erhuizing van Buitenldiniek kan nog wel paar jaar duren Etmaal televisie met FilmNet nomen: ieuwe speeltuin geopend in Noordwijk Ruzie over [betalen van o sexlijn Man betrapt bij innen valse cheques D66 wil boycot in Leiden van discriminerende uitzendbureans - ^If'yM Nü 12.50 1 19fyOENSDAG 29 OKTOBER 1986 iLEIDEN/NOORDWIJK - Het is chronisch zieke kinderen, is bekos- niek in Noordwijk van het Acade misch Ziekenhuis Leiden gaat ver huizen. Het zou nog wel eens een paar jaar kunnen gaan duren alvo- de overheid het geld beschik baar stelt voor verdere nieuwbouw Leiden of voor het verbouwen i het noodgebouw op het terrein i het AZL waarin de kliniek tij delijk zou moeten worden onder gebracht. De met opheffing bedreigde Bui tenkliniek in Noordwijk heeft gis termiddag een speeltuin in gebruik genomen. Deze speeltuin, voor de De school heeft ter 25-jarig bestaan ee georganiseerd. De opbrengst werd bestemd bestemd om speel goed te kopen voor de patiëntjes niet bègo: van de Buitenkliniek. De leerlin gen hebben ma. bijeengebracht een glijbaan, een wip sonen en een motorfiets op een spi raal gekocht. Volgens een woordvoerster van AZL is het materiaal zo gecon strueerd dat het bij de verhuizing van de kliniek aan het Lindenplein in Noordwijk naar het Academisch Ziekenhuis Leiden zo kan worden meegenomen. De Buitenkliniek moet uit Noordwijk verdwijnen, omdat deze instelling'voor kinde ren die langer dan twee maanden zijn uitgeschakeld volgens de di rectie van het AZL op deze De tijdelijke oplossing voor de Buitenkliniek in de vorm van een bijgebouw aan de huidige kin haar derkliniek van het AZL is ook nog fancy-fair niet uitgewerkt. Met de verbou wing van dit bijgebouwtje, die september stond gepland, "De 'overhuizing' komt door de onlangs aangekon- liefst 7500 gulden digde bezuiniging van de minister hiervoor zijn weer op losse schroeven te staan. We verkeren in voortdurende onze kerheid", aldus de AZL-woord- voerster. Eerder deze maand heeft de di recteur van het AZL, mr. J.H. Pe ters, bij de aangekondigde ophef fing van de kinderkliniek in het AZL, ook al op dit feit gewezen. "Het zou zo kunnen zijn dat we de kinderkliniek helemaal moeten af stoten", sprak hij toen. De psycholoog-coördinator van de Buitenkliniek, H. Koopman, be treurt de gang van zaken. "Er te duur is. Als de kliniek in het dit moment geen enkele zeker geen idee. Ik denk dat de zieken huizen ze langer vasthouden". De stichting instandhouding Buitenkliniek, die twee jaar gele den actie voerde voor de Buitenkli niek en daarmee ruim een ton aan giften bijeenbracht, heeft dit geld nog niet uitgegeven. Secretaris Paul de Vries: "In eerste instantie was het bestemd om de kliniek in stand te houden. Dat lukte niet. We hebben geld nu op een aparte reke ning staan en wachten af. Eigenlijk hopen we erop dat de kinderen tot dat de nieuwbouw van het AZL klaar is (waarschijnlijk in 1992), kunnen blijven zitten in Noord wijk. Zekerheid daarover hebben we natuurlijk niet. Een dezer da gen hopen we een gesprek aan te gaan met de directie van het AZL. We blijven natuurlijk ook contact houden met de politiek. Het mag niet zo zijn dat de kliniek aan een langzame dood sterft". Kinderen onthullen idio c oly AZL wordt opgenomen, denkt en zo'n 8 ton per jaar te besparen. Zoals gezegd is niet bekend ric/ej LEIDEN - Een 24-jarige Leide- naar heeft bij de politie aangifte ge daan van bedreiging door exploi tanten van een sexlijn. De man is 0 bedreigd met lijfelijk geweld. Zijn vierde verdieping interieur zou door de exploitanten gedeelte van de sexlijn 'verbouwd' worden. De Leidenaar moest 50 gulden be talen voor het gebruiken van de sexlijn. Volgeris de man zou zijn vriendin dat bedrag echter al naar de uitbaters van de sexlijn in Bilt- hoven hebben overgemaakt. heid". Wel is de omvang van het aantal bedden in de Buitenkliniek vanwege de bezuinigingen reeds de kliniek wordt gesloten. De drastisch verminderd. In de glorie bedoeling is dat de kliniek op de dagen telde de kliniek de nieuwbouw het AZL komt. Echter, met deze tweede fase, waarnaar ook veel an dere afdelingen van het AZL ver huizen, is nog steeds niet begon nen. De minister heeft er ook nog geen officiële toestemming voor gegeven. i het tweede tot 40 kinderen. Nu zijn het er nog 14. Koopman: "We zijn i nuari langzaam met de inkrimping begonnen, zoals voorgesteld in de door de overheid goedgekeurde bezuinigingsplannen. Waar de chronisch zieke kinderen die hier niet terecht kunnen, nu worden ondergebracht, daarvan heb ik LEIDEN - De kabelabonnees Leiden en Oegstgeest kunnen overeenstemming met de gemeen te Oegstgeest. Degenen die zich af vandaag 24 uur per dag televisie willen abonneren, kunnen zich kijken. Zij moeten zich dan wel aanmelden bij het stadhuis of de abonneren op FilmNet i het plaatselijke FilmNet-dealer, Van i zogenaamde Berge Henegouwen deze irkt. Daar kunnen geïnteresseer- ten is voldaan, kan de tv-kijker den ook in het bezit komen Volkenku LEIDEN - Op de afdeling Latijns-Amerika van het Rijksmuse J november een Mexicaans huisaltaar opgesteld staan. Dit alles in verband met de viering I Allerzielen op 1 en 2 november. Op zondag 2 november te 15.00 uur zal' viering rond Allerzielen in Indiaans Mexico belicht. De conservator geven. 3'n twaalf films per dag aan zich voorbij laten gaan. Alleen in de Me ren wijk zal FilmNet nog niet te zien zijn, omdat het kabelnet daar niet over voldoende kanalen be schikt. De introductie van FilmNet heeft even op zich laten wachten. Al eerder kondigde de Amster damse organisatie aan zich per 1 juni op het Leidse kabelnet te pre senteren. In advertenties in ver schillende weekbladen bood Film- Net de Leidse abonnees de moge lijkheid zich aan te melden. Een grondige reorganisatie binnen het bedrijf was er de oorzaak van dat FilmNet nu pas in Leiden te ont vangen is, terwijl het contract met Leiden al in april is ondertekend. In september bereikte FilmNet LEIDEN - Een 25-jarige man die bij een winkel in 't Gangetje pro beerde valse cheques in te wisse len, is gistermiddag aangehouden. Een vrouw die de man vergezelde, maf 29 oktober tot 16 kon ontsnappen. Ook de man, af- i Allerheiligen t decoder. Eeneerder gedane aan melding via de weekbladen is nu niet meer geldig. Als entreegeld brengt FilmNet 75 gulden in rekening. Tevens moet eenzelfde bedrag betaald worden als waarborgsom voor de decoder. De abonnee krijgt de borgsom na een abonnementspe riode van een jaar terug. Belang stellenden kunnen zich abonneren op het volledige programmapak ket van 24 uur, maar kunnen ook kiezen voor een of twee blokken van acht uur. Het eerste blok loopt van 7.00 uur tot 15.00 uur, het twee de van 15.00 uur tot 23.00 uur en het derde blok van 23.00 uur tot 7.00 uur. Het volledige programma kost 34,50 gulden per maand, ter wijl het abonneren op 8 of 16 uur FilmNet respectievelijk 22,75 gul den of 29,75 gulden kost. Adjunct-directeur van FilmNet, H. Klap, rekent er op binnen enke le weken ongeveer 1600 abonnees te hebben in Leiden. Dat is vijf pro- cenPvan het aantal kabelaanslui tingen in Leiden. Klap hoopt dan over enkele maanden zeven a acht procent van de kabelabonnees in Leiden en Oegstgeest voor Film- Net geïintèresseerd te hebben. Het is nog onduidelijk wanneer Film- Net in de Merenwijk op het kabel net komt. Daarvoor moet eerst het aantal kanalen op het net worden uitgebreid. Er zal binnenkort een enquête gehouden worden om te onderzoeken of de bewoners zo'n uitbreiding willen. komstige uit Hoogezand, deed speciale film gedraaid worden die de poging om weg te komen, n n de afdeling zal een korte inleiding werd door de politie op de Hoge- gen"d (pr-foto) woerd in de kraag gevat. LEIDEN - Het D66-raadslid Lan- genberg wil dat de gemeente geen gebruik meer maakt van de dien sten van uitzendbureaus die men sen met een buitenlandse afkomst discrifnineren. Hij verklaarde dit gisteren tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor 1987 in de raadscommissie voor personeel en organisatie. Uit een stüdie die het Landelijk Bureau Racismebestrijding in de vier grote steden heeft verricht, is gebleken dat alle onderzochte uit zendbureaus geen bezwaren ma ken tegen discriminerende eisen van werkgevers. Minister De Ko ning van sociale zaken en werkge legenheid heeft inmiddels aange kondigd krachtig op te treden te- inatie door uitzendbu- Loodje Nieuwe bezems vegen schoon. Dat is vaak het geval. Ook bij het gebouw van de voormalige Uni versiteitsbibliotheek aan het Ra penburg. De grote platte taxus die daar omringd werd door vier verticale soortgenoten heeft het loodje moeten leggen. Een akelig voorbeeld van vandalisme? Volgens tuinarchitecte G.E. Brinkman, werkzaam bij het Rijksherbarium dat in het pand gevestigd wordt, helemaal niet. Want de oude heester benam het gezicht op het gebouw. En daar om heëft zij gezocht naar iets dat aansluit op de architectuur van de oude bibliotheek. "De tuin was daarop ook ingericht met die platte taxus in het midden en op elke punt een hoge taxus. Maar die platte was nu zo groot gewor den. Daar kon niets mee worden gedaan. En omdat bij het Rijks herbarium veel botanici werk zaam zijn hebben we iets in die richting gezocht". Op de plek van de taxus is nu een pleintje aangelegd met in het midden een cirkel, waarin be planting komt. Naar het pleintje toe lopen vier paden, die zullen worden omzoomd door laagblij- vende buxusheggetjes, traditio neel voor dit soort tuinen. "De aanleg gebeurt in de stijl van de tuinen van paleis Het Loo", al dus mevrouw Brinkman. Daniel Marot legde in 1685 deze tuinen aan. Later liet Lodewijk Napo leon het bakstenen gebouw be pleisteren en werd de tuinaaleg gewijzigd. Een landschapsstijl maakte plaats voor de strakke, symmetrische tuinarchitectuur. Met de restauratie van Het Loo enkele jaren geleden, werd de stijl van Daniel Marot in de tuin van Het Loo teruggebracht. En die Daniel Marot vormt nu de inspiratiebron voor de voor tuin van de oude bibliotheek. Dus wie treurt om de gesneuvel de 70-jarige taxus moet niet zeu ren, want het wordt allemaal veel Loodje (2) In de grote vlakken tussen de pa den komen bodembedekkers als pachyssandra, maagdenpalm en nog wat andere soorten, waarvan we u de Latijnse namen maar be sparen. Mevrouw Brinkman heeft het ook over 'plattes ban- des' en dat heeft niets met fietsen of auto's te maken. Die term staat voor platte stroken aan weerszijden van de paadjes. Een meter breed zullén die zijn en de medewerkers van het herbarium kunnen zich daarop uitleven. "Kijk, het is zo, onze medewer kers komen vaak van reizen te rug met bijzondere planten- of bollensoorten. Die gaan in die plattes bandes". Waar ze hopelijk tot volledige wasdom komen. Ook is er overleg met de Hortus om wat uitheemse plantensoor ten in de stroken te zetten. Volgend jaar moet het allemaal gestalte krijgen. Intussen is het Rijksherbarium overigens, druk aan het verhuizen van de Schel penkade naar het Rapenburg. Eind november moet het ge beurd zijn. En in januari, als het allemaal goed gaat, wordt het ge restaureerde gebouw van de Uni versiteitsbibliotheek officieel in gewijd. Met een symposium over - hoe kan het anders? wilde plan ten. Peperbus Hij is ooit heel oneerbiedig een 'gestrandp walvis' genoemd. Maar het 'is een zogenaamde pe- perbus, die blauwe zuil voor het Energiebedrijf aan de Lange- gracht. Afkomstig van het Ra penburg, waar de zuil jaren ach- De grote platte taxus voor iog kaal pleintje. Maar het 'jan die van Het Loo. ter de Gijselaarsbank dienst heeft staan doen als trafo-huisje èn reclamezuil, is nu verplaatst naar de plek waar de energie van de stad wordt geregeld. Als laatste der Mohikanen. Bij na. Want aan het Vrouwenkerk hof staat nog een collega. Die heeft evenmin meer de functie van trafo-huisje, maar is nog wel weelderig beplakt. De blauwe peperbus aan de Langegracht heeft geen van die twee oorspronkelijke functies meer. De zuil staat niet-functio- neel mooi te zijn. Hoewel, vol gens ambtenaar Sietsma van het EBR zullen ze daar reclamebil jetten niet tegenhouden. Al hoor je hem brommen: "Zonde van de lak". Want die lak is niet zomaar een verfje, welnee dat is de huis stijl van de Langegracht: een zelfde kleur blauw als in de ge vels van het EBR en het Stads- bouwhuis is verwerkt. ie voormalige Universiteits Biliolheek heeft plaats moeten maken s de bedoeling dat hier een stukje traditionele botanische min komt. In de stijl Een prachtig ontwerp was het indertijd. Zeker voor die jaren, want we spreken over het begin van deze eeuw. De trafo-huisjes vormden de schakel tussen het energiebedrijf en wijken in de stad. Ze werden rond gemaakt, omdat ze konden draaien. Op ko gellagers. De monteurs konden er zo gemakkelijk bij om repara ties uit te voeren. Er zaten met dat doel ook deurtjes in. En de neringdoenden in de stad had den al snel in de gaten dat die zuilen geschikt waren om hun boodschappen aan te plakken. Met recht een slimme oplossing. Maar de tijden zijn veranderd. En het toverwoord is 'efficiency' geworden. Niet dat die zuilen niet efficiënt waren, maar voor deze tijd zijn ze een te dure op lossing. De trafohuisjes zijn hu laag en vierkant. Soms zijn ze toch nog leuk om te zien: aan de Roosevelstraat is er een beschil derd met leuke taferelen. Maar de rest is grijs en saai. Overigens was het verplaatsen van de peperbus geen kwestie van dat ding even op een vracht wagen laden en hem vervolgens neerpoten op de Langegracht. "Nee, het is een zwaar, vrij mas sief geval. Als je er met je auto tegenaan zou rijden, is dat niet prettig voor de auto. Er moesten dus drie heipaaltjes voor de grond in, en een betonnen, gewa pende fundering. Want het is na tuurlijk een slordig gezicht als zo'n zuil gaat wankelen en op een fietser of automobilist terecht komt", aldus Sietsma. Op de fun dering staat de peperbus nu recht en fier als 'beeldbepalend monument'. "En hoort echt bij het EBR. En als ze er reclame op plakken, nu ja dan gaan ze hun gang maar. Maar graffiti daar zit ik niet op te wachten", vervolgt Sietsma dreigend. Hij heeft de poetsdoek al in zijn handen om dat soort uitspattingen weg te werken. Langenberg wil nu dat het colle ge het rapport van het LBR bestu deert en bekijkt welke van de dis criminerende uitzendbureaus tij delijke werkkrachten levert aan de gemeente. De gemeente zou ver volgens alle banden met die uit zendbureaus moeten verbreken. Wethouder Bordewijk van perso neelszaken beloofde het rapport inderdaad te bekijken. Hij zegde toe maatregelen te nemen als blijkt dat een of meer van de discrimine rende bureaus mensen aan de ge meente levert. Overigens merkte Bordewijk op dat uitzendbureaus de gemeente Leiden doorgaans wèl werknemers leveren met een buitenlandse afkomst. Hij erkende echter onmiddellijk dat dat nog niets zegt over het gedrag van die organisaties tegenover andere werkgevers. Vacaturestop De verschillende raadsleden drongen er gisteren nogmaals op aan bij het college gedwongen ont slagen te vermijden bij de forse be zuinigingen die volgend jaar voor de deur staan. Van Duijn (CDA) haalde weer zijn vacaturestop van stal. Ook al had wethouder Borde wijk de dag ervoor, tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor financiën, laten weten daar voor weinig te voelen. Volgens Van Duijn doet de ge meente er beter aan om binnen de eigen organisatie op zoek te gaan naar 'verborgen talenten' voor eventuele opengevallen banen. Hij vindt voorts dat de gemeente slecht bezig is als zij mensen stelt voor nieuwe projecten, v neer nog niet zeker is of die r projecten de bezuinigingen wel overleven. Mevrouw Boot (PvdA) vindt dat het college de extra gelden voor opleiding van eigen personeel bij de bezuinigingen zoveel mogelijk moet ontzien. Juist door die oplei dingen wordt mogelijk gemaakt dat ambtenaren bij de gemeente .een andere baan kunnen vinden wanneer hun oude post door de be zuinigingen komt te vervallen. Het 'rookverbod' bij de gemeen te wórdt verscherpt. Nu geldt dit alleen nog voor alle openbare ruimten. Het college wil nu ook dat het rookverbod wordt ingevoerd voor niet-openbare ruimten waar mensen bezwaar maken tegen ro ken. Het college streeft er verder naar om de beantwoording van brieven die burgers naar de gemeente heb ben gestuqrd, te verbeteren. Ge probeerd wordt nu in elk geval de afzenders een kaartje terug te stu ren met de mededeling dat hun brief is aangekomen, door welke directie hij wordt behandeld en welke ambtenaar zich erover buigt. Uiteraard wordt ook getracht het probleem te behandelen dat in de brief wordt aangesneden. Van Lint (Links Leiden) en me vrouw Boot plaatsten gisteren nog enkele kritische kanttekeningen bij het personeelsbeleid van wet houder Fase. Zij beheerde de por tefeuille personeelszaken tot april van dit jaar, toen het nieuwe colle ge aan de macht kwam. NOC3 DAGEN ADVERTENTIE AANBIEDINGEN MET Reuze bol breigaren. 500 gram, 100% acryl. Geschikt voor pendikte 3. In 6 actuele kleuren. Perstukö35- Met gratis breipatroon op de wikkel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3