De Vendorado folder'87 zit boordevo verrassingen Yendex in race voor havenbedrijf Tanken in buitenland goedkoper Britse mijnwerkersvrouwen vragen steun in Nederland Twee maanden uitstel verleend Ziekenfondsen willen onder de cao uitkomen 'Meer vrouwen moeten technisch beroep kiezen' WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Volgens de Dienstenbond FNV willen de zie kenfondsen zich niet houden aan de afspraak dat de 9.000 werkne mers bij de fondsen per 1 april 1987 een 36-urige werkweek krijgen. In de huidige cao waren daarover af spraken gemaakt maar volgens de Dienstenbond FNV wil de zieken fondsorganisatie VNZ daar onder uit omdat de fondsen er geen geld voor zouden hebben. Volgens bestuurder A. Steijaert van de Dienstenbond FNV moeten de ziekenfondsen volgend jaar 40 miljoen inleveren, zes procent van hun totale budget. Een forse ader lating, beaamt de vakbondsbe stuurder, "maar contract is con tract. Als we dit over onze kant la- DEN HAAG (ANP) - De Vendex-dochter Hodon krijgt een maand of twee de tijd om haar ten gaan is het eind zoek en dan voorstel tot overneming van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) in IJmuiden uit te komt straks bii voorbeeld de werken. Ook de Nationale Investeringsbank (NIB) krijgt die kans. In de tussentijd blijft de ontwerp-overeenkomst die het rijk voor de overneming heeft gesloten met een groep van acht IJmuider bedrijven van kracht. vakantietoeslag op de tocht te staan", aldus Steijaert. Medio november praten de vak bonden met de VNZ en als die voet bij stuk houdt overweegt de bond naar de rechter te stappen of ande re acties te ondernemen. Volgens Steijaert is in de huidige cao vast gelegd dat in april '87 de 36 uur een feit zou zijn. Alleen over de vorm van de arbeidstijdverkorting moest nog verder worden onder handeld. Steijaert vindt dat de VNZ over de financiële problemen maar bij staatssecretaris Dees (volksgezondheid) moet aanklop pen. "De VNZ mag die zaak niet af wentelen op de werknemers", vindt hij. De vakbondsbestuurder gingen meer gehad behoudens een bescheiden verhoging in januari '86 en januari '87. VNZ-secretaris A. H. Slotboom verklaarde gisteren dat de zieken fondsen met hun rug tegen de muur staan. "We moeten 40 mil joen bezuinigen en we hebben fei telijk geen andere keus. Het moet uit de lengte of uit de breedte ko men en als we er niet voor kiezen om de 36-urige werkweek op de lange baan te schuiven dan zullen we naar alternatieven moeten zoe ken", aldus Slotboom. Hij wilde niet op eventuele andere bezuini gingsmogelijkheden vooruitlopen. "We beraden ons op de kwestie e stelt bovendien dat de 36-urige vooruitlopend op de onderhande werkweek al lang en breed door de wewrknemers is betaald. Die heb ben sinds juli '82 geen loonsverho- Dat is de uitkomst van het overleg in de overeenkomst met de groep dat minister Smit-Kroes gisteren nog wel onder de gemaakte afspra- voerde met de Ka'mercommissie ken uit, maar dat geeft de overheid voor verkeer en waterstaat plannen tot privatisering SVHB. De minister en de Kamer komen daarmee tegemoet aan de staan wens van Hodon, die vorige week Zowel de fracties die bij de Kamercommissie aandrong tisering de geen al te beste naam als contract- het partner en komt de staat ook op boete van 400.000 gulden te op uitstel i definitief besluit WD, D66, RPF, SGP), als de de verkoop van het havenbe drijf. Smit-Kroes is enigszins in verle genheid gebracht, doordat de Ven- PvdA (tegenstander) wezen giste ren op de zwakke punten in de ont werp-overeenkomst. Zij vinden aantrekkelijke kanten dex-dochter op het laatste moment het Hodon-voorstel zitten. De mi met een hoger bod kwam dan de nister is bereid Hodon de kans te IJmuider groep. De minister kan bieden het plan verder uit te via een ontbindende voorwaarde werken, hoewel zij in een eerder Nominatie topman IMF in impasse PARIJS (Rtr.) - Ondanks twee bijeenkomsten van de minis ters van financiën van de Euro pese Gemeenschap en de diplo matieke bemoeienissen van de Britse minister van financiën. Nigel Lawson, zit de EG nog al tijd met twee kandidaten voor de opvolging van de directeur van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF), Jacques de Larosiere. Frankrijk is nog steeds niet bereid zijn kandi daat, president van de centrale bank Michel Camdessus, te la ten vallen voor de Nederlandse kandidaat, minister van finan ciën Onno Ruding. Frankrijk krijgt steun van Italië. Spanje, Portugal en Grie kenland. De rest van de"EG- landen, nog altijd een meerder heid, steunt Ruding. De direc teur van het IMF is per traditie een Europeaan en de EG heeft het wat de nominatie betreft voor het zeggen. Nu de vereiste unanimiteit niet bereikt kan worden zal waarschijnlijk het bestuur van het IMF een keuze moeten maken. De mogelijk heid bestaat dat de impasse op gelost wordt door een niet-Eu- ropeaan naar voren te schui ven. Er wordt de afgelopen da gen druk gespeculeerd dat de volgende directeur van het IMF wel eens een Japanner zou kunnen zijn. was gisteren terughoudend: "Bij het Hodon-voorstel zitten er nog wel wat gaten in de kaas, waar ik niet graag garant voor zou willen staan". De minister wil de NIB vragen de beide voorstellen na te rekenen. Zij wil de bank tevens de gelegen heid bieden haar eigen plan alsnog in te dienen, dat aanvankelijk eveneens te laat was gelanceerd. Direct na de kerstvakantie worden de gegevens aan de Tweede Kamer aangeboden. De CDA'er Van Vlij men maakte bezwaar tegen deze dubbelfunctie van de NIB: die van beoordelaar en mededinger tege lijk. De minister zal daarvoor een oplossing trachten te vinden. UTRECHT (GPD) - Zo n 75 pro cent van alle Nederlanders vindt dat er eigenlijk net zoveel vrouwen als mannen in technische functies zouden moeten werken. Maar tege lijkertijd denkt twee derde dat zo'n situatie nooit bereikt zal worden, omdat vrouwen nu eenmaal min der in techniek zijn geïnteresseerd. Tot deze conclusies komt een on derzoek van de Nederlandse Stich ting voor de Statistiek in opdracht van Siemens Nederland. De Nederlandse vestiging van het Westduitse elektronicaconcern is tot een dergelijk onderzoek over gegaan wegens de problemen bij het werven van voldoende goed opgeleide technische medewer kers. Vooral in de elektrotechniek en de elektronica hebben de mees te bedrijven hier grote problemen. Op de beurs Elektrotechniek 86 in Utrecht zei Siemens-Nederland-di- recteur ir. P. Carrière zich zelfs zor gen te maken dat het tekort aan goed geschoolde en ervaren krach ten in de automatisering tot „wild- west-toestanten" op het gebied van de arbeidsvoorwaarden kan leiden. Wanneer ook meer vrouwen zich op dit terrein zouden bekwamen, is het probleem snel opgelost, aldus Carrière. In vergelijking met ande re Europese landen blijft de Neder landse vrouw in dit opzicht ver achter. Dat heeft met de instelling te maken, zoals uit de enquête on der de ruim 1500 mannen en vrou wen van 14 jaar en ouder blijkt. Zo vindt 30 procent van de vrou wen en 42 procent van de mannen dat vrouwen meer geschikt zijn voor verzorgende beroepen. Maar aan de andere kant vindt slechts een kwart dat het niet goed zou zijn als vrouwen meer computerkunde of elektronica gaan studeren. Om de belangstelling van vrouwen voor de elektronica te bevorderen is Siemens Nederland onder meer een advertentiecampagne in een vrouwenblad begonnen. DOETINCHEM - Prinses Margriet heeft gistermiddag de officiële opening verricht i beurs in Doetinchem. Ir. L. Dings assisteerde de prinses bij de openingshandeling, het i molen op schaal. lingen met de vakbonden wil ik daar verder geen mededelingen over doen", aldus Slotboom. Getuigenverhoor Hollandia Kloos gaat niet door AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft het ver zoek van Sobi tot een voorlopig ge tuigenverhoor in de zaak Hollandia Kloos gisteren afgewezen. Sobi, de Stichting Onderzoek Bedrijfsinfor matie van Pieter Lakeman, wilde een aantal getuigen horen, onder wie de vroegere president-direc teur van de Nationale Investerings bank, drs. Th.A.J. Meys en direc teur H.H.M. Groen van de Neder- landsche Credietverzekeringmaat- schappij. De bedoeling was feiten boven water te halen die volgens Lake man zouden moeten aantonen dat Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers, ten onrechte 10 miljoen gulden "cadeau" heeft ge kregen van het kabinet Lubbers. De rechtbank ziet echter geen gronden om deze procedure te starten. Sobi overweegt volgens een woordvoerster in hoger beroep te gaan. Inmiddels heeft Sobi-voorzitter Pieter Lakeman gisteravond laten weten inderdaad in hoger beroep te gaan. Volgens Lakeman zal deze zaak binnen drie weken dienen voor het Gerechtshof in Amster dam. In een verzoekschrift-proce dure zoals hier het geval is, is be handeling in hoger beroep volgens Lakeman zeer snel mogelijk. Benzine zaterdag elf cent duurder Unilever Unilever heeft op het moment 94.9 procent in handen van de aan delen van het reuk- en smaakstof- fenconcern Naarden International, zo heeft het Rotterdamse voe- dings- en wasmiddelenconcern gisteren bekendgemaakt. Het bod van 90 gulden, dat Unilever op de aandelen Naarden heeft uitge bracht, wordt daarmee geslaagd genoemd. Van de gewone aande len Naarden is 36,4 procent bij Uni lever aangemeld. Maandag was de laatste dag dat op het bod kon wor den ingegaan. Via de effectenbeurs had Unilever al een meerderheid verworven van 58,5 procent. Schiphol De eerste negen maanden van dit jaar hebben op alle gebieden voor de luchthaven Schiphol een groei te zien gegeven ten opzichte van dezelfde periode in 1985. Er wer den twee procent meer passagiers, drie procent meer vracht, vijf pro cent meer vliegtuigen en acht pro cent meer post geregistreerd. Dit is gisteren door de NV Luchthaven Schiphol bekend gemaakt op basis van de voorlopige verkeers- en ver voerscijfers tot en met september. Failliet Er zullen per 31 december onge veer 4800 faillissementen zijn uit gesproken. Dat is de schatting van het Nederlands Faillissementen Register, onderdeel van Graydin Business Services, waarin de in casso- en informatiebureaus Don- gelmans en Van der Graaf zijn op gegaan. In 1985 werden 5013 faillis sementen uitgesproken. Het Fail lissementen Register komt tot deze schatting op basis van een vergelij king van de tot nu toe uitgespro ken aantal faillissementen met die van vorig jaar. Stork Twee werkmaatschappijen van het Stork-concern hebben op drachten ontvangen tot een totaal bedrag van 25 miljoen gulden, zo heeft Stork gistermiddag bekend gemaakt. Ventilatoren Stork Hen gelo heeft voor het metronet in het Venezolaanse Caracas een vervol gopdracht ter waarde van 15 mil joen gulden ontvangen. Dit is de vierde order voor de metro in Cara cas. Het werk moet in 1989 zijn op geleverd. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ver hoging van de benzineaccijns gaat zaterdag (1 november) in. Nu ook de Eerste Kamer die heeft goedge keurd, betekent dat dat een liter benzine zaterdag elf cent duurder wordt (9 cent accijnsverhoging plus 20 procent btw daarover). Overigens is de benzineprijs van wege de lagere olieprijzen op de wereldmarkt vandaag nog met 2 cent per liter omlaag gegaan. Staatssecretaris Koning finan ciën) zei gisteren niet uit te sluiten dat in de toekomst de accijnsver hoging op benzine niet en die op huisbrandolie wel wordt terugge draaid. Minister Ruding heeft eer der in de Tweede Kamer toegezegd dat de lastenverzwaring zal wor den teruggedraaid zodra de olie prijzen weer voldoende zijn aange trokken en het financieringstekort dat toelaat. Maar de vorm waarin dat zal gebeuren liet hij in het mid den. Dat kan in de vorm van ac cijnsverlaging dan wel een lagere loon- en inkomstenbelasting. Senator Von Meijenfeldt sprak SPRANG-CAPELLE - Had de boer de laatste maanden van de zomer te gisteren bij de behandeling van het kampen met uitzonderlijke droogtenu worstelt hij met het water tijdens wetsvoorstel zijn voorkeur uit voor het rooien van de suikerbieten. «fotoANP» de accijnsroute. De staatssecretaris ADVERTENTIE merkte op dat wordt gestudeerd op de mogelijkheid om de variabele autokosten (benzine plus accijns) te verhogen en de motorrijtuigen belasting te verlagen om een be dachtzamer autogebruik te stimu leren. De accijnsverhoging houdt in dat het verschil tussen de benzine prijzen in Nederland en vooral de Bondsrepubliek Duitsland nog groter wordt dan nu al het geval is. Na zaterdag kost een liter benzine in Duitsland tussen de 40 en 45 cent minder dan in Nederland. Op een tank van 50 liter scheelt dat maar liefst ruim twintig gulden. De zogenaamde grenseffecten - tanken én kopen over de grens - zullen ongetwijfeld toenemen. De benzinestations in de buurt van de grens met Duitsland en in mindere mate die bij de Belgische grens krijgen het nog moeilijker. In heel Nederland zijn zo'n 8500 grotere en kleinere stations, waarvan er drie tot vierhonderd in de grensstreek staan. De algemeen secretaris van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren, J. Oskam, spreekt in dit verband over het Ar- denneneffect. Dat wil zeggen dat tot 40 kilometer voor de Belgisch- Luxemburgse grens geen enkel benzinestation in België te vinden is. Dat komt doordat de benzine in Luxemburg aanzienlijk goedkoper is. Als de toestand blijft zoals hij nu is, zegt Oskam, dan krijg je eenzelf de ontwikkeling in Nederland voor de Westduitse grens. LPG De prijs van autogas (LPG) gaat morgen met 1,5 cent omhoog. De meest voorkomende prijs is dan 44,0 cent per liter. Dit is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. De prijsverhoging is het gevolg van het oplopen van de internationale noteringen voor autogas. Deze ont wikkeling is al sinds september aan de gang. Daarbij komt dat de prijs van LPG wordt beïnvloed door de seizoenen: tegen de winter wordt hij hoger. OLIEPRIJS (UPI/Rtr.) - Saoedi- Arabië en Mexico bieden hun afne mers een korting van vijftig dollar cent op een vat ruwe olie, zo is ver nomen in kringen van de Ameri kaanse olie-industrie. Een woord voerder van de Mexicaanse staats oliemaatschappij, Pemex, heeft ontkend dat er kortingen worden gegeven aan Amerikaanse en Eu ropese klanten om meer olie te kunnen verkopen, maar bronnen binnen Pemex, hebben gezegd dat er een „technische aanpassing" van de prijzen heeft plaatsgevon den. Vendofodo... dot zijn vriendelijke 5-sterren bungalowparken op de mooiste plekjes van Limburg en de Duitse Eifel. Met komfortobele bungalows, gezellige restouronts met vriendelijke bediening, volop sportieve mogelijkheden en gratis woterpret voor groot en klein, met (in Limburg) subtropische golfslagboden en een U leest er alles over in de nieuwe Vendorado folder, die vol stoot met speciale voordeeltjes. Von deze '87-voordeeltjes kunt u ook dit jnor al profiteren! Uw 2e bungalow gratis ten Sinterklaas-surprise die geldt voor: Longweekends von 5 en 12 dec. 1986. Midweken von 1,8 en 15 dec. 1986. Weken von 28 nov, 5 en 12 dec. 1986. Op 4 en 6 dec. zijn de Goedheiligman en zijn knechten vanzelfsprekend oonwezig. 50% korting voor 55-plussers Als 55-plusser krijgt u bij Vendorado moor liefst 50% korting op alle midweek-prijzen, ook in 1986 t/m 15 dec. Kijk eens hoeveel dot per 6-pers. bungalow scheelt: vanaf .255? 127,-* tot-290T-!4S,-'. End. toeristenbelasting en evt. overige toeslagen. Evt andere kortingen vervallen bij deze aanbieding Hooi die nieuwe Vendorado folder! Bii A8N Bonk of Vroom Dreesmann. Of bel direkt de Vendorado reserveringscentrole: 020-656565 XIE lÜj (ma. t/m vi. ven 9 tot 19 uur, za. van 10 tot 16 uut). KI de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom GRONINGEN (GPD) - Ze zijn nu allebei gescheiden van de man met wie ze een jaar lang zij aan zij stre den in een van de bitterste stakin gen uit de Britse geschiedenis: Kim Young en Lynn Dennet, mijn werkersvrouwen. Zij zijn deze maand in Nederland, om geld bij een te brengen voor de 480 ontsla gen mijnwerkers en degenen die achter de tralies zitten voor hun aandeel in de vaak gewelddadige confrontaties met de politie. Aanleiding voor hun komst was de film die een groepje Amster dammers maakte over de mijnwer kersgezinnen, een jaar na de sta king. Een staking van ruim een jaar waarin de vrouwen een steeds grotere rol gingen spelen. "Vrouwen ontdekten nieuwe ta lenten bq zichzelf', vertelt Kim. "Sommigen werden actief in de gaarkeukens, die werden ingericht omdat niemand meer tijd of geld had om thuis een maaltijd te ma ken. Anderen gingen op geld uit om te zorgen dat de gezinnen niet helemaal verkommerden". "Ik heb veel dingen gedaan waarvan ik vroeger nooit had ge dacht dat ik ze kon", vertelt Lynn in de film. De vrouwen bedelden bij de plaatselijke winkeliers, maar sommigen gingen zelfs naar het buitenland om steun te krijgen voor de staking. Ze kwamen in contact met andere mensen en an dere ideeën. "Voor de staking had den veel arbeidersvrouwen oogkleppen op. Ze hadden alleen maar aandacht voor hun eigen ge zin. Door de staking kwamen ze mensen tegen die andere soorten strijd voerden, tegen kernwapens of de apartheid in Zuid-Afrika", zegt Lynn nu. "We hebben door die periode ge zien hoe de politiek werkt, hoe het kapitalisme in elkaar zit. wat me dia doen. Vroeger geloofde je alles genen: geld voor hun gezinnen wat je op televisie zag of krant las. De vrouwen hebben ge weldig veel geleerd en dat gaat nog verder". Op sommige plaatsen hebben de mijnwerkersvrouwen na de sta king hun eigen organisaties op po ten gezet, eigen centra gesticht, ge zorgd dat er cursussen en kinde ropvang kwamen. "Voor de man nen was dat heel moeilijk. Toen de staking voorbij was, dachten ze dat alles weer zou worden als vroeger", meent Lynn. Een aantal vrouwen kon dat niet meer en er zijn dan ook nogal wat echtscheidingen. Anderen zijn in maart 1985 terug gegaan naar de keuken, "maar er zijn dan ook heel veel ongelukkige vrouwen". De mijnwerkersgezinnen heb ben zwaar geleden onder de sta king. Veel vrouwen hebben nood gedwongen slechtbetaalde baan tjes genomen om de schulden uit' die tijd af te betalen. Intussen is de toekomst voor de mannen niet be ter geworden. Na de verloren sta king gaat de sluiting van onrenda bele mijnen idoor. In de mijnen die nog open zijn moet de produktivi- teit omhoog. Volgens de vakbon den wordt daardoor steeds vaker een loopje genomen met de veilig heid. Bovendien heeft de nederlaag van de mijnwerkers de hele arbei dersbeweging een slag toege bracht. In allerlei takken van de in dustrie stellen de werkgevers zich hard op en kunnen de bonden daar zelden een krachtig antwoord op geven. De vrouwenorganisatie die tijdens de mijnstaking is ontstaan, steunt de acties van andere werk- solidariteitsbetuig laten weten dat hun strijd niet is vergeten. Toen hebben ze veel steun uit Nederland gekregen en ze hopen die ook nu te krijgen. De strijd van de mijnwerkersvrouwen is nog niet voorbij. Maar voorop staat nog steeds de steun aan de slachtoffers van de staking, de werklozen en de eevan- AMSTERDAM (ANPl - Ook vandaag overheerste het aanbod op de Amster damse effectenbeurs en dit bezorgde veel hoofdfondsen behoorlijke verlie zen. Philips sprong hierbij uit de band met een zeer flauwe stemming, maar ook fondsen als Akzo, NMB, FGH, wat een verlies van f3 betekende. Ak zo deed het wat kalmer aan maar moest toch fl.70 terug naar f 142,20. Unilever zag zich f2 ontgaan op f469 en Koninklijke Olie liet twee kwartjes liggen op f 193,70. Hoogovens leverde f 1 in op f 59,50. In de financiële sector moest NMB een rijksdaalder terug naar f 197,50. FGH Hypotheekbank ging f 1,30 achteruit tot f39. Bij de uitgevers verloor VNU f2,50 op f320 en Elsevier f3,20 op f229. Voorts was Ahold f 1,40 in reactie op f 104,20. Fokker moest eveneens f 1,40 terug naar f62,50 en HBG f 1,50 naar f135. Scheepvaart- en havenfondsen gaven kleine verliezen te zien. vijf

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9