vKBenmarkt Mogelijk toch gedeeltelijke fusie van woningbouwverenigingen Erfpacht in Leiden geen probleem voor bedrijven Ins Belang en Tuinstadwij k in financiële nood Weinig animo voor protest 'Rheumaldiniek Sole Mio naar ziekenhuis Rijnoord' Protest tegen opheffing ldndergeneeskunde AZL IRIJDAG 31 OKTOBER 1986 LEIDEN "I LEIDEN - De in financiële nood twee verenigingen die er het rdoryerkerende woningbouwvereni- slechts voor staan onder te bren- Voggingen Ons Belang en De Tuin- gen bij één of twee 'rijke' vereni- stadwijk zullen waarschijnlijk w,den overgenomen door De Goede ultiir oning en de PCW VyZ 1 Wethouder Tesselaar deelde dit gisteravond mee tijdens de behan deling van de gemeentebegroting in de raadscommissie voor volks- ■t wtfiuisvesting. "De woningbouwver enigingen Ons Belang en De Tuin- led6tadwijk staan er superslecht "J,ft/oor", aldus de wethouder. Sinds Cohet mislukken van de fusiebespre- 3st kingen tussen de vijf woningbouw verenigingen (de al genoemde vier ir0erplus Ons Doel) - die zouden op gaan in de nieuwe vereniging WitÖuintet - wordt geprobeerd de uu De raadsfracties drongen er gis teravond bij de wethouder op aan al het mogelijke te doen om een of gingen. andere fusie tot stand te brengen. "De maat is nu vol", zei het PvdA- de PCW raadslid Van der Lecq naar aanlei ding van het feit dat de gemeente geld voor een grootonderhouds beurt van woningen aan het rijk heeft moeten teruggeven. Dit om- de Leidse volks- dat de financiële positie van de be- Maar treffende woningbouwvereniging zo slecht is. Mevrouw Driessen (WD) verklaarde dat de fusie des noods met geweld tot stand moet De Goede Woning hebben zich, volgens Tesselaar, be- ding reid verklaard het woningbezit1 de noodlijdende verenigingen, l daarmee ook de schuldenlast, het belang huisvesting het behoort ook tot de mogelijkhe den dat een van de 'rijke' v gingen (de PCW) de twee overneemt. Tesselaar zei te denken worden gebracht, en er op aan te sturen dat het in elk geval tot een fusieproces komt, al Qnmhpr spijt het hem nog steeds dat de fu- ou"iut:i sie van de vijf clubs niet is doorge- Wethouder Tesselaar kreeg een gaan. compliment van de raadsfracties voor het feit dat hij kans heeft ge zien dit jaar een recordaantal van 1200 woningen te bouwen. Maar het ziet er somber uit voor de Leid se volkshuisvesting in volgende ja ren, zo waren de raadsleden una niem van mening. De neerwaartse lijn in het bouwprogramma van de regering wordt volgend jaar verder doorgetrokken. Dit zal ook voor Leiden tot gevolg hebben dat men in 1987 niet eens meer de gemid delde bouwproduktie van de afge lopen jaren (1000 woningen) zal LEIDEN - De voorzitter van de stichting Vrijwilligerscentrale Gehandicapten Actief, P. Pijpers (midden), weten te halen. Met alle gevolgen overhandigde gisteren het beleidsplan 1987 aan de heer Sluis (links), afgevaardigde van het Samenwerkingsor- van dien voor de Leidse woning- gaan Duin- en Bollenstreek, en aan de Leidse wethouder De la Mar sociale zaken). zoekenden. In het beleidsplan wordt aangegeven hoe de stichting haar doelstelling, het bevorderen dat mensen met een handicap alternatief werk kunnen doen, voor het komende jaar denkt te realiseren. Ook wordt in het plan rekenschap gegeven van de taak die de stichting zich stelt. (foto Holvast) J.MM Het regeringsbeleid geeft ook zorgen voor wat betreft de verbete ring van de na-oorlogse woning- voofraad. Daarnaast wordt men ge confronteerd met bezuinigingen op subsidies waardoor ondermeer de inspraak van bewoners bij nieuwbouw, renovatie en groot on derhoud in het gedrang komt. Al met al vrezen de raadsleden dat de gemeente steeds moeilijker in staat zal zijn om een redelijk volkshuis vestingsbeleid te voeren zoals uit gestippeld in het volkshuisves tingsplan voor de periode 1986- 1990. Een tussentijdse bijstelling het plan lijkt onontkoombaar. LEIDEN - "Het afnokken van drijven die overwegen zich in den te vestigen is niet te wijten Tesselaar verklaarde dat de ge- de huidige erfpachtregeling", meente Leiden samen met de om- - liggende gemeenten werkt aan een voorstel om per 1 januari 1987 een regionale volkshuisvestingscom missie te vormen die een aanzet moet geven tot het voeren van een gezamenlijk beleid. Het uitwisse len van categorieën koop- en huur woningen en de huisvesting van Leidenaren in de omliggende ge meenten zou dan tot de mogelijk heden gaan behoren. Dat zei het hoofd van de gemeen telijke afdeling grondzaken Van der Hoeven gisteravond tijdens de behandeling van de gemeentebe groting in de raadscommissie voor volkshuisvesting. Volgens Van der Hoeven is de ervaring dat men best' met de erfpacht uit de voeten kan omdat er voor bedrijven ook posi tieve kanten aanzitten, zoals het niet direct geconfronteerd worden met hoge grondkosten. Het voormalige hoofd van de di rectie economische zaken, Keijser, verklaarde eerder dit jaar, voor zijn vertrek uit Leiden, dat een aantal ondernemingen de huidige erf pacht juist "een onoverkomenlijke hobbel" vindt. Van der Hoeven weersprak die stelling. Volgens hem is niet aantoonbaar dat in het verleden bedrijven om die reden er van hebben afgezien zich in Leiden te vestigen. ;wel LEIDEN - "Gestorven wegens on- -ru dervoeding en verschijnselen van Jeri bloedarmoede. Schuldige opper- in: I doodgraver Deetman". Het ging •ord hier om de begrafenis van de uni- 1 versiteit. Als reactie op de bezuini- ,de| gingsplannen van de minister van onderwijs en wetenschap had een tel groepje studenten gistermiddag begrafenisstoet georganiseerd. Aan de Erasmusuniversiteit Rot terdam trok het marathoncollege tegen de bezuinigingen afgelopen woensdag veel en veel meer sym pathisanten. In Leiden lijken de die zelf Een bejaarde heer op een fiets, studente op kamers had, maakte aan een ieder die het maar horen wilde zijn eigen ge slaan hier niet aan. De universitai- dachten luidkeels openbaar: "Stu- gemeenschap bleef in elk geval deren? Ach, dat gelooft u toch niet. Deze symbolische stoet trok de het faciliteitengebouw aan de Cle- stad rond om te laten zien dat de veringaplaats trok. Niemand sloot apathisch kijken toen de stoet door Ze komen binnen zich aan. Het bleef z jevol actievoerders bij een hand- n plaats van drie uur 's nachts elf 's morgen liggen ze nog in dat nest. Daar betalen we voor". Er werd smakelijk om gela chen. (foto Loek Zuyderduin; Woonruimteverdeling Het WD-raadslid Driessen drong er bij de wethouder op aan, nu recentelijk weer bouwfouten aan het licht zijn gekomen bij de woningbouw in De Camp, te zor gen voor een betere controle door de gemeente tijdens de bouw. Het raadslid droeg zelf een oplossing aan. Wethouder Tesselaar zegde toe één en ander te zullen onder zoeken. Tesselaar verklaarde ook intensiever te willen kijken naar mogelijkheden om aannemers en architecten aansprakelijk te stellen voor gemaakte fouten. Over de brief van het Instituut Burgerraadslieden, waarin een aantal problemen op het terrein van de woonruimteverdeling wer den gesignaleerd, zei wethouder Tesselaar dat veel van de moeilijk heden zijn te wijten aan problemen met de automatisering van de woonruimteverdeling. Verwacht wordt dat het automatiseringssys teem in december officieel in ge bruik zal worden gesteld en dat dan ook de meeste problemen tot het verleden zullen gaan behoren. LEIDEN - Het Regionaal Zieken fonds Leiden-Alphen wil dat de rheumakliniek Sole Mio wordt on dergebracht in het ziekenhuis Rij noord te Alphen aan de Rijn en niet wordt aangehaakt bij het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. Het RZLA schrijft dit in een voorstel aan de leden van de dis trictscommissie Zuid-Hólland Noord, nadat het eerder om uitstel van behandeling van het agenda punt 'Sole Mio' had verzocht. Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land willen Sole Mio sluiten en on derbrengen in een algemeen zie kenhuis. Het RZLA is van mening dat So le Mio wanneer het bij Rijnoord komt zijn eigen identiteit kan be houden. "De opname binnen een algemeen ziekenhuis, een voor waarde van het ministerie van wvc, biedt de mogelijkheid gebruik te maken van de bestaande infra- Kerst-in Voor de 1150 bezoekers die afge lopen jaar de Kerst-in van de Leidse jongerenvereniging Au- gustinus bezochten, is het voor lopig dé laatste keer geweest. Het bestuur van Augustinus heeft namelijk besloten een punt achter de traditionele Kerst-in te zetten, omdat er de laatste jaren 'onwijze ordeproblemen' zijn ge weest, alsdus een bestuurslid. Siewert Lindenbergh, voorzitter van dat bestuur, erkent de pro blemen met lastige bezoekers, vooral jongeren. "Hoewel dat het afgelopen jaar wel is meegeval len. Het jaar daarvoor is het echt uit de hand gelopen". Toen is er flink gevochten tijdens het feest van de vrede. Om alles een beetje in toom te houden, zijn er veel vrijwilligers nodig.-Of 'kader', zoals Siewert het noemt. "Het kost ontzettend veel energie om met kerst po- litieagentje te spelen. Vooral voor de vrijwilligers die het hele jaar al bijna dagelijks hier op de vereniging te vinden zijn, is het dan eigenlijk welletjes. Om dat ook nog eens met Kerstmis op te brengen, is eigenlijk teveel ge vraagd. Ze vieren het féést liever thuis, in familiekring. Al was de animo om met die dagen iets te organiseren bij onze leden toch erg groot". Bij Augustinus hebben ze de indruk dat de Kerst-in vooral door jongeren wordt bezocht. "Er komen steeds minder oude ren. En die vinden wat wij voor de jongeren organiseren niet zo leuk. Dat is te wild en te luid ruchtig". De kerst-in richt zich op zeer uiteenlopende doelgroe pen: bejaarden, alleenstaanden, gezinnen met kinderen, jongeren en buitenlanders. Om dat alle maal in één gebouw te combine ren en tegelijkertijd een voldoen de gevarieerd programma te bie den, is moeilijk. Vorige keer had het bestuur al één zaal afgesloten om ordeproblemen te voorko men. Dat heeft, op een enkele uitzondering na, goed geholpen. Toch vindt het bestuur dat de doelstellingen van de Kerst-in, het scheppen van een plaats waar iedereen Kerstmis kan vie ren, door de ordeverstoringen niet meer kunnen worden gerea liseerd. Bovendien heeft de orga nisatie niet de deskundigheid om ordeproblemen op te lossen. Bezoekers en medewerkers kan daardoor geen prettige en vreed zame kerst worden geboden. Vandaar dat Augustinus er - voorlopig-althans - mee stopt. Siewert Lindenbergh hoopt dat het een tijdelijke zaak is. "We zijn van plan om in de toekomst met Kerstmis toch iets voor ou deren te doen. Alleen organise ren we nu helemaal niets, omdat er anders toch mensen komen voor wie de Kerst-in niet is be doeld". Echt wanhopen hoeven we dus nog niet. De gedenkplaat die uiteindelijk moet worden ingemetseld i boortéhuis van Goeie Mie aan de Oostdwarsgracht. Koor Het Emoenakoor, het jongeren koor van de Vredeskerk, bestaat 10 jaar. Voor geïnteresseerden: emoena betekent vertrouwen. Dat koor bestaat uit een stuk of veertig zangers en zangeressen, die onder leiding van Rob de Vo gel kerkelijke en minder kerke lijke liederen ten gehore bren gen. Niet alleen in de Vredes kerk, maar ook in bejaardente huizen, ziekenhuizen en zelfs een keer in de gevangenis. Omdat het koor 10 jaar bestaat geven zij morgen van half 5 tot 6 uur receptie in wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45. En daarmee hebben zij een pri meur. Want Staalwijk werd dit jaar voor de tweede keer in korte tijd door een brand getroffen. Het achterste gedeelte werd to taal vernield. Maar inmiddels is dat weer opgeknapt. En het Emoenakoor zal het opgeknapte wijkgebouw voor het eerst na de ze rampspoed gebruiken. Be langstellenden en familieleden zijn van harte welkom. Goeie Mie Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) kan nog zo halsstarrig vasthouden aan de afbraak van het geboortehuis van de Leidse gifmengster Goeie Mie, de Vrou- wengeschiedenisgroep Leiden denkt daar heel anders over. Vanwege het 10-jarig bestaan van die groep heeft een van de leden, Liesbeth Hesselink, het initiatief genomen om een ge denksteen voor die akelige vrouw te laten maken. Bij een pottenbakster natuurlijk. Morgen, tijdens de feestelijke viering van het tweede lustrum van de groep, zal die gedenk steen worden overhandigd aan de vrouwelijke collega van Tes selaar, Henriette van Dongen (wethouder emancipatiezaken). Wat ze met die steen zal doen? Liesbeth Hesselink heeft Tesse laar gevraagd of hij die steen in de nieuwbouw die op de plaats van het geboortehuis van Goeie Mie komt, te plaatsen. Tijdelijk moet er echter een ander onder komen voor de gedenkwaardige steen worden gezocht. "Mis schien op de kamer van Henriët- te van Dongen. Of in het politie- museumpje op de Langegracht. We overwegen ook de gedenk steen tijdelijk in de Lakenhal neer te zetten. Er is nog overleg gaande met betrokkenen". Als we ook een duit in het zak je mogen doen: Henriëtte van Dongen zou er goed aan doen de steen zo snel mogelijk aan boos doener Dick Tesselaar te over handigen. En dit met de strin gente verordening dat hij hem zo lang op zijn schoorsteenmantel zet. Dan wordt hij tenminste da gelijks geconfronteerd met zijn barbaarse en vrouwonvriendelij ke besluit om het geboortehuis van een van de weinige bekende Leidse vrouwen af te breken. Wedden dat hij er nachtmerries van krijgt? structuur van Rijnoord. De moge lijkheid van consultatie van andere specialisten, het gebruik van labo ratorium- en röntgenfaciliteiten komen dan binnen bereik van Sole Mio". Het ziekenfonds komt tevens tot zijn voorstel, omdat het ziekenhuis Rijnoord al enkele jaren kampt met een lage bezettingsgraad. Overplaatsing van Sole Mio naar Rijnoord zou voor dit ziekenhuis leiden tot veel betere exploitatie mogelijkheden. Bovendien zou de aanwezigheid van onder anderen AZL-specialisten dit ziekenhuis op een hoger plan kunnen brengen en van de bestaande infrastructuur van het ziekenhuis zal een doelma tiger gebruik kunnen worden ge maakt, aldus het RZLA. Het nadeel van aanhaking bij het AZL is volgens het ziekenfonds dat zoiets pas na jaren ten uitvoer kan worden gebracht. Dit zou dub bele kosten ten gevolge hebben. Bovendien acht het RZLA de po pulatie van Söle Mio - voor het me rendeel chronische patiënten - niet geschikt om in het bestand van het Academisch Ziekenhuis te worden opgenomen. Personen die door het zieken fonds over dit voorstel zijn bena- Het D66-raadslid Hoekema kon digde gisteravond aan een motie te zullen indienen waarin hij het col lege van B en W vraagt het huidige erfpachtregime te evalueren en een visie te geven op een nieuwe rejge- ling. Hij noemde een bijstelling van het huidige erfpachtregime een reële zaak. De meeste raadsfracties zeiden met belangstelling kennis te heb ben genomen van het standpunt van de ledenvergadering van de PvdA, jongstleden vrijdag, om te komen tot een soepeler erfpachtre geling voor de woningbouw. Wet houder Tesselaar verklaarde dat de PvdA de afspraken zal nakomen die zijn gemaakt tussen de college partijen PvdA, WD en Links Lei den. De wethouder zei evenwel te verwachten dat het college tezij- nertijd met een voorstel tot herzie ning van de huidige regeling zal komen. Een evaluatie van de erf pachtregeling is volgens Tesselaar moeilijk omdat hij geen harde fei ten over de ervaringen in de afgelo pen jaren op tafel kan leggen. De wethouder bleek echter wel bereid met "een stukje evaluatie" te ko- Dief krijgt klappen van autobestuurder LEIDEN - Een autodief is afgelo pen nacht op heterdaad betrapt. De eigenaar van de auto, die gepar keerd stond op het Schuttersveld, zag dat een man een van de portie ren trachtte te forceren. Hij waar schuwde de politie en ging er ver volgens gewapend met een engelse sleutel op af. Hij verkocht de da der, een 19-jarige Spanjaard, enige klappen op het hoofd. De autodief sloeg op de vlucht, maar kon door de politie in de kraag worden ge- derd, hebben overwegend_positief vat. Na in het AZL te zijn behan- gereageerd, zo schrijft het RZLA i: zijn voorstel. deld, werd de i ingesloten. door de politie LEIDEN - De districtscommissie Zuid-Holland noord heeft in een motie aan de provinciale Raad voor de Volksgezondheid gepro testeerd tegen de opheffing van de vakgroep kindergeneeskunde van de Leidse Universiteit. Opheffing van de vakgroep bete kent volgens de commissie dat het hooggespecialiseerde onderzoek van de vakgroep zal worden over geheveld naar Rotterdam. De com missie constateert dat meer dan de helft van de patiëntjes die nu in het AZL worden behandeld uit deze regio afkomstig is. Deze groep zal in de toekomst naar Rotterdam dienen te gaan, wat voor deze kin deren en hun ouders een langere reistijd met zich meebrengt. "Hier komt bij dat de commissie vreest dat deze samenvoeging van vak groepen en -afdelingen tratie van onderzoek e lijke schaalvergroting met zich zal meebrengen". Een tweede belangrijk gevolg van de opheffing van de vakgroep is dat de huidige intensieve samen werking met het Juliana Kinder Ziekenhuis in Den Haag gevaar loopt. Bovendien bestaat volgens de copimissie het gevaar dat het Klinisch Genetisch Laboratorium in Leiden zonder de voorzieningen van de vakgroep/afdeling kinder geneeskunde niet goed meer zal kunnen functioneren. Ook de nauwe banden met onder meer neurologie, neurochirurgie en heelkunde komen volgens de commissie op de tocht te staan, ter wijl de vakgroepen als het ware el- kaars voeding vormen wat betreft onderzoek en onderwijs. ADVERTENTIE BEZOEK MORGEN DE GEZELLIGE EN GROOTSTE ftlHliÜo van ZUID-HOLLAND Groenoordhal, Leiden van 10.00- 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3