh niet is doorgegaan. Nu is de gunning in te dienen? middenstand juist tekort gedaan, Hij vertelt over het decentralisa- het had publiek gescheeld, een be- tie-proces van de jaren zeventig. Er tere invulling van het plaatje ontstonden zeven nevenvestigin- Oegstgeest geweest. En echt: gen. "Alles ging er hier uit". En al gun Bas Proper uiteraard een volle gauw bleek het gebouw aan de Markthof, het is mij er nooit om te Oegstgeester Geversstraat te groot, doen geweest hem een spaak in het "We moesten het of verkopen of wiel te steken". "De rol in deze en in de Digros- affaire van de winkeliersvereni ging van de Lange Voort heb ik al tijd heel merkwaardig gevonden. Dat Oegstgeest Actief zich zo heeft laten 'overrulen'. Het is toch lo gisch dat ze aan de Lange Voort niet zo blij zouden zijn met een trekker vlakbij de De Kempenaer straat. Nu leek het net of de Lange Voort en Oegstgeest Actief op één lijn zaten. Nee, ik vind Oegstgeest Actief geen sterke middenstands organisatie, ze onderschatten zich zelf daar en leunen te veel op het gemeentebestuur. Laatst zag ik de uitslag van een prijsvraag die OA had georganiseerd. De winnaars kwamen voor het merendeel uit de Leidse Meren wijk, Rijnsburg en Zoeterwoude. Kun je nagaan! Dat zegt toch wel iets". De overkant Na het Macintosh-debacle "kwam er een einde aan een roeri ge periode", vervolgt Kamsteeg. "Maar wij zochten naarstig verder, want wij kampten nog altijd met de overcapaciteit van dit pand". In april 1985 ontstond andermaal dei ning. Digros' Van den Broek en Kamsteeg wilden zaken doen. Kamsteeg zelf wilde naar "de over kant", van de Geversstraat. Voor de onderhavige plek daar had hij een bouwaanvraag ingediend en gekregen. "De bestemming van die grond was garagebedrijf en dat is het tot op de dag van vandaag ge bleven, ik kan daar dus nu nog zo gaan bouwen". Maar ook Digros "is om allerlei redenen waar ik nu echt niet meer op in wil gaan, niet doorgegaan". Hij vervolgt: "Knap moedeloos was ik". Het Kamsteeggebouw aan dé Oegstgeester Geversstraat. Volgens Kamsteeg zelf net geen Jugendstill. Maar ouderwets is het ook niet. De lorektjes aan weerszijden bewijzen het lef van de architect. (Foto wim Dijkman» Inmiddels was de economie ver anderd en krijgt het verhaal toch nog een - voor Kamsteeg - gunstige wending. De auto zat weer in de lift. Segmentatie heette de nieuwe tendends. "De klant van nu wil specialisatie. Vroeger kon een monteur bij het binnenrijden van een auto horen wat er mis was, die tijden liggen ver achter ons". Vandaar dat er nu plannen op ta fel liggen om die 5,5 duizend vier kante meter in tweëen te hakken. De ene helft blijft garagebedrijf met een gemoderniseerde show room, een receptie, accessoire- shop, allemaal aan de Gevers straatzijde. De gevel blijft voor 99,9 procent intact, benadrukt Kam steeg herhaaldelijk, "uit een soort van piëteit ten opzichte van de op richters". "De overkant", wordt "een heel kleine werkplaats voor bedrijfswagens". Kamsteeg komt nog even terug op de voorgevel van het gebouw dat er nu al weer 60 jaar zo uit ziet. "Het lef dat de architect destijds - in 1926 - heeft gehad om er van die torens op te zetten. Alles bij elkaar is het net geen Jugendstill, maar wel een gevel met karakter. Het is na al die jaren ook geen ouderwets pand. Wel oud maar dat is de Notre Dame ook en die is ook niet ouder wets. Die gevel die al sinds 1926 zo is, die boezemt vertrouwen in". Vertrouwen in de nieuwe toe komst. Is Kamsteeg echt zo blij dat hij is gebleven? "Goeie vraag, daar zat ik op te wachten. Als zakenman zeg ik: dit is tweede keus. Macin tosh was ideaal geweest. Als mens zeg ik: leuk dat we hier blijven zit ten". DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Provinciale Waterstaat mag afval water blijven lozen op de vijver van buitenplaats Berbice aan de Voorschotense Leidseweg. Dat heeft vice-president mr. P.A. Of fers vanmorgen beslist in het kort geding dat de eigenaresse van Ber bice tegen de provincie had aange spannen. Hierin eiste zij dat ogen blikkelijk de afvoerbuis moest worden weegehaald die de provin- Wamiondse geschept WARMOND - Een 50-jange War mondse vrouw is gistermiddag ge schept door een auto die werd be stuurd door een 50-jarige Sassen heimer. De Warmondse is naar hel AZL overgebracht. Daar werd ge constateerd dat zij zware kneuzih- gen over haar hele lichaam alsme de enkele bloeduitstortingen heeft opgelopen. Het ongeval gebeurde toen de vrouw met de fiets aan haar hand op de Oranje Nassaulaan bij het ge vaarlijke viaductkruispunt de weg wilde oversteken. Zij heeft daarbij de naderende Sassenheimer over het hoofd gezien. Kritiek CDA, PvdA en D66 Wassenaar niet zo hard WASSENAAR - B en W van Wassenaar geven een te somber beeld van de fi nanciële toekomst. De ge meente zou best wat meer aandacht kunnen geven aan nieuw beleid en nieu we prioriteiten. Dit opper den de fracties van CDA, D66 en PvdA gisteravond tijdens de algemene be schouwingen. Na uitge breide betogen van de wethouder van financiën, Barning, draaiden ze ech ter bij en stemden ze mét collegepartner WD voor voortgang van de straffe bezuinigingsoperatie. Toen de Wassenaarse gemeente raad eensgezind met deze opera tie startte waren de economische en financiële vooruitzichten aan merkelijk somberder dan nu, hoezeer de bezuinigingsronden ook nog worden gevoeld. Zo zei wethouder Barning dat de ver mindering van de uitkering uit het gemeentefonds "extreem ne gatieve gevolgen heeft voor de gemeente". Toch leek in deze gemeente, waar de begrotingsoverschotten vast zijn en de reserveposties riant, de wil tot bezuinigingen af te nemen. In de fracties van CDA, PvdA en D66 gingen gis teravond voorzichtige stemmen op die vroegen om een "nieuw beleid" en "nieuwe prioriteiten". De Wassenaarse politieke par tijen hebben gisteren, vanaf ne gen uur 's morgens de begroting voor 1987 behandeld. Eerst la zen ze de algemene beschouwin gen voor, hun reacties op de fi nanciële inzichten van B en W. Daarna kwamen er antwoorden en ontstond een discussie. Van avond om half acht gaan ze ver der, met welzijn, ruimtelijke or dening en openbare werken. (CDA) dat de begrotingspositie weliswaar niet rooskleurig is, maar de vermogenspostie ruimte biedt voor investeringen. Hij deelde het sombere toekomst beeld van het college niet: "Op soms monomane wijze wordt de ongunstige ontwikkeling sterk benadrukt en structureel ge noemd en elk teken van hoop de grond ingeboord", aldus Schel haas. Daarnaast schetste hij het "overdreven beeld" van Wasse naar "dat meevallers in het alge meen in allerlei fondsen en reser ves stopt en alle tegenvallers in de begroting laat zitten". Wethouder Barning: "Wij heb ben aan alles gedacht". (foto Wim Dijkman) ken over de besteding van het geld, stelde hij voor. PvdA-fractievoorzitter Gou- looze verweet B en W "een ge brek aan élan". Ook hij opperde dat de financiële positie niet zo somber is. "Onze sok in de lin nenkast is wel erg goed gevuld", zei de politicus. Hij vroeg om nieuw beleid, onder andere op het gebied van ontwikkelingssa menwerking. Volgens D66-raadslid De Vries begroot de gemeente niet goed. De rekeningen vallen daardoor altijd veel gunstiger uit dan de begrotingen voorspellen. Hij stipte aan dat er in de toekomst minder behoefte is aan flinke re serves nu de grote investeringen achter de rug zijn. Bij de beantwoording van de vragen Wentelde het college zich in zelfgenoegdzaamheid, zoals WD'er Aptroot het uitdrukte. Zo zei wethouder Barning dat de dagelijks bestuurders "aan alles hebben gedacht" en dat al hun antwoorden juist zijn. Omstan dig betoogde hij door té gaan met de bezuinigingen. Hogere lasten "U moet de vermogenspositie er niet uitlichten", sprak Bar ning. "Alles heeft met alles te maken. We worden in de toe komst geconfronteerd met sterk teruglopende inkomsten uit het gemeentefonds. De overschotten zijn ervoor bedoeld om dit op te vangen. Met fonds- en reserve- vorming moeten we lastenverho gingen voor de burgers in de toe komst voorkomen". Hij vindt het een slecht idee om rente-voordelen aan te wen den voor incidentele bestedin gen: "We moeten ons niet hiertoe laten verleiden nu het in een jaar goed gaat". En nogmaals schet ste hij het beeld voor het jaar 1988, waarvoor een tekort van bijna een miljoen gulden is be groot. Het betoog miste zijn uitwer king niet. CDA'er Schelhaas, die het eetst over vervroegd investe ren had, formuleerde voorzichtig dat "desnoods de lasten voor de burger omhoog moeten, als nieuw beleid noodzakelijk is". D66 sloot in de toekomst een ver hoging van de onroerend-goed- belasting niet uit. De WD even min. In hoeverre sommige inves teringen naar voren geschoven kunnen worden, zal in de ko mende maanden blijken. Wet houder Barning kreeg gister avond in ieder geval de gevraag de steun voor het financiële be leid van 1987. Zo constateerde Schelhaas Meedenken Het leek hem verantwoord om enkele vervroegde afschrijvin gen uit de goede vermogensposi tie te bekostigen. Ook fractiege noot Van Rij constateerde in een doorwrocht financieel betoog en kele lichtpuntjes. Zodra zich meevallers aftekenen, moet de raad hiervan op de hoogte wor den gesteld. De politici kunnen dan met de wethouder meeden- Volgens burgemeester is gemeentekantoor vol VVD kruiwagen met lokkers' WASSENAAR - PvdA-fractie voorzitter Goulooze zei gisteren tijdens de algemene beschou wingen dat hem de conflicten tussen wethouder Cocheret de la Morinière en zijn partijgenoten in de commissie ruimtelijke or dening en openbare werken be ginnen op te vallen. "De wethou der moet misschien zijn liber tijns gedrag intomen, want het lijkt nu wel op een kruiwagen met kikkers in die vergadering". Dat had Goulooze niet moeten zeggen. WD-fractievoorzitter Aptroot was er als de kippen bij om de socialist van repliek te die nen. "Waarom mag er geen kriti sche discussie bestaan tussen de WD-commissieleden en de WD-wethouder?" zo vroeg hij zich af. "Het valt ons juist op, dat Goulooze in die commissie in eerste termijn altijd kritisch kwaakt en vervolgens alles pri ma vindt. En ook het CDA is al tijd zeer kritisch om in de tweede termijn hiep-hiep-hoera te schreeuwen. Nee, anderen zou den zich over het kritisch volgen van het college moeten bera den". De Vries (D'66) trok zich deze opmerkingen aan: "Ik ben nooit bij voorbaat voor een voorstel. Ik ken de WD juist als minst kriti sche partij en vindt het flauw dat zij nu met deze opmerkingen ko- WASSENAAR - Het dagelijks bestuur van Wassenaar moet snel verhuizen van raadhuis De Paauw naar het gemeentekan- toor, waar zowat alle ambtenaren zitten. Dit vinden alle polititieke partyen, nu ook de WD 'om' is. Burgemeester Schoute, die wat behoedzamer wil verhuizen, was gisteravond tijdens de algemene beschouwingen helemaal niet bly met dit nieuwe politieke feit. In juni stonden de liberalen nog achter zijn voorstel om De Paauw instand te houden als be stuurscentrum, en nu dit. WD- fractievoorzitter Aptroot gaf toe dat de opstelling van zijn partij "onconsistent is". Hij stelde hier tegenover dat ze niet anders kan nu ook een wethouder zegt dat hij liever vandaag dan morgen naar het gemeentekantoor ver huist: "Voor ons heeft nu de ves tiging van het college bij het ge meentelijk apparaat de hoogste prioriteit". De andere Iracties, die ai eer der op deze lijn zaten, reageer den verheugd. Zo liet CDA nog maals weten onverkort vast te houden aan een snelle verhui zing. Burgemeester Schoute pro beerde de verhuisstemming te doorbreken door aan te voeren dat het niet kan. Het gemeente kantoor zou volzitten. Dit deed Aptroot niets. "Het kan wél", sprak hij, "desnoods halen we een ander deel uit het kantoor weg". De burgemeester vindt dat on verstandig, zo bleek gisteravond. Hij waarschuwde voor het 'jojo effect': "Je kunt niet mensen er gens plaatsen en vervolgens weer weghalen". Het gemeente bestuur moet zich fatsoenlijk op stellen naar het personeel toe. Voorzichtigheid moet troef zijn. Lijkt de verhuizing van het dage lijks bestuur onafwendbaar, de raads- en commissievergaderin gen kunnen wél in De Paauw bleven. Aptroot (VVD): Desnoods ha len we een ander deel weg uit ge meentekantoor". (foto Dijkman» cie korte tijd geleden naar haar vij ver heeft aangelegd. De afvoerpijp loost het water van vijf waterkol ken op het kruispunt Leidseweg/ Voorschoterweg dat wordt gere construeerd. Mevrouw R. Begeer zei de rech ter bevreesd te zijn dat de eeuwe noude bomen die aan haar vijver staan het loodje zullen leggen door het strooizout dat 's winters met het regenwater uit de kolken de vijver instroomt. Voorts stelde zij dat de betreffende afvoerpijp op haar grond was aangelegd en daar dus wederrechtelijk lag. De be woonster van de eeuwenoude bui tenplaats meende dat de provincie het afvalwater op het gemeentelijk riool kan lozen of op een sloot ten oosten van de Leidseweg. Maar mr. Offers ziet geen spoe deisend belang bij die eis omdat de provincie naar voren bracht al ne gentien jaar lang regenwater vanaf het kruispunt op de betreffende vijver te lozen. Bovendien zou de nieuw aangelegde afwateringsbuis water vanaf een veel kleiner deel van het kruispunt afvoeren dan eerder het geval was geweest. Daarbij is in de afgelopen jaren nimmer enige schade aan de bo men geconstateerd. Bovendien voerde de provincie aan dat de laatste jaren 's winters veel minder strooizout wordt gebruikt bij de gladheidsbestrijding dan vroeger het geval was. Door het gebruik van nat zout is die hoeveelheid met de helft afgenomen, aldus de pro- Vice-president mr. Offers noemt het voorts aannemelijk dat de grens tussen de grond van Berbice en die van de provincie zodanig loopt dat de afvoerbuis niet op grond van de buitenplaats ligt. Mr. J.H.A. Lfnskens had namens de provincie namelijk naar voren ge bracht dat de perceelsgrens niet overal over de berm van de vijver loopt maar over een stukje dwars door de vijver heen. En juist hier komt de afvoerbuis in de vijver uit. 19.30 beeld van Joppenz - Lammenschans- weg, opening carnavalsseizoen, 23.1 Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg 9, milieu informatieavond, 19.30-22.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, presentatie middagaktiviteiten, 20-21.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24. op treden Leidse dichter-performer Rick van Boekei, 20.30 uur. WOENSDAG Leiden Helianth - Herenstraat 5c, demonstratie 'snoep en lekkernijen', 9.30 uur. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade, filmochtend voor vrouwen 'Melanie vecht voor haar kind'. 9.30 uur. Buurthuis Corneiis Joppenz - Du Rieu< straat, klaverjassen leren, 9.45-11.45 uur, Bejaardenhuis 't Huis op de Waard - ba zar, 10-12 en 14-17 uur. Dienstencentrum Binnenstad - Hoge' woerd, presentatie Leidse Rechtswin kei, 14 uur, daarna diaserie 'Woonvor men voor Ouderen'. Volkshuis - Apothekersdijk, film 'Last' grave at Dimbaza' i.k.v. solidariteits- campagne met het verzet in Zuid-Afri- ka. 9.30 en 20.30 uur. Dienstencentrum Merenwijk - Rosmo len 2, cursus Wenskaarten mkaen, opga ve tussen 9-10 uur. Schouwburg - kindervoorstelling door| Speeltheater Gent 'Struikrovers'. 14.30 Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, instuif voor kin deren 4-12 jaar. 13.30-15.30 uur. Hobbit - Van Alphenplein, instuif vooii kinderen, 13.30-15.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrijl bridgen, 13.30 uur. Voorschoten Poppentheater - Pr. Marijkelaan 4, voorJ stelling kinderen 6-10 jaar, 14.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 7 tot vr 14 novem ber door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider-I dorp, tel. 894400. Insluiper in kasteel betrapt OEGSTGEEST Met de aanhou ding van een insluiper in kasteel Oud Poelgeest, gisterochtend, lijkt de Oegstgeester politie een goedé vangst te hebben gedaan. De inJ sluiper, een 22-jarige Rotterdam mer, werd in het kasteel aangetrof fen door mensen van het vor-| mingscentrum. De man heeft in middels bekend schuldig te zijn geweest aan diefstal van spullen uit een auto die op 6 november on afgesloten stond geparkeerd op de parkeerplaats bij Oud Poelgeest. Ook zou hij in zijn woonplaats het een en ander op zijn kerfstok heb ben. Omdat het vermoeden bestaalj dat er nog meer zaken kunnen worJ den opgelost, is de Rotterdammei], in verzekering gesteld. WASSENAAR - Het Nootdorpse raadslid C. de Kok gaat in beroep tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten om de notulen van de Raad van Commissarissen ge heim te houden. Hij vindt het onlo gisch dat deze stukken niet onder de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) vallen, terwijl de provincie onlangs met dezelfde WOB in de hand de notulen van de Raad van Aandeelhouders openbaar maakte. Volgens De Kok gaat het om 'in formatie, die is opgeslagen in do cumenten'. Hij betreurt het dat de provincie 'allerlei gekunstelde con structies opvoert om onder de inza geplicht uit te komen'. 'De Raad van Commissarissen bestond uit drie overheidscommissarissen, ter wijl de provincie op dat moment beschikte over 80 procent van het geplaatste aandelenkapitaal. Daar door was er sprake van een over- heids bv, waarin de provincie alles te vertellen had'. Het raadslid verwacht dat de ge noemde notulen belangrijke gege vens bevatten over de wijze waar op de uiteindelijke besluiten tot stand zijn gekomen. Eerder al ver zocht hij de huidige aandeelhou der, de bv NIMAG, om inzage. Het bedrijf bleek daartoe niet bereid en De Kok ziet geen andere mogelijk heid dan een arob-procedure. Het provinciale argument dat de gegevens in de notulen te vertrou welijk zijn, vindt hij 'onzinnig': 'Tijdens de bewuste vergaderingen is besloten over meer dan 5,5 mil joen overheidsgeld. Door de gang van zaken werd deze investering volkomen nutteloos. Ik wil achter halen hoe dat precies is gebeurd'. Dat de provincie financiële schade kan leiden door de publicatie, lijkt hem sterk. Ze zou juist een schade vergoeding kunnen eisen zodra blijkt dat onjuist is gehandeld, al dus De Kok. Het Katwykse CDA-raadslid C.L. Van Kesteren, dat eveneens om inzage in notulen en verslagen had gevraagd, overweegt een arob- procedure aan te spannen tegen Gedeputeerde Staten. "Dat lijkt i misschien wel tegen de provincie gericht, maar ik blijf van oordeel dat diezelfde provincie en zeker ge- deputeerde Borgman meer had verdiend dan dit povere resultaat", I aldus het raadslid. De politicus, die dezelfde raads man heeft als De Kok, betreurt het dat Gedeputeerde Staten in hun antwoord voorbij gaan aan de vraag of de minderheidsaandeel houder rechtmatig handelde. Dat Louwman en consorten tegen de tussenkomst van Van der Valk wa ren omdat dat buiten de raamover eenkomst zou vallen, vindt hij bij-; voorbeeld een heel gek argument. Er zou volgens de Katwijker alleen maar een andere zeggenschapsver-| houding ontstaan. Dat is alles. LEIDSCH J& DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2