'Breestraat afsluiten voor al het verkeer' Winkeliers op een lijn: Deze bank bijvoorbeeld, maar dan.... perida®] Protest universiteit tegen bezuinigingen een tragische afgang ACHTERGROHDI Winkeliers: kosten parkeren vergoeden VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 LEIDEN - De winkeliers van de Breestraat zijn voorstander van het volledig afsluiten van deze winkel straat voor autoverkeer, dus ook voor de bus. Een Breestraat met eenrichtingverkeer of met alleen busverkeer dat in een of twee rich tingen rijdt, wijzen de winkeliers van de hand. "De Breestraat moet een volwaardige voetgangerspro menade worden, wil ze haar aan trekkelijkheid als winkelstraat be houden", aldus de voorzitter van de winkeliersvereniging Bree straat, H.C.P. van Cleef. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening en verkeer noemt het afsluiten van de Breestraat voor busverkeer "nauwelijks haalbaar". De wethouder is voornemens een kortdurende proef te houden om aan te tonen dat een Breestraatpro- menade heel goed mogelijk is zon der de bus te weren. Problemen De winkeliers zijn tot hun een sluidende conclusie over de Bree straat gekomen tijdens de jaarver gadering van de winkeliersvereni ging Breestraat. Voor deze verga dering waren alle Breestraat-on- dernemers uitgenodigd, ook niet- leden van de winkeliersvereniging. De aanwezigen, 45 in getal, bleken unaniem van mening dat in de na bije toekomst alle verkeer, inclu sief de bus, uit de Breestraat ge weerd moet worden. Vorig jaar sprak het bestuur van de winkeliersvereniging zich al uit voor het volledig autovrijmaken van de Breestraat maar verbond daaraan toen een aantal voorwaar den die voor de gemeente onaan vaardbaar waren. Een absolute voorwaarde was dat in de directe nabijheid van de binnenstad nog twee nieuwe parkeergarages ge bouwd zouden worden, waarvan een op de plek van de voormalige Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt. Voorzitter Van Cleef verklaart nog steeds van mening te zijn dat er een parkeergarage moet worden gebouwd aan de westkant van de binnenstad (omgeving Kort Ra penburg) maar dit niet meer als ab solute voorwaarde te stellen nu er is besloten tot de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessen- plein. Van Cleef meent dat de Bree straat thans wordt 'verziekt' door het vele autoverkeer dat zich een weg baant door de straat. "Daar moeten we vanaf. Maar alleen de auto eruit is onvoldoende. De bus maakt ook lawaai, stinkt en neemt heel veel ruimte in beslag. Die moet er ook uit wil de Breestraat een aantrekkelijk winkelgebied worden. Ik geef toe dat het weren van de bus een aantal problemen met zich meebrengt. Maar we vin den dat het moet gebeuren en hel pen graag mee een oplossing te vinden voor de problemen". Erica Beheer De opstelling van de winkeliers ten aanzien van het autovrijmaken van de Breestraat vloeit voort uit het plan dat de Haagse projectont wikkelaar Erica Beheer bv heeft la ten ontwikkelen om de winkel straat een face-lift te geven. Daarin wordt voorgesteld de Breestraat geheel of gedeeltelijk autovrij te maken en de straat te overkappen of op te fleuren met kiosken. Overkappen van de straat is noch bij de gemeente, noch bij de winkeliers in goede aarde gevallen. Het plaatsen van een enkele kios ken levert minder problemen op al is van dat idee ook niet iedereen een warm voorstander. Van Cleef zegt een aantal luxe kiosken en en kele overkapte terrassen geen pro bleem te vinden. Het bestuur van de winkeliers vereniging Breestraat had zich in grote lijnen al verenigd met het plan van Erica om het verkeer te rug te dringen. De aanwezige win keliers op de jaarvergadering (le den en niet-leden) hebben zich nu ook positief over het plan uitgela ten en zijn zelfs verder gegaan door uit te spreken dat de Breestraat in z'n geheel verkeersvrij moet wor den. De winkeliers gaan daarmee ook verder dan de gemeente ooit is gegaan. Proef Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) laat desge vraagd weten het afsluiten van de Breestraat voor busverkeer on haalbaar te achten. "We hebben uitgerekend dat het aantal kilome ters dat de NZH-bussen dan moe ten omrijden zo groot is dat de kos ten daarvan het miljoen zullen overschrijden. Die kosten komen ten laste van de gemeente, en de gemeente kan dat niet betalen". Op 13 november aanstaande zul len de raadscommissies voor eco nomische zaken en ruimtelijke or dening over de Breestraat-proble- matiek spreken. "Iedereen kan op die bijeenkomst het woord voeren en er zal een diapresentatie plaats hebben over enkele Duitse steden waar het busverkeer in een winkel- promenade is opgenomen. Ik denk dat dat heel goed mogelijk is", al dus Peters. Om nog meer bewijslast te vin den voor zijn stelling is de wethou der voornemens een kortdurende proef te nemen met een autovrije Breestraat op zaterdag waar de bus wel wordt toegelaten en ook voet gangers de ruimte krijgen. Van de ze proef zal een videofilm worden gemaakt. Mede naar aanleiding van de resultaten van de proef zal het gemeentebestuur januari 1987 een definitief besluit nemen over de Breestraat. ADVERTENTIE lj wat noger lj ietsje zacnter lj ten Deetje lager Wat harder Ietsje smaller Een stukje breder Als u niet van massaprodukten houdt bent u bij Perida aan het juiste adres. Omdat Perida de vormgevers èn de makers van zitmeubelen zijn kunt u uw bank of stoel laten aanpassen naar eigen idee. Dat is geen kostbare zaak, omdat u rechtstreeks van de makers koopt betaalt u toch al zo'n 30minder dan m de winkel. Bel voor documentatie: 02508 -10 44. Showroom open: ma t/m za 10.00 -17.00 uur. 1 BIJ DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR LEIDEN - Van de protesten van de Leidse universiteit tegen de bezuinigingen hoeft minister Deetman absoluut niet wakker te liggen. De leden van de Twee de Kamer was dat waarschijnlijk ook al ter ore gekomen, want geen politicus voelde zich geroe pen om naar Leiden af te reizen. De forumdiscussie over 'de toekomst van de universiteit' gis teravond was een afgang. Nog geen 30 toehoorders moesten door Saskia Stoeliriga naar slaapverwekkende betogen luisteren van vertegenwoordi gers van bedreigde studierichtin gen (sociologie, Duits, klinische psychologie, en onderwijskun de). En het tragische was dat er van die bedreigde studierichtin gen nauwelijks studenten of hoogleraren in de zaal zaten. Zo was 's middags voor de tweede keer ook al een protestmars in duigen gevallen, omdat er maar een handjevol studenten kwam opdagen. Op de vraag waarom dergelijke acties in universiteitssteden als Utrecht, Amsterdam en Rotter dam wel slagen, kwam nauwe lijks antwoord. Een student kli nische psychologie beweerde dat het aan het onderwijs lag. Het schijnt dat je aan de Leidse uni versiteit niet wordt opgeleid tot mondig student. Aan de andere kant zou je je bijna gaan afvragen of de Leidse studenten tevreden zijn met de plannen van Deet- Tussen de regels van de oever loze verhalen door (een tijdsli miet was er niet), viel op te mer ken dat dit toch niet het geval is. Het enige forumlid dat nog wat intonatie in zijn stemgeluid aan bracht, prof.dr. M. van de Vall, vroeg zich af wat er mis was met de kaasschaafmethode. "In de oorlog was die kaasschaaf er juist om eerlijk die plalyes kaas te verdelen". Een schot voor open doel. Dat er van eerlijkheid in de bezuini gingsplannen van de minister geen sprake was, daar was ieder een het wel over eens. De plan nen berusten op willekeur. Drs. A.A. Raad bijvoorbeeld, werk zaam bij de vakgroep Duitse taal en letterkunde, weet nog steeds niet waarom zijn vakgroep moet worden opgeheven. En Van de Vall begrijpt niet waarom onder wijssociologie met hoogleraar Leunen in Rotterdam mag blij ven. Ook dr. J.C.P.A. Esch, lid van het college van bestuur, heeft dit nog nooit van de minis ter mogen vernemen. Als we dit forumlid trouwens moeten gelo ven, kan de minister niet praten. "Alles staat vast". In Den Haag wordt dat volgens Van Esch 'po licy' genoemd. En aan 'policy' valt niet te tornen, want dat is be leid. Op dit niveau bevond zich de discussie telkenmale. Het college van bestuur heeft overigens na rijp beraad met an dere universiteitsbesturen het volgende standpunt ontwikkeld. Het college is voor de bezuini ging van 132 miljoen. Het is er mee akkoord dat wordt bezui nigd op de de alpha- en gamma wetenschappen (letteren, socio logie, psychologie) en niet op de bèta wetenschappen (wis-, na tuurkunde, biologie, medicij nen). Het college eist alleen van de minister dat landelijk nog né der wordt bekeken, op grond van zogenoemde 'sterkte/zwakte ana lyses', welke studies hu daad werkelijk moeten verdwijnen. Met andere woorden: alle zwak ke broeders dus. Gelukkig had den de forumleden eerder op de avond al meer dan duidelijk ge maakt dat hun studies tot de bes te van Nederland behoorden. Ja, waar praat je dan nog over. Voor kindergeneeskunde (de ze vakgroep hult zich in een ang stig stilzwijgen) knokt het colle ge van bestuur zich wild, zo werd gefluisterd. Van Esch gaf te ken nen dat deze opheffing niet past in het plan van de medische fa culteit. Alsof de andere opheffin gen en samenvoegingen wel in plannen passen. Maar er was nie mand die dat vroeg. Het lid van het college onthul de nog dat zijn groep internatio- naai publieksrecht in de vorige bezuinigingsoperatie ooit eens zes weken met opheffing is be dreigd geweest. Toen voelde hij zich niet prettig, en hij begreep daarom maar al te goed hoe de betrokken slachtoffers zich nu voelen. Er moest snel een einde komen aan deze onzekerheid. Vervolgens gaf Van Esch de stu denten, die het niet eens waren met het standpunt van het colle ge van bestuur, de raad om naar het Binnenhof te trekken, maar dan wel met minstens 10.000 Nog geen 30 bezoek bedreigde studiericlu Motorrijder gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar is gisteren gewond geraakt toen hij met zijn motor bovenop een auto botste. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist op de Lammer markt plotseling over een verhoog de verkeersgeleider reed om links af te slaan. De motorrijder werd verrast door de plotselinge ma noeuvre en botste op de auto. Bei de motorvoertuigen werden ern stig beschadigd. De motorrijder moest met een zware schouder- kwetstuur naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Video (1) In 'De Klos' aan de Zandstraat 10 wordt op zaterdag 29 en zondag 30 november een video-cursus gegeven voor vrouwen. Het is een cursus van 'Taai Video', een groep die twee jaar geleden werd opgericht en sinds een jaar de voormalige fabriek als hoofd kwartier heeft gekozen. De leden van 'Taai Video' heb ben al ervaring in lesgeven. Een tijdje geleden organiseerden ze namelijk een zesdaagse cursus voor buitenlandse vrouwen die aan hel Haagse instituut voor 'Social Studies' studeren. "We hebben hen de basisinfor matie bijgebracht", vertelt één van de leden van het collectief, Karen Groeneveld. "Dus: hoe neem je op, hoe werkt de camera, welke beelden gebruik je. Na af loop van de cursus hebben die vrouwen een filmpje gemaakt over de positie van zwarte vrou wen in Nederland. Daarvoor hebben ze interviews gemaakt, onder meer op straat Fokje Pietersen: "Je moet na tuurlijk niet denken dat dat met een een professioneel produkt was. Maar toch: hét was een aar dige film". Kun je mensen in zes dagen alles bijbrengen? Natuur lijk niet. luidt het antwoordt van het collectief, waartoe overigens behalve de twee al eerder ge noemde dames ook Wil v.d. Voort behoort. "Maar aan de andere kant: in zes dagen kun je tamelijk veel basisvaardigheden onder de knie krijgen", aldus Karen Groene veld. "En wat ook belangrijk is: dankzij zo'n cursus verdwijnt de angst voor de techniek. Veel vrouwen hebben die angst. Ik bedoel, die cursussen van ons zijn niet voor niets bestemd voor filmpje. Een simpele film; eentje die in de camera al wordt gemon teerd". "En dan maar hopen dat de mensen enthousiast worden", vervolgt Groeneveld. "Zodat het niet meer zo vanzelfsprekend is dat de man des huizes alleen maar de vakantiefilmpjes op neemt". Video (2) Wil v.d. Voort: "Het aardige van onze cursus is, denk ik, datje na afloop een produkt ziet. Ook die tweedaagse cursus wordt af gesloten met het maken van een Het trio heeft tot nu toe al be hoorlijk veel films gemaakt. Vaak in opdracht. "Hët zijn goedkope programma's, voor de minder draagkrachtigen", aldus Pietersen. Voorbeelden: een film over de meidendagen van het Breehuys en niet te vergeten de documentaire over 'De Klos', het project waarvan zij zelf ook deel uitmaken Die documentaire werd een tijdje geleden gedraaid op een conferentie van de Unesco in Duitsland. "We kunnen het achteraf een geslaagd project noemen", vertelt Wil v.d. Voort, 'want we zijn tijdens die confe rentie door verschillende men sen benaderd; ze wilden onze do cumentaire graag hebben". Dat is begrijpelijk, want de film is allesbehalve een amateu ristisch produkt van een paar vrouwen die rondstruinen in vi deo-land. Alleen jammer dat de wethouders Bordewijk en Fase niet zo geweldig voor de dag ko men: ze brabbelen wat in het En gels aangezien hun Duits niet goed genoeg is. Een schoonheidsfout waar voor het drietal natuurlijk niet verantwoordelijk is: je kunt die wethouders toch moeilijk ver plichten om van tevoren opge stelde teksten in het Duits te gaan voorlezen. Zou 'Taai Video' voor de televi sie willen werken? Het antwoord is nee. Groeneveld: "Televisie is een tamelijk ontoegankelijk me dium en dat staat haaks op wat wij willen: video dichter naar de brengen. De afstand tus- De leden van 'Taai Video': "Wij sen opdrachtgever en maker is in ons geval zeer klein en dat moet zo blijven". Wil v.d. Voort: "Als wij iets hebben gemaakt, ontstaat er ook altijd wel een discussie na af loop. En dat is ook de bedoeling. Wat dat betreft mag er nooit een kloof ontstaan". Ze hebben wel een andere ambitie: ze zouden nog wel eens een stadsjournaal willen maken. "We hebben daar over ooit met de gemeente ge praat". zegt Groeneveld. Na een korte pauze: "Maar we kregen geen geld voor dat pro ject. De gemeente schijnt slechte ervaringen te hebben met een andere groep die ook zoiets wil de". Als Bordewijk en Fase nou eens diep m de geldbuidel tast ten; dan hebben ze meteen die slechte presentatie goedge maakt. Reünie niet de organisatrice van het ge beuren. Haar is verteld dat het als volgt is gelopen; een paar oud-bewoners kwamen elkaar tegen, maakten een praatje, en fin, van het een kwam het ander. "Op een bepaald moment heb ben ze beslist dat het wel leuk zou zijn als de mensen die in de straat hebben gewoond elkaar weer eens zouden zien". Welke straat? De Waldeck Pyrmontstraat. Mevrouw van Dongen woonde daar van haar zesde tot aan haar trouwen. Tegenwoordig woont ze in Sassenheim. Heimwee heeft ze niet. Maar aan de andere kant: ze gaat graag naar de reü nie toe, want het was zonder meer een bijzondere straat. "Dat blijkt ook wel uit het feit dat er zaterdagavond zo'n 240 mensen naar het Antonius Club huis komen. Tenminste, dat is mij verteld. Al die mensen zullen wel goede herinneringen hebbent aan de straat, net als ik". Wat maakte de straat zo bijzon der? "Ja, wat zal ik zeggen...je hoort wel meer mensen zeggen dat buurten vroeger zo leuk waren omdat iedereen iedereen kende. Daar heeft het wel mee te maken, denk ik. Het gaat in elk geval op voor de Waldeck Pyrmontstraat. De buren hadden veel contact met elkaar". "Er woonden in de straat trou wens veel grote gezinnen. En de meeste mensen waren katholiek. Daardoor had je toch ook een hechte band. Weet u trouwens welke benaming andere mensen de Waldeck Pyrmontstraat had den gegeven? Het heilige straatje. Omdat we dus katholiek "Dat is allemaal verdwenen, maar dat vind ik niet zo jammer. Die vroegere tijd is nu eenmaal voorbij. Hoewel ik het wel zeer leuk vind dat ik zaterdag m'n verleden weer eens terugzie. Ben benieuwd". LEIDEN - De Breestraatwinkeliers zijn bereid mee te betalen aan de kosten die hun klanten maken als ze hun auto parkeren in de Sanders parkeergarage aan het Levendaal. De voorzitter van de winkeliers vereniging Breestraat heeft daar over tot twee keer toe een brief ge stuurd aan de bouwer van de par keergarage, het Leiderdorpse be drijf Noorlander. De bouwonder nemer, die er nog steeds niet in is geslaagd een exploitant te vinden voor de parkeergarage, heeft tot Adviesgroep: in 1988 fusie nutsbedrijven De fusie tussen de nutsbedrijven in de regio moet op 1 januari 1988 een feit zijn. De stuurgroep Her structurering Energie- en Water voorziening Zuid-Holland-Noord wil dat op die datum één groot wa ter- en energiebedrijf in de regio is gerealiseerd. De plannen van de stuurgroep zijn een uitvloeisel van richtlijnen van de minister van Economische Zaken om de distributiebedrijven elektriciteit, gas en warmte te reor ganiseren. Behalve het produceren van drinkwater en de distributie van elektriciteit, gas, warmte en water kan, volgens de stuurgroep, onder meer het exploiteren van het ka belnet en het ontwerpen, aanleg gen en onderhouden van openbare verlichting en verkeersinstallaties tot het takenpakket van het nieu we bedrijf gaan behoren. Het nieuwe bedrijf zal uit vier districten bestaan. Het eerste be staat uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Ook Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg en Wassenaar zullen een district vormen. Het derde district beslaat de Bollenstreek, het vierde de Rijnstreek. De bij de fusie betrokken instan ties moeten zich binnenkort uit spreken over de gewenste rechts vorm. Volgens de stuurgroep kan er het beste gekozen worden tus sen een gemeenschappelijke rege ling of een naamloze vennoot schap. De vakbonden hebben zich voor een nv uitgesproken. Er zul len bij de fusie overigens geen ge dwongen ontslagen vallen. De plannen van de stuurgroep staan haaks op provinciale voor stellen om de waterlevering te reorganiseren. De provincie wil dat de Leidsche Duinwatermaatschap pij gaat samenwerken met het Haagse drinkwaterbedrijf. dusver echter niet gereageerd op het voorstel van de winkeliers. "Het heeft ons teleurgesteld dat de aannemer niets van zich laat ho ren", aldus voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging. "Wij willen graag een regeling treffen waarbij mensen die op de Bree straat hun inkopen doen een ver goeding krijgen voor de parkeer- gelden die ze kwijt zijn als ze hun auto in de Sandersgarage stallen. Ik hoop dat als er een exploitant gevonden is we wel in staat zullen zijn afspraken te maken", aldus Van Cleef. De winkeliersvereniging is ook teleurgesteld over de gang van za ken rond de opèning van de par keergarage aan het Levendaal. Die openstelling is vrij geruisloos ver lopen. De winkeliersvereniging Breestraat had graag gezien dat de parkeergarage, op een steenworp afstand van de Breestraat, feeste lijk ingebruik genomen zou zijn. Klem gestolen LEIDEN - Op een bouwplaats aan de Petronella Moensweg, in de wijk Stevenshof, is een tegelklem ontvreemd. Volgens de aannemer heeft het gereedschap een waarde van 3500 gulden. Compact disc, video en 2000 gulden gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Boerhaavelaan is in de nacht van woensdag op donderdag een vi deorecorder, een compact discspe- ler, een geldbedrag van 2000 gul den, enkele videobanden en com pact discplaten gestolen. De inbre kers konden de woning binnenko men door een schuifraam te ope nen. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Woonwagens In het gisteren in deze krant onder de kop 'De la Mar wenst toch kamp met 78 plaatsen' verschenen arti kel, wordt de indruk gewekt dat de gemeente Leiden geld genoeg zou hebben voor de opknapbeurt van het woonwagenkamp aan de Haar lemmertrekvaart. Dat is onjuist. Volgens De la Mar heeft het minis terie en niet de gemeente, vol doende geld op de plank liggen om de opknapbeurt mogelijk te ma ken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3