Papandreou wijzigt kabinet Thatcher heeft weer een oorlogje nodig Spanje versoepelt abortus Iran en Irak beschieten weer steden lijkschouwer: Machel was onmiddellijk dood Socialistische krant in België gaat ten onder Hoge Rijndijk 88 Leiden IeL-011-1416913000m' Showroom VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 7 ATHENE - De Griekse premier Andreas Papandreou heeft gisteren een aantal wijzigingen in zijn regering aan gebracht, met als meest opmerkelijke facet de 'afslanking' van het aantal staatsecretarissen, in Griekenland 'onder ministers' genoemd. Tot de verwachte samenvoeging van ministeries kwam het echter niet. Het totale kabinet, ministers en onderministers, is terugge bracht van 45 tot 37 personen. door Frans van Hasselt Na de gemeenteraadsverkiezin gen van 9 en 16 oktober, die voor de socialistische regeringspartij slecht afliepen, werd alom een in grijpende kabinetswijziging ver wacht. „De bezem erdoor" riepen ook regeringsgezinde kranten. De sensatie van gisteren is, dat er geen sensaties kwamen. Slechts vier mi nisters worden vervangen, die van handel, industrie, transport en ar beid. Dat de minister van arbeid Jan- nopoulos moest plaatsmaken voor een van zijn onderministers, moet worden beschouwd als een conces sie aan de vakbeweging die over hem zeer ontevreden was. Het ver soberingsprogramma met loonbe- vriezing dat Jannopoulos in zijn gelederen moest verdedigen, wordt overigens ongewijzigd ver der uitgevoerd, zo verklaarde de machtige minister van economi sche zaken Simitis wiens positie onaangetast bleef. Het slechte resultaat van de ge meenteraadsverkiezingen werd overigens niet alleen toegeschre ven aan het versoberingsprogram ma maar ook aan de stijl van het vorige kabinet, waarin velen een zekere 'machtsarrogantie' bespeur den. Er waren nogal veel dure feesten en luxueuze vakanties (vooral ook van de prémier) en als symbool van al dit vertier kwam de modieuze minister van handel Katsifaras te gelden, die ook veel gunsten uit deelde, maar zelf een gunsteling van de familie Papandreou was. Hij was extra impopulair omdat hij verantwoordelijk was voor het huurbeleid en dus voor het uit de hand lopen van de huren de laatste tijd. Zijn vertrek moet als een sig naal worden gezien dat de nieuwe regering haar versoberingspro gramma ook op zichzelf gaat toe passen. MADRID - Als de Raad van State er geen stokje voor steekt, zal abor tus voor het eind van de maand no vember een stuk gemakkelijker worden in Spanje. Op initiatief van de ministeries van justitie en volksgezondheid is een ontwerp decreet opgesteld, waarbij de lega le mogelijkheden voor Spaanse vrouwen om zich in Spanje te laten aborteren, aanzienlijk vereenvou digd worden. door Gerrit-Jan Hoek Belangrijkste obstakel van de omstreden abortuswet, die in au gustus van het vorig jaar in wer king trad, is dat een uitgebreide commissie iedere aanvraag van een zwangere vrouw om zich te la ten aborteren, langdurig moest be studeren. De praktijk heeft uitge wezen, dat dat 'filter' veel vrouwen er van weerhouden heeft om zich in openbare ziekenhuizen te laten aborteren. In het afgelopen jaar wees de of ficiële statistiek uit, dat 148 vrou wen van die ingewikkelde proce dure gebruik hadden gemaakt. Volgens het nieuwe decreet zal het in het vervolg niet meer nodig zijn dat vrouwen hun beslissing aan het oordeel van een commissie on derwerpen. Indien de ingreep geen voorzien- Onder politie-escorte verlaat de Syrische ambassadeur Allah Hay dar bare medische complicaties ople- zijnLondense residentie. De ambassadeur moet vandaag het land hebben vert en de zwangerschap de ter- verlaten vanwege zijn betrokkenheid bij een poging een lijiivliegtuig Lon- mijn van twaalf weken nog niet den-Tel Aviv op te blazen. (foto api heeft overschreden, zal de ingreep in een speciale privé-abortuskli- niek mogen worden uitgevoerd, mits deze aan een minimum aantal sanitaire vereisten voldoet en zich bij het ministerie als zodanig heeft laten registreren. Vanuit conservatieve kringen is heftig gereageerd op deze versoe peling van de abortusregeling. Het rechtse blad ABC publiceerde deze week de integrale tekst van het ontwerp-decreet, vergezeld van en kele verontwaardigde commenta- Ook het college van Spaanse me dici is niet bijster te spreken over de versoepeling van de abortusre geling. Het laten vervallen van de speciale commissie en het afschaf fen van het vereiste dat de ingre pen alleen maar in volwaardige zie kenhuizen mogen worden uitge voerd, betekent volgens een woordvoerder van de artsen, dat er geen volledige sanitaire garanties meer bestaan. Artsen van privé-klinieken, waar tot dusverre onder oogluikend toe zien van de autoriteiten zwanger schappen werden onderbroken, beschouwden de reacties van het medische collectief als een poging de greep op abortus te bewaren. Voor een aantal vrouwenorgani saties betekent de verruiming slechts een nieuwe noodoplossing. Enkele feministische collectieven eisen uitbreiding van de drie wet telijke gronden voor abortus met een vierde argument: sociaal-eco nomische overwegingen. Volgens een recent gehouden onderzoek in een klandestiene abortuskliniek bleek namelijk, dat van de ruim 600 ondervraagde vrouwen, bijna 100 procent hun zwangerschap had laten onderbreken om sociale of economische redenen. Saillant detail uit dat onderzoek was, dat 86 procent van de vrou wen geen betrouwbare anticoncep tiemiddelen gebruikte. Howel anti conceptiva in Spanje vrij verkrijg baar zijn, weigeren nog steeds veel artsen uit religieuze of morele overwegingen een receptje voor een voorbehoedsmiddel uit te schrijven. BAGDAD (Rtr./UPI) - Irak heeft bekend gemaakt dat gisteren bij een zware Iraanse beschieting van de havenstad Basra en twee andere grenssteden veertien burgers zijn gedood en 66 gewond. Het opperbevel deelde in een communiqué mee dat de beschie ting in Basra 26 huizen, 5 winkels en een schoolgebouw vernielde of beschadigde. Een Iraanse woord voerder had eerder al gezegd dat Iran met ingang van donderdag ge durende 48 uur industriële en eco nomische doelwitten in Basra zou beschieten. Dit bij wijze van ver gelding voor een luchtaanval op de West-Iraanse stad Bakhtaran woensdag, die aan 20 mensen het leven zou hebben gekost. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren op nieuw in felle bewoordingen elke betrokkenheid ontkend bij -de dood van de Mozambikaanse presi dent, Samora Machel. Deze kwam tien dagen geleden bij een vlieg tuigongeluk op Zuidafrikaanse bo dem om het leven. door Ruud de Wit De minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha, ontkende ook dat Machel nog zou hebben ge leefd na het ongeluk en dat de poli tie, die enige uren na het ongeluk bij het vliegtuigwrak arriveerde, geen aandacht zou hebben besteed aan de zwaargewonde Machel. Botha beriep zich hierbij op het autopsie-rapport dat gisteren werd vrijgegeven. Volgens professor Nel, die de autopsie op Machel en de overige 33 slachtoffers in aan wezigheid van Mozambikaanse deskundigen uitvoerde, moet Ma- Buitenland kort Schwarzhaupt Elizabeth Schwarzhaupt is giste ren op 85-jarige leeftijd in Frank furt overleden. Mevrouw Schwarz haupt, lid van de CDU, was al eni ge tijd ernstig ziek. Schwarzhaupt werd in 1961, als minister van volksgezondheid in het kabinet van Konrad Adenauer, de eerste vrouwelijke minister in de Bonds republiek. Laos Prins Souphanouvong, sinds 11 jaar president van Laos en stichter van de communistische partij Pa- thet Lao, is afgetreden. Het schijnt dat de president is opgestapt om gezondheidsredenen. De 74-jarige Souphanouvong bekleedt de derde positie in het Laotiaanse Politburo. De feitelijke macht in Laos wordt uitgeoefend door premier Phomvi- hane. Cocaïne In Palm Beach in de Amerikaan se staat Florida hebben Ameri kaanse narcotica-autoriteiten de tot dusver grootste vangst aan co caïne in de Verenigde Staten ge daan. Naar woensdag in Miami werd meegedeeld werd in twee laadkisten die waren gelost door een vrachtschip uit Venezuela, in totaal 2.100 kg ontdekt van het ver dovende middel met een straat waarde van 1.1 miljard gulden. Afghanistan De Jamiat-i-Islami, een van de voornaamste guerrillagroepen die vechten tegen de communistische regering in Afghanistan, heeft be gin deze maand vier van haar com mandanten verloren toen zij in een hinderlaag vielen van andere op standelingen. Volgens een bekendmaking van de Jamiat in Pakistan was de hin derlaag gelegd door Afghanen, die voor de Sowjet-strijdkrachten werkten en in een andere guerrilla groep waren geïnfiltreerd. De Af ghaanse guerrillagroepen raken echter ook dikwijls onderling slaags vanwege politieke menings verschillen of territoriale conflic ten. chel onmiddellijk zijn overleden. Uit het autopsie-rapport blijkt dat Machel op slag moet zijn ge dood aan een schedelbreuk en ver wondingen aan de onderbuik. Bo tha zei dat „de verwondingen der mate ernstig waren, dat president Machel onmogelijk nog geleefd kan hebben na het ongeluk". Di rect na het bekendworden van het ongeluk werd reeds gezegd dat het lichaam van Machel zodanig ver minkt was, dat hjj slechts aan zijn gouden tanden, zijn baard en zijn uniform was herkend. De Zuidafrikaanse minister van defensie, generaal Magnus Malan, had reeds woensdag herhaald dat Zuid-Afrika niet betrokken was ge weest bij het ongeluk. Op een grimmige toon reageerde hij onder meer op beweringen van de Zam- biase president Kenneth Kaunda, die nog geen twee dagen geleden in Maputo zei, dat er „voldoende aanwijzingen waren om Zuid-Afri ka direct verantwoordelijk te hou den". Malan dreigde met maatregelen als dit soort beschuldigingen niet ophouden: „De leiders van de zo genaamde frontlijnstaten spelen een gevaarlijk spel. Wat zij Zuid- Afrika in de schoenen willen schui ven, is geen kinderspel meer. Zij werpen met modder naar Zuid- Afrika en ze gaan nu echt te ver. Dit kunnen wij niet langer meer to lereren". Geen lijk, geen getuige, geen bekentenis, wel veroordeling LONDEN (AFP) - Een 46-jari- ge Brit is gisteren in Londen tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op zijn geadopteerde dochter, hoewel haar stoffelijk overschot nooit is gevonden en niemand getui ge van de moord is geweest. Volgens de verdediging werd voor het eerst in 300 jaar zo'n veroordeling zonder lijk, be kentenis of bewijs dat een mis daad is gepleegd, uitgesproken. De man werd veroordeeld wegens moord op zijn geadop teerde 14-jarige dochter Keigh- ley. Hij zou de moord hebben gepleegd om zich te wreken op zijn ex-vrouw, die hem had ver laten en de twee zoons had toe gewezen gekregen. Toen de man kort na de ver dwijning van het meisje in au gustus 1985 was aangehouden, had hij tegen de politie gezegd: „Mijn vrouw heeft mijn zoons van mij afgenomen, dus heb ik haar dochter genomen". Hij was van deze bekentenis teruggekomen, maar had tegen een celgenoot gezegd dat hij het lijk van Keighley in een au to had gelegd en daarna ge stanst in een pers. BRUSSEL - Vlaanderens enige linkse krant, De Morgen, is failliet. De krant, eigendom van de Vlaam se socialistische partij SP, zat diep in de rode cijfers. De SP kon en wilde de 70 miljoen frank (4 mil joen gulden) die voor het voortbe staan nodig waren, niet op tafel leggen en pogingen elders kapitaal aan te trekken mislukten. door Hans de Bruijn De Morgen en haar kopbladen de Antwerpse Morgen en De Vooruit zijn vanmorgen al niet meer ver schijnen. Hoofdredacteur Paul Goossens is er wel in geslaagd van- morgen een 12 pagina-dunne nood- editie getiteld 'De Moord' uit te brengen. Hij probeert vandaag ver der te zoeken naar nieuwe finan ciers om volgende week. weer ge woon met De Morgen op de markt te komen. Het faillisement kwam voor het personeel als een volslagen verras sing. Juist de laatste maanden wa ren er tekenen dat het weer goed ging met de krant. Het Centrum voor Informatie over de Media (CIM) meldde onlangs dat het aan tal abonnees in een jaar tijd was ge stegen met 13 procent tot 52.000. Volgens Goossens zat de krant in de lift en is er, hoewel hij de tekor ten erkent, geen reden voor het faillisement. „We hadden er uit zicht op om uit de rode cijfers te geraken. Gesprekken over een mo gelijke overname van de krant lie pen goed. We dachten dat ons de tijd gegund zou worden", zei hij. Het personeel probeerde nog om de krant te redden. Zo werd over wogen een vereniging op te richten die de naam van de krant kan be houden. De 40 redacteuren en en kele tientallen technische perso neelsleden boden aan vandaag zonder salaris te werken en een Gentse drukker was bereid de druk te verzorgen. Maar de beheerders van het So cialistisch Pers Fonds, de officiële uitgever van De Morgen, voelden daar niets voor. Voorzitter van dat fonds is Louis Tobback, de fractie leider van de SP. Hij bestreed gis teren verhalen als zou de SP de krant niet meer willen steunen om dat De Morgen de laatste tijd te kri tisch is over de politieke koers van de party. ADVERTENTIE AANSLAG (DPA/Rtr.) - In een au to in de buurt van de Amerikaanse luchtmachtbasis Tempelhof in West-Berlijn is gisteren een bom ontploft. De auto werd zwaar be schadigd en een andere vloog in brand en een man liep door rond vliegende splinters verwondingen aan zyn hoofd op. Deze beide Stilling prijsklassen aan te treffen is. maken c Een eigentijds meubelkonsept. waarii gestalte krijgt in de vorm. kleur en zii Verkrijgbaar i Het Britse wereldrijk is al lang niet meer wat het geweest is. De parel in de kroon, Brits Indië, ging met een na de Tweede Wereldoorlog verloren en de aftakeling van het koloniale imperium ging daarna in een rap tempo door. Dekolonisatie is een verschijnsel dat inmiddels van de nieuwsmedia naar de ge schiedenisboeken is verhuisd. door Leo Maat Dekolonisatie vinden we in het hoofdstuk eigentijdse geschiede nis, zo ongeveer in de jaren vijftig. Niettemin worden we van tijd tot tijd nog geconfronteerd met kleine erupties, naweeën in het postkolo niale tijdperk. Frankryk heeft zijn overzeese gebiedsdelen, zoals Nieuw-Caledonië en Groot-Brit- tannië heeft ze ook. Het gaat doorgaans om piepklei ne eilandjes, waar nog nooit ie mand van gehoord heeft totdat er bloed vloeit. De wereldkaart moest erbij gehaald worden toen in 1982 Argentijnse troepen de Falkland- eilanden veroverden op de Britten. Dat een jaar later de Britse eilan den Saint Christopher en Nevis (de buurlanden van het Nederlandse Caribische eiland Sint Maarten) on afhankelijk werden, is aan het oog van de wereld ongemerkt voorbij gegaan. Met het besluit van de regering- Thatcher om de visserij rond de omstreden Falkland-eilanden aan banden te leggen, heeft Londen nieuwe olie op de golven gegooid. Binnen een zone van 150 mijl is voortaan een vergunning vereist om er te mogen vissen. Een leuke bron van inkomsten voor het in middels herstelde Britse gezag op de Falklands, die in de toekomst Het verbranden van Britse vlaggen is in Argentinië sinds 1982 een populair volksvermaak. onvermijdelijk Malvinas gaan he ten, de Argentijnse benaming. De Britse stap is mede ingegeven door het feit dat Argentinië visse rij-verdragen heeft gesloten met Bulgarije en de Sowjet-Unie, waar door die landen visserij-rechten hebben in de Argentijnse wateren. Deze landen hebben de Argentijn se aanspraken op de soevereiniteit over de Malvinas erkend. Mogelijk is de Britse regering er Gibraltar ook op uit om de rechten op de winning van grondstoffen uit te breiden. Het gebied rond de Malvi nas zou olie en gas bevatten. Met het geld uit de visserij-vergunnin gen en de energiewinning zou Groot-Brittannië een deel van de hoge kosten van de militaire aan wezigheid in het gebied kunnen dekken. Het Londense visserij-besluit, dat in Argentinië grote woede heeft gewekt en door de Britse La- bourpartij fel is gekritiseerd, zou dan op zuiver financiële gronden zijn genomen. Maar de regering- Thatcher laadt op zijn minst de verdenking op zich de Malvinas- crisis nieuw leven in te willen bla zen. Het motief ligt voor de hand. De Conservatieven onder Thatcher zien met lede ogen de verkiezingen (in 1987, uiterlijk 1988) naderen. Al leen een wonder kan de Conserva tieven nog redden, al doet de con currentie zijn uiterste best zichzelf met congresuitspraken uit de markt te prijzen. Het wondermiddel bij uitstek was bij de vorige verkiezingen de heldhaftige herovering van de Mal vinas. De kale rotsen, een handvol kolonisten, Britser dan de Britten, en talloze schapen werden ontzet door de roemruchte Royal Navy. Uit volle borst zong het thuisfront Brittannia mies the waves en stem de op Thatcher. De kritiek uit Labour-kring dat met het torpederen van de kruiser Belgrano onnodig veel slachtoffers waren gemaakt, kon aan de chauvi nistische euforie nauwelijks af breuk doen. Maar het is de vraag of het wondermiddel voor een twee de keer zal werken. Thatcher bond destijds de strijd aan met een dictatoriaal Argentijns regime, synoniem voor machtswel lust. Beschaafde Britse onderda nen daartegen te beschermen, dat vond in de westerse publieke opi nie veel bijval. Die tijden zijn ver anderd. De Argentijnse burgerpre sident Raul Alfonsin geniet ook in West-Europa groot aanzien. En het doet vreemd aan dat Lon den wel de eerder genoemde eilan den onafhankelijkheid verleent, in de toekomst Hongkong aan China teruggeeft en over de status van Gibraltar overleg pleegt, maar per se niet over de Malvinas wil praten. Allerlei compromissen over de sta tus van de eilandengroep zijn denkbaar, maar Thatcher wil er met Alfonsin niet over praten. Vastberadenheid en halsstarrig heid liggen dicht bij elkaar. Maar voor een politica kan het winst of verlies betekenen. Argentinië trekt verloven in van dienstplichtigen BUENOS AIRES (AP) - De Argen- tijnse regering heeft de verloven van enkele duizenden dienstplich tigen ingetrokken en een speciale militaire commissie in het leven geroepen ter bestudering van het Britse besluit een visserijzone in te stellen rond de Malvinas (Falklan- deilanden). Dat heeft minister van defensie Horacio Jaunarena giste ren bekend gemaakt. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft intussen andere lan den die in het gebied vissen ver zocht het Britse gebod naast zich neer te leggen. De Britse regering kondigde woensdag aan een zone van 150 myl rond de Falklandeilan- den in te stellen waarbinnen voor taan beperte visrechten zouden gelden. Jaunarena zei dat de dienstplich tigen die door de maatregel wer den getroffen in oktober zouden zyn afgezwaaid. Hij zei niet om hoeveel soldaten het ging, maar volgens een bron bij defensie be trof het ongeveer 10 procent van de lichting van dit jaar, die 35.000 tot 40.000 man bedraagt. Jaunarena zei dat president Raul Alfonsin een speciale militaire ad viescommissie had ingesteld, waarvan behalve Jaunarena zelfde verschillende chefs van staven van de strijdkrachten deel uitmaakten. Hij zei dat de marine zou blijven patrouilleren binnen de 200 mijl brede territoriale wateren die Ar gentinië langs zijn kusten opeist, ook daar waar deze de door Groot- Brittannië ingestelde visserijzone overlapt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7