'De dood is een ramp, maar het leven is soms nog erger' Leidse universiteit houdt bedrijvendag Bijzonder hoogleraar medische ethiek Heieen Dupuis actiel in vrije tijd Bouw van 40 woningen op terrein Perquin nadert zijn voltooiing Waalse Kerk weer in gebruik PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 VRIJP LEIDEN - Waarom hebben wij een moraal en waartoe dient die Zijn ideeën over goed en kwaad bepalend voor de manier waarop mensen leven? Dit lijkt op het in trappen van een open deur. maar volgens de Leidse ethica. Heieen Dupuis, kunnen morele princi pes en regels zeer positief werken èn kunnen ze mensen schaden, zelfs verpletteren, als zij niet kritisch en zonder overleg worden toegepast. Als voorbeeld noemde zij in dit verband de dood. Het komt haar voor, dat wij in onze moraal de dood wel erg negatief waarderen, zonder er rekening mee te hou den dat in bepaalde situaties de dood niet als de grootste vijand zou moeten worden beschouwd, en voor sommigen zelfs zeer wel kom zou kunnen zijn. "De dood van één individu hoeft niet altijd in strijd te zijn met de op het le ven gerichte moraal". Dr. H.M. Dupuis zei dit van middag in haar rede 'Zoeken naar het goede leven', waarmee ze het bijzondere hoogleraar schap in de medische ethiek aan vaardde aan de Rijksuniversiteit Leiden. Deze leerstoel is een ini tiatief van de medische faculteit en wordt bekostigd door de stichting Leids Universiteits- Fonds. Volgens Dupuis schiet een mo raal haar doel voorbij als ze niet leidt tot 'het goede leven'. Deze veelgebruikte ethische term staat voor menswaardig leven: een leven waarin fundamentele waarden en belangen van men sen een plaats hebben. Moraal heeft als doel menselijk gedrag zo te reguleren dat zoveel moge lijk belangen tot hun recht ko men. Over allerlei zaken is een zekere overeenstemming nodig. Onze maatschappij wordt im mers niet voor niets gekarakteri seerd als een samen-leving. "Het toetsen van een moraal is een ra tionele en intellectuele onderne ming, waar moed voor nodig is. Men moet daarbij immers op het eigen verstand afgaan, wat een moeilijk en eenzaam avontuur kan zijn", aldus de hoogleraar. Artsen Datzelfde geldt natuurlijk voor de medici. Wie echt wil naden ken over medisch handelen, zal geldende regels steeds opnieuw moeten bekijken. Of het nu om klassieke regels en principes gaat. of om eigentijdse. Toch wordt het denken van de arts hierover enigszins bemoeilijkt. Niet alle patiënten zijn in staat helder over hun leven na te dén ken. "Sommige patiënten heb ben in het geheel geen idee van wat voor hen het goede leven in houdt". Dupuis stelt als tweede moei lijkheid dat individuele patiën ten voor zichzelf 'het goede le ven' soms zo kunnen invullen, dat de fundamentele belangen van de ander daarmee worden geschaad. "Wie in onze cultuur het liefst met kleuters vrijt, zal merken dat zijn voorkeuren door anderen worden geblokkeerd". Als derde complicatie brengt Dupuis naar voren dat de arts wordt geconfronteerd met de pa tiënt en diens specifieke visie en dat achter hen beiden de samen leving staat met haar regels en verordeningen. En die kunnen botsen met individuele wensen. Steeds weer valt op. aldus Du puis, hoe nieuw de vraagstellin gen zijn, hoe ongebruikelijk de morele dilemma's en hoe weinig richting regels lijken te bieden. "Of het nu om morele principes gaat, religieuze geboden of juri dische bepalingen, het lijkt vaak wel of ze nergens op slaan. Er zit dus niets anders op dan nieuwe morele waarden te formuleren, nieuwe regels op te stellen of de oude creatief op te stellen. Met andere woorden: wiens idee van 'het goede leven' gaat voor? Immoreel Zo komen we weer terug bij het door Dupuis, voormalig voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu en A.C. van der Vijver. Sabah dv. A. Ab- bassi en M. Amine. Berend Joost zv. N. van Weizen en E.A. den Os, Linda dv. R. Hageman en E. Colpa, Alexandra Maria dv. H.J.M. de Groot en O.G. Furlan. Roukayya dv. A.H. Oueslati en J.H. Ploeger. Robert Mathijs zv. H.J. Kruijt en M.E. Noort, Nimrod Eleazar zv. H. van Dijk en T. Brouwer. Leonardus Ru- dolf zv. G.L.M. Broch en C.C.J. Schol- tes, Sanne Maria dv. A.R. Novon en s.M. Luijben. Alex zv. W.F. Pronk en J.P. Ros. Tessa Josien Sibbel dv. J.P. Be- kooij en S. Penninckhof, Robert Johan Miw-Wocn zv. J.A. Hillers en A.B.N.L Tjin-A-Kiet, Buket dv. M.E. Uysal en S. Kyak, Trhas dv. Y. Ghebberevohanes en W. Brhane, Amanda dv. J.C.R. Lepe laar en MJA. Heruer. Manon Ludwina dv. M.W. van den Nouland en G.C.P.L.M. Berkhout, Petronella Maria dv N.J.H. Pont en P.F.M. de Haas. Patricia Ruth Wilhelmina dv. M.M.C van Vliet. Dirkje Nanette dv. H W. Ou dewater en C. den Haan. Björn zv. A. Keijzer en J.B.C. Boot. Joshue Nicolaas zv. J.W. van Haarlem en J.C. Kooy. Ma ria Anna Elizabeth dv. J.C.A. van Dam en E.M.T. van der Poel. Jarno zv. F.J. Hendriks en M. Piesens, Richard zv. IJ. Wassink en I. Bodrij. Fay Ariane dv. A.A. van den Bos en K. Williams. Vrouwen Ik kan mij voorstellen dat naar aanleiding van het artikel van Wim Brands, 'De rol van Leidse vrou wen door de eeuwen heen', het idee heeft postgevat, dat Leiden een armzalige vrouwengeschiede nis kent. Niets is minder waar! Gebrekkig geïnformeerd wekt de schrijver echter deze indruk en beticht en passant de samensteller van de stadswandeling van verar ming van wat toch al dun gezaaid zou zijn. Leiden kent net als andere oude steden een rijk geschakeerd verleden, waarin vanzelfsprekend ook vrouwen een belangrijke rol speelden. Voorwaarde om dit te kunnen erkennen is dat men be reid is de ogen ervoor te openen. De kritiek van de heer Brands is gebaseerd op nonchalance en on benulligheid. Dergelijke kritiek is onaanvaardbaar. De heer Brands weet kennelijk te weinig af van vrouwengeschiedenis om zelfstan dig een oordeel te kunnen vormen over 'Vrouwendomein' en zoekt derhalve soelaas bij een haastig ten tonele gevoerde 'deskundige'. De keus was echter ondeskundig, want de specialist inzake LEIDEN - Rond de collegezaal In terne Geneeskunde in de nieuw bouw van het Academisch Zieken huis houdt de Leidse universiteit op donderdag 20 november haar tweede bedrijvendag. Er zal een presentatie worden gegeven van activiteiten op het gebied van de bio-medische technologie. Op het gebied van de geneeskun de en gezondheidswetenschappen wordt in Leiden reeds intensief sa mengewerkt met het bedrijfsleven in binnen- en buitenland, laten de organisatoren van de dag weten. "De Leidse faculteit der genees kunde is voor het bedrijfsleven een aantrekkelijke partner vanwege EHBO De herhalingslesseii van de EH BO Peerke Donders worden in de maanden november en december niet gegeven in de voormalige basisschool aan de Lorentzkade 61 maar in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. haar ervaring en snelgroeiende mogelijkheden op het gebied van de bio-medische technologie". De bedrijvendag heeft in het bij-| zonder tot doel bedrijven en indus trieën die op het voornoemde ter rein bezig zijn een goed beeld te ge ven van het onderzoek dat in Lei den wordt verricht en de indivi duele contacten tussen onderzoe kers en bedrijven te bevorderen. Ook de Technische Universiteit Delft, waarmee onder andere een! intensieve samenwerking op het gebied van de biotechnologie be staat, TNO en de studie Gezond heidswetenschappen zullen zich op deze dag presenteren. Sessie De Leidse Folkclub houdt op vrijdag 31 oktober een sessie. Ie dereen die folkmuziek maakt wordt uitgenodigd zijn instru ment mee te nemen en samen met anderen muziek te maken. Ook publiek is van harte welkom. De avond begint om 21.00 uur. Plaats van handeling: Le Bam- bou, hoek Herenstraat/Witte Sin gel. Uitkering De Leidse afdeling van het FNV houdt 4 november en 2 de cember een spreekuur annex in- fo-uur voor uitkeringsrechtigden 'van 11.00 tot 12.15 uur. Een en ander heeft plaats in café-restau rant Eigenzorg aan de Stations- Receptie Bazaar Het bejaardentehuis Groenho ven houdt zaterdag 1 november een bazar. Deze heeft plaats in het tehuis aan de Witte Rozen straat 21 en duurt van 14.30 tot 16.30 uur. weg. Sportdemonstratie De Nederlands Culturele Aiki do Club houdt zaterdag een de monstratie van vechtsporten in het gebouw Pieterskerkgracht 7. De volgende sporten worden ge demonstreerd: taekwondo, kyu- do, iaijutsu en aikido. De demon stratie begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Op 1 november bestaat het Emoenakoor, het kerkkoor van de Vredeskerk te Leiden, 10 jaar. Op deze dag zal daarom een receptie worden gehouden. Iedereen die iets met het koor te maken heeft gehad wordt uitgenodigd om 's middags naar het wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45 te Leiden te komen. Aldaar vindt van 16.30 tot 18.00 uur de recep tie plaats. geschiedenis waar de heer Brands zich op beroept is een - ik citeer - 'ambtenaar die vindt dat het huis van Goeie Mie niet mag worden af gebroken'. Maakt dat iemand des kundig? Merkwaardig! Temeer als men bedenkt dat juist de Leidse werk groep vrouwengeschiedenis tien jaar bestaat en men gevoeglijk mag aannemen dat daar in eerste in stantie naar deskundigheid zou moeten worden gezocht. Dat was blijkbaar teveel moeite voor de journalist. Niettemin komt hij van uit deze gemakzucht tot de onheb belijke conclusie, dat de Leidse vrouwengeschiedenis wordt ver armd door 'Vrouwendomein' en de stadswandeling in het bijzonder. Een klein beetje kennis zou van de heer Brands wel verwacht mo gen worden. Hij zou in ieder geval moeten erkennen dat de rijkdom aan verhalen en bezienswaardighe den uit de Leidse vrouwengeschie denis onmogelijk volledig tot zijn recht kan komen in een stadswan deling van één uur, beschreven op een drietal pagina's. Alleen een his torisch blinde journalist, die zich bovendien slecht laat informeren kan beweren dat dit verarming is. Verder maak ik uit het artikel op dat de heer Brands de kans heelt gemist een begin te maken met het vormen van zijn historische ken nis. Zijn belangstelling voor vrou wengeschiedenis is dan ook niet meer dan geveinsd. Hij heeft ken nelijk nagelaten de zeer interessan te bijdragen over woongeschiede nis van vrouwen in Nederland in het boek 'Vrouwendomein' te le zen. Het is jammer voor de heer Brands, maar zowel de werkgroep vrouwengeschiedenis als het boek 'Vrouwendomein' houden zich niet slechts met vrouwen bezig die - ik citeer - "iets voorstelden". Ik wil er nog eens nadrukkelijk op wijzen dat 'Vrouwendomein' gaat over alle vrouwen. Dus ook over die vrouwen die - om met de heer Brands te spreken - niets voorstel den. Dat is juist wat het boek zo verdienstelijk maakt. Nu eens niet de nadruk op Beatrix en geen 'gra vin Ada die een paar dagen op de Burcht heeft zitten bibberen', maar 'Groen Hazen' en 'Fye Eversdoch ter'. Geen verarming, eerder een verrijking op grond van welover wogen keuze. Niet de kwantiteit staat in de stadswandeling cen traal, maar de kwaliteit. Helaas kan ik dat van heer Brands' artikel niet zeggen. Ik stel vast dat de heer Brands overtuigend etaleert, dat hij geen verstand heeft van ge schiedenis, laat staan van vrou wengeschiedenis. Met zijn onder scheid van vrouwen "die iets voor stelden" en vrouwen die blijkbaar niets voorstelden toont hij even eens evident dat hij ook al geen verstand van vrouwen heeft. Ik koester de hoop dat ik het mis heb en dat de heer Brands het boek 'Vrouwendomein' wèl integraal heeft gelezen, maar moet dan on vermijdelijk concluderen dat hij er - helaas - niets van heeft begrepen. Jaap Moes, Middelweg 26p, Leiden. LEIDEN - Aan de Haagweg nadert tenbureau Loerakker. R de bouw van veertiff drie- en vier- en Ruvsspnaars De 40 u. LEIDEN - Aan de Haagweg nadert de bouw van veertig drie kamerwoningen, op het terrein van het voormalige anti-roestbehande- lingsbedrijf Perquin, zijn voltooi ing. Eind vorig jaar werd een begin gemaakt met de woningbouw waarvan het ontwerp is gemaakt door het Amsterdamse architec- MOTORHUIS - Het Motorhuis heropent op 7 november het be drijf aan de Vondellaan. Het be drijf heeft een ingrijpende verbou wing en een aanzienlijke uitbrei ding achter de rug. Burgemeester C. Goekoop verricht om 16.00 uur de openingshandeling. tenbureau Loerakker. Reynbout Ruyssenaars. De 40 woningen zijn verdeeld over drie bouwblok ken. Het grootste blok. gesitueerd aan de Haagweg, omvat 25 wonin gen. Twee kleinere bouwblokken, fraai gelegen aan het water van de Rijn, omvatten samen 15 wonin gen. De eerste van de 40 woningen, die in beheer komen bij de Wo ningbouwvereniging Leiden, wordt in december opgeleverd. Het is de bedoeling om de 30 drie kamerwoningen te bestemmen voor sènioren (50-plus). De 10 vier- kamerwoningen zijn bedoeld voor gezinnen. Het bedrijf Perquin dat aan de Haagweg was gevestigd, is ver- "huisd naar een nieuw onderkomen in Sassenheim. Het bedrijf kon niet aan de Haagweg gevestigd blijven omdat het uit zijn jasje was gegroeid en bovendien als 'milieu onvriendelijk' werd beschouwd. Heieen Dupuis heeft vandaag met haar rede 'Zoeken i als hoogleraar in de medische ethiek. r het goede leven' officieel haar ambt aanvaard thanasie, opgeworpen morele vraagstuk over de dood. Zij zegt daarover: "Als we allen kunnen vaststellen, dat gehandicapte pasgeborenen die 'geen leven' hebben in leven blijven, en als we zeggen: het zou beter zijn ge weest datmag zoiets dan geen consequenties hebben voor onze moraal en ons handelen? Het is vreselijk en afschuwelijk als kleine kinderen sterven, maar is laten en zelfs doén sterven daarom immoreel? Het is vrese lijk en afschuwelijk als iemand aan een ongeneeslijke ziekte overlijdt. Is het dan zo immoreel dat sterven te vervroegen?" "Misschien moeten we vast stellen, dat de schaarste aan le ven en de alomtegenwoordig heid van de dood die de mens heid vóór ons hebben geteisterd, vervangen zijn door een omge keerde situatie. Leven is alomte genwoordig, en de dood is welis waar aanwezig, maar toch verder van ons verwijderd. Zou die schaarsheid van leven niet de vroegere klassieke (medische) moraal kunnen hebben ge kleurd? Moeten wij dan niet nu bij het herzien van die moraal ook dat bedenken? Zeker: de dood is een ramp, maar het leven soms meer". LEIDEN - Geboren: Lucas Johannes Michael zv. W.J.P. Hoogervorst en H.C.M. Cambier, Johan zv. J. Prins en N Hazenoot. Martin Cornelis zv. H.J, Buijze en J.C. Berkheij. Adriana Corne lia dv. M.C. van Klaveren en A.J. van Rijn. Dirk zv. A. Varkevisser en A.C. Hoek. Maarten Leendert zv. M.W. Rem- melzwaal en M. Remmelzwaal. Arienne dv. E. Remmelzwaal en A.P. van Beien. Leendert zv. E. Remmelzwaal en A.P. van Beien, Martina dv. H. Hazenoot en A.W. Haasnoot. Evert Johannes zv. H.P. van der Meij en A. Schellevis. Reint Louis zv. P.J. Vogelaar en R.J. Koole. Louise Caroline Rahayu Eline Divera Ohlian Hwa dv. C.C.S. Rahardjo en A.E.M.D. Koelman. Lidion dv. J. Zierik- zee en E. Marijt, Franpoise Veronique dv. R.K. Romijn en C. Vermeer. Saman- tha dv W.W.P.N. van den Berg en A van Santen, Catharina Antonia dv. A.J. Bekooy en M. Kokkedee, Wendy Johan na dv. W. ten Haken en J.M. Goor. Elia- ne Alinda dv. G.H. Lucassen en A.E. Joekes, Rachida dv. A. Achour en J. Biya, Sanne dv. G. van Dijk en D.H. Ooms, Jasmijn dv. H. Mïoch en M.M.C. Abma, Johnny zv. H.C.D.J. Glasbergen en T.J. Korpershoek. Bilal zv. A. Hous- ny en H. Safsaf. Pieter Sebastiaan zv. R.H. de Wolf en G.E. Dullemeijer, Mark Johannes Matheus zv. R.J.W. Kabelaar LEIDEN - Zondag kerkt de Waal- deze week 'gebruiksklaar' geko- jaar. Ook het orgel moet nog gemeente voor het eerst sinds twee jaar weer in haar eigen kerk aan de Breestraat. Die is voor twee miljoen gulden gerestaureerd (fun damenten, muren en daken) en is Maar er moet nog van alles wor den afgewerkt. Daarom volgt de of ficiële opening pag begin volgend den geplaatst. Het wordt nu bij een orgelmaker in Zaandam gerestau reerd. Met Pasen volgend jaar zal het weer spelen. LEIDEN - Na de officiële opening van het Dienstencentrum Binnen stad (Hogewoerd 65) op vrijdag 7 november om 14.00 uur, door wet houder De la Mar, zal er vanaf maandag 10 november een feeste lijke openingsweek zijn. Op maandag 10 november pre senteert de Kruisvereniging om 10.30 uur haar werk voor ouderen met behulp van een diaserie. Ver der zal worden verteld wat de mo gelijkheden zijn met uitleenartike len en eventuele kosten. Maandagmiddag om 14.00 uur zal Claassen vragen van ouderen beantwoorden over de gezinsver zorging. Eerst is er evenwel een presentatie van de Leidse Gezins verzorging met een 43 minuten du rende film die als titel heeft 'Ge zinsverzorging, veelomvattend mensenwerk'. Dienstencentrum Binnenstad viert opening nieuw onderdak Dinsdag 11 november geeft Hans v.d. Broek, apotheker te Leiden, voorlichting over medicijngebruik, gevaren die eraan zijn verbonden, en de rol van de apotheker om daar iets tegen te doen. Van 10.30 tot on geveer 12.00 uur. De diaserie '5 eeuwen buurtwerk in Leiden' wordt dinsdagmiddag om 14.00 vertoond door Kees Wal- le. Woensdagochtend is er van 10.30 tot ongeveer 12.15 uur is er een lezing over 'Ouder worden in je eentje'. Mevrouw van Pelt geeft praktische tips over: "onafhanke lijkheid, zelfredzaamheid en zelf werkzaamheid". Woensdagmiddag wordt er weer een diaserie vertoond. Ditmaal over 'Woonvormen voor ouderen'. Aanvang: 14.00 uur. Riekje Eiser en Willem Ververs komen donder dagochtend vertellen over het werk dat zij doen voor het Alge meen Maatschappelijk Werk. Ex tra aandacht zal het probleem sla peloosheid krijgen. Donderdagavond is er vanaf 19.30 uur bingo. De drie ouderen bonden zullen zich vrijdagochtend presenteren. Aanvang: 10.30 uur. Vrijdagmiddag komen creativiteit en hobbv aan bod. Goede verkoop op occasionshow Groenoordhallen LEIDEN - Als het goed gaat met de verkoop van nieuwe auto's gaat het meestal ook goed in de occa- sionhandel. En het gaat nu goed met de verkoop in de verschillende showrooms. Zo'n 15 procent meer dan vorig jaar. "Als ik nu geen au to's kan verkopen kan ik het nooit", merkte gisteren een dealer op. Dat het ook niet beroerd gaat «met de handel van gebruikte auto mobielen was gisteren te merken in de Groenoordhallen op de eerste avond van de halfjaarlijkse Bovag- driedaagse. Er was al vroeg flink wat publiek en het bleef de gehele avond levendig. Om een uur of ne gen waren er reeds een vijftiental auto's verkocht van de ongeveer 200 uitgestalde 'koopjes', waarvan er enkele nog beneden de tien mil le waren geprijsd maar de meeste ver daarboven. Tot 35 mille toe. Ook vanavond en morgen kan men nog in de Groenoordhallen te recht. De voorraad is dan weer aan gevuld. De laatste hand wordt gelegd aan de twee- en driekamerwoningen op het terrein van Perquin.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4