Tk ben bang dat het niet meer goed komt tussen vader en mij 'Het huishouden is eigenlijk een klein bedrijfje' Interview Baruch Moszkowicz: hoofdpersoon in familiedrania VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Wie is de bekendste advocaat van het land? Tot voor kort kon die vraag zonder enige aarzeling worden beantwoord. De Maastrichtse strafpleiter Max Moszkowicz weet immers met grote regel maat krantekolommen te halen, heeft een eigen rubriek in De Telegraaf en kent de weg naar ra dio- en televisiestudio's als geen ander. Meester Max dankt zijn faam niet alleen aan spectaculai re zaken, zoals de verdediging van de ontvoerders van Toos van der Valk en biermagnaat Heineken. Hij staat vooral bekend als advocaat die zich voor zijn diensten uitzonderlijk goed laat beta len. In de strijd om de meest bekende advocaat heeft zich echter een geduchte concurrent aange diend. Baruch Moszkowicz, Max' tweede zoon, is in de voetsporen van zijn vader getreden. De ad vocaat uit Roermond staat vanwege zijn financië le handel en wandel in een bijzondere belangstel ling van de vaderlandse pers. Binnen vier maan den verwierf Baruch een vaste plaats in de dag bladen. Tot zijn leedwezen, want het kostte hem zijn baan. Vader Max verwijderde Baruch uit de maatschap, omdat de vele negatieve publicaties over zijn zoon het bedrijf schade berokkenden. In 1982 hoorde Nederland voor het eerst van het bestaan van Baruch Moszkowicz. Hij werd toen berispt door de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten. Baruch had zijn medewerking verleend aan een interview met zijn cliënt Koos H., de wegens moord op drie meisjes veroordeel de Haagse nachtportier, terwijl de zaak nog voor het gerechtshof moest dienen. Volgens de Orde van Advocaten handelde Baruch daarmee in strijd met de zorgvuldigheid die van een advo caat mag worden verwacht. Twee jaar geleden werd Baruch opnieuw be rispt wegens het indienen van te hoge declara ties. Niettemin bleven klachten over de hoge no ta's van Baruch bij de Raad van Toezicht binnen komen. In 1985 werd Baruch voor twee weken als advocaat geschorst. In juli van dit jaar kreeg Ba ruch een schorsing van vier dagen opgelegd, we derom wegens het indienen van te hoge declara ties. Baruch, die namens zijn vader de kantoren in Roermond en Venlo leidde, tekende tegen die beslissing hoger beroep aan. Maar voor vader Max was de maat vol; hij zette zijn zoon uit de maatschap. Over Baruch Moszkowicz zijn meer klachten binnengekomen dan over alle andere advocaten in het arrondissement Roermond samen. Klach ten, die voor het merendeel gegrond bleken. Vori ge maand werd Baruch drie keer achtereen ge schorst; eerst voor vijf dagen, toen voor zeven da gen en later nog eens voor twee weken. Maar de Roermondse advocaat sloeg terug. Hij diende een klacht in tegen deken Thijssen van de Orde van Advocaten, die hij van vooringenomenheid be tichtte. Hij kreeg onmiddellijk lik op stuk: Thijs sen diende tegen Baruch een klacht in wegens smaad. Vorige week kwam Baruch opnieuw negatiefin het nieuws. De zakenman Bos uit Rolde beschul digde Baruch van het indienen van te hoge decla raties. Bos werd onlangs veroordeeld wegens ille gale import van cyanide houdend gips. Baruch die hem verdedigde, liet Bos 100.000 gulden voor zijn diensten betalen. Volgens Bos moest hij wel betalen, omdat Baruch dreigde niet naar de zit tingen te komen. Bos heeft tegen Baruch een klacht bij de Orde van Advocaten ingediend. Ba ruch reageerde meteen en diende een strafklacht wegens laster tegen Bos in. Het zoveelste conflict tussen Baruch Moszko wicz en een van zijn cliënten was de aanleiding voor onze verslaggever om de advocaat in zijn kantoor in Roermond te bezoeken. Een verslag van een familiedrama, dat als televisieserie niet i onderdoen voor toppers als Dallas en Dynas ty. Baruch Moszkowiczhet prototype van de yuppie. Baruch Moszkowicz is het proto type van de yuppie. Jong (33), ge slaagd (als advocaat), modieus (vlinderdasje en pochet), maar vooral gehaast. Hij praat met de snelheid van een te hoog opge voerde motor. Dat moet ook wel. al was het alleen maar om een zin te kunnen afmaken, voordat de voortdurend rinkelende telefoon het gesprek voor de zoveelste keer onderbreekt. En als de tele foon niet zelf rinkelt, grijpt hij er naar om de secretaresse, die ver geten heeft een werkster voor zijn vrouw te regelen, een veeg uit de pan tè geven. Het "sorry, wat was de vraag ook al weer" zal nog menigmaal klinken. door Jos Heymans - Uw cliënt, de heer Bos, heeft 100.000 gulden voor uw diensten moeten betalen. Hij vindt dat be drag veel te hoog, maar moest wel betalen, omdat u anders niet op de zittingen zou verschijnen. "Dat is niet waar. De beschul diging is geuit door een zekere meneer Bel, een zwager van Bos die zich als woordvoerder op wierp. Mevrouw Bos heeft me gezegd dat Bel niet namens haai man heeft gesproken. Maar ik begrfjp het best. Bel heeft me vrouw Bos een tijd lang terzijde gestaan. Op een gegeven mo ment wilde hij daarvoor een ver goeding ontvangen en kwam toen bij mij. Ik heb hem gezegd dat hij daarvoor niet bij mij moest zijn. Hij zal nu wraak heb ben willen nemen". - Maar heeft Bos 100.000 gulden betaald? "Nee, de rekening bedroeg on geveer 80.000 gulden. Dat is vrij hoog, maar zijn zaak was ook ui terst arbeidsintensief. Toen Bos voor het eerst bij ijnij kwam, heb ben we afspraken gemaakt voor één bepaalde strafzaak. Uitein delijk werden het negen strafza ken en daarnaast nog eens 14 ci viele procedures. Ik ben maan den met die zaak bezig geweest, heb duizenden pagina's proces sen-verbaal moeten doornemen. Bovendien werd de declaratie hoog, omdat er allerlei kosten bijkwamen. De dochter van Bos heeft enkele dagen in Roermond gelogeerd en de hotelrekening naar mij laten sturen. Ik wist ner gens van. Ik heb die rekening be taald, maar natuurlijk wel weer bij Bos gedeclareerd". - Op de rekening zouden ook vliegkosten staan, omdat u we gens tijdgebrek niet per auto naar Assen, waar de rechtzaak speelde, kon komen. "Ook dat is niet waar. Ik ben inderdaad één keer per vliegtuig naar Assen gegaan, omdat mijn auto die dag defect was. Mijn cliënt mag er niet de dupe van worden, als iqijn auto me in de steek laat. Ik heb dat uit eigen zak betaald. Ik zal u de rekening laten zien". - Kortom, meneer Bos heeft 't bij het verkeerde eind? "Zeker. En ik zal een strafklacht tégen hem indienen, want die man beschuldigt mij van oplichting. Ik begrijp 'm trouwens niet. Hij mag zeer te vreden zijn. De officier van justi tie eiste 3,5 jaar gevangenisstraf. Het vonnis was maar twee jaar en vier maanden. Met aftrek van voorarrest is hij over ongeveer een jaar vrij. Met vier miljoen gulden op zak, die hij aan de im port van cyanide houdend gips heeft verdiend". - Maar het is toch niet voor het eerst dat u wordt beticht van het indienen van te hoge declaraties. U bent een aantal malen door de Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten geschorst, omdat was vastgesteld dat u te hoog had gedeclareerd. "De Raad van Toezicht heeft nooit naar mijn nota's gekeken. Ze bekijken een zaak en stellen dan vast hoeveel uren daaraan mag worden besteed. Dat ver menigvuldigen ze met het uurta rief. Op die manier bepalen ze de hoogte van de declaratie. Maar ik ben vaak veel langer met een zaak bezig dan zij denken. Ik neem elke zaak erg serieus. Ik doe het blijkbaar diepgaander dan andere advocaten". - Toch heeft u zich diverse ma len geschikt naar het oordeel van de Raad van Toezicht en cliënten terugbetaald. Daarmee erkent u toch schuld? 'Tk heb nooit één cent terugbe taald. Dat heeft de maatschap van mijn vader gedaan. Er was natuurlijk wel een band, een rechtskundige, tussen de cliënt en mij. En daarom word ik door de Raad van Toezicht aangespro ken. Maar de financiële band is Max Moszkowicz zette Baruch uit de maatschap. er een tussen de cliënt en de maatschap van mijn vader". Broers - Maar het is opvallend dat de klachten alleen u aangaan. Te gen uw broers, die ook deel uit maken van de maatschap, zijn nooit klachten ingediend. "Mijn drie broers droegen geen verantwoordelijkheid. Ik leidde de kantoren in Venlo en Roer mond. De andere kantoren in Maastricht, Utrecht en Amster dam worden door mijn vader ge leid". - Waarom is uw vader dan nooit aangepakt? "Mijn vader geniet een bepaal de faam. Die durven ze blijkbaar niet aan te pakken. Daarom pak ken ze mij". - Het dagblad De Limburger publiceerde vorig jaar twee pa gina's over de klachten, die tegen u waren ingediend. Ze telden er toen zeventien. In een hoofdre dactioneel artikel werd u om schreven als iemand, die niet al leen onzindelijk declareert, maar ook zo denkt. "Dat was een hetze die tegen mij werd gevoerd. Nu denken ze er anders over. De hoofdredactie van De Limburger is hier pas ge weest. Twee sessies van drie uur plus een diner. Ze gaan twee pa gina's tekst aan mij besteden in de kerstbijlage. Dat wordt een positief verhaal over wie Baruch Moszkowicz nu eigenlijk is". (Reactie van hoofdredacteur Nico Bergkamp van De Limbur ger: "We gaan in onze kerstbijla ge inderdaad een verhaal wijden aan Moszkowicz onder de kop 'De zaak van de verloren zoon M.'. Dat wil niet zeggen dat wij onze mening hebben herzien. Het wordt wel een eerlijk ver haal, maar ik denk niet dat het vleiend zal zijn".) - Uw schorsing was een van de redenen waarom u deze zomer door uw vader uit de maatschap bent gezet. "Nee, ik heb ontslag genomen, omdat mijn vader het personeel niet wilde uitbreiden. Ik deed het werk voor drie tot vier man. Toen er bovendien een vacature ontstond, weigerde mijn vader die op te vullen. Dat werd me te veel, ik ben toen weggegaan en voor mezelf begonnen. Daarom weet ik ook zeker dat er nooit meer klachten over de declara ties zullen komen". Kort geding - Hoe is de relatie met uw vader en met uw broers? "Die is slecht. Een zakelijk conflict heeft helaas geleid tot een breuk in de familie. Met mijn broers heb ik ook geen contact meer". - U heeft uw vader opnieuw in kort geding gedaagd. Waarom? 'Tk krijg nog 50 dossiers van hem, die hij niet wil afstaan. Als iemand die vroeger naar de maatschap ging, nu mij als advo caat kiest, heb ik recht op dat dossier. Bovendien heb ik nog geld tegoed uit de maatschap. Daar wacht ik al drie maanden op. Maar mijn vader betaalt geen cent. Ik kan niet blijven wach ten. Het kort geding dient vol gende week". - Komt het ooit nog goed tussen u en uw vader? "Ik ben bang van niet. Daar zijn we allebei te koppig voor". Econome dr. Hagenaars: "Ook een huishouden is een be langrijk onderdeel van de econo mie. Een huishouden kan immers heel makkelijk worden beschouwd als een klein bedrijfje, een combi natie van een hotel, restaurant, wasserij, kinderopvang en schoon maakbedrijf bij voorbeeld. Tot nu toe is eigenlijk uitsluitend onder zocht hoe zo'n huishouden zijn geld uitgeeft. Maar een huishou den produceert ook en het kan heel interessant zijn te weten hoeveel geld een huishouden daarmee ver dient, welke investeringen er wor den gedaan i door Conny Smits Dit onderzoek, naar de manier waarop huishoudelijke produktie kan worden gewaardeerd, wordt de belangrijkste taak van de Oegst- geestse dr. Aldi J.M. Hagenaars (32 jaar). Per 1 januari 1987 is zij be noemd tot bijzonder hoogleraar in de economie van de huishoudelij ke sector aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Zij is daarmee de enige vrouwelijke hoogleraar in de economie die Nederland op dit moment telt. Op het moment is Hagenaars nog werkzaam als universitair hoofd docent aan de Leidse universiteit. Uit hoofde van die functie werkte ze de afgelopen jaren onder meer aan de samenstelling van de twee GPD-enquêtes over inkomens en vrijheidsbeleving. Vorig jaar pro moveerde zij in Leiden tot doctor in de rechtsgeleerdheid met de dis sertatie 'The Perception of Pover ty' (een onderzoek naar armoede in westerse landen). "De economie van het huishou den is eigenlijk een heel nieuw vak dat ik in Rotterdam moet gaan ont wikkelen", licht Hagenaars toe. "Tot nu toe wordt in de economie vrijwel alleen over de marktsector en de overheidssector gesproken, maar daarmee wordt een heel be langrijk onderdeel van de econo mie vergeten. Het zijn juist de huis houdens die vaak bepalen wat er door het bedrijfsleven of de over heid aan activiteiten moet worden ontwikkeld. Er bestaat een voort durende wisselwerking tussen die sectoren". Hagenaars beschouwt het als een luxe dat ze in Rotterdam mag gaan werken op een vakgebied waar voor eerder nog geen leerstoel be stond. Juist in een tijd dat er op veel andere gebieden fors wordt bezuinigd. De leerstoel die Hage naars zal bezetten wordt dan ook niet gefinancierd door het rijk, maar door de Stichting ter Bevor dering van het Onderzoek en On derwijs in de Economie van de Huishoudelijke Sector. Deze stich ting werd onlangs opgezet door een groot aantal bedrijven die er belang bij hebben meer te weten te komen over het functioneren van een huishouden. Hagenaars: "Wanneer we meer weten over het doen en laten van het huishouden, kan het bedrijfslef ven daar natuurlijk mooi op inspe len. Eigenlijk doen we een markt onderzoek op zeer grote schaal. Het is voor het bedrijfsleven heel nuttig te weten waarom het ene huishouden taken naar zich toe trekt, zoals het zelf schilderen van de woning, terwijl een ander huis houden juist taken afstoot door kant-en-klaar-maaltijden te nutti gen in plaats van zelf te koken". Belangrijkste uitgangspunt is volgens Hagenaars het huishouden niet alleen als consument te be schouwen, zoals nu dikwijls ge beurt. "Niet alle geld dat binnen komt wordt geconsumeerd. Er worden ook investeringen gedaan, zoals de aanschaf van een wasma chine en een auto. Die goederen kun je beschouwen als luxe of ge woon erg gemakkelijke gebruiks voorwerpen, maar je kunt ze ook zien als bedrijfskapitaal. De was machine bespaart immers een hoop tijd en ook de auto wordt ge bruikt om bij voorbeeld op een ef ficiëntere manier boodschappen te doen. Mijn taak wordt het uit te re kenen hoé efficiënt". Ook voor consumentenorganisa ties en voor de overheid kan het onderzoek naar het produktiepa- troon van huishoudens van groot belang zijn. Hagenaars: "Neem bij voorbeeld de voordeurdelersrege- ling. De overheid gaat er vanuit dat voordeurdelers een lagere uitke ring kunnen krijgen omdat zij met hun gezamenlijke huishouden een stuk voordeliger uit zijn. Via een wetenschappelijk onderzoek zou je kunnen uitvinden of dat werkelijk Dat het juist een vrouw is die zich op de economie van de huis houdelijke sector stort, is volgens Hagenaars puur toevallig. "Dat mijn belangstelling in de economie vooral uitgaat naar deze sector, komt niet zozeer doordat ik vrouw ben maar eerder doordat ik een kind van mijn tijd ben. Er zijn ook steeds meer mannen die zich op de huishoudelijke sector richten". Het maakt volgens haar ook niet veel uit of het nu een vrouw is of een man die bepaalde wetenschap pelijke onderzoeken doet. "Je moet mensen altijd alleen maar op hun kwaliteiten beoordelen. Ik vind het wel belangrijk dat meer vrouwen economie gaan studeren, want ze zijn nu toch nog steteds ver in de minderheid. De economie heeft nog teveel het imago een we tenschap voor mannen te zijn". Homosexuele praktijk opnieuw veroordeeld Het Vaticaan veroordeelt in een nieuw document - gisteren uitgegeven - homosexuele han delingen opnieuw als 'moreel verwerpelijk'. "De Rooms-Ka- tholieke Kerk houdt vast aan haar duidelijke opvattingen hier over, die noch onder druk van de wetgever noch van de heden daagse trend veranderd kunnen ,worden", schrijft de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer in een brief aan de bisschoppen over de pastorale zorg aan homo- sexuelen. Homosexuele geaard heid is op zich geen zonde, maar homosexuele praktijk wél. Dit is het eerste stuk van het Vaticaan dat uitsluitend over ho- mosexualiteit gaat. In 1975 werd dit onderwerp behandeld in een document over verschillende kanten aan de sexualiteit. Het stuk is, volgens een toe lichting van de congregatie, be doeld om bepaalde onjuiste uit leggingen van de rooms-katho- lieke leer inzake homosexualiteit uit de wereld te helpen. Het Vaticaan keert zich krach tig tegen bepaalde groepen die proberen steun van 'goedwillen de priesters' te krijgen om wet ten te veranderen. "Een groeiend aantal mensen, zelfs binnen de kerk, oefent zware druk op de kerk uit om homosexuele prak tijk te aanvaarden als onschade lijk of zelfs goed. Een taktiek daarbij is om op hoge toon te ver klaren dat elke kritiek op homo sexuele handelingen een vorm van discriminatie is". De brief aan de bisschoppen verwerpt de opvatting dat homo sexuele liefde gelijk is aan sexua liteit binnen het huwelijk. Ook wordt de gedachte afgewezen dat de bijbel niets over homose xualiteit zegt of dat de richtlijnen van de bijbel zo tijdgebonden zijn dat ze nu geen betekenis meer hebben. Met een verwijzing naar de ziekte Aids zegt de brief: "Hoe wel de homosexuele praktijk een ernstige bedreiging kan vormen voor leven en welzijn van grote aantallen mensen, laten de voor standers ervan zich niet afschrik ken en weigeren zij de omvang van de risico's onder ogen te zien". Alleen in het huwelijk is sexualiteit ethisch verantwoord, zegt de brief. "Maar wanneer de kerk onjuis te opvattingen over homosexua liteit verwerpt, betekent dat niet dat zij de méns afwijst. Zij doet dat om deze mensen te bescher men en niet om hen in een keurs lijf te dwingen". De congregatie veroordeelt elke vorm van discri minatie van en geweld tegen ho- mosexuelen. Misleidend De bisschoppen wordt ge vraagd, hun pastorale verant woordelijkheid jegens homose- xuelen met 'aangepaste vormen van pastoraat' ten uitvoer te brengen. In dit verband wordt ook de samenwerking met psy chologen, sociologen en artsen aanbevolen. Een opdracht voor de bisschoppen is, eventuele steun aan homo-organisaties in te trekken en geen kerkelijke ge bouwen, inclusief rooms-katho- lieke universiteiten, open te stel len voor bijeenkomsten van deze organisaties. "Dat zou mislei dend zijn". Naar aanleiding van deze brief hebben de Nederlandse bis schoppen gisteren dezelfde ver klaring uitgegeven waarmee zij in 1976 reageerden op het Vati caanse document van 1975 over 'enkele vraagstukken van de se- xuele ethiek'. De bisschoppen vinden, dat hun verklaring van tien jaar geleden - hoewel die aansloot bij een brief van brede re strekking - haar waarde niet heeft verloren. Daarin legden zij er de nadruk op, dat de christelijke visie op de sexualiteit altijd heeft gezocht naar binding van het sexuele le ven aan de voortplanting en de liefde tussen man en vrouw. "Men kan de sexualiteit niet los maken uit dit verband, zonder te kort te doen aan de bedoelingen van de Schepper", schreven de bisschoppen in 1976. Bode treedt terug Herman Bode, oud-ondervoor zitter van de FNV, heeft zich te ruggetrokken als adviseur van het bestuur van het Bedrijfspas- toraat in het rooms-katholieke aartsbisdom Utrecht. Naar Bode zelf verklaarde, weigert het aarts bisdom elke medewerking zo lang hij als voorzitter fungeert. "Ik wil niet het functioneren van het bedrijfspastoraat tot in zet van dit conflict maken", zei Bode. "Alleen om die reden treed ik af'. Over het optreden van het aartsbisdom zei hij- "Je kunt het gerust de Inquisitie Alleen hebben ze nu geen brandstapels meer". Kardinaal Simonis weigerde vorig jaar juni Bode te benoemen tot voorzitter van het bedrijfs pastoraat. Hij vond hem een 'te uitgesproken' figuur om als neu traal voorzitter te kunnen funge ren. Ook had Bode zich - bijvoor beeld in interviews - 'negatief- kritisch' over de Rooms-Katho- lieke Kerk uitgelaten. Het bestuur van het bedrijfs pastoraat hield echter aan de kandidatuur van Bode vast. "Om geloofwaardig te blijven binnen een gespleten kerk" droeg het bestuur geen andere kandidaat voor, maar trok Bode aan als 'deskundige van het bestuur' en als 'functionerend voorzitter'. Het aartsbisdom had laten we ten, dat in verband met de be- stuursperikelen vacatures in het bedrijfspastoraat niet vervuld zouden worden en geen mede werking zou worden gegeven aan de vervanging van aftreden den in plaatselijke besturen. Bode blijft wel voorzitter van de stichting Bedrijfsapostolaat Nederland, die met het Centraal Interkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven (protestants) sa menwerkt in de Dienst in de In dustriële Samenleving vanwege de Kerken (Disk). Als zodanig is hij ook voorzitter van de Disk. Kooikapel Nu aan de Lammermarkt in Leiden de oude Bethlehemskerk weer in gebruik is, heeft de ker- keraad van de hervormde wyk- gemeente Kooiwijk-Pniël zich erover beraden of de naam 'Beth- lehemkerk' voor de kerk aan de Driftstraat wel kan worden ge handhaafd. Om verwarring te voorkomen leek het de kerkeraad goed, aan de kerk in de Kooi haar oude naam terug te geven: Kooikapel. Een argument was ook dat velen deze kerk nog zo noemen. De naam 'Kooikapel' heeft jaren be staan. Advertentie. De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente 'Boshuizen' in Leiden-Zuidwest hanteert een ongebruikelijk mid del om zich te versterken. Deze week staat in 'Hervormd Leiden' een advertentie waarin de kerke raad met spoed 'enige kerke- raadsleden' vraagt: drie ouder lingen en één diaken plus nog drie pastorale medewerkers ter versterking van enkele teams. Voorwaarden: kandidaten moeten belijdend lidmaat zijn, enkele avonden per maand hier voor willen geven, geen financië le honorering willen ontvangen en bereid zijn tot werken in teamverband. Wie geschikte kandidaten weet, wordt verzocht hun namen aan de kerkeraad door te geven "opdat wü hen kunnen benaderen". De advertentie is ondertekend door mevrouw F. van der Mark. mevrouw J. H. ter Wee-van der Meide en ds. K. J. Jansen (wijk- predikant). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Rijns- burg (voor zendingsdienst op Curacao) en voor Grootegast A. O. Reitsema Brunssum. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuwegein (gecom bineerd met de Nederlands Ge reformeerde Kerk) W. C. Moer dijk Rozenburg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11