'Derby voor ons breekpunt' Ljubojevic bij vlagen briljant 'Aan rechtlijnigheid van Israel moet ik wennen' Joop Hiele over trainer Feyerword 'Feest' in Oostenrijk Theo Guyt hoopt op overwinning tegen Rijnsburgse Boys VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 TILBURG (GPD) - Energiek, ei- I genwijs en by vlagen briljant. Dit alles is van toepassing op Ljubo- mir Ljubojevic, die als invaller no ta bene momenteel onverwacht goede perspectieven heeft de tien de editie van het Interpolis Schaaktoernooi te winnen. Een grappig baasje, deze praatgrage Joegoslaaf, die zegt niet speciaal te i zijn gekomen om te winnen, maar zich tot doel heeft gesteld zo veel mogelijk mooie partijen te spelen. Wat dat laatste betreft heeft „Ljubo" zijn naam allang geves- j tigd. Na Ljubojevic' overwinning van tien jaar geleden op Andersson in Wijk aan Zee sprak Jan Timman van „de beste partij in de laatste twintig jaar". Gelijkluidende com plimenten vielen de grootmeester (hij viert zondag zijn 36e veijaar- dag) ten deel nadat hij eveneens in Wijk aan Zee dit jaar op zeer origi nele wijze John van der Wiel ver sloeg. En dat nog wel door hoogst i ongebruikelijk de theorie de theo rie te laten en vrijwel de gehele I partij achter het bord zelf te beden ken. „Soms heb je van die partijen waarin alles heel duidelijk is. Dan hoef je weinig door te rekenen en krijg je zo'n winnaarsgevoel over je. Tegen Van der Wiel heb ik in derdaad puur intuitief gespeeld. Jammer genoeg gebeurt het heel erg weinig. Je kunt niet elke dag briljant zijn. Toch is het mijn stre ven om zoveel mogelijk goede par tijen te spelen. Ik geloof dat ik daarom ook populair ben bij de toernooi-organisatoren", aldus Ljubojevic. Dat zou best eens kunen klop pen. De Joegoslaaf verschuilt zich doorgaans niet achter vlugge remi ses en dat wordt altijd door het pu bliek gewaardeerd. Zijn collega's echter storen zich nog wel eens na de onderlinge confrontatie, wan neer de Joegoslaaf in de analyse ruimte het hoogste woord voert en er blijkbaar alleen nog op uit is zijn gelijk te halen. Op zich een ko misch tafereel, die heftig gesticule rende, met schrille stem commen taar leverende Ljubojevic, die zijn tegenstander dan met priemende ogen doorboort. Hij lijkt op die momenten over te lopen van zelfvertrouwen, hetgeen een wat merkwaardige contradic tie vormt met zijn pieken en dalen vertonende prestatiecurve. Toch bestrijdt de Joegoslaaf dat hij te wisselvallig is. „Ik behoor al tien jaar onafgebroken tot de top-12. Al leen in de strijd om het wereld kampioenschap ben ik nooit ver gekomen. Net als Timman heb ik vaak pech gehad en op bepaalde momenten teleurstellende resulta ten niet helemaal goed kunnen ver werken. Ik geef de moed echter nog niet op, hoewel ik niet de illu sie koester in staat te zijn Karpov ADVERTENTIE en Kasparov te verslaan. Die zijn gewoon beter dan ik. Verder ben ik voor niemand bang". Het verhaal wil dat Ljubojevic voor hetzelfde geld voetballer had kunnen worden. Als jeugdspeler van Rode Ster Belgrado brak hij nooit door, omdat zijn interesse voor het schaakspel groter was. „Ik weet niet of ik echt zo goed was. Ik heb eigenlijk nooit de tijd gehad om dat te ontdekken", weerlegt Ljubo een deel van de mare rond zijn persoon. „Mijn vader vond het niet zo prettig dat ik voetbalde, want mijn schoolrapporten had den eronder te lijden. En ook al omdat het schaken mij ging obse deren ben ik er dus mee gestopt". Zijn energie raakt Ljubojevic nu kwijt achter het bord. De steevast in groene ribbroek en leren jack gehulde grootmeester lijkt het daarmee soms moeilijk te hebben. Van alle speleers dribbelt hij het meest door de toernooizaal. Veelal een blik werpend op de partijen van zijn collega's, waarbij hij niet nalaat zijn mening kenbaar te ma ken met een grijns of zorgwekkend gefronste wenkbrauwen. ROTTERDAM (GPD) - De relatie tussen Joop Hiele en Rinus Israel is er niet een van ouwe-jongens-krentenbrood. De eigenzinnige Amsterdamse trainer in Rotterdamse dienst en de extroverte doelman van Feyenoord tasten elkaar voornamelijk af via de media, waarbij het cynisme hoogtij viert. Maar wanneer Ljubojevic tegen over Tony Miles zit is hij gespan nen als een veer. „Ik heb geen he kel aan Miles, zoals men veronder stelt", zegt Ljubojevic, die vorig jaar in Tilburg een van de vier spe lers was die protesteerden tegen het feit dat de Engelsman het toer nooi liggend op een massagetafel afwerkte. „Wel ben ik van mening dat hij destijds een enorme kome die heeft opgevoerd met die rugklachten. Engelsen zijn alle maal bizarre humoristen. Maar nogmaals, ik mag hem best. Ik heb alleen een heel slechte score tegen hem, waarin ik graag verandering wil brengen. Daardoor speel ik al tijd geforceerd tegen Miles en zo snijd ik mezelf keer op keer in de vingers". WENEN (DPA/SID) - Zelden heeft een vriendschappelijke voetbalwed strijd in Oostenrijk zulke heftige persreacties tot gevolg gehad als die tussen het nationale elftal en West-Duitsland. De kranten verkeerden gisteren in feeststemming door dczege van 4-1, die de avond ervoor was geboekt in het gerenoveerde Prater-stadion te Wenen. De superlatieven over de prestatie varieerden van „Sensatie en Won der" tot „Historische voetbal-avond". Geen enkel blad verwees naar de affaire die in 1982 speelde tijdens de eindronde om het wereldkampioen schap in Spanje. Oostenrijk gunde de Westduitsers een zege van 1-0, met als gevolg dat beide landen zich voor de volgende ronde plaatsten ten koste van Algerije. Ook de hardheid van het spel - de Westduitser Mat- thaus kreeg de rode kaart van de Italiaanse scheidsrechter Agnolin - en de rellen tussen supporters speelden een ondergeschikte rol in de be richtgeving. „Ik mag het wel, dat mensen mij de dingen recht in het gezicht zeggen, maar aan de rechtlijnigheid en de ironie van Israel moet zelfs ik even wennen", bekent Hiele, zelf ook een recht-voor-z'n-raap-type. De sluitpost van Feyenoord is de laatste tijd een aantal malen pu bliekelijk door de wringer gehaald door zijn oefenmeester, die een ta xatiefout bij FC Den Haag ('ze mo gen Hiele wel dankbaar zijn'), een berepartij by PSV ('die uittrappen van Joop zijn voor verbeteringen vatbaar') en een ondermaats optre den bij Borussia Mönchenglad- bach ('zoals Hiele die vrije bal van Bruns probeerde te pakken, zo duik ik in het zwembad') met gepe perde teksten van commentaar voorzag. „Het lijkt af en toe wel of Israel het alleen op my heeft gemunt, an dere jongens komen er genadiger van af', bewijst de 27-jarige keeper geen eelt op zijn ziel te hebben. „De trainer heeft natuurlijk het recht en de plicht om kritiek te spuien, maar de manier waarop zint me niet. Ik heb er geen moeite mee als hij me apart neemt en me dan stijf scheldt. Desnoods slaat-ie me op m'n kanis. Maar hy neemt ook geen blad voor zijn mond te gen de pers, waardoor er een ver keerde beeldvorming van mij ont staat. Mensen die geen kijk op voetbal hebben of die niet bij de bewuste wedstrijd waren, zijn ge makkelijk te beinvloeden. Die gaan denken: wat een drol is die Hiele. Terwijl ik ervan overtuigd ben, dat ik behoudens de wedstrijd tegen Gladbach en die fout tegen FC Den Haag, weer een goed sei zoen draai". De communicatieproblemen zit ten Hiele kennelijk zo hoog, dat hy vorige week een onderonsje arran geerde met Wim Jansen, de rech terhand van Israel. „Misschien moet ik wel rechtstreeks naar Is rael toe stappen, maar zo liggen de verhoudingen nog niet. Israel is niet de persoon om een breed con tact mee te hebben en Jansen is een vertrouwensfiguur voor mij. Ik ken Wim al elf jaar, we wonen in hetzelfde dorp. Jansen zal myn probleem eerdaags aankaarten by de trainer". Overigens, laat Hiele nadrukke lijk weten, is hij op andere fronten niet zo ongelukkig met zijn nieuwe baas. „Je kan best met Israel la chen en hij is strikt eerlijk. Zijn komst heeft ertoe geleid dat alle betrokkenen bij de club nu weten waar ze aan toe zijn. Er is tenmin ste duidelijkheid gekomen, één ge dachte. Israel is autoritair genoeg om voet bij stuk te houden. Af spraak is afspraak, tijd is tijd. Als de spelersbus om kwart voor vijf behoort te vertrekken, gebeurt dat ook". In het jonge verleden ontbrak het in de Kuip geregeld aan stipt heid. „Een akkefietje rond de bus bijvoorbeeld heeft het afgelopen seizoen bij mij de emmer doen overlopen. Na afloop van een uit wedstrijd tegen Excelsior vertrok de bus zonder mij, omdat ik een paar minuten te laat kwam. Had ik nog vrede mee als ik aan de bar had gehangen, maar ik was bezig op een keurige manier de p.r. van de club te behartigen. Ik sprak met journalisten en daar neem ik nu eenmaal de tijd voor. Dat hoort bij het vak". WATERPOLOWEDSTRIJD ZIJL LGB- ZIAN-VITESSE ZATERDAG 1 NOVEMBER. Aanvang 20.00 uur. Zwembad "De Zijl" Aangeboden door Mercasol. Floor van Duyn in amateurteam ZEIST (ANP) - Ron Groenewoud, coach van het Nederlands ama teurelftal, heeft dertien spelers uit de vroegere selectie uitgenodigd voor een oefenwedstrijd op woens dag 5 november in Zeist. Pe groep (met Quick Boys-speler Floor van Duyn) speelt tegen een elftal dat zal worden samengesteld uit een ploeg van zeventien spelers, die is voortgekomen uit eerder dit sei zoen gehouden testwedstrijden. Het oefenduel maakt deel uit van de voorbereiding op de trip, die het Nederlands amateurelftal begin ja nuari naar de Antillen maakt. In de West zullen drie wedstrijden wor den gespeeld, 11 januari op Cura cao, 14 januari op Bonaire en 18 ja nuari op Aruba. Leidenaar Frans Sjardijn be hoort niet tot de laatste groep. De speler van Wilhelmus viel in één van de voorgaande selectieduels op. De uitgenodigde spelers van de oude groep zijn: Hans Suiker en Leo Rontberg (DHC), Gerrit Fid- der (Nunspeet), René Hendriks (Aalsmeer), Gerard Molenaars (Oranje Nassau Groningen), Rob Meulendijks (Geldrop), Rini de Groot (Wilhelmina Den Bosch), Floor van Duyn (Quick Boys), Chu- si Reglero (Elinkwijk), Chris Rie- mens (SC Genemuiden), Mario Ro bijn (AFC), Hans Werdekker (EDO) en Rini Van Trigt (NSW). De „nieuwe" groep bestaat uit: Herman Teeuwen (TOP), Noes Louhenapessy (Hoogeveen), Gillis Pleysier (Xerxes), Eddy Kruit (Stormvogels), Simon Buys (Heer- jansdam). Ton Norbart en Pascal de Bruyn (Elinkwijk), Dick Salm (Kozakken Boys), Eric Meijer (ZCFC), John van der Zwan (Wil helmus), Frans Koenen (De Tref fers), Ruud Solberg (Bom), Luud Bijl (SVW Gorkum), Frans Velten (Enter Vooruit), Wim Winkens (Limburgia), Adrie van Nieuwen- huyse (Oostkapelle) en Peerke Scheepers (Geidrop). KATWIJK - Realiteitszin kan de hoofdmacht van Quick Boys thans niet worden ontzegd, maar de aanhang heeft moeite het 4-4-2-systeem van de Katwijkse eersteklasser te accepteren. Terecht zien ze op Nieuw Zuid de bal het liefst in een zo hoog mogelijk tempo naar voren worden getrans porteerd en wat dat betreft zijn ze in Katwijk lange tijd op hun wenken bediend. Vorig seizoen nog onder het bewind van Rob Theuns rolden de Katwijkse doelpunten als rijpe appelen van de duintoppen. Gevolg van de aanvallende speelwijze was dat Quick Boys, maar óók de tegenstander veelvuldig scoorde. Dat leverde spectaculaire wedstrijden èn resulta ten op, maar het kampioenschap ging op het laatste nip pertje aan de neus van Quick Boys voorbij. ons gewend dat we aanvallend spe len. Ook de tegenstanders, die zich daarop instelden. Daardoor wer den we vaak in het laatste kwartier op het middenveld overlopen. Dan vielen er enorme gaten waar de te genstander van profiteerde". "Met het materiaal dat we nu hebben, is dit de beste speelwijze", weet Guyt. "Het heeft even ge duurd, maar tegen Spijkenisse liep het goed. Verdedigend kunnen we het nu makkelijk opvangen omdat we met vier middenveders spelen. Die lopen niet allemaal naar voren, maar hodden ook de verdedigende taken in de gaten. Daar wordt elke keer op gehamerd. Er zijn ook min der misverstanden in de defensie. Vroeger gebeurde het dat twee jon gens een kopduel aangingen. Mede dank zij Cees Ruis zie je dat nu minder". "In Katwijk vindt niemand het leuk dat we dit systeem spelen. Ze willen de bal zo snel mogelijk naar voren hebben. Dat kon vorig jaar omdat we er toen meer de spelers voor hadden. Dat was een mooi sei zoen. Als we achter kwamen, ble- goed resultaat gelo- kan ook attractief worden. Het heeft alleen tijd nodig". Onder de toeschouwers bevond zich ook steevast Hans van der Zee, die zich net zo goed vermaak te als de clubgebonden toeschou wers. De huidige trainer keek evenwel met een ander oog naar de verrichtingen van zijn nieuwe pu pillen, die 'de poort' te vaak en te wijd openzetten. door Fred Segaar Dus zag Van der Zee in het voor komen van doelpunten zijn eerste taak weggelegd. In de overtuiging dat Quick Boys over talentvolle voorhoedespelers beschikt die toch wel scoren, moest op die ma nier opnieuw een gooi naar de titel worden gedaan. Maar er waren meer zaken die er toe hebben ge leid dat Quick Boys nu met twee spitsen speelt in plaats van met een driemans voorhoede. Feitelijk is het systeem ook een beetje uit nood geboren. Het spel was vorig jaar voor een belangrijk deel afgestemd op ven. Maar deze'speelwij Freek Rienks, die zich aan het be gin van dit voetbaljaar echter ge blesseerd op Nieuw Zuid meldde. Omdat Martin van der Plas uit vorm bleek en zijn achternaamge noot Marco zich gedurende een paar weken niet liet zien op het veld van Quick Boys, moest de oe fenmeester uit Schoten de oplos sing na de desastreuze competitie- ouverture tegen Barendrecht in het collectief zoeken. Test De test tegen Noordwijk kort daarna pakte goed uit en sindsdien speelt Quick Boys met twee aan vallers. Met succes, want doelman Theo Guyt heeft nog nooit zo wei nig ballen uit zijn doel hoeven ra pen (zes) en het team is Rijnsburg se Boys en NSW dientengevolge heel dicht genaderd. Vooral tot te vredenheid van de dit seizoen tot aanvoerder gekozen keeper, die zich in het verleden schor moet schreeuwen om de veldspelers op de verdedigende taken te wijzen. Nu is er, mede door de komst van Cees Ruis, een betere balans ge vonden. "Minder spectaculair, dat is jam mer voor de kijkers", zegt de 28- jarige belastingambtenaar, "maar de manier waarop we nu spelen is veel effectiever. Iedereen is van De belangstelling voor Rijnsburg se Boys-Quick Boys is dermate groot, dat morgenochtend in de kantine van de thuisclub een voorverkoop wordt gehouden. De derby tussen de zaterdageer steklassers wordt voorafgegaan door een wedstrijd tussen de F- jeugdelftallen van beide clubs. De 'kleine' confrontatie begint om 14.00 uur, de 'grote' om 14.30 uur. Vooralsnog heeft Van der Zee het gelijk aan zijn zijde. Zijn ploeg mag in een aantal wedstrijden dan bijzonder matig voor de dag zijn gekomen; wel werd steeds de volle buit binnengehaald. Gevraagd naar de verschillen in voetbalopvatting tussen Theuns en Van, der Zee, zegt Guyt "dat Theuns meer van onze eigen kracht uitging. Hij ging veel meer uit van het aanvallende principe. Hans vindt dat we kracht tekort komen op het middenveld en kiest daarom voor twee aanvallers. Hij gaat meer uit van het resultaat en doet meer op tactisch gebied. En ik moet zeggen: de taken worden goed uitgevoerd". Theo Guyt neemt er z'n gemak van. Met die speelwijze heeft Van der Zee natuurlijk niet het Ei van Co lumbus uitgevonden. Quick Boys was misschien zelfs de laatste ploeg in de top van het amateur voetbal die overschakelde op 4-4-2, dat in Noordwijk en in Rijnsburg al enkele jaren tot kunst is verhe- "Bij Quick Boys hebben we wel vaker geprobeerd om te gaan spe len als we nu doen", weet Theo Guyt. "Ook vorig jaar nog onder Theuns. Maar elke keer schakel den we uiteindelijk weer over op ons oude systeem. De eerste wed strijd tegen Barendrecht ging het helemaal mis. Toen vreesde ik het ergste. Sinds we met twee spitsen spelen, pakken we de punten, al hebben niet vaak goed gespeeld". De aanvoerder heeft er vertrou wen in dat daar verandering in zal komen. Aan hemzelf zal het niet liggen, want Guyt maakt ook dit seizoen een zekere indruk. De im mer nonchalant ogende, maar bij zonder stijlvolle goalie voelt zich "door het aanvoerderschap meer verantwoordelijk voor de ploeg. De druk is daardoor wat groter". Nonchalence Afgaande op zijn soms afwezige houding in het veld heeft hij geen enkele moeite met het dragen van die last. "Ik weet dat er een bepaal de nonchalance in me zit. Dat komt omdat Quick Boys altijd aanval lend speelde. Daardoor kreeg ik weinig te doen en verslapte de aan dacht nog wel eens. Dan kon ik mensen achter het doel nog wel eens gedag zeggen. Het enige dat trainers voor de wedstrijd altijd te gen mij zeiden was: attent Theo". Hij beschaamde zelden het ver trouwen van oefenmeesters, want in de meeste gevallen is de Katwe ker er op de momenten dat dat van hem wordt verwacht. Vooral in het doelgebied, daar buiten wil hij nog wel eens aarzelen. "De mensen die zeggen dat ik een lijnkeeper ben, moet ik grotendeels gelijk geven. Ik heb eigenlijk alleen onder Arie Lagendijk op situaties uit het doel getraind. Onder Berry Janse ben ik achteruit gegaan. Toen heb ik meer voor zekerheid gekozen en ben meer jn mijn doel gebleven". Toen Martin van Vianen trainer was, beleefde Guyt "een heel fijne tijd. Omdat hijzelf heeft gekeept, wist Van Vianen precies wat ik no dig had. Hij heeft me weer op het niveau gebracht waar ik op zat on der Lagendijk. Die man heeft in mijn ontwikkelijk trouwens een heel belangrijke rol gespeeld. Hij kon je helemaal gek maken en ik had op mijn beurt wat voor hem over. In de jeugd was keepen hele maal geen liefhebberij van me, maar onder hem heb ik eigenlijk besloten serieus door te gaan" Verlengstuk In de beginperiode van zijn in middels bijna 10-jarige verblijf in het eerste diende Guyt nog waar dering bij zijn ploeggenoten af te dwingen. Inmiddels wordt hij ten volle geaccepteerd en fungeert zelfs als zogenaamd verlengstuk van de trainer. "Hans verwacht dat ik meedenk. Ik ben in de loop der tijd organisa torisch een stuk sterker geworden. Dat brengt de ervaring met zich mee. Ik zet spelers op hun plaats zonder te schreeuwen. Je weet ook een beetje wat je van tegenstan ders kunt verwachten. Als je tegen Rijnsburgse Boys speelt, weet je dat Toet veel mee naar voren komt. Dan moet een aanvaller dus wat meer meeverdedigen". Een gepassioneerde doelman is Guyt overigens niet. De met zoveel talent gezegende keeper heeft, nu de dagen korter worden, moeite zich naar het trainingsveld te bege ven. "In de zomer gaat het allemaal wel. Dan vind ik het fijn, maar met dat slechte weer heb ik moeite om me er toe te zetten. Als je dan zo lekker zit te leuten bij de kachel- ...Dan moet ik niet denken aan die eerste duik in de modder. Maar als ik eenmaal bezig ben, dan heb ik er best plezier in". Desondanks denkt Guyt erover dit seizoen als zijn laatste in het eerste van Quick Boys te beschou wen. Dat heeft niets te maken met verminderde interesse of de con currentie van zijn broer Hennie en ex-international Tom van der Niet ("Daar heb ik me nooit druk om ge maakt"), maar dat voorlopige be sluit spruit voort uit praktische re denen. "M'n vrouw werkt veel 's avonds. We hebben een kind en moeten daarom steeds om oppas vragen. Dat doet iedereen graag voor ons, maar zelf vinden we het vervelend om het telkens te vra gen". Uiteraard zou hij zijn loopbaan graag afsluiten met een kampioen schap, "maar dan moeten we mor gen van Rijnsburg winnen. Lukt dat, dan zie ik ons ver komen. Want dan hebben we misschien een pe riodeditel en dan is de eerste druk weg. Redden we het niet, dan blij ven we weer een subtopper. We kunnen tegen Rijnsburgse Boys aantonen dat dit systeem voor ons geschikt is. Het is voor ons morgen een breekpunt". Hiele wil overigens beslist de schenen van Israels voorganger Fafié ontzien. „Die man heeft naar omstandigheden zijn best gedaan, alleen waren die omstandigheden verre van ideaal. Zo vond ik het be zopen dat de voorzitter rijn gezicht in de kleedkamer liet zien, dat ge beurde dus herhaaldelijk. Boven dien hoorde Fafié al in oktober dat hij aan het einde van dat seizoen zijn biezen kon pakken. Dan kan je Michels, Israel of Fafié heten, met die v/etenschap is het bijna on doenlijk nog de nodige aroma aan een training toe te voegen". De sfeer in Zuid was in het voor jaar dermate vertroebeld, dat een kwartet spelers nog liever vandaag dan morgen de kuierlatten wilde nemen. Ook Hiele stond te pope len. „Austria Wien had interesse, maar Feyenoord hield me aan mijn doorlopende contract. Daar viel geen speld tussen te krijgen. Ik heb toen wel met het bestuur rond de tafel gezeten, er moest naar mijn mening een aantal zaken worden opgehelderd. Ik kan niet zeggen dat alles nu koek en ei is, maar in het wolkendek, dat toen boven mijn hoofd hing, zijn opklaringen gekomen. De komst van Israel was één punt, maar zeker niet het voor naamste". Hiele, wiens verbintenis in juni afloopt, heeft een vertrek uit de Kuip nog altijd niet uit zijn hoofd gezet. „Lagendijk, Maaskant en ook Bekeffy (allen voetbalmake laars) weten dat ik niet vies ben van een buitenlands avontuur. Ik word ingeseind als er belangstel ling is. Het past me alleen niet om nu hoog van de toren te blazen; ik ben tenslotte afhankelijk van de vraag: welke topclub staat te trap pelen om een keeper aan te trek ken? En wie weet komt Feyenoord wel met een schitterend aanbod op de proppen. Dan sluit ik niet uit dat ik alsnog bijteken. Ik zou een leugenaar zijn als ik beweerde de centen onbelangrijk te vinden". Een andere redén om Feyenoord eventueel trouw te blijven vindt Hiele de waarschijnlijke komst van de Hongaar Antal Roth. „Na het vertrek van Nielsen zijn we defen sief te kwetsbaar in de lucht. Voor mijzelfheeft dat natuurlijk ook ge volgen. Ik voel me in m'n element in het doelgebied, krijg het al moei lijker tot de zeven meter, maar als ik de hele 'zestien' moet beslaan wordt het link. Iedere keeper loopt trouwens meer risico, naarmate zijn gebied groter wordt". Uitblinken Toch, vindt Hiele, trekt hij de lijn door van vorig seizoen, waarin hij de sterkste periode uit zijn zevenja rige loopbaan in de eredivisie door maakte. „Alleen tegen Borussia Gladbach ging het dus niet naar wens, dat hoeft niemand mij te zeg gen. Draai ik de film terug, dan denk ik: ik was te gefixeerd op die partij, ik wilde er uitblinken. En op school leerde ik al, dat overal waar 'te' voor staat niet goed is. Het is overigens opmerkelijk, dat ik met Orapje in Oost-Duitsland juist heel ontspannen het veld opstapte. Toen had ik de instelling: we zien wel wat het wordt. Als het nu mis lukt, dan ben ik afgeschreven voor Oranje. Ik liet het gewoon over me heen komen". De wedstrijd in Leipzig was de tweede interland van Hiele, die al in 1980 debuteerde tegen Ierland. „Na 'Dublin' ben ik vreselijk aan gepakt. Maar ik blijf volhouden dat ik technisch niet slecht keepte. Ik ging alleen de mist in met die uit trappen, omdat er windkracht twaalf stond. Ik was een groentje, want in dergelijke omstandighe den moetje natuurlijk met simpele uitrolballetjes het spel hervatten. Metgod speelde als libero, die wil de de bal niet in zijn schoenen krij gen. Nu zou ik me niet meer laten afbluffen". Stille hoop Aan de vooravond van de EK- kwalificatiewedstrijd tegen de Hongaren koesterde Hiele trou wens een stille hoop op een plaats je tussen de palen. „Ik was in vorm en tijdens het trainingskamp in Pa pendal heb ik redelijk goed ge speeld. Ja, ik was terneergeslagen toen ik tegen Hongarije niet in de opstelling voorkwam. Zo had ik eerder ook al gehoopt op een halve wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. Maar toen ik terug kwam van de trip naar Boedapest heb ik alles eens op een rijtje gezet. Het heeft geen enkele zin om gefrustreerd te raken door het feit dat Van Breu- kelen de voorkeur krijgt. Ga ik me daar over lopen opwinden, dan werkt dat alleen maar in mijn na deel". Want, beweert Hiele stellig, „het vertrouwen in mezelf wil ik niet kwijtraken. Ik weet dat ik niet min der ben dan Hans, ik keep alleen anders. Ik bekijk het nu van een andere, positieve kant. Vind het al een hele eer om gekozen te worden bij de beste zestien van Nederland. De individuen Van Breukelen, Menzo of Hiele zijn niet belangrijk voor Orapje, het gaat om de collec tiviteit. Dat besef is bij mij geluk kig bijtijds gekomen, anders had ik er misschien wél aan onderdoor gegaan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13