Dees wijst PvdA- J voorstellen af Strijd om Zuid-Afrikareis Rotary BOUWEN? 'Arme'woningzoekenden gediscrimineerd ri Bezuinigingen gezondheidszorg: Arrestaties landelijke kraakdag Actiegroep publiceert gestolen politiepapieren Regering bestrijdt vervuiling Noordzee lg8{ VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 'Vogelsterfte bij gebruik van stormvloedkering' GOES (ANP) - De milieu-organisa ties in Zuidwest-Nederland, ver enigd in het Delta-overleg, vrezen grote vogelsterfte in de Ooster- schelde en het Krammer/Volkerak als Rijkswaterstaat zijn plannen doorzet om de komende maanden de stormvloedkering in te zetten om de stroming in het Rijn-Schel dekanaal in te dammen. In een te legram aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) keuren zij de plannen af. Door de schuiven in de storm vloedkering te laten zakken wil Rijkswaterstaat een grotere veilig heid bereiken voor de binnen scheepvaart op de Schelde-Rijn- verbinding, die met onverwacht sterke stroming te kampen heeft gekregen na sluiting van de Oester- dam. De milieu-organisaties vin den dat Rijkswaterstaat door het getij op de Oosterschelde te beïn vloeden een onaanvaardbaar risico schept voor het milieu. Op dit moment overwinteren 200.000 steltlopers in de Ooster schelde en 20.000 tot 30.000 vogels in het Krammer/Volkerakgebied. De voedselgebieden blijven door de beïnvloeding van het getij het grootste deel van de tijd onderwa ter staan, zodat de vogels gene voedsel kunnen vinden. Dat is rampzalig voor de vogelstand in dat gebied, aldus een woordvoer der van het Delta-overleg. Oostvaardersplassen natuurmonument DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft de Oostvaardersplassen aangewe zen als staatsnatuurmonument. Hiermee wil de bewindsman de waarde en het natuurschoon van dit grote gebied ten zuidwesten van Lelystad beschermen en de ontwikkeling van het gebied tot een zo compleet mogelijk zoetwa termoeras bevorderen. Het gebied ligt op grondgebied van Lelystad tussen Oostvaarders- dijk, Knardijk en de in aanleg zijn de spoorlijn naar Lelystad. Het is ontstaan tijdens de drooglegging van Zuidelijk Flevoland. De plas sen omvatten open water, moeras, rietvelden en wilgenbossen. Ook zijn er enkele percelen waar akker bouw wordt bedreven. Het gebied is vooral van internationale beteke nis voor een aantal vogelsoorten (broeden, overwinteren). ADVERTENTIE ANTIEKVEILING Amusementenhal Avifauna Alphen a.d. Rijn Kijkdagen: zaterdag 1 en zondag 2 november van 11.00 tot 17.00 uur. VRIJ ENTREE. VEILINGHUIS P.J.C. Trommelen indruk te zijn van de verschijning van het boek van de actiegroep. Volgen hem heeft het geen enkele zin om het boek in beslag te ne men, omdat het toch al is ver spreid. "Na de inbraak hielden wij uiteraard rekening met dergelijke publikaties. Dit boek komt wel een beekje als mosterd na de maaltijd", aldus Wooldrik. Hij wees er op dat veel van de buitgemaakte documenten of de len daarvan reeds in het actieblad Bluf van de kraakbeweging is ver schenen. Dat geldt ook voor de na men, adressen en telefoonnum mers van individuele politiemen sen. Daar is toen ook niet tegen op getreden, aldus de OM-woordvoer- der. Zijn reactie tenslotte op de pre sentatie van het boek zaterdag: „Als ik tijd heb, loop ik eens langs". Half jaar rijverbod voor automobilist HILVERSUM (GPD) - Een auto- mobilist uit Ommen die in maart op de A27 bij Hilversum achteruit reed omdat hij een afslag miste, mag een half jaar niet rijden. Dat besliste de Amsterdamse politie rechter mr. J. M. Vrakking. Door de botsing die de man met zijn ma noeuvre veroorzaakte kreeg de an dere automobilist een verbrijzelde neus, een zware hersenschudding en een dichtgeklapte long. "Hij had mij kunnen ontwijken", zo zei de Ommenaar ter zitting. Of ficier mr. N. Nuys vond die opmer king onvoorstelbaar en rekende uit dat de klap met een snelheid van 140 km tot stand was gekomen. Volgens de rechter verwacht geen zinnig mens stilstaande laat staan achteruitrijdende auto's op een weg waar een minimumsnelheid geldt van 70 kilometer. Hij legde de man tevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken op. ZEIST (GPD) - "Ik was een hal ve dag in Soweto, heb daar met allerlei lieden gesproken, ook met zwarten. Tot mijn grote ver bazing waren de mensen heel vriendelijk. Het was niet slechts door Pieter van Vliet een slum, een krottenwijk. Er staan huizen die in Zeist niet zouden misstaan. Leuke bunga lows, met vrij uitzicht". Rotary-lid H.H. Prinsen uit Zeist begrijpt niets van de kri tiek tegen het plan van een tien tal leden van de jubilerende Ro tary Zeist had om naar Zuid-Afri- ka te gaan. Districts-gouverneur K. E. E. Gaiser van Rotary Ne derland begrijpt nog minder dat de kritiek uit eigen kring komt, namelijk uit het Gooi. Rotarians daar vinden die 'privé'-reizen on toelaatbaar, moreel verwerpelijk. "Rotarians zijn individuele, vrije mensen. Niemand kan hen ver bieden naar Zuid-Afrika te gaan", zegt Gaiser stellig. De oorsprong van het conflict ligt in een golf-concours op De Pan, waar ook koninklijke hoog heden geregeld een balletje slaan. Prinsen, zakenman en lan ge tijd gemeenteraadslid voor de WD, is een fervent golfspeler en won tickets voor Zuid-Afrika, aangeboden door de Westduitse luchtvaartmaatschappij Luf thansa. "Zuid-Afrika is een mooi land. Er is veel te zien", zegt de Zeiste- naar luchtig. "De voorlichting over dit land heeft plaats met een bepaalde bril op. Dat is niet te vermijden. Dan helpt het voor je eigen beeldvorming als je ter plaatse bent geweest. Toen de Amerikanen na krakersrellen in Amsterdam die brandende tram op de tv zagen, dachten ze ook dat het hier volstrekt bandeloos toeging. Evenmin bestaat de Zuidafrikaanse regering uitslui tend uit misdadigers of is de poli tie een terreurorganisatie". - Er vallen vrijwel elke dag do den door politiekogels. De poli tie martelt. "Er is zeker sprake van ontspo ringen. Maar niet van een ge welddadig systeem. Er is óók ge weld aan de andere kant". - De apartheid houdt als sys teem geweld in zich. "Men moet Zuid-Afrika de kans geven de apartheid af te schaffen. Er zijn de laatste tijd toch ook tekenen in die rich ting". - Die zijn afgedwongen door boycots. Aan die boycot willen u en uw mede-Rotarians niet mee doen. "De Rotary is een neutrale or ganisatie. Individueel hebben de leden veel invloed. Rotarians hebben in het Midden-Oosten bij de besprekingen tussen Israël en Egypte een bemiddelende rol ge speeld". - Dat is toch politiek? "Het gebeurde in de bemidde lende sfeer, met begrip voor el kaar. Officieel doen wij niet aan politiek. Zo gebeurde het ook in Zuid-Afrika. Gewoon menselijke contacten met Rotarians aldaar. Dank zij hen ben ik op plaatsen geweest waar je met een officiële regeringsuitnodiging niet komt. "Binnen de Rotary Zeist heb ik over mijn indrukken verteld en de uitnodiging van Rotarians om naar Zuid-Afrika te komen over gebracht. Notaris Van Rhyn, de toenmalige voorzitter, reageerde daar instemmend op. Jammer dat net als bij het Rode Kruis on ze organisatie dreigt te worden verpolitiekt". ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/wo/ do: 9.00-17.00: 9.00-20.00 uur :a: 9.00-14.00 uur Staringlaan 6 - Waddinxveen bouwvoorlichting um voor advies, aanschaf en oriëntatie ALKMAAR (ANP) - Aalsmeer, Eemnes en Woudenberg discrimi neren gehandicapten, AOW'ers, langdurig werklozen en vrouwen die in een 'Blijf van m'n lijf-huis' zijn ondergebracht. De Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) heeft bij de nieuwe staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting), geklaagd dat deze gemeenten weigeren mensen, die op een of andere manier afwij ken van de 'doorsnee' huurder, op de wachtlijst voor een huurwoning te plaatsen. De LOBH is deze situatie in de drie gemeenten bij toeval op het spoor gekomen naar aanleiding van het recente bericht, dat zeven gemeenten op de Veluwe deze 'fi nancieel zwakkere' categorieën huurders niet meer inschrijven als woningzoekende. De organisatie wyst erop dat Aalsmeer, Eemnes en Woudenberg geen toestemming hebben van het rijk om hetzelfde te doen als de Veluwse gemeenten. Deze zeven hebben van de voor malige staatssecretaris Brokx toe stemming gekregen voor de bij zondere weigeringsgronden, om dat ze in verband met het omrin gende natuurschoon niet meer mo gen groeien. De LOBH is hiertegen in beroep gegaan bij afdeling rechtspraak van de Raad van State. Haar bezwaren richten zich voor al tegen Harderwijk, dat tot 1990 nog 1600 woningen mag bouwen. Brokx stelde dat die woningen voor beroepsmilitairen bestemd zijn, maar de LOBH vindt dit een belachelijk argument om er finan cieel zwakken mee van de woning markt te weren. H DEN HAAG (ANP/GPD) - De bezuinigingen en lastenverzwaringen in de gezondheids- I zorg zullen vrijwel ongeschonden de Tweede Kamer passeren. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) bleek tijdens het begrotingsdebat in de Kamer niet bereid de alterna tieve voorstellen van de PvdA-fractie over te nemen. Hij werd daarin gesteund door CDA en WD. Te dikke mensen meer gebaat bij psychische hulp Strien. Veel mensen die te zwaar zijn eten veel omdat ze problemen hebben. De enige manier om het gewicht van die mensen terug te brengen is door psychologische hulp. Een dieet kan alleen werken als het overgewicht uitsluitend het gevolg is van verkeerde eetge woonten, dus zonder bijkomende psychische problemen. Van Strien onderscheidt drie manieren van overeten: het emo- Staatssecretaris Dees wees op het belang van het advies van de onafhankelijke commissie-Dekker die zich momenteel buigt over de financiering in de gezondheids zorg. Dees wil het advies van deze commissie afwachten. Mogelijk kunnen de voorstellen van deze commissie de bezuinigingen voor volgend jaar invullen. Bovendien zal de Ziekenfondsraad zich van daag uitspreken over de mogelijke invoering van een aantal eigen bij dragen en dit advies doorspelen aan de commissie. De socialisten betreuren dat Dees en de regeringsfracties hun alternatieve plannen voor bezuini gingen nu niet haalbaar vinden. Bewindsman en CDA en WD vin den dat de PvdA de bezuinigingen alleen aan de aanbodkant van de zorg zoekt. Daardoor worden voor al de ziekenhuizen weer extra ge troffen en die krijgen van de be windsman "enige tijd rust". Dees waardeerde het PvdA-plan wel. Maar moties tot uitvoering zullen geen meerderheid krijgen. Volgens Dees zullen de sugges ties van de grootste oppositiepartij wel een rol spelen voor de jaren na 1987. Dan moeten totaal tot en met 1990 nog 600 miljoen gulden wor den gevonden. Dees wil volgend jaar, nadat het advies van de com missie-Dekker is ontvangen, trach ten de rest van de besnoeiingen in één keer in te vullen. De staatssecretaris zei niet „met de handen over elkaar" op het ad vies-Dekker te wachten. Het de partement is druk bezig maatrege len voor te bereiden die na 1987 gaan werken. Hierbij wordt ge dacht aan vermindering van de ge- neesmiddelenkosten, verdere ver mindering van ziekenhuisbedden, budgettering van de ziekenfonds- verstrekkingen en verlaging van de beheerskosten (bureacratie). AMSTERDAM - In meer dan 20 gemeenten voerde de kraakbeweging gisteren acties uit in het kader van de landelijke kraakdag. In Amsterdam werden onder andere de verdiepingen boven de kledingzaak Nieuw Enge land op het Koningsplein gekraakt. (foto Anefo) tioneel eten, als reactie op allerlei soorten stress, het eten als gevolg van uitwendige prikkels zoals een tafel vol lekkere hapjes of een heer lijke etensgeur en het lijngericht eten. Dat laatste betekent dat dege- pe die wil afvallen zichzelf steeds op dieet zet, dit vervolgens niet volhoudt en dan juist extra veel gaat eten. Dr. J.J. Groen, gepensioneerd hoogleraar in het psycho-biolo- gisch onderzoek in Leiden, zei in een reactie op Van Strien's verhaal dat emotioneel eten naar zijn me ning vooral het gevolg is van 'te derheidstekort'. "Dat komt in onze samenleving veel voor en is ook een kenmerk van veel huwelijken, vooral bij ouderen", aldus Groen. AMSTERDAM (ANP) - Het Lande lijk Overleg Kraakgroepen in Am sterdam is erg geschrokken van het geweld dat de politie in sommi ge plaatsen tegen krakers zou heb ben gebruikt tijdens kraakacties ter gelegenheid van de gisteren ge houden landelijke kraakdag. Dit deelde woordvoerder W. de Boer van het kraakoverleg na afloop van de actiedag mee. De kraakdag richtte zich tegen de Leegstandswet, waarvan het laatste en zeer omstreden onder deel januari volgend jaar van kracht wordt. Daardoor wordt het mogelijk krakers anoniem te dag vaarden. Dat maakt het voor huiseigenaren een stuk eenvoudi ger hun bezit te laten ontruimen. Voor de krakers is dit echter een aansporing om door te gaan met kraken en zich met meer kracht te verzetten, aldus het kraakoverleg. Tegenover de moeilijkheden die de krakers bij ontruimingen in on der meer Apeldoorn, Utrecht en Nijmegen ondervonden, staat vol gens De Boer een bijzonder vreed zaam verloop van de kraakdag in Amsterdam. De Boer: "Juist daar hadden we wel moeilijkheden ver wacht". Problemen waren er onder meer bij de ontruiming van een voorma lig rijkspolitiebureau in Apel doorn. Daar werden volgens de po litie vijf arrestaties verricht in ver band met vernielingen in het pand en het gebruik van spuitbussen schade zou zijn aange richt. Volgens de krakers werd "nogal gewelddadig" door de poli tie opgetreden toen deze een sit- down-actie wilde beëindigen van krakers voor het politiebureau die de vrijlating van de arrestanten eis ten. Ook aan een actiekraak in Nijme gen van een groot kantoor van een beleggingsmaatschappij werd vol gens het kraakoverleg door "hard handig optredende politiemensen" snel een eind gemaakt. In totaal werden, voor zover gemeld aan het kraakoverleg, vele tientallen pan den in het hele land gekraakt. Daaronder waren grote kantoor panden in Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Nijmegen en vele kleinere woningen en etages. De 42 Afghaanse asielzoekers, die gistermiddag i raakten met de marechaussee, wachten op Schipl van justitie. en vliegtuig slaags óp de ambtenaren (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De groep 'Stille Nacht, Heilige vracht', die december vorig jaar vertrouwelij ke documenten heeft ontvreemd uit het bureau van de rijkspolitie aan de Oude Haagseweg in Am sterdam, had eigenlijk andere plannen. De aanvankelijke bedoe ling van de groep was de eveneens op het terrein gelegen magazijnen van het leger "leeg te halen" en de buit naar bevrijdingsbewegingen in de Derde Wereld te sturen. Stille Nacht, Heilige Vracht ont hult dit in een boek naar aanlei ding van de geruchtmakende actie van destijds. Het boek 'Speuren bij de bespieders' wordt aanstaande zaterdag gepresenteerd aan het Spui in Amsterdam. Drie (wit ge maskerde) leden van de actiegroep hadden gisteren enkele journalis ten uitgenodigd om de publikatie toe te lichten. Pas tijdens de voorbereiding van de actie bleek dat de op het terrein staande villa de thuisbasis vormde van een geheim politie-onderdeel, namelijk een observatiegroep van de Rijkspolitie, aldus de actie groep. Besloten werd toen tot een actie tegen zowel het legerdepot als de observatiegroep. Uit de politievilla werden vol gens de actiegroep alle documen ten die werden aangetroffen mee genomen. Uit die documenten bleek - de actiegroep maakte dat destijds al snel bekend - dat de po- litie post had 'gehengeld' uit de brievenbus van Stad Radio Am sterdam in een poging de identiteit te achterhalen van de onbekenden die brand hadden gesticht bij een filiaal van de Makro in Amsterdam. Die brand - de zelfbedieningshal len werden geheel verwoest - was een protest tegen de banden van Makro-eigenaar SHV met Zuid- Afrika. De brandstichters werden nooit gevonden. De actiegroep beschuldigt ver der minister Korthals Altes (justi tie) ervan in zijn antwoorden op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Es (PSP) over deze zaak te hebben gelogen. De minister ont kende dat in de Makro-zaak tele foons zijn afgeluisterd. In het boek van Stille Nacht, Heilige Vracht opgenomen observatieverslagen duiden echter op het tegendeel. De actiegroep wil met haar boek vooral duidelijk maken "hoever de inlichtingendiensten in Nederland gaan in hun methoden en opspo ring". De werkwijze van observa tieteams komt in het boek uitge breid aan de orde. Ook op de voer tuigen en andere hulpmiddelen wordt ingegaan. Achter in het boek worden de namen, adressen en te lefoonnummers vermeld van de le den van het team. Stille Nacht, Heilige Vracht heeft dit gedaan "omdat deze mensen eindelijk eens verantwoording moeten af leggen voor hun stiekeme werk". Het laatste hoofdstuk van het boek is gewijd aan de ontvoerings- zaax neineKen en Doderer. De ac tiegroep kreeg volgens haar zeggen een goed inzicht in deze affaire: de ontvoeringszaak werd door de po litie "volledig aan het papier toe vertrouwd". De woordvoerder van het Open baar Ministerie in Amsterdam, mr. H. Wooldrik, zei niet erg onder de Wél liet Dees doorschemeren een aantal voorstellen nader te zullen bestuderen. Hij doelde op het voor stel om de ligduur in de ziekenhui zen te beperken door meer nadruk 'te leggen op een dagbehandeling, en op het voorstel om de aankoop van kostbare apparatuur en medi cijnen beter te plannen. Het alternatieve plan van de so cialisten gaat uit van 1 miljard aan bezuinigingen, met name op het budget van de ziekenhuizen. De PvdA voelt weinig voor eigen bij dragen van de consument (pa tiënt). Het kabinet daarentegen wil 1,2 miljard ombuigen. Ruim een half miljard daarvan bestaat uit be zuinigingen, de andere helft moet door de consument worden gele verd door middel van eigen bijdra gen. De Tweede Kamer is in meerder heid tegen hét invoeren van eigen bijdragen die ziekenfondsverze kerden zouden moeten betalen voor onder meer ziekenhuisverple- ging, verwijzing door huisarts en fysiotherapie. Maar het invoeren van eigen risico's (eenmalige eerste betaling, zoals in de particuliere verzekering gebruikelijk) is niet uit te sluiten, zo bleek tijdens het de bat. Lansink (CDA) merkte op dat de 600 miljoen bezuinigingen wat hem betreft tot 400 miljoen mogen worden teruggebracht. De medicij nenknaak mag verdwijnen, maar dan moeten eigen risico's worden ingevoerd om de mensen te prik kelen de kosten in de hand te hou den. Ook de WD'er Nijhuis liet zich in deze zin uit. DEN HAAG (ANP) - In de jaren tot 1991 steekt de regering jaarlijks een bedrag van 7 tot 8 miljoen gul den steken in onderzoek naar de vervuiling van de Noordzee. Met de resultaten van dit onderzoek wil de regering het plantaardig en dier lijk in de Noordzee te beschermen. Het ministerie van verkeer en wa terstaat betaalt het grootste deel van de onderzoekskosten. Dit staat in het Waterkwaliteits plan Noordzee dat de regering gis teren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het ministerie heeft het plan gemaakt omdat de Noord zee dermate is vervuild, vooral in de kustgebieden, door zware meta len (zoals cadmium) en pcb's. De regering wil dat grote indus triële lozingen op i riviermondingen een halt wordt toegeroepen. In de komende vier jaar zal zij regering ook andere verontreinigers van de Noordzee bestrijden. Dat moet vooral wor den bereikt door het terugdringen van de de hoeveelheden verontrei nigende stoffen die het meest scha delijk zijn voor plant en dier: cad mium, kwik en hexachloorcyclo- hexaan (hch). De huidige en voorgenomen maatregelen omvatten onder meer forse uitgaven voor verwerkingsin stallaties voor chemisch scheepsaf val, de sanering en lozing van riool water van Den Haag en omstreken en de grote baggeropslag op de Maasvlakte. ld- UTRECHT (ANP) - Voor dikke mensen die willen afvallen is ver- I wijzing naar de psycholoog of psy- I chotherapeut vaak de aangewezen weg. Een dieet heeft voor deze mensen geen enkele zin. Dit stelde de Nijmeegse psychologe dr. T. j van Strien gisteren in Utrecht op een studiedag voor diëtisten. Vermageringsdiëten hebben bij na nooit een blijvend effect. De meeste mensen houden hun dieet niet vol, wie dat wel lukt heeft er meestal maar korte tijd plezier van. Op den duur komt het verloren vet weer terug. Dat komt omdat de traditionele aanpak van een te zwaar gewicht door middel van een vermage- ringsdieet verkeerd is, meent Van Handgemeen met marechaussee SCHIPHOL (GPD) - Drieënveertig Afghaanse asielzoekers zijn gister middag in een vliegtuig slaags ge raakt met de marechaussee, terwijl zij met valse visa en paspoorten ön- 1 derweg waren van Karachi naar I Nederland. Toen de Afghanen dui delijk werd, dat zij mogelyk op J Schiphol het vliegtuig niet zouden I mogen verlaten, ontstond het handgemeen. Om verdere proble- j men te voorkomen besloot men de groep toch maar te laten uitstap pen. Een deel van de groep is gister avond overgebracht naar het bijna volle centrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost. Vrouwen en kinde- r ren zijn in hotels in de buurt onder- p gebracht. De 43, onder wie 12 kin- k deren, hebben politiek asiel aange- i vraagd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5