Probeer cireusschool naar Leiden te halen Contrasterende schoonheid aan Vliet Moderne school nestelt zich in historische omgeving PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 LEIDEN - Een schoolgebouw waarvan de daken openluchtloka len zijn, de gang een binnenstraat en het schoolplein of de aula een amfitheater waar op- en uitvoerin gen gegeven kunnen worden. Een gebouw waaraan elke zwaarte is ontnomen en waar opgroeiende kinderen een plek vinden waar ze zich kunnen thuisvoclen, in hun creativiteit gestimuleerd worden en avontuur kunnen beleven. door Jan Rijsdam "Als het lukt zou het een klein wonder zijn", schreven we in sep tember 1984 over de ambitieuze plannen van drie architecten(com- binaties) voor de bouw van drie nieuwe basisscholen in de Leidse binnenstad. De interconfessionele basisschool Mariënburch, aan de Ursulasteeg, is intussen geruime tijd in bedrijf. Vorige week werd de nieuwe Lucas van Leyden- school aan de Vliet in gebruik ge nomen en de Mamix van St. Alle- gondeschool aan de Houtmarkt volgde een paar dagen later. Het is vooral de bouw van de nieuwe Lucas van Leydenschool geweest die de gemoederen in het najaar van 1984 danig heeft verhit. Deze school werd ontworpen door de Haarlemse stadsarchitect Wiek Röling. En, het werd hem niet ge makkelijk gemaakt. Hij moest zijn school realiseren op een beperkt bouwterrein, tussen twee scheve muren en aan een gracht waaraan de hoogste graad van het be schermd stadsgezicht was toege kend. Monster Direct nadat de architect zijn eer ste pennestreken aan de openbaar heid had prijsgegeven barstte de kritiek los. "Een vervuiling van het historisch stadsgezicht en een ar chitectonisch monster", zo schil derde omwonenden het bouwplan voor de nieuwe basisschool af. Het actiecomité 'Redt de Vliet' werd opgericht om de bouw van de school te voorkomen. Het comité verzamelde huis-aan- huis handtekeningen onder een bezwaarschrift en verspreidde een pamflet voorzien van een tekening van de toekomstige school met daaronder de kreet 'school nee' eh daaronder een tekening van een rij huizen in oud-Hollandse stijl met de tekst 'woonhuizen ja'. Een actie groep van ouders reageerde met een affiche waarop ook een teke ning van de school stond afge beeld, nu met de tekst 'school ja' en daaronder hetzelfde rijtje hui zen voorzien van de stelling 'Anton Pieck nee'. De pamflettenoorlog woedde hevig en haalde zelfs een groot landelijk ochtendblad. Het was natuurlijk niet de eerste keer dat een eigentijds bouwplan bedoeld voor een historische loca tie tot ongemeen felle discussies leidde. De druk om in 'aangepaste' stijl te bouwen is dan altijd groot. De weerstand daartegen van archi tecten die de eigen tijd vorm trach ten te geven niet minder. Het is de eeuwige strijd tussen wel of niet aanpassen, wel of geen competitie aangaan met de bestaande omge ving. Grandeur Godzijdank hebben de acties en bezwaren gericht tegen het plan van Wiek Röling geen resultaat ge had en is de bouw gewoon doorge gaan. Nu de school klaar is kunnen de critici van weleer van repliek worden gediend. De belangrijkste stelling van de bezwaarden was dat de nieuwbouw een te sterk con trast zou vormen met de naburige panden. Sterker nog: een aanslag zou zijn op het beschermde stads gezicht. Die stelling is, als we het resul taat aanschouwen, buitengewoon onwaar gebleken. Het nieuwe schoolgebouw verstoort nergens het silhouet van de gracht en vormt absoluut geen tegenstelling tot de omringende panden of het zou moeten zijn dat het gebouw nergens een woonhuisassociatie oproept maar zich duidelijk mani festeert als een school. Uit het voorgaande mag evenwel niet worden afgeleid dat de archi tect zich wel zal hebben verzoend met de aanpas-architectuur en een gebouw heeft gemaakt dat elk con trast uit de weg gaat. Het tegendeel is waar. De gevel van de nieuwe school levert een zeer vitale bijdra ge aan de historisch waardevolle bebouwing langs de Vliet. Het ge bouw heeft een uiterlijk dat ge tuigd van durf en de wil om de ei gen tijd vorm te geven zonder toe vlucht te nemen tot nostalgische poes-pas. Hoe het komt dat Wiek Röling er in is geslaagd met een eigentijdse vormgeving een zo aangenaam contrast te scheppen heeft alles te maken met een feilloos gevoel voor de juiste schaal, goede verhoudin gen, materiaalgebruik en detaile- ring. Die zijn zo zorgvuldig geko zen dat de school in z'n totaliteit de zorgvuldigheid van bestaande be bouwing langs de Vliet evenaart. De voorgevel van de school is heel licht en vrolijk, met veel glas, wit gepleisterde borstweringen en stalen kolommetjes in het onver valste blauw van de kunstenaars- Een wandeling door de Lucas va\ trapjes, zilplekken en doorkijkjes nt nergens een saaie bedoening is. groep De Stijl. Het ontwerp is zo sterk dat de gevel het verder kan stellen zonder kunstgrepen op het gebied van vorm en kleur. Functie en doelmatigheid staan voorop bij Wiek Röling en hij blijkt als weinig anderen er toe in staat die stijlken merken te combineren met archi tectonische grandeur. Ingenieus Het vele glas in de voorgevel heeft als gevolg dat vanuit de t Leydenschool is een verrassende route langs in- en uithammen, balkons, iar boven of beneden. De indeling van de school is zo geraffineerd dat het (fotoLoek Zuyderduin) "Ik wil een school maken waar kinderen met plezier naar toe gaan' aldus architect Wiek Röling. Bovenstaande foto lijkt zijn doelstelling te De nieuwe Lucas van Leydenschool aan de Vliet bewijst dat het heel goed mogelijk is een eigentijds bouwwerk bevestigen. (foto Loek Zuyderduin) naar te zetten in een historisch zeer gevoelig milieu. (foto Lock zuyderduin i school een onbelemmerd uitzicht bestaat op de gracht. Als je binnen- staat heb je het idee dat de grach tenhuizen de binnenwanden zijn geworden van de school en of de gracht, door de weerspiegeling van het water, gewoon naar binnen doorloopt. Achter de gevel gaat dan ook geen gebouw schuil waarin de lo kalen simpelweg opegn zijn gesta peld maar een complex waarin zeer ingenieus is omgesprongen met de weinige ruimte. Het school gebouw bestaat eigenlijk uit twee gebouwen met daartussen een hal en een reeks trappen die worden overspannen door een glazen kap die een zee van licht doorlaat. De verdiepingsvloeren in de 'twee gebouwen' liggen op ver schillende hoogte zodat je vanaf el ke verdieping in de lokalen op een andere verdieping kunt kijken (een zogenaamd splitlevel-systeem). Op de begane grond is de hal tussen de gebouwen een (overdekte) binnen straat wa^r als het buiten slecht weer is gespeeld kan worden. Door middel van een schuifwand is het mogelijk een stuk van de hal bij een lokaal te voegen zodat door het splitlevel-systeem een soort amfi theater ontstaat. Het schoolgebouw biedt talloze mogelijkheden voor activiteiten buiten het lokaal. Langs de klassen op de verdiepingen lopen galerijen die soms zo breed zijn dat er op verschillende lagen ook weer ruim te is voor spelen, voor een docu mentatiecentrum en een 'werkbal- kon' waar individueel gewerkt kan worden. Een wandeling door het gebouw is door die bijzondere indeling een boeiende route langs in- en uit hammen, balkons, werkplekken, lichtkappen en doorkijkjes naar boven of beneden. De indeling is zo geraffineerd dat je nergens het gevoel krijgt in een saaie gang te lopen of dat er nonchalant met de krappe ruimte is omgesprongen. Jammer is dat het, om financiële redenen, niet mogelijk is gebleken op het dak van de school een open luchtlokaal te maken. Het school plein, met een overkapte plek waar men in de luwte kan staan, weet dat tekort echter ruimschoots te compenseren. Aan het plein zijn ook de gymzaal gesitueerd (ont worpen door de Voorhoutse archi tect Verheijen) en de aparte en trees voor de kleuters en de oudere kinderen, de laatste te bereiken via een fraaie buitentrap. Vakmanschap Vooraf aan de bouw verklaarde de architect dat zijn school een wervend gebouw moest worden dat optimisme uitstraalt, waar zo wel groepen schoolkinderen als het individu een maximale privacy moeten kunnen vinden maar waar ook een goede wisselwerking mo gelijk is. "Ik wil een school maken waar men met plezier naar toe gaat". De conclusie is gerechtvaardigd dat Wiek Röling er alleszins in is geslaagd een opgewekt en wonder schoon gebouw te maken. De Lu cas van Leydenschool is tevens het bewijs dat het heel gqed mogelijk is een eigentijds bouwwerk neer te zetten in een historisch zeer gevoe lig milieu. Sterker nog: het is één van de mooiste gebouwen die de afgelopen jaren in de binnenstad van Leiden is neergezet. Afgelopen zomer oogste de Haar lemse stadsarchitect alom bewon dering met zün drijvend paviljoen voor de beeldententoonstelling in het park Sonsbeek in Arnhem. De architect trad daarmee in de voet sporen van Gerrit Rietveld die in 1954 een paviljoen bouwde. Met zijn ontwerp voor de Lucas van Leydenschool heeft Wiek Röling bewezen dat hij een nieuwe tradi tie van vakmanschap toevoegt aan het erfdeel van zijn illustere voor ganger. Voorstel Bernhard Stöxen (LWG): LEIDEN - De gemeente moet on derzoeken of de thans in Arnhem gevestigde cireusschool wellicht in Leiden kan worden gevestigd. Dat althans is de mening van Leiden Weer Gezellig-raadslid B. Stöxen. Stöxen kondigde gisteren bij de behandeling van de begroting in de raadscommissie voor onder wijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie aan hiertoe een motie in de gemeenteraad te zullen indie- Volgens Stöxen is de school, waar zoals de naam al zegt mensen worden opgeleid tot circusartiest, in Arnhem zeer slecht gehuisvest en wil men best verhuizen. Met de motie borduurt LWG voort op een soortgelijke suggestie die de 3 Oc- tober-Vereeniging bij monde van voorzitter A. Rörsch heeft gedaan. Afscheidsconcert In discotheek The Jam aan de 2e Binnenvestgracht heeft van avond het afscheidsconcert van de groep Dog-Dog-Dog plaats. Het concert begint om 22.00 uur. 'Meteropnemers' stelen geld LEIDEN - Een bejaarde vrouw heeft gisteren melding gedaan van het binnendringen van valse mete ropnemers in haar huis aan de Van der Waalsstraat. De vrouw deed vrijdagmiddag open voor twee mannen die zich uitgaven voor me teropnemers en gasfitters. Terwijl de een haar aan de praat hield, doorzocht de ander het huis. Na af loop miste ze 500 gulden uit haar handtasje. Wethouder H> van Dongen van onderwijs en sociaal-cultureel werk leek het "leuk" als Leiden zo'n school binnen de grenzen zou krijgen. De suggestie van Stöxen om als de school er echt komt, die dan te vestigen in het gebouw van het museum voor mineralogie als dat is verhuisd naar het Pesthuys, nam zij echter niet zonder meer over. "Voor dat gebouw zijn meer dere gegadigden". Een tweede motie kondigde Links Leiden-raadslid R. van Lint gisteravond aan. Het betreft de aanstelling van een (vrouwelijke) vertrouwenspersoon op de drie openbare scholen voor voortgezet onderwijs ten behoeve van meisjes die te maken hebben met onge wenste intimiteiten door leer krachten of medeleerlingen. Aan- Geen woningen aan Amphora weg LEIDEN - De bouw van apparte menten aan de Ampho.raweg lijkt van de baan. Ontwikkelingsmaat schappij Groot Poelgeest uit Al phen aan den Rijn wilde langs de Rijn een flatgebouw van negen verdiepingen neerzetten. Wethou der J. Peters van ruimtelijke orde ning ziet niets in het scheppen van meer woonruimte bij de Churchill- brug en Dr. Lelylaan. "De eerste bewoners zullen wel licht nog niet klagen over de ge luidsoverlast daar. Diegenen die er over enige jaren gaan wonen, zul len misschien wel in opstand ko men tegen het lawaai van de vrachtwagens van Wernink die langsrijden", aldus Peters. De wet houder vindt het een beter plan om op die plaats langs de Rijn kantoor ruimte te leiding hiertoe vormen de recente publicaties over dit probleem, dat een grotere omvang heeft dan doorgaans werd aangenomen. J. Th. Hoekema (D66) stelde gis teren een motie over het verkeer- onderwijs op de gemeentelijke middelbare scholen in het vooruit zicht. Tussen het moment dat kin deren hun verkeersdiploma halen en het moment waarop ze rijlessen nemen, zit een gat van een aantal jaren. Juist in die jaren nemen ze evenwel intensief aan het verkeer deel, stelde hij, onder meer doe lend op de bromfietsers. "Maar uit onderzoek is gebleken dat veel van die jongeren de meest simpele re geltjes niet weten". Voor hem re den meer aandacht voor verkeers- onderwijs op middelbare scholen te bepleiten. Hij denkt daarbij vooral aan projecten. Extra geld Architect W. Hofman is teleurge steld over het feit dat zijn ontwerp door Peters is getorpedeerd. Hij ziet niets in het plan om op die plaats kantoorruimte te bouwen. De commissie heeft i gestemd met het voorstel van B en W om de 4,5 ton die dit jaar aan extra inkomsten in het onderwijs zijn binnengekomen, te gebruiken voor nieuw onderwijsbeleid in plaats van er tekorten elders in de begroting mee te dekken. Van die 450.000 gulden wordt 200.000 gul den bestemd voor het onderwijs voorrangsbeleid, het emancipatie onderwijs en andere vernieuwings activiteiten. Een bedrag van 177.500 komt ten goede aan het fonds volwasseneneducatie. Het resterende geld gaat gaat naar het Leids Studiefonds (25.000), het computerproject van Technische School voor ito C. Sweris (25.000), de inrichting van de spijbelopvang en het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be- roepsbeoefening. De extra inkom sten komen uit verhuur van leslo kalen aan derden, de bijdrage van regiogemeenten aan het Pedolo gisch Instituut, een hogere bijdra ge van buitengemeenten aan logo pedie en een verhoging van de rijksbijdrage voor energiebespa rende maatregelen in het voortge zet onderwijs. LEIDEN - De Leidse meao heeft in de strijd voor behoud van het toeristisch onderwijs op die school steun gevonden van het college van B en W. Burgemeester en wel houders hebben het ministerie van onderwijs in een brief dringend verzocht de opleiding in Leiden te houden en niet, zoals staatssecreta ris Ginjaar-Maas wil. te verbinden aan een school voor Middelbaar Horeca Onderwijs elders in het land. De Meao had om steun van het college gevraagd omdat zij zelf maar niel tot de staatssecretaris kon doordringen en ook niet echt duidelijkheid over haar plannen kon krijgen. De Meao in Leiden is 10 jaar geleden met een experi- College wil toeristisch onderwijs in Leiden honden mentele richting toeristisch onder wijs begonnen. Zij wil dat experi ment onderhand omgezet zien in een echte afdeling, maar de staats secretaris wil het toeristisch onder wijs als afdeling verbinden aan scholen voor Middelbaar Horeca Onderwijs die op hun beurt weer zijn verbonden aan scholen voor Middelbaar Middenstands Onder wijs. Die scholen staan in Apel doorn, Tilburg en Groningen. De Leidse meao vreest, omdat een afdeling veel meer faciliteiten heeft dan een richting, dat men leerlingen aan die scholen kwijt raakt en dat als gevolg daarvan haar eigen opleiding moet worden opgeheven. De hulp van B en W is ingeroepen omdat mondeling wel zou zijn toegezegd dat de Leidse opleiding een afdeling kan wor den, maar de schriftelijke bevesti ging daarvan vooralsnog niet is te krijgen en de plannen van de staatssecretaris nog recht overeind staan. Lezers Schrijven Stöxen: "School wil verhuizen...' (foto Wim Dijkman) Fietswrakken opgeruimd LEIDEN - De politie heeft van nacht 60 fietswrakken van de straat gehaald. De wrakken die door heel Leiden stonden, zijn overgebracht naar het bureau aan de Langegracht. Belangstellenden kunnen daar terecht om te kijken of er nog iets van hun gading bij is. "Over 14 dagen gaat het 'zooitje' naar de sloop", aldus politievoor- lichter Graveland. Drempels in Muldersstraat LEIDEN - De gemeente is van plan de Muldersstraat van ver keersdrempels te voorzien. Uit een enquête onder de bewoners van die straat bleek dat er met veel te hoge snelheid werd gereden. De bewoners stelden drempels en één richtingsverkeer voor. Voor dat laatste voelt de directie verkeer en vervoer niet, omdat de ervaring leert dat éénrichtingsverkeer juist leidt tot hogere snelheden. Antinoüs Hulde voor de initiatieven van Flo- ris Michiels en Mark Siegers om een homo-dispuut, genaamd Anti noüs, op te richten binnen de stu dentenvereniging Minerva. Wij denken, dat-veel studentenvereni gingen hier een voorbeeld aan kun nen ontlenen en wensen het dis puut dan ook een lang bestaan toe! In het interview dat het Leidsch Dagblad had met Floris Michiels en Mark Siegers en dat in de krant van 23 oktober jl. werd gepubli ceerd, maken zij enkele opmerkin gen over homoseksualiteit in het algemeen en over de Leidse Werk groep Homoseksualiteit (LWH) in het bijzonder. Op deze punten wil len wij graag reageren. Gelukkig bestaat er. zo lezen wij. bij Minerva een traditie van to lerantie ook tegenover homosek suelen. Het is jammer, dat de geïn terviewden het begrip 'tolerantie' voor uitingen binnen de LWH in eens op een andere manier gebrui ken. Gaat het in het voorbeeld van Minerva om een tolerantie van he teroseksuelen tegenover homosek suelen, in de kritiek op de LWH gaat het om tolerantie tussen ho moseksuelen (zo u wilt: homofie len) onderling. Hoewel wij into lerantie binnen de LWH betreuren en afwijzen, dient erop gewezen te worden, dat de LWH nu eenmaal 'door een doorsnee uit de Leidse bevolking bezocht wordt. Hoe er in het algemeen over het 'corps' door buitenstaanders gedacht wordt is bij Minerva-leden bekend, nemen wij aan. Een stuk van dit denken is ook bij bezoekers van de LWH te rug te vinden en uitingen daarvan zijn niet altijd te voorkomen. Het lijkt bijna overbodig te vermelden, maar vooroordelen tegenover ho moseksuelen worden binnen de LWH maar zelden geuit. Binnen de LWH zijn veel men sen actief, een aantal hiervan houdt zich bezig met opvang, in troductie en gespreksgroepen. Als hierover problemen of klachten zijn dan hoort de LWH die graag: wij zijn in principe steeds bereid onze activiteiten bij ter sturen. Als antwoord op het probleem van Mark Siegers, dat hij nooit werd gevraagd voor een gespreksgroep, wij kunnen verzekeren dat dat niets tc maken heeft met zijn Mi- nerva-lidmaatschap, zijn grijze pak of zijn blonde haar. De procedure om lid te worden van een gespreks groep is eenvoudig: men dient zich zelf daarvoor aan te melden (inlich tingen: 071-126568 vragen naar Chris). Aankondigingen voor ge spreksgroepen verschijnen in de streekbladen en binnen de LWH. Siegers heeft gelijk dal vooroor delen tegen homoseksuelen vaak uit een onverwachte hoek komen. Wij hopen dan ook, dat Antinoüs in dergelijke gevallen ook naar bui ten toe actie onderneemt! De LWH zal het dispuut in dergelijke geval len graag met raad en daad terzijde staan. Chris de Bruijn, gespreksgroepen/LWH Gerard Dukker. introduktie/LWH P/a Langegracht 65. Leiden Vrouwen (2) heen, verklaart Wim Brands dat hij de rondwandeling wat onbevredi gend vond. Dat ben ik met hem eens. Brands vertelt niet wat er in de Lakenhal aan de orde kwam. Is daar soms gesproken over het mi rakel (wonder) van Leiden waar naar de Mirakelsteeg is genoemd? Daar moet volgens een legende een brood in steen zijn veranderd toen een rijke vrouw dat aan haar arme zuster weigerde bij het beleg tij dens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Dan is er Magdalena Moons, naar wie een straat ge noemd is bij de Herenstraat. Zij speelde een rol tijdens het beleg van 1574. Er had zeker ook halt moeten worden gehouden op de Apothe- kersdijk bij het Leidse Volkshuis. Emilie Knappert was daar jaren de 'maatschappelijk werkster' en pio nier op het gebied van ontwikke ling en ontspanning van arbeiders vrouwen en -kinderen. Ook be roemde vrouwen die tijdelijk in Leiden verbleven zou ik willen noemen: Mata Hari, die korte tijd op de Haanstraschool verbleef, en Caro van Eyck die rechten studeer de voordat ze naar de toneelschool ging. Als we eenmaal Leidse studentes bij de beroemde vrouwen trekken, wordt de opsomming te groot; den ken we alleen maar aan prinses Juliana, koningin Beatrix en prin ses Margriet. We kunnen dan ook bogen op de eerste vrouwelijk commissaris van de koningin, Ti neke Schilthuis, en oud-staatsse cretaris Annelien Kappeyne van de Coppello. Vrouwen die een weten schappelijke carrière hebben ge maakt, blijven dan nog maar bui ten beschouwing. Leiden heeft echt wel wat meer t£ bieden dan Goeie Mie.... Mevr. L.G. de Graaf, Van Wijckersloothplein 1 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4