J ongerencentrum weer beperkt open 'Machtsstrijd in Lindehoeve' Eerste paal VOOr Chinese eettempel Muskusrat in Alkemade Toestemming politiek Voorschoten Derde verzorgingshuis in Alphen onzeker Nederlander moet nog wennen aan ijstulpen DONDERDAG 6 NOVEMBER 1986 REGIO LEIPEN PAGINA 25 VOORSCHOTEN - Het Voorschotense jongerencentrum De Lindehoeve mag volgende week weer beperkt open van de Voorschotense politieke partijen. Of de heropening definitief is en in welke vorm ze wordt gegoten, blijkt ui terlijk in januari. Dan moet er een activiteitenplan op tafel liggen en een begroting. Bovendien weet de gemeente be ter hoe ze de kortingen van minister Brinkman op het so ciaal-cultureel werk kan opvangen. Dit bleek gisteravond tijdens de geeft het voorstel alleen vergadering van de raadscommis- rust onder het persojieel sie voor welzijn. Vooruitlopend op de discussie deed wethouder L. Marselis, gesteund door zijn CDA- fractie, enkele vergaande uitspra ken. Hij zou er niet tegen zijn wan neer De Lindehoeve "mede een buurthuisachtig karakter krijgt en wil het personeelsbeleid van! buurthuizen en jongerencentrum samen bekijken". In zijn visie zijn er in Voorscho ten straks drie sociaal-culturele plekken: het buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk, De Lindehoe ve en de scholengemeenschap Noord-Hofland. Ook de WD had het over een "nieuwe taakstelling van het jongerencentrum" en een "multi-functioneler gebruik van het gebouw", terwijl D66 nog steeds hoopt op De fracties van PvdA/PPR en D66 ondersteunden dit en pleitten ervoor dat de hoeve tijdens het voeren van de discussie niet kapot gaat, maar juist zoveel mogelijk doordraait. Het CDA vindt dat er bepaalde risico's kleven aan het snel opengaan en was "daar nog niet uit". De WD wees op het dringen van de tijd en het almaar niet bijstellen van het beleid: "De zaak blijft maar doorzieken, de schulden lopen alleen maar op. Wanneer komt daar nou eens een eind aan?", vroeg fractievoorzitter Willemsen zich af. Volgens de wethouder en twee bestuursleden leveren de geplande grote zaterdagavondconcerten al leen maar geld op. De bestuursle- Wethouder L. Marselis: "In cul tuurbeleid past sponsering". (foto Dijkman) VOORSCHOTEN - De Linde hoeve is geen jongerencentrum meer. Als de deuren volgende week vrijdag weer open gaan, staan daar geen echte medewer kers, maar hulpjes van de profes sionele programmeur Platteel. Deze Platteel huurt de tent voor 500 gulden en vangt de bar-, en tree-, garderobe-, en wc-gelden. Als medewerkers willen binnen komen, moeten ook zij entree be talen. Dit zeggen de gepasseerde me dewerkers van het Voorschoten jongerencentrum. Ze roepen 'schande' en voeren aan dat er geen moment overleg is geweest, terwyl bestuur en medewerkers vorige maand nog contractueel vastlegden dat ze evenveel te zeggen hebben over het beleid. Volgens secretaris en woord voerder van het bestuur, T. Schrama, ligt het een beetje an ders. Platteel zou inderdaad met een dergelijk voorstel zijn geko men. Maar de definitieve beslis sing pas valt woensdag. Dan praat het bestuur met de mede werkers over de toekomst. De medewerkers zien het an ders. Wat hierachter zit? "Een machtsstrijd. De betaalde staf krachten vinden Simon prima, omdat ze dan meer macht heb ben", weten de medewerkers. En de drie overgebleven bestuursle den "willen weer goede maatjes worden met de staf'. De zondag afgetreden voorzitter en zijn pen ningmeester waren veel harder. Volgens de medewerkers wilden zij de macht van de staf inbin den. Terwijl volgens de statuten de jongerenraad ideeën aanvoert en het bestuur de financiën rege len, "trokken de beroepskrach ten alles naar zich toe. Ze maak ten het beleid - waar wij trou wens helemaal niet achter ston den - organiseerden dingen en tekenden financiële stukken". Op tilt Begin dit jaar dook Simon op, met zijn vele contacten in de blueswereld. Hij zou grootschali ge concerten regelen van Barrel- house en Hans Dulfer, zodat de Lindehoeve geen risico meer loopt. Sterker nog: het centrum ging geld verdienen. Aanvanke lijk ving de programmeur alleen entreegelden en stonden gewone medewerkers achter bar. Toen dat te weinig opleverde, gingen tegen de zin van de medewerkers in de barprijzen een kwartje om hoog en stonden de dertig tot veertig jaar oude vrienden van Platteel te tappen en te schen ken. Medewerkers moesten niet al leen entree betalen, maar kon den ook hun gratis consumptie wel vergeten. Zij "sloegen op tilt" en het bestuurslid herinnert zich wat conflicten, maar Simon bouwde zijn macht steeds verder uit: "Hij heeft het hele circuit ge rold. Al gauw stond hij ook te zeefdrukken". Op dit moment overdenkt hij in De Lindehoeve, samen met de staf, de toekomst. De medewer kers hebben het gevoel daarin buitenspel te worden gezet: "Hij wil een nieuw publiek trekken en uit dat publiek medewerkers halen. Wij zijn blijkbaar niet meer nodig", aldus de medewer kers. De staf zou daar geen moei te mee hebben omdat de mede werkers zich tot nu toe nogal rea listisch opstelden. Om goed te kunnen draaien moet je snijden in de personeelskosten, voerden zij aan. Welk publiek op de nieuwe for mule afkomt? "Het publiek dat zo'n acht jaar geleden kwam", klinkt het beslist. "Welke jonge re zit er nou te wachten op die ouwe-lullen-blues?" Om dit on heil te keren, willen de medewer kers vanavond weer een jonge renraad in het leven roepen. Vol gens de statuten mogen twee af gevaardigden hiervan in het be stuur zitting nemen, zodat de jeugd toch nog iets te zeggen heeft in het jongerencentrum. De secretaris ziet het minder dramatisch en vindt het weinig zinvol om op alle details in te gaan. Samen met de medewer kers wil hij aan de toekomst werken. Misschien is niet ieder een tevreden, maar wellicht valt er ook nog wat op te lossen. boorte van De Lindehoeve". wederge- den betreurden het dat een sociaal- Stafkrachten De donkere wolken boven de stafkrachten verdwenen. Het voor stel om de hen geen 80 maar 45 uur te laten werken en een geldbespa- rende administrateur/huismeester soring past. verdween van tafel. Dat het gebouw culturele instelling niet aan com merciële kattesprongen ontkomt, maar Marselis dacht daar heel an ders over. Zonder echt te weten wat de heropening inhoudt (zie ka- derbericht), zei hij: "Dat is hele maal niet helaas hoor". Wat later in de vergadering liet hij ook nog we ten dat zelfs in cultuurbeleid spon- i slechte staat De drie overgebleven bestuursle- verkeert, gaf hij gisteren ronduit den willen eerst over het beleid praten en daarna pas over de per sonele consequenties. De hoge ad ministratiekosten kunnen moge lijk op andere wijzen worden te uggedrongen ondertussen schreven. toe. Het resultaten van het zeer re cente gemeentelijke onderzoek moeten dus schokkend zijn ge weest en de vele klachten vanuit De Lindehoeve hebben onder- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder W.G.C. de Jong (sociale zaken/PvdA) is niet bepaald opti mistisch teruggekeerd van een gesprek met provincie-be stuurder drs. J.H. Boone over de bouw van een derde ver zorgingshuis in Alphen. Met het bezoek gistermiddag aan Den Haag wilde de wethouder, in gezelschap van bestuur ders van de stichting Derde Verzorgingshuis, het belang van de komst van een dergelijk bejaardenoord nog eens onderstrepen. Alphen, dat op z'n vroegst pas in 1990 toestemming voor deze bouw krijgt, is bang nog langer te moeten wachten omdat ook andere ge meenten lobbyen. Het verhaal ging dat Alphen daardoor op de priori teitenlijst van de provincie een aantal plaatsen was gezakt. "Op de concept-prioriteitenlijst van 1986 stond Alphen op de vijfde plaats", doet wethouder De Jong verslag van de bespreking. "Rede lijk hoog. Later, toen het woordje concept was weggehaald, werden alleen nog de eerste drie plaatsen genoemd (respectievelijk Koren dijk, Bernisse en Schoonhoven, red). De rest niet meer. Dat is leuk voor een gemeente die laag stond genoteerd, maar natuurlijk niet zo plezierig voor ons". Het stak politiek Alphen vooral dat andere gemeenten een lobby voerden om zo hoog mogelijk op de binnenkort vast te stellen rang lijst voor 1987 te komen. Geruch ten vertelden de wethouder dat ge deputeerde Boone daarover aan Leiden zelfs al toezeggingen had gedaan. "Maar dat heeft hij ont kend", aldus De Jong. "Wel heeft hij gezegd met Leiden om de tafel te willen gaan zitten om over een ander plan dan het oorspronkelijke te praten. Leiden wil geen klassiek verzorgingshuis meer bouwen, maar heeft het plan om als experi ment een tehuis met meerdere functies te bouwen. De stad wil daarvoor zelf een miljoen op tafel leggen en Boone wil bekijken in hoeverre dat plan uitvoerbaar is". "Leiden heeft zijn kans niet klei ner zien worden", concludeert De Jong met enige spijt. "Hoe groter hun kansen zijn, hoe kleiner die van ons worden. Boone houdt de urgentie van Alphen in het oog. Had hij iets goeds kunnen zeggen, dan had hij dat volgens mij ook wel gedaan. Daarom ben ik niet zo op timistisch. We moeten nu alle zei len bijzetten om het belang van een derde verzorgingshuis in Alphen uit te dragen naar iedereen die daarover mee beslist", geeft de Al- phense wethouder zich deson danks niet gewonnen. "We zullen echter zeer intensief en inventief te werk moeten gaan". Wethouder De Jong - niet zo opti mistisch-, (foto Wim Dijkman) Het onderzoek in de sierteeltsector heeft zich de afgelo pen jaren toegespitst op verbetering van de (toch al goede) kwaliteit en op verlenging van het teeltseizoen. Steeds meer produkten, bijvoorbeeld de chrysant, zijn het hele jaar door verkrijgbaar. Ook de aanvoerperiode van tulpen wordt met het jaar langer. Waren tulpen vroeger alleen in het voorjaar verkrijgbaar, nu kunnen deze oer-Hollandse bloemen vanoktober tot juni wor den aangeschaft. W.L. van der Gugten, een Rijns- burgse tuinder die zich bezig houdt met dit zogeheten broeien van tulpen, vertelt dat de verlen ging van het oogstseizoen moge lijk is dank zij ingewikkelde teeltmaatregelen. Van der Gug ten: "We geven de bollen een be paalde temperatuurbehandeling. Je schopt daarmee de natuurlij ke ontwikkeling van de bol in de war en dat is precies wat we wil len". Een teler van geforceerde (ver vroegde of verlate) bollen be denkt eerst wanneer hij zijn bol len graag in bloei wil hebben. Af hankelijk van dat tijdstip wordt bepaald welke behandeling de bollen moeten hebben. Van der Gugten legt uit dat tulpen, om te gen Kerstmis in bloei te komen, begin juli worden gerooid. Met een daarna krijgt de bol een warmtebehandeling. "Die warmte is nodig om de bloem die in aanleg al in de bol aanwezig is, in heel korte tijd flink te laten groeien en aanster ken. In de natuurlijke cyclus heeft een bol daar een paar maanden de tijd voor, maar bij de geforceerde teelt moet de bloem veel sneller klaar zijn", zegt de Rijnsburgse tuinder. Nadat de bol een tijdje bij 34 graden Celsius is bewaard, wordt de temperatuur in stappen ver laagd tot 17 graden. Omdat de bloem zich tijdens de koudepe- riode niet verder ontwikkelt moet er, voordat de warmtebe handeling wordt stopgezet, eerst worden gecontroleerd of de bloem in de bol 'helemaal klaar is'. Dat gebeurt half augustus. Van der Gugten vertelt dat het onderzoek naar de ontwikkeling van de bloem in de bol niet met het blote oog kan worden uitge voerd. "We gaan daarvoor naar het proefstation in Rijnsburg. Daar worden de bollen openge sneden en wordt onder de micro scoop bekeken of de bloem zo ver is aangelegd dat we met de koude-behandeling kunnen be ginnen". Geeft het proefstation het groene licht, dan verlaagt de te ler de temperatuur tot 9 graden. Half november worden de bollen vervolgens opgeplant in kisten en in de koelcel gezet bij een temperatuur van 5 graden Cel sius. Drie weken voordat de tuin der de tulpenaan de veiling wil aanvoeren, worden de kisten uit de cel gehaald en in de kas gezet. Omdat de koudeperiode voor de tulpen niet al te lang mag du ren - meer dan 15 weken wordt afgeraden - is de tuinder niet he lemaal vrij in het kiezen van het tijdstip Van bloei. Dat is wèl het geval bij de zogenaamde ijstul pen. Van der Gugten, gisteren druk doende met de oogst van deze ijstulpen, legt uit wat ijstul pen precies zijn. "De bollen die bestemd zijn voor de produktie van ijstulpen worden op het normale tijdstip gerooid. Na een tijdje bij 20 gra den te zijn bewaard, worden de bollen eind november opgeplant en bij een lage temperatuur be- worteld. Die bewortelde bollen worden vervolgens ingevroren". De ingevroren bollen kunnen meer dan een jaar worden be waard waardoor de teler hele maal zelf kan bepalen wanneer hij tulpen aanvoert. De tuinder: "Vroeger konden we op zijn vroegst met Kerstmis geforceer de tulpen aanvoeren. Door deze nieuwe techniek kan ik van be gin oktober tot begin juni tulpen oogsten". Ijstulpen zijn duurder dan normaal geforceerde tulpen. De tuinder moet immers meer han delingen verrichten terwijl bo vendien het bewaren bij zulke la ge temperaturen hoge kosten met zich meebrengt. De meeste tulpen die op dit moment op de veiling worden aangevoerd, gaan dan ook naar het buitenland. De tuinder zegt hierover: "Vooral de Amerikanen zijn bereid flink veel geld te betalen voor een bos tulpen in november. De Neder landers zien het blijkbaar nog niet zo zitten. Dat is vreemd want voor een bos rozen is iedereen bereid een tientje te betalen". Van der Gugten denkt dat de Nederlanders nog moeten wen nen aan het idee in november en december tulpen op tafel te heb ben staan. "Chrysanten werden vroeger ook alleen in de herfst gekocht. Het heeft een tijdje ge duurd voor onze landgenoten be grepen dat dit soort bloemen het hele jaar door de moeite waard is. Zo zal het ongetwijfeld de tulp ook vergaan". Lang niet alle rassen zijn ge schikt om als ijstulp te worden behandeld. De soorten Kees Ne- lis, Preminence, lie de France en Celentia zijn volgens de Rijns burger heel geschikt. Ook met de papagaaitulp Estella Reinveld (een wat verfomfaaide bloem) zijn naar zijn zeggen prima resul taten te behalen. De overbeken de Apeldoorn laat het echter af weten. De tuinder weet te vertel len dat alleen tulperassen die van nature grote bloemen en blade ren hebben, geschikt zijn om te worden ingevroren. "Door het invriezen gaat er toch wat groei kracht verloren. Als je uitgaat van een kleinbloemig ras blijft er te weinig over". Er moet volgens Van der Gug ten nog heel veel onderzoek wor den gedaan naar de geschiktheid van rassen om als ijstulp te wor den behandeld. "We hebben nu de beschikking over een geel, wit, rood en roze ras. Dat is een leuk begin maar uitbreiding van het assortiment is zeker geen overbodige luxe". Bij het onderzoek naar de ge schiktheid van de rassen om tot ijstulp te worden 'verwerkt', moet volgens de tuinder goed worden gekeken naar de houd baarheid van de bloem. Hij stelt vast dat de consument alleen be reid is geld op tafel te leggen voor een bos bloemen als hij de garantie krijgt dat de bos niet na een of twee dagen,in de vuilnis bak belandt. Van der Gugten: "Kwaliteit is het sleutelwoord, ook bij de teelt van ijstulpen. Al leen door een kwaliteitsprodukt af te leveren, kunnen we onze concurrentie-positie handhaven. Kwaliteit is onze kracht en dat moet zo blijven". MONIKA WESSELING Tuin Tot de vorst echt invalt, kunnen er in de tuin nog heel wat werk zaamheden worden verricht. No vember is de maand waarin de bollen de grond in moeten ten einde in het vooijaar weer een bloeiende tuin te hebben. Let er bij het poten op dat de bollen op de juiste diepte worden geplant. Kleinere bolsoorten zoals de blauwe druif en de crocus, moe ten een paar centimeter diep worden gepoot, maar tulpen vra gen een aardedek van ten minste tien centimeter. Ook voor het snoeien van strui ken en planten is het de juiste tijd. Snoeien kan om verschillen de redenen worden gedaan. Bij vruchtbomen geeft een juist uit gevoerde snoei het volgend voor jaar een rijkere bloei en dus een grotere oogst. Bij siergewassen wordt snoei vooral uitgevoerd om de struik een fraaie vorm te geven. Zorg er in elk geval voor de wonden die door het snoeien ontstaan te beschermen tegen in fectie. Bij de vakhandel zijn zo wel chemische als biologische middelen verkrijgbaar die aan tasting van de struik door schim mels en infecties voorkomen. Bij echt strenge vorst, zoals we de afgelopen twee jaar hebben gekend, moeten de vaste plan ten, bollen en zwakkere struiken worden beschermd. Een dek van bladeren of stro voorkomt be vriezing van de wortels. Zwakke struiken zoals bijvoorbeeld het amandelboompje kunnen wor den beschermd door stro rond de voet van de struik aan te bren gen. OVER DE KOP - Een 12-jarige jongen is gistermorgen op de Ster renlaan in Alphen met zijn fiets over de kop geslagen. De Alphe- naar kreeg een op straat achterge- ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de kerstdagen wordt er nog niet ge geten, zoals de bedoeling was, maar de eerste palen zitten dan wel in de grond. De Alphenaar Danny Au en zijn compagnon Samuel Chan zien een lang gekoesterde wens eindelijk in vervulling gaan: volgende maand wordt begonnen met de bouw van een groot Chi nees restaurant aan de Zegerplas. De provincie heeft dezer dagen toestemming verleend. De eettempel krijgt ook echt de architectonische vormgeving, geënt op de Chinese bouwstijl. Het bouwwerk naar ontwerp van de Al- phense architect Rinus Wolswijk kost ongeveer drie miljoen en biedt plaats aan 350 gasten. Naast de 'Golden Palace' komen ook nog een Chinees theehuisje te staan, een souvenirwinkeltje en een cafe taria waar de bezoekers aan het re creatiegebied Zegersloot een loem pia kunnen kopen. laten kartonnen doos tussen de De inrichting van het restaurant spaken van het voorwiel. De fietser wordt zoveel mogelijk in originele met onbekende verwondingen Chinese stijl verzorgd. "Het wordt Na bijna drie jaar van voorbereiding kunnen de initiatiefnemers Danny Au (links) e nieuw, zeer luxe Chinees restaurant tevreden zijn. De heimachine kan aan het werk. i Samuel Chan van een (foto Will Dijkman) ALKEMADE - De gevreesde mus kusrat heeft nu ook de gemeente Alkemade bereikt. Afgelopen maandag zijn op de grens van Al kemade en Hoogmade zes muskus ratten gevangen door medewer kers van de provinciale rattenbe- strijdingsdienst en het waterschap De Oude Veenen. Ook vorig jaar werd een muskus rat gevangen in Alkemade. Na de vangst van deze week bestaat de vrees dat de beesten zijn doorge drongen tot het laatste deel van Zuid-Holland waar ze nog niet wa ren gesignaleerd. Muskusratten worden bestreden, omdat zij gan gen graven onder de waterspiegel in de dijklichamen. Daarmee on dermijnen ze de dijken. Als plante- neters brengen zij bovendien scha de toe aan de op het veld staande gewassen. De maandag gevangen muskus ratten zijn aangetroffen aan de Fre- derikskade in Hoogmade op de grens met Alkemade. Daar werd door de rattenbestrijders een gan genstelsel in een kwetsbare dijk blootgelegd. Het bleek dat de dijk behoorlijk was aangetast. De scha de zal zo snel mogelijk worden her steld. Muskusratten worden ongeveer zestig centimeter groot en zijn te herkennen aan hun stompe kop, donkerbruin tot zwarte kleur en platte staart. Wie een muskusrat signaleert, wordt verzocht contact op te nemen met de gemeente Al kemade of het waterschap De Ou de Veenen. Marktkoopman pakt kledingdief ALPHEN AAN DEN RIJN - Na een korte achtervolging over de weekmarkt op het Carmenplein in Alphen heeft een uit Veenendaal afkomstige marktkoopman gister middag de dief van enkele truien kunnen grijpen. Uit de markt kraam werden drie truien ter waar de van 195 gulden weggenomen. Bij het overmeesteren van de 33- jarige Alphense dader kreeg de koopman hulp van de marktmees ter en een personeelslid van ge meentewerken. De verdachte, een drugsverslaafde, bleek een goede bekende te zijn van de politie. De man is opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25