Opknapbeurt voor Groenhazengracht Linkse partijen: sluiting van buurthuizen voorkomen Stutten mogelijk nog dit jaar weg Shell maakt vervuilde grond schoon Uitbreiding van scholen goedgekeurd DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 LEIDEN - De gemeente wil voor het einde van het jaar beginnen met het weghalen van de stutten aan de Groenhazengracht. In som mige panden zullen eerst bouw kundige voorzieningen worden ge troffen om instortingen of verzak kingen te voorkomen. De gemeen te schat dat de hele operatie onge veer zes ton zal kosten: vier ton voor het weghalen van de stutten en twee ton voor kleine bouwkun dige voorzieningen. De stutten staan er al sinds 1983. De gemeente zette ze er toen neer om verdere schade door verzakkin gen te voorkomen. Die verzakkin gen waren ontstaan door werk- zaamheden aan kademuren en rio leringen. Er is tot nog toe niets aan die stutten gedaan omdat gemeen te en verzekeraars het niet eens konden worden over de afwikke ling van de schade. Die overeenstemming bestaat nog steeds niet, maar de gemeente is van oordeel dat de bewoners nu niet langer aan het lijntje gehou den kunnen worden en neemt voorlopig de kosten voor haar re kening. Dat de gemeente bij enkele hui zen de stalen steunen verdwijdert, betekent nog niet dat er geen bouwkundige problemen meer zijn. Vooral het herstel van de bak kerij op de hoek Groenhazen- gracht/Doelengracht dreigt nogal wat complicaties op te leveren. De stichting Studentenhuisves ting - de eigenaar van het pand waarin de bakkerij gevestigd is - meent dat de fundering grondig hersteld moet worden. Daarmee al leen al is een bedrag van anderhal ve ton gemoeid. De bakker zelf denkt dat grondi ge reparatie van het pand niet mo gelijk is zonder dat de bakkerij een ander onderkomen krijgt. Bakker Steng heeft zelf een plan opgesteld voor een tijdelijk verkooppunt bo ven de gracht. De verkoop en op slag zou dan plaats moeten hebben in drie containers geplaatst op sta len buizen. De bakkerij zelf zou dan verplaatst kunnen worden naar een ruimte naast de huidige bakkerij. Bovendien zullen de be woonsters van de studentenka mers boven het pand tijdelijk een ander onderkomen krijgen. Volgens gemeentewoordvoerder A. Monster kunnen in de bakkerij echter wat voorzieningen worden aangebracht en kunnen sommige herstelwerkzaamheden in de avond en in de weekeinden plaats hebben. In dat geval zou de bakke rij niet tijdelijk verplaatst hoeven té worden. Experts Volgens A. Hübben van de stich ting Studentenhuisvesting staan dé standpunten van de door de ge meente en de door de stichting in geschakelde experts over de voor zieningen die noodzakelijk zijn, lijnrecht tegenover elkaar. Hübben denkt dat het te hulp roepen van een onafhankelijk bureau een op lossing kan zijn: "Ik denk wel dat gemeente en stichting tot elkaar zullen komen. Dat zal echter niet op korte termijn het geval zijn". De directeur van de stichting Studen tenhuisvesting heeft wel zijn twij fels of de door de gemeente ge maakte kostenraming wel juist is. "Het bedrag dat de gemeente noodzakelijk acht voor het wegha- Enkele van de gi het jaar weghalen len van de stutten zal wel kloppen. Dat getal benadert echter nog niet de werkelijke schade". Ook de bewoners betwijfelen of het door de gemeente begrote be drag wel juist is. J. Heybroek: "Voor het herstel van een van de panden is twee ton geraamd. Ik denk dat dat aan de lage kant is". Heybroek bespeurt wel een posi tieve houding van de gemeente om de zaak nu snel op te lossen. "Ge meente en bewoners hebben de af gelopen jaren wel eens lijnrecht te genover elkaar gestaan. Ik heb nu het idee dat de. gemeente van goe de wil is. Als maar er eerst eens een einde wordt gemaakt aan de ergste overlast; door het ophogen van de straat loopt er bij sommige huizen water naar binnen. Ik juich uiter aard toe dat de gemeente de eerste stutten voor 1 januari wil wegha len. Ik waag echter toch wel te be twijfelen of voor, het einde van het jaar lukt". De grond bij het benzinestation aan het Lammenschansplein wordt afgegraven als voorbereiding voor het zuiveren van grond en grondwater daar. (foto wim Dijkman) LEIDEN - In opdracht van Shell is gisteren aan het Lammenschansplein begonnen met voorbereidingen voor het zuiveren van de door benzine verontreinigde grond bij het benzinestation. In juli werd geconstateerd dat een deel van de bodem en het grondwater daar waren verontreinigd, omdat een tank was overgelopen. Volgens de afdeling milieu van de gemeente gaat het om een gebiedje van ongeveer 2 vierkante meter en een diepte van 3 meter. Men spreekt van een lichte verontreiniging, ook al is volgens de afdeling het grondwater "fors vervuild. Maar dat kan simpel worden verholpen". Eerst wordt het vuile water opgepompt. Vervolgens wordt dat door middel van koolfilters en olie-afscheiders net zo lang gezuiverd totdat het op het riool kan worden geloosd. Hoe lang dat gaat duren weet men nog niet. "Het kan een kwestie van weken zijn, maar ook van maanden. Wij zullen er geregeld bij zijn om te kijken hoe een en ander verloopt". LEIDEN - De gemeente Leiden moet er alles aan doen om de club- en buurthuizen in Leiden voor sluiting te behoeden. Sluiting komt mogelijk ter sprake als de ge meente volgend jaar moet onder zoeken hoe de korting van bijna 1,5 miljoen gulden op de rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk kan worden opgevangen. Met "alle in ventiviteit" moet echter worden geprobeerd de club- en buurtcen tra open te houden. PvdA-raadslid J. van Meijgaar- den betoogde dit gisteren in de raadscommissie voor onderwijs, sociaal-cultureel werk en emanci patie tijdens de behandeling van de begroting voor 1987. Hij consta teerde met spijt, en met hem D66 en Links Leiden, dat de fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer ondanks de vele protesten tot halvering van de rijksbijdrage aan het sociaal-cultureel werk heb ben besloten. Daarmee is volgens hem "kwaliteit ondergeschikt ge maakt aan bezuinigingen", wat vervolgens wordt gerechtvaardigd met "mooie praatjes over een zorg zame samenleving en een nieuw sociaal elan". Voor Leiden heeft de korting tot gevolg dat er zo'n 1,5 miljoen gul den minder geld beschikbaar komt. Of die bezuiniging helemaal op het sociaal-cultureel werk moet worden afgewenteld heeft de ge meenteraad nog niet besloten, maar vast staat dat er vooral in die sector een forse aderlating nodig zal zijn. Tot sluiting van buurt- en clubhuizen mag dat volgens Van Meijgaarden echter voor zover mo gelijk niet leiden. Temeer daar uit een recent onderzoek is gebleken dat het juist vooral de mensen met de laagste inkomens zijn die van dergelijke voorzieningen gebruik maken. Agogen Ook de fractie van D66 liet bij monde van J.Th. Hoekema weten sluiting van club- en buurthuizen waar mogelijk te willen vermijden. Hoekema opperde, om een deel van de financiële klap op te van gen, te bezuinigingen op de forma tieplaatsen voor agogen die de club- en buurthuizen thans boven op de twee gegarandeerde plaatsen hebben. Wethouder H. van Dongen van onderwijs en sociaal-cultureel werk bleek hiervan geen voorstan der. "Dat is wel de makkelijkste manier om te bezuinigen". Zij zei de bezuinigingen eerder te willen zoeken in de exploitatie dan in de formatieplaatsen. Hoekema stelde daarop dat wat hem betreft bezuinigingen op per soneel zo lang mogelijk moeten Al Mizan De makers van Al Mizan, het tweetalige maandblad voor de Marokkaanse gemeenschap en geïnteresseerde Nederlanders, zijn optimistisch gestemd over de toekomst, zo blijkt uit het jaarverslag 1985-1986. "Was AM de eerste maanden een aardig jongerenkrantje met veel opper vlakkige voorlichtingsartikelen, nu begint AM langzaam maar ze ker uit haar wieg te groeien en de lezers werkelijk boeiende infor matie te bieden". En dat is niet overdreven ge steld. Je hoeft de nummers die tot nu toe verschenen maar door te bladeren om te zien dat het blad steeds beter werd. Journa- listieker. Marokkanen in de ge meenteraad, Marokkanen en de Tweede Wereldoorlog - dat zijn geen onderwerpen die in een clubblaadje worden behandeld. Bovendien stelt het blad zich re gelmatig kritisch op. Een goed voorbeeld daarvan is het verslag dat in het nummer van 3 juli verscheen. 'Marokko maakt voetbalgeschiedenis' is de titel van het openingsverhaal. "Marokko is het eerste Afrikaan se land in de geschiedenis van het wereldkampioenschap voet bal dat zich voor de tweede ron de heeft weten te plaatsen", schrijft de redacteur. Wie vervolgens een lofzang verwacht, komt bedrogen uit: "Tijdens dit toernooi zorgde Ma rokko voor spectaculaire mo menten en onverwachte presta ties. Maar het zorgde ook voor slaapverwekkende ogenblik ken". Drijfveer Dat het professioneel gemaakte Akbar Hollanda, gericht op de Arabische gemeenschap in Ne derland, onlangs informeerde naar een mogelijke vorm van sa menwerking, is voor de redactie van Al Mizan een sterke drijfveer om verder te gaan. Een domper op de feestvreugde is wellicht de financiële situatie, dat wil zeg gen: tot 1 januari 1987 is er subsi die, daarna is het in principe weer afgelopen. Gelukkig ziet het er niet echt somber uit. "Uit betrouwbare gemeentelijke bron horen we dat er een wettelijke re geling op komst is die de basis subsidie voor een ohbepaald aantal jaren vastlegt". Bij de oprichting hadden de makers van Al Mizan geen enke le pretentie om buiten Leiden te verschijnen. Het zou een plaatse lijk blad worden. Er was echter een zakelijke reden om toch de grenzen van Leiden te over schrijden: "met 1500 Marokka nen in Leiden zou AM nooit haar produktiekosten kunnen terug verdienen". De verspreiding van AM is vol gens de makers op dit moment nog een zwak punt. Er zijn welis waar 10 verspreidingspunten in Leiden, 5 in Rotterdam en Den Haag, één in Gouda en 3 in Utrecht, maar men wil ook in Amsterdam en een aantal Bra bantse steden vaste voet aan de grond krijgen. Het komend sei zoen zal daaraan aandacht wor den besteed. Onder het kopje toekomst plannen valt ook de vorming van een Arabische eindredactie en werving van nieuwe deelnemers, vooral meisjes, ook in de andere steden. Tot nu toe is een poging om Marokkaanse meisjes bij de krant te betrekken overigens mislukt. Dat stuitte op teveel weerstanden van ouders. Nog één opmerking over dit jaarverslag: de redactie heeft er werk van gemaakt. Alsof ze bezig waren met een aflevering van de werk; ze zijn optimistisch over de toekomst. krant en niet met een verant woording. Dit jaarverslag is een verademing als je die pakken grauwe tekst gewend bent die de meeste instanties afleveren. Toekomst "Ah, u treft het; er is net een ver gadering van de kleine markt- commissie. Ze praten over de toekomst van de Hooglandse Kerkgracht". Of we op een later tijdstip nog maar even willen te rugbellen. De toekomst is nu nog duister; en of die duister blijft? Korte inhoud van het vooraf gaande. Nadat de Hooglandse Kerk gracht was voorzien van een nieuwe riolering konden de bloe menhandelaren terug naar dit deel van de markt. Konden, in derdaad, maar ze wilden niet. Ze bleven liever op de Nieuwe Rijn staan. De zaken gingen daar een stuk beter. Logtenberg, chef van de directie reiniging, havens en warenmarkten, vond het stand punt van de bloemenhandelaren begrijpelijk. Niet dat hij er echt mee ingenomen was, "maar die mensen denken terecht aan hun portemonnaie", zei hij. Wat nu? Er moest snel iets gebeuren vond Logtenberg. De Hoogland se Kerkgracht mocht geen grau we endeldarm worden. De am bulante handel had een idee: waarom geen informatiemarkt? Maar dat vond Logtenberg geen goed alternatief. In een interview met het blad 'De Koopman' leg de de chef uit wat hij dan wel wil de: een antiek- en'curiosamarkt. Of de gegadigden zich maar wil den melden bij de gemeente Lei den. Gegadigden? Spookfilm Wie in de afgelopen tijd op één van de marktdagen een kijkje nam op de Hooglandse Kerk gracht werd het droef te moede. De straat lijkt op die dagen hele maal niet op een markt, veel eer der op het decor van een spook film. Is de reddingspoging van Log tenberg mislukt? "Er hebben zich niet veel gega digden gemeld", vertelt de chef. "Een stuk of 15". Voor verdere informatie moeten we bij ambte naar van Paridon zijn. Nadat de ze beaamt heeft dat de animo niet erg groot is, vertelt hij dat er vanaf zaterdag toch weer een markt zal zijn op de Hooglandse Kerkgracht. En hoeveel kraampjes zullen er staan? "Een stuk of 10. We hebben die mensen aangeschreven en ver teld dat ze zaterdagochtend pre sent moeten zijn. De bewoners worden nog op de hoogte ge steld". Zal dat geen troosteloos ge zicht zijn, maar 10 kramen? "Ach, dat valt wel mee. Ik vind het al positief dat we weer kun nen beginnen. En wie weet zijn er nu wel mensen die zeggen: wij willen ook wel op die antiek- en curiosamarkt staan". worden vermeden. "Maar als het kiezen wordt tussen sluiten en kor ting op formatieplaatsen, kies ik voor het laatste". Over de suggestie van Hoekema om minister Brink man van wvc uit te nodigen om een bezoek te brengen aan de sociaal- culturele instellingen in Leiden, omdat de minister naar zijn me ning weinig benul heeft van wat er daar nu eigenlijk gaande is, was de wethouder tamelijk pessimistisch. Nu het besluit eenmaal door de Tweede Kamer is genomen, vreest zij dat er "niet veel meer aan is te sleutelen". De fracties van CDA en WD hielden zich, ondanks een her haald verzoek van Van Meijgaar den om hun standpunt over de ge volgen voor Leiden van het lande lijk beleid kenbaar te maken, tame lijk op de vlakte. P. Kranenburg (CDA) liet weten dat de kwestie nog in zijn fractie aan de orde zal komen; WD'er N. Langerak, hield het bij de mededeling dat zijn frac tie met de korting "niet gelukkig" Bij standmoeders Dezelfde Langerak kreeg het met zowel de wethouder als Van Meijgaarden aan de stok toen de laatste het zogenoemde retributie fonds aan de orde stelde. In dat fonds wil het college jaarlijks 25.000 gulden storten om ouders, voor wie de ouderbijdrage aan de kinderopvang te hoog is, financieel bij te staan. Van Meijgaarden zei het instellen van zo'n fonds een goede zaak te vinden, zodat bij voorbeeld ook bijstandsmoeders van de kinderopvang gebruik kun nen maken. Langerak onderbrak Van Meij gaarden met de vraag of hij inder daad wel bijstandsmoeders be doelde. En wel op een toon die bij Van Meijgaarden en Van Dongen sterk de indruk wekte dal de WD kinderopvang voor bijstandsmoe ders nogal overbodige luxe vindt. De wethouder: "Mogen bijstands moeders niet studeren, de stad in of op sollicitatiebezoek? Ik vind het een nogal kwalijke suggestie dat bijstandsmoeders niets te doen hebben en dus altijd tijd hebben om voor de kinderen te zorgen". Langerak betoogde na het aanva- rinkje niemand te willen verbieden van kinderopvang gebruik te ma ken. LEIDEN - Voor de openbare ba sisschool voor speciaal onderwijs De Brug en het Pedologisch Insti tuut, gevestigd aan de Bloemfonte instraat, wordt nieuwbouw aange vraagd bij het ministerie van on derwijs. De raadscommissie voor onderwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie heeft dat gister avond unaniem besloten. De school en het daarmee ver bonden instituut hebben dringend meer ruimte nodig omdat het aan tal groepen in de loop der jaren tot 10 is uitgegroeid en het gebouw maar ruimte biedt aan 7. Verbou wing en uitbreiding vergen echter zo'n 3 miljoen gulden terwijl er ook daarna nog ruimteproblemen zullen blijven bestaan. B en W heb ben de gemeenteraad daarom ge vraagd in principe met nieuwbouw akkoord te gaan; waar dat gebouw zou moeten komen te staan, is nog niet bekend. Protest tegen herziening wet vreemdelingen LEIDEN - De Leidse gemeente raad zal mogelijk een officieel pro test indienen tegen de herziening van de Vreemdelingenwet zoals die is voorgesteld door staatssecre taris Korte van Hemel van justitie. Wethouder H. van Dongen van on derwijs en sociaal-cultureel werk zal de kwestie aan de orde stellen in het college van B en W. Steun voor een protest is er in elk geval van PvdA, D66 en Links Leiden. PvdA-raadslid N. Demir- bas stelde de herziening gisteren aan de orde in de raadscommissie voor onderwijs, sociaal-cultureel werk en emancipatie. Een protest is volgens hem zeer op zijn plaats daar de wijziging een "verslechte ring van de rechtspositie van bui tenlanders" en dus ook voor die in Leiden betekent. Volgens de voorstellen verhuist de controle op illegaal in Neder land verblijvende buitenlanders van de vreemdelingenpolitie naar instellingen als het GAK en de GSD. "Achter elk loket komt dan een politieman te staan. Aan een buitenlander kun je niet altijd zien of het een buitenlander is, dus moet hij zich legitimeren. Als hij dat niet kan of niet wil, wordt hij doorgestuurd naar de vreemdelin genpolitie. De ambtenaren krijgen hierdoor meer macht en krijgen et nische groeperingen een aparte be handeling", aldus Demirbas. Als andere bezwaren aan de voorstellen noemde hij onder meer dat de afgifte van een verblijfsver gunning nog sterker dan thans al het geval is wordt verbonden aan het hebben van een huis en werk en dat bij echtscheidingen vrou wen en kinderen, ook als die hier zijn geboren, het land kunnen wor den uitgezet. Aan een eventueel protest zal de fractie van Leiden weer Gezellig niet deelnemen, liet fractie-assis tent J. de Cpo gisteravond weten. Hij zei tegen deze kwestie "iets ge nuanceerder" aan te kijken: "Als je naar België gaat, moet je je ook le gitimeren en dat vinden we alle maal heel gewoon". Onbekende mishandelt Leidse vrouw LEIDEN - Een 24-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag op de Zoèterwoudse- weg mishandeld. Een onbekende man sloeg haar tijdens het voorbij fietsen met een zwaar voorwerp op haar hoofd. De vrouw verloor daar door haar evenwicht en viel op de grond. Zij heeft vervolgens haar fiets achtergelaten en is gaan ren nen. Gillend heeft ze vervolgens een automobilist aangehouden. Sa men zijn ze terug gegaan naar de plek des onheils. Van de aanvaller was geen spoor meer te bekennen. Alleen de fiets lag nog op de grond. ADVERTENTIE VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3