actie! in vrije tijd Archiefwerk is zeker geen saaie bezigheid Meer kansen voor zieken en gehandicapten bij bedrijven Nieuwbouw bepleit voor Pedologisch Instituut en De Brug i Deel gemeente-arcliief geïnventariseerd Skibeu rs WOENSDAG 29 OKTOBER 19 DEN HAAG/LEIDEN - De vier tot vijf krakers van het pand Rijndijk 52 in Leiden mogen voorlopig in het huis blijven zitten. Dat is het resultaat van het overleg dat de krakers gisteren met de eigenaren van het pand hebben gevoerd. Aanleiding hiervoor was het kort geding dat de eigenaren tegen de krakers hadden aangespannen. Hierin eisten die ontruiming van het pand omdat het moest worden verkocht en vrij moest worden op geleverd. Maar vice-president mr. P. Offers van de Haagse rechtbank maakte tijdens de behandeling van het kort geding duidelijk dat hij dik wijls de krakers laat zitten als er geen spoedeisend belang bij de ontruiming is. En aangezien de ei genaren weliswaar via hun raads man hadden laten weten dat er se- Krakers van Rijndijk 52 mogen nog even blijven rieuze gegadigden zijn om het pand te kopen, een koopcontract was er nog niet. Mr. Offers stelde daarom de oplossing voor dat de krakers mogen blijven zitten totdat er daadwerkelijk een koper voor het pand is gevonden. De recht bankpresident zei een dergelijke regeling in krakerszaken wel vaker te hebben getroffen en slechts een maal teleurgesteld te zijn. De kra kers van een Haags kraakpand kwamen toen de afspraak niet na om het pand vrijwillig te ontrui men nadat er een koper voor was gevonden. De advocaat van de kra kers was hierdoor zo beledigd dat hij zelfs de verdediging neerlegde. Een toen opnieuw verzocht en snel verkregen ontruiming^vonnis zorgde er in die zaak voor dat de krakers het pand toch moesten verlaten. Het pand Rijndijk 52 had sinds eind vorig jaar leeg gestaan toen het in juli werd gekraakt. De erfge namen van de vorige bewoner/ei genaar maakten echter duidelijk dat het huis een half jaar niet vrij verkocht mocht worden omdat de ernaast gelegen veevoederfabriek gedurende zes maanden een koop optie had. Na afloop van deze ter mijn, eind mei, kon het pand pas in de vrije verkoop. LEIDEN - De openbare school voor speciaal onderwijs De Brug en het daarmee verbonden Pedolo gisch Instituut moeten, vinden B en W, een geheel nieuw gebouw krijgen. Verbouwing van het huidi ge onderkomen van beide institu ten aan de Bloemfonteinstraat is veel te duur. terwijl een aantal ruimtes ook na verbouwing te klein blijft. B en W stellen de ge meenteraad daarom voor in princi pe met nieuwbouw voor de school en het instituut in te stemmen. De school en het instituut zijn sinds 1978 in het gebouw aan de Bloemfonteinstraat gevestigd, dat oorspronkelijk ruimte bood aan zes groepen leerlingen met een uit- breidingsmogelijkhéid tot zeven. Per 1 augustus 1985 is de toela tingsleeftijd voor de school ver laagd van zes naar drie jaar. wat er ken dat, om de school en het inst tuut aan de benodigde ruimte 1 helpen, een verbouwing en uitbr^ mede de ooi-zaak van is dat de school fors is gegroeid. Er zijn nu 91 leerlingen, voor wie 10 groepslo- kalen nodig zijn. Hiertoe werd vo rig schooljaar de vergaderruimte en onlangs een kamer met aan grenzende berging in gebruik ge- ïar verdere uitbreiding is nodig. Ben W komt dat echter "proble matisch" voor, terwijl het gebouw qua indeling en sfeer zich niet leent voor zeer jeugdige leeftijds groepen. Uit onderzoek is geble- joen gulden kost. En zelfs als h gebouw wordt verbouwd, blijvd er bezwaren. Een aantal ruimté blijft te klein of is ongelukkig gel gen, terwijl niet alle functies va het Pedologisch Instituut er kul nen worden ondergebracht. B en W stellen de gemeenterad dan ook voor in principe akkooa te gaan met een nieuw gebold voor de school en het instituut. <1 dat er ook komt, hangt vervolgen geheel af van het ministerie vd onderwijs. Het voorstel van hj college komt maandag aan de ord in de raadscommissie voor onda wijs, sociaal-cultureel werk e emanciaptie. LEIDEN - Historicus Rudi van Maanen, werkzaam bij het ge meente-archief: "Als je zo'n grote inventarisatie maakt, moetje werk worden bepaald door het denken in fases. Dat is de kunst". Op 21 november zal de inventaris die Van Maanen maakte officieel worden gepresenteerd. Het boek werk, dat de periode 3 october 1574 tot 2 januari 1816 bestrijkt, telt maar liefst 744 pagina's. Een ver haal over de manier waarop Van Maanen een groot deel van het ar chief-bezit opnieuw en beter in kaart bracht. door Wim Brands "Ik ben in '72 begonnen met dit werk. Eind '85 heb ik het daadwer kelijke onderzoek afgerond. Je zou kunnen zeggen dat '86 het jaar van de produktie is: de afgelopen tijd heb ik me voornamelijk bezigge houden met het persklaar maken van het boek". Toen Van Maanen in '72 begon met het inventariseren van de boe ken, mappen en teksten uit de voornoemde periode wist hij waar aan hij begon. Hij moest 500 strek kende meter tekst bekijken en be studeren. "Dan weet je dus dat je met iets bezig bent dat veel tijd zal kosten. Ik heb het trouwens nog snel gedaan hoor". "In Amsterdam is men bijvoor beeld nog niet aan een dergelijke inventarisatie toegekomen. Ze Prominenten helpen het Rode Kruis LEIDEN - Vele meer en minder prominente mensen uit Leiden en omgeving zetten zich zaterdag in voor het Rode Kruis. Die organisa tie viert het 40-jarig bestaan en ter gelegenheid daarvan houdt Mac- Donald's een actie waarbij beken de mensen worden ingeschakeld voor de verkoop van de produkten van de hamburgerkoning. De greep uit de VIP's die zater dag vanaf 11.00 uur bij de Leidse vestiging te zien zijn. burgemees ter Goekoop. De Jong van de Groenoordhal. Joop Riethoven. Aat van der Luit, Olaf Hoenson. Joe Bourne, oud-minister me vrouw Gardeniers, notaris Kar stens en wethouder Van Dongen. Een deel van de opbrengst is be stemd voor het Rode Kruis. Mensen, die ziek of gehandicapt zijn. moeten zoveel mogelijk de zelfde kansen krijgen op deelname aan het arbeidsproces als gezonde werknemers. Werkgevers en hun organisaties moeten daar samen met de organisaties van werkne mers aan werken. Dat is de basisre gel van de Wet Arbeid Gehandi capte Werknemers (WAGW) die op 1 juli 1986 in werking getreden is. Op grond van deze wet moeten bedrijfsleven en (semi)overheid er naar streven dat 3 tot 1% van het personeelsbestand bestaat uit "ge handicapte" werknemers. In eerste instantie dient men zich te richten op 5%. Het begrip "gehandicapte" heeft in dit verband een andere beteke nis dan in het normale spraakge bruik. In de eerste plaats worden als "gehandicapte" werknemers beschouwd mensen, aan wie een uitkering of werkvoorziening is toegekend op grond van de Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en/of de Wet op de Arbeids Ongeschiktheid s verzekering (WAO) of op grond van een rege ling voor invaliditeitspensioen van de overheid. Verder kunnen ook andere groepen werknemers, die door ziekte of gebreken belemme ringen ondervinden bij het verkrij gen of verrichten van werk, als zo danig worden aangemerkt, althans voor wat betreft de naleving van de doelstelling van de WAGW. Bedrijfsleven en (semi)overheid hebben drie jaar de tijd om deze doelstelling (dus 5% "gehandicap te" werknemers in dienst) waar te maken. Na afloop kunnen (onder delen van) bedrijfstakken en (Se- mi)overheidsdiensten, die deze doelstelling niet halen, wettelijk worden verplicht een percentage tussen 3 en 7 gehandicapte werk- dienst te hebben. De hebben al wel delen gedaan". Na een korte pauze: "Ik denk dat er een soort angst bestaat voor het karwei. Nee, ik heb die angst niet gekend. Zoals ik al zei: ik heb tel kens in fases gedacht en ook nooit tegen mezelf gezegd: het moet in '86 klaar zijn". "Nadat ik uiteindelijk het onder zoek had afgerond, werd ik wel ge confronteerd met het aspect haast. In dat stadium dacht ik: en nu moet het boek ook maar zo snel mogelijk verschijnen. Het leek me frustrerend als er een te grote kloof zou ontstaan tussen onderzoek en produktie. Ja, ik heb veel overge werkt. Om het nog anders te zeg gen: in die laatste periode heb ik toch wel eens een aanslag op m'n gezinsleven gepleegd". Volgorde Toen Van Maanen in '72 begon stonden de boeken al in de kasten volgens een bepaalde volgorde. "Alleen klopte er vaak niet zoveel van. Tenminste, die indruk had ik. In dat eerste stadium ben ik begon nen met het beschrijven van de boeken. Je neemt ze in handen, be studeert ze even en bedenkt dan een beschrijving". "Dat is nog een hele kunst, want je beschrijving moet logisch, kort, helder en wetenschappelijk ver antwoord zijn. Vier jaar heeft die fase geduurd. Ik had alles op kaart staan. Op dat moment kon ik be ginnen aan een nieuwe systema tiek". We vragen Van Maanen of zijn systematiek is gebaseerd op onder werpen. "Nee", antwoordt hij, "zo mag je dat niet zeggen. De oude systematiek was overigens wel zo opgebouwd. Laat ik een voorbeeld geven: in de Franse tijd, 1795, had je een bestuur en een commissie die zich met financiën bezighiel den. Welnu, volgens het oude sys teem waren die teksten verzameld onder de noemer financiën. Ik heb dat onderwerp zo uitgesplitst datje direct kunt zien wie zich in die Franse tijd allemaal met financiën bezighielden". Historicus Eén van de uitgangspunten van Van Maanen was: zo weinig moge lijk lezen, want anders is het einde zoek. "Ik heb me er echt toe moe ten zetten. Het is namelijk onmo gelijk om alle teksten even rustig te gaan zitten lezen. Als historicus kom je natuurlijk snel in die verlei ding". "Je kijkt eerder naar de uiterlijke kant van de tekst. Een dagvaarding heeft een bepaalde opmaak en no tulen ook. Bestudeer je die details goed, dan kom je een stuk verder. Laat ik het zo zeggen: je kunt een historisch document beschrijven zonder het te analyseren". "Natuurlijk moetje af en toe een tekst wel uitvoeriger bestuderen, simpelweg omdat je anders met vragen blijft zitten". Het aangename van het inventa riseren is volgens Van Maanen dat je min of meer spelenderwijs je his torische kennis vergroot "En je maakt ook veel leuke momenten mee. Op een gegeven moment stuitte ik bijvoorbeeld op een ver zoek van de familie Rembrandt. De familie vroeg of ze nog even moch ten wachten met het vervangen van het rieten dak. Bij het verzoek schrift zat ook een tekening. Zoiets is toch leuk, want je weet dat het om familie van de beroemde schil der gaat". "Dat hebben meer mensen me de laatste tijd gevraagd en dan werp ik een tegenvraag op: wat is bijzonder? Ik weet wel dat je af en toe met iets onverwachts wordt ge confronteerd. Zo trof ik bijvoor beeld een rapport over de waterlo zing in het gebied van de Holland se IJssel aan. Gedateerd eind zes tiende eeuw. Daar zat een mooie kaart bij. Zo'n ontdekking, voor zover je het een ontdekking kunt "Kijk", zegt Van Maanen even la ter, "in z'n algemeenheid zou je kunnen zeggen dat het verleden steeds meer gaat leven als je bezig bent met inventariseren". Een stel ling waarmee hij afrekent met de die denken dat archief- Disco In jongerencentrum Stats wordt vrijdag een disco-avond gehouden, compleet met prijs vraag. Aanvang 20.30 uur. Lezing Prof. dr. R. Buve houdt vrijdag op uitnodiging van de Streekmu- ziekschool een lezing over 'Socia le en politieke achtergronden in Latijns-Amerika'. Plaats van handeling is het Faciliteitenge bouw in het Witte Singel-Doelen complex aan de Cleveringa- plaats 1. aanvang 20.15 uur. Wandelen De Wandelkring Leiden houdt zaterdag een wandeltocht. Deel nemers kunnen kiezen uit afstan den van 10 en 15 kilomter. De start is tussen 10.00 en 13.00 uur bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein. Inschrijven aan de start. Zwitserland Medewerker Graven van het Zwiters Verkeersbureau houdt maandag op uitnodiging van de Leidse Volksuniversiteit K&O een lezing over Zwitserland. Te vens vertoont hij een film. Plaats van handeling is het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest. aan-' vang 20.15 uur. Toegangskaar ten zijn verkijgbaar bij K&O. dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. 's zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en op de avond zelf vanaf 19.30 Logica 'Logica en Informatie' is het onderwerp van de lezing die prof. dr. S.C. van Westrhenen dinsdag houdt in de serie lezin gen over logica van het Studium Generale van de Universiteit. De lezing wordt gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1. aan vang 20.00 uur. Film K&O houdt woensdag een film middag voor kinderen. Op het programma staat de klucht 'Drie in een bootje' met Spanky en de boefjes. Voorts wordt een aantal korte stripfilms vertoond De voorstelling begint om 14.30 uur in het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Toegangskaarten aldaar verkrijgbaar. Overgewicht Buurtcentrum Dijk 33 houdt donderdag 6 november een voor lichtingsbijeenkomst voor oude ren over overgewicht. Diëtiste mevrouw Buitenhuis van de Pro vinciale Kruisvereniging geeft informatie over goede voeding en diëten voor ouderen die op een verstandige manier willen afval len. De bijeenkomst begint om Markt De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- den/Oegstgeest organiseert vrij dag 7 november weer een breng en koopmarkt. Belangstellenden zijn welkom van 10.00 tot 14.00 uur in verenigingsgebouw 'l Pand aan de Caeciliastraat 18. Voor meer inlichtingen bellen met mevrouw Ten Hacken, tele foon 01714-2007. Diwali De stichting Surinamers Leiden organiseert vrijdag 7 november een Diwali-viering. Op het pro gramma staan onder meer een inleiding over Dwali en een pre sentatie van Hindoestaanse klas sieke zang. dans en muziek. Na het culturele gedeelte treedt een Surinaamse band op. De avond wordt gehouden in gebouw SSL aan het Valkenpad 2. aanvang 19.00 uur. leuke teksten tegen. Zo Wetenschap De komende tien jaar zal Van Maanen zich onder meer gaan be zighouden met het inventariseren van de periode 1816-1929. Hij ziet daar niet tegen op. "Het idee datje met belangrijk en nuttig werk be zig bent, is een goede inspiratie bron". In dit verband ergert hij zich ove rigens wel een beetje aan sommige wetenschappers die de maker van een inventarisatie vooral zien als een handige knecht. "Sommige mensen in de wereld van de wetenschap hebben de nei ging om een inventarisatie lager aan te slaan dan een bronnenon derzoek of een dissertatie. Zij den ken: het voorwerk is verricht, nij kan het onderzoek beginnen". "Wat me stoort aan die instelling is de gedachte dat inventarisereji alleen maar handwerk is, welis waar onontbeerlijk voor het bedrij ven van wetenschap, maar toch: voorwerk". "Ik zou willen beweren dat het maken van een inventarisatie evenveel denkwerk en onderzoek vergt als het schrijven van een dis sertatie. Het zal u dan ook riiet ver bazen dat ik van mening ben dat iemand op een goede inventarisa tie, dus een boekwerk met bijvoor beeld een gedegen inleiding, moet kunnen promoveren". Laatste vraag: wat is beste ont spanning voor iemand die de hele dag bezig is met het bedenken van een sluitend systeem? Van Maanen: "Sport. En ik tim mer ook graag, hoewel ik daar di rect aan wens toe te voegen dat ik niet zo'n geweldige timmerman ben". Occasionshow in Groenoordlia LEIDEN - Twintig regionale auti i dealers houden op donderdag, vra dag en zaterdag een Bovag occj sionshow in de Groenoordhallei 1 Er worden ruim 200 auto's te koq 1 aangeboden in verschillende prij klassen. Alle auto's worden ve i kocht onder Bovag- en merken garantie. De show duurt op don derdag en vrijdag van 18.00 td 22.00 uur en op zaterdag van 10.Q tot 17.00 uur. I Insluiper LEIDEN - Een bejaarde vrouw 1 gisteravond op een opvallende md nier van haar portemonnee bfl roofd. Toen de vrouw in de keuka van haar woning aan de Morslaa stond te koken, werd er aangebelq De vrouw trof niemand aan. maa merkte bij terugkomst in de ked ken dat haar portemonnee uit had boodschappentas was geroofd. D politie vermoedt dat de aanbella of een handlanger via de achtei deur is binnengekomen. De porld monnee bevatte een bedrag van 3 gulden. Ruit met hoofd ingeslagen LEIDEN - Een bezoeker heeft aJ gelopen nacht de ruit van een doo hem bezocht café aan de Korte Ma re met zijn hoofd ingeslagen. Dj 24-jarige man had in de kroeg ruzij gehad. Bij het inslaan van de ruil liep de man een diepe wond aan zijn hoofd op. Na in het Diacones senhuis te zijn behandeld, werd hl door de politie ingesloten wegenl vernieling. LEIDEN - In het restaurant van d< Groenoordhallen wordt op zateij dag een skibeurs gehouden. Diegej nen die iets te koop willen aanbid den, kunnen dat 's morgens tussei) tien en twaalf uur inleveren. Dl verkoop heeft 's middags tussen twee en vijf uur plaats. De toeganl tot de beurs is gratis. Instrumenten gestolen LEIDEN - De inbrekers die in dq nacht van maandag op dinsdag dé kas van de Stadsgehoorzaal heb] ben gestolen, blijken nu ook mu ziekinstrumenten uit de Lucas vai Leyden-school te hebben ont vreemd. De school ligt naast di Stadsgehoorzaal. De muziekinstru menten, zeven klarinetten, beho ren toe aan muziekvereniging Dd Burcht. INBRAAK - Uit een woning aar] de Sumatrastraat is geluids- eij videoapparatuur, een naaimachinq en kleding verdwenen. De spulier zijn in in de periode tussen mei oktober gestolen. De bewoner v; de woning verbleef in die tijd ir het buitenland. werkgever, die zo'n eenmaal opge legde verplichting niet nakomt, moet periodiek een geldelijke bij drage betalen. De overheid mikt erop de komende drie jaar onge veer 65.000 extra arbeidsplaatsen voor gehandicapten te creëren. Daarnaast moet nadrukkelijk zo veel mogelijk worden voorkomen dat mensen die gedeeltelijk ar beidsongeschikt zijn of worden, hun werk verliezen. In de WAGW zelf en in andere wetten of regelingen zijn naast de algemene doelstelling verschillen de concrete regels opgenomen, die ten doel hebben gedeeltelijk ar beidsongeschikte mensen in het arbeidsproces te houden of te (her plaatsen. We bespreken deze re gels hieronder. Daarbij komt ook de rechtspraak aan de orde. Aanpassing De WAGW verplicht de werkge ver maatregelen te treffen tot aan passing van het werk aan de moge lijkheden van de gehandicapte werknemer, die hij in dienst heelt of die hij in dienst zal nemen. Die maatregelen kunnen variëren van het aanbrengen van bepaalde voor zieningen. bijvoorbeeld de aanpas sing van een machine, tot het toe wijzen van andere, wèl geschikte arbeid. Als goed overleg niet tot een oplossing leidt, kan de Ar beidsinspectie een onwillige werk gever in het uiterste geval een zo genaamde eis stellen, dus eisen dat de werkgever het werk aanpast. De werkgever die zo'n eis niet na komt, begaat een strafbaar feit. heidspensioenfonds vergoedde de kosten van bepaalde hulpmidde len, waarmee de betrokkene zijn werk kon blijven doen of stelde de ze middelen beschikbaar. Zo kon een blinde telefonist in aanmer king komen voor een aangepaste telefooncentrale. Of er werd een auto in bruikleen verstrekt aan een gehandicapte, die niet kon lopen. Ook konden maatregelen tot scho ling of omscholing worden getrof fen. Dit soort voorzieningen kon al leen worden verstrekt, als daarmee werd voorzien in de behoefte van één bepaalde gehandicapte werk nemer. Deze "individuele" voorzie ningen kunnen ook onder de nieu we wetgeving worden toegekend. Maar daarnaast is het nu mogelijk dat de werkgever in aanmerking komt voor vergoeding van de extra kosten van werkvoorzieningen, waarvan ook andere werknemers gebruik kunnen maken en die ei gendom van de werknemer kun nen worden. U kunt denken aan het aanbrengen van een lift of het verbreden van een gang. Werk voorzieningen kunnen worden aangevraagd bij de bedrijfsvereni ging, waar het bedrijf onder valt. Onwillige werkgevers kunnen te maken krijgen met de hierboven genoemde mogelijkheid dat de Ar beidsinspectie een eis stelt. Verder kan de werkgever die zijn mede werking aan een "individuele" voorziening weigert, de bedrijfs vereniging tegenover zich vinden. De bedrijfsvereniging kan een be drag ter grootte van het loon dat de werknemer anders had kunnen verdienen, van de werkgever te rugvorderen. De werknemer ont vangt intussen een uitkering op grond van arbeidsongeschiktheid. Passende arbeid Hierboven is al gezegd, dat de WAGW de werkgever verplicht tot maatregelen om de gehandicapte werknemer die hij in dienst heeft, in staat te stellen zijn werk of ander werk te (blijven) doen. Onder meer in de Ziektewet is die algemene re gel nader uitgewerkt. Onder de Ziektewet vallen die werknemers in het bedrijfsleven die hun werk door ziekte niet kunnen doen. De uitkering duurt maximaal één jaar. Veel mensen zijn gelukkig ruim binnen die tijd weer in staat hun werk te hervatten. Maar bij ande ren zal duidelijk zijn dat zij hun werk niet meer kunnen doen. Mo gelijk zijn zij nog wèl in slaat hun werk in aangepaste vorm (bijvoor beeld in deeltijd) te doen of kun nen zij ander werk doen. De be drijfsvereniging vraagt daarover in beginsel advies aan de Gemeen schappelijke MedischeDienst (GMD). De meeste mensen die zes maanden in de Ziektewet lopen, worden bij de GMD aangemeld. De Vergoeding De gehandicapte werknemer had ook voorheen al recht op zoge naamde werkvoorzieningen. De bedrijfsvereniging of het over- INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 GMD onderzoekt in overleg met werknemer en werkgever of pas sende arbeid kan worden gedaan en of de werkgever deze beschik baarkan stellen. Vaak zal in dat ge val een bevredigende oplossing kunnen worden bereikt. Mocht de werkgever echter zonder goede gronden 'niet aan herplaatsing meewerken, dan kan de bedrijfs vereniging een bedrag ter grootte van het loon dat de werknemer an ders had kunnen verdienen, op de werkgever verhalen. Ook de werk nemer zelf is trouwens verplicht zijn medewerking aan hervatting in passende arbeid te geven. An ders kan de bedrijfsvereniging zijn ziekengeld verlagen of beëindigen. Loonvordering Al voordat de WGAW in werking trad. heeft de Hoge Raad (dè hoog ste rechter voor onder meer het burgerlijk recht) een uitspraak ge daan, die zieke en gehandicapte werknemers kan helpen. Volgens de Hoge Raad mag van de werkge ver worden verwacht dat hij zijn werknemer zo mogelijk in staat stelt tot het verrichten van andere passende arbeid, als deze zijn laat ste werk door ziekte niet meer kan doen. Weigert de werkgever zon der goede gronden, dan kan de werknemer aanspraak maken op betaling van het loon dat hij had kunnen verdienen. Als overleg niet helpt en ook de Arbeidsinspectie en/of de bedrijfsvereniging niet kunnen of willen optreden, dan kan de zieke werknemer zich dus tot de burgerlijke rechter wenden. Wèrknemers in het bedrijfsleven mogen gedurende de eerste twee jaar van ziekte niet worden ontsla gen. Het kan voorkomen dat dat ontslagverbod langer dan twee jaar duurt, op grond van een collectieve arbeidsovereenkomst bijvoor beeld. Na afloop van die periode kan de werkgever de werknemer in beginsel ontslaan. Wèl heeft hij daarvoor een vergunning arbeidsbureau nodig (tenzij de werknemer met het ontslag in stemt). Voorheen verleende het ar beidsbureau een ontslagvergun ning in dat geval vaak vrij automa tisch. In verband met de invoering van de WAGW zijn de richtlijnen voor het verlenen van ontslagver gunningen aangescherpt. Het ar beidsbureau moet onderzoeken ol de werknemer bij zijn werkgever zou kunnen terugkeren, in eigen (eventueel aangepast) of in ander werk. Het arbeidsbureau zal daar bij zo mogelijk samenwerken mei de GMD. Als er een concreet uit zicht bestaat op terugkeer, zal de ontslagvergunning worden gewei- erd. De zieke of gehandicapte werknemer- die geen werkgever (meer) heeft kan echter geen baan afdwingen Wèl kan hij een beroep doen op het arbeidsbureau en op de GMD. Ar beidsbureau en GMD kunnen be zien welke mogelijkheden tot ar beid er zijn en zij kunnen de werk zoekende naar arbeid bemiddelen Ook kunnen zij bijvoorbeeld eer beroepskeuzetest afnemen op grond waarvan scholing of scholing kan plaatsvinden. Nieuw is dat ook de GMD nu officieel be voegd is verklaard arbeidsbemid deling ten behoeve van gehandi capten te verlenen. Dit geldt ook voor het Algemeen Burgerlijk pen sioenfonds. We hebben niet alles wat de WAGW biedt besproken, maar ho pen u een indruk van de hoofdlij nen te hebben gegeven. We zijn graag bereid de vragen die dit stuk je mogelijk oproept te beantwoor den.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4