'Alles vergeven en vergeten' Schaakvij anden verzoenen zich Hogewoning vreest voor carrière KNSB wil ploegenspel indammen Rijnsburg-goalie Spierings kijkt niet om in wrok WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - De KNSB heeft aan de vooravond van het marathonseizoen, dat zondag in Amsterdam van start gaat, maatre gelen aangekondigd die het ploe genspel moeten indammen. De marathoncommissie van de bond wil niet dat het dezelfde kant op gaat als in de wielersport, waar de ploegentactiek vaak een verlam mende werking heeft op het wed strijdverloop. Door de enorme toe neming van het aantal sponsor- ploegen in het marathonschaatsen is die kans wel levensgroot aanwe zig. Dat bleek vorig seizoen al, toen diverse wedstrijden door een uit gekiende ploegentactiek werden beslist. Om te beginnen heeft de mara thoncommissie besloten het maxi mum aantal A-rijders per ploeg te vermindering tot vier. Daarnaast is het aantal wedstrijden om de Ae- gon Cup teruggebracht tot 23. Daardoor is er ruimte in het pro gramma vrijgekomen voor wed strijden, waarin het ploegenbelang niet zo'n overheersende rol speelt. Zo komen er koppelkoersen en achtervolgingswedstrijden. De commissie had het aantal mara thons nog meer willen inkrimpen, maar dat stuitte op bezwaren van ijsclubs, die hun „klassieker" en bijbehorende inkomsten niet wil den opgeven. In de marathoncyclus van de ko mende winter leveren in totaal 24 gesponsorde teams slag. Naast de erkende marathoncracks hebben ook veel oud-kernploegschaatsers zich voor aanzienlijke bedragen la ten contracteren, om op die manier nog enige revenuen te hebben van de investeringen die ze jarenlang in hun sport hebben gestopt. Naast Hilbert van der Duim zijn mensen als Piet Kleine, Harm van der Pal, Yep Kramer, Egbert Post en Ro bert Vunderink actief in de mara thons. Jan-Roelof Kruithof is er daaren tegen niet meer bij. De „koning" van de alternatieve Elfstedentocht is gedegradeerd naar de veteranen. Kruithof is het niet eens met die beslissing en vecht deze aan bij de KNSB. Een andere oudgediende, Willem Westerveld, is er wèl bij, en dat mag vreemd heten. De marathoncommissie, onder leiding van Hans Brandt, heeft de hand gelicht met het nieuwe regle ment en de ploeg van Jan Kooiman (Labello) toegestaan om met vijf schaatsers deel te nemen. Brandt: „Er was in zijn geval sprake van een meerjarig contract met zijn sponsor. Om hem niet de dupe te laten worden, hebben we Wester veld dispensatie verleend. Maar ik erken dat Labello een spelletje met ons heeft gespeeld". Was de commissie coulant ten opzichte van Westerveld, aanmer kelijk strenger trad men op ten aanzien van de firma Havekotte, die de klapschaats wilde introdu ceren. Deze revolutionaire schaats is üit veiligheidsoverwegingen ver boden in de marathons. Brandt: „Vorig jaar al nam het aantal val partijen enorm toe. Er werden na een valpartij soms jongens wegge bracht waar je amper naar durfde te kijken. Aangezien we in het ge drang nog meer gevaar verwachten van de klapschaats, is die door ons op voorhand verboden. Uit het oogpunt van veiligheid is ook het aantal rijders verminderd". Schelden mag niet meer op het veld PORTSMOUTH (SID) - Twee voetballers van de Engelse tweede-divisieclub Ports mouth zijnnadat zij tijdens het duel tegen West Bromwich Albion (2-1) een grensrechter hadden beledigd, door de poli- te verhoord en uit bet stadion gezet. Dat maakte een woordvoer der van de politie dinsdag be kend. Volgens de zegsman wa ren de Portsmouth-aanvallers Mick Quinn en Paul Wood woedend op de grensrechter geworden, omdat deze in het nadeel van de thuisclub zou hebben gevlagd. Scheidsrech ter Brian Stevens was niet op het voorval ingegaan. De politie, die de spelers ernstig heeft gewaarschuwd, zal voortaan strenger optre den tegen supporters en voet ballers, die elkaar of het arbi trale trio beschimpen. „Ports mouth had Quinn en Wood moeten vervangen", vond de politie-woordvoerder. Mana-* ger Alan Ball vond dat onzin: „Als het zo doorgaat, beslist de politie nog over de uitslag van een wedstrijd Zangkoor Achttien spelers uit de hoog ste klasse van de Italiaanse voetbalcompetitie gaan sa men met een zangkoor geld in zamelen voor de Derde We reld. Op de single 'Alleluja', die rond de kerst op de markt verschijnt, zullen ondermeer Karl-Heinz Rummenigge, Bru no Conti, Zbigniew Boniek, Klaus Berggreen, Leo Junior, Michel Platini, Paolo Rossi, Jose Dirceu en Alessandro Al- tobelli te horen zijn. Diego Ma- radona verleende geen mede werking. TILBURG (ANP) - Tilburg zal voortaan in de schaakgeschiedenis hoogstwaarschijnlijk in één adem worden genoemd met Baguio- Stad. Begon twaalf jaar geleden op de Filippijnen de haat en nijd tus sen Karpov en Kortsjnoi met yog- hurt-incidenten en parapsycholo gische intimidatie, Tilburg werd min of meer het einde van de vete. Tijdens het tiende Interpolis-toer nooi zaten beide levensvijanden tot veler verbazing broederlijk aan een tafel met en tegen elkaar te bridgen. Even opmerkelijk als de aarze lende verzoening tussen beide aartsrivalen, die in het Engels met elkaar converseerden, is het taboe dat in Tilburg rust op grootmees- terlijke remises. Er wordt geen halfje cadeau gedaan in de jubi leum-editie. Elke puntverdeling wordt tot op het bot afgekloven, al vorens beide spelers tegenstribbe lend berusten. Gisteren, in de achtste ronde waarmee een begin werd gemaakt met de returns van de eerste toer- nooihelft, kwam in de eerste zitting slechts aan één partij een einde. Koploper Ljubojevic weerstond met zwart de aanval van Karpov en dwong in 34 zetten remise af. Daar mee behield de Joegoslaaf de lei-' ding en werd hy de enige deelne mer, die vandaag op de zogenaam de kliekjesdag niet in actie behoeft te komen. Voor de overige zeven grootmeesters wordt het bepaald geen rustdag. Vijf dienen twee r RIJNSBURG - De kritiek deed Ruud Spierings aanvanke lijk pijn, maar anderhalve week na de 'mokerslag van Mar ken' is de doelman van Rijnsburgse Boys volledig bijgeko men. Aan de vooravond van de derby tegen Quick Boys dreunt de klap nauwelijks meer door. Dat dankt hij voor een belangrijk deel aan zijn optreden in de wed strijd tegen NSW, wiens spitsen diverse keren op de eerste jaars 'Rijnsburger' stuitten. De manier waarop Spierings de zo gevaarlijke Numansdorpse aanval Van Trigt- Knipschild van meerdere treffers hield en rust bewaarde op de mo menten dat zijn ploeg dat verlang de, hebben de kritici de mond ge snoerd. Voorlopig althans, want een her haling van wat zich in het thuis duel tegen Marken afspeelde, kan een uitnoding om zijn zegje te doen. "Omdat Spierings eerst eens moet gaan presteren", zei de Schiedammer toen over zichzelf. Gespannen Na de confrontatie tegen NSW voelt hij zich alweer een stuk ster ker. "Ik heb het in dat duel redelijk gedaan, maar het kan nog veel be ter", is Spierings bescheiden. "Ik was meer gespannen dan anders. Ik heb tegen Marken een punt voor Rijnsburg verspeeld en wilde de de 30-jarige doelman, die zijn loop- jongens nu graag wat teruggeven baan begon in de jeugd van Sparta niet gebruiken. In die wedstrijd ging de volgeling van Arie Kurver twee keer fors in de fout en hij ver speelde daardoor een zekere over winning voor zijn ploeg. De Rijns burgse supporters spraken daar tij dens de bewuste wedstrijd schan de van. Elke terugspeelbal die de keeper van de nummer twee in de eerste klasse A pakte werd beju beld door de aanhang, die luid keels om vervanging van de nieu weling vroeg. Ik zag het als m'n laatste kans. Je kan nog zóveel vertrouwen van de trainer krijgen; logisch dat-i ander een kans had gegeven als het door Fred Segaar Misstap Anderhalve week later i tiek al flink afgenomen, r "Als ik nog een wedstrijd zo keep, dan zijn de mensen de wed strijd tegen Marken vergeten", hoopt hij. "Het moet kunnen, ik moet weer snel op m'n oude niveau komen. Ik zit nu pas op pakweg ze de kri- ventig of tachtig procent. Dat heeft tr Spie- een aantal oorzaken. Bij PPSC en rings weet dat een nieuwe misstap CW stonden we meestal de hele wel eens een einde aan zijn verblijf wedstrijd onder druk. Dan was je in de hoofdmacht van Rijnsburgse verplicht om negentig minuten ge- Boys zou kunnen maken; ook al concentreerd te blijven, heeft trainer Kurver nadrukkelijk Dat is bij Rijnsburgse Boys heel zijn vertrouwen in de doelman uit- anders. Hier krijg ik gemiddeld gesproken. Dat vooruitzicht legde tien tot vijftien ballen. Dan is het afgelopen zaterdag in de aantrek- een stuk moeilijker om bij de les te kelijke topper tegen NSW een last blijven". "De jongens moesten aan op de schouders van Spierings, die mij en ik moest aan de jongens ïen", weet Spieri er is nu eenmaal Dat heeft er toe bijgedragen dat Die samenwerking heeft tijd no- zijn zwakke optreden een week dig. Ik wil graag het vertrouwen daarvoor tegen Marken als c - van de begeleiding en van de spe- Ruud Spierings op de Rijnsburgse tribune, den Spierings in de wedstrijd tegen Marken bord de leden oproepen zich te verenigingen. Diezelfde supporters bezorg- zwarte zaterdag. "Maar ik kon die reacties best begrijpen". cident werd afgedaan. Een slechte Iers winnen. Dat is dacht ik ook dag, zoals iedereen die wel heeft, porters wel gelukt. Ze hebben me hier na hijzelf. De kritische sup- die wedstrijd tegen Marken enorm daar niet zo zeker goed opgevangen. Iedereen besef- i want ze hadden hem in eerdere te dat ik gewoon ontmoetingen ook al fouten maken. De manier waarop hij te- heeft". had, zoals iedereen die wel gen NSW keepte leverde Spie rings echter weer wat krediet op. Hij kan bij de schare waarschijn lijk helemaal niet meer kapot wan- r hij Rijnsburgse Boys zaterdag In het bijzonder zijn oefenmees- ter, met wie hij van PPSC naar CW en vervolgens naar Rijns burgse Boys verhuisde. Aan de jaar bij de Schiedamse ex-e op Middelmors tegen Quick Boys steklasser (zaterdag) bewaart hij "De overwinning helpt me week ben je een zak zaterdag' niet wenste in te gaan op louter goede herinneringen, die periode zijn we feitelijk steeds PPSC hetzelfde als pioenschap voor een andere ver eniging. Met het materiaal dat we toen hadden hebben we een uitste kende prestatie geleverd". De mentaliteit die bij het 'nieti ge' PPSC wèl aanwezig was, ont brak volgens hem bij CVV. De club uit de Rotterdamse wijk Charlois beleefde vorig jaar onder het be wind van Kurver een desastreus seizoen, dat werd besloten met de gradatie naar de eerste klasse. Kroeg "Dat kwam omdat het plezier daar op de eerst plaats kwam", al dus Spierings, die vorig jaar we- RIJNSBURG - Veel plezier heeft Jan Hoge- woning nog niet beleefd aan de overstap van Oegstgeest naar Rijnsburgse Boys. De 25-ja- rige voetballer heeft tot nu toe bij de zaterda geersteklasser nog geen competitiewedstrijd in de benen. Het is zelfs de vraag of Hogewo- ning ooit nog officieel voor Rijnsburgse Boys binnen dè lijnen komt, zo ernstig blijkt de spierblessure in zijn bovenbeen, die mede het gevolg is van een door een Rotterdamse arts toegediende cortisonespuit. "Ik had al last", begint Hogewoning zijn trieste relaas, "van die blessure bij Oegst geest. Toen heb ik de hele zomer rust geno men en ben nietsvermoedend begonnen bij Rijnsburgse Boys". De club waarvoor hij al eerder, met tweelingbroer Peter uitkwam. Tijdens de oefenperiode speelde de oude blessure weer op. "Ik kon niet eens meer een wedstrijd uit spelen", verhaalt Hogewoning. "Toen heb ik mij op aanraden van Rijnsburgse Boys laten behandelen door de fysiotherapeut van Ex celsior. Die stuurde mij op zijn beurt weer naar een ziekenhuis in Rotterdam. Ik moest me melden bij Stelling, maar die bleek niet aanwezig. Ik werd ontvangen door arts Van Leeuwen". Die een prettige mededeling had voor Ho gewoning: "Hij zei dat ik binnen een week weer zou kunnen voetballen. Hij moest me dan wel een spuit geven. Ik dacht verder niet i eventuele gevolgen. Ik was al veel te blij met het idee dat ik weer zou kunnen voetbal len". De spuit met cortisonen had bij Jan Hoge woning een averechtse uitwerking. "Toen ik twee later terugkwam in Rotterdam", ver volgt hij, "schrok die arts zich kapot. Ik ver moedde ook al dat er iets fout was gegaan. Wanneer ik m'n spier spande, bleek er een gaatje van twee centimeter te ontstaan. Die arts wist niet wat-ie er mee aanmoest. Hij sprak opeens van een operatie. Ik moest me maar twee weken rustig houden en me dan weer melden in Rotterdam". Ook trainer Arie Kurver van Rijnsburgse Boys was onder de indruk van de verslech terde situatie van Jan Hogewoning, die ook op zijn aanraden voor behandeling naar het Rotterdamse ziekenhuis was gegaan. Hoge woning: "Dat was natuurlijk een beetje lul lig, maar Kurver had zoiets ook niet kunnen vermoeden. Bij hem heeft die spuit wel ge holpen. Maar Rijnsburgse Boys wilde niets van opereren weten. Ikzelf stond er ook een beetje huiverig tegenover. Rijnsburg wilde niet langer wachten op het gesprek met die Rotterdamse arts en stuurde me naar Ri chard Smith, die bekende fysiotherapeut in Amsterdam. Er is me daar gezegd dat ze die spuit noiit hadden mogen geven. Gelukkig heeft het bestuur mij daar via wat connecties onder kunnen brengen. Dat moet ik Rijns- gens een blessure aan de kruisban- lem. Dat was op dezelfde dag dat den langdurig uitgeschakled is ge- Haarlem thuis tegen Ajax speelde, weest. Natuurlijk is gezelligheid Er stonden niet meer dan dertig heel belangrijk. Maar bij CW wa- mensen te kijken", ren er gasten die zo uit de kroeg het Toen Arie Kurver aankondigde veld inliepen. De bal werd tijdens na één jaar te willen vertrekken en de training expres de rijksweg op- vervolgens op aanraden van oud- getrapt om maar zo min mogelijk RB-trainer Arie Lagendijk op de te hoeven doen. Er waren zeven of Rijnsburgse loonlijst werd ge acht jongens die graag wilden, de plaatst, besloot Spierings mee te rest deed er mets voor. Dus was het verhuizen. "Ik had vijf jaar lekker heel moeilijk om een elftal op de onder Kurver gewerkt en miste het been te brengen". zaterdagvoetbal. Ik wilde ook wel De entourage stond me ook niet eens af van degradatievoetbal, aan in het zondagvoetbal. Het was Toen Kurver zei: 'Als je wilt ga je een sfeerloze bedoening. We moes- maar mee', heb ik de stap gemaakt, ten een keer tegen EDO in Haar- Mede omdat ik wist dat Henk van Voorbergen (de oude keeper) moeilijk kwam te zitten met z'n werk". "Kurver wist wat hij aan me had, maar hij heeft me uiteraard geen vaste plaats toegezegd. Ik moest me weer opnieuw waarmaken. Ook ten opzichte van de begelei ders en van de jongens. Ik kan me voorstellen dat ze hier hebben ge zegd: 'Hij is met de trainer meege komen, dus...." Zoals hij ook de reacties van het publiek tijdens de wedstrijd tegen Marken kon begrijpen, "al heb ik toen beslist geen gezellige avond gehad. Het is leuker wanneer er na een een goede actie wordt geap- plaudiseerd dan na het oprapen van een terugspeelbal. Er is toen nogal het nodige geschreeuwd. Ik heb de helft maar gehoord. Ik was met Spierings bezig", zegt de regel matig in de derde persoon spre kende goalie. "Spierings was toen de boosdoe ner. Ik heb eerder zo'n slechte dag gehad. Dat was met PPSC tegen Barendrecht. Toen had ik schuld aan drie doelpunten. Toen heeft Kurver me ook laten staan. Als je een keeper op zo'n moment wis selt, komt-ie nog dieper in de put te zitten". "Als nieuwkomer heb je in Rijsn- burg altijd minder krediet, heb ik van de jongens gehoord. Het eerste jaar is moeilijk. Daar moetje door heen bijten. Ik kan het best begrij pen. Er is in Rijnsburg maar één club en daar staan ze allemaal mas saal achter. Al kom ik hier niet van tijen uit te spelen, Karpov en Por- tisch één. De enerverendste zet van Kar pov tegen Ljubojevic was zijn eer ste (e4). In de match tegen Kaspa rov en ook in dit toernooi was de oud-wereldkampioen deze zet kon- sekwent uit de weg gegaan. Tegen Ljubojevic kwam de Scheveninger van het Siciliaans op het bord, waarin Karpov zich normaliter in zijn element voelt. Met wit had hij ruimtelijk voordeel en de zwarte stukken stonden niet allemaal even gelukkig. De vijfvoudig winnaar is in Bra bant evenwel niet op zijn best. Zijn improvisatievermogen is afge stompt door de zware tweekamp met Kasparov. Ljubojevic profi teerde handig van minder krachti ge voortzettingen van wit. Op de negentiende zet bood hij remise aan, hetgeen door Karpov niet werd aangenomen. Veertien zetten later moest de oud-wereldkam- pioen onder dwang toegeven. De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen in de achtste ronde van het Inter polis-schaaktoernooi te Tilburg zijn: Portisch (Hon) - Timman (Ned) afgebro ken, Beljavski (Sov) - Miles (GBr) afgebro- Standna acht ronden: 1. Lju ten, 2. Timman 4 2 afg., 3. afg., 4. Hübner en Kortsjno. Beljavski en Miles 2,5 2 afg 1 afg. De partij tussen Karpov had het volgende verloop: Wit: Karpov. Zwart: Ljubojevic 12. e4-e5 Pf6-e8, 13. Pb3xa5 Dd8xa5, Ddl-d2 Da5-c7, 15. Le3-d4 f7-f6, 16. e5xf6 Pe8xf6, 17. Dd2-e3 Ta8-e8, 18. Kgl-hl Le7- d8,19. Tal-el Ld7-c6, 20. b2-b3 Kg8-h8, 21. Le2-c4 e6-e5, 22. f4xe5 Pf6-g4, 23. De3-h3 d6xe5, 24. Tflxf8+ Te8xf8, 25. Lc4-d3 g7- g6, 26. Dh3xg4 e5xd4, 27. Dg4xd4+ Ld8-f6, 28. Dd4-b4 Dc7-g7, 29. 'Tel-fl Lf6-e7, 30. TflxfB+ Dg7xf8, 31. Db4-d4+ Le7-f6, 32. Achter Ljubojevic behield Jan Timman vooralsnog de tweede plaats. Hy brak met zwart af tegen Portisch in een zeer gecompliceer de stelling. De Amsterdammer wenste zelf niet te oordelen, wie er beter stond. Wel had Portisch di recte winstkansen over het hoofd gezien. Timman was ontevreden over zijn spel tegen Portisch. Hij werd nog geobsedeerd door de heksenketel van de vorige dag te gen Beljavski. Na diepgaande ana lyse was hij tot de troostrijke con clusie gekomen, dat hij door Bel- javski's laatste twee zetten nog niet reddeloos verloren staat. Beljavski zal de trucendoos wijd open moe ten gooien teneinde de winst er uit te halen. Kortsjnoi bouwde in de Schlech- ter-variant van het Slavisch tegen Hübner een duidelijk overwicht op, maar verzilverde het voordeel in de eerste seance niet. Hij laveer de behendig naar een eindspel, waarin hij een pion meer had. In de tweede zitting kan hij op de aanval spelen. Dat zelfde zal Miles doen tegen Beljavski. De Rus zei na vijf tien zetten „Njet" op de remise-of ferte van zwart en werd vervolgens geconfronteerd met tactische ma noeuvres, die de tegenstander langzaam maar zeker in het voor deel brachten. burgse Boys trouwens nagegeven, ze doen alles aan om mij weer gezond te krijgen". Vooralsnog heeft Jan Hogewoning niet veel hoop dat hij ooit weer probleemloos over het voetbalveld kan dartelen. "Ik weet het zo langzamerhand ook niet meer. In Am sterdam zeggen ze dat er nog hoop is en ook onze eigen fysiotherapeut verwacht dat ik weer kan voetballen. Voorlopig heb ik nog pijn. Iedere keer probeer ik weer wat, maar het gaat steevast mis. Of ik nu fiets of loop. Ik laat me nu elke dag in Rijnsburgs behande len, aan de hand van een programma van Ri chard Smith. Om de twee weken moet ik dan naar Amsterdam om te kijken hoe ik er voor sta". Naar Rotterdam reist Hogewoning niet meer af. "Uit beleefdheid heb ik gisteren die arts nog gebeld om zijn mening te vragen. Hij was niet eens aanwezig, dat is toch wel heel toevallig. Ook al had hij een operatie aange raden, dan had ik het niet gedaan. Ik hoop nu maar dat de rust en de behandelingen baat hebben. Maar ik word er wel moe van zo langzamerhand. Ik heb stad en land afge reisd. Ik wil nu wel eens een keer voetbal len". Met gemengde gevoelens is hij zaterdag derhalve toeschouwer bij Rijnsburgse Boys- Quick Boys. daan, hoop ik bij wijze van spreken dat alle elftallen kampioen wor den". In de derby tegen Quick Boys kan hij zaterdag bijdragen aan het binnenhalen van het eerste tastba re resultaat: een periodekampioen- schap. Voor die tussentitel komen ook koploper NSW (tegen Heer- jansdam), Noordwijk en de Kat- wijkse formatie in aanmerking. "Als we zelf winnen, zitten we goed", zegt Spierings, die zaterdag voor het eerst sinds de wedstrijd tegen Marken weer met het thuis publiek wordt geconfronteerd. "Als het goed gaat, is iedereen het weer kwijt. Vergeven en vergeten". Raadslid wil vandalen met verf merken EINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense VVD-raadslid J. Blommestijn vindt dat de poli tie moet worden uitgerust met spuitbusjes verf om voetbalvan dalen tijdens ongeregeldheden te kunnen merken. De rad draaiers kunnen dan in een la ter stadium gemakkelijk wor den aangehouden, aldus het Eindhovense raadslid gisteren tijdens de begrotingsbehande ling. Als de politie voetbalvan dalen kan merken, wordt voor komen dat aanhoudingen uit de hand lopen of dat daarvoor onnodig veel politiepersoneel moet worden ingezet, aldus het raadslid. ADVERTENTIE >Médium< plus van UWfflliRJ'SI interlübke. De driehoek- niHènmbifii) kommode met het directe leesspotje, aan weerszijden van het bed. Eén van de vele slaapkamer-ideeën in onze winkel. 19ff hanlt/alrl I in+nninun f Mil WUIUIVIU IIIiWI IVHI Jan Bentveld b.v./nieuwe rijn 24/2312 JD Leiden/Telefoon 071-134671,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13