SEP wil drie kolencentrales De één de ander lenzen WIEL Milieuwetten massaal overtreden Bord 'douane' verdwijnt, grens blijft van der Onzekerheid over kernenergie Politieke campagne FNV bleek 'fiasco' FNV eist steun voor scheepsbouwindustrie Nederland blijkt vrij duur DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 PAGINA ARNHEM (ANP) - Vóór 1996 komen er drie nieuwe kolencentrales bij met een vermo gen van elk 600 Megawatt. Met de bouw is een bedrag van in totaal ongeveer 3 miljard gulden gemoeid. Dat blijkt uit het nog niet gepubliceerde ontwerp-elektriciteitsplan 1987-1996 van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP). UTRECHT (ANP) - De politieke campagne van de vakcentrale FNV 'Kiezen voor nieuwe kansen', voor afgaand aan de Tweede-Kamerver kiezingen in mei dit jaar, is een fiasco geworden. De doelstelling van de campagne om via een breed publiek de verkiezingsuitslag te beïnvloeden, is niet verwezenlijkt. Het is zelfs de vraag of de campag ne, die 2,8 miljoen heeft gekost, niet in het nadeel van de FNV heeft gewerkt. Tot deze vernietigende conclusie komt de campagnewerkgroep van de FNV. Vanaf het begin van de campagne was duidelijk dat het ef fect op de verkiezingsuitslag "slechts marginaal kon zijn, maar door het ontbreken van een duide lijke boodschap kan betwijfeld worden, of zelfs dat effect is gerea liseerd", aldus de werkgroep. Na vijf maanden campagne voeren bleek het aantal mensen dat reke ning zei te houden met FNV-stand- punten te zijn gedaald van 29 naar 17 procent van de kiezers. Behalve dat de campagne haar doel heeft gemist, hebben het ak koord tussen kabinet en Stichting van de Arbeid begin mei en de sta kingen in de industrie de FNV da nig in de wielen gereden. Het stich tingsakkoord over de werkloos heidsbestrijding droeg bij aan de positieve beeldvorming van het eerste kabinet-Lubbers, aldus de werkgroep. Zij stelt vast dat bon den en FNV ook nauwelijks heb ben gesproken over het "inpassen van het arbeidsvoorwaardenbeleid in de campagne". Op het FN V-congres van 1984 besloten de bonden tot de campag ne omdat het beleid van het eerste kabinet-Lubbers voor de vakbewe ging alleen maar nadelig uitpakte. Van stemadviezen zou geen sprake mogen zijn. De campagnewerk groep moet echter achteraf vast stellen dat toch de indruk is ge wekt "dat de FNV in feite een doodgewoon stemadvies geeft", niet in de laatste plaats door de an- ti-CDA en -WD-opstelling van de ambtenarenbond AbvaKabo. "Het lijkt niet goed mogelijk een zodani ge campagnevorm te kiezen dat het 'stemadvieseffect' achterwege blijft". De Federatieraad van de FNV heeft de conclusies onderschreven. "Het was een experiment maar het is duidelijk mislukt. We zullen het dan ook bij dat ene experiment la ten". aldus een woordvoerder. De eerste centrale komt in Geer- truidenberg (Amercentrale) en moet op 1 juli 1993 draaien. Een jaar later zal de tweede eenheid (Hemweg, Amsterdam) in gebruik worden genomen. De derde kolen centrale moet in juli 1995 gaan draaien. Als vestigingsplaats den ken de stroomproducenten aan Flevoland, Maasvlakte, Geertrui- denberg, Borssele of Eems. De definitieve keuze hangt vol gens de SEP af van toekomstige beslissingen over kernenergie, aangezien enkele van die plaatsen ook voorkomen op het lijstje met de vijf potentiële vestigingsplaat- r een kerncentrale. In band met het ongeluk met de kern- vesteringen mogelijk zelfs tot een situatie, waarin het uitsluitend gaat om nieuwe kolencentrales. Indien daarentegen spoedig tot verdere toepassing van kernenergie wordt besloten, kan kernenergie in deze periode een belangrijk aandeel krijgen, oplopend tot 30 procent van het totale vermogen in 2006, al dus de SEP. Van de drie miljard gulden, die tussen 1987 en 1995 wordt uitgege ven aan de bouw van nieuwe ko lencentrales, kan 2 tot 2,5 miljard gulden in Nederland worden be steed. Het aandeel van de ketelin dustrie zal ongeveer een miljard bedragen. Met de voorgenomen i centrale in het Russische Tsjerno- ons land t byl is de besluitvorming over kern- heid va: energie uitgesteld. moeid t Als de besluitvorming verder werkgelegenheid wordt uitgesteld, zal dat volgens de 5.000 manjaren, stroomproducenten leiden tot kleiner aandeel kernenergie volgens de SEP in directe werkgelegen- i 12.000 manjaren ge- indirecte industriële ongeveer In het elektriciteitsplan houdt de SEP rekening met een groei van de ROTTERDAM (ANP) - In een de capaciteit in de scheepsbouw brandbrief aan minister De Korte zal volgens de bond leiden tot "een (economische zaken) heeft de In- gevaarlijke aantasting van de vaar- dustriebond FNV gisteren een "ac- digheden, het vakmanschap, de in- tief steunbeleid" geëist voor de Ne- frastructuur en toeleveringsindus- derlandse scheepsbouwindustrie. trie". De bond sluit zich daarmee "Volgens het geformuleerde kabi- volledig aan bij de mening van de netsbeleid zal de steun i scheepsnieuwbouw dit jaar verenigingen van scheepsbouM Nederland: Cebosine, Hooge- totale stroomvraag met gemiddeld 1,3 procent per jaar. Verder moeten tot het jaar 2006 veel oudere centra les worden vervangen. Dat leidt er toe, dat er tussen 1996 en 2006 nog eens 10.000 Mw nieuw vermogen moet worden gebouwd. Milieu Door uitgebreide milieumaatre gelen zal de uitstoot van zwavel- dioxyde volgens de SEP, ondanks de toepassing van meer kolenge- stookt produktievermogen, in de toekomst verder dalen. Het buiten bedrijf stellen van 1.000 Mw ouder kolenvermogen zonder rookga sontzwaveling in de periode tot 1996 draagt daar volgens de stroomproducenten veel toe bij. De SEP begint nog dit jaar een studie naar kolenvergassing. Het gaat daarbij om een volgens de stroomproducenten veelbelovende nieuwe techniek met interessante perspectieven voor de energie voorziening. De SEP-studie, die medio volgend jaar zal worden af gerond, zal mogelijk leiden tot de bouw van een demonstratieproject voor verder onderzoek. Wat de stroomprijs betreft stelt de SEP in het ontwerp-elektrici teitsplan, dat die prijs bij de huidi ge samenstelling van het produk- tiepark nog steeds sterk afhanke- lijk is van de brandstofprijzen. „Bij toepassing van kernenergie gaat het van brandstofprijzen afhanke lijke deel van de stroomprijs om laag, hetgeen een stabiliserend ef fect op die prijs zal hebben", aldus de SEP. Minister Nijpels geeft milieules. den beëindigd. Dit betekent het zand en de Stichting Nederlandse absolute einde van de Nederlaitdse Scheepsbouw Industrie (INSI). In een rapport kondigen deze drie organisaties aan gezamenlijk gens hem "verdere vernietiging een plan op te gaan stellen dat ge- i arbeidsplaatsen" in de sector richt is op aanpassing van de capa citeit en structuur, verbetering de kwaliteit en versterking van de marktpositie van de bedrijven. worden voorkomen, De bond schrijft warm voorstan der te zijn van een EG-beleid dat is gericht op de totale afschaffing vari "Wij z'ijn van mening dat bij' subsidieverlening aan de scheeps- koude sanering de kans groot is bouw. De verwachting is echter dat werf na werf omvalt en dat de dat het daarvan vooralsnog niet achterblijvers zo verzwakt zullen komt, zodat ons land, dat volgens zijn dat er geen sprake meer zal de bond als enige niet aan de zijn van een Nederlandse scheeps- steunverlening doet, zijn beleid bouw-en reparatie-industrie die de moet herzien. "Anders zal de Ne- concurrentie op langere termijn derlandse scheepsbouw ten onder nog aan kan", schrijven de drie gaan aan concurrentievervalsing". Een verdere vermindering van Bedrijven vaak niet bestraft DEN HAAG (GPD) - Volgens mi- mische Afvalstoffen een goede nister Nijpels (milieubeheer) over- handhaving in de weg staat, treedt maar liefst 20 procent van de Slechts op omslachtige wijze kan bedrijven de milieuwetgeving. Een worden vastgesteld of bepaalde deel daarvan valt onder zware cri- stoffen als chemisch afval moeten minaliteit, bewust geknoei en ge- worden beschouwd, sjoemel. Een grote categorie be- De Kamer wenst dat de minister Kort Zakelijk Hoechst Het Westduitse chemische en farmaceutische concern Hoechst wil via zijn Amerikaanse dochter onderneming eigenaar worden van Celanese Corporation, één van de grootste chemische ondernemin gen in de Verenigde Staten. Met de koop is een bedrag gemoeid van ongeveer 6,65 miljard gulden. Aan het bod is de voorwaarde verbon den dat tenminste 51 procent van de in omloop zijnde aandelen wordt aangeboden. Cebeco De omzet van Cebeco-Handels- raad, een coöperatieve aan- en ver koopvereniging voor de land- en tuinbouw, is in het op 30 juni 1986 afgesloten boekjaar met 2,9 pro cent gestegen tot 4,5 miljard gul den. De omzet van Cebeco-Han- delsraad bedroeg 6,5 miljard gul den, tegen 6,3 miljard gulden in het voorgaande boekjaar. Het resultaat is in belangrijke mate beïnvloed door de verkoop van Kok-Ede bv. Britse economie De Britse economie zal de ko mende twee jaar sterker (met 3 pet) groeien dan dit jaar (2,1 pet) en met name de export zal zich goed her stellen, zo voorspelt de gezagheb bende London Business School in een rapport. De werkloosheid blijft echter op het hoge niveau van 3,2 miljoen in 1988 en daalt daarna licht tot drie miljoen in 1990. Het rapport gaat ervan uit dat de minis ter van financiën, Nigel Lawson, de komende twee jaar zijn lang aangekondigde belastingverlaging doorvoert. Ook rekent het raport met een olieprijs van vijftien dollar per vat en een verdere koersdaling van het pond en loonmatiging. Scheepjeswol De Koninklijke D.S. van Schup- pen (Scheepjeswol) verkoopt dochteronderneming Jan van Gooi bv (Jagoshawls). Het concern maakte gisteren bekend de aande len te willen opverdragen aan di recteur Th. van der Lugt, de Neder landse Participatiemaatschappij en de participatiemaatschappij Parcom. Binnen het in ernstige problemen geraakte concern was juist Jagoshawls erg winstgevend. Jagoshawls importeert de shawls en in de vestiging te Amsterdam werken 45 mensen. Daarnaast heeft Jagoshawls een verkoopves tiging in Utrecht, een in Brussel en drie in West-Duitsland. ganisaties. "Wij willen door een gezamenlij ke aanpak veilig stellen wat levens vatbaar is en dat zo krachtig ma ken dat Nederland goed zal kun nen blijven concurreren op die de len van de markt waar dat voor Eu ropa in het algemeen mogelijk blijft of wordt". drijven is wel van goede wil, i vervuilt het milieu als gevolg vó nonchalance, vergeetachtigheid e onwetendheid. de zaak vereenvoudigt, zodat alle afval van bijvoorbeeld leerlooierij en en galvaniseerbedrijven che misch afval is. Nijpels vroeg om uitstel. Er lopen momenteel 24 proefprojecten op het gebied van De bewindsman zei dit gisteren de handhaving van de milieuwet- in de Tweede Kamer tijdens een geving. Daarbij worden tot 1988 debat over de controle op de nale- ongeveer 150.000 bedrijven gecon- ving van de milieuwetten. Het pro- troleerd, voorgelicht en, indien no- bleem is dat de bestaande Wet Che- dig, verbaliseerd. Aan de hand van de resultaten van dit onderzoek wil Nijpels even tueel tot wetgeving komen. Me- rekende snel uit dat de bedrijven in elk ge val tot 1993 het milieu kunnen blij ven vervuilen, maar volgens Nij pels kunnen tussentijds bestuurlij ke maatregelen worden genomen. De Kamer vroeg zich af of het huidige opsporingsapparaat wel is opgewassen tegen de milieumafia. De indruk bestaat dat het aantal opsporingsambtenaren onvol doende is. Bovendien leiden pro- cessen-verbaal vaak niet tot straf rechtelijke vervolging. Dat demoti veert de opsporingsambtenaar en geeft het malafide bedrijfsleven het idee dat vervuilend werken lo nend is. Minister Korthals Altes (justitie) antwoordde dat zware milieucrimi naliteit hoe dan ook strafrechtelijk moet worden vervolgd. In bedekte termen raadde hij de Kamer aan de strafmaat in de wetgeving te verho ging, zodat de milieumafia wordt afgeschrokken. In geval van min of meer onbewust onzorgvuldig han delen achtte de minister voorlich ting het meest op zijn plaats. Korthals meldde dat de rechter lijke macht in 1987 een cursus mi lieurecht kan volgen om de des kundigheid te bevorderen. Vol gens PvdA-woordvoerster Swil- dens-Rozendaal blijkt dat officie ren van justitie vaak van vervol ging van milieudelicten afzien, om dat de materie te ingewikkeld is dat er te weinig tijd is onderzoek te verrichten binnen de juridisch vastgestelde termijnen, ook wordt te gemakkelijk boetes opgelegd, hetgeen onbevredigend is als wets overtreders er daardoor toch nog financieel uitspringen. maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 DEN HAAG (GPD/ANP) - De klachten van mensen die het grootste deel van de dag aan een beeldscherm werken, richten zich vooral op de eentonigheid van het werk. De klachten ble ken niet door slechte verlichting of een slechte houding te komen. Een en ander is gebleken uit het onderzoek van het TNO 'Achter de schermen'. Staatsse cretaris De Graaf van sociale za ken stelt zich achter de conclu sies van het onderzoek, maar is niet van plan specifieke wettelij ke maatregelen te nemen voor Werken achter beeldschermen vaak eentonig degenen die achter beeldscher men werken. In totaal werden 220 mensen ondervraagd in tien verschillen de bedrijven. Vermoeide ogen, vermoeidheid, spierpijn en hoofdpijn zijn veel gehoorde klachten bij tachtig procent deze Behalve door de eento nigheid van het werk, blijken bij de helft van de ondervraagden de klachten ook te komen door de grote tijdsdruk waaronder wordt gewerkt. Gebrek aan pro motiemogelijkheden en slechte salariëring leiden ook tot ge zondheidsklachten. Het onderzoek richtte zich vooral personeel dat eenzijdig werk verricht, zoals data- en teksttypistes. In het rapport dat het TNO naar aanleiding van het onderzoek heeft gemaakt, advi seert zij de bedrijfsleiding het werk achter de beeldschermen gevarieerder en belangrijker te maken. EG loopt achter bij opruimen handelsbelemmeringen BRUSSEL (ANP/GPD) - De EG gaat de bordjes met 'douane' aan de binnengrenzen afschaffen. Ze worden vervangen door blauwe verkeersborden met daarop de naam van het land dat men binnen rijdt. Om de naam van het land heen staan twaalf gouden sterren, symbool voor de twaalf landen van de EG. Dat staat in een resolutie die gis teren is aangenomen door de twaalf EG-ministers die verant woordelijk zijn voor de gemeen schappelijke markt. De redenering achter het besluit is dat er in de EG sprake is van een douane-unie, zo dat de bordjes met „douane" in fei te overbodig zijn. Aan de buiten grenzen van de Gemeenschap blij ven de bordjes gewoon staan. Moeizaam Het weghalen van bordjes kan intussen niet verhelen, dat het wegnemen van handelsbelemme ringen tussen de EG-lidstaten ui terst moeizaam verloopt. De Euro pese ministerraad ligt ver achter op het schema, dat ertoe moet lei den dat op 31 december 1992 alle grenzen tussen de EG-landen fi guurlijk gesproken zijn verdwe nen. Het verbeteren van de interne markt moet het voor het Europese bedrijfsleven makkelijker maken om handel te drijven. Dat wil zeg gen dat in de ene lidstaat geen re gels mogen bestaan die de invoer van produkten uit andere lidstaten belemmeren door afwijkende nor men of standaarden. Daartoe moe ten meer dan driehonderd regelin gen worden aangepast. Met dat karwei is dit jaar begon nen, toen Nederland het halfjaar lijkse EG-voorzitterschap had. De Nederlanders stelden een ambi tieus programma op. Voor het ein de van dit jaar zouden 100 tot 120 regelingen moeten worden gewij zigd, van veiligheidsnormen voor landbouwtractoren tot gelijke test methoden in de farmaceutische in dustrie. Met nog slechts twee maanden te gaan zijn de EG-be- windslieden die voor de interne markt verantwoordelijk zijn, niet verder opgeschoten dan een der tigtal maatregelen. Eigenbelangen Telkens weer blijken individuele landen hun commerciële eigenbe langen te laten prevaleren boven het gemeenschappelijke belang, het bevorderen van tiekracht van het hele Europese bedrijfsleven. De tweede helft van dit jaar is Groot-Brittannië EG- voorzitter, maar ook de Britten zijq er niet in geslaagd de andere lidsta ten tot wat meer besluitvaardig heid te brengen. "Er is een enorme achterstand, die alleen maar valt weg te werken als de politieke wil bestaat om water in de wijn te doen", zei de Nederlandse staatsse cretaris voor Europese zaken, Re- né van der Linden, gisteren in Brussel. Hij heeft daarom voorgesteld met pakketten maatregelen te gaan werken. Wanneer een aantal zaken tesamen worden behandeld, kan een land dat op één punt moet inle veren op een ander wellicht tege moet worden gekomen. Een koe- handeltje dus. met als doel het her- BRUSSEL (ANP) - Nederland is binnen de EG een vrij duur land. Om een vergelijking te kunnen maken heeft de Europese commissie een pak ket goederen en diensten samengesteld en bekeken wat het in elk EG- land kost. Slechts drie EG-landen bleken duurder. Als het pakket in Ne derland bijvoorbeeld 100 gulden kost, moet men in Denemarken 123,3 gulden neertellen, in West-Duitsland 111,8 gulden en in Frankrijk 102,5 gulden. In alle andere EG-landen is het pakket goedkoper. In Portugal scheelt het bijna de helft, namelijk 57,9 gulden. Ook Griekenland en Spanje zijn goedkope landen vergeleken met Nederland, want het pakket kost daar respectievelijk 67,7 en 74 gulden. In het Verenigd Koninkrijk, Italië en Luxemburg is het pakket al een stuk duurder. Daar moet men er respec tievelijk 83,3 gulden, 85,6 gulden en 87,9 gulden voor betalen. In Ierland en België benadert de prijs van het pakket de Nederlandse prijs, met respectievelijk 93,8 en 96,5 gulden. haaldelijke uitstel van beslissingen te voorkomen. De Britten hebben al aangekondigd voor eind decem ber - behalve de reeds geplande - nog een extra raadsvergadering te houden, in een poging nog enkele besluiten meer er doorheen te ja gen. "Het bedrijfsleven rekent nog steeds op die cruciale datum van eind 1992", aldus Van der Linden. Dierproeven De bewindslieden besloten giste ren tot een Europees normenstel sel voor dierproeven door de che mische en farmaceutische indus trie. Belangrijkste bepaling is dat indien in een EG-land een bepaal de dierproef met een speciaal doel is uitgevoerd, de bevindingen van die proef geldigheid zullen hebben in alle lidstaten. Dat betekent dat een dergelijke proef niet in een ander land weer overnieuw gedaan zal hoeven te worden. Daarmee kan het aantal toch al zo omstreden dierproeven worden verminderd. Ook komen er EG-normen voor de werkwijze in de onderzoekslaboratoria, zodat dieren in een land niet meer ge kweld mogen worden dan in een ander. Weer hogere winst Akzo ARNHEM (ANP) - De winst van het chemisch concern Akzo stijgt weer na een kleine inzinking. In het derde kwartaal van dit jaar lag de nettowinst met 195,3 miljoen gulden bijna vier miljoen boven die van een jaar geleden. Over de eerste negen maanden gemeten ligt de winst dit jaar nog onder die van een jaar geleden. Dat heeft Ak zo vandaag bekendgemaakt. Het concern verwacht dat de net towinst over geheel 1986 ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar. De netto-omzet (in guldens) blijft intussen wel dalen, over de eerste negen maanden zelfs met twaalf procent. Dat is voor zes pro cent het saldo van aan- en verkoop van (dochterbedrijven en voor vijf procent te wijten aan de waardeda ling van onder meer de dollar: bij de berekening voor buitenlandse (Amerikaanse) dochters levert dat in guldens lagere omzetten op. Hoewel er sprake is van toeneming van de concurrentie kon Akzo haar afzet hahdhaven op het peil van vo rig jaar. Eind 1985 had Akzo 65.000 men sen in dienst, eind september jl. waren het er 67.600, zo blijkt uit de opgave van het concern. Stolk failliet na staking van zes weken UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Rotterdam behandelt vandaag de grote schuldenlast van het transportbedrijf Stolk uit Berkel en Rodenrijs. Aangenomen wordt dat Stolk failliet zal worden ver klaard. Het bedrijf heeft vorige week uitstel van betaling aange vraagd. Er zijn bij Stolk ongeveer zes we ken geleden hevige arbeidsconflic ten ontstaan toen 70 Turkse chauf feurs met steun van de vervoers- bond FNV in staking gingen. De chauffeurs eisen van het transport bedrijf een Nederlandse cao. Vol gens Stolk vallen deze Turkse chauffeurs namelijk onder de cao van het Turkse filliaal in Istanboul omdat zij meestal in het Midden- Oosten rijden. Het College van Advies, dat toe ziet op de naleving van de cao in het wegtransport, heeft uitgespro ken dat Stolk zich wat deze chauf feurs betreft aan de Nederlandse cao dient te houden en dat de "Is- tanboel-constructie" niet opgaat. De vervoersbond heeft inmid dels een ww-uitkering voor de sta kers aangevraagd bij de bedrijfs vereniging. Voor de navordering van achterstallig loon zal de bond ook bij de bedrijfsvereniging moe ten aankloppen omdat Stolk behal ve de stakende werknemers ook de bedrijfsvereniging geld schuldig is (zeven miijoen gulden) en ook bij de belastingen voor drie miljoen in het krijt staat. LUCHTVAART - Ondanks de la gere brandstofprijzen zullen de in ternationale luchtvaartmaatschap pijen dit jaar met elkaar een verlies lijden van 600 tot 800 miljoen dol lar. Dat is deels een gevolg van het terrorisme, maar ook de lagere koers van de dollar en de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjemobyl spelen een rol. Dat zegt Günter Eser, algemeen directeur van de IATA (International Air Transport Organisation). De IATA is in Montreux bijeen voor de jaar vergadering van de 147 aangeslo ten maatschappijen. Vorig jaar maakten de maatschappijen een winst van totaal 200 miljoen dollar. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De iets hogere resultaten in het derde kwartaal die Akzo dinsdagochtend bekendmaakte, leidden er niet toe dat het fonds zich echt duidelijk onderscheidde van de rest van de beurs. Weliswaar kon Akzo f 3 aan de koers toevoegen op f 153,20. maar in navolging van Wall Street gaf het Damrak in meer gevallen vastere koersen te zien. Een duidelijke uitzondering vormde Hoogovens, die de dalende lijn door trok. Nu bleken de stukken van het staalfonds tegen het middaguur al weer f 2,40 minder waard op f 56,70. Philips noteerde f 1,20 hoger op f 45,20 en KLM twee kwartjes meer op f 45,80. Unilever was onveranderd f 493,50, terwijl Koninklijke Olie f 1,90 prijsgaf op f 205,10. De banken lagen goed in de markt met een vooruitgang van f6 voor ABN op f 543, van f2,50 voor Amro Bank op f 96,50 en van f 4,30 voor Middenstands- bank op f206.30. De verzekeraars lagen er licht verdeeld bij, evenals de grote uitgevers. Nedlloyd voegde f 4 aan de koers toe op f 182. Kleine verliezen waren weg gelegd voor fondsen als Nationale-Ne- derlanden. Bols, Fokker en Ahold, maar het grootste deed zich voor bij HBG met f 2 op f 135.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9