Jeugd krijgt les in vissen WWMML Bosliefje, goed verhaal, mooie decors Kinderen naar buitenland WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 KORTWEG Schandaal De tweede voorzitter van de conservatieve partij van Mar garet Thatcher in Engeland is dit weekeinde opgestapt. Hij heeft een prostituee 7000 gulden betaald zodat zij enige tijd naar het buitenland kon om de pers van zich af te schudden. Archer ook schrijver van romans zou een verhouding met de des betreffende prostituee hebben gehad. Hij ontkent dat, maar be taalde haar wel om Groot-Brit- tannië verlaten. Toen een krant dét feit onthulde, legde Archer Weglopers Jongeren die weglopen moe ten beter worden opgevangen. Aanhouding door de politie en vervolging van de hulpverle ners lost in de meeste gevallen niets op. Dat vindt de Raad voor het Jeugdbeleid die de regering adviseert. Jaarlijks lopen 25.000 jongeren van huis weg, meer jongens dan meisjes. Volgens de raad zou een 'time out', een kor te afkoelingsperiode buiten het gezin, veel beter helpen. De raad vindt ook dat hulp verleners beter moeten worden beschermd. Het verbergen van weggelopen jongeren zou niet langer strafbaar moeten wor den gesteld. Een van de mooiste stripboeken die bij Casterman recent is ver schenen, is ongetwijfeld Boslief je De Elzasser in de reeks Wordt Vervolgd Romans. Een verhaal van tekenaar Servais en scena rist DeWamme. Eerder versche nen in deze verhalenserie Bos liefje, en Malmaison. Vooropgesteld mag worden dat Servais schitterende pente keningen wrocht, sfeervolle landschappen tekent, de ver schillende (conflict)situaties mooi in beeld weet te brengen, waarbij tevens duidelijk wordt dat beide samenstellers van Bos liefje elkaar uitstekend aanvoe len. De striproman speelt zich af bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog met in de hoofdrol de figuur van Violette, Bosliefje. .Zij is een vrijgevochten, mooi jong en blond meisje dat zich tegen de gevaren van een bezettings macht teweer weet te stellen. Het geheel speelt zich verder af in een bosachtige omgeving, waar voor het Franse Ardennengebied model staat. Het is een zeer reëel stripver haal dat om het populair te zeg gen 'zo uit het leven gegrepen' kan zijn. Dat is niet zo verwon derlijk, want Bosliefje is geënt op iemand die bestaat of bestaan heeft. Er is echter ook sprake van 'mystificatie'. In deel 1 van de Bosliefje-reeks vertelde auteur DeWamme dat het ging om ver halen die een oude vrouw uit de Franse Ardennenstreek hem ver teld had. Die oude vrouw had dus de Eerste Wereldoorlog aan den lijve ondervonden en hem van haar wedervaren verslag ge daan. Deze bejaarde dame (op dat moment 94 jaar) was in haar jeugd net zo vrij en frank ge weest als Violette. De conserva tieve dorpsgemeenschap keek haar enigszins scheef aan, kon haar ongebonden bestaan waarin diverse relaties met mannen een rol speelden niet erg waarderen. In een interview met het strip blad Wordt Vervolgd van Caster man vertelde DeWamme later dat Bosliefje geheel uit zijn duim gezogen was, maar dat hij en Ser vais later in hun omgeving een meisje ontdekten dat geheel aan het beeld van hun fantasiepro- dukt voldeed. Achteraf dus en in deze tijd. Het scheppen van raad sels is natuurlijk erg leuk, maar in dit geval lijkt de tweede versie toch wel wat ongeloofwaardig. In Bosliefje figureert ook een oude vrouw, Lucye, die goed thuis is in het brouwen van krui denmengsels. Een beetje het ty pe van een toverheks; volgens DeWamme woont zo'n vrouw vlak naast hem. Zo zouden Bos liefje en de kruidenvrouw in werkelijkheid best een en de zelfde persoon kunnen zijn. DeWamme, die van huis uit le raar Frans is, en Servais kennen de streek tot en met. Want ze wo nen zelf in die schitterende Ar dennen, waarbij S.ervais het liefst teruggetrokken leeft. Waar hij vertoeft zijn weinig mensen, of het moeten landlopers, dui- velaanbidders of kruidenmen gers zijn. Stof genoeg voor nieu we vertellingen. Paul Teng Een nieuwe auteur bij Caster man is Paul Teng, die bij deze uitgever zijn eerste Wordt Ver- volgd-roman publiceert: Liber tair Intermezzo. De in stripkrin gen welbekende Mat Schiffer- stein voorzag het van een be knopte, met enkele historische foto's voorziene introductie. Van Teng verscheen eerder een viertal boeken bij de Haagse uitgeverij Panda. Nadien deed hij mee aan een tekenwedstrijd van Wordt Vervolgd en kreeg de eerste prijs voor een verhaal dat een in beeld omgezette rock 'n roll-song voorstelde. Daaruit volgde een contract met Caster man. Paul Teng tekende toen een lang verhaal over de Spaanse Burgeroorlog, dat in Libertair In termezzo zijn beslag heeft gekre gen. Het is een verhaal in een verhaal. De schrijver Pascal Ro- gas probeert gebeurtenissen op schrift te stellen die zich afspelen aan de vooravond van de Burger oorlog. Werkelijkheid' en fictie lopen door elkaar. Voor de gege vens is Paul Teng te rade gegaan bij heel wat bronnenmateriaal, waarbij schrijvers als Heming way en Orwell inspirerend heb ben gewerkt. Dat Paul Teng zich kennelijk vertrouwd voelt in de moderne geschiedenis, blijkt uit zijn opzet een stripverhaal te schrijven en te tekenen dat zich afspeelt in de schaduw, van de Russische Revo lutie. In de reeks Een avontuur van Stefan van de hand van Ceppi za gen twee afleveringen het licht: Gevangenen van de chaos en Ten oosten van Karakulak. Oor spronkelijk schreef Ceppi drie verhalen voor het Franse strip blad Métal Hurlant: Het wespen nést, Ten oosten van Karakulak en het Hol van Kolstov. Een serie dus die nu voortgezet wordt door Casterman. Het waren oorspron kelijk zwart/wit-verhalen die Illustratie uit de fraaie strip Bosliefje. (foto GPD) Ceppi opnieuw tekende en liet inkleuren door Paule Leyrie. Ge vangenen van de chaos is het laatste deel dat tot nu toe is ver schenen. Wat dat betreft staat het lijstje op de achterzijde van de uitgave niet in de goede volgor de. Vertrekpunt van de verhalen van Stefan is Zwitserland, het vaderland tevens van Ceppi. Ste fan heeft een roofoverval ge pleegd en om aan arrestatie te voorkomen moet hij naar het buitenland vluchten. Zo komt hij onder meer terecht in Turkije en Afghanistan met alle perike len vandien. FRANS KEIJSPER Zoals overal zijn ook in ons land tal van prijzen voor schrijvers, wetenschappers, politici en an dere 'belangrijke mensen'. Een van de belangrijkste prijzen (om niet te zeggen: dé belangrijkste) is de Erasmusprijs. Die is ver noemd naar de filosoof Erasmus, die zich zijn leven lang heeft in gezet voor vrijheid en verdraag zaamheid. De stichting Prae- mium Erasmum (Latijn voor Erasmusprijs) kent de prijs elk jaar toe aan iemand (of een groep) die zich daarvoor ook in zet. Dit jaar zou het Tsjechische Charta 77 de prijs krijgen. Dat is een groep Tsjechen die zich - tot ongenoegen van hun regering - sinds 1977 hartstochtelijk inzet voor meer vrijheid en eerbiedi ging van de mensenrechten in hun land. Een prima keuze dus. Maar dat vond de Nederlandse minister Van den Broek (buiten landse zaken) nou net niet. De Tsjechische regering zou daar wel eens boos over kunnen wor den, dus de stichting moest van hem maar wat anders verzinnen. Na enig denken besloot de stich ting toen de prijs niet toe te ken nen aan Charta 77, maar aan de schrijver Vaclav Havel. Hij is een van de oprichters van Charta 77 en heeft door zijn strijd voor de De Tsjechische schrijver Vaclav Havel. mensenrechten al heel wat Tsje chische gevangenissen van bin nen gezien. Maar ook toen zette Van den Broek een voet dwars. In de toe spraak die Havel wilde laten voorlezen bij de prijsuitreiking (zelf durft hij niet te komen om dat hij bang is dat hij dan zijn land niet meer in mag) wilde hij Charta 77 noemen. En dat mocht dus ook niet van Van den Broek. Want, zei de minister, prins Bernhard en koningin Beatrix zijn bij die prijsuitreiking aanwe zig en dan lijkt het net of dé Ne derlandse regering het eens is met wat Havel zegt. En daar kan de Tsjechische regering dan weer boos over worden. De ko ningin zou alléén naar de prijs uitreiking komen als Havel be loofde niets te zeggen over Char ta 77, zei Van den Broek toen. Maar Havel weigerde dat. Na veel heen en weer praten bedacht de minister weer wat an ders: bij de prijsuitreiking zou Havel alleen maar iets van 'harte lijk bedankt' zeggen, en dan zou later op de dag de hele toespraak worden rondgedeeld. Maar toen werd de hele Twee de Kamer boos. Het is toch werkelijk te gek dat iemand een prijs krijgt omdat hij zich inzet voor de vrijheid en de mensen rechten, en bij de prijsuitreiking zijn mond moet houden. En dat in een land als Nederland, dat zich altijd op de borst slaat om- dat iedereen hier mag zeggen wat hij denkt. Dat wilde de Tweede Kamer de minister eens even goed inpeperen. Die zat toevallig net in Azië, maaf bij zijn terugkomst had hij de boodschap inmiddels wel be grepen. Havel mag op 13 novem ber zijn toespraak nu toch hele maal (laten) voorlezen, iyiéteen verhaal over Charta 77, en mét koningin Beatrix erbij. En zo hoort het natuurlijk ook. SJAAK SMAKMAN Minister Braks van landbouw en visserij gaat bekijken hoe de kennis van jonge sportvissers kan worden uitgebreid. De eer ste stap daartoe is al gezet. De minister heeft 125.000 beschik baar gesteld voor het maken van een film en ander promotie-ma teriaal. De film, die vijftigdui zend gulden kost, gaat in maart van het volgend jaar in première. De rolprent gaat over vissen als sport en is helemaal op de jeugd gericht. Daarnaast wil de minister pra ten met organisaties - als die daar interesse in hebben - hoe de ken- nis over de vis, de omgeving waarin hij leeft, de manier waar op hij kan worden gevangen en hoe je hem het minst beschadigt, kan worden bijgebracht. Kortom les in vissen. Scholen die de film aan hun leerlingen willen tonen, kunnen dit laten weten aan de organisa ties (Visma, Ned. Ver. v. Sport vissers Federaties, Centraal Ne derlands Hengelaarsverbond, Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij, Dibevo en het ministerie van landbouw en vis serij) die hebben meegewerkt om de (video) film tot stand te brengen. Lesgeven in hoe je moet vis sen. Waarom doe je dat? Wordt er onnodig veel leed veroorzaakt? Drs. H. Bouquet, hoofd sport visserij van het ministerie van landbouw en visserij, zegt er het volgende over: "Het is nuttig om de jeugd dit soort zaken bij te brengen. Het kan geen kwaad wat begrip te kweken, dat ze met een levend dier werken. Wat ons voor ogen staat is de jeugd die gaat vissen een zó goed mogelij ke begeleiding geven. Dit zal een positieve invloed hebben op het gedrag van de jeugd en op de na tuur in haar totaliteit". Uitwassen Over mishandeling zegt drs. Bouquet: "Wat versta je onder mishandeling? Als je een yis in je handen neemt kun je dat mis schien al zien als mishandeling. Ik geloof niet dat de vis nu meer leed wordt aangedaan dan zo'n vijfentwintig jaar geleden. Wel licht is er sprake van een kleine verharding in het omgaan met dieren, dus ook met vissen. Maar niet zodanig dat het uit de hand dreigt te lopen. De gedachte om jeugd vissen te leren is zeker geen gevolg van het feit dat er zo veel mishandeling zou zijn. Er zijn nog altijd mensen die vissen een vreemde vorm van recreatie vinden. Ik denk dat je de sport- visserij uit een isolement haalt door er goede voorlichting over te verstrekken". Drs. Bouquet ziet voldoende mogelijkheden om 'vissen' in het lesprogramma op te nemen. "In het kader van een biologieles zou je dit onderwerp best aan de orde kunnen stellen. Waarom zou je niet eens praten over de vraag: 'Waarom ga je eigenlijk vissen?'. Zet de voor- en nadelen maar eens op een rijtje. De film waar aan nu wordt gewerkt is gericht op de hoogste klassen van de ba sisscholen. Bewust. Want juist uit deze hoek is de vraag geko men of er lesmateriaal voorhan den is. Nog niet zo lang geleden heeft de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij over de belangrijkste vissoorten knip- platen gemaakt. Zeg maar van het eitje tot de kanjer. Binnen vier maanden waren er meer dan vijftigduizend van die platen ver spreid. Waaruit ik dan maar weer ,de conclusie trek, dat er heel wat jongens - en misschien ook wel meisjes - zijn tot wier verbeel ding de sportvisserij moet spre ken". Voorbeeld Een voorbeeld hoe je een baars of snoek - twee roofvissen - kunt vangen. Drs. Bouquet: "Je kunt een levend visje aan de haak slaan en dat vervolgens laten rondzwemmen tot het wordt ge grepen. Maar je kuht ook probe ren met een stukje blinkend me taal zo'n rover te vangen. Het voordeel van deze methode is, dat de haak in de meeste geval len voorin de bek blijft. Met le vend aas loop je de kans dat de haak helemaal in de slokdarm te rechtkomt". Veel vissers die een snoek aan de haak hebben geslagen schrik ken als ze in de bek kijken en de stevige kaken met scherpe tan den zien. Ze zijn dan bang om de haak eruit te halen. En toch kan dat heel eenvoudig: een natte handdoek over de ogen van de snoek en hij ligt doodstil. In de film en in het lespro gramma komen dit soort zaken aan de orde. Het ministerie van landbouw en visserij heeft bo vendien speciaal voor de jeugd een folder samengesteld aan wel ke (vis) regels zij zich moet hou den. Drs. Bouquet: "We willen langs zoveel mogelijk wegen de jongeren proberen te bereiken. Als ze gaan vissen, laat ze het dan meteen goed doen. Tips op een visacte afdrukken? Kinderen die jonger dan vijftien jaar zijn, hoe ven nog geen visacte te hebben tenzij ze met een 'spinner' - een verlicht lokmiddel - of een kunst visje vissen. Dan is een acte ver plicht". Een lesprogramma over de vis sport. Is dat soms omdat de jeugd zijn vrije tijd tegenwoordig anders besteedt dan een jaar of tien terug? Dat niet, zegt drs. Bouquet. Wel is er sprake van een grote teruggang in de afgifte van sportvisacten. Actes waar over, bijvoorbeeld, de groep jon geren tussen de vijftien en vijfen twintig jaar moet beschikken als zij wil vissen. Zeilplank Drs. Bouquet: "Wat zien we? De groep tussen de 15 en 25 jaar valt uit. Dan kun je je afvragen hoe dat komt. Die jongens doen nu andere dingen. Ze staan, om maar eens een voorbeeld te noe- men, op de zeilplank. We consta teren ook, dat er minder dagen worden gevist. Maar dan praat ik over de hele sportvisserij. Een jaar of acht geleden werden er aan meer dan een miljoen vissers documenten afgegeven, het afge lopen jaar waren dit er nog geen zeshonderdduizend. Het is wel te verklaren hoor. Er zijn in die pe riode andere vormen van recrea tie gekomen. Daar kun je dat voor een deel aan toeschrijven. En het. schijnt dat er meer dan voorheen zwart wordt gevist. Kennelijk vermoedt men dat er te weinig controle is". JAN WESTERLAKEN d m\ moeilijk M je in eén jaar m kian mie dew van... ...je leven moet Gaan doen... én o ten blik kits ie voor soecj "of slvht; foot of M... nu is <Wer «aMïk V/el feu Goed betotp... béér in ieder Geval dah p#sdiefper... ..eft als jf 0 eens een klo/o m een dotter k. 1 L...I J?oeWel...j/5 de pufjes nou eens met IffGGfScfiept WcMH is dan bekt7 een Goede putjesdieppef 'een^sledif? dokter? LEIDEN - Op het Leidse Stadhuis haalden vorige week leerlingen van de hoogste groep basisscholen en van de brugklassen hun pas poort op. Zestig kinderen van katholieke scholen in Leiden gaan in november op bezoek in Engeland, Denemarken en Marokko. De reis wordt betaald door de Stichting Katholiek Onderwijs in Leiden, die 140 jaar bestaat. Ter gelegenheid daarvan werd een zoge naamd drielanden-project georganiseerd. Onder leiding van do centen gaan de leerlingen in de drie landen bekijken hoe het daar zit met onderwijs, werken en wonen. (foto Holvast» "Het is nuttig om de jeugd begrip bij te brengen dat ze met een levend dier werken' foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19