VS ongerust over Suriname Chissano, opvolger Machel, pragmaticus Communisten zetten Aquino voor het blok DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Druk op Bouterse: democratie moet terug WASHINGTON/PARAMARIBO (IPS/GPD) - De regering-Reagan maakt zich steeds gro tere zorgen over het conflict tussen de Surinaamse regering van legerleider Desi Bouter se en de rebellen van Ronnie Brunswijk. Volgens William Moore, een top functionaris van Buitenlandse Za ken, heeft Washington er bij Bou terse op aangedrongen op korte termijn de democratie te herstel len. Daarmee zou een einde kun nen komen aan de strijd in de bin nenlanden van de voormalig Ne derlandse kolonie, aldus Moore. Hij zei m^t nadruk dat Paramaribo een tijdsschema voor terugkeer naar een gekozen regering moet opstellen. Volgens Moore gelooft de Ameri kaanse regering dat er sprake is van een patstelling in Suriname. „Het Surinaamse leger is niet in staat om de strijdkrachten van Brunswijk te verslaan en Bruns- wijks activiteit beperkt zich vooral tot de oostelijke districten". Andere hoge ambtenaren in Was hington vrezen dat het gewapende conflict een raciaal karakter krijgt. Zij beweren dat ongeveer 250 bos negers in het Patamacca-gebied gevangen zijn genomen door rege ringstroepen uit vergelding voor acties van Brunswijks 'jungle-com mando'. Ook neemt Washington berichten serieus dat Bouterse's soldaten slachtpartijen onder de bosnegerbevolking aanrichten, al dus de zegslieden. Regering De problemen binnen de Suri naamse regering zijn gisteren op gelost na een marathonzitting van ruim veertien uur waarin, volgens sommige bronnen, met asbakken en zelfs met stoelen werd gesme ten. Premier Radakishun heeft de slag verloren van minister Henk 'Iran bepaalde afloop gijzeling' WASHINGTON (AFP) - Iran heeft een „belangrijke rol" gespeeld bij de vrijlating, zondag, van de Amerikaanse gijzelaar David Jacobsen in Bei roet. Dit meldt de Washington Post gisteren onder aanhaling van Arabi sche diplomatieke bronnen. Een medewerker van het Witte Huis, die anoniem wenste te blijven, heeft bevestigd dat Iran prominent aanwezig was bij de gebeurtenissen die aan Jacobsens vrijlating voorafgingen. Minister Ali Akhbar Velayati van buitenlandse zaken van Iran is eind vorige week naar Damascus gereisd voor overleg met president Hafez el-Assad van Syrië, aldus de Amerikaanse krant. ADVERTENTIE WENEN (AP) - In Wenen is gis teren een rapport gepubliceerd over de mensenrechten-situatie in Turkije, waaruit blijkt dat er in de gevangenissen nog steeds wordt gemarteld, en dat de le vensomstandigheden in de ge vangenissen zeer slecht zijn. Het rapport is vervaardigd door de Internationale Helsinki Fe deratie voor de Mensenrechten uit Wenen. De mensenrechten-situatie in Turkije werd vlak na de macht sovername door de militairen in 1983 scherp gekritiseerd, maar de afgelopen twee jaar kwamen er naar verhouding nog maar weinig meldingen binnen over schendingen. De Europese Gemeenschap, die na de staatsgreep het associatie verdrag met Ankara opschort te, onderneemt het laatste jaar weer stappen op de betrekkin gen te normaliseren. 'Mensenrechten in Turkije nog steeds zorgelijk' De Turkse regering zegt nu dat het bij de martelingen in het verleden ging om inciden tele gevallen en niet om syste matisch beleid. Rond 600 bur gers en militairen zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen van enkele maanden tot tien jaar wegens uitvoering van of opdracht tot martelingen. Niettemin kreeg een van de Helsinki-groepen tijdens een bezoek aan Turkije in decem ber 1985 van een vrijgelaten lid van de Vredes Associatie, Reha Isvan, informatie dat er in de militaire gevangenissen nog steeds wordt gemarteld. Het rapport maakt melding van een groot aantal gevallen van marteling van gevangenen of hun familieleden. De marte lingen vormen volgens het rap port ook de verklaring voor de vele gevallen van 'zelfmoord' van gevangenen, die uit vrees voor foltering uit het raam van de politiebureaus springen. Familieleden hebben ge klaagd dat verscheidene gevan genen lijden aan tuberculose omdat ze meer dan een jaar niet in de buitenlucht zijn geweest. Andere gevangenen noemen het vervoer van de gevangenis sen naar de rechtszaal 'het al lergrootste trauma'. In het lange verslag wordt dok uitgebreid ingegaan op be perkingen die worden opge legd aan de vrijheid van verga dering en politieke partijen, de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid. Herrenberg van buitenlandse za ken; de laatste werd namelijk fors gesteund door bevelhebber Bou terse. Belangrijkste punt van kritiek was de enorme reislust van minis ter Herrenberg. Hij is sinds de in stallatie van het nieuwe kabinet vrijwel constant in het buitenland geweest. De afgelopen maanden bezocht Herrenberg India, Zim babwe, New York en Peru. Dure reizen, die het land hande- vol deviezen kostten. Men vraagt zich in regeringskringen dan ook af wat het directe nut daarvan is voor het land. Er worden grappen gemaakt dat minister Herrenberg Suriname waarschijnlijk als een vakantieland beschouwt. Zo vaak zit hij in het buitenland. Premier Radakishun heeft zich over de kwestie beklaagd bij bevel hebber Bouterse. De Surinaamse minister-president zou zelfs het ontslag van Herrenberg hebben voorgesteld, Dat is Bouterse in het verkeerde keelgat geschoten. Hij vond dat het hele kabinet maar naar huis moet als Herrenberg het veld moet i Premier Radakishun heeft dus niet kunnen verhinderen dat Her renberg deze week opnieuw naar het buitenland reist, dit keer naar een vergadering van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) in Guatemala. Wel is overeengeko men dat de delegatie van Herren berg wordt afgeslankt. De oude politieke partijen uit het Topberaad zagen al niets in de her benoeming van Herrenberg bij de kabinetsformatie. Met zijn linkse sympathieën voor Cuba en Nicara gua is Herrenberg niet bepaald ge schikt om als minister van buiten landse zaken mee te werken aan het voorzichtige toenaderingsbe leid naar Nederland. De minister van buitenlandse za ken wordt echter op handen gedra gen door Bouterse, omdat hij in het buitenland naast de landsbelangen mogelijk ook andere zaken voor de legerleider behartigt. Dit vermoedt een functionaris van buitenlandse zaken in Paramaribo. Verwezen wordt naar de cocainesmokkel waarvoor kolonel Boereveen mo menteel in Miami vast zit. Ook de kwestie-Brunswijk leidt nog steeds tot onenigheid binnen de raad van ministers en het Top beraad. Enkele ministers waaron der premier Radakishun zelf, heb ben voorgesteld te onderhandelen. Maar legerleider Bouterse weigert zich in te laten met de „terroris ten". Piloot ziet Jordanië voor Israël aan TEL AVIV (AP) - Verbazing alom, onder passagiers, piloten en de luchthavenautoriteiten, toen een Boeing 727 op een vlucht van Parijs naar Israël zijn doel op minder dan een ki lometer miste en een landing maakte in Jordanië. De twee landen zijn officieel in staat van oorlog met elkaar. De Boeing van de Franse luchtvaartmaatschappij Air Charter landde met 117 passa giers aan boord geheel per on geluk op de luchthaven van de Jordaanse havenstad Aqaba in plaats van in Eilat, zo meldde een functionaris van de Israëli sche luchthavenautoriteiten. De vergissing zou een fout van de piloot zijn geweest. Na een korte ondervraging en een inspectie door de Jordaanse au toriteiten en door de nauwe, maar onofficiële samenwer king tussen de twee controleto rens kreeg de piloot toestem ming te vertrekken uit Aqaba en de tocht naar Eilat te hervat ten. Het voorstel van decommunisten werd gisteren door mevrouw Aquino (midden) aan de orde gesteld in de nationale veiligheidsraad. (foto api MANILLA - Het aanbod van de communistische guerrillaleiders op de Filippijnen om met ingang van 10 december de wapens neer te leggen voor de duur van honderd dagen, is door president Corazon Aquino als een 'stap voorwaarts', begroet. Maar zonder meer ingaan door Bob Mantiri op het aanbod, betekent volgens politieke waarnemers, dat de op standelingen in die honderd dagen de gelegenheid krijgen om hun po sitie in de provincie en de grote ste den te consolideren. Volgens rapporten van het leger hebben de communistische op standelingen in betrekkelijk korte tijd in zeker tien provincies hun positie versterkt en hebben zij in Manilla, in de buurt van kazernes, strategische bases opgezet. De mi litairen hebben al aangekondigd Ingaan op het communistisch aanbod betekent aan de andere kant ook een versterking van de positie van minister van defensie Ponce Enrile, die op voet van oor log leeft met president Aquino. En rile heeft met zijn anti-communis tische kruistochten over het hele land, honderdduizenden veront ruste landgenoten op de been 'ge- bracht. Volgens Enrile willen de com munistische onderhandelaars Ocampo en Zumel via de onder handelingen de erkenning afdwin gen van de Filipijnse communisti sche partij. Onder druk van Enrile en van het leger besloot president Aquino tot een harde opstelling te gen de opstandelingen. Diplomatieke waarnemers ver wachten nu dat Aquino het voor stel van de communisten niet zo maar zal accepteren. Verwacht wordt dat zij het voorstel voor een staakt-het-vuren wel zal aanne men, maar niet akkoord zal gaan met dé lengte van het bestand. Westen moet nog bijpraten over veiligheid WENEN - Controle op naleving van mensenrechten is voor het Westen het hoofdthema bij de ope ning vandaag in Wenen van de der de vervolgconferentie over veilig-' heid en samenwerking in Europa (CVSE). Nederland, de Verenigde Staten en Denemarken zullen over dit onderwerp initiatieven aankon digen in de toespraken die de mi nisters van buitenlandse zaken de komende vier dagen in slot Hof- burg zullen houden. De Sowjet- Unie en de andere Warschaupact- landen zullen de nadruk leggen op ontwapening in Europa; minder troepen en conventionale wapens. De Amerikaanse CVSE-ambas- sadeur Robert Zimmerman zei gis teren in Wenen, dat Washington denkt aan een commissie, bestaan-?* de uit drie vooraanstaande burgers** uit elk van de 35 landen die elf jaar geleden de Slotakte van Helsinki ondertekenden. Zo'n 'Helsinki- waarnemers'-commissie zou het recht moeten krijgen landen te be zoeken waarover klachten worden ingediend. Nederland denkt, zo verluidde in conferentiekringen, aan het perio diek bijeenroeppn van een CVSE- conferentie over de mensenrech- door Hans Geleijnse ten. Minister Van den Broek komt morgenmiddag aan het woord en wil over de details van zijn voorstel eerst 'bondgenootschappelijk overleg'. Het feit dat er verschillende ini tiatieven vanuit de westerse hoek worden aangekondigd is deels te wijten aan wat in delegatiekringen wordt genoemd 'gebrekkig voor overleg'. De bedoeling is echter dat de drie (en mogelijk meer) initiatie ven uiteindelijk tot een voorstel sa mensmelten. Dat zal vermoedelijk omstreeks kerstmis als de eerste ronde van de conferentie afloopt, worden ingediend. Vanuit het Oostblok werd aan de vooravond van de conferentie al het bestand veel gereageerd op de westerse signa len. Vladimir Lomeiko, buiten landadviseur van het Kremlin, ver klaarde gisteren dat de buitenland se politiek van de Sowjet-Unie als 'uitgangspunt' heeft het 'naleven van afgesloten verdragen'. Hij voegde daar echter aan toe, dat over naleving van de mensen rechten verschillende uitleg wordt gegeven. 'Honger en analfabetisme zijn ook schendingen van mensen rechten', aldus Lomeiko. De confrontatie tussen 35 lan den, de VS, Canada en alle Europe se landen minus Albanië, heeft de gebruikelijke aantrekkingskracht op allerlei westerse actiegroepen. Zo presenteerden zich gisteren al de Parijse organisatie voor 'inter nationaal verzet', met als publiek strekker Yves Montand en andere bekende figuren als Jean Kirkpa- trick, Joeri Orlov (die ook in We nen aanwezig is), Anatoli Sjtsja- rantski en Simon Wiesenthal. Ook Mient Jan Faber is er met 'zijn' Eu ropees Netwerk voor een Oost- Westdialoog en talrijke andere vre desactivisten. Buitenland kort Nicaragua De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een re solutie aangenomen waarin er bij de Verenigde Staten op wordt aan gedrongen gevolg te geven aan een uitspraak van het Internationale Hof van Justitie en de steun aan het anti-Sandinistisch verzet in Ni caragua te staken. De resolutie werd aangenomen met 94 tegen drie stemmen bij 47 onthoudingen. De tegenstemmen kwamen van de VS, Israël en El Salvador. Sindona/zelfmoord De Italiaanse bankier Michele Sindona, die in maart van het vorig jaar in de gevangenis in coma raak te en kort daana overleed, heeft een zorgvuldig voorbereide zelf moord gepleegd. Sindona is niet vermoord, zoals advocaten van de familie hebben gezegd. Dit is giste ren geconcludeerd door de magi straat in Voghera, Antonio De Donno. Sindona zat een levenslan ge gevangenisstraf uit omdat hij opdracht had gegeven tot de moord op een advocaat die een on derzoek instelde naar zijn financië le praktijken. Hij raakte op 20 maart in coma na het nuttigen van een kop koffie, waar cyanide in zat. Hij stierf twee dagen later. Boesak De Zuidafrikaanse procureur-ge neraal heeft zonder opgaaf van re denen besloten de door de regering ingebrachte beschuldiging van staatsondermijning tegen dominee Allan Boesak te laten vallen. Vol gens Pretoria was Boesak schuldig aan subversie omdat hij in augus tus 1985 een manifestatie leidde voor de gevangenis van Pollsmoor Dm de vrijlating van de gevangen- zittende ANC-leider Nelson Man dela te eisen. MAPUTO/JOHANNESBURG - Het centrale comité van de rege rende Frelimo-partij heeft gister middag minister van buitenlandse zaken, Joaquim Alberto Chissano, tot de opvolger gekozen van wijlen president Samora Machel. Zoals bekend kwam Machel op 19 okto ber van dit jaar om het leven, toen het presidentiële vliegtuig op de te rugreis van Lusaka naar Mozambi que door een nog niet opgehelder de oorzaak op Zuidafrikaans grondgebied verongelukte. Aanvankelijk werd aangenomen, dat met de aanwijzing van de nieu we president van Mozambique ge wacht zou worden tot na de officië le rouwperiode voor de veronge lukte Machel, die zestig dagen door Ruud de Wit duurt. Maar maandagochtend al kwamen de 130 leden van het cen trale comité van Frelimo in Mapu to bijeen voor een driedaags con gres en toen werd duidelijk, dat nog dezelfde dag een nieuwe presi dent zou worden gekozen. Het Frelimo-comité verzamelde zich in de congres-hal van Maputo. Aan het begin van de zitting zat de tweede man van de Frelimo-top, Marcelino dos Santos, aan de rech terzijde van de lege presidentsze tel, terwijl Chissano aan de linker kant plaats had genomen. De inwo ners van Mozambique waren reeds vroeg in de ochtend op de hoogte gesteld van een mogelijke beslis sing. Via affiches en speciale radio uitzendingen waren ze uitgeno digd om zich in de loop van de middag op bepaalde plaatsen in de stad te verzamelen, zodat zij „hun nieuwe leider zouden kunnen be groeten". Zuivering Chissano was na wijlen-presi dent Machel en de andere kandi daat voor de opvolging, Marcelino dos Santos, de derde man binnen de Frelimo-top. Hij is sinds de on afhankelijkheid van Mozambique, in 1975, minister van buitenlandse zaken geweest. Hij was ook altijd een van de leidende personen bin nen Frelimo. Na de dood van de eerste Frelimo-president, Eduardo Mondlane, zuiverde hij de bewe ging van rechts-conservatieve ele menten en vlak voor de onafhanke lijkheid van Mozambique in 1975 was hij negen maanden land pre mier van de overgangsregering. Politieke waarnemers in Maputo beschouwen de 47-jarige Chissano als een gematigd pragmaticus, in tegenstelling tot Dos Santos, die een marxistisch-leninist van de ou de stempel wordt genoemd. Hoe wel Dos Santos onmiddellijk na de' dood van Machel als de officiële spreekbuis van Frelimo optrad, wisten insiders in Maputo al snel te melden, dat de uiteindelijk keus niet op hem zou vallen. Drie factoren hebben daarbij een rol gespeeld. Marcelino Dos Santos is reeds 57 jaar en ontbeert, on danks zijn onuitwisbare positie binnen de Frelimo-hi6rarchie, in ternationale bekendheid. Chissano daarentegen is met zijn 47 jaar dan wel betrekkelijk jong, maar hy heeft door het ministerschap van buitenlandse zaken, dat hij vanaf 1975 bekleedde, een redelijke in ternationale bekendheid opge bouwd. Chissano: eensgezind. (foto epai Afgezet Een tweede factor vormde de po litiek opstelling van Dos Santos. Deze heeft met zijn harde pro-Rus sische, marxistisch-leninistische lijn herhaaldelijk voor controver ses gezorgd binnen Frelimo. Zo werd hij na het vierde Frelimo-con- gres in 1984 afgezet als minister van economische planning en weg gepromoveerd tot bestuurder van de provincie Sofala. Een ontslag dat een vernietigend oordeel velde over zijn socialistische economi sche experimenten. Het was dan ook opvallend, dat hij door Machel, na zijn noodgedwongen vroegtijdi ge 'pensionering' in Sofala, begin dit jaar toch weer naar Maputo werd terug gehaald als permanente secretaris van de Volksraad en naaste adviseur van de president. Doch tevens was het een feit, dat de strenge politieke vaderfiguur die Dos Santos ongetwijfeld is, het bij de eenvoudige Mozambiquaan zou moeten afleggen bij de gemoe delijkere Chissano. Deze was een trouwe vriend en strijdmakker van Samora Machel en is zwart, de do minante huidskleur in Mozambi que. En dat is de derde factor ge weest voor het Frelimo-congres om voor Chissano te kiezen. Dos Santos is van gemengd bloed, ge trouwd met een blanke vrouw en uiterlijk dus minder representatief voor de Mozambiquaanse bevol king dan Chissano, ofschoon de huidskleur in de voormalige Portu gese kolonie een veel minder pro minente rol speelt dan in de mees te andere Afrikaanse landen. Gevlucht Joaquim Alberto Chissano werd op 22 oktober 1939, evenals Ma chel, geboren in het zuiden van Mozambique, en wel in het stadje Chibuto in de Gaza-provincie. Hij behoort tot de minderheidsstam van de Maconde, waar hij 'een tra ditioneel leider had kunnen wor den, maar daar heeft hij zich nooit veel aan gelegen laten liggen. In de Portugese koloniale tijd was hij een van de eerste niet-blanke mid delbare scholieren in Maputo, dat toen nog Lourenco Marques heet te. In 1960 kreeg hij een beurs om medicijnen te gaan studeren in Lis sabon, maar reeds na een jaar vluchtte hij naar Parijs waar hij Marcellino dos Santos ontmoette. Samen met enige andere politieke ballingen richtte hij een revolutio naire studentenvereniging op, Unemo genaamd, en met Dos San tos was hij verantwoordelijk voor de samensmelting van drie reeds bestaande onafhankelijkheidsbe wegingen, waaruit twee jaar later op initiatief van Eduardo Mondla ne Frelimo ontstond. Chissano is altijd een van de lei dende persqnen binnen Frelimo geweest. Na de dood van de eerste Frelimo president, Mondlane, in 1968, wat een richtingen-strijd bin nen Frelimo tot gevolg had, zuiver de hij samen met Machel de bewe ging van rechts-conservatieve ele menten. In de feitelijke onafhanke lijkheidsstrijd was hij belast met militaire zaken en veiligheid en in september 1974 was hij voor Freli mo de belangrijkste onderhande laar met de Portugezen over de on afhankelijkheid; onderhandelin gen die uiteindelijk in het Verdrag van Algiers resulteerden. Tot de onafhankelijkheid van Mozambi que in 1975 was hij ook nog negen maanden lang premier van de overgangsregering. Bankroet Chissano staat als de nieuwe pre sident van Mozambique voor enor me problemen. Het land is volledig bankroet, wordt geteisterd door droogte en hongersnood, beschikt nauwelijks over een infrastructuur en is nagenoeg in twee stukken verdeeld door een burgeroorlog met de beruchte rebellenorganisa- tie MNR. De keus van Chissano, die eerder een pragmaticus dan een ideoloog is, betekent dan ook voorlopig een voortzetting van de koers van zijn voorganger Machel. Chissano was de persoon die Ma chel in 1982, wist te bewegen zich meer op het westen te richten en minder te vertrouwen op de weinig vruchtbare ideologische steun van het oostblok. Veel zal afhangen van hoe zich de relatie met Zuid-Afrika zal ont wikkelen, vooral nu er grote span ningen zijn tussen de Mozambique ondersteunende frontlijnstaten en de regering-Botha over de ware toedracht van het vliegtuigonge luk, waarbij Machel om het leven kwam. Het is bekend, dat Chissano als minister van buitenlandse za ken een tegenstander was van het Nkomati-accoord dat Machel in 1984 met de Zuidafrikaanse presi dent P.W. Botha afsloot. Maar sins- dien heeft hij zich in het openbaar altijd achter de met consensus bin nen de Frelimo-top geaccepteerde beslissing geschaard om het ak koord af te sluiten. In elk geval heeft de keuze van Chissano aangetoond, dat Frelimo eensgezind lijkt over de lijn die moet worden gevolgd, ten einde de ernstige problemen van het land het hoofd te bieden. Het is moeilijk vast te stellen, of Chissano daad werkelijk in de sporen van het cha rismatische leiderschap van Ma chel zal kunnen treden - hij is niet de vonkelende redenaar en inspira tor die Machel zo populair maakte - maar het is te hopen, dat zijn pre sidentschap het land eindelijk de rust zal brengen die het sinds de onafhankelijkheid nooit gekend heeft. VROOMS DREESM ANN Geldig t/m zaterdag 8 november

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7