Botha onder zware druk bedrijfsleven Gematigde stromingen in Midden-Oosten monddood Brunswijk nadert Paramaribo Reagan doet beroep op pers Mozambique verontwaardigd Vliegverkeer op Zanderij ligt stil Apartheid afschaffen' Zwarten staken in Kinross-mijn Speculaties riskant voor gijzelaars' HET VERSCHIL TUSSEN VOORWERPEN DIE VEROUDEREN EN DINGEN DIE ALLEEN MAAR FRAAIER WORDEN. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (UPI/Rtr.) - De Kamers van Koophan del en Industrie in Zuid-Afrika hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring aangedrongen op „de volledige afschaffing van rassendiscriminatie in alle geledingen van de Zuidafrikaanse samenleving". De verklaring volgde na een beslo- economie van het land niet zal ten zitting van het „topberaad" 200 ondernemers en regerings functionarissen. De economische adviseurs van de Zuidafrikaanse president Pieter Botha hebben ge waarschuwd dat de stagnerende beteren totdat hij met een duide lijk programma komt om de ras senwetten te hervormen en het ras- sengeweld te beëindigen. „Er is een algemene behoefte aan duidelijker aanwijzingen over de richting die moet worden gevolgd met de politieke hervormingen en het behoud van wet en orde", zo zei Botha's economische adviesraad in een rapport aan het „topbe raad". De afgevaardigden van de ondernemerswereld stemden in met het rapport en waren van me ning dat de wet die voorschrijft dat aparte woonwijk moet wonen, dient te worden afge schaft. Dit is door woordvoerders gezegd na afloop van de besloten zitting. Botha heeft eerder nomische vooruitzichten. Indien hierin geen verandering komt, i slagen wegens zijn activiteit de NUM. De mijndirectie voert vol gens de vakbond een gerichte actie een reëel gevaar dat Zuid-Afrika tegen vakbondsactivisten, die de binnen afzienbare tijd niet in zal afgelopen tijd de veiligheidssitua- slagen zijn financiële betrekkingen JOHANNESBURG (DPA/Rtr.) Duizenden zwarte mijnwerkers elk hebben gisteren het werk neerge legd in de Kinross-goudmijn. waar bij een brand in september 177 mijnwerkers om het leven kwa men. Een woordvoerder van de vakbond van zwarte mijnwerkers deze wet niet tijdens zijn leven zal verklaarde dat de stakers eisen dat worden ingetrokken. In de ogen drie onlangs ontslagen vakbonds- van de economische adviesraad functionarissen weer in dienst dient Botha's hervormingspro- worden genomen. De stakers wil- gramma „voldoende geloofwaar- len met name dat de mijndirectie dig zijn om effectief te zijn tegen de het ontslag ongedaan maakt van de negatieve invloed van de bestaan- regionale vakbondsleider van de de politieke en veiligheidssituatie NUM, Eric Vala. Hij zou zijn ont- op de binnen- en buitenlandse eco- David Jacobson omarmt Peggy Say, een zuster van Terry Anderson die nog steeds in Libanon in gijzeling wordt gehouden. iroto ap» WASHINGTON - De zondag be vrijde Amerikaanse gijzelaar Da vid Jacobson is gisteren in zijn va derland aangekomen en heeft daar een dringend beroep op de media gedaan om toch vooral voorzichtig te zijn bij het rapporteren over gij zelingszaken. door Henk Dam "Gedraagt u zich in godsnaam verantwoordelijk en houdt u in", aldus Jacobson in de tuin van het Witte Huis waar hij werd ontvan gen door president Reagan. "Sim- pele speculatie van uw kant kan tot de dood van mijn vrienden Tom Sutherland, Terry Anderson of Joe Cicippio leiden". Jacobson reageerde met zijn in dringende oproep op de stroom be richten die de laatste dagen in Amerikaanse en andere kranten heeft gestaan over de overeen komst tussen Iran en de VS, waar bij hij zou zijn vrijgelaten in ruil voor wapenonderdelen. Drie Amerikaanse gijzelaars zou den, als gevolg van deze overeen komst, de afgelopen 14 maanden door Libanese terroristen zijn vrij gelaten. Iran kan bij deze vrijlatin gen een sleutelrol hebben gespeeld omdat het land veel invloed heeft op groepen als islamitische Jihad. Reagan zei deze week dat onder meer niet te willen "omdat het dan moeilijker voor ons wordt drie nog gevangen zittende gijzelaars ook vrij te krijgen". Toen Reagan en Jacobson giste ren in de tuin van het Witte Huis waren, vroegen verslaggevers de president opnieuw een einde te maken aan alle speculatie. Reagan draaide zich kwaad om en ant woordde: „Omdat het nog eens en nog eens moet gebeuren tot we alle gijzelaars terug hebben. Alles dat we nu vertellen over de manier waarop, brengt hen in gevaar". Inmiddels heeft minister Shultz (buitenlandse zaken) impliciet be vestigd dat hij het niet eens was met de overeenkomst met Iran. Tij dens een tussenlanding in Ierland zei hij dat niet onderhandelen zijns inziens de enig juiste manier van omgaan met terroristen is. Hij wei gerde echter te zeggen of bij de vrijlating van Jacobson die be leidslijn was losgelaten. „Dat is een zaak voor het Witte Huis", zo ant woordde hij kortaf. ADVERTENTIE Sommige voorwerpen blijven voor eeuwig in trek. Ze zijn van, vaak functionele, gebruiksvoorwerpen tot verzamelobjecten geworden. Omdat er een onbetaalbaar element aan toegevoegd is: tijd! Dat geldt in hoge mate voor de klas sieke collecties van de zes meest gerenom meerde meubelzaken van de Randstad. Meubelen die in de loop der tijd alleen maar fraaier worden. Bezichtig de collecties en verwerf om uzelf te verrijken. VANDENBERG INTERIEUR Elandstraat 9/Piet Heinstraat 28, Den Haag. Tel.: 070-459443 BULTHUIS INTERIEUR Schoolstraat 32, Voorschoten. Tel.: 01717-3609 HOME-STYLE HEIDA INTERIEUR Lindelaan 291-293, Rijswijk. Tel.: 070-904634 MAISON DROUOT Kneuterdijk 4, Den Haag. Tel.: 070-467214 SANDERS INTERIEUR Fred. Hendriklaan 229-256-262. Den Haag. Tel.: 070-544678 ZES VERSCHILLENDE MEUBELZAKEN DIE EEN DING GEMEEN HEBBEN: AANDACHT VOOR KLASSIEK JOHANNESBURG - De Mozam- bikaanse regering heeft veront waardigt gereageerd op de Zuid afrikaanse suggestie dat wijlen president Samora Machel erop uit was om het bewind van president Banda van Malawi om ver te wer pen. Dat zou blijken uit documen ten die zouden zijn aangetroffen in het vliegtuig, waarmee Samora Machel op 19 oktober j.l. veronge lukte. Ze zijn naar buiten gebracht door de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha. door Ruud de Wit Uit de documenten kan worden opgemaakt, dat Mozambique sa men met de regering in Zimbabwe werkte aan de val van Banda. Mala wi is er de afgelopen maanden eni ge keren van beschuldigd de Mo- zambikaanse rebellenorganisatie MNR van'af zijn grondgebied te la ten opereren. Zuid-Afrika zou de MNR indirect ondersteunen via Malawi, het enige land in Afrika dat volledige diplomatieke relaties onderhoudt met de regering in Pretoria. Machel heeft al eens ge dreigd raketten tegen Malawi in te zetten als de steun aan de MNR niet zou ophouden. Volgens de Mozambikaanse mi nister van informatie Hunguana is het vrijgeven van documenten uit het vliegtuigwrak "een vulgaire poging om van een slachtoffer (Ma chel) een beschuldigde te maken". Hij ontkende het bestaan van even tuele documenten niet. "Wij weten niet of een document, zoals Botha dat toonde, werkelijk in het vlieg tuig was". Hunguana beschuldigde Zuid-Afrika ervan het onderzoek naar de dood van Machel te vertra gen en afleidingsmanoeuvres te verzinnen. Volgens hem stelt Zuid- Afrika alles in het werk te stellen om te voorkomén, dat de 'zwarte doos' daadwerkelijk ontcijferd wordt. Tot nu toe heeft Zuid-Afrika de 'zwarte doos', ondanks garanties dat er een Zuidafrikaanse delegatie bij de decodering ervan aanwezig kan zijn, niet aan de Russen over gedragen. Deze zeggen, dat de 'zwarte doos', die mogelijk de oor zaak van het ongeluk duidelijk kan maken, slechts in Moskou kan worden gedecodeerd. Zuid-Afrika vertrouwt de Russen niet en wil een internationale deskundige bij de decodering aanwezig laten zijn. Praten over vrede kun je alleen met je vijanden; onder dat motto kwamen deze week Israëli's en Palestijnen bijeen in de Roemeen se badplaats Constinesti. Een vol slagen onschuldig samenzijn van journalisten, wetenschappers en politici, louter ter wederzijdse be moediging. Maar de Israëlische regering en de extremistische vleugels van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO denken daarover anders en daarom was de ontmoeting toch van beteke- nis. De samenkomst alleen al kan, als beide tegenstanders hun zaak serieus nemen, verstrekkende ge volgen hebben. door Ton van Brussel de fanatieke rabbijn Kahane en zijn Kach-partij te bezweren. Het rechtse Likoed-blok van premier Sjamir zag het vredespad van links gaarne gedwarsboomd met wetge ving die alle contacten met extre mistische organisaties verbood. Beide, leidende politieke stromin gen in Israël bleken niet bijster van eikaars voornemens gecharmeerd, maar vanwege hun regeringssa menwerking was een vergelijk no dig om een breuk in de coalitie te voorkomen. Vandaar de ruil. De Arbeiderspartij trok onmis kenbaar aan het kortste eind. Haar initiatief-voorstel werd eerst volle dig 'uitgekleed' en in de versie die uiteindelijk de parlementaire eind streep haalde zag zelfs Kahane geen reden meer om tegen te stem men. De afgelopen maanden is er ten overvloede door vele juristen op gewezen dat de wet nauwelijks aanknopingspunten biedt voor toepassing. Spontaan In het geval van de antiterreur wet, in eerste instantie gericht te gen de PLO, is de praktijk veel simpeler. Elk formeel contact is verboden, een uitzondering is er slechts voor spontane ontmoetin gen. Bijeenkomsten zoals die in WILLEMSTAD - Het jungle-com mando van Ronnie Brunswijk komt steeds dichter bij de Suri naamse hoofdstad Paramaribo. De afgelopen dagen heeft de Bruns- wijk-groep de aanwezigheid ge toond in het noorden van het dis trict Brokopondo. Donderdag zijn bij gevechten in de omgeving van Brownsweg volgens ooggetuigen elf militairen gesneuveld. door Elly Wempe Het oliepalmbedrijf Pheadra is door de groep-Brunswijk overge nomen. De politieagenten van de districtshoofdwacht Brokopondo zijn ontwapend, terwijl in Klaas kreek communicatieapparatuur is meegenomen. Ook brandstof en voertuigen zijn buitgemaakt. Volgens recente berichten is het kantoor van de tweede oliepalmon- derneming in Brokopondo Victo ria in de as gelegd. Hier wordt de bewerkte palmolie van Patamacca en Pheadra verder verwerkt. De Roemenië vallen uiteraard buiten deze categorie. De Israëlische regering heeft tot aan de vooravond geprobeerd het samenzijn aan de Zwarte Zee te voorkomen. De organisatoren had den dergelijke druk voorzien en juist daarom het oog op Costinesti laten vallen. Roemenië is een buitenbeentje in het Warschau-Pact. Het hand haafde na de oorlog van '67 als eni ge in het Oostblok de diplomatieke betrekkingen met Israël. Boeka rest is sedertdien regelmatig het to neel van geheime Israëlisch/Arabi sche contacten op hoog niveau. Partijleider Ceausescu zwichtte niet voor de druk uit Jeruzalem en gaf de bijeenkomst zelfs een offi ciëler karakter door zich persoon lijk met de delegatieleden te ver staan. Die houding heeft hij met een bomaanslag op de Roemeense am bassade in Beiroet moeten beko pen en gevoegd bij de dreigemen ten van de PLO-fractie van Abu Ni- dal, zag de organisatie voldoende reden om de bijeenkomst eerder te beëindigen. De deelnemers ver trokken gistermorgen huiswaarts. Alle ogen zijn nu gericht op hun groep-Brunswijk heeft de machi nes op Victoria onklaar gemaakt, zodat deze belangrijke inkomsten bron voor de Surinaamse overheid nu wegvalt. Afgelopen maandag was er een stroomstoring van een uur in Para maribo. Geruchten deden de ronde dat Brunswijk een generale repeti tie had gehouden. Een feit is dat de Brunswijk-groep vanuit het dis trict Brokopondo veel activiteiten in het land kan lamleggen, want de centrale bij Paranam verzorgt via kabels de elektriciteit voor de Boorpersoneel schrikt van helikopterramp LONDEN (GPD) - Britse dui kers hebben op de bodem van de Noordzee wrakstukken van de verongelukte Chinook-heli kopter gevonden. De cockpit met de belangrijke zwarte doos oftewel de stemrecorders gelo kaliseerd. In het voorste ge deelte van de helikopter bevin den zich drie stoffelijke over schotten; 26 passagiers gelden nog als vermist. In totaal zijn 45 mensen omgekomen in het dra ma, dat donderdag nabij de Shetland-eilanden gebeurde Slechts twee inzittenden heb ben de ramp met de Chinook overleefd. Alles concentreert zich nu op de vraag wat er mis is gegaan met de Chinook, een toestel dat speciaal is uitgerust met een amfibisch vermogen om zelfs in een onstuimige golf slag te kunnen landen en te blijven drijven. Over wat er zich in de laatste fatale momenten in de volle he likopter heeft afgespeeld, moe ten de twee overlevenden, de 45-jarige gezagvoerder Pusht Vaid en de 20-jarige leerling technicus van Shell. Erik Mór- rans, nog steeds officieel wor den gehoord. Het ongeluk heeft grote schrik en ontsteltenis ver oorzaakt onder het personeel van de booreilanden, afhanke lijk als dat is van helikopters voor hun verbinding met de vaste wal. thuiskomst. Komt het tot arresta ties en nieuwe aanslagen? Sjamirs conservatieve Likoed- collega's zullen zeker aandringen op vervolging, want zij hebben het tij mee. Sinds de breuk tussen de koning Hoessein en PLO-leider Arafat heeft zich tussen Israël en Jordanië een opmerkelijke toena dering voltrokken, gericht op hef uitbannen van de invloed van de PLO op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Israël is verheugd over de consequenties die Hoessein uit Arafats wispeltu righeid heeft getrokken en heeft in Hoessein nu eindelijk een bondge noot gevonden die ook in de prak tijk bereid is zijn nek uit te steken. Zo is Hoessein doende de Pale stijnen op de Westbank te paaien irfet een vijfjarenplan voor econo misch herstel. Dat moet een soort visitekaartje worden dat de bood schap van Arafat in de schaduw stelt. Maar terwijl er nog veel twij fel bestaat aan de financiële haal baarheid van Hoesseins ambities, kan het niemand ontgaan dat de Jordaanse koning op deze manier uitgerekend de PLO-stroming be strijdt die af en toe toe praten be reid is. De radicale Palestijnen, formeel hoofdstad en voor de bauxietbe- drijven. Ultimatum Het nationale leger heeft het ulti matum voor de bewoners (zij moe ten het oorlogsgebied voor donder dagavond twaalf uur ontruimen) opgeschort. De bewoners van Stoelmanseiland, Langatabbetje, Moengotapoe en Ajoemakondre moeten hun omgeving verlaten omdat het leger de noodzakelijk geachte acties moet uitvoeren. Ge ruchten deden de ronde dat Libi sche vliegtuigen in Brazilië aan de ketting zijn gelegd. De vliegtuigen zouden zijn gekomen om in Suri name bombardementen uit te voe ren. Omdat zij nu in Brazilië vast zitten is het ultimatum uitgesteld, zo meldden sommige geruchten in Paramaribo. Het vliegverkeer van en naar Pa ramaribo ligt bijna volledig lam. Volgens de Surinaamse Lucht vaart Dienst hebben een aantal buitenlandse luchtvaartmaat schappijen hun vliegschema ver anderd vanwege de opgeblazen be richten in de pers. De Surinaamse Luchtvaart Maatschappij heeft zelf zijn vlucht afgelopen donderdag naar Miami afgelast. De Antilliaanse luchtvaartmaat schappij is niet in staat het vlieg schema zodanig om te gooien dat het ALM-toestel overdag op Zan derij landt; daarom heeft de ALM deze week zijn vlucht vanuit Cura cao moeten afgelasten. De SLM- vlucht vanuit Paramaribo naar Amsterdam ondervond woensdag grote vertraging zonder dat de re den daarvan werd opgegeven. De KLM stationeert 's nachts geen vliegtuigen meer op Zanderij en de Braziliaanse maatschappij Cruzei ro del Sur schortte haar diensten voor onbepaalde tijd op. AIDSVIRUS - Assistenten van de Franse viroloog Luc Montagnier hebben in West-Afrika een tweede type van het aidsvirus gevonden. Naar Montagnier gisteren op een internationaal aids-congres in West-Berlijn meedeelde onder scheidt de genetische code van dit type zich sterk van het eerste virus type HIV. Het nieuwe virus, dat Montagnier HIV Type 2 noemde, veroorzaakt net zulke ernstige aids-ziekten als het eerste type. De tegen HIV 2 gerichte antilichamen zijn echter moeilijker te herken- ongeorganiseerd als ze zijn, lopen 'vrij' rond en zullen zeker van zich doen spreken. Ingewijden in de be zette gebieden, zoals de voormali ge plaatsvervangend burgemeester van Jeruzalem, Meron Benvenisti, steken hun cynisme over Hoes seins door Israël gesteunde plan nen, niet onder stoelen of banken. "Palestijnen zijn niet te koop. Dat is een oud-koloniaal idee. Ook al krijgt Hoessein het geld voor zijn plan bij elkaar, dan zal dat de keu ze van vrijwel alle Palestijnen voor de PLO niet beinvloeden", aldus desgevraagd Benvenisti. De bijeenkomst in Roemenie heeft de gevaren van de huidige Jordaanse/Israëlische koers ten overvloede zichtbaar gemaakt. Ge matigde en goedwillende krachten worden (soms letterlijk) mond dood gemaakt; de ijzervreters heb ben in beide kampen vrij spel. Malawi: welvarend land door 'pact met de dniveT NAIROBI (DPA) - Malawi is het enige Zwartafnkaanse land dat volledige diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika onderhoudt. Dit is het werk van een man die heeft verklaard dat hij zelfs een pact met de duivel zou sluiten, als dit van voordeel is voor zijn land. Door zijn contact met Zuid- Afrika heeft de sterk anti-communistische president voor het leven Has tings Kamuzu Banda zich verder in Afrika politiek totaal geïsoleerd. Maar tevens is deze grijze, vroegere arts, die in 1966 aan de macht kwam een van de weinige leiders van het continent die succes boekt met de economie van zijn land. De autoritaire heerser onderhoudt ook diploma tieke betrekkingen met landen zoals Israël, Zuid-Korea en Taiwan. Voor al de dodelijk verongelukte president van Mozambique, Samora Machel. heeft Banda er steeds van beschuldigd de door Zuid-Afrika gesteunde Mozambikaanse Renamo-rebellen toe te staan Malawi als basis te gebrui ken. Dit heeft Banda steeds tegengesproken. TEL AVIV - De groep Israëli's, die in Roemenië had gesproken met vertegenwoordigers van de PLO, zijn gisteren bij terugkomst in Israël begroet door woedende demonstranten. 'Weg met de verraders,' schreeuw den zij. Vier leden van de groep moesten zich bij de politie melden voor ondervraging. De Israëlische wet kent sinds augustus een verbod op ont moetingen met officiële vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Tot het viertal behoort de leider van de delegatie Latif Dori, een actief lid van de socialistische Mapampartij. Wij werken aan de vrede", riep Dori verslaggevers en demonstranten toe, terwijl hij door de politie werd afgevoerd (zie foto EPA) De 29 leden tellende groep, bestaande uit linkse activisten, schrijvers en journalisten, was woensdag naar Roemenie vertrokkenondanks een waarschuwing van premier Yitzhak Shamir. De bijeenkomst in Costines ti aan de Zwarte Zee werd al na ëën dag afgebroken vanwege het dreige ment van Arabische extremisten dat de 15 Palestijnse deelnemers ver moord zouden worden. In het Israëlische parlement werd deze zomer een omstreden wet aangenomen die alle contacten tussen Israëli's en PLO-leden ver biedt. Op overtreding staat een ho ge gevangenisstraf. In de anti-Ara- fat-vleugels van de PLO geldt een soortgelijk verbod. Vele Palestij nen hebben een gematigde opstel ling met hun leven moeten beko pen. Het Roemeense uitstapje is met andere woorden een provoca tie, met name van de Israëlische re gering van nationale eenheid. Koppelverkoop Een meerderheid in het parle ment in Jeruzalem ging op 6 au gustus j.l. akkoord met een merk waardige koppelverkoop. De linkse Arbeiderspartij van vice- premier Peres hechtte aan een an- ti-racisme-wet om het gevaar van

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7