Maritiem museum bo eeuwenoud scheepje op 'Je moet een school leiden als 'n bedrijf Opvallende stijging aantal ongelukken Mensch weg bij Valentijnschool 'Inspraak stort bagger en slib wassen neus' Begeleiders gevraagd Alphen werkt aan verkeersveiligheidsplan DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 17 Schijnwerpers weer gericht op archeologische vondsten in Zwammerdam ROTTERDAM/ZWAM- MERDAM - Frank Götz uit Wormer voelt zich een ge luksvogel, want welke be ginnend museoloog krijgt de kans om een aantal jaren te besteden aan het weer in elkaar zetten van een ruim achttien eeuwen oude Rijn boot? Hij dus. door Henk Houtman In 1971 kwam het Alphense kerk- dorpje Zwammerdam in de inter nationale belangstelling te staan, toen daar bij opgravingen zes scheepjes uit het begin van onze jaartelling werden gevonden. Nu, vijftien jaar later, staat de archeolo gische vondst weer in de schijn werpers en wel in die van het Mari tiem museum Prins Hendrik. On der het oog van toekijkend publiek zal Frank Götz zich bezig houden met het in z'n eentje weer geheel opbouwen van een van de gevon den scheepjes. In het moderne, splinternieuwe gebouw van het Maritiem museum aan de Leuvenhaven in Rotterdam, dat donderdag officieel wordt ge opend, vormt de opbouw van het oeroude vrachtbootje dè grote trekpleister voor het publiek. Na een langdurige en zorgvuldige voorbereiding is alles in gereed, heid om aan de klus te beginnen. Frank Götz heeft museologie ge studeerd aan de Reinwardt Acade mie in Leiden. Het blootleggen van de mysteriën van het verleden heeft hem altijd al geboeid. Als amateur-archeoloog heeft Götz aan menige opgraving in de omge ving van zijn woonplaats, met na me in de Zaanstreek en Waterland, deelgenomen. Van de opgravingen in Zwam merdam had de toen dertienjarige Frank Götz echter nog geen weet. In 1971 stroomden wetenschap pers uit binnen- en buitenland toe om de unieke vondst van zes uit de tweede eeuw na Christus stam mende boten in ogenschouw te ne men. De schepen waren gevonden tijdens de bouw van het centrum voor geestelijk gehandicapten, de Hooge Burch in Zwammerdam. Voordat de resten werden gebor gen, werden tekeningen gemaakt en werden zelfs vanuit een helicop ter overzichtsfoto's gemaakt. In Zwammerdam waren eerder al be wijzen gevonden van de aanwezig heid van een Romeinse verster king, Nigrum Pullum genaamd. Ten noorden van dit castellum trof men in de grond resten van een soort kade aan. Het unieke aan de archeologische vondsten was, dat de scheepjes vrijwel compleet wa ren en de wetenschappers een goed beeld gaven van de scheeps bouw uit die tijd. De vondsten werden zorgvuldig opgegraven en ondergebracht in het museum voor scheepsarcheo logie in Ketelhaven. Een soort ka no, een van de gevonden scheep jes, is in Ketelhaven al gerestau reerd. Met de reconstructie van een andere vrij kleine boot, een vis- kaar, is men in Ketelhaven bezig, van het uit ongeveer 170 na Chris tus stammende bootje al uitgezet. Aan de wand hangen tientallen rekken waarop de houten delen netjes genummerd liggen te'wach ten. Met een speciaal geconstrueer de verrijdbare tafel over rails kun nen de loodzware houten delen worden verplaatst. De werkplaats is de enige ruimte in het museum waar apparatuur voor klimaatbeheersing is aange bracht. Er heerst een constante temperatuur van achttien graden en de vochtigheidsgraad wordt op zestig procent gehouden. Al die extra zorg is nodig om het hout van het scheepje in conditie te houden. Dat het in de loop der eeuwen al niet geheel is weggerot is te danken aan het feit, dat de boot diep verzonken in de Zwam- merdamse klei werd aangetroffen, waar zuurstof noch bacteriën veel vat op het materiaal konden krij gen. In Ketelhaven kregen de houten delen een speciale behandeling. Het hout werd in bakken water ge legd, waaraan het conserverings middel polyethyleenglycol werd toegevoegd. Zo'n behandeling neemt jaren in beslag. Ongeveer zestig procent van het hout is nu overgebracht naar het Maritiem museum. De overige delen wach ten nog op behandeling, maar voorlopig kan Frank Götz vooruit. In z'n eentje gaat de museoloog aan de slag. "Een enorme uitda ging", noemt hij de klus. Hij ziet er totaal niet tegen op. Sterker, Götz is er van overtuigd dat het hem zal lukken de stukjes van de puzzel op hun plek te krijgen. Als het hout is schoongemaakt en gespoeld en de overtollige PEG is verwijderd, worden de delen aan elkaar ge lijmd. Hiervoor wordt uiteraard een speciale, antracietkleurige lijm gebruikt. Om de delen bij het lij men in de goede vorm te houden - vasthouden tot het droog is, is wat al te tijdrovend - wordt een vorm- zandbak gebruikt. Daarin worden de delen in het zand in de juiste vorm gehouden. "Verder moeten we nog een soort draagconstructie maken, waarop het schip wordt op gebouwd. Daarvoor moet nog een of ander klemsysteem worden be dacht", vertelt Götz. Model Er is een prachtig model van het scheepje gemaakt, zodat het pu bliek kan zien hoe het er uiteinde lijk zal uitzien. De bezoekers mo gen Götz gerust storen in zijn werk, want dat is juist een belang rijk onderdeel van zijn werk in het museum: informatie en uitleg ge- i de in Zwammerdam opgegraven Zuidduitse Rijnboot. Uit de eeuwenoude resten gaat hij in de komende jaren het vracht bootje weer opbouwen. materialen, waarschijnlijk voor de opbouw of versteviging van het Romeinse fort in Zwammerdam. In de boot werden resten van leis teen aangetroffen. Volgens Frank Götz is de boot vrijwel zeker gebouwd in Zuid- Duitsland. Men weet dat zo goed, omdat de bodem was gebreeuwd met mos waarin pollen van de zil- verspar werden gevonden, die in die tijd alleen in Zuid-Duitsland voorkwam. Als grootste moeilijkheid in zijn werk noemt Götz het goed bijel- kaar vinden van alle delen. De technieken van het impregneren van het hout en het verlijmen zijn het experimentele stadium voor bij. "Het is een hele uitdaging om van niets iets te maken", noemt Götz zijn monnikenwerk. "En de restauratie mag gerust uniek voor Europa worden genoemd, want het gevonden schip is vrijwel com In de werkplaats komen voorts dertien vitrines te staan waarin al lerlei voorwerpen worden tentoon gesteld, die tijdens de opgravingen ook zijn gevonden, zoals terra sigi- lata (aardewerk), stukken oor van een Romeinse helm, kogels, mun ten, een paardebit en dobbelste nen. Dit materiaal is voor onder zoek in beheer geweest bij het In stituut voor Pre- en Protohistorie in Amsterdam. Er zijn ook tekenin gen te zien en foto's van de opgra vingswerkzaamheden in Zwam merdam. Van het schip, dat de Zwammer dam II is genoemd, ontbreken en kele delen maar die worden alsnog gemaakt. Het scheepje, vrij plat en geheel open, heeft een kleine mast gehad. Niet om te zeilen maar om een touw aan te bevestigen,"zodat het vanaf het jaagpad kon worden voortgetrokken. De boot werd ge bruikt voor het vervoer van bouw- pleet". De gemeente Alphen aan den Rijn heeft destijds met lede ogen moeten toezien hoe de spectaculai re archeologische vondst naar el ders verdween. Bestaat er een kans, dat het schip nadat het weer inelkaar is gezet, ooit nog eens in Alphen te zien zal zijn? Götz: "Dat lijkt me niet, daar is het veel te zwaar voor. Alleen de lijm, die we moeten gebruiken, weegt al hon derden kilo's. Bovendien zou het schip weer moeten worden afge broken, want anders kan het het museum niet uit". Maar Götz heeft voor Alphen wel een andere suggestie: "Er liggen in Ketelhaven nog drie schepen, die in Zwammerdam naar boven zijn gehaald. Een pontje, nog een ka- no-achtig bootje en een heel groot joekel van 34 meter lengte. Mis schien kan Alphen daar zijn tan den eens inzetten". Joop Mensch neemt afscheid van zijn geiten in de dierenweide. "Je moet met een gerust hart zaken aan andere mensen kunnen overlaten". (foto Nanno Bioupoti ALPHEN AAN DEN RIJN - De in spraak over de stort van verontrei nigde bagger en slib in Zuid-Hol land is een wassen neus. Dat vindt een speciaal voor deze inspraak op gerichte Alphense werkgroep. Onder begeleiding van de streek- commissie Alphen en omstreken werken zeventien insprekers uit het oostelijke deel van de provin cie aan een eindverslag over de provinciale nota Lokaties voor de berging van zuiveringsslib en bag gerspecie. In deze nota stelt de pro vincie acht mogelijke stortlokaties voor, waaronder gebieden in Al phen, Leiden en Alkemade. Alle benaderde gemeenten heb ben inmiddels al laten weten het slib niet te willen. In de maand maart van het volgende jaar wil de provincie een definitieve keuze maken uit de mogelijkheden. In eeij gisteren bekendgemaakt eerste (van de drie) deel van de be vindingen van de Alphense werk groep wordt onder meer de vloer aangeveegd met de Nieuwkoopse burgemeester T.R. Seinstra, omdat deze de provinciale nota niet in de gemeenteraad wilde bespreken. De burgemeester zou zich daarmee aan zijn verantwoordelijkheid heb ben onttrokken. Behalve een algemene afkeuring van milieuvervuiling en de maniér waarop deze wordt getracht op te lossen, verwijt de werkgroep de provincie een slechte informatie voorziening over de problemen. Uit het eindverslag: "Als het om voorlichting over de vervuiling gaat, is het zelfs zo dat de handels wijze van de overheid vaak meer emoties oproept dan de vervuiling zelf'. Hiermee duidt de werkgroep op de krappe tijd die haar en ande ren is gegund om op de provinciale nota te reageren. En verder: "Omdat er moét wor den gestort, zal de provincie dus stortlokaties aanwijzen. Welke dit zijn, zal waarschijnlijk grotendeels afhangen van de geo-hydrologi- sche onderzoeken en niet van de inspraakresultaten. Echte inspraak heeft te maken met het meedenken over iets dat nog niet is uitgedacht, meepraten over iets dat niet al tol uitentreuren is besproken en bo venal meebeslissen over zaken die niet op voorhand zijn beslist". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het jaar 1985 heeft in Alphen een op vallende stijging van het aantal verkeersongevallen te zien gege ven. Het totaal aantal ongelukken steeg van 837 in 1984 naar 1173 vo rig jaar. Daarbij verongelukten acht mensen (in 1984, uitzonder lijk, geen één) en bij welgeteld 191 ongevallen raakten in totaal 224 weggebruikers gewond. Die laatste getallen lagen in 1984 eveneens be duidend lager, te weten respectie velijk 153 en 171. Berijders van tweewielers blijken uit de gege vens de kwetsbaarste groep ver keersdeelnemers. Onder de ge wonden bevonden zich 76 fietsers en 56 bromfietsers. Het aantal au tomobilisten dat gewond raakte, bedroeg 72. De stijging van het aantal onge vallen, zoals opgegeven door de dienst verkeersongevallenregistra tie (VOR) van het ministerie van verkeer en waterstaat, is voor een deel te verklaren door de gewijzig de ongevallenregistratie bij de po- TER AAR - Het vertrek van J.J.M. Mensch als directeur van de Ter Aarse Valentijnschool kwam voor de buitenstaander onverwacht. Pas vier jaar gaf hij leiding aan de weer opgebloeide school in Papen veer en hij leek vol enthousiasme. Vorige week verliet hij echter voor het laatst het schoolgebouw om af gelopen maandag bij de buurman - de gloednieuwe kwekerij Albatros - te beginnen als commercieel di recteur. door Henny van Egmond Een ongebruikelijke overstap. Nee, vindt Joop Mensch (39) zelf: "Bij mijn aanstelling als directeur op de Valentijnschool had ik al duidelijk gemaakt dat ik niet lan ger dan vijf jaar zou blijven. Deze school kon groeien naar honderd leerlingen. Ik heb tegen het be stuur gezegd dat ik de organisatie daarvoor wilde opbouwen, maar dat ik dat maximaal vijf jaar wilde doen. Dan moest de kar op de rails zijn. Ik wilde daarna door naar een grotere organisatie. Voor mezelf was het toen al duidelijk dat het niet per definitief weer in het on derwijs moest zijn". "Het is niet iets dat plotseling ge beurt. Het is een groeiproces. Als je me zestien jaar geleden had ge vraagd waar mfjn toekomst lag. dan had ik geantwoord: in het la ger onderwijs. Zelfs aan het voort gezet onderwijs dacht ik toen niet, terwijl ik daar toch in terecht ben gekomen. Je kunt het van tevoren nooit bepalen'" Als adjunct-directeur van een zieltogende Leidschendamse school, die onder andere door hem weer tot leven kwam, raakte de Leidschendammer al steeds meer geïnteresseerd in organisatie en management. Het lesgeven ver dween op de achtergrond. "Direc teur op de Valentijnschool was al weer een stap verder. Mijn devies is altijd geweest: een school moet je leiden als een bedrijf. Het be drijfsleven ligt dus gewoon in het verlengde". Het zakelijke aspect ligt Mensch wel. "Ik heb me nooit afkerig ge voeld van het commerciële. Dat zit in je bloed. Een schooldirecteur iitie. Het stijgende aantal gewon den bij verkeersongelukken is dat daarentegen niet en dat laat zich ook niet verklaren. Inmiddels heeft Alphen in 1986, het Europees jaar van de verkeers veiligheid, wel met financiële steun van het rijk vier kruispunten waar veel ongelukken gebeurden, gereconstrueerd. Dat betreft de kruisingen Nicolaas Beetstraat met zowel de Van Lennep- als Van kan gewoon afwachten en alles be stellen bij het rijksinkoopbureau. Maar zelf heb ik ook wel eens een klein onderzoekje gehouden naar prijzen van sommige artikelen en dan kun je zelf met de leveranciers scherp onderhandelen", zegt de scheidende directeur. "Ik heb al tijd een zuinige boekhouding ge voerd. We praten hier niet over kwartjes en dubbeltjes. Op school gaat het toch om 150.000 gulden per jaar. Straks gaat het dan wel om miljoenen, maar de manier van handelen blijft hetzelfde. Dat zit in je". Terugval In de afgelopen vier jaar heeft ,Boetzelaerstraat, President Kenne- 'dylaan-Edelsteensingel en Burge meester Bruins Slotsingel-Veld- bloemweg. Behalve deze daadwerkelijke aanpak geeft de overheid ook aan dacht aan de burgers en voertuigen zelf. Landelijke voorbeelden daar van zijn bij voorbeeld het verplicht dragen van veiligheidsgordels en valhelmen en ook de verplichting volgend jaar met reflecterende Mensch - 'Je doet het niet alleen' - veel gerealiseerd. Het schoolge bouw is van binnen en buiten op geknapt, er zijn schooltuintjes ge komen en een dierenweide. Maar het allerbelangrijkste is de verbete ring van de naam die de Valentijn school in de omtrek van Ter Aar heeft. "Dertien jaar geleden wer den 1000 kinderen geboren, twaalf jaar geleden 700 en elf jaar geleden weer 700. We hebben dus al een te rugval van dertig procent opgevan gen", schetst de directeur. De bescheidenheid overheerst, want ondanks de terugloop van het aantal potentiële leerlingen steeg het leerlingental op de Valentijn- fietsbanden te rijden, hoort daar bij. De gemeente Alphen wil de verkeersonveiligheid verder be strijden met het opstellen van een zogenaamd gemeentelijk verkeers- veiligheidsplan. Het gedrag van verkeersdeelnemers kan positief worden beïnvloed door voorlich ting over verkeersveiligheid, zowel op scholen als aan bepaalde groe pen weggebruikers, inspraak (be woners laten meepraten over de in- school de laatste vier jaar fors. Het verdubbelde tot honderd. Voor Mensch was dat geen verrassing: "Je moet gewoon alert zijn op de nieuwe ontwikkelingen. Wij heb ben bij voorbeeld ingespeeld op de informatica. Niet gewacht totdat het ministerie toestemming gaf, maar zelf zeven computers ge kocht. Een school die zo doorgaat, bloedt niet dood, die bloeit op". Een ander aantrekkelijk punt aan de agrarische opleiding is dat afgestudeèrden makkelijk werk vinden. "Je krijgt bij wijze van spreke dagelijks telefoontjes van werkgevers, die mensen zoeken. Vooral in de groene sector. Dat richting van woongebieden), bege leiding en wetshandhaving (bij voorbeeld jeugdverkeersacties) en voertuigcontrole. Het gemeentebestuur moet deze maand beslissen of het verkeers- veiligheidsplan er werkelijk komt. Dat gaat namelijk 44.000 gulden kosten, waarvan 25.000 gulden wordt gesubsidieerd door het mi nisterie van verkeer en waterstaat. wordt ook de belangrijke sector: landschapsbeheer, parkaanleg, dat soort dingen. Mensen krijgen meer vrije tijd, er is dus ook meer be hoefte aan recreatiemogelijkhe den. En verder is er door de extra vrije tijd veel vraag naar mensen die creativiteitscursussen geven, zoals bloemschikken". Bang voor automatisering met een groot ver lies aan werk is Mensch niet. "In middels is wel aangetoond dat me chanisering en automatisering slechts een verschuiving van ar beid betekent en geen verminde ring". Overlaten De overstap naar de kwekerij Al batros die stekmateriaal voor kwe kers produceert en verhandelt, was voor Mensch niet zo groot. Hij ken de algemeen directeur Hooger- vorst al. "Hij was bestuurslid van de kring De Meerlanden van de Land- en Tuinbouwbond en ik van de kring Delftstreek. Daarvan ben ik vijftien jaar secretaris/penning meester. Bovendien is hij lid van de onderwijscommissie van deze school". De nieuwe directeursfunctie is wel een heel anders. "Het wordt mijn taak om de organisatie zo effi ciënt mogelijk te laten verlopen. Verder moet ik zorgen dat er plan nen worden ontwikkeld en toe zien op de uitvoering", legt Mensch uit wat de commercieel directéur bij de hypermoderne kwekerij doet. Belangrijk wordt verder de bui tenlandse reizen. De kwekerij kweekt niet alleen zelf stekken, maar besteedt dat ook uit. Onder andere aan Poolse en Turkse kwe kers. Mensch zal met hen moeten onderhandelen over de contracten. Bovendien is het de bedoeling dat hij in Turkije een distributienet op zet. Hij heeft de Valentijnschool 'met een gerust hart verlaten. Zijn op volger, P. Jansen (39) uit Bergam bacht, is volgens hem een uitste kende kracht, die kan rekenen op steun van het personeel van de Va lentijnschool. "Je moet met éen ge rust hart zaken aan andere kunnen overlaten. Het is op school nooit een one-manshow geweest". Een weliswaar betrekkelijk kleine uitgave, maar de financiële positie van Alphen is zodanig dat 'men niet zit te wachten op uitbreiding van het uitgavenpakket'. Bezien moet worden of deze uitgave de toets 'onvermijdbaar, onvoorzien en onuitstelbaar' kan doorstaan. Morgenavond wordt die vraag ge steld in de commissie openbare werken. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Begeleid Wonen 'De Schakel' zoekt vrijwilligers in Al phen. Deze stichting houdt zich be zig met de opvang van wat zij noemt 'psychosociaal kwetsbare personen' in Alphen, Leiden en Katwijk. Hieronder worden men sen verstaan die om welke reden dan ook moeite hebben met het zelfstandig functioneren in de maatschappij. Voorbeelden van zulke redenen zyn minder ontwik kelde verstandelijke vermogens of traumatische ervaringen. De stichting stelt wel enige eisen aan mensen die zich willen opge ven voor deze taak: "Wij vragen van vrijwilligers dat zij veel geduld hebben en open staan voor een an dere manier van leven. Een realisti sche kijk op eigen mogelijkheden en die van mensen die om begelei ding vragen. Levenservaring is daarbij belangrijker dan een be roepsopleiding". De Stichting Begeleid Wonen 'De Schakel' stelt het zelfstandig wonen van de hulpvragenden cen traal. Dat betekent ook dat het woonrecht van de hulpvragenden absoluut gerespecteerd moet wor den en niet gekoppeld mag zijn aan het verloop van de begeleiding. Het houdt ook in dat het aan de cliënt is om zijn/haar bedtijd, maal tijd en uiterlijk te bepalen. Ze heb ben ook zelf een huissleutel. Wat wèl de taak van de vrijwilliger is, is het helpen bij praktische zaken als het leren omgaan met geld, het hel pen met koken en hulp bij het leg gen van sociale contacten. Het spreekt voor zich dat emotionele ondersteuning vooral bij dat laat ste belangrijk is. Vrijwilligers kunnen zich opge ven bij: Stichting Begeleid Wonen 'De Schakel', postbus 549 2300 AM Leiden (Oude Singel 244), tel. 071- 217311. Burgemeester Elfers in verlegenheid KOUDEKERK AAN DEN RIJN - PvdA-raadslid M. Tensen heeft gis teravond tijdens de rondvraag in -de Koudekerkse raad burgemees ter L.V. Elfers even in verlegen heid gebracht. Volgens Tensen wa ren er bij de dienst gemeentewer ken nogal wat fouten gemaakt in de metingen voor de sportvelden aan de Weidedreef. Er zouden slechts twee in plaats van drie voetbalvelden passen in de plan- De voetbalvereniging Koude kerk komt er dus maar bekaaid af. "Dat zou in strijd zijn met de af spraken", aldus de sociaal-demo craat die zei zijn informatie uit 're delijk betrouwbare bron' te heb ben gekregen. Elfers schrok van de informatie én beloofde dit zo snel mogelijk te onderzoeken. Na de raadsvergade ring echter kon directeur gemeen tewerken A. Goemaat de bewerin gen van Tensen al meteen naar het rijk der fabelen verwijzen. "Onzin, de metingen kloppen bijna tot op de centimeter", aldus Goemaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17