IJsland-pakket op tafel in Genève Parijs mist zicht op M.-Oosten Mozambique rouwt om Machel VS: voortbouwen op Reykjavik Zanderij 's nachts gesloten Oppositieleider Chili opgepakt Franse politiek ingegeven door achterhaalde realiteiten WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 7 WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft, met het oog op de ontwapeningsge sprekken met de Sowjet-Unie in Genève, een pakket voorstellen samengesteld dat gro tendeels uitgaat van de punten van overeenstemming tussen president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov bij hun top in IJsland. Die top liep vast, omdat de twee supermogendheden het niet eens konden worden over Reagan's plannen voor ruimteverdediging, beter bekend als „Star Wars". Gorbatsjov wilde alle voorstellen Ontmoeting Shultz en Sjevardnadze WASHINGTON (Rtr.) - Ameri kaanse en Russische autoriteiten zijn gisteren in Washington bespre kingen begonnen over methoden om het vreedzame gebruik van de ruimte te bevorderen. Dit heeft de zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken, Charles Red man, meegedeeld. Redman zei dat de bijeenkomst was overeengekomen op de top in Reykjavik. Vandaag begint in Was hington een andere bijeenkomst, waarop de consulaire betrekkin gen tussen beide landen onder de loep genomen worden. Wat het overleg over de ruimte betreft zullen de Amerikaanse en Russische deskundigen bekijken of men samen Mars kan gaan ver kennen. Het Strategie Defense Ini tiative wordt niet behandeld. "Dat hoort op tafel in Genève thuis", al dus Redman. tot kernontwapening wèl overeenstemming was bereikt, alleen laten doorgaan als de VS zich gedurende een periode van tien jaar onthielden van het testen van „Star Wars" buiten het labora torium. De uitgangspunten van de Ame rikaanse onderhandelaars in Genè ve zullen niettemin nu juist de vèr- stgaande voorstellen tot ontwape- door Henk Dam ning zijn, waarover Reagan en Gor batsjov, vóór hun meningsverschil over „Star Wars", het eens waren. En dus zullen de Amerikaanse onderhandelaars voorstellen om in een periode van tien jaar alle inter continentale ballistische raketten te vernietigen, na een reductie met 50 procent in de eerste vijf jaar. De Amerikanen zullen verder pleiten voor de vernietiging van al le middellange-afstandsraketten in Europa, wapens als de kruisraket ten, Pershing-2-raketten en de Russische SS-20's. Over het pakket voorstellen is begin deze week op het Witte Huis overeenstemming bereikt. Ken neth Adelman van het ontwape ningsbureau op het ministerie van buitenlandse zaken in Washington merkte gisteren op: „Ik hoop dat de Sowjets nu ernstig over de re- 'Geen akkoord onder Reagan BERLIJN (AP) - Zolang Ronald Reagan president van de Verenig de Staten is zal er geen akkoord van enig belang komen tussen de Sowjet-Unie en de VS, zo heeft een vooraanstaande Russische journa list gisteren gezegd. Alexander Bowin, de belangrijk ste commentator van de Izvestia vertelde journalisten in Berlijn dat hij 'er persoonlijk van overtuigd is dat er geen wezenlijk akkoord kan worden bereikt zolang de huidige regering aan de macht is'. Bowin verklaarde dat de Sowjet- Unie over ontwapening zal blijven onderhandelen en bereid is tot compromissen. Bowin zei verder niet te verwachten dat er spoedig een ontmoeting plaatsvindt tussen Reagan en de Russische partijlei der Gorbatsjov. 'Niet in 1986 en 1987 valt nog te bezien,' zei Bowin. sultaten van Reykjavik willen pra ten. Dat hebben ze tot dusver niet gedaan". Interessant aan het pakket Ame rikaanse voorstellen is, dat Reagan is blijven vasthouden aan de ver nietiging van alle ballistische ra ketten. Daarachter zijn de afgelo pen dagen door Amerika's bondge noten (met name Engeland en Frankrijk), alsmede de Amerikaan se militaire top, nogal wat vraagte kens gezet. De plannen rond de ballistische raketten maken verder duidelijk, dat Reagan niet van plan is alle strategische wapens (dus inclusief kernbommen aan boord van bom menwerpers, en kruisraketten op onderzeeërs) overboord te gooien. Volgens de Russen heeft de Amerikaanse president dat in Reykjavik aanvankelijk wel be loofd. Gesprek over vreedzame ruimtevaart WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz zal volgende week in Wenen een onderhoud hebben met zijn Russische ambtgenoot Sje vardnadze, wanneer beiden de opening bijwonen van de confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie, Charles Red man, zei gisteren dat de details voor de ontmoeting nog uitge werkt moeten worden. De conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa moet toe zien op de naleving van de Helsin- ki-akkoorden van 1975. De akkoor den voorzien in een gedragscode en een overlegforum tussen Oost en West over onder meer de men senrechten, economische betrek kingen en militaire veiligheid. r Treurende en huilende militairen in Mozambiq PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse autoriteiten hebben de in ternationale luchthaven Zanderij voorlopig gesloten voor nacht vluchten. Dat heeft de directeur van de Surinaamse luchtvaart maatschappij (SLM), M.Mungra, meegedeeld. Het besluit is geno men op aandrang van verzeke ringsmaatschappijen, die het vlieg veld ten zuiden van Paramaribo door de strijd tussen het Surinaam se leger en de groep-Brunswijk be schouwen als een luchthaven met verhoogd risico. Uit betrouwbare bron is verno men dat de brug over de rivier de Cottica buiten gebruik is, nadat die in de nacht van maandag op dins dag in brand gestoken was. JOHANNESBURG - Tienduizen den Mozambikanen en 400 verte genwoordigers uit meer dan 100 landen hebben gisteren in de hoofdstad Maputo de laatste eer bewezen aan de Mozambikaanse president Samora Machel, die ruim een week geleden by een vliegtuig ongeluk om het leven kwam. door Ruud de Wit De vijf uur durende plechtig heid, die plaatsvond in een steeds heviger wordende regen en werd begeleid door een kille wind uit de Indische Oceaan, stond geheel in het teken van Machel's strijd tegen de apartheid. Zuid-Afrika was dan ook een van de weinige Afrikaanse landen die niet officieel bij de plechtigheid was vertegenwoor digd. Al vroeg in de ochtend hadden zich duizenden Mozambikanen verzameld langs de route, die de begrafenisstoet zou volgen. Bij het 'monument van de gevallen hel den' werden 21 saluutschoten afge vuurd. Machel werd bijgezet in de tombe van dit monument, dat na de onafhankelijkheid van Mozam bique in 1975 vlak bij de internatio nale luchthaven van Maputo werd opgericht. Naast de buitenlandse gasten, volgden zeker 2000 militairen de kist van Machel tijdens zijn laatste tocht, die begon bij het stadhuis van Maputo. Machel's vrouw en hun drie kinderen reden in een zwarte limousine achter de kist aan, die was geplaatst op een ge pantserd voertuig en bedekt met de Mozambikaanse vlag. De belangrijkste toespraak kwam van Marcelino dos Santos, die nu de eerste plaats inneemt in SANTIAGO (AFP/UPI/ANP) -De leider van de Chi leense communisten, Ociel Nunez, is in de Chileense hoofdstad Santiago gearresteerd omdat hij volgens de regering van generaal Augusto Pinochet de wet op de binnenlandse veiligheid heeft overtreden. Dit hebben de advocaten van Nunez bekend gemaakt. Nunez, die de verboden communistische partij ver tegenwoordigt binnen de Democratische Volksbewe ging (MDP), een coalitie van oppositiegroepen, werd gearresteerd vanwege een verklaring die hy enkele weken geleden had afgelegd. De militaire regering be schouwde zijn uitlatingen als subversief. Op 11 november wordt in de Wereldbank gestemd over het al dan niet toekennen van een steunverlening aan Chili van 250 miljoen dollar/Nederland moet daar in een negatieve stem uitbrengen. Aldus een petitie van het Chili Comité die gisteren aan premier Lubbers is overhandigd door CNV-voorzitter Hofstede. Lubbers zei, nadat hij de petitie in ontvangst had genomen, daarover met de ministers van Buitenland se Zaken en Financiën contact op te zullen nemen. Hij voelde zich in deze kwestie persoonlijk aangesproken, zei hy, en zei verder onder de indruik te zijn van het breed maatschappelijk draagvlak van deze petitie. Jasser Arafat van de PLO en Joe Slovo van de verboden communistische partij van Zuid-Afrika (réchts) wonen de begrafenisplechtigheid in Ma puto bij. (foto AIM) de Frelimo hiërarchie. In zijn bijna een uur durende rede noemde Dos Santos Machel 'een onvermoeibare strijder die is gevallen in de strijd tegen de apartheid'. Dos Santos voegde eraan toe, dat Mozambique zal doorgaan met het bestrijden van het racisme en dat het de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika zal blijven ondersteu nen. Vele militairen, Frelimo-offï- cials en toeschouwers lieten tij dens deze toespraak hun tranen de vrije loop. Onder de buitenlandse gasten bevonden zich de dochter van de Amerikaanse president, Maureen Reagan; de leiders van de frontlijn- staten alsook vele diplomatieke vertegenwoordigers. De Europese Gemeenschap werd vertegenwoor digd door de Portugese premier Mario Soares. Nederland werd door de minister van justitie. Kort hals Altes vertegenwoordigd. Demonstratie Ook leiders van verschillende bevrijdingsbewegingen namen aan de begrafenisplechtigheid deel, zo als Jassar Arrafat van de PLO, Sam Nuyoma van de Namibische be vrijdingsorganisatie SWAPO en ANC-president Oliver Tambo. Een opvallende aanwezige'was verder Joe Slovo, de leider van de gewa pende vleugel van het ANC, Umk- honto we Sizwe. In Zuid-Afrika waren alle her denkingsplechtigheden voor Ma chel verboden. Het kwam tot een incident, toen ondanks het verbod 15 blanke vrouwen toch een vre desdemonstratie hielden, die sa menhing met de begrafenis van Sa mora Machel. De vrouwen hielden hun demon stratieve herdenkingsplechtigheid voor het militaire Witscommando in het centrum van Johannesburg. De bijeenkomst was georganiseerd door de organisatie van dienstwei geraars in Zuid-Afrika, die al veel langer blootstaat aan vervolging door de Zuidafrikaanse politie. Toepolev De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha deed gistermiddag een beroep op de Amerikaanse regering om een deskundige ter beschikking te stel len, die kan assisteren bij het ope nen van de zogenaamde 'zwarte doos'. In feite gaat het om vier recor ders, die na het ongeluk met de Russische Toepolev werden aange troffen. De recorders werden on middellijk verzegeld in aanwezig heid van Mozambikaanse autoritei ten en bevinden zich nu, volgens Botha, 'op een veilige plaats'. De Russen proberen Zuid-Afrika ervan te overtuigen dat de recor ders slechts in Moskou kunnen worden afgeluisterd, maar de rege- ring-Botha is daarvan niet over tuigd. Op een persconferentie zei Botha er voorstander van te zijn, dat de recorders in Zuid-Afrika zelf wor den afgeluisterd. „Niet omdat wij de Russen niet vertrouwen, maar om te voorkomen dat ze ergens an ders belanden". Botha gaf wel toe, dat alle docu menten in het wrak van het presi dentiële vliegtuig, waarmee Ma chel verongelukte, door de Zuid afrikaanse veiligheidspolitie zyn gefotokopieerd. Hij kon niet beves tigen of de documenten ondertus sen zijn overgedragen aan de Mo zambikaanse autoriteiten. Politieman in Bilbao vermoord MADRID (GPD) - Amper drie da gen na de aanslag in San Sebas tian, waarbij de militaire gouver neur van de provincie Guipuzcoa werd vermoord, heeft de Baski- sche terreurorganisatie ETA-mili- tar opnieuw toegeslagen. Gisteren middag werd de politieagent Julio Sanchez Rodriguez in Bilbao ver moord. Op het moment, dat de agent met zijn drie kinderen, die hij juist van school had gehaald, het portaal van zijn woning wilde betreden, werd hij met een schot in het hoofd neer geschoten. Korte tijd later overleed de politieagent, die geen belangrij ke functie bekleedde, maar als taak had het politiebureau van Bilbao te bewaken, aan de gevolgen van zijn verwondingen. ADVERTENTIE PARIJS - Frankrijk zal, net als de andere EG-landen, zijn ambassa deur in Syrië niet terugroepen, al dus werd maandag in Luxemburg besloten. De Britten, die dit wel hebben gedaan, keken op hun neus en geven nu de Fransen van alles de schuld'. Hun populaire pers liep gistermorgen over van haat te gen de Fransen, die er kennelijk al les voor over hebben hun oude banden met het Nabije-Oosten niet te verbreken. door Rudolph Bakker Nog steeds denken opeenvolgen de Franse regeringen dat ze de Sowjets buiten de Syrische gren zen, en hun eigen invloed er bin nen, houden door de Syriërs te voorzien van wapens en geld. Ten slotte was Syrië een van hun eigen creaties en nemen ze maar schoor voetend aan, dat hun rol in dit deel van de wereld is uitgespeeld. De Britten daarentegen hebben beslo ten dat ze hun energie beter elders kunnen aanwenden. Dat is ook een van de redenen waarom vooral Frankrijk in Luxemburg een ge heel ander standpunt heeft ingeno men dan de vroegere Britse rivalen in wat eens het rijk der Turken De relaties van Frankrijk met de islam lopen van premier Jacques Chirac terug tot de heroische da gen van Karei de Grote, al open baarde naakte veroveringszucht zich pas duidelijk met de komst van Napoleon, die in 1797 zijn be roemde expeditie naar Egypte on dernam. Het eerste aspect van deze expeditie was zuiver kolonialis tisch. Napoleon wilde een 'kolonie' Fransen in Egypte achterlaten. Het tweede aspect echter speelt door tot in onze dagen. Dat was de riva liteit tussen de Britten en de Fran sen in het Nabije-Oosten. Napo leon wilde vanuit Egypte optrek kend de Indië-route van de Britten barricaderen. Het doorslaggevende moment in de moderne historie van het Na bije-Oosten kwam toen Napoleon zich, na de verovering van Egypte, naar het noorden wendde en de strijd met de Turken aanging in de Levant. Om in deze stryd te win nen zocht Napoleon de steun van Arabische stammen. Maar hij pro beerde ook de hulp te krijgen van de joden in het gebied. En hij be loofde hen in ruil voor hun inzet een onafhankelijke joodse staat in Palestina. (Opgemerkt is dat de Britten na de Eerste Wereldoorlog deze napoleontische politiek heb ben gekopieerd). Oliebronnen Bonaparte verloor het Levantijn- se avontuur, ook door de bemoeie nis van de Britten. Toch luidde de napoleontische expeditie voor de Arabieren een geheel nieuw tijd perk in. Ze betekende het einde van 'de lange Arabische slaap'. Geo-politici kunnen zich afvragen door welke geheime motor de Brit ten en Fransen gedreven werden om mensen, geld en energie te in vesteren in delen van de Levant waar geen economische opbrengst te verwachten viel, want van olie bronnen was toen nog geen sprake. Rond 1840 hebben Britten en Fransen zich ieder op hun eigen manier in het Nabije-Oosten ver schanst. De Fransen wierpen zich op als de beschermers van het christendom en ze trokken zich het lot aan van de Maroniten in de Li banon. De Britten speelden suike room van de Druzen. In het geheim stookten agenten van beide landen Maroniten en Druzen op elkaar naar het leven te staan. De Turken zagen kans intussen in troebel wa ter te vissen. Met de vloedgolf van de Eerste Wereldoorlog werd de Turkse macht in Syrië en Libanon wegge vaagd. De Arabieren wilden onaf hankelijkheid, de Britten en Fran sen beloofden van alles, maar hiel den vast aan wat ze hadden en slui ten samen een uiterst belangrijk akkoord, dat wordt genoemd naar de Britse onderhandelaar Sir Mark Sykes en de Franse onderhande laar Georges Picot. Volgens dit Sykes-Picotverdrag - dat in strijd was met de beloften, aan de Arabische machthebbers gedaan - werd het gebied tussen de Middellandse Zee en Persië (Iran) opgedeeld in een Franse en een Britse invloedssfeer, met uit zondering van Palestina, dat onder internationaal bestuur kwam te staan. In 1917 werd Palestina aan de joden beloofd als een nationaal joods thuisland. De blauwdrukken lagen daarmee klaar voor rampen die Sykes en Picot in hun stoutste dromen niet hadden voorzien. Het waren de Fransen in hun ei gen 'invloedssfeer' die er toe beslo ten Libanon tot onafhankelijke na tie uit te roepen (1920). Syrië kreeg na veel geharrewar dezelfde status, al bleef de Franse invloed ondanks dit alles van overheersend belang. Britten en Fransen voerden geen onverdachte politiek in het Nabije- Oosten, waarbij ze er bovendien voortdurend op uit waren elkaar in de wielen te rijden. De toestand nam komisch-tragische vormen na het uitbreken van Tweede Wereld oorlog en de bezetting van een deel van Frankrijk door de troepen van Adolf Hitler. De Franse troepen in Syrië en Libanon hielden zich aan de bevelen van Maarschalk Petain en zijn 'onafhankelijke' regering in Vichy. De Franse machthebbers in het gebied werden door de maar schalk benoemd, terwijl in Londen generaal de Gaulle zijn vrije Fran sen om zich heen verzamelde. Invasie Op het moment dat 'Vichy' de Duitsers toestemming gaf vliegvel den in Syrië, en Libanon voor hun oorlog te gebruiken, ging een Brits leger, aangevuld met een beperkt contingent 'vrije Fransen' in Bei roet aan land. Het gevolg van deze invasie was dat Fransen er tegen Fransen vochten. Voor de Britse eerste minister Winston Churchill was met deze operatie een histo risch moment gekomen. In het La gerhuis verklaarde hy met zoveel woorden: „Er is geen sprake van dat Frankrijk na de oorlog in de Levant de positie behoudt die de zijne was voor de oorlog". In '43 leidden verkiezingen in Syrië en Libanon tot eigen parlementen en presidenten. De Franse rol was voorlopig ten einde. In de na-oorlogse jaren werd de Franse politiek ten opzichte van de oude invloedssferen voornamelijk bepaald door sympatie met de nieuwe staat Israël. En Britten en Fransen traden werkelyk geza menlijk op in 1956 in de overigens jammerlijk mislukte poging presi dent Nasser van Egypte militair uit te schakelen, nadat die het Suezka- naal had genationaliseerd. Met het uitroepen van de vijfde republiek en de komst van generaal de Gaul le kwam er aan de Franse pro-Is- raëlische politiek een einde. Ook de opvolgende presidenten Pompi dou, Giscard d'Estaing en Mitter rand voerden een sterk pro-Ara bisch beleid op politieke en ook moralistische gronden. De opvallende hulpeloosheid, waarmee de regeringen van de af gelopen jaren op de Arabische ra zernij hebben gereageerd, zou af te leiden zijn dat meer dan een eeuw koloniaal bewind in Syrië en Liba non de Fransen geen inzicht heeft verschaft in een wereld die ze de baas wilden worden. Ook na de conferentie in Luxemburg wordt opgemerkt dat de regering-Chirac, in zijn zucht de Syrische mach thebbers tot het laatst toe te beha gen, zich niet zou realiseren dat de ze machthebbers in feite in min stens drie machtsgroepen uiteen gevallen zyn waarvan er minstens een verantwoordelijk moet worden geacht voor de terreurdaden in Frankrijk en ook voor die in Enge land. De Britten hebben de conse quentie aanvaard. De Fransen zul len na een eventuele nieuwe golf van terreur in hun hoofdstad op niet veel internationale solidariteit meer kunnen rekenen. Dat is ook de tendens van de commentaren in de Britse media. HIJ vindt dat meer mensen moeten weten wie HIJ eigenlijk is, hoe HIJ denkt over mode en over kwaliteit. En HIJ vindt dat u dit moet lezen, want PERFEKTE SHIRTS MET EEN FOUT PRIJS KAARTJE, want deze shirts zijn volmaakt: ze zijn van 100% geruwde katoen, in "7 modellen en 15 ver schillende dessins, ze zijn behaaglijk en in de mode, alleen HIJ begrijpt ook niet hoe dat kan de prijs moet een vergissing zijn. Want tijdelijk hangt aan deze shirts een bij zonder ongeloofwaar-1 dig prijsje, namelijk Prijs geldig t/m 8 november a.s.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7