Hollandia en HBG bouwden legerstad Pont verliest 54,5 miljoen in Maleisië Daling olieprijs verwacht Journalisten onthullen in boek: Werkweek in de bouw blijft voorlopig 38 uur Japan verlaagt morgen disconto tot 3 procent Na accijnsverhoging kans op daling benzineprijzen HANDTEKENAARS SCHRIJVEN STRIPGESCHIEDENIS VBIJDAG 31 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Hollandia Kloos, de onder neming van de familie van premier Lubbers, heeft tus sen mei 1977 en juli 1980 meegewerkt aan de bouw van een legerstad in Saoedi Arabië met ondergrondse bunkers" radar- en raketin stallaties. Ook de Holland- sche Betongroep (HBG) was bij de bouw betrokken. Dat staat in het gisteren versche nen boek 'De elite zwijgt' van de journalisten Feike Salverda en Lex Runderkamp. In het jaarverslag over 1977 van Hollandia Kloos wordt melding gemaakt van een opdracht van 16 miljoen gulden van Morrison-Knudsen Saudi Ara bia Consortium, maar volgens dat verslag ging het om een "fabrieks complex". Directeur Rob Lubbers van Hollandia Kloos zei gister avond in een reactie "niets toe te voegen te hebben aan wat destijds in het jaarverslag is geschreven". In het consortium had Interbe- ton (een dochter van HBG) een be lang van 20 procent. De totale aan- neemsom van het King Khalid Mi litary City was f 2,4 miljard, aldus het boek. In de jaarverslagen van de Hollandsche Betongroep over de periode 1977 tot en met 1980 wordt geschreven over 'King Kha- led City' en is uit niets op te ma ken, dat het hier éaat om een mili tair project. In een beschrijving van het project door het consor tium zelf is sprake van 'King Kha- led Military Citv' voor "het minis- Kamer wil meer weten over steun aan Hollandia DEN HAAG (ANP) - De sie voor financiën uit de Tweede Kamer neemt geen genoegen met het antwoord van minister Ruding (financiën) op vragen over de ver strekking van kredieten aan het staalbedrijf Hollandia-Kloos in Krimpen aan de IJssel, het familie bedrijf van de gebroeders Lubbers. Een week geleden antwoordde Ruding, dat de "aantijgingen" te gen het- bedrijf iedere grond mis sen en concludeerde hij, dat zowel bij de kredietverstrekking als bij een uitkering op grond van een ex portkredietverzekering aan alle voorwaarden werd voldaan. De verwachting van Ruding, dat met het deels openbare en deels ver trouwelijke antwoord aan de vra gen vanuit de Kamercommissie was tegemoet gekomen, blijkt on juist. Gistermiddag namelijk besloot de commissie tot het stellen van tal van nadere, aanvullende vragen over deze zaak. De reeds verstrekte gegevens noemt de commissie "te mager" en beslist onvoldoende om tot een afdoend oordeel over deze zaak te kunnen komen. De zaak zelf betreft de verlening van een zogeheten AA-krediet en de schade-uitkering aan het fami liebedrijf voor de bouw van han gars in Koeweit. Kort Zakelijk Sara Lee Het Amerikaanse voedselpro- duktiebedrijf Sara Lee heeft zijn vestiging in Zuid-Afrika eerder de ze week verkocht aan de Vlij men se Beleggings Maatschappij bv. Re den voor de verkoop zou zijn dat de winsten aldaar aanzienlijk wa ren teruggelopen en de aandeel houders op verkoop hadden aange drongen. De directie in Chicago verklaarde bij monde van woord voerder Bob Lauer dat het bedrijf in Zuid-Afrika slechts één fabriek had, waar geneesmiddelen en cos- meticaprodukten werden geprodu ceerd. Wijnschandaal Een rechtbank in Wenen heeft gisteren zeven voormalige mede werkers van een grote Oostenrijk se supermarktketen veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens hun rol in het Oostenrijkse wijnschan daal. Drie beklaagden werden we gens het maken van kunstwijn en economische fraude veroordeeld tot vier tot acht jaar gevangenis straf. Drie anderen kregen voor waardelijke straffen van 18 tot 24 maanden. Een beklaagde werd vrijgesproken. Ski's De Europese Commissie heeft Japan aangeklaagd bij de GATT omdat dit land de export van Euro pese ski's bemoeilijkt. Dit is giste ren gezegd in kringen van de Euro pese Commissie. Volgens deze kringen weigeren de Japanse auto riteiten bepaalde veiligheidslabels toe te kennen aan in Europa gefa briceerde ski's, omdat de sneeuw- condities in Japan heel anders zou den zijn dan in Europa. terie van Defensie van Saoedi Arabië". Het project was van groot belang voor de HBG: "Een goede basis- omzet voor de komende vier jaar Luchtvaart ABP-affaire DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de werkweek in de bouw (250.000 werknemers) blijft voorshands op 38 uur staan. Werkgevers en bon den zijn het gisteren niet eens ge worden over verdere arbeidstijd verkorting (atv) in 1987. Ook over de vorm van de atv is geen over eenstemming bereikt, zo hebben woordvoerders van het werkge versverbond AVBB en de Bouw en Houtbond FNV gisteren meege deeld. De besprekingen i waren een uitvloeisel van de cao- afspraken voor 1985 en 1986. Werk gevers en bonden zouden uiterlijk compensatie 31 oktober overeenstemming moe ten bereiken over een mogelijk kortere werkweek en - na twee jaar praktijkervaring - de beste manier waarop de bouwvakkêrs hun roos- tervrije dagen kunnen opnemen. De financiering van een atv naar gisteren een gemiddeld 37-urige werkweek (2,5 procent) is volgens het AVBB door het wegvallen van de prijs- mogelijk. De Bouw- en houtbond FNV vond gisteren bij de werkgevers geen gehoor om de in 1987 be schikbare loonruimte voor de kor tere werkweek te gebruiken. De FNV-bond stelt bij de onderhande lingen over de nieuwe bouw-cao de 36-urige werkweek centraal. Werkgevers en bouwbonden hebben elkaar ook niet gevonden op het vlak van het opnemen van roostervrije dagen. Het AVBB gaat uit van een grote vrijheid voor de afzonderlijke bedrijven om de roostervrije naar eigen inzicht in te delen, terwijl de bonden (uitgaand van de 38-urige werkweek) eens per vier weken een vrye dag wil len. Arbeidstijdverkorting en her bezetting zouden daarmee voor ie dereen "overzichtelijk, voorspel baar en controleerbaar" zijn. De vice-voorzitter van de FNV- bouwbónd, R.de Vries, toonde zich gisteren "zeer teleurgesteld" over het uitblijven van overeenstem ming. "Het AVBB doet de begin selovereenkomst zowel naar de let ter als naar de geest geweld aan", aldus De Vries. De voorzitters van de onderhandelingsdelegaties doen, ondanks het verstrijken van de termijn, binnenkort nog een po ging partijen bij elkaar te brengen. In hun boek besteden Runder kamp en Salverda, die voor de 'VPRO het programma 'Gouden verzekerd", aldus het jaarverslag Bergen' maken en vroeger bij Vrij over 1977. In Delft werd in verband Nederland werkten, ook aandacht met het project een kantoor inge richt en In Saoedi Arabië werd een fabriek opgericht voor betonele menten. Daar zijn in ieder geval de ABP-affaire en de belasting praktijk van staatssecretaris Ko ning, die persoonlijk de aanslag Wibo van de Linde verminder- elementen gemaakt voor de bouw de. Het eerste exemplaar werd gis- van meer dan 1700 woningen. teren gepresenteerd aan voorzitter Een woordvoerder bouwconcern zegt in een reactie, dat van meet af aan bekend was dat het ging om een garnizoenstad en dat daar nooit een geheim van is gemaakt. Hij erkent dat HBG dit verzwegen heeft in de jaarverslag- geving, maar dit is volgens hem niet bewust gebeurd. De woord voerder benadrukt, dat de rol van dit concern beperkt bleef tot het maken van geprefabriceerde delen voor woningen. Hij wijst er voorts op, dat het gezien de omvang van het project de Nederlandse over heid er volledig van op de hoogte moet zijn geweest. de Algemene Re- De 6.000 al verspreide exempla ren van het boek werden gisteren overigens onder druk van een kort geding teruggeroepen uit de win kels. In een hoofdstuk dat gaat over de ABP-affaire werd ten on rechte gesteld, dat iemand veroor deeld was wegens valsheid in ge schrifte. De betreffende persoon was daarvan echter vrijgesproken. De gewraakte pagina zal worden vervangen door een bladzijde met correcte tekst. ZAANDAM (ANP) - De verliezen die de koninklijke houthandel Wil liam Pont heeft geleden op haar projectontwikkeling in Maleisië zijn per 30 juni van dit jaar opgelo pen tot 54,5 miljoen gulden. Dat bleek gisteren op een buitengewo ne aandeelhoudersvergadering van Pont. Directeur drs. J. Geleynse ont hulde dat vanaf 1978, toen Pont in de projectontwikkeling stapte, tot en met 1982 winst is behaald in Ma leisië. Deze winst werd echter meer dan teniet gedaan in de perio de 1983 tot en met juni 1986, toen het verlies uitkwam op totaal 58,8 miljoen gulden. DeHet leeuwedeel van dat ver lies wordt gevormd door een voor ziening van 35,8 miljoen, die in fei te neerkomt op een afwaardering op het Maleisische project. Verder is in dit project een verlies begre pen op verkoop van projecten in Maleisië van 3,4 miljoen gulden. een bedrag van 7.6 miljoen gulden aan niet aan de Maleisische projec ten doorberekende rente en 7.7 miljoen gulden aan andere niet doorberekende kosten. Pont bezit in Maleisië nog 67 winkel- en wooneenheden, 12 hec- de trofee vastfioudt die hij kreeg tare grond met infrastructuur, 23 gehouden in Venetië, Italië. hectare gerooid en genivelleerd land en 5 hectare grasland. In to taal is sinds 1978 ongeveer 88 mil joen gulden aan projecten uitgege ven. In die periode werd 40 procent van de aangekochte projecten ver kocht voor in totaal 33 miljoen gul den, wat op deze 40 procent een verlies opleverde van 3.4 miljoen gulden. Het grote verlies zit in de 67 woon- en winkeleenheden en de in totaal 40 hectare grond, waar Pont maar niet vanaf kan komen. Eind vorig jaar werd Bredero in de arm genomen om de eigendommen te helpen verkopen, maar het gaat ui- PARIJS - De Franse wijnschenker Jean Claude Jambon 46) poseert met ee zijn verkiezing tot beste wijnschenker i kroon van wijnflessen terwijl hij an het jaar. Deze verkiezing werd terst traag, aldus Geleyn TOKIO (DPA) - De centrale bank Later op de dag verklaarden top- van Japan zal morgen het disconto functionarissen van de bank dat met een half procent verlagen tot het disconto met ingang van mor gen zal worden verlaagd van 3.5 tot drie procent. Op de effectenbeurs van Tokio leidden de berichten over de discontoverlaging tot een ware koersexplosie. De Nikkei-in- toverlaging vandaag door het be- dex van 225 geselecteerde aande len steeg met een dagrecord van 505.57 punten tot 15.010,95 punten. De Verenigde Staten drongen er al maanden bij Japan op aan door een discontoverlaging zijn binnen landse vraag aan te zwengelen en de wereldeconomie te stimuleren. Bovendien kan een grotere bin nenlandse vraag leiden tot vermin dering van het enorme handels overschot van Japan. Tot dusver had Japan echter steeds, net als West-Duitsland de Amerikaanse druk weerstaan. Japan heeft het disconto dit jaar overigens al drie maal met een half procent - ver- drie procent. Dat is het laagste i veau sinds de tweede wereldoor log. Topfunctionarissen van dc bank bevestigden gisteren dat de formele beslissing over de dïscon- Eerder op de dag had de presi dent van de Bank van Japan, Sa- toshi Sumita, enerzijds de geruch ten over een verlaging van het dis conto tegengesproken, maar an derzijds ook niet uitgesloten dat dit binnenkort zal gebeuren. Des kundigen zagen in Sumita's op merkingen tijdens een persconfe rentie al een teken dat een verla ging van de rente die de Japanse centrale bank hanteert voor lenin gen aan commerciële banken, op: handen is. Bestuurders Brink/Molyn eisen vertrek van collega ROTTERDAM (ANP) - De de problemen geraakte verf- drukinktconcern Brink/Molyn hebben hun collpga ir. J.W. Maingay verzocht met onmid dellijke ingang af te treden als commissaris en tijdelijk be stuurder. Maingay heeft aan dit verzoek gevolg gegeven, aldus een mededeling van president- commissaris mr D.A. Slager. De overgebleven commissa rissen blijven volgens mr. Sla ger bij hun standpunten om trent de verkoop van de verffa- briek aan Akzo en de verzelf standiging van de drukinktfa- briek Premier door verkoop aan de directie. Maingay wilde wat betreft de verkoop van Pre mier liever in zee gaan met de investeringsmaatschappij IMN. Een van de redenen voor het vertrek van Maingay is zijn be trokkenheid bij pogingen om de door de commissarissen uit gerangeerde directeur ir. W. Brink terug te halen bij de on derneming. Deze oud-directeur van Brink/Molyn eist van het bedrijf een gouden handdruk van 929.000 gulden. Bovendien eist hij nog een vergoeding van door hem gemaakte kosten. Aangezien de nieuwe leiding van het bedrijf Brink nog niets heeft betaald, liet hij onlangs via zijn advocaat beslag leggen op de aarddelen van de verffa- briek in Groot-Ammers drukinktfabriek Premier Gravezande. ROTTERDAM (GPD)- Stukgoed- werkers uit de Rotterdamse haven kunnen voorlopig niet in de Am sterdamse haven gaan werken. Be richten als zou de inzet van deze havenwerkers in Amsterdam ge heel van de baan zijn, zijn echter onjuist. De ondernemingsraad-van de ha venarbeidspool in Rotterdam, de SHB, heeft zich onverwacht tegen die tijdelijke tewerkstelling in de Amsterdamse haven uitgesproken. De bedoeling was dat vanaf 10 no vember ruim 100 havenwerkers uit de Rotterdamse haven, die wonen in de regio Leiden en Utrecht, half jaar lang haven zouden gaan werken. Op die manier zouden twee vliegen Chip in de jam GRONINGEN (GPD) - De muizestaart in de yoghurt en de paperclip in de worst zijn in ëén klap verouderd nu de Keu ringsdienst van Waren in Gro ningen een chip in de jam heeft aangetroffen. Deze modernste vorm van voedselvervuiling wordt, compleet met sterk ver grote foto, vermeld in het jaarverslag 1985 van de dienst. "Bij het nuttigen van een boter ham werd de aandacht van de klager getrokken door een 'schitterend' voorwerpje van circa 19 bij 2 milimeter", aldus het verslag. "Het was geen stukje van een scheermesje, zoals de klager eerst dacht, maar een chip". Nu was de klager toevallig hoogle raar en hij maakte dan ook een foto van zijn vondst onder een microscoop. Wellicht was de klager voor de rest van zijn le ven geprogrammeerd geweest als hij het chipje had opgegege- ten, maar zo ver is het dus niet gekomen. Maar behalve deze jamfabri kant lieten ook de banketbak kers zich in het verslagjaar niet onbetuigd. In monsters gebak vonden klagers onder meer een dode vlieg, een kever, een siga rettenpeuk, een ijzerdraadje, haren van een kwast en een pis sebed. In blikken soep werd een prop papier en een stuk plastic aangetroffen. Opvolger Jamaxri wil spoedberaad OPEC RIAAD (AP) - Waarnemend olie minister Hishan Nazer van Saoedi- Arabië heeft gisteren opgeroepen tot een spoedberaad van de OPEC- commissie voor olieprijzen. De op roep was Nazers eerste publieke uitspraak na zijn benoeming tot waarnemend opvolger van Ahmed Zaki Jamani. In een verklaring zei Nazer dat hij een telegram had gestuurd aan de secretaris-generaal van de OPEC met het voorstel de prijs commissie onmiddellijk bijeen te roepen. Die commissie staat onder voorzitterschap van de Koeweitse minister Sheik Ali Khalifa al-Sa- bah. Leden zijn de ministers van Libië en Ecuador. Saoedi-Arabië is zelf niet lid van de commissie. Het ontslag van Sheik Ahmed Zaki Jamani als olieminister van Saoedi-Arabië heeft de prijzen van ruwe olie en geraffineerde oliepro- dukten in de VS gisteren omhoog gejaagd. Volgens waarnemers is de prijsstijging te wijten aan een com binatie van technische factoren en 'onzekerheid over de weerslag die Jamani's vertrek zal hebben op het toekomstige beleid van de OPEC. OOk het bijeenroepen van de OPEC-commissie leidde tot hogere prijzen. Deze bijeenkomst lijkt na melijk te wijzen op nieuwe impul sen om de prijzen in de hand te krijgen. Samenwerking Sommige ten dat de kans op stabiele afspra ken er zonder de matigende in vloed van de alom gerespecteerde Jamani alleen maar geringer op is geworden. Anderen meenden dat ontevredenheid uitdrukte het besluit van koning Fahd de functioneren van Jamani. weg heeft vrijgemaakt voor grotere samenwerking binnen het 13 lan den tellende kartel. In New York steeg de prijs van West Texas Intermediate, de graadmeter van de Amerikaanse oliemarkt, met 1,31 dollar tot 15,04 dollar per vat. Ook de prijzen van geraffineerde produkten vertoon den aanzienlijke stijgingen. Hoewel de Saoedische minister binnenlandse zaken prins Naif andere handelaar was het daar niet meen van mening dat de benoe ming van minister van planning Hisham Nazer, een vertrouweling de koning, op zyn minst enige r het Nerveus Veel handelaren in de VS oor deelden negatief over het vertrek van Yamani, omdat daarmee vol gens hen een stabiliserende factor verloren was gegaan. "Mensen zien dat niet graag verdwijnen, ze zijn hen. Een ibn Abdul Aziz gisteren in Parijs verklaarde dat het ontslag van Ja mani geen wijziging betekende van het oliebeleid van zijn land, waren westerse deskundigen alge eens. Volgens hem had ko ning Fahd zich ontdaan van een minister die de koning voor de voe ten liep bij diens vaste voornemen de olieprijzen te stabiliseren. Rotterdamse stukgoedwerkers mogelijk later naar Amsterdam klap worden gevangen:het over compleet aan havenarbeiders in Rotterdam zou tijdelijk kunnen worden verminderd en het ver wachte tekort van havenmensen in Amsterdam door de in aankomst ziJnde piek in de aanvoer van cacao de Amsterdamse ZQU ercjoor kunnen worden opge vangen. De havenwerkers die ten noor den of oosten van Rotterdam wo nen, is de afgelopen week hun me ning gevraagd. Honderd van de 115, die in tijd gemeten net zo lang onderweg zijn naar Rotterdam als naar Amsterdam, stemden vrijwil lig in met de tijdelijke werkplek verhuizing. De 15 die niet willen, blijven gewoon in Rotterdam werken. De Vervoersbond FNV is bij monde van bestuurder Paul Ro- senm'uller teleurgesteld over het standpunt van de ondernemings raad van de SHB. De bond heeft zich er juist voor ingezet en ook de werkgevers in de Rotterdamse ha ven steunden het voorstel. Hisham Nazer ROTTERDAM (ANP) - In kringen van de Rotterdamse oliehandel wordt er rekening mee gehouden dat de prijzen van benzine begin volgende week met twee of drie cent omlaag zullen gaan, als ten minste de huidige dalende tendens op de produktenmarkten doorzet. Als de prijsverlaging doorgaat betekent dat een (tijdelijk) inlopen van de accijnsverhoging, die mor gen ingaat. Op die dag gaat super benzine aan de zelftankpomp 1,55 cent per liter kosten en normaal 1,50 gulden per liter. De accijnsver hoging bedraagt, zoals eerder ge meld, elf cent per liter inclusief btw. Als gevolg van de vrij sterk ge daalde produktnoteringen benzine zou volgens sommigen in de Rotterdamnse oliehandel een prijsverlaging voor benzine in de orde van grootte van 2 tot 3 cent per liter al eind deze week kunnen ingaan. Secretaris Jan Oskam van de Nederlandse Verenging van Ko len- en Oliehandelaren Novok be vestigde gistermiddag de moge lijkheid van een nieuwe prijsdaling (afgelopen woensdag ging de prijs1 voor super en normaal met twee cent naar beneden) nog vóór het eind van de week. Zijn organisatie zal de Novok-leden echter niet ad viseren de prijzen voor maandag naar beneden bij te stellen. "Wij" moeten het publiek duidelijk laten zien dat de benzineprijzen als ge volg van overheidsmaatregelen plotseling zo sterk zijn gestegen. Het verwerken van nieuwe prijsda lingen op grond van markttenden- sen zou het beeld vertroebelen", al dus Oskam namens zijn organisa- ADVERTENTIE De Bijenkorf Den Haag organiseert 'n unieke stripboekenmarkt. Morgen, zaterdag 1 november, verschijnen er een heleboel striptekenaars in de Bijenkorf om hun eigen strips te-signeren. Van 13.00 tot 16.00 uur schrijven zij geschie denis'. Want, de Generaal voorzien van de hand- Carry Brugman van de Partners, Paul Geert tekening van Peter de Smet, of een persoonlijk van Suske en Wiske en Gerrit de Jager van de door Kamagurka of Herr Seele getekende uit- Familie Doorzon en nog zeker 10 anderen signeren gave van Cowboy Henk. dat zijn echte verzamel- hun werk. 'Tekenen', eigenlijk. Dus. houd ze aan objecten. het werk! Bijenkorf Boekhandel. BIJ DE BIJENKORF REN JE BETER AF AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs heeft vrijdag de stijging van donderdagmiddag voortgezet, echter met aanzienlijk minder stootkracht. Na een hogere opening werd het koerspeil aange tast door winstnemingen. De toch nog yrij goede stemming werd ver oorzaakt door de verlaging van het Japanse disconto, de zeer vaste stemming in Wall Street en de ver dere stijging van de dollar. De obligatiemarkt, die donderdag al flink was aangetrokken op de ver wachting van de Japanse maatregel, bleef de verhoogde prijzen goed vasthouden. De markt verkeerde in afwachting van een mogelijke rente daling in meer westerse industrie landen. Van de internationale aandelen was Unilever aan het eind van de ochtend f 4 duurder geworden op f 486 na even f489 te zijn geweest. Ko ninklijke Olie lag bijzonder vast met een winst van f 4,40 op f 202. Akzo moest echter twee kwartjes laten liggen op f 146,70. Hoogovens en Phi lips daalden eveneens enkele dub beltjes. Banken en verzekeringen lagen ongeveer prijshoudend in de markt en het zelfde kon van de uitgevers worden gezegd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9