'Zuivering' in kabinet-Botha Bungalow-vakantie 55-plussers voor half geld! Reagans kleine verlies kan grote gevolgen hebben Zuidafrikaanse inval in Angola 'VS leveren Iran heimelijk wapens' Vijf rechtse ministers verdwijnen Linies Israël protesteert tegen uitwijzen Palestijn Betogingen in Maputo Volgende maand verslag over 'giframp' Basel WOENSDAG 5 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 PRETORIA - De Zuidafrikaanse president P.W. Botha heeft belangrijke wijzigingen in zyn rege ring aangekondigd. In totaal zullen vijf ministers binnen afzienbare tijd uit de regering verdwijnen. De meest opvallende wijziging is het vertrek van de minister van wet en orde, Louis le Grange, die de afgelopen zeven jaar belast was met de verantwoordelijkheid voor de Zuidafrikaanse politie en als de geestelijke vader van de noodtoestand moet worden beschouwd. TEL AVIV - Linkse oppositiepar tijen in Israël hebben fel geprotes teerd tegen de uitwijzing naar Jor danië van de Palestijnse journalist Akram Haniye. De hoofdredacteur van de in Oóst-Jeruzalem verschij nende pro-PLO krant A-Sha'ab kreeg begin deze week een militai re order de bezette westelijke Jor- daanoever te verlaten. Haniye zou volgens de Israëlische veiligheids dienst de krant als dekmantel heb ben gebruikt voor niet gewelddadi- door Taco Slagter de journalist door de geheime dienst gezocht vanwege diens Pa lestijns-nationalistische opvattin gen. Yossi Sarid van de Burgerech- tenpartij noemde het een democra tie onwaardig iemand zonder een gerechtelijk vonnis het land uit te zetten. Als Haniye de wet heeft overtreden, vervolg hem dan en laat de rechter beoordelen of hij strafbaar is, aldus Sarid. Knessetlid Granöt van de socia listische Mapampartij wees er dinsdagmiddag tijdens een parle mentaire commissievergadering op dat de hoofdredacteur in Jorda nië onmiddellijk zal worden gear resteerd. „De wereld zal Israël er voor verantwoordelijk houden als hem wat overkomt", aldus Granot. Meridor, lid van het rechtse Li- koedblok, meende dat het uitwij zingsbevel van het centraal militair commando in overeenstemming met de wet was uitgevaardigd. Hij steunde de motivatie van de opper bevelhebber van het leger, gene raal Mosje Levy, dat ook het bre ken van geweldloos verzet noodza kelijk is ter bestrijding van het 'ter rorisme' in de bezette gebieden. De voorgekomen deportatie van de Palestijn heeft onder zijn colle ga's in de bezette gebieden tot ver bijstering geleid. Haniye staat be kend als een 'gematigd' man en heeft zich zover bekend nooit aan geweld schuldig gemaakt. De on der strenge miltaire cencuur staan de Palestijnse krantenorganisatie maakt zich ernstig zorgen over nog meer persbreidel. Volgens Hanna Siniora van de Palestijnse krant Al Fajr is de 'ijzeren vuist-politiek' van de socialistische minister van defensie Rabin de laatste tijd in be zet gebied alleen maar toegeno- Israël voert een schizofreen be leid ten aanzien van de veronder stelde 'persvrijheid' voor de Pale- stijnen. Werd merkwaardig genoeg tijdens de zeven jaar rechts Li- koedbewind geen enkele krant permanent verboden of een jour nalist het 'zijn' land uitgejaagd, met twee jaar de socialist Peres aan het bewind was dat wel het geval. Drie Arabisch-taiige kranten in het geannexeerde Oost-Jeruza- lemm moesten sluiten, de veilig heidsdienst gooide er negen maan den geleden eveneens een redac teur van A-Sha'ab het land uit, twee journalisten mogen al een jaar hun dorp niet verlaten, terwijl een ander al drie jaar op militair bevel aan huis gebonden zit en drie Palestijnse verslaggevers zijn zon der vorm van proces gedetineerd. De Israëlische militaire bezettings autoriteiten baseren zich bij al deze maatregelen op een militaire nood wet die nog stamt uit de tijd dat de Britten het mandaat over Palestina voerden. Al enige dagen wérd er in Zuid- Afrika gespeculeerd, dat Botha ge dwongen was om veranderingen in zijn regering door te voeren. Op een van zijn schaarse persconfe renties - waarvoor de buitenlandse pers overigens niet was uitgeno digd - in de hoofdstad Pretoria maakte hij gisteren uiteindelijk een einde aan de vele geruchten. Het vertrek van Le Grange kwam niet helemaal uit de lucht vallen. Hij moet gerekend worden door Ruud de Wit tot de rechtse vleugel van de rege rende Nationale Partij en de wijze waarop hij door dik en dun de poli tie verdedigde, werd hem ook bin nen de NP niet altijd in dank afge nomen. Onder zijn bewind hebben dan ook minstens 2000 voorname lijk zwarte burgers door politieko gels het leven verloren. Botha zei echter, dat Le Grange op eigen'ver zoek zal terugtreden en door de re gering zal worden voorgedragen als de nieuwe voorzitter van de blanke Volksraad. Hij zal als minis ter worden opgevolgd door de hui- De andere ministers die om per soonlijke redenen zullen opstap pen, zijn Schoeman van transport, Munnik van communicatie en openbare werken, Hayward van landbouw en watervoorziening, terwijl ook de aan de Volksraad toegevoegde minister De Villiers Morrison van gezondheidszaken vertrekt. De ministerposten van Munnik en Hayward zullen overi gens niet worden opgevuld, maar worden ondergebracht bij andere ministeries. Om die reden wordt het aantal adjunct-ministers aanzienlijk uit gebreid. Wel krijgt een voormalige voorzitter van de Volksraad, Al- wyn Schlebusch, de status van mi- nister'binnen het ministerie van al gemene zaken, waarvan Botha zelf de leiding heeft. Hij zal onder meer worden belast met de Zuidafri kaanse staatsomroep, SABC, die tot vandaag onder buitenlandse za ken viel. Een andere opzienbare, maar al een week verwachte wijziging is het ontslag van de adjunct-minis ter voor informatie, Louis Nel. Nel LISSABON (AP) - Een hoge Ango lese functionaris heeft gisteren ver klaard dat Zuidafrikaanse troepen tot 300 kilometer op Angolees grondgebied zijn doorgedrongen en wellicht een grotere invasie voorbereidden. Maria Mambo Cafe, de secretaris voor sociale en economische zaken van de regerende partij in Angola, zei dat Zuidafrikaanse troepen uit Namibië de grens waren overge stoken naar de provincie Cunene. Ze zei dat de troepen zich nu ten zuiden van de plaats Chibia bevon den in de provincie ••Hüila, ten noorden van Cunene. Pretoria heeft in het verleden bij soortgelijke aanvallen verklaard dat het leger in Angola doordrong op jacht naar guerrillastrijders van de SWAPO, die strijden voor de onafhankelijkheid van Namibië. Maar volgens Angola steunt Zuid- Afrika zo de Angolese rebellenbe weging Unita. wordt algemeen verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van een propaganda-project, dat be stond uit een liedje, getiteld 'laten we samen aan een betere toekomst bouwen'. Dit project, dat werd uit gevoerd door een groepje blanke en zwarte artiesten, stuitte op grote kritiek zowel ter rechter- als ter lin kerzijde, vooral toen bekend werd dat het ruim vier miljoen rand had gekost. Botha zei dat Nel een aantal ver schillende baantjes buiten het ka binet was aangeboden, maar dat deze daar nog geen keus uit had ge maakt. Nel wordt als adjunct-mi nister van informatie opgevolgd door Stoffel van de Merwe. Deze jonge NP-parlementariër wordt al gemeen als een exponent van de 'linkervleugel' van de NP be schouwd en gezien als een poten tiële president. De overige ministers zijn ge handhaafd, dus ook de minister van buitenlandse zaken, Pik Bo tha. Zondag nog werd ervan uitge gaan dat hij de post van Le Grange als ministèr van wet en orde zou overnemen. De huidige ambassa deur in Londen, Denis Worrall zou dan minister van buitenlandse za ken worden. Een andere belangrij ke wijziging is, dat de Piet Koor hof, nu nog voorzitter van Botha's presidentsraad, naar het buiten land zal vertrekken, hoogstwaar schijnlijk als ambassadeur in de Verenigde Staten of Canada. De kabinetswijziging die nu is aangekondigd, wordt algemeen ge zien als een aanloop naar nieuwe, algehele verkiezingen, mogelijk in april van het volgend jaar en an ders later in november. Een aantal van de ministers dat nu is terugge treden, had al eerder aan Botha la ten weten geen belangstelling te hebben om hun zetel in het parle ment te verdedigen. Het is in Zuid- Afrika de gewoonte om allereerst zittende parlementariërs voor mi nistersposten te vragen. Wel wor den de wijzigingen door insiders beschouwd als een voorzichtige opschuiving verder naar het mid den. De nu afgetreden ministers worden algemeen met 'conserva tief aangeduid. WASHINGTON - Op zichzelf heeft de Republikeinse partij van de Amerikaanse president Reagan het bij de verkiezingen van gisteren niet eens zo slecht gedaan. Doorgaans verliest de partij van een zittende president zwaar bij tussentijdse verkiezingen. Dat 40 tot 50 zetels in het Huis van Af gevaardigden naar de oppositie gaan, is normaal. Dat waren er gis teren heel wat minder. Bovendien: de Republikeinen maakten duidelijke winst waar het ging om de gouverneursposten (gouverneurs zijn zoiets als de re geringshoofden in de afzonderlijke staten). Dat was te verwachten omdat van de 36 posten waarover moest door Henk Dam worden gestemd, de overgrote meerderheid al in Democratische handen was. In deze sector viel voor de Republikeinse partij dus eigenlijk alleen maar winst te ma ken. Ondanks die Republikeinse winst ging de hoofdprijs aan de partij van Reagan voorbij. De Re publikeinen hadden gehoopt hun meerderheid in de Senaat te be houden, ;maar dat lukte niet. De Democraten hebben nu meer dan 50 van de 100 zetels in handen, en dat heeft nogal wat gevolgen. Om te beginnen heeft Reagan nu met een geheel door de Democra ten beheerst Congres te maken. In het Huis van Afgevaardigden was er al een Democratische meerder heid, die dus nu groter is gewor den. Daar komt een Democrati sche Senaat bij. Reagan nent vijandig gezind Congres. Dat komt uiteindelijk omdat in de Verenigde Staten de politieke partijen niet in ideologieën ge grondvest zijn, maar verzamelin gen zijn van tamelijk willekeurige belangengroeperingen met onder ling nogal eens zeer uiteenlopende zienswijzen. Dat houdt in dat de leiders van de fracties in Huis en Senaat nau welijks de mogelijkheid hebben „hun" Congresleden volgens par tijlijnen te laten stemmen. Bij vrij wel elke stemming zie je dan ook een patroon waarbij een aantal Re publikeinen en Democraten vóór, en een aantal uit ook weer beide partijen tegen stemmen. Dat zal in de nieuwe Senaat niet veel veranderen. Wat voor de stem mingen doorslaggevend zal zijn, is hoe conservatief of vooruitstre vend de individuele Senaatsleden zijn, en dat zijn ideologische gees tesgesteldheden die niets met de partij te maken hebben de dames en heren politic Senaat zitten. Vijandig Weggestemd Wat betekent dit in de praktijk? Wellicht wat minder dan men in eerste instantie geneigd zou zijn te denken. Het is zeker niet zo dat president Reagan de twee jaar tot zijn pensionering zal moeten door brengen in het gezelschap van een hem in alle opzichten en perma- De regering-Reagan zal op grond van dit gegeven dan ook niet vanaf janauri (als het Congres voor het eerst weer vergadert) al haar be leidsvoornemens weggestemd zien. Maar bij de allerscherpste, meest omstreden kanten van zijn beleid kan Reagan problemen gaan krijgen. De hulp aan de tegen de Sandi- nistische regering van Nicaragua vechtende Contra's bijvoorbeeld kwam dit jaar met maar een hele kleine meerderheid door het Con gres. Die hele kleine meerderheid is er nu niet meer. Reagan veto-de voorts een paar maanden geleden een Democra tisch wetsvoorstel, dat een import verbód op textiel uit bepaalde lan den zou hebben betekend. Het ging hier om een protectionisti sche maatregel die Reagan, alweer met een hele kleine meerderheid, uiteindelijk verworpen kreeg. De Democratische voorstanders van protectionisme zullen dus nu zeker met nieuwe voorstellen ko men, en een betere kans van slagen hebben. Vraagtekens kun je op vergelijkbare gronden stellen ach ter Reagan's defensieplannen, in het bijzonder het lot van zijn SDI, beter bekend als „Star Wars". Het gaat bij deze voorbeelden steeds om beleidsplannen waarbij Reagan nét zijn zin kreeg. Nu de balans in zowel Huis als Senaat in het voordeel van de Democraten verschoven is, zal hij het moeilijker gaan krijgen hoewel, nogmaals, het werk hem dus niet totaal onmoge lijk zal worden gemaakt. Daar komt iets bij. De Democra ten krijgen, dankzij hun meerder heid in de'Senaat, het voorzitter schap van een aantal belangrijke Senaatscommissies. Dat geeft hen onder meer de mogelijkheid te be palen welke onderwerpen eerst in de commissiefase, en dan plenair zullen worden besproken. In principe is het zo mogelijk de eigen (Democratische) voorstellen steeds vóór te laten gaan, en rege ringsplannen als dat zo uitkomt in de ijskast te laten. Maar ook hier moet je je afvragen of de Democra ten, met hun ingebouwde onder linge verdeeldheid, van dat wapen rigide gebruik zullen kunnen en willen maken. Een voorspelling die veilig kan worden gemaakt, is dat het Reagan zeer moeilijk zal worden gemaakt bij juridische benoemingen. De Amerikaanse president benoemt de hoogste rechters van het land, en heeft daar de afgelopen jaren gebruik van gemaakt door steeds MAPUTO/JOHANNESBURG - In de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo hebben gisteren zeker 10i000 jeugdige demonstranten ge- door Ruud de Wit protesteerd tegen Zuid-Afrika en Malawi. De demonstratie, die ge paard ging met aanzienlijk vernie lingen, was gericht tegen de steun die beide landen zouden geven aan de rechtse rebellenorganisatie NMR. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha, verklaarde later, dat zijn re gering de aanval op de Zuidafri kaanse handelsmissie in Maputo, 'niet licht zal opnemen'. Hij zei dat de kwestie met de Mozambiquaan se regering zal worden opgeno men, vooral omdat de politie niet had ingegrepen. De demonstratieve optocht be gon tamelijk vreedzaam. Circa 3000 jongeren verzarrtelden zich al vroeg voor de Zuidafrikaanse han delsmissie. Ze droegen onder meer borden, met daarop leuzen van het in Zuid-Afrika verboden ANC. De groep groeide al snel uit tot min stens 10.000 jeugdige betogers die verder trokken naar de ambassade van het buurland Malawi om daar een petitie te overhandigen. De moeilijkheden begonnen pas echt, toen het ambassadepersoneel wei gerde de petitie in ontvangst te ne men. De betogers onstaken in woe de en trokken massaal het gebouw in. (foto AP) WASHINGTON (AP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft wa pens en militaire reserve-onderde len aan Iran geleverd als onderdeel van een geheim akkoord tussen beide landen. Op deze wijze wil Washington de vrijlating verkrij gen van Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Dit hebben de Amerikaanse om roep ABC en de Britse krant The Times gemeld onder aanhaling van Amerikaanse regeringsbronnen en van Arabische diplomatieke bron nen. Het akkoord zou zijn gesloten tijdens een recent, geheim bezoek aan Iran van een Amerikaanse de legatie met onder meer de voorma lige nationale veiligheidsadviseur Robert McFarlane. Het bezoek van de Amerikanen werd gisteren bekendgemaakt door Teheran. Het officiële Iraanse persbureau IRNA meldde dat McFarlane en vier andere Ameri kanen vijf dagen gevangen zijn ge-' houden nadat zij illegaal in Tehe ran waren aangekomen. IRNA haalde de voorzitter van het parle ment Rafsanjani aan die zei dat McFarlane en de vier anderen ver momd als bemanningsleden van een vliegtuig in Teheran waren gearriveerd. Zij hadden volgens Rafsanjani een boodschap van pre sident Reagan bij zich, waarin werd opgeroepen tot verbetering van de betrekkingen tussen de twee landen. In verschillende kranten in de Arabische wéreld verschenen de afgelopen dagen berichten die er op wijzen dat intensieve contacten tussen de Amerikaanse regering en Iraanse leiders hebben geleid tot de vrijlating van de Amerikaan Da vid Jacobsen. Jacobsen werd 17 maanden in Libanon gevangen ge houden door de sji'itische organi satie Islamitische Jihad. De Ameri kaanse regering weigert elk com mentaar en verzekert dat zij vast houdt aan haar wapenembargo te gen Teheran in verband met Irans steun aan het terrorisme. V oorbereidingen beg( ;onnen voor opslag kali-zout COLMAR (ANP) - Komende maandag beginnen de werkzaam heden op een terrein van acht hec tare van de kalimijn "Amélie" bij hèt Franse Mulhouse, waar in ja nuari het zout wordt opgeslagen dat tot nu toe in de Rijn verdween. Die werkzaamheden - hoofdzake lijk het aanbrengen van een water dichte onderlaag - zijn 10 decem ber klaar. De Franse delegatie in de Internationale Rijn Commissie (IRC) heeft dat gisteren in Colmar bevestigd. In een later stadium wordt ook een terrein van 25 tot 30 hectare bij die mijn voor de opslag klaarge maakt. Maar op het terrein van acht hectare kan men drie jaar vooruit. Die opslag kan niet eeu wig duren en wordt door de Fran sen gezien als een voorlopige op lossing voor 10 15 jaar. De vrees bestond, dat de zoutbergen dan alsnog in de Rijn terecht zouden komen. Maar de Fransen hebben gezegd dat dat in strijd zou zijn met de geest van het Rijnzoutverdrag. BONN (GPD/ANP) - De Zwitsers brengen op de conferentie van de Internationale Rijncommissie, die op 11 december in Brussel plaats heeft, verslag uit over het slechte functioneren van het alarmsys teem tegen vervuiling op de Rijn. De Nederlandse delegatieleider van deze conferentie heeft dat gis teren meegedeeld. Het alarmsysteem trad te laat in werking toen afgelopen weekeinde een brand woedde in een farma ceutische fabriek in de Zwisterse stad Basel. Met het bluswater voor de brand kwamen ongeveer dertig verschillende giftige stoffen in de Rijn terecht. Om welke stoffen het precies gaat, is nog niet bekend. In middels is al anderhalve ton dode vis in de Rijn gevonden en vrijwel alle Westduitse waterleidingbedrij ven hebben de opname van Rijn water gestaakt. In Nederland wor den extra controles op het Rijnwa ter uitgevoerd. ADVERTENTIE consequent behoudende geestver wanten te benoemen. Maar het voorzitterschap van de juridische commissie van de Se naat zal nu vrijwel zeker in handen komen van senator Edward Ken nedy, een leidend liberaal, die alles zal doen - en zijn mogelijkheden worden nu heel groot - om een eind te maken aan deze stroom van conservatieve benoemingen. En dus: het zal voor Reagan geen probleemloze rit naar het einde worden. Hij zal meer compromis sen moeten sluiten, zal meer ge dwongen worden gebruik te ma ken van zijn vetorecht, zijn meest ver-gaande plannen moeten laten varen of aanpassen, en hij zal klei ne nederlagen gaan leiden, bijvoor beeld bij juridische benoemingen. Voordelig Dat zal erger worden naarmate de presidentsverkiezingen dichter bij komen en de Democratische Congresleden meer de gelederen moeten gaan sluiten om de eigen kandidaat in een zo voordelig mo gelijke uitgangspositie te brengen. Slecht nieuws voor de Republi keinen dus? Dat hangt er nog van af. De Democratische overmacht in het Congres maakt deze partij immers meer dan nu het geval is de eindverantwoordelijke voor het reilen en zeilen van het land. Dus als het met de economie nu eens slecht zou gaan? Als de werk loosheid zou oplopen en de infla tie? Als de groei gaat stagneren? Op dit alles is, alleen al gezien het enorme tekort op de begroting en het niet minder enorme tekort op de handelsbalans, alle kans. De echt belangrijke vraag is dus: wie lacht straks, over twee jaar, het laatst? huurprijs voor een midweek (maandag rot vrijdag). BB? ^4ÉÉ|11 Kijk em hoeveel dot per 6-persaons bungalow scheeh: P V don eensaan dé mogeSeTOThX™^"' voor een meerprijs van 1100.- p.p. per midweek. 6-peis bungotow M Beslis nu: er is slechts een beperkt aonlal vonoUHT.' Vendorado Reserveringscentrale: 020- 656S6S (ma. t/m vr. van 9 tot 19 uur, zo. von 10 tot 16 uur). m p a Excl. toeristenbelasting of dekbedlinnen en evt. toeslagen. [K-yV^ri de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7