m 5Ü T Sinn-Fein besluit tot nieuwe taktiek Jorritsma mag doorgaan als hockey-bondscoach Reserves Donar naar 3-0 winst Nolympics wil 4 miljoen voor smaad Schakers Voorschoten pakken eerste punt Algengroei in Waddenzee rampzalig voor mosselen Winst bij Nederlandse bedrijfsleven groeit REGENMANTEL Jv DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 Van der Plas nog aan kop KATWIJK - Van der Plas heeft zijn toppositie in de hoofdklasse van het zaalvoetbal gisteravond be houden door een 3-1 zege op THB Boys. De Katwijkers werden in de eerste helft verrast door een doel punt van Wim Diels, maar herstel den zich middels Dirk Jonker nog voor de pauze: 1-1. Na de hervat ting maakte Ron van der Jtolk met twee treffers het karwei af (3-1). Paal en lat stonden een grotere produktie van de thuisploeg in de weg. In de interregionale klasse haal de De Maas uit tegen Grovo (10-6) en won Ceverbo voor eigen pu bliek van Neptunus: 5-1. LEIDEN - De drie in de nieuw geformeerde derde klasse van de KNSB-competitie uitkomende teams uit de Leidse schaakbond, moeten het na twee speelronden nog met een bescheiden klasse ring doen, In de derde klasse C pakte Voorschoten 1 zijn eerste match- punt, door bij het goed in de ELO-punten zittende Fischer Z uit Amsterdam met 4-4 gelijk te spelen. Een wedstrijd waarin captain Geert Sluiter kansen op meer aan de neus voorbij zag gaan. In spektaculaire tijdnood duels lieten namelijk Bert Hou- weling en een tot die fase zeer fraai acterende Mark Combé, hun tegenstanders vanuit een winstpositie glippen. De beide Voorschotenaren schikten zich uiteindelijk in een remise. Voordien hadden Abraham Kuiper (met Hanneke van Parre- ren als tegenspeelster) en Frits Fritschy al voor vlotte puntende- lingen gezorgd. Aart Huizer en Bart Gort konden vrede hebben met hun gedecideerde verlies- partijen, terwijl kopman Frans Erwich met een regelmatige winst op Noël van der Hulst de marge tot één punt achterstand terugbracht. Een "pokeroffer" van Markus Driessen leverde het achttal van Voorschoten daarna alsnöghet gelijkmakende matchpunt op: 4-4. LSG 3 bleef in dezelfde klasse de baas over Purmerend: 3-5. Remmelt Otten kreeg de zege al snel in de schoot geworpen, waarna verlies van Wagenaar en remises van Van de Vorm en Nieuwland de score naar 2-2 trokken. Een verliespartij tfan Leo Huijsdens hielp Purmerend voor korte tijd aan een voor sprong, maar goede winstpartij en van Klaas Hagendijk en And reas Lind en een meevaller van uit een remisestelling voor Al- bert Westra Hoekzema hielpen LSG 3 over de drempel: 3-5. In 3D verging het Voorschoten 2 tijdens de tweede ronde een stuk slechter dan bij het in een verdienstelijke 4-4 geëindigde openingsduel tegen Pat Mat: 5Vfe- 2j/2 verlies bij het Zwarte Paard uit Schiedam. Ger Both nam de enige winstpartij voor zijn reke ning, Sander Hilarius, Fred Brouwer en Frank den Herder wisten nog een remise uit het vuur te slepen. De uitslagen: Derde klasse C: MEMO 2 - Des- isco 3 4-4; Purmerend - LSG 3 3- 5; VHS - De Vennep 6V2-IV2; Fi scher Z - Voorschoten 1 4-4; Caïs- sa - VW 5-3. Derde klasse D: S.O. '81# Collectief Jan Timman 5V2-2V2; De Uil - Volmac 3 5-3; Pat Mat - Bloemendaal 5-3; Het Zwarte Paard - Voorschoten 2 51/2-21/2; De Ooievaar 3 - DD V-h- 7%. AMSTELVEEN (GPD) - Hans Jor ritsma mag zijn werk bij het Neder lands herenhockeyteam voorlopig voortzetten. Gisteravond hono reerde het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Hockey Bond de wens van de internationals door Jorritsma officieel tot bondscoach van de nationale ploeg te benoe men. De 37-jarige Amsterdammer vervulde die functie reeds vorige maand tijdens het wereldkam pioenschap in Londen, maar de technische eindverantwoordelijk heid berustte toen nog bij Frans Spits. Hoewel er nog afrondende ge sprekken met Jorritsma zullen worden gevoerd, staat vast, dat het contract van de nieuwe spoorleider van het Nederlands elftal tot en met het Europees kampioenschap, dat volgend jaar augstus in Mos kou wordt gehouden, zal doorlo pen. De komende week zal verder ook gesproken worden over de in vulling van de rest van het begelei dingsteam. Na het vertrek van chef Jeugd deelt: 2-2 DEN HAAG - Het Leids afdelings elftal voor jongens onder de 16 jaar heeft gisteravond op het voetbal veld van HSV in Den Haag gelijk gespeeld tegen het afdelingsteam van de residentie. Art Hogendoorn (ARC) bracht Leiden in de eerste helft aan de leiding, maar daarna nam Den Haag het initiatief over: 1-2. Vlak voor tijd bracht Michael Petersen (Alphen se Boys) de ge lijkmaker op het scorebord: 2-2. d'equipe Frans Spits, die als pen ningmeester terugkeert in het bondsbestuur, en asisstent-coach Joost Bellaart, die technisch direc teur is geworden van Racing Club de Paris, dient er zowel een nieuwe hulp-coach als een manager te wor den benoemd. Het ligt in de bedoe ling, dat Jorritsma op korte termijn voorstellen in die richting zal doen. De 65-voudige ex-international toonde zich gisteravond uiterst content met zijn benoeming. „Ik wil mijn werk graag afmaken. Het was tenslotte ook mijn wens om door te gaan. Het is geen eenvoudi ge klus, waar we met z'n allen de schouders onder moeten zetten. Deze week nog zal ik bij de bond een plan op tafel leggen op welke wijze we naar het EK moeten toe werken. Er wordt nu een duidelij ke beleidsvisie van me verwacht. Mijn eerste doelstelling is op dat toernooi bij de eerste drie te eindi gen. Lukt dat niet dan zijn we voor lange tijd uitgerangeerd, want dat betekent, dat we ons voor het WK noch voor de Olympische Spelen van Seoel hebben geplaatst. Het worden kortom acht heel belang rijke maanden voor het Nederland se hockey". Dat zijn verbintenis vooralsnog geldt tot en met het EK in de Sow- jet-Unie is geen aspect, waar Jor ritsma zwaar aan tilt. „Eigenlijk heb ik meer tijd nodig om aan een nieuw team te bouwen. Aan de an dere kant biedt het de bond de mo gelijkheid mij te ontslaan, wanneer ik het niet goed doe". Opmerkelijk bij de aanstelling van Jorritsma is dat de oefenmees- ter geen full-time baan is aangebo den. „De bond wil dat niet en zal daar ook wel z'n redenen voor heb ben. Ik heb me daar maar bij neer te leggen", zo luidt zijn nuchtere reactie. Dat besluit houdt in, dat Jorrtisma trainer blijft van het vrouwenteam van Amsterdam en dat hij op korte termijn zijn deel tijdbaan als gymnastiekleraar weer zal oppakken. Die werkzaamheden kon de technisch leider lange tijd niet uitoefenen, omdat hij werd ge hinderd door een schouderblessu- Een nieuwe nationale selectie zal overigens voorlopig niet worden geformeerd. Jorritsma wil dat pas doen, wanneer meer duidelijk is over het programma van het Ne derlands team. Aanvankelijk stond er in december een trip naar Pakis tan op het programma, maar de KNHB ontving gisteren een telex uit dat land met het verzoek om de oefentournee uit te stellen. „Een al ternatief is er nog niet gevonden", zo licht de Amsterdammer toe. „Ik hoop, dat men erin slaagt alsnog iets te organiseren, want anders zou dat betekenen, dat we tot de Champions Trophy in Amstelveen (juni '87) niet meeer spelen en dat zou, een slechte zaak ziin". *JoopMiddelink. (archieffoto ANP) Lotto nr. 44: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 1 winnaar, bruto f. 300.000,-; derde prijs: 115 winnaars, elk bruto 44: eerste prijs: 1 26.849,70;tweede prijs: 19 winnaars, elk f942,-; derde prijs: 245 "winnaars, elk f 182,60. Toto-gelijk nr. 44: eerste prijs: geen win naar; tweede prijs: 2 winnaars, die f203,40- ;derde prijs: 24 winnaars, elk f 84,70;vierde prijs: 715 winnaars, elk f 4,50. In volleybalcompetitie Oud-wegcoach Middelink overleden AMSTERDAM (ANP) - Joop Mid delink, als oud-wielercoach maker 'van Olympische en wereldkam pioenen, is gisteren op 65-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. In de zestiger en zeventiger jaren fungeerde de joviale Amsterdam mer als weg-coach van de KNWU. Het was één van de meest succes volle periodfen uit de geschiedenis van het Nederlandse amateur-wiel- Miles (Gbr) - Ljubojevic (Joe) afgebroken, Timman (Ned) - Karpov (Sov) afgebroken, Portisch (Hon) - Hübner (Wdl) afgebroken, Beljavski (Sov) - Kortsjnoi (Zwi) 1-0. Stand na twaalf ronden: 1. Beljavski V/2, Ljubojevic 6'/è 1 afg., 3. Karpov 6 1 afg., 4. Hübner, Portisch 5Vi 1 afg. 6. Timman 5 1 afg., 7. Kortsjnoi, Miles 4/2 1 afg., 8. Kortsjnoi 4Vi. Zo werd Evert Dolman in 1966 wereldkampioen op de Nurbür- gring en veroverde André Gevers negen jaar later dezelfde titel in Mettet. Bij de Olympische Spelen werden onder Middelinks leiding driemaal achtereen gouden me dailles veroverd: de ploegentijdrit van 1964 in Tokio met Dolman, Karstens, Pieterse en Zoet, vier jaar later in Mexico opnieuw de ploegentijdrit; ditmaal in de sa- istelling Den Hertog, Zoete melk, Pijnen en Krekels waarna in Munchen 1972 Hennie Kuiper de Olympische titel op de weg voor zich opeiste. Middelink was in zijn jonge jaren zelf een verdienstelijk amateur- wielrenner en maakte zich later ook in vele andere opzichten voor de wielersport verdienstelijk. Zo was hij jaren lang de grote man achter Olympiad Ronde door Ne derland. Na de dood van zijn vrouw - ze ven jaar geledep - ging de gezond heidstoestand van Joop Middelink achteruit. Hij leed aan een ernstige vorm van suikerziekte. Een hart aanval maakte uiteindelijk een ein de aan zijn leven. LEIDEN - Er waren in de hoogste klasse van het rayon Leiden maar twee volleybalwedstrijden vastge steld. Voor het overige hielden de teams elkaar bezig in het be kertoernooi. Bij de vrouwen stonden Leython 3 en 4 tegenover elkaar in een com- petitietreffen. Won eerder hét vier de, dif keer bleek het derde de sterkste (3-1). Het ontwikkelde meer kracht in de aanval en defen sie en pakte de winst via setstan den van 12-15, 15-5, 15-10 en 15-13. Bij de mannen stond in de eerste klasse het duel tussen Donar 2 en DAC 3 op het programma. Donar won die ontmoeting met 3-0. Het betekende de tweede nederlaag van DAC in deze competitie. De Leidse ploeg speelde een degelijk spelletje en was vooral in verdedi gend opzicht veel safer dan de Al- phenaren, die na twee keer 15-6 in de derde set tot 9-9 konden bijblij ven. Daarna maakten ze geen punt meer: 15-9. Beker In het kader van het bekertoer nooi zegevierde het mannenteam van DVO met 0-3 over VCO. Het verschil tussen beide ploegen zat 'm in de kwaliteit van het spelver- delen. Beide formaties hanteerden het 1-5-systeem. Setstanden: 11-15, 11-15 en 5-15. Meerburg deed tegen Liusna wat het kon, maar een ne derlaag (0-3) kon de derdeklasser niet ontlopen. VCS, de trotse lijstaanvoerder in de eerste klasse, versloeg voor de tweede keer dit seizoen InUpGo met 0-3. Net als in de competitie toonden de Sassenheimers in het bekertreffen meer ploegverband. Dit ondanks het feit dat Dick van Elk afwezig en Peter Koot niet ge heel fit was. VCS pakte de eerste set met 3-15 en de tweede met 14- 16. In het derde speldeel kwam InUpGo met 11-2 voor. De Veners konden die voordelige score echter niet vasthouden: 14-16. Aspasia, dit seizoen versterkt door de komst van enkele Orion- spelers, won in de strijd met het twee klassen hoger uitkomende Ridderveld de eerste set (15-10). Meer zat er niet in voor de Koude- kerkers, die vervolgens op snel heid overtroefd werden door het Alphense gezelschap: 9-15, 6-15 en 12-15. RW was in de strijd met SKC niet echt op dreef. Toch trok ken de Rijnsburgers na veel span ning aan het langste eind: een 2-3 zege. De mannen van Orion boekten hun tweede overwinning van dit seizoen. Tweedeklasser WW werd in Wassenaar met 0-3 verslagen. WW brouwde er niet veel van, wat de ploeg op tussenscores van 8-15, 1-15 en 9-15 kwam te staan. WVC en Aarlanderveen, die elkaar vorig week nog in de competitie troffen, speelden in Warmond andermaal tegen elkaar. Won Aarlanderveen vorige week met 3-0, dit keer werd het 1-3 voor dezelfde ploeg. Set standen: 9-15, 15-12, 12-15 en 4-15. LISC, met Dennis Fokké als meest opvallende kracht, klopte Utopia met 0-3. De setstanden in deze wedstrijden waren 9-15, 14-16 en 12-15. Vrouwen Bij de vrouwen leed Aarlander veen een regelmatige nederlaag te gen Donar. In Leiden werd het 3-1 (15-9,15-10,4-15 en 15-10). S '70 had in de Klaverhal te Zoeterwoude weinig problemen met het twee klassen lager acterende Utopia. De brigade uit Woubrugge won met 0- 3 (5-15, 6-15 en 5-15). InUpGo, met Marian Borst als goed spelende in- valler-spelverdeelster, zegevierde verrassend gemakkelijk over DVO, dat voor dit bekerduel geen beroep kon doen op Wilma van der Zee. Binnen de kortste keren was de zaak gepiept: 15-6, 15-11 en 15-4. Met serveren alleen al kwam de ploeg uit Roelofarendsveen een heel eind. De vrouwen van Blok '77 kwa men als winnaressen tevoorschijn uit de derby tegen Valken. Het werd in Valkenburg 0-3 (8-15,10-15 en 12-15). Derde klasser Setumup deed tegen Liusna wat het kon, maar een dikke nederlaag kon niet voorkomen worden: 12-15, 5-15 en 1-15. Pas na ruim twee uur spelen klopte Salvo, met Connie Tersteeg als uitblinkster, SKC. Daarvoor waren wel vijf sets nodig: 3-2. Het vrouwenteam van VCO ten slotte domineerde tegen het naar de derde klasse gepromoveerde Aspasia op alle fronten. Alleen in het eerste bedrijf kon de équipe uit Koudekerk redelijk bijblijven (12- 15). Daarna stoomde VCO, vooral middels een goede middenaanval (Sandra Groeneveld) door naar 5- 15 en 2-15. DEN HELDER (GPD) - Een nieu we, tweede golf uit algen afkom stig schelpendierengif treft mo menteel de mosselen in de Wad denzee. De mosselen zelf hebben weinig last van de hoge concentra tie gif, maar mensen die de besmet te mosselen eten kunnen flink ziek worden. In verband met de langdu rige gifsituatie die is ontstaan door het warme weer in september wordt gesproken over een ramp voor de mosselenhandel. Mosselen uit de Waddenzee mogen in ver band met het gif nog steeds niet naar de verwaterplaatsen in de Oosterschelde worden gebracht. Volgens P. Hagel, adjunct-direc teur Hoofd Schelpdierenonder- zoek van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek is de situatie momenteel zelfs slechter dan een week geleden. Door het rustige en warme weer in september heeft de algensoort die het schelpdierengif verspreidt zich explosief kunnen vermeerderen. Niet alleen in de Waddenzee, zoals aanvankelijk werd verondersteld, maar naar re cent is gebleken eveneens in het kustwater van de Noordzee. De najaarsstormen van de afge lopen weken die de giftige algen uit de Waddenzee hebben moeten 'blazen' hebben zich weliswaar van die taak gekweten, maar tevens de gifalgen uit het kustwater van de Noordzee in de Waddenzee ge perst, waardoor de situatie juist is verslechterd. Het kustwater is in middels wel redelijk schoon. Hagel: "Met die ontwikkeling heeft niemand rekening gehouden. De gifsituatie duurt nu al uitzon derlijk lang. Tijdelijke vergiftiging van mosselen is in het verleden wel vaker voorgekomen. Meestal duur de het dan enkele weken tot een maand. Enig verband met de alge mene zeevervuiling waardoor deze giftige algensoort zich steeds mas saler zou kunnen ontwikkelen is er niet". Voor de mosselhandel, die toch al kampte met een te mager aan bod en een gebrek aan voldoende en goede mosselpercelen in de Waddenzee is het gif in de mosse len een ramp. Het publiek eet uit voorzorg veel minder mosselen dan in voorgaande jaren. En de ho ge prijzen die de handelaren moe ten betalen voor wat er nog wel mondjesmaat uit de Oosterschelde woVdt aangevoerd, belemmeren de export. RUITEN AMSTERDAM (GPD) - Saar Boer lage en haar comité Nolympics hebben strafvervolging geëist te gen de commissarissen der konin gin Vonhoff (Groningen) en Van Agt (Noord-Brabant) wegens smaad. Ook tegen burgemeester Van Thijn is een strafrechtelijk vooronderzoek geëist. Ook wacht het drietal, in hun functies als le den van stichting Olympische Spe len Amsterdam 1992 en (Van Thijn) als hoofd van de delegatie, een schadeclaim van vier miljoen gul den. Alle drie moeten ze binnen drie dagen voor het NOS-joumaal en via het ANP publiekelijk hun 'beschuldigingen en beledigingen' herroepen. Gebeurt dat niet, dan spannen de actievoerders een kort geding aan. Volgens Boerlage en haar comité is er geen sprake van geweest dat zij bij een betoging op de avond voor de verkiezing Afrikaanse IOC-leden zou hebben onthaald op racistische taal. Ook ontkent zij dat er IOC-ers bekogeld of bedreigd zijn. Boerlage en haar Nolympics maken zich boos over de 'grieven de uitlatingen' van Vonhoff en Van Agt tijdens en na de manifestatie in Lausanne. Van Agt zou zich schul dig hebben gemaakt aan beledi ging door termen te gebruiken als oproerkraaiers, misbaksels en rad draaiers. Ook smaad wordt hem voor de voeten gegooid, omdat hij de actievoerders beschuldigt van intimidatie, het gooien met bier flesjes en 'het roepen van gruwelij ke dingen' tegen de Afrikaanse IOC-leden en hun vrouwen. Vonhoff wordt onder de aantij ging verweten dat de Nolymoics de 'meest gore en racistische termen' geschreeuwd hebben tegen Afri kaanse IOC-ers. Smaad, meent No- lympicsradvocaat Kersting Beledi gend noemt hij Vonhoffs omschrij vingen als 'misbaksels, rapalje' en de kwalificatie dat mevrouw Boer lage iemand met 'knuppeldikke leugens' is. De eis van vier miljoen gulden is gebaseerd op het bedrag dat de gemeente Amsterdam 'ver kwanseld heeft aan de promotie van de Olympische Spelen'. DEN HAAG (ANP) - De grote Nederlandse ondernemingen hebben in 1985 opnieuw een hogere winst behaald. In de nijverheid, handel, trans port en dienstverlening steeg de winst met 6 procent tot 15 miljard gul den. De winstgroei van de afgelopen jaren werd daarmee in een lager tempo voortgezet, zo blijkt uit cijfers van het centraal bureau voor de statistiek (CBS) die gisteren zijn gepubliceerd. Het CBS betrok in het onderzoek 2900 ondernemingen met een balanstotaal vanaf 10 miljoen gulden. Het buitenland speelt een belangrijke rol, een kwart van de winst kwam van de buitenlandse dochters van de ondernemingen. Overigens maakten niet alle bedrijven winst. 2500 van de 2900 bedrijven waren goed voor een winst van 16,8 miljard, de overigen 400 zaten voor 1,8 miljard in de rode cijfers. De bedrijven namen ook meer mensen in dienst. LONDEN - Een nieuw tactisch wapen. Dat is volgens kenners aan beide kanten van de Ierse Zee het besluit van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, om voor het eerst mee te dingen naar zetels in het Ierse parlement. door Haye Thomas Vijfenzestig jaar lang - zo oud als de Dail, het Ierse parlement - gold dat als een volstrekt taboe. Want de Dail, zo luidde de grond regel van 's lands meest harde en verstokte republikeinse bewe ging, vertegenwoordigde niet ge heel Ierland. Eraan meedoen zou verraad betekenen aan de heilige zaak: de hereniging van Ierland. De oudere leiders van de IRA en zijn politieke vleugel Sinn Fein hebben aan deze grondregel altijd met harde hand vastgehou den. Maar het afgelopen week einde bleek het nieuwe kader on der leiding van de jeugdige Sinn Fein-president Gerry Adams be reid dit principe op te offeren voor grotere doelmatigheid. Voor de harde, gelouterde man nen als ex-Sinn-Feinpresident Ruiri O'Bradaigh en de ex-chef staf van de IRA, David O'Connell was het meerderheidsbesluit on verteerbaar. Zij hebben zich nu afgescheiden in een nieuwe vleu gel, genaamd Republican Sinn Fein. En afgewacht moet worden of deze splitsing zonder bloed- vergieten verloopt. De geschiedenis van de IRA leert dat dit soort afscheidingen niet altijd even zachtzinnig plaatsvinden. Bovendien, zo luidt de verwachting, willen de IRA-activisten graag aantonen dat zij door zullen gaan met hun gewapende verzet tegen wat zij beschouwen als de Britse bezet ting van Noord-Ierland. Maar ondertussen laten zij het uitstippelen van de politieke koers graag over aan Gerry Adams, een buitengewoon slim me stratéeg, die met recht aan de Ierse president Garret Fitzgerald de uitspraak ontlokte, dat nu meer dan ooit grote waakzaam heid is geboden. Fitzgerald riep alle democratische partijen op om samen te werken om te voor komen dat een Sinn-Feinaf- gevaardigde plaats krijgt in het Ierse parlement. Niemand gaat er van uit dat Sinn Fein nu ineens een politie ke macht van betekenis wordt. Ook zijn leider Gerry Adams niet. Maar de mogelijkheid om via proportionele vertegenwoor diging één of misschien wel meerdere zetels te niet denkbeeldig. Weer een bewijs dat GAKO écht voordeliger is. Nu een aktuele warme regen mantel in i diverse ruiten. Mt. 36-46.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13