Mafia-praktijken in confectie-industrie t 5- Verse vis in de supermarkt in de toekomst heel normaal Bintje nog steeds sterk in EG Illegale naai-ateliers tieren welig in hoofdstad •7T-n 1 unmmmmmmmmmmm--.r m. DaaiivMrriKa'iviR fj ■■EMfllllIlirisil f/mrwrwvmmmmm Suikermais Sauce du chef van Calvé Snoerloze waterkoker PAGINA 14 DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 Er is sprake van opwinding in de Nederlandse confectie- industrie. Onthullingen over illegale naaiateliers, mafia- achtige wraakacties. In Amsterdam gonst het van de ge ruchten. Ook C A zou afnemer zijn van illegale confec- tiebedrijfjes, die met name in de hoofdstad actief zijn. Volgens officiële ramingen gaat het om enkele honder den ateliers met een omzet van zeker zestig miljoen gul den per jaar. Erger nog dan de belastingontduiking zijn de omstandigheden waaronder de honderden illegale - vooral Turkse - arbeiders moeten werken in deze ate liers. Meer dan twaalf uur per dag, voor een hongerloon- tje en onder zware omstandigheden. Huub Klompenhou wer ging op onderzoek uit en sprak enkele ingewijden, die anoniem wensen te blijven. Op 7 oktober doet de politie, sa- Kamer van Koophandel, was er men met ambtenaren van de belas- toevallig ook bij. Een half uur na- tingdienst, een inval bij een naaia- dat hij richting politiebureau ver telier in Amsterdam-Noord. "We trok, was hij echter alweer terug in dachten er tussen de tien en twin- zjjn atelier aan de Asterweg. Het üg werknemers aan te treffen. Het bedrijfje staat niet op zijn waren er bijna zestig. Het merei deel met de Turkse nationaliteit e illegaal in ons land verblijvend zegt een politieman. tie verzorgen voor de Nederlandse kledingindustrie. Heel voorzichtig wordt er op het hoofdbureau van politie gesproken over de maffia van de tussenhandel. Want de gro te kledingconcerns waken er wel voor om rechtstreeks zaken te doen met illegale ateliers. Dat gebeurt via de tussenhandel, de beruchte 'Derde Toren' van het confectiecentrum. Daar zitten de snelle jongens met de Porsches en dure Mercedessen, die de greep hebben op de illegale Turkse be volking in Amsterdam. "We heb ben de derde wereld weer in eigen huis. Ze werken voor een kop rijst", aldus de eigenaar van een naaiatelier, die zelf acht illegale Turken telt onder zijn 16 perso neelsleden. Gangsters r op die van een stroman. Te gen het eind van de middag draai en de machines van naaiatelier Su per King alweer op volle toeren. Tot diep in de nacht, want de verlo ren tijd moet wel ingehaald wor den. Het is voor de Amsterdamse po- litie dweilen met de kraan open. De hoofdstad telt naar schatting De eigenaar van het bedrylje, dat tussen de 400 en 600 bedrijfjes die keurig ingeschreven staat bij de meer of minder illegaal de produk- door Huub Klompenhouwer Wie zijn licht wil opsteken in de wereld van de illegale confectie- produktie, stuit vrijwel alleen op lieden die anoniem wensen te blij ven. Niet uit bescheidenheid, maar uit angst om anders 'gepakt' te worden. "Er worden miljoenen verdiend over de ruggen van die il legaal in ons land verblijvende mensen. Dat is het werk van gang sters. Anders kan ik het niet om schrijven. De goeden onder hen moeten het me maar vergeven", al- Een zeldzaam beeld in Nederland: een legaal naai-atelier. dus een inmiddels werkloos ge raakte werknemer van zo'n ob scuur atelier. Een van de anonieme spreekbui zen is een man die tien jaar geleden al de kledingindustrie vaarwel zei, omdat hij weigerde met zijn atelier te gaan knoeien in de boeken of met illegalen te gaan werken. Zijn relaas: "Tien jaar terug was ik een roepende in de woestijn. Dat wa ren de jaren dat de grote concerns steeds meer hun collecties lieten maken in landen als Taiwan en op de Philippijnen. Zo konden ze ont snappen aan de hoge lonen die er nu eenmaal hier betaald moeten worden". "Toen was de situatie zo dat je met een goedlopend atelier zake lijk echt niet onder de 15 gulden per japon aan maakloon kon gaan. Die grote concerns ontdekten dat als je maar over enorme aantallen kunt praten, het veel voordeliger was om diezelfde japonnen in Tai wan te laten maken. Dat kwam dan op acht gulden en lager per japon". "Als atelier in Nederland stond je dan voor de keus om mee te gaan met die belachelijk lage prijzen of de zaak op te doeken, wilde je niet aan het knoeien gaan. In Turkije is de confectie een belangrijke be drijfstak. In Nederland werd als reactie op die instortende confec- tiemarkt al snel het antwoord ge vonden: de inschakeling van ille gaal in ons land verblijvende Tur ken". Verziekt Dat de Nederlandse confectiein- dustrie compleet is verziekt is vol gens hem een rechtstreeks gevolg van van de mentaliteit van de grote concerns. "Kijk, jaren geleden al hadden bedrijven als C A de ge woonte om een ondernemer met geld in het zadel te helpen. Zo'n begon dan een atelier en was verzekerd van opdrachten. Die op drachten werden steeds groter en zo'n ondernemer breidde dan zijn atelier uit. Maar dan begon het spel. De ondernemer moet steeds goedkoper gaan leveren, anders staan er voor hem drie andere on dernemers klaar. Omdat hij inmid dels kapitalen geinvesteerd heeft, moet zo'n man wel meegaan en tenslotte moetje dan wel heel sterk in de schoenen staan wil je niet aan het knoeien slaan. Dat laatste inte resseert de opdrachtgever niet. Daar telt alleen de prijs". Hij verhaalt van de uitbater van een atelier in een grachtenpand aan de Keizersgracht. "Op de bega ne grond hield hij kantoor, op een- hoog werden de partonen gesne den, op twee hoog had hy zijn ate lier, op driehoog zat de expeditie en vierhoog had hij de stapelbed- 1H Hl n 6F m u m m p, m |y i'ÜBü r msr De 'derde toren' van het Confectiecentrum i punt van legalen en illegalen. den. Die man had op een gegeven moment 120 man personeel. Hij had een eigen kok in dienst, kocht goedkoop kleding voor zijn men sen in via het Confectiecentrum en .slaagde er zo in twee jaar lang die mensen volkomen uit te buiten. Van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds werd er gewerkt. Het gebouw was op alle manieren be veiligd voor een inval van buiten af'. Ballonfacturen Illegaal is niet altijd de juiste term voor de ateliers. Veel van de ateliers staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en hebben naar buiten toe het aureool van le gaal. Maar des te verder de prijzen dalen, des te groter het percentage werknemers dat niet in de boeken voorkomt. Om dat te camoufleren, wordt gebruik gemaakt van obscu re administratiekantoren. Die leveren zogenaamde ballon- facturen waaruit moet blijken dat een deel van het werk uitbesteed is aan een ander bedrijf. Het bedrijf op zo'n factuur is meestal een lege of failliete bv. Voor die ballonfac turen wordt een bedrag betaald dat tussen de vier en zeven procent hgt van het bedrag dat op die factuur vermeld staat. De grote concerns bestellen niet meer rechtstreeks bij de naaiate liers. Dat gaat nu voornamelijk via de tussenhandel. In de 'derde to ren' van het confectiecentrum zit ten de snelle jongens, die met een blouse duidelijk zichtbaar naar de showroom in de hal lopen. Ze wor den op weg daarheen aangescho ten door een reeks van Turkse jon gens, die allemaal hun prijs noe men. De een nog lager dan de an der. Zo'n man pakt dan de laagste bieder in de kraag en geeft hem de opdracht. Illegaal of niet, dat zal ze een zorg zijn. Er wordt door hem dik aan verdiend. Huichelachtig De anonieme informant: "Als het maakloon voor een blouse in alle redelijkheid nu op elf gulden ligt, dan is de prijs bij zo'n atelier niet meer dan zes gulden. Komende maanden, wanneer de slappe tijd eraan komt, zal het zelfs wel vier gulden worden. Ieder bedrijf dat zegt dat ze niets weten van illegaal werken, omdat het werkt met een officieel ingeschreven naaiatelier, noem ik huichelachtig en a-sociaal. Die mensen werken in de confec tie, die weten dondersgoed wat zo'n blouse in werkelijkheid moet kosten". De verontwaardiging van de vroegere atelier-eigenaar stijgt. "Er wordt wel jacht gemaakt op de ille gaal in ons land verblijvende werk nemers. Die worden van twee kan ten gepakt. Eerst door die bazen en vervolgens door de politie die zich in eerste instantie ook op die men sen richt en ze het land uit zal zet ten. Maar de mafia die daar in de Derde Toren van het confectiecen trum de boel kunstmatig op gang houdt, blijft keurig buiten schot". Ook de eigenaars van de ateliers blijven vaak buiten schot. De bv's staan op naam van legaal in ons land verblijvende werklozen, bij voorbeeld ex-werknemers van Ford. "Die mensen krijgen plots het dubbele van wat ze ooit bij Ford verdienden en mogen in een mooie auto van de baas rijden. Drie maanden. Niet langer, dan veran deren ze weer van 'directeur' en is zo'n man zijn auto weer kwijt". Wetgeving En mocht er een inval komen, dat is de buit voor fiscus en andere schuldeisers telkens miniem en de schade voor de echte eigenaren ge ring. Want de naaimachines zijn gehuurd en de stoffen die verwerkt worden zijn eigendom van de op drachtgever. „Om die hele zieke confectie-industrie te bestrijden, zullen we iets aan de wetgeving moeten doen. Een ketenaanspra kelijkheid, net als in de bouw. La ten die bedrijven die het werk uit besteden verantwoordelijk zijn voor de sociale lasten. Dan zijn we al een stap verder. Want ik blijf er bij dat die bedrijven donders goed weten wat de praktijk van het ille gale circuit is". ETEN EN DRINKEN Eigenlijk is het een rage, die uit de Verenigde Staten is komen over waaien. „Sweet Com" is daar eer. geliefd produkt. Sinds enkele jaren wordt deze sweet com, hier suiker mais genoemd, in Nederland ge teeld. Suikermais is dus iets heel an ders dan snijmais, dat boeren telen voor de produktie van veevoeder. Probeerde je ooit een gewone mais- kolf, stiekem gesneden aan de rand van de weg: hij smaakte flauw en bleef taai. Suikermais daarentegen is een heerlijk zoet produkt. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft als regel afgekondigd dat alleen de dubbel- zoete soorten als klasse l-produkt mogen worden aangevoerd. Ze worden meestal door de teler ver pakt op kunststof schaaltjes, waar op twee kolven liggen. Om de schaaltjes heen is krimpfolie ge spannen. Suikermaiskolven wor den op de veilingen steeksproef ge- wijs beoordeeld met een refracto- meter op hun suikergehalte. Het seizoen van suikermais is maar kort (van begin augustus tot eind september). De kolven worden niet te rijp geoogst, want een jonge korrel is sappiger en zoeter. De korrels moe ten heldergeel tot oranjegeel zijn. Men moet de kolven niet te lange bewaren. Je kunt, door voorzichtig met je nagel in een korrel te druk ken, zien of ze goed vers en sappig zijn. Hele verse kolven zou je, bij wijze van sprekenongekookt kun nen eten. Thuis maak je de maiskolven in een handomdraai klaar. Verwijder nog eventueel aanwezige schutbla deren en -draden en kook de kolven in water met wat zout en suiker een kwartier tot 20 minuten. Dien de gekookte kolven warm op met een klontje gezouten) boter en een frui tig glas witte wijn (bijvoorbeeld een Elzasser). Verse vis in de supermarkt is een trend in de levensmidde lenbranche, die nu volop in discussie is. In het westen van het land zal menigeen de schouder ophalen bij het idee. Viswinkels genoeg en die spe cialisatie van die vishandels, de vakkennis die daar aanwe zig zou moeten zijn, zal in veel gevallen de voorkeur genieten boven het supermarktetiket. Maar elders in Nederland is het aantal viswinkels veel dunner gezaaid en is de consument aangewezen op de weekmark ten of de rijdende viskraam, die eens per week in stad of dorp een standplaats heeft. We eten met z'n allen al meer vis dan vroeger. Nu, zo'n 14,4 kilo per hoofd van de bevolking. Onver werkt dan wel, dat gewicht. Dus net als in de viswinkel waar eerst de vis voor de prijs wordt gewogen en er daarna pas gefileerd. Netto eten we rond de elf kilo vis per jaar. En hoewel het een redelijke stij ging is in vergelijking met vroeger, is het nog altijd bar weinig. Het aantal huishoudens dat in een doorsnee week wel eens vis eet is nog altijd niet meer dan 37 procent. Maar vlees komt bij bijna honderd procent van de huishoudens zeker eens in de week op tafel. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding hebben ze ontdekt dat vis in verhouding vooral minder gebruikt wordt in kleine huishou dens en meer in grotere huishou dens. Maar ook dat men in hogere sociale kringen meer vis eet dan in lagere. Dat laatste zal te maken kunnen hebben met de gewenning aan en liefde voor de vis door regel matiger restaurantbezoek. Het probleem voor supermark ten om verse vis in het pakket op te nemen, schuilt vooral in de perso nele bezetting. Want een verkoop ster in een supermarkt zal eerder geneigd zijn een cursus schoon heidsverzorging te volgen dan een cursus visverwerking. Toch staat of valt de verkoop van verse vis in een supermarkt met de vakbe kwaamheid en het enthousiasme van het verkopend personeel. Nog veel sterker dan bij groenten of fruit, of bijvoorbeeld kaas, geldt dat vis een produkt is dat een vak bekwame aanpak vereist. Om de kwaliteit van vis te herkennen, de vele toepassingen van vis te leren is toch niet alleen vakmanschap maar vooral ook interesse nodig. Dat is het eerste probleem van de supermarktbonzen. Het is ook een van de redenen dat nu nog veel su permarkten hun heil zoeken in het binnenhalen van een bestaande vishandelaar in hun zaak, de zoge heten commissionair. Makkelijk is dat niet, want de zelfstandige vis handelaar staat bepaald niet te trappelen van ongeduld om zijn zelfstandigheid op te geven. Toch blijft ook de verse vis in de super markt een logische stap, nadat een broodafdeling, een groentenafde- ling en de al dan niet ambachtelij ke slagerijen er aan zijn voorafge gaan. Als die ontwikkeling er toe bij draagt dat ook het koopgedrag ver anderen gaat in de zin dat meer en meer vanzelfsprekende vissoorten als haring en kabeljauw vervangen worden door de wat minder gang bare vissoorten, dan krijgt boven dien de culinaire wereld nog een aardige impuls. Want de viswereld is bijzonder rijk geschakeerd. Veel rijker dan welke supermarkt ook ooit zal kunnen tonen. En zo blijft er dan vanzelf alle ruimte over voor de echte ouderwetse viswinkel. Bintje is het meest gangbare, voor de grootste verscheidenheid aan toepassingen bruikbare aardappel ras. Volgens het officiële signale ment zijn de knollen lang ovaal en blank van schil; lichtgeelvlezig. Bintje is neutraal van smaak, zegt de beschrijvende rassenlijst, op schotel zuiver van kleur, stevig en weinig melig en heeft een fijne structuur. Geschikt voor de ver werkende industrie. Al heel wat jaren handhaaft bin tje zich in een leidende positie. Van tijd tot tijd laat een kweker triom fantelijk weten dat de opvolger van bintje is gevonden. Enkele weken Jeugdtrauma's van griesmeel- pap met klonten weerhouden veel mensen er nog van zich hart stochtelijk in het maken van sau zen te storten. En inderdaad er zijn in de keuken weinig zaken zo humeurverpestend als een saus met klontjes. Het alternatief is natuurlijk saus uit een pakje maar daarmee heb je nog niet dat gevaarlijk traject omzeild van droge stof tot mooie gladde saus. Calvé biedt de koks, die het sausmaken nog niet zien zitten, nu de helpende hand. Onder de zelfverzekerde naam Sauce du Chef (dat bent u dus) brengt dit merk een paar kant-klare in de meest populaire smaken. U heeft de keus uit de smaken champignon, provencal (toma ten-paprika), peper-crème, cur- ry-ananas en stroganoff. Het eni ge wat nu nog heeft te doen is de saus uit het flesje in een pannetje te doen, het even op te warmen en te serveren. Eventueel kunt u nog een per soonlijk accent aanbrengen, maar nodig is dat niet kunnen we zeggen na een persoonlijke proef op de som. De sauzen gaan f 2,49 per flesje kosten. geleden was dat opnieuw het ge val. Tot nu toe weet bintje echter van geen wijken en de eerstkomen de jaren zullen leren of de nieuwe ling het beter doet dan deze oude getrouwe. Het patroon van de aardappel teelt in Nederland is onder invloed van de EG drastisch veranderd. Een van de beginselen van de EG is immers dat de teelt van een land bouwgewas daar moet gebeuren waar de voorwaarden ervoor zo gunstig mogelijk zijn. Als gevolg daarvan worden tegenwoordig in het noorden van de Europese Ge meenschap vrijwel uitsluitend bewaaraardappelen geteeld en in het zuiden de primeurs. De vroege aardappelen zijn van de Neder landse akkers verdwenen. Die ha len we tegenwoordig uit België, Frankrijk, Italië en landen buiten de EG. Er is voor aardappelen overigens geen EG-marktregeling. Dus be staat er ook geen minimum-aard appelprijs. De prijs komt op de vrije markt tot stand. Wel zijn er regelingen voor de bestrijding van planteziekten en er zijn voorschrif ten voor de kwaliteit. De positie van de Nederlandse aardappelteelt is in de EG steeds sterker geworden. De EG had in 1960 drie miljoen hectare in ge bruik voor de aardappelteelt. Daar op werd ongeveer zestig miljoen ton aardappelen geoogst. Nu be schikt de EG over nog maar ander half miljoen hectare, waarop 35 miljoen ton aardappelen wordt ge teeld. Aan die EG-oppervlakte droeg Nederland er 150.000 ha bij in 1960 (inclusief zetmeelaardappe- len). Thans beloopt de Nederland se oppervlakte ruim 160.000 ha. Naar verhouding heeft Nederland dus een groter aandeel gekregen. Jaarlijks oogst men in Nederland ongeveer 4,5 miljoen ton aardappe len. Daarvan is 3,5 miljoen ton voor de consumptie bestemd. De totale oogst wordt in een week of zeven gerooid. De aardappelen worden opgeborgen in goed geoutilleerde bewaarplaatsen. Ook dit jaar zijn er landse akkers gerooid. liljoenen tonnen aardappelen op de Neder- Snel even wat water aan de kook te brengen is de zogeheten snelkoker nog steeds een buitengewoon handig stuk gereedschap. Alleen wanneer je het kokende water in wilde schenken ontstond prompt een gevecht met het snoer. Het snoer loskoppelen van het apparaat bracht het gevaar mee dat je de knokkels stevig aan de gloeiend hete snelkoker brandde. Koos je daarom voor de oplossing de stekker uit het stopcontact te trek ken, dan liep je het risico te struikelen over het loshangende snoer. Tefal heeft dit probleem onderkend en brengt nu een 'snoerloze' water koker op de markt. Met één druk op de knop koppel je het apparaat los van de oplaadunit. Een ander voordeel van het apparaat is de beveiliging tegen droogkoken. Op het moment dat het water kookt schakelt het zich zelf automatisch uit. De waterkoker, die als typeaanduiding Freeline wordt genoemd, staat tegen een adviesprijs van 129 gulden in de" winkel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14