Krakers aangepakt Smet speciaal team UW HUIS IS EEN KEUKEN VAN WOUNING WAARD. 'Rode Kruis en politiek gaan niet samen' Politie Amsterdam pikt bedreigingen niet II Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. Alternatieven CDA en PvdA voor korting op sociaal-cultureel werk Fascistische lectuur gevonden bij De Slegte Directeur Herrema geschokt over uitstoting Zuid-Afrika Honderden opzeggingen WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 >ndj AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse politie gaat een speciale projectgroep 'k 1 oprichten om snel de makers op te sporen van de affiches die het afgelopen weekeinde j werden opgehangen naar aanleiding van de dood van Hans Kok een jaar geleden. "Jullie 1 hebben Hans Kok vermoord. Wij pakken jullie", aldus het affiche. Daarop staan verder f de namen, adressen en telefoonnummers van ongeveer 40 politiemensen en andere 'be trokkenen' bij het overlijden van de kraker. no Volgens politiewoordvoerder Wil- gesprek over extra bescherming vechtpartij met de politie vorig jaar ting worden politiemensen vrijge- met hoofdcommissaris Vallen november voor het kraakcafé De vryge- andere onderdelen, met i de afdeling overvallen. Naar de; dood van Hans Kok lo- Vergulde Koevoet. Twee anderen pen nog twee onderzoeken. Een werden vrijgesproken. Het open- Burgemeester Van Thijn en hoofd- disciplinair onderzoek in opdracht baar ministerie had celstraffen officier van justitie Van Steende ren hebben hun steun al toege zegd. De groep begint zo snel mo gelijk het het onderzoek. De Amsterdamse politie is woe dend over het affiche, waarop be halve politiemensen ook advoca ten, GG en GD-artsen en medewer kers van het Gerechtelijk Labora torium worden bedreigd. Verschil lende politiemensen worden sinds het weekeinde al voortdurend tele fonisch bedreigd, tot midden in de nacht. In overleg met de politie in omliggende plaatsen worden de woningen van Amsterdamse agen ten die daar wonen extra in de ga ten gehouden. De Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Christelijke Politie- PROEFPROCES ROULETTE- bond heeft laten weten dat agenten SPEL-Roulettecompetitie, een va- zich in hun vrije tijd vrijwillig be- riant op het gewone roulettespel, is schikbaar moeten steUen voor de geen behendigheidsspel, maar een bescherming van hun collega's en verboden kansspel. Dat is de me- hun gezinnen. Woordvoerder Eken ning van de rechtbank in Amster- spreekt van fascistische methoden dam in het proefproces over dit i burgemeester Van Thijn is in- vier tot zes weken geëist. De vecht- middels afgerond. Het strafrechte- partij ontstond toen agenten de lijk onderzoek tegen drie politie- krakers wilden arresteren, die met mensen, in opdracht van het Open- affiches over de dood van Hans baar Ministerie, duurt zeker tot Kok (toen drie weken geleden) eind november. Pas wanneer dit rondliepen. laatste onderzoek is1 afgelopen wor- den de resultaten van beide onder zoeken bekend gemaakt. Het afge lopen weekeinde demonstreerden 2000 mensen tegen het uitblijven van een rapportage over de dood van Hans Kok. De Amsterdamse politierechter heeft gisteren drie Amsterdam mers boetes opgelegd van 800 Halfjaar cel voor hulp bij schijnhuwelijk DEN HELDER (ANP) - Bij de in gang van de Koopvaardersschut sluis in de haven van Den Helder is gisteren een klein schip met 1000 gulden (waarvan de helft AMSTERDAM (ANP) - De recht- gasolie gezonken. Voor voorwaardelijk) de krakers: "Als je dan een spel. Daartoe waren vijf paar van die actievoerders terug- gedagvaard die in november 1984 ziet bij demonstraties tegen racis- in een Amsterdamse sociëteit het me en fascisme, dan vraag ik me af spel hadden georganiseerd. De waar ze de moed vandaan halen", rechtbank veroordeelde drie van Vandaag heeft dienstcommissie hen tot voorwaardelijke geldboe- de Amsterdamse politie tes van 1000 gulden. ADVERTENTIE Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 u op koopavond tot 21.00 uui Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten. be- bank in Amsterdam heeft gisteren kend is er geen olie in het water ge- een 31-jarige ambtenaar van de stroomd. De oorzaak van het onge- burgerlijke stand in de hoofdstad luk is onbekend. Ten tijde van het veroordeeld tot zes maanden ge- ongeluk was er niemand aan vangenisstraf voor zijn medewer- boord. (foto anp> king aan het sluiten van schijnhu welijken tussen Ghanese vrouwen en Nederlandse mannen. De rech ter bevond hem schuldig aan vals heid in geschrifte in de hiervoor benodigde huwelijksakten. De huwelijken werden in het be gin van de tachtiger jaren georga niseerd door een 'Ghanezen-make- laar'. Deze regelde - tegen een zeer forse betaling - Nederlandse huwe lijkspartners voor Ghanese vrou wen, waardoor de vrouwen de Ne derlandse nationaliteit konden krijgen. De man werd enige tijd ge leden tot acht maanden cel, veroor deeld wegens uitlokking van vals heid in geschrifte. De ambtenaar, die de valsheid in geschrifte daadwerkelijk en, tegen betaling zou hebben gepleegd, heeft dat echter steeds ontkend. Officier van justitie mr. W. van Nier rop eiste twee weken geleden een gevangenisstraf van acht maanden tegen de man. Man overleeft val onder trein ROTTERDAM (ANP) - Een 69-jari- ge Westduitser uit Krefeld heeft gistermiddag op het Centraal Sta tion in Rotterdam een val onder een trein overleefd. De man stond op het zesde perron te wachten en viel, omdat hij ergens van schrok, tussen de rails. Een vrijwel op het zelfde moment aankomende trein reed volgens de politie voor een deel over de man heen. Muller is met een gebroken kaak en drie ge broken ribben naar een ziekenhuis gebracht Geen verband narcose en dementie bij ouderen NIJMEGEN (ANP) - In tegen stelling tot wat jarenlang is ge dacht, veroorzaakt narcose geen dementie bij bejaarden. Ook de kans op dementie door gehele of gedeeltelijke narcose wordt niet groter. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeeg se anesthesioloog dr. B. Crul, verbonden aan het Canisius W ilhelminaziekenhuis Het onderzoek heeft vijf jaar geduurd en rekent volgens Crul af met alle fabels rondom narcose bij bejaarden. Oude mensen stellen operaties, die hun leven een stuk aangena mer kunnen maken, vaak uit vanwege angst voor de gevol gen van een narcose, aldus de anesthesioloog. Uit het onderzoek is nu ge bleken dat bejaarden die in re delijk goede conditie verkeren voordat zij geopereerd worden, niets te vrezen hebben. Aan het onderzoek werkten 114 bejaar den mee met een gemiddelde leeftijd van 74 jaar. Van hen moesten 94 een urologische operatie ondergaan, de rest werd geopereerd aan staar. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het CDA wil vanaf 1987 veel minder bezuinigen op het sociaal-cultureel werk dan het kabinet. In plaats van de 125 miljoen gulden die het kabi net heeft voorgesteld, moet het vol gens het CDA blijven bij 87 mil joen gulden. De VVD gaat wel ak koord met de grote besnoeiingen. De PvdA wijst de korting geheel af en heeft een aantal alternatieven ontwikkeld. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behande ling van de onderdelen welzijn en cultuur uit de begroting van het ministerie van wvc. Vooral tegen de op stapel staan de bezuinigingen op buurt- en clubhuiswerk is de laatste maan den fel verzet gerezen. Dat uitte zich vorige week onder meer in een grote demonstratie van welzijns werkers op het Haagse Malieveld en het Binnenhof. In de begin deze maand gehouden algemene politie ke en financiële beschouwingen kreeg de PvdA geen bijval voor al ternatieven. Wel liet het CDA toen weten het totale bezuinigingsbe drag te hoog te vinden. Het CDA-kamerlid Kraaijeveld- Wouters zei gisteren dat de bezui nigingen moeten worden gespreid en diende daartoe een aantal voor stellen in. Het belangrijkste alter natief vond het CDA in een korting van 32 miljoen op het bibliotheek werk ten gunste van het sociaal- cultureel werk, wat ook de moge lijkheid inhoudt dat de jeugdcon- tributie weer wordt ingevoerd. PvdA-woordvoerder Wor rell viel het beleid van minister Brinkman (WVC) fel aan. De be windsman wil onder het mom van (willekeurig) bezuinigen taken af schuiven naar provincies en ge meenten, aldus de PvdA'er. Nu dreigt ontslag voor 3000 welzijns werkers. De socialisten kiezen lie ver voor evenredige korting, zodat de lagere overheden vier jaar de tijd hebben zich in te stellen op la gere rijksuitkeringen voor wel- zijnsdoeleinden. D66 diende een voorstel in om de filmkeuring te schrappen, hetgeen werd ondersteund door WD en PvdA. Volgens D66 is het filmkeu ringsinstituut uit de tijd. Over het voorstel zal vermoedelijk pas be gin december worden gestemd, als de regeringsnota Jeugd en Video is besproken. Minister Brinkman zal de Kamer vandaag antwoorden. DEN HAAG - "Een Rode Kruis dat zich inlaat met de politiek, kan niet. Dan haal je de kern eruit. De kracht is juist dat wij dankzij onze neutrale opstelling op plaatsen ko- Kruis-delegatie na de andere 'ge schokt' en '.verbijsterd'. Het lijkt er een beetje op dat er heel wat men sen hebben zitten slapen. Toch is dit volgens Herrema geenszins het r andere organisaties niet geval. Wèl heeft iedereen het ge- lodd binnen kunnen. Het zou toch i ge mate te betreuren zijn als het Rode Kruis, bijvoorbeeld tijdens een hongersnood in Afrika, geen hulp meer kan verlenen omdat haar onpartijdigheid in twijfel wordt getrokken". door Rian van Kuppenveld Dr. T. Herrema, algemeen direc teur van het Nederlandse Rode opinies". Kruis, wordt heen en weer geslin- gerd tussen hoop en vrees. Hoop, voel gehad dat het allemaal meevallen. Aan het begin van de Internatio nale Conferentie van het Rode Kruis werden al wat signalen opge vangen dat er ten aanzien van Zuid-Afrika iets broeide. In het verleden is het gedrag van bepaal de bij het Rode Kruis aangesloten landen wel vaker onderwerp van sterke afkeuring geweest. "Maar", zo zegt Herrema "dergelijke moties van afkeuring hadden meestal het karakter van het uitwisselen van Het ging dan om verwijten dat er oorlogssituatie tóch Rode dat het uitsluiten van de Zuidafri- Kruis-instellingen werden aange- kaanse regeringsdelegatie door de vallen, hoewel dat verboden Internationale Conferentie het r kwam kritiek land slachtoffers van oorlogs- en andere conflictsituaties. Het zorgt voor de uitwerking van de zogenaamde Verdragen van Genève, waarin precies is vastgelegd wat wèl en wat niét mag tijdens (gewapende) conflicten. Het hoofdbureau van het Inter nationale Comité bestaat geheel uit Zwitsers en ook vrijwel alle 400 medewerkers hebben de Zwitserse nationaliteit. Medewerkers van dit deel van het Rode Kruis zijn in middels door de Zuidafrikaanse re gering uitgewezen: het Internatio nale Comité hield zich voorname lijk bezig met bezoeken aan de rond 300 politieke gevangenen en regelde de opvang van zo'n 20.000 vluchtelingen uit Mozambique. Daarnaast is er de Liga van Rode Kruis en Rode Halve Maan-vereni- gingen, een federatie van alle na tionale verenigingen. De Liga komt in actie bij natuurrampen crhistendom gekoppelde symbo liek. Onder de Liga vallen de nationa le Rode Kruis-verenigingen: zij ko men in actie bij nationale ran^pen en springen internationaal bij als zuster-organisaties de toestand in eigen land niet meer aan kunnen. Dan zijn er nog de staten, gevormd door 168 landen die de Verdragen van Genève hebben ondertekend. Wat nu in Genève bijeen is, is de Internationale Conferentie (statutair vastgelegde) politieke neutraliteit. Herrema drukt zich zeer voorzichtig uit als hij zegt: "In niet alle landen gaat de Nederland se situatie op, waarin de nationale afdeling volkomen onafhankelijk van zijn regering staat. In sommige gevallen zie je wel een verweven heid van belangen". De westerse landen hebben zich van stemming onthouden omdat zij van mening zijn dat uitsluiting land dat de Verdragen1 Rode Kruis, het hoogste beslissen- Genève heeft ondertekend, in het de orgaan van de Rode Kruis-be- weging. Die conferentie komt een maal in de vier jaar bijeen en be staat uit delegaties van de staten, van de nationale verenigingen, een delegatie van de Liga en een dele gatie van het Internationale Comi té. Dr. Herrema heeft nog geen to taal overzicht van het stemgedrag tijdens de langzamerhand beruch- Rode Kruis afgelopen vrijdag niet pas na uitvoerige discussie een Ro- het begin van het einde ternationale organisatie dat dit 'incident' regel gaat worden de Kruis-delegatie had toegelaten. Vrees, Sancties waren daar echter nooit verbonden. Hoe men massaal (tenten, dekens, voedsel, medica- te Kenia-motie. Wèl menten, etc.). De Rode Halve schijnlijk dat de Arabische landen Maan-verenigingen zijn de Rode Kruis-verenigingen in de islamiti- i het daarmee gedaan is met de ten politieke onafhankelijkheid en neutraliteit. Hoop, dat de uitwij- zing van de 16 man sterke delegatie niet helemaafduidelijkT van het Internationale Comité van het Rode Kruis de hulp aan politie ke gevangenen en vluchtelingen in Zuid-Afrika niet blijvend zal ver storen. Vrees, dat de werkelijkheid anders zal blijken te zijn. De geest lijkt sinds vorige week uit de fles. Toen besloten 159 af gevaardigden tijdens een bijeen komst van het Rode Kruis in Genè ve hun steun te verlenen aan een Keniase motie waarin de uitslui ting van de regeringsdelegatie van Zuid-Afrika werd geëist wegens de apartheidspolitiek van dat land. Acht afgevaardigden stemden blanco. 28 waren tegen en honderd gedelegeerden deden niet mee met de stemming. Hoe het in Genève allemaal zo ver heeft kunnen komen, is eigen lijk voor iedereen een raadsel. Want nu reageert de ene Rode heeft met het symbool 1 Dunant vanwege de sterk i wat moeite gestemd. Ook een aantal nationale Henri Rode Kruis-delegaties moet zijn an het steun hebben betuigd, ondanks de het Rode Kruis zijn bewust niet politiek. Dat is ook de kracht van de organisatie, dat zij in een conflict nooit partij kiest", aldus de algemeen directeur. Het ontbreken van een 'politieke an tenne' heeft zonder meer meege- de Keniase actie, die uiteinde lijk in een motie resulteerde. Daar bij lijkt ook de samenstelling van de Internationale Conferentie van het Rode Kruis er debet aan te zijn. Hoewel iedereen het altijd heeft 'het' Rode Kruis, kent de DEN HAAG (GPD) - Het Nederlandse Rode Kruis heeft sinds zaterdag speeld bij het verkeerd beoordelen enige honderden opzeggingen gehad naar aanleiding van het uitsluiten van de Zuidafrikaanse regeringsdelegatie door de Internationale Confe rentie van het Rode Kruis in Genève afgelopen week. Sinds op voordracht van Kenia Zuid-Afrika vanwege de apartheidspo litiek werd verwijderd, komen op het hoofdkantoor in Den Haag voortdu rend boze telefoontjes binnen. Behalve een totaal onbegrip over de ge beurtenissen, worden er volgens het hoofd van de afdeling voorlichting B. P. Burgers, ook nogal wat ",nare, discriminerende opmerkingen" in de ganisatie drie onderdelen die ieder richting van de Afrikaanse landen gemaakt. Het gaat dan met r eigen specifieke taak hebben. Het Internationale Comité van het Rode Kruis is de oudste loot aan de stam en staat het dichtst bij de idealen van oprichter Henri Du nant. Het Internationale Comité verleent uitsluitend hulp aan uitlatingen in de trant van: "Ze eten van ons en dan gaan ze ons ook nog eens de wet voorschrijven". Het Rode Kruis probeert de bellers zoveel mogelijk uit te leggen wat er precies in Genève gebeurd is en dat het daar niet ging om verwijdering van de Zuid-Afrikaanse Rode Kruis-vereniging maar om die van de rege ring. Het Nederlandse Rode Kruis gaat, aldus Burgers, normaal door met het verlenen van hulp. geheel niet aan de orde kan komen. Door deze landen is wèl een stem verklaring afgelegd, die er op neer kwam dat de Zuidafrikaanse rege ringsdelegatie moest blijven. Ove rigens is de aanwezigheid van de Zuidafrikaanse Rode Kruis-dele gatie nooit onderwerp van debat geweest. De gebeurtenissen van het afge lopen weekeinde hebben wel de al jaren binnen het Rode Kruis be staande blokvorming verscherpt. 'Oost tegen West', 'rijk tegen arm' speelde ook binnen deze organisa tie een rol. Ook waren er voortdu rende 'kleine' politieke strubbelin gen, zoals tussen Iran en Irak en over Afghanistan. Maar in tegen stelling tot andere internationale organisaties raakte het - politiek neutrale - Rode Kruis echter tot nu toe niet in een onwerkbare patstel ling verzeild. Wat de Zuid-Afrika-motie voor de toekomst betekent is nog niet duidelijk. Herrema: "Het besluit over Zuid-Afrika kan niet meer te ruggedraaid worden. Wat gezegd is, is gezegd. Maar het werk van het Rode Kruis is gebaseerd op neutra liteit, we moeten dan ook zo lang mogelijk proberen de politiek bui ten de deur te hóuden. Dat het deze keer niet gelukt is, is nog geen re den om het niet te blijven probe ren. Je ziet in alle facetten van de maatschappij een sterke verpoliti sering. De politiek komt op alle mogelijke manieren binnen. Als je je nu als Rode Kruis laat meesleu ren in die stroom, dan draai je in feite je eigen religie de nek om". UTRECHT (GPD/ANP) - Boek handel De Slegte in Utrecht wordt geplaagd door onbekenden, die fascistische lectuur in de schappen plaatsen. Drie mensen hebben het afgelopen weekeinde aangifte ge daan bij de Utrechtse politie, nadat ze vier van dergelijke titels in deze winkel hadden aangetroffen. Het thema ervan: de holocaust van na- zi-Duitsland zou nimmer hebben bestaan. I. Abram uit Amsterdam, één van de aangevers, zegt voor de tweede keer in twee maanden op de afdeling 'Tweede Wereldoorlog' van het antiquariaat, anti-semiti- sche lectuur te hebben gevonden. Het betreft een Duits boek en uit gaven van het Amerikaanse Insti tute of Historical Review, volgens Abram een extreem rechtse club die contacten heeft met de Ku Klux Klan. Bedrijfsleider E. G. Peereboom is ervan overtuigd dat De Slegte geen fascistische lectuur verkoopt. Toch vond hij maandag, toen hij samen met de politie de rekken doorzocht, nog drie van dergelijke boeken. "Volkomen onbekend spul voor ons", zegt hij ervan. "Met die uitgever hebben wij geen con tact, de prijzen zijn in een bij ons onbekend handschrift en er staat geen codering bij". Zijn conclusie: een buitenstaan der moet ze hebben neergezet om zo zijn of haar anti-joodse ideeën te verbreiden. "Dit soort lectuur wil len we niet verkopen". Bij andere filialen van de Slegte, onder meer in Leiden, is niets gebleken van de aanwezigheid van de onfrisse lec tuur. Peereboom en de zijnen zullen voortaan extra attent zijn, niet al leen op mensen die boeken wegne men, maar ook op lieden die boe ken neerzetten. De schappen van het Utrechtse filiaal worden voor taan dagelijks nagelopen. Een wa terdichte controle, in een drukke boekwinkel met in totaal circa 40.000 boeken op de plank, is ech ter absoluut onmogelijk, zegt de fi liaalhouder. Ziekenhuisraad wil niet meer meewerken aan bezuinigingen UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) wil niet meer meewerken aan een aantal bezuinigingsmaatregelen, omdat het kabinet de toezegging weigert om de ziekenhuizen de komende jaren buiten nieuwe bezuinigingen te houden. Daarmee is een over eenkomst tussen de NZR en het kabinet van de baan. Met de over eenkomst zou de NZR zich hebben verplicht de bezuinigingen op de gezondheidszorg tegenover zijn le den te verdedigen. De NZR is tot dit besluit geko men na een brief van Dees, waarin de staatssecretaris schrijft dat hij zich onmogelijk kan vastleggen op de "overeenkomst van intenties". De in het regeerakkoord vastge legde bezuinigingen op de gezond heidszorg hebben voor de zieken huizen tot gevolg.dat zij moeten af zien van het voordeel van de ge daalde energieprijzen en toegezegd geld voor ouder en duurder wor dend personeel mislopen. Boven dien hangt de ziekenhuizen nog een uitgestelde bezuiniging boven het hoofd die in de vorige kabinets periode niet is binnengehaald bij de gezinszorg. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5