LEIDSCH DAGBLAD Gegijzelden in Libanon vrijgelaten ROKERS EN NIET- ROKERS, OOK SONJA S N EUWSGIERIG: Gestrande walvis komt naar Leiden Sowjet-Unie wil één communiqué ^Duitse bedrijven maken misbruik van Rijnramp' DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38163 Sponsor van FC Den Haag dreigt te stoppen HONGERDOOD NA 'NAYIGATIEFOUT' DEN HAAG (GPD) - De reisor ganisatie Hotelplan dreigt te stoppen als hoofdsponsor van FC Den Haag na het wange drag van de Haagse supporters tijdens de wedstrijd tegen Ex celsior. Directeur F. van Stee nis geeft de club nog tot de winterstop de tijd om orde op zaken te stellen. Vanavond of morgen is er weer overleg tus sen de geldschieter en het clubbestuur. „We gaan weer om de tafel zitten met FC Den Haag en met de sup porters", zegt Van Steenis. „We willen ze nog één keer de kans ge ven om aan te tonen, dat ze greep hebben op de harde kern die de problemen veroorzaakt". Die ene kans is de 'afkoelingsperiode', die Den Haag-voorzitter Stoop voor stelde. Stoop deed gisteravond een be roep op de supporters om tot de winterstop in het betaalde voetbal geen uitwedstrijden meer te bezoe ken. NS zouden geen trein-toe- gangkaarten aan Haagse suppor ters meer moeten verkopen. Hotelplan levert, in ruil voor shirtreclame, tot 1 juli 1987 een fi nanciële bijdrage van meer dan een kwart miljoen. Mocht Hotel plan niet tussentijds stoppen dan is vrijwel zeker dat de sponsor aan het eind van het seizoen afhaakt. Voor de bekerwedstrijd die FC (Van onze verslaggevers) LEIDEN/ROTTERDAM - Het ske- - let van de 9 meter lange walvis die Den Haag zondag tegen FC En- gisteren op de Maasvlakte aan- schede speelt schakelt de politie in spoelde, krijgt een plekje in het totaal 100 man in. Vanochtend Pesthuis in Leiden. Zoals bekend werd bovendien meegedeeld dat wordt dat in 1991 de nieuwe ten- de wedstrijd zal worden verplaatst toonstellingsruimte van het Rijks van het terrein van de Enschedese museum van Natuurlijke Historie, amateurclub naar het Diekmansta- dionDeskundigen van het Leidse mu- In het stadion waar FC Twente seum hebben de aangespoelde vis zijn thuiswedstrijden speelt zijn gistermiddag geïdentificeerd als meer mogelijkheden om suppor- een Noordse vinvis die leeft in de tersgeweld te beteugelen. Boven- Atlantische Oceaan. De 6000 tot dien ligt er een sintelbaan tussen 7000 kilo zware walvis is door een de tribunes en het speelveld. 'navigatiefout' in de Noordzee te- In Almelo is zondag 80 man pa- recht gekomen, raat voor de wedstrijd Heracles- Feyenoord. Volgens de Leidse conservator emplaar, hooguit IV2 jaar oud. (Zie ook pagina 11) zoogdieren dr. C. Smeenk is het Minister vermoedt extra lozingen dier op weg van het koude water in de buurt van IJsland naar het war mere rond Spanje, uit de koers ge raakt. „Het moet per ongeluk de verkeerde kant van de Britse eilan den zijn gepasseerd. Daardoor is het dier in de voor walvissen te on diepe Noordzee terechtgekomen. Omdat de walvis zich hier moei lijk kan bewegen en aan voedsel kan komen is het dier vermoede lijk de hongerdood gestorven. Het is deze eeuw pas twee keer eerder voorgekomen dat op de Neder landse kust een walvis is ge- Smeenk kijkt strand". De Noordse wel baardwalvis genoemd, moet volgens Smeenk al enige tijd dood zijn geweest. Het was een jong ex- Sji'itische moslims maken gebaar naar Frankrijk DAMASCUS (AP) - Twee Franse gegijzelden zijn van ochtend op het Syrische ministerie van buitenlandse za ken in Damascus overgedragen aan drie hoge Franse di plomaten. Gisteren waren de twee in Libanon vrijgela ten en naar de Syrische hoofstad overgebracht. Vanmid dag zouden ze naar Frankrijk vertrekken. nseruator dr. C. de bek van het ook reusachtige dier. (foto ANP) Ambulance- begeleider verongelukt perst. Morgen rig mogelijk hakt eventueel een beroep kan worden I gedaan op het EG-rampenfonds, gëur", aldus Smeenk. waarvoor echter slechts beperkte middelen zijn uitgetrokken. De Duitse transportminister sprak van grote schade aan het mi lieu en zei dat er in Duitsland mo menteel overlegd wordt met de in dustrie. Hij wil dat er een schade vergoedingssysteem wordt uitge werkt voor soortgelijke vervui lingsrampen. BRUSSEL (GPD) - Minister Neelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft vanochtend het vermoeden uitgesproken dat Duitse bedrijven van de verwarring rondom de Rijn ramp gebruik hebben gemaakt om extra chemicaliën te lozen in de rivier. Zij zei dat op een bijeenkomst van Europese transportministers, waarop het probleem van de Rijnvervui ling als extra agendapunt was ingelast. Rijkswaterstaat kreeg gisteravond de waarschuwing dat er vanuit Duitsland nog een derde gifgolf onderweg was. na de twee eerdere lozingen door het Baselse bedrijf Sandoz. De derde gifgolf zou be wust veroorzaakt zijn door Duitse bedrijven. De minister zei zeer verontrust te zijn door het falende alarmerings systeem en onderstreepte nog- DEN HELDER/DEN HAAG maals dat de Zwitserse autoriteiten (ANP) - De Gemeentelijke Visaf- ernstig gefaald hadden. Haar Duit- slag Den Helder heeft Het Leidse museum is bijzonder blij met de walvis omdat men tot dusver slechts oudere exemplaren bezat. Hoewel aan de huid nauwe lijks verwondingen zijn te ontdek ken, lag het dier gisteren bij eb in een plas bloed en stonk het. Smeenk: „Door het aanspoelen is de walvis voortdurend heen en weer gerold in de branding. Daar door zijn waarschijnliik allerlei in wendige kneuzingen en bloedin gen ontstaan. Rottingsgassen en li- chaamsvocht zijn naar buiten ge- "1 ShJh? h T™ - veroorzaken de vilze traal Nederland die 1 der NIEUWKOOP - De 28-jange bulancebegeleider L.A.M. Weijden uit Nieuwkoop is gister middag aan de gevolgen van een ongeluk op de Churchilllaan in zijn woonplaats overleden. De Nieuw- koper reed met hoge snelheid in zijn auto tegen een bus van Cen- de Kenne- dylaan kwam. De man bleek bü aankbrtst in het Alphense Rijn- 1 het dier zo nauwkeu- oordziekenhuis te zijn overleden. Het slachtoffer was op weg stukjes worden ge- Leiden weer in elkaar het ambulance- en taxibedrijf Van worden gezet. Aan het karwei ne- der Laan in de Dorpsstraat, omdat men acht preparateurs deel. Het hij was opgeroepen voor spoedver- hele karwei zal een half jaar in be- voer. slag nemen. De bus en de auto botsten fron taal op elkaar. De bus kwam van de Den Helder mocht veiling omzeilen bij verkoop vis Het vlees gaat naar de Gek destructiebedrijf in Rotterdam, Kennedylaan en reed de Churchill- het zal worden verwerkt tot laan op. Door zijn lengte kwam de bus op de andere weghelft terecht. Het tweetal, Camille Sontag en Marcel Coudari, zaten in de lounge van het ministerie te wachten. Ze zagen er goed en uitgerust uit. De 85-jarige Sontag werd in mei ont voerd door extremistische mos lims in West-Beiroet. Coudari (54) verdween in februari, maar zijn ontvoering werd pas in september gemeld. Er is sprake van dat ook een der de Franse gijzelaar binnenkort wordt vrijgelaten. In twee anonie me telefoontjes naar dagbladen in Beiroet was gisteravond reeds meegedeeld dat de Fransen op vrije voeten waren gesteld. Gisteren gaf een groep van sji'iti sche moslims, de Organisatie voor Revolutionaire Gerechtigheid, twee communiqué's uit waarin werd aangekondigd dat enkele Fransen binnen 48 uur zouden worden vrijgelaten. De vrijlating werd omschreven als een gebaar van goede wil, mogelijk geworden door Algerijnse en Syrische be middeling. Bovendien zou Frank rijk tegemoetgekomen zijn aan niet nader genoemde eisen. In één van de communiqué's was de vrijlating aangekondigd voor 's avonds half acht in het hotel Bauri- vage in de wijk Ramlet al-Baida in West-Beiroet. Toen een Franse di plomaat daar in gezelschap van en kele lijfwachten arriveerde, bleken er geen gegijzelden te zijn. De organisatie liet weten behalve Sontag en Coudari twee medewer kers van de Franse televisie vast te houden, geluidstechnicus Aurel Cornea (54) en belichtingstechni cus Jean-Louis Normandin (34). Zij werden op 8 maart ontvoerd samen met twee andere medewer kers van de Franse televisie, cor respondent Philippe Rochot en ca meraman Georges Hansen. De twee laatsten werd op 21 juni in Beiroet vrijgelaten. Er worden ten minste vier andere Fransen in Bei roet of elders in Libanon vastge houden. Daarnaast worden nog zes Amerikanen in Libanon vermist. (zie verder pag.7: EG handhaaft betrekkingen met Syriè) se collega Dollinger complimen- 1978 1 1977 tot het ministerie van land- teerde zij echter met het snelle bouw en visserij vis buiten de vei- doorspelen van informatie over de lingklok om mogen verkopen. Een gevolgen van de milieuramp. De Europese milieu-i is, de Brit Clinton Davis, woordvoerder van het ministerie heeft dit vandaag bevestigd. De dat woordvoerder wees erop dat er in die tijd geen veilplicht was en de Visserjjwet bovendien niet administratieplicht voorzag. Toen die administratieplicht er wel De netto- kwam, in januari 1978, was deze het derde voorlopige voorziening voor Den dit jaar veertien pro- Helder, wat het ministerie betreft, verleden tijd, aldus de woordvoer der. Het Helderse gemeentebestuur was bezorgd geraakt over de in komsten die zij in de tweede helft 1976 was misgelopen doordat vangsthoeveelheden overschreden. Veel niet temin toch doorvissende vissers begonnen hun vis steeds meer bui ten de afslag om te verkopen. De gemeente liep daarom de veiling- gelden, drie procent van de besom- Meer winst Unilever ROTTERDAM (ANP) winst van Unilever kwartaal cent hoger uitgevallen ste negen tjiaanden dertien pro cent hoger dan in de overeenkom stige perioden van vorig jaar. De nettowinst steeg van 527 miljoen tot 602 miljoen gulden over de drie maanden en van 1402 miljoen tot de toegestane 1578 miljoen gulden over de negen maanden. Dat heeft Unilever van daag bekendgemaakt. Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtempera- tuur rond 12 graden. Matige zuidweste lijke wind, aan de kust en op het IJssel- meer eerst nog krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: af en toe zon en te gen het weekeinde mogelijk wat regen. Aanhoudend zacht. Woensdag 12 november 1986 zon op: 07.54 uur, zon onder: 16.53 uur; maan op: 15.33 uur, maan onder: 03.03 ming, mis. Om daar verandering in te bren gen vroeg de gemeente aan het mi nisterie of zij aangevoerde vis bui ten de veilingklok om mocht ver kopen, waarbij wel het veilinggeld aan de gemeente zou worden be taald. Dezelfde dag antwoordde de di recteur der visserijen op deze vraag, eerst in een telefoongesprek met de toenmalige burgemeester van Den Helder en daarna per tele gram, dat er bij het ministerie "voorlopig geen bezwaar" bestond legen deze voorstellen. PARIJS - In Parijs zijn de afgelo pen nacht kantoorgebouwen ge troffen door drie bomexplosies. Bij de aanslagen raakte één per soon licht gewond en werd aan zienlijke materiéle schade aange richt. De aanslagen zijn opgeëist door de extremistische organisatie Ac tion Direct, die zegt daarmee te willen protesteren tegen de be trekkingen tussen Frankrijk en Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse president Botha brengt op het ogenblik een bezoek aan Frank rijk. De eerste explosie deed zich voor omstreeks één uur 's nachts bij het hoofdkantoor van autopro ducent Peugeot in de buurt van de Are de Triomphe. Bij deze explo sie raakte één persoon licht ge wond. De andere twee explosies volg- In Antwerpen Bom ontploft in Synagoge BRUSSEL (ANP) - Bij de voor naamste joodse synagoge in Ant werpen is in de afgelopen nacht een bom ontploft. De verantwoor delijkheid voor deze aanslag is nog niet opgeëist. Het gebouw heeft vrij veel schade opgelopen. Onge veer twintig huizen in de joodse wijk liepen glasschade op. Gewon den zijn er niet. De bom ontplofte even voor twee uur. Hoe men die heeft kunnen plaatsen is nog niet duidelijk want in de buurt wordt dag en nacht door de politie gepatrouilleerd na dat enkele jaren geleden ook al aanslagen werden gepleegd. Minister Korthals Altes wil betrapte winkeldieven meteen een boete geven: het dubbele van de win kelwaarde. PAGINA 5 Europese Gemeenschap neemt zeer beperkte maat regelen tegen Syriè. PAGINA 7 Aantal banen in de bouw groeit, maar bonden blij ven sceptisch. PAGINA 9 FC Den Haag stelt voor supporters bij komende vier uitwedstrijden thuis te laten. PAGINA 11 Danskern brengt moderne dans uit de jaren dertig. PAGINA 19 Bij bezoek Lubbers DEN HAAG (GPD) - De Sowjet-Unie wil tijdens het bezoek van premier Lub bers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan Moskou een gezamen lijk communiqué uitgeven over de wapenbeheersings- onderdelen waarover beide landen het eens zijn. Lub bers heeft de Sowjet-Unie echter al laten weten dat tussen beide landen geen afzonderlijke afspraken mo gelijk zijn, alleen in NAVO- verband. De Russen zouden met het com muniqué willen aangeven dat op enkele punten grote mate van overeenstemming bestaat met NA- VO-lid Nederland. Het zou daarbij met name draaien om een verbod op proeven met kernwapens, over de interpretatie van het ABM-ver- drag (waarin de ontwikkeling van anti-raketsystemen aan banden wordt gelegd) en over de verwijde ring van alle middellange afstands raketten in Europa. In een gesprek met Sowjet-am- bassadeur Blatov, gepubliceerd in Het Kernblad van het IKV, komt het communiqué ter sprake. Bla tov zegt in het interview: "Het is nog te vroeg om over een commu niqué te spreken. Ik ben er niet te gen. Alleen Nederland lijkt er niet toe bereid". Blatov zegt niet te ver wachten dat het tot echte afspra ken tussen de Sowjet-Unie en Ne derland zal komen over bepaalde wapenbeheersingsonderdelen. "Maar ik stel wel vast dat onze posities feitelijk soms heel dicht bij elkaar liggen. Het lijkt me dat de huidige verregaande over eenstemming op deze puntën tij dens het bezoek bekrachtigd zou moeten worden", aldus de Russi sche ambassadeur. Volgens Blatov zal Lubbers in Moskou niet alleen worden be schouwd als vertegenwoordigd van Nederland. "Hij is bij zijn be zoek vertegenwoordiger van West Europa en wij zien hem als verte genwoordiger van West-Europa dat in staat is over de huidige situa tie opnieuw na te denken", zc meent de ambassadeur. den enkele minuten later in La Defense, een voorstedelijk kanto rencomplex ten westen van het centrum van Parijs. Daarbij wérd schade aangericht aan twee kan toorgebouwen met vestingen van Total en Pechiney-Ugine-Kuhl- man, bedrijven die zaken doen met Zuidafrikaanse ondernemin gen. Op de foto: politie op zoek naar sporen voor het hoofdkantoor van Peugeot. (foto ap» NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I [-] per maand 23.25 per hal» jaar 137.90 (alléén mogeli|k met automatische betaling) per jaar 262.40 (_J per kwartaal 68.95uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straal: Postcode Plaats. Teleloon: controle bezorging) n opsturen naar het Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 1 Hden. In plaats van opsturen, hunt u ook even ballen: (071)-t44941.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1