WD: politie gratis laten voor clubs 'Help, ik ben afgestudeerd' mam Kamerfracties uiten kritiek op onderwij sbezuinigingen Lubbers: meer ruimte in CDA voor euthanasie Modernisering tanks is forse tegenvaller Ook WD en CDA voor 'boycot' Waldheim DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 Onenigheid* over voetbalvandalisme DEN HAAG (GPD) - De vraag of voetbalclubs moeten meebetalen aan de kosten van de bestrijding van het voet balvandalisme houdt minister Korthals Altes (justitie) en zijn partijgenoten van de WD verdeeld. De minister vindt dat clubs moeten meebetalen aan de tonnen verslindende inzet van extra politiemensen bij voetbalwedstrijden. WD-woordvoerder Dijkstal zei gisteren bij de behande ling van de politiebegroting dat hij daar 'principiële be zwaren' tegen heeft. ASSEN (GPD) - Premier Lubbers wil dat het CDA de komende maanden een nieuw, ruimer stand punt formuleert over euthanasie. Op een partijbijeenkomst in Assen zei de premier dat de christen-de mocraten moeten nadenken hoe de begeleiding van stervenden gestal te moet krijgen. Lubbers wees er op dat nieuwe wetgeving nodig is vanwege de ontwikkelingen in de medische wetenschap. Naast veel goede ontwikkelingen heeft dat ook geleid tot verdwazing waar door levens verlengd worden tot over de grenzen van het betamelij ke heen, aldus de premier. Met die opstelling bevestigde Lubbers eens te meer dat hij een soepele euthanasiewetgeving voor staat. Fractieleider De Vries daar entegen heeft nooit verheeld elke vorm van euthanasie af te wijzen. Al eerder, in het begin van het jaar, botsten de twee CDA-leiders over deze kwestie. Het verkiezingspro gramma kreeg daarna de beper kende uitleg die De Vries voor staat. De opmerkingen van Lubbers betekenen dat het kabinet nog steeds probeert de tegengestelde standpunten van CDA en WD te verenigen. Het wetsvoorstel dat voor de verkiezingen door het vori ge kabinet Lubbers voor advies naar de Raad van State is gezonden is achterhaald, nu ook de Hoge Raad de uitspraak heeft gedaan dat euthanasie onder bepaalde om standigheden aanvaardbaar is. Het is nog onduidelijk op welke wijze het kabinet voor het eind van het jaar het probleem van de euthana sie wil oplossen. Volgens Dijkstal heeft de politie drie hoofdtaken: handhaving van de openbare orde, handhaving van de rechtsorde en hulpverlening. De kosten daarvan kunnen niet op anderen worden verhaald. De Ka mer besteedde veel aandacht aan het voetbalvandalisme. Voor de PvdA is het aanleiding om de poli tie uit te breiden en deze partij diende een motie in om daarvoor 50 miljoen gulden uit te trekken. Alleen al in de vier grote steden zijn 550 vacatures, zo benadrukte de PvdA. Daarnaast zijn nog eens 1600 politiemensen extra nodig r de handhaving van de open zaken) toonde zich uiterst ingeno- HHHp men met het plan van het Lande- T lijk overleg voetbalvandalisme om f; bl-i' j-WW? *IBi de voetbalkaartjes duurder te ma ken en met deze toeslag de extra Burgemeester Van Thijn van Amsterdam kijkt toe hoe kinderen hem behulpzaam zijn bij het onthullen van een politiekosten te betalen. Hij wilde gedenkteken voor de jodenmarkt bij de speeltuin aan de Gaaspenstraat in de hoofdstad. Op het terrein van de onder geen beding politiekorpsen speeltuin werd tijdens de oorlogsjaren een markt voor en door joden gehouden. (foto anp» uitbreiden om voetbalwedstrijden te kunnen begeleiden. "Als de poli- aMornlrDr,4 |A Drugsbeleid door DEN HAAG (ANP) - Defensie be- se makelijk - beschikt, over tie het ook mei polTüebijstal.d niet AMSTERDAM (ANP) - Er moeten redt, dan kan de burgemeester de snel spykers met koppen geslagen betreffende wedstrijd gewoon ver- worden over mankracht voor de bieden", aldus de bewindsman. Amsterdamse politie anders dreigt het hard-drugsbeleid in de Op een partijbijeenkomst in As- hoofdstad steeds meer te worden sen zei CDA-fractieleider De Vries ondermijnd. Burgemeester Van gisteravond dat de voetbalclubs ThÜn waarschuwde hier gisteren bare orde en de bestrijding van de z»ch niet moeten neerleggen bij het criminaliteit, aldus de socialisten. vandalisme. Hij pleitte Minister Van Dijk (binnenlandse zamenlijke aanpak p tijdens een gezamenlijke ge- gadering van de commissies wde clubs, politiezaken én de maatschappelij- dë KNVB en Justitie. Ook moet be- ke en gezondheidszorg in Amster- OUDE LINDE VERBRAND - On- keken worden of via samenwer- dam over de voortgang en knel- king van clubs en politie bekende punten van het gemeentelijke de velden geweerd hard-drugsbeleid. bekenden hebben een 116 jaar c de linde op het Marktplein in Uden raddraaiers in brand gestoken. In de holle kunnen worden, boom werd een jerrycan benzine leeggegoten en vervolgens aange stoken. De boom is vermoedelijk betaald voetbal, vindt De Vries, onherstelbaar beschadigd. DeOok voelt hij niets voor een rege- boom werd in 1871 geplant in een ling waarbij de overheid alle kos- voormalige waterput, nadat een ten van de extra politie-inzet af- Udenaar in die put was verdron- wentelt op de clubs. Maar het is ken. Sedertdien heeft de boom het wel tijd dat de clubs zelf meer doen gezicht van de Udense Markt be- voor het bestrijden van het voet- paald. balterrorisme, zei hij. Kamer wil "geld voor betere controle uitgaven ministeries het jaar 2000 ér uit moet zien. Op het onderwijsbeleid. Hij verspeelt DEN HAAG (GPD) - Op verschillende ministeries heerst een administra- grond daarvan moeten de bezuini- daardoor de steun die hijgde afgelo- tieve-en financiële chaos. Grote bedragen aan uitgaven en inkomsten gingen van 130 miljoen gulden J T*"J worden helemaal niet of onvoldoende gecontroleerd. Daarbij gaat het om voor de komende jaren worden in- tientalleri miljarden guldens. Als voorbeelden kunnen onder andere de gevuld. Nu ontbreekt het de be- affaire met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) en de Walrus- windsman aan een visie op langere onderzeeboot dienen. termijn. De Tweede Kamer is zeer bezorgd over deze ontwikkeling. Daarom werd gisteren tijdens overleg tussen minister Ruding (financiën) en de Deze kritiek uitten de onderwijs- vaste kamercommissie voor rijksuitgaven en financiën) een motie inge- specialisten van de vier grote frac- diend waarin wordt aangedrongen voldoende geld en personeel beschik- ties uit de Tweede Kamer - CDA, baar te stellen om een eind te maken aan de onderbezetting bij de contro- WD, PvdA en D66 - gisteren op lerende accountantsdiensten. De Algemene Rekenkamer heeft becijferd een symposium in Utrecht. Zij dis dat daarvoor 50 miljoen gulden nodig is. cussieerden er onder het motto Minister Ruding hield vooralsnog de boot af. Hij is er wel voor de 'Grenzen aan de Krimp' met negen accountantsdiensten van de ministeries bij de inkrimping van de ambte- vertegenwoordigers van universi- "te ontzien", maar wilde daarvoor geen garantie geven. Het is aan teiten, studenten en overheidsper- lening aan Surinaamse en Antil liaanse gebruikers, buitenlandse verslaafden en de straatjunkies. Over wat de gemeente met deze laatste groep aanmoet, zit men zelfs 'met de handen in het haar', zo zei Van Thijn. Als gevolg van de toenemende drugsproblemen in het metrostra- tion aan de Nieuwmarkt is dat sta- vergeleken met tion ook toegevoegd aan het crisis volgens Van Thijn gebied rond de Zeedijk. De politie krijgt daar dezelfde bevoegdhe den, terwijl op het station ook een samenscholingsverbod zal gelden. politietekort ondermijnd Dit beleid heeft sinds het begin in 1983 wel tot enige verbetering in de aanpak van de drugsproblema tiek geleid, vorig jaar is weer sprake van een terugslag. Knelpunten in het Amsterdamse hard-drugsbeleid zijn de hulpver- slist nog voor het einde van het jaar over het opknappen van de bijna 500 Leopard-I tanks waarover Ne derland beschikt. Dan moet be kend zijn hoevéel die verbeterin gen kosten en hoe groot de 'tegen valler' daarbij is. Er is sprake van dat het up-to-date maken van de tanks 700 miljoen gulden meer zou kosten dan begroot is voor het nor male onderhoud. Aanvankelijk zou het dat groot onderhoud van de tanks 500 miljoen kosten. tuele samenwerking bij verbete ring van de Leopard I. Ook in de Bondsrepubliek wordt gestudeerd op verbetering. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) noemde het gisteren voor de NCRV-radio het goede recht van de producent van de Leopard om bij kamerleden en ministerie te pleiten voor aanschaf van nieuwe tanks. Maar hij stelde dat het niet zijn taak is de fabriek aan het werk te houden. Hij hoeft slechts op de Een legerwoordvoerder noemde goedkoopste manier de best moge- de tegenvaller normaal, aantal kamerleden denkt daar an ders over. Die zijn uiterst veront rust over de kosten van een moder nisering, hoewel Defensie deze te genvaller uit 'eigen zak' (er komt geen extra geld voor en dat moet gevonden worden door bezuinigin- lijke defensie te realiseren. Miljoenenboete bedrijf geëist ien op andere materieelmtgaven) ZWOLLE (ANP) De officier van E2Ljustitie bij de rechtbank in Zwolle. betekent een verbetering tanks dat deze weer 10 tot 15 jaar S. Zwerwer, heeft gisteren boete van twee en een half miljoen imrvaneieTeonardT doo7 de tegeHe tat^UV nieuwere versie^c^LeopanI-2^zou volgens de woordvoerder 6 a 7 mil- de 5ijarige voormalig direc- joen gulden per stuk extra kosten. teur uit en de 38-jarige UTRECHT (GPD/ANP) - Eerst moet minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) aangeven hoe het wetenschappelijk onderwijs in het jaar 2000 er uit moet zien. Op den voor het kamerdebat op 19 no vember. Volgens de PvdA'er Wallage maakt Deetman een puinhoop pen vier jaar van de PvdA heeft ge had. Wallage noemde de bezuini gingsvoorstellen voor sociale we tenschappen en letteren een abso luut dieptepunt, omdat daarbij het arbeidsmarktcriterium een rol speelt. "We zijn niet vies van een discussie daarover, maar het grote bezwaar is dat dit criterium eenzij dig wordt toegepast en niet alge- meen op het hele hoger onder- cussieerden er onder het motto wijs", aldus Wallage. De PvdA'er zei dat de minister ernstige fouten heeft gemaakt, Tilburg wilde hij serieus bekijken. Ook stelde hij de onaantastbaar heid van de universiteiten in Lim burg en Twente aan de kaak. Het argument van de werkgelegenheid wilde Franssen niet los zien van het hoger beroepsonderwijs. Hij wees met name op de lerarenoplei dingen en zei erbij dat bezuinigen op letteren en sociale wetenschap pen niet automatisch gaat vóór be zuinigen op technische studies. De opmerkingen van de advi seurs van minister Deetman deden D66-vertegenwoordiger Nuis ver zuchten dat het misschien toch nog goed zou komen. s contact met de regering de Bondsrepubliek, die over veel meer Leopards - een tank van Duit- Bunkerbezetting AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft gisteren een eind gemaakt aan de bezetting van de BB-bunker in de Amsterdamse Memlingstraat. De ongeveer tien mensen die in de bunker zaten zijn aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. Volgens een woordvoerder van de anti-militaristische actie groep 'Walg' heeft de vier dikke deuren van de bunker met behulp van snijbranders moeten openen. administrateur werden gevange nisstraffen van twaalf en zes maan den geëist, waarvan voor beiden de helft voorwaardelijk. Het schoon maakbedrijf ISO en de ex-mede- werkers worden ervan verdacht in de jaren 1979 tot en met '83 zwarte lonen te hebben uitbetaald aan veelal illegaal in Nederland verblij vende buitenlanders, die in op dracht van de ISO hotels schoon maakten. Uitspraak 13 november. het kabinet om besluiten over de "afslankingsoperatie te r r hij vroeg zich wel af soneel. De kamerleden wilden niet de universiteiten na de TVC-opera- dat de controle van de financiën Het PvdA-kamerlid A. Melkert sprak het rijk een zeer zorgelijke zaak is. gaan de 'rommelzolder van Ruding'. Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer waren het eens over het feit op details van de bezuinigingen in tie (taakverdeling en concentratie) hun kruit droog te hou- de tekenen des tijds niet hebben verstaan en hun eigen aanpak, zo als planning op lange termijn en bijstelling, op tafel hebben gelegd. Het kamerlid Lansink (CDA) verklaarde de bezuiniging van 130 miljoen gulden op zich aanvaard baar te vinden. Maar hij voegde er aan toe dat wel eens wordt verge ten, dat de universiteiten al 1 mil jard gulden hebben ingeleverd. Maar ook hij achtte de voorstellen van Deetman teleurstellend. Lansink zei handhaving van twee opleidingen tandheelkunde in ons land noodzakelijk te achten. Deetman wil alleen de gecombi neerde tandartsenopleiding van de twee universiteiten in Amsterdam handhaven. Ook hij pleitte voor een beleid op langere termijn. WD-kamerlid Franssen vroeg zich af of het nodig is dat er in Ne derland 14 universiteiten blijven. Fusies van de twee instellingen in Amsterdam en die in Nijmegen en DEN HAAG (ANP) - De drie grote partijen zijn het er over eens dat Nederland de contacten met de Oostenrijkse president Waldheim moet beperken tot een minimum. Na de PvdA hebben ook CDA en WD zich op dat standpunt ge steld, nu een woordvoerder van Waldheim vorige week heeft toege geven dat de Oostenrijkse presi dent wel degelijk deel heeft uitge maakt van een nazi-eenheid die in 1942 duizenden Joegoslaven ver moordde. De voortdurende nieuwe onthul lingen over het duistere oorlogs verleden van Waldheim waren voor de PvdA al langer aanleiding om aan te dringen op een 'boycot' van de Oostenrijkse president. In schriftelijke vragen aan minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft het WD-kamerlid Weisglas zich daar gisteren bij aan gesloten. Ook het CDA heeft dat inmiddels gedaan. In zijn vragen stelt de WD-er dat Nederland zijn contacten met Waldheim tot het ui terste minimum moet beperken. Hij vraagt Van den Broek ook in EG-verband te bespreken hoe de Europese landen moeten reageren op Waldheims bekentenis dat hij bij de massamoord betrokken was. Tot voor kort hield de president vol dat hij zich tijdens deze massa moord op 300 kilometer afstand bevond en toen werkzaam was als verbindingsofficier bij een Ita liaanse infanteriedivisie. Lou de Jong drong er gisteren voor de VARA-tv op aan dat Ne derland als politiek signaal zijn ambassadeur uit Wenen terugroept voor overleg. 'Karren maar' ERMELO (ANP) - 'Karren maar', riep de 24-jarige winkel dief in Ermelo triomfantelijk, terwijl hij een gestolen trui op de achterbank van de wagen gooide. Hij had er een benauwd uurtje opzitten. Na het stelen van de trui zette het winkelper soneel de achtervolging in, en hij wist maar ternauwernood te ontkomen. Wat hij echter niet wist, en dat werd hem noodlot tig, was dat zijn 23-jarige met gezel minder fortuinlijk was ge weest en door de politie was in gerekend. Diens autosleutels leidden de politie naar de wagen van het tweetal, waarin een aantal ge stolen goederen werd aange troffen. Een agent trok vervol gens een donkere trui aan om op de opgepakte winkeldief te lijken en ging al toeterend rondjes rijden door het dorp. Na een uurtje 'meldde' de ont snapte zich. Hij sprong uit de bosjes, gooide een gestolen trui op de achterbank en riep 'kar ren maar'. Dat deed de politie man, alleen: regelrecht naar het politiebureau. DEN HAAG - Kennelijk in een beste stemming trekt minister Ru ding (financiën) zijn das recht voor aanvang van de vergadering met de kamercommissie voor rijksuit gaven en financiën. Links staatsse cretaris Koning (financiën) en rechts het WD-kamerlid Hermans die de vergadering leidde, (foto anp) ADVERTENTIE Brengen geld in het laatje. SHARP KASREGISTERS. WEEGSCHALEN SLAGERIJ HORECAMACHINES DEN HAAG (GPD) - De tijden zijn niet meer wat ze geweest zijn, academici en studenten met een hogere beroepsopleiding (hbo'ers) weten tegenwoordig ook wat werkloosheid is. Eind juni stonden er ruim 16.400 aca demici en 42.000 hbo'ers inge schreven bij het arbeidsbureau, de aantallen groeien nog steeds. Deze harde werkelijkheid vraagt om actie. De Utrechtse studentenvereniging Unitas heeft onlangs het boekje 'Help, ik ben afgestudeerd' op de markt gebracht. Het bevat allerlei infor matie over het bedrijfsleven en de manier waarop dat zijn perso neel selecteert. Het is geschreven door vier studenten - Guus Gre- ve, Fokko Wientjes, Theo Sttibbé en Radboud Quik - die in hun studie met dit aspect te maken hebben. "Investeren in eigen kennis is langzamerhand de beste beleg ging geworden", schrijft minis ter De Korte (economische za ken) in het voorwoord van 'Help, ik ben afgestudeerd'. Getuige de advertenties die de publicatie - 104 pagina's - moge lijk maakten, is Unitas er in elk geval in geslaagd de kloof tussen student en bedrijfsleven voor de ze gelegenheid te overbruggen. "Er is veel belangstelling en zo dra we een uitgever gevonden hebben, komt er een tweede druk. Dan is het boekje overal te koop", aldus Fokko Wientjes. 'Help, ik ben afgestudeerd' be vat interessante wetenswaardig heden: de PTT discrimineert vrouwen positief, andere bedrij ven zeggen geen voorkeur te hebben en een enkeling meent dat meerdere carriérebeluste vrouwen de werksfeer verzie ken! Waarom héb je economie ge studeerd? Waarom heb je je scriptie over dit onderwerp ge schreven? En waarom solliciteer je bij ons? Dat zijn de vragen waar de sollicitant op moet reke nen. Hij hoeft zich echter niet overal uit te putten in het beden ken van een nobel antwoord op de laatste vraag. Het uitgangs punt van personeelsfunctionaris Tuyl van het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Orderiing en Milieu: "Je zoekt gewoon een baan". Luie studenten maken niet veel kans. Maar wie van alles or ganiseert en zich stort in maat schappelijke activiteiten, scoort goed, zelfs al is dat de oorzaak van enkele jaren studievertra ging. Wie wat extra's doet, doet dat in zijn werk ook, luidt de re denering. Praktische tips ontbreken niet. Een goede sollicitatiebrief is niet lang, wel keurig. Typen mag te genwoordig. Bij het sollicitatie gesprek zijn dasje-jasje en voor dames rok of 'desnoods' een net te broek 'essentieel'. Hoewel, de auteurs vielen - zo gekleed - wel uit de toon bij het computerbe drijf Minihous. In het boekje gaat het om ho gere functies en er wordt nogal eens psychologisch getest. Shell doet daar niet aan, andere bedrij ven geloven er wel in. Hoe dan ook, voor het zelfvertrouwen is het goed eens een test te maken. "Vrienden of vriendinnen die een sociale wetenschap stude ren, kunnen vaak tests lenen", melden de auteurs behulpzaam. Mensen met een 'harde' oplei ding hebben door de bank geno men betere kansen dan studen ten met een onderwijskundige of sociaal-culturele studie. Toch hoeven ook zij niet te wanhopen. De pedagoge Nadine America steekt hen een hart onder de riem en vestelt hoe zij het bracht tot manager bij een uitgeverij. "Academici hebben ongeacht hun studierichting een aantal po sitieve eigenschappen", houdt zij de lezer voor. Een drietal interviews met per soneelsfunctionarissen van grote bedrijven besluit het boekje. ADVERTENTIE De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', stelt nieuwe normen aan 't com fort van dieselauto's in de middenklasse. Niet alleen omdat hij de stilste diesel is. Maar ook met z'n royale binnenruimte en luxueuze afwerking. Met z'n lage onderhoudskosten (grote beurt om de 22.500 km), z'n zuinigheid en z'n snelheid geeft hij de meeste concurrenten het nakijken. In dit meesterwerk van Peugeot moet u beslist snel eens proefrijden. Dan ervaart u zelf wat we bedoelen met de symfonie in 'D'. El PEUGEOT 309

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5