'Een student kan meer dan een bedrijf denkt' Juridisch advies via de computer Reportage Integrand: bijzondere schakel tussen student en bedrijf 'Onderlinge liefde' in kerk het voornaamste WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Tjebbe de Jong (IJ en fyobert Bicknese: 'We verzorgen het contact, niet het contract. Dat is wel een mooie kreet'. (foto wim Dijkman) ROTTERDAM - "De harde auto matisering van het zachte recht". Mr. Richard de Mulder, hoofd van de workshop informatica en recht van de rechtenfaculteit aan de Er asmus Universiteit in Rotterdam, heeft de rechtspraak en computers verenigd. Enthousiast vertelt hij over het door hem en zijn mede werkers ontwikkelde Juricas-pro- ject: de mogelijkheid een compu ter te laten adviseren over juridi sche problemen. Tijdens een sym posium morgen (30 oktober) zullen de universiteit en uitgeverij Ver mande dit geesteskind presente- 'door Inge Crul De relatie tussen rechtspraak en informatica, door De Mulder als 'de stokoude Vrouwe Justitia' en 'de virulente yuppie informatica' betiteld, lag tot nog toe vooral op het terrein van de delicten (compu tercriminaliteit) en een efficiëntere administratie, tekstverwerking en naslagmogelijkheden (databan ken). De Mulder gaat nu met twee in de informatica geschoolde juris ten, Hans. van de Velde en Kees van Noortwijk, nog een stapje ver der met Juricas, dat zich ook in houdelijk met het recht bezig houdt. De Juricas-computerprogram- ma's kunnen op verschillende juri dische terreinen oplossingen aan dragen voor de gebruiker. Zo kan de advocaat met de floppy-disc bij bijvoorbeeld "voorlopige hechte nis" nagaan of zijn cliënt wel of niet terecht in voorarrest zit. Iemand die ontslagen is kan in het programma Ontslagrecht kij ken of dat terecht was en erfgena men kunnen de floppy over erf recht in de computer stoppen om te weten hoe ze de erfenis volgens de regels kunnen verdelen. De computer helpt hen langs het juri dische pad, komt zelfs met kant en klare oplossingen, pleitnotities, klaag- en verzoekschriften. Het computerproject is een ver volg op het project straftoemeting waarmee in 1978 werd begonnen aan de Erasmusuniversiteit. In 1982 leidde dat tot een prototype van een programma, waarbij het erom ging te zien in hoeverre een computer behulpzaam kan zijn bij de bepaling van straffen. De onderzoekers werkten dit ook uit voor andere rechtsgebie den en zo ontstonden de program ma's voorlopige hechtenis, erf recht en ontslagrecht die mét het programma straftoemeting op de dertigste oktober beschikbaar ko men. Er zit, vertelt De Mulder, ech ter nog veel meer in de pijplijn. - Diverse programma's zijn al in een vergevorderd stadium: schade vergoeding na niet terecht opge legde voorlopige hechtenis, ge rechtelijke bevelen tot betalen (steun voor wie een betalingsbevel vraagt bij de kantonrechter), inter nationaal privaatrecht op het ge bied van echtscheidingen (de pro blemen bij de scheiding tussen mensen van twee verschillende na tionaliteiten), contractenrecht (steun bij het ontwerpen van con tracten) en beklag over inbeslagne ming in strafzaken. Verder wordt gewerkt aan programma's over de ontvankelijkheid in Arob-zaken, gedetineerdenrecht en belastin grecht. De programma's zijn geschreven in de computertaal Pascal. Makke lijk was dat 'vertalen' niet altijd, vertellen de makers: woorden uit ons dagelijks taalgebruik krijgen in het juridische jargon vaak een andere (en ook nog per geval ver schillende) lading. Er zijn twee soorten program ma's voor verschillende groepen. De A-programma's bieden behalve het zeer gedetailleerde programma en bestand, ook mogelijkheden tot tekstverwerking en om zelf een uit gebreid informatiebestand op te zetten om zaken in op te zoeken en te vergelijken. Deze programma's kosten zo'n 1500 tot 3000 gulden en zijn vooral bedoeld voor mensen die in hun beroep met het recht te maken hebben, zoals advocaten, rechterlijke macht, notariaat, poli tie, gemeente-ambtenaren, deur waarders, bedrijfsjuristen en ande- De B-programma's kosten enke le honderden guldens en zijn be stemd voor bij voorbeeld ombuds- lieden, sociaal raadslieden en ie dere particulier die zijn eigen zaak wil uitpluizen. Ze zijn minder ge detailleerd en bieden niet de moge lijkheid tot opslag van informatie. Iedereen die een IBM-personal computer heeft of daaraan gelijke apparatuur (met MS DOS bestu ringssysteem) kan de floppy's ge bruiken. De bediening is simpel: het ver eist niet meer kennis dan nodig is voor het werken op een schrijfma chine. In sommige gevallen is wel enige juridische basiskennis ver eist. Wie aan de slag gaat met een programma heeft alle ruimte voor eigen inbreng. Hij voert de gege vens in, beantwoordt de vragen van de computer die op het beeld scherm verschijnen en wandelt dan stap voor stap langs alle rele vante wetsartikelen en jurispru dentie. Steeds bestaat de mogelijkheid terug te springen in het program ma als een bepaalde stap niet be vredigt. Er is ook niet altijd sprake van een absoluut 'ja' of'nee' op een vraag: de gebruiker kan ook zijn twijfel kenbaar maken en de com puter helpt hem dan weer verder. Zelfs bestaat de mogelijkheid dat de computer hem er fijntjes op wijst dat hij toch wel op een ver keerd spoor zit. Op dit moment dragen alle pro gramma's het stempel van de au teur en dat blijkt ook uit opmerkin gen die erin voorkomen, bij voor beeld bij arresten van de Hoge Raad die worden genoemd. Dat blijft voorlopig ook zo. De auteurs zullen zo'n twee keer per jaar de floppy's vervangen en bijwerken met de nieuwste jurisprudentie. De Mulder sluit overigens niet uit dat in de toekomst de mogelijk heid ontstaat voor gebruikers aan de hand van een hoofdprogramma hun eigen adviessystemen te ma ken op een lege floppy. "Maar dat zal nog wel even duren". Met nadruk stellen de onderzoe kers dat het beslist niet zo is dat de computer de plaats van de rechter gaat innemen. Van de Velde: "Het is een gereedschapskist. Je blijft de baas". Blijft de vraag of het recht niet teveel een afwegingspro ces van nuances is die een compu ter niet ként. De Mulder: "Vrouwe Justitia heeft een weegschaal in haar hand en beter kan ik het niet illustreren: er is altijd dat ene punt waarop de zaak ih balans is, dat kan in een de tail zitten, in iets heel ongrijpbaars. Wat wij proberen is op het scherp van de snede alle informatie geven en gebruiken. De gebruiker moet maar kijken welke weg hij wil in slaan - dat bepaalt de beslissing en die beslissing neemt hij dus zelf'. De computer kan dus volgens de onderzoekers technisch oplossin gen geven, zelfs de hoogte van straffen aangeven, maar zal juri disch nooit meer zijn dan een hulp middel. Geen computer kan ooit de rechter vervangen en diens ver mogen tot menselijke inbreng, zegt De Mulder. "Als het de functie van een rechter is te luisteren en te be grijpen, dan kun je dat niet auto matiseren. Maar in de praktijk blijkt dat als mensen naar een kan tonrechter gaan omdat ze denken dat ze daar hun verhaal kunnen vertellen, ze Op het feit stuiten dat er geen tijd voor ze is. Dat ont kracht deze argumenten tegen de automatisering en zegt alleen maar dat je déér dan iets aan moet doen". LEIDEN - Tjebbe de Jong en Robert Bicknese van Integrand willen best een praktijkvoorbeeld geven. Een schoolvoorbeeld zelfs: de directeur van een klein importbedrijf vindt dat hij de beste handdrogers (warme- luchtblazers om natte handen te drogen) ver koopt die er te krijgen zijn. Maar hoe moet hij die aan de man brengen? Welke bedrijven of instel lingen hebben interesse? Hoe moet hij die benade ren? En hoe moet hij ze er van overtuigen dat zijn handdrogers bij de aan schaf wel wat duurder zijn, maar dat ze hun geld dubbel en dwars waard zijn? door Sjaak Smakman Hij mist de deskundigheid en de tijd om dat zelf te onderzoeken. Hij kan natuurlijk een professio neel bureau in de arm nemen maar dat kost vele duizender guldens. En dat is voor zijn be drijf nauwelijks op te brengen Uiteindelijk bleek de stichting Integrand de sleutel op het slot via dit unieke 'uitzendbureau kreeg hij een student die vooi een bescheiden vergoeding - hel minimumloon - een aantal maan den de markt voor hem onder zocht en een marketingplan op stelde. Voor de ondernemer eer, uitkomst, voor de student een unieke kans om zijn theoretische kennis in de praktijk te beproe ven en kennis te maken met het bedrijfsleven. Het bovenstaande geeft vol gens de twee Leidse studenten precies aan wat Integrand is: een niet-commerciële bemiddelaar tussen studenten en bedrijven. Studenten die al tijdens>hun stu die praktijkervaring willen op doen, en bedrijven die met auto- matiserings-, organisatie-, ver koop- of andere problemen kam pen en daar best een deskundige op zouden willen zetten als dat niet zo ontzettend veel geld zou kosten. Het bedrijfsleven, vooral het midden- en kleinbedrijf, begint Integrand te ontdekken. Dit jaar denkt Integrand zeker 300 stu denten te plaatsen en Bicknese denkt dat dat er over een paar jaar 1000 zijn. Ook het aantal ves tigingen - de stichting heeft nu kantoren in Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Groningen, Tilburg en sinds een paar maanden ook in Utrecht - moet groeien. Uitein delijk moet Integrand in elke universiteitsstad te vinden zijn, zegt Bicknese. Hulp De start van Integrand was moeizaam. Het idee ervoor bor relde in 1979 op in de zolderka mer van de Groningse bedrijfs- kundestudent Aad Houwink en zijn Delftse medestudent Jaap- Jan Stroosnier. Studenten en be drijven hebben vaak een ver keerd beeld van elkaar, stelden ze vast. De student denkt dat-ie het wel kan terwijl hij geen idee heeft over hoe het nu werkelijk toegaat in een bedrijf, terwijl be drijven studenten vaak zien als arrogante kwasten. Als studen ten tijdens hun studie al eens écht aan de slag zouden kunnen - iets heel anders dus dan wat vrij blijvende stages - zou dat voor beide partijen heel goed kunnen werken. Met hulp van het bedrijfsleven en 2,5 miljoen gulden subsidie van Economische Zaken ging In tegrand in 1980 aan de slag, maar het succes bleef aanvankelijk uit. De vraag hoe het komt dat sommige kerken groeien als kool terwijl andere alleen maar leden verlies boeken, kan nu betrouw baar worden beantwoord met de stelling dat de 'onderlinge liefde' van de leden het voornaamste is. Tot die conclusie komt dr. Win Am van het 'Instituut voor Ame rikaanse Kerkgroei' in Pasadena j (Californië). Dit evangelische in stituut voor onderzoek naar de I groei van instellingen heeft meer dan 8600 leden van 39 protestant se kerkgenootschappen en orga nisaties ondervraagd. Doel was erachter te komen in welke mate de onderlinge liefde in praktijk wordt gebracht. Het is zonneklaar, zegt dr. Am, dat die persoonlijke band bij groeiende kerken veel sterker is dan bij slinkende. Het uiterlijk van het kerkgebouw, de kwali teit van het pastorale leider- i schap, de aantrekkelijkheid vari 9 Plaatsingen in 1980, 13 en 1981 en 34 in 1982, dat zijn geen over weldigende getallen. Integrand wijzigde de formule door via ves tigingen in een aantal universi teitssteden 'naar de student toe te gaan' en zich naar bedrijven toe te profileren als een bureau 'dat hulp kan bieden bij werk waar een bedrijf zelf niet aan toe komt. "Want vergeet niet dat een student veel te bieden heeft. Hij of zy heeft de nieuwste kennis op een vakgebied op een hoog ni veau en is bovendien onafhanke lijk. Daar komt nog bij dat men sen die zich bij ons hebben inge schreven ook gemotiveerd zijn", zegt Bicknese. Chinees Integrand heeft momenteel 1400 studenten ingeschreven, waarvan het merendeel in rich tingen als bedrijfseconomie, in formatica, rechten, sociologie en psychologie. Maar, benadrukken Bicknese en De Jong, elke stu dent is welkom. De Jong: "We hebben bijvoorbeeld iemand kunnen plaatsen die Chinees stu deerde bij een bedrij'f dat han delscontacten met China had. Dankzij die student konden de gesprekken eindelijk vlot verlo pen, tot dan toe was het altijd in gebrekkig Engels gedaan". Maar dat blijven uitzonderingen, het merendeel van de klussen is voor studenten bedrijfskunde en eco nomie, gevolgd door de arbeids- en organisatiepsychologen en in formatici. Hoe werkt Integrand precies? kerkelijke voorzieningen, de evangelisatie-ijver of het al of niet behoudend-zijn van de ker kelijke gemeente, het zijn alle maal dingen die minder belang rijk worden gevonden. De enquête had zeventien vra gen. Bij de antwoorden over 'on derlinge liefde' scoorden de Zuidelijke Baptisten aardig hoog. De Vergaderingen van God doen het uitstekend; de af gelopen tien jaar groeiden ze met 50 procent. De Kerk van de Naza- rener is de derde öp de liefde- schaal: een groei van 22 procent. De presbyterianen komen he lemaal achteraan; zij liepen dan ook de laatste tien jaar met 15 procent terug. De lutheranen en verenigde methodisten scoren ook mager en verliezen voortdu rend leden. Het resultaat van het onder zoek is nu in boekvorm uitgeko men. Titel: 'Who cares about Lo ve?' (Wie geeft om Liefde?). Uit gever is de Church Growth Press in Pasadena. Bisschoppen over economie Op hun najaarsvergadering van 10 tot 13 november zullen de rond 300 rooms-katholieke bis schoppen van de Verenigde Sta ten hun eindstemming houden over de veelbesproken pastorale Een bedrijf klopt aan bij de stich ting en legt zijn wensen op tafel. De medewerkers - studenten die in principe een jaar bij het bu reau werken - zoeken dan vervol gens in het bestand een of meer kandidaten en die moeten dan een afspraak met het bedrijf ma ken. Wat ze precies moeten doen, hoe lang de opdracht duurt en wat precies de arbeidsvoorwaar den worden, is een zaak tussen de student en het bedrijf. "Wij verzorgen het contact, niet het contract. Dat vind ik wel een mooie kreet", vat Bicknese sa men. Als er een contract wordt gesloten, stuurt Integrand een rekening van 400 gulden voor be- middelingskosten. Een laag be drag, maar de medewerkers van Integrand zijn dan ook studen ten die behalve een onkostenver goeding geen loon krijgen. Scepsis Het is overigens niet zo dat In tegrand elke opdracht accep teert. De Jong: "Het gebeurt wel dat we een opdracht annuleren of afwijzen, omdat bijvoorbeeld blijkt dat zo'n bedrijf beter bij een uitzendbureau terecht kan". Bicknese: "Daar moeten we voor waken. Een uitzendbureau is veel duurder dan wij en soms denkt een bedrijf: als ik voor die klus nu een student kan krijgen dan is dat lekker goedkoop. Maar de opdracht moet ook voor de student nuttig zijn. Het moet wel een opdracht op niveau zijn, waarbij hij zijn hoofd moet ge bruiken. Laatst was er een be brief over de Amerikaanse eco nomie. De brief zelf telt 53.000 woorden. De bisschoppen heb ben niet de illusie dat alle gelovi gen en belangstellenden die zul len lezen, en daarom hebben ze ook één 'boodschap' van 3600 woorden opgesteld. Aan de brief is sinds 1980 ge werkt. Hij wierp zoveel tegen stellingen binnen de eigen kerk op, dat vooraanstaande leken een tegenactie begonnen om de scherpe kanten ervan af te slij pen. Maar de bisschoppen lieten zich niet beteugelen en zijn vast besloten hun werk tot een goed eind te brengen. De boodschap bevat - naast nog tal van andere punten - zes morele basisprincipes. 1. Elke economische beslissing ,en organisatie moet worden beoordeeld naar de mate waarin zij de menselijke waarde be schermt of ondermijnt; 2. mense lijke waarde kan alleen tot was dom komen en- worden be schermd binnen de menselijke gemeenschap; 3. alle mensen hebben hetzelfde recht om deel t& nemen aan het economisch le ven; 4. iedereen moet speciale zorg hebben voor armen en zwakken; 5. mensenrechten (burgerlijk, economisch en poli- tiek) zijn de minimum-voorwaar den voor leven in gemeenschap; drijf dat een student als een soort vertegenwoordiger de weg op wilde sturen. Die opdracht heb ben we toen geweigerd". Hoewel het Werk van Inte grand na het leggen van het con tact officieel ophoudt, gaat de be moeienis in de praktijk toch ver der. Hoe verloopt de opdracht? Is de student tevredeh? Is het be drijf tevreden? En hoe is dat na afloop? De Jong en Bicknese be nadrukken dat de meeste op drachten goed verlopen: "Niet allemaal natuurlijk, dat kan niet. Maar meestal zijn bedrijven erg tevreden: studenten kunnen zèlf- standig werken en als ze er zelf niet uitkomen of de problemen wat onderschat blijken te heb ben - dat kan voorkomen - dan kunnen ze vaak terugvallen op de steun van een hoogleraar. En als het nodig is, als een bepaalde klus een student bijvoorbeeld echt te veel tijd kost of als wij de opdracht toch niet goed hadden ingeschat, dan grijpen we zelf in en sturen bijvoorbeeld iemand anders. Dat hoeft inderdaad niet, maar we hebben natuurlijk wel een goede naam te verliezen Veel bedrijven hebben inder daad van te voren wel wat scep sis. Maar ze denken dan vaak: ach, het kost niet zoveel dus la ten we het maar eens proberen. En dan blijkt het heel vaak reuze mee te vallen wat zo'n student kan". Sponsor Integrand wil de komende ja ren flink aan de weg gaan timme 6. de samenleving is moreel ver antwoordelijk om de mensen rechten overeind te houden en tot volle wasdom te laten komen. De bisschoppen hopen, dat hun aanbevelingen 'redelijk' en 'uitgewogen' zullen overkomen, al sluiten ze niet uit dat er tegen stellingen over zullen ontstaan. En rechtstreeks aan het adres van de gelovigen: "Om goed in gelichte en actieve burgers te worden moet uw stem die der stemmelozen zijn". Moskou, Er zijn voorzichtige gesprekken begonnen over een mogelijk bezoek van de paus aan de Sowjet-Unie in 1988, als de Russisch-Orthodoxe Kerk het 1000-jarig bestaan van het chris tendom in Rusland herdenkt. De Russisch-orthodoxe metropoliet van Kiev bevestigde gisteren, dat hij hierover in Assisi met de rooms-katholieke aartsbisschop Silvestrini had gesproken. Die is secretaris van de Vaticaanse raad voor openbare aangelegenheden. Vervolg. Religieuze leiders in Japan hebben voorgesteld, volgend jaar in hun land een ver volg op het vredesgebed in Assi si te houden. Een 'internationale ontmoeting van gebed en dia loog' op 3 en 4 augustus op de heilige berg Hiei, de wieg van het ren. Via folders, advertentietjes in de universiteitsbladen en - vooral - mond-op-mondreclame willen De Jong en Bicknese in Leiden aan de slag om studenten te werven. Daarnaast start bin nenkort een campagne om het bedrijfsleven te interesseren voor Integrand. Nu is de stich ting voornamelijk bekend bij grote bedrijven, die ook als spon sor optreden. Enkele namen: Ae- gon, IBM, Gist Brocades, BP, Delta Lloyd, Amro, Klynveld en Kraayenhof, Hoogovens en Wes- sanen. Daar komen ook wel op drachten vandaan, maar niet echt veel. Bedrijven van deze omvang hebben immers vaak al een forse staf voor de problemen in eigen huis. De interessantse opdrachten komt bij het midden- en kleinbedrijf vandaan. "Maar jammer genoeg blijkt Integrand daar juist 'nauwelijks bekend", zegt De Jong. Een aanzet gaf In tegrand deze week met een wer vend praatje tijdens een lunch- bijeenkomst in Leiderdorp van de Maatschappij voor nijverheid en handel. Daarnaast wil Integrand zich ook meer richten op de overheid en semi-overheid. Rijkswater staat is inmiddels een klant van Integrand, terwijl in het Leid- schendamse ziekenhuis Anto- niushove ook een student aan het werk is. Met het academisch ziekenhuis in Leiden zijn contac ten gelegd. "Want met al die be zuinigingen en efficiencymaatre gelen is daar natuurlijk best wat te doen". Japanse boeddhisme. Vandaag is de uitnodiging aan de paus overhandigd. Circus. Plaatselijke kerken moeten in de wintermaanden cir cusartiesten tegemoetkomen, vindt de predikant Joachim Fei- ge, die namens de Evangelische Kerk in Duitsland is belast met de pastorale begeleiding van de ze mensen. Hij heeft de plaatselijke ker ken gevraagd de ruim honderd kleine circussen in West-Duits- land des winters niet in de kou te laten staan. Meestal zijn deze fa miliebedrijven in de koude tijd zonder inkomsten. Ze zijn vaak aangewezen op sociale zaken, maar die geeft lang niet altijd de nodige hulp. Gemeente-avonden, zondags school, catechisaties en kerkelij ke instuiven voor oqderen zijn, volgens dé Duitse dominee, ge schikte gelegenheden om circu sartiesten te laten optreden. Organist Jan Jansen, cantor-organist van de Oude Kerk in Soest, is met ingang van 1 januari 1987 be noemd tot organist van de Dom kerk in Utrecht. Jansen is 39 jaar en heeft ge studeerd aan het Utrechtse con servatorium, orgel bij Cor Kee en piano bij Gerard van Blerk. Bij de 'Domconcerten' is hij al vele malen gastorganist geweest. Synodes. De hervormde en gereformeerde synodes zullen van donderdag 13 tot zaterdag 15 november samen vergaderen in het congrescentrum 'De Ree horst' aan de Bennekomseweg in Ede. De opening is op 13 november 's avonds om 7 uur door dr. H. J. Kouwenhoven, voorzitter van de gereformeerde synode. Die avond en de volgende morgen wordt - naar aanleiding van de raadpleging van de kerkelijke vergaderingen - gesproken over de voortgang van 'Samen op weg'. Op vrijdagmiddag 14 no vember komt het lutherse ver zoek om aan 'Samen op weg' mee te doen ter sprake. Verder wordt die dag en op zaterdag morgen gepraat over de schets 1986 voor de toekomstige vorm geving van de herenigde (her vormde en gereformeerde) kerk. Rond het middaguur van zater dag 15 november zal de voorzit ter van de hervormde synode, ds. H. Huting, de vergadering slui-, ten. Daarna gaan de beide syno des nog aan de maaltijd. Hervormde Kerk: beroepen te Scherpenzeel (Geld.), deelge meente 'De Hoeksteen', voor deelwerk, kandidaat E. J. de Rui ter Wolfheze, te Wassenaar J, Visser Den Haag-Loosduinen; aangenomen naar Giessen-Rijs- wijk (Noord-Br.) kandidaat R. de Koning Gans Bergschenhoek, naar Hellendoorn (geref.-herv. wijkgemeente, voor deelwerk) kandidaat mevrouw E. van Ge- merden aldaar; bedankt voor Bergen op Zoom J. H. van Hun- nik Aalten. Gereformeerde Kerken: be roepen te Eelde-Paterswolde H. J, Westmaas Castricum, te Delft I. de Jong Maastricht. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Axel A. de Snoo Harderwijk. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Breukelen H. de Jong Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17